SHAKESPEARE: woont in Diever Anderhalf jaar gevraagd voor schot op professor rf Jongens in *t zuiden roken meer en vroeger dan elders Ned. tennissers kansloos in 74e Wimbledon Voor Bulgaarse vluchteling te weinig begrip Pohlmann blijft moord op Rosemarie ontkennen DINSDAG 21 JUNI 1960 ^OND drieduizend inwoners telt Diever. Zonder de buurt schappen moet Diever het met 1300 mensen doen en de haastige reiziger door het Drentse land moet tweemaal kijken om het plaatsje op te merken. Hij denkt: Een dorp zoals er zovele zijn, een kerk en wat huizen. Die haastige reiziger kan dat allemaal rustig vergeten: hij vergist zich. Blijft hij een uurtje toeven in het dorp, Jan komt hij tot deze hoogst- merkwaardige conclusie: TT/ ILLIAM SHAKESPEARE schreef voor het toneel. Dat is bekend. Hij deed het goed, voortreffelijk, groots. En ook dat is, blijkens de (miljoenen woorden die er sinds de zestiende eeuw over hem en zijn werk werden geschreven, niet aan de aandacht ontsnapt. Maar Shake- ipeare deed meer: hij vormde een gemecenschap in een kleine Drentse plaats. Hij overbrugde er de tegenstellingen tussen jong en oud, tussen Dotabelen en boeren-arbeiders, tussen links en rechts. Shakespeare gaf Diever een hartverwarmend saamhorigheidsgevoel, dat meer waard is dan welke fraai-gemonteerde toneelvoorstelling ook. Hij liet de schoen maker jij zeggen tegen de burgemeestersvrouw, hij doorbrak de ietwat'' jitugge Drentse terughoudendheid en daarmee maakte hij Diever tot een jplaats waar iedereen altijd weer terugkomt. Behalve Shakespeare zelf, want hij is er nooit geweest. Hij heeft veel gemist. POED, het vergt wat tijd er te ko men en de bus uit Meppel probeert iet zijn naargeestig gehoest je ervan i weerhouden, maar als je er een- paal bent. wil je er nooit meer weg. Want zo is Diever. dat bescheiden dorp even ten westen van de rijksweg As- ken-Meppel. Een dorp voor'n liefde op [het eerste gezicht, een dorp dat door e ijverige V V V. nog niet helemaal it de vergetelheid is geplukt, waar de itraten worden geplaveid door een luteur (Abe Brouwer) en duidelijk rordt dat ook straten-maken een :unst kan zijn, waar de hervormde ;erk (met een stamboom die tot in de twaalfde eeuw reikt) altijd gastvrij ipenstaat en waar de 1300 inwoners /erken van William Shakespeare achteren naar voren kennen en vrij vertaald uit het Drents lusten. Kijk, zó is Diever; al zullen die van •ver wel vreemd opkijken, want zij .den het allemaal heel normaal. Zij jlfcijn het gewend dat er in Diever ieder injjaar een openluchtvoorstelling is van een toneelstuk van Shakespeare; zij kijken liet vreemd op dat ieder jaar weer dui- lenden mensen er de lange reis voor over lebben om de Dieverders te zien acte: (vorig jaar 13.837) en zij vinden het selfsprekend, dat het hele dorp er En dat het nu juist Shakespeare moet ijn? Och, Shakespeare zegt verstandige ingen en is het wel waar dat beroeps- Jrctcurs, ook de groten, aarzelen om het ■d' rerk van die schrijver te spelen? We annen het ten slotte ook te ingewikkeld b1 laken, zeggen ze daar in Diever. Gaf Ihakespeare zelf niet zijn toestemming im het eens te proberen? Zijn Theseus, lertog van Athene, zegt in de Midzomer- lachtsdroom: Nooit is iets verkeerd of ongepast wat eenvoud in oprechtheid liedt. Dus speelt Diever Shakespeare in een ligen openluchttheater dat in de afgelo- ftien jaar werd opgebouwd aan zijde van de Bosweg, een kilo- neter buiten Diever. TAIEVER speelt dit jaar „De koopman van Venetië". Vorig jaar was de Koopman eigenlijk al aan de beurt, maar toen kwam het Holland Festival ermee. „En tegen het Holland Festival kun nen wij zeker niet op", zeiden ze in Diever, bescheiden als ze zijn. Daar valt over te praten. Het blijft merkwaardig, dat op kosten van de toneelvereniging, een onderzoek zal worden ingesteld naar de herkomst van de duizenden. „Hoe komen die mensen er toch toe om hier helemaal heen te reizen, terwijl zij soms de mooiste schouwburgen en de beste gezel schappen naast de deur hebben?", vraagt administrateur K. Veringa zich af. In september zal hij het weten. De enquête die hij in sa menwerking met deskundigen heeft voorbereid, zal precies vertel len, waar de aantrekkingskracht van Diever schuilt. Vanavond de première van de Koopman. Daarna worden nog voorstellingen gegeven op 25 en 28 juni, op 2, 6 en 9 juli en in augustus op 13. 16, 20, 25 en 27. Rond veertienduizend bezoekers worden verwacht. De regen? Het regent zelden in Diever, althans op de dagen van ie voorstellingen. In de afgelopen vijftien jaar werd nog maar een voorstelling afgelast en één ontijdig beëindigd. En daar is overheen te komen, menen de organisatoren zeer terecht. Vijftien jaar geleden is het begonnen, 'e voorzitter van de Oranjevereniging, Is Bakkers was bezig met de voorberei dingen van de festiviteiten voor Konin- nedag. Hij dacht aan het ringsteken n de kinderspelen en de goochelaar en i; moedeloos: ,.Hè, ik wou 's wat an- trsDe notabelen van Diever heb- n toen de predikant verwonderd aan- [ekeken en hun verwondering is in ver- klustering overgegaan toen één van hen S^oorstelde..Shakespeare, laten wij Sha kespeare gaan spelen". De verbijstering d weft lang geduurd en het „Je bent gek. lat kunnen wij in Diever niet" werd nog k gehoord, maar het begin was er i schamel begin met geleende steiger- ilanken van de timmerman, die er het •as 1946 toch niet mee mocht werken, iet kostuums van beddelakens en met lassa's mensen, die er nog steeds niets i zagen. De vrouw van Dievers burgemees ter, mevrouw N (van Nellie) Mey- boom-Veltman, amuseert zich nog 15 JAAR iGoeclerenmarkten weer flauwer Volgens het overzicht van de Neder- lil uvdse Overzeebank zag men op de we ll eldgoederenmarkten in de eerste helft r, ®n mei toegenomen bedrijvigheid van di opers in verband met de mislukking der ip fpconf eren tie en de verwachting van be- angrijke bestellingen uit Rusland en je ood China, geleidelijk aan verflauwde ei>e semming weer en voor cacao, tarwe en atoen. waar het aanbod de vraag over- reft kwamen overwegend lagere note- Ifingen tot stand. Op de Amsterdamse aardappelfermijn- Ariarkt was geen handel. De omzetten in «9 60 waren 845.070 (v. j. 329.145) ton. Op de Amsterdamse koffietermijn- ter kt werd in mei 37.5 (april nihil, v. j m 0 ton) verhandeld. De omzet van de Amsterdamse cacao- srmijnmarkt was in mei 3040 (april 3775. j. 1295) ton. Op de Antwerpse veiling van Java- hee waren Nederlanders en Belgen goed 'ertegenwoordigd. Het aanbod was 6400 listen, waarvan 75*/. werd verkocht tegen ioht dalende prijzen en de rest onders hands geplaatst. De flauwe wereldsuikermarkt was goed- s" jeels te wijten aan de onzekerheid ovei -'juba en een stijging van de wereldpro- iukttin 1959 60 volgens particuliere ra- I'toingen met 1,5 miljoen tot 51.6 min. ton Wen schat de voorraden op eind augus- is 1960 op 15,1 (v. j. 13.7) min. ton Op de Amsterdamse hui den termijn- "arict was de omzet in mei 20 (april 40. ton. Op de Amsterdamse loco-rubbermarkt ■as het prijsverloop nagenoeg overeen- tomstig Londen, op de termijnmarkt wa- de omzetten in mei 360 (april 180) kostelijk met de herinneringen aan die eerste voorstelling. Zij vertelt met aanstekelijk enthousiasme van die eerste voorstelling, toen alle elek- triciteits-snoeren van Diever een ver binding vormden tussen het „theater" en de dichtstbijzijnde lichtmast. Bij een regenbuitje zat het „theater"'zon der licht en klom de inspecient op zijn fiets om kilometers verderop te kijken wat er aan de hand was. Lichtelijk verontwaardigd constateert mevrouw Meyboom, dat de kostuumont werpster van Diever nog niet bij iedere Nederlander bekend is. „Maar het is Leontien van Beurden zelf," zegt zij na drukkelijk. „de bekende Leontien die in Londen studeerde, die het Holland Festi val helpt aankleden en die in 1954 ons een briefje stuurde omdat zij zo graag voor haar proefwerk de kleding van de Die- verse toneelgroep wilde verzorgen." Die ver zei toen weer, bescheiden, dat kun nen wij niet. Maar nu, zes jaar later, heeft Diever een rijke verzameling kos tuums en er zijn maanden lang vele vrou wen in de weer om de ontwerpen van Leontien van Beurden te realiseren: die vrouwen vormen de kostuujzigroep, waai Diever terecht trots op is. TROTS Waar kan Die ver eigenlijk niet trots op zijn? Een theater, dat gegroeid is tot een centrum, waar elke amateur jaloers op moet zijn, compleet met toren voor regisseur, met repetitielokaal en banken, di< kleedkam enkel opzicht i steigerplanken veel de de Diever trots op kan n. Maar Diever is niet trots: het leven gaat er gewoon door en het feit, dat een groepje toneelliefhebbers een „bedrijf" hebben opgebouwd, dat het niet langer kan stellen zonder een eigen administra teur, is helemaal vanzelfsprekend. De schoenmaker in Diever laat zijn machine opgewekt ratelen en stopt even om te zeggen: „Shakespeare? Ja wij deinzen nergens voor terug." Die schoenmaker heet Marinus Mulder, maar u kunt hem net zo. goed Antonio noemen, want Die ver speelt dit jaar „De koopman van Venetië". En mevrouw H. J. M. v. d. Efcrk-Gouda, de vrouw van de veearts, luistert ook wel als u haar Portia noemt en zij vindt het allerminst vreemd te worden opgebeld met het verzoek: „Neem de maat even van het hoofd van de melkboer". Want de melkboer is Lo renzo, die in dezelfde straat melk be zorgt bij de Doge van Venetië en bij Shylock. Shylock maakt duidelijk, dat het to neelspelen in Diever verder gaat dan rollen leren alleen. Hij is bescheiden, die Shylock van Diever en hij is er overtuigd dat er betere voorstellingen van Shakcspeares werken mogelijk zijn, maar de Jood Shylock verdedigt hij met klem. „Het is geen schurk, het is beslist niet waar dat er van anti-semitisme kan worden gesproken in de Koopman van Venetië," zegt hij. Een klein voorbeeld van de sfeer, die de bezoeker tot de con clusie doet komen: Shakespeare leeft in Diever. En dat is meer waard, dan de dui zenden die zich verdringen om een plaatsje in het openluchttheater. Na tuurlijk. -de schulden moeten worden afbetaald: burgemeester Meyboom en regisseur L. D. Broekema (de arts van Diever) hebben er slapeloze nachten Wetsontwerp ingediend Noordoostpolder één gemeente (Van onze parlementsredactie) Bjj de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot instelling van een ge meente Noordoostpolder. Een wetsvoor stel van 1958, om In de polder vier ge meenten in te stellen, is ingetrokken. Op het ogenblik is de polder nog een open haar lichaam met een poldercommissie voor algemene belangen in plaats van een Tcmeenteraad. Voor de vorming van vier gemeenten zouden ongetwijfeld goede gronden zijn aan te voeren, zegt de minister van bin nenlandse zaken, mr. E- H Toxopeus, in zijn toeliohting. Zo'n indeling zou het bestuur zo dicht mogelijk bij de bevol king brengen. Daar staat echter tegen over dat de polder geografisch, econo misch en sociologisch één geheel vormt De grote oppervlakte heeft niet verhin derd dat deze tamheid ook in het dagelijks leven tot uiting komt. Alle dorpskernen zijn volledig op Emmeloord georiënteerd Vorming van één gemeente zal de be >taande centrale verzorging handhaven en minder kosten dan vier afzonderlijke ge meenten, aldus de minister. Overeenkomstig de zienswijze van de poldercommissie en van de meerderheid van de Zuiderzeeraad is als naam van de nieuwe gemeente gekozen: Noordoostpol der. De gemeenteraad zal 21 leden teilen Voor een provinciale indeling van de gemeente vindt minister Toxopeus de tijd nog niet rijp. zolang over zo'n indeling van de andere IJsselmeerpoldere nog geen beslissing is genomen- van gehad. Maar die schulden worden afbetaald: de mensen komen wel. Be langrijker is die verrassende sfeer van samenwerking, die hartelijkheid dat verantwoordelijkheidsgevoel van al die mensen die samen werken naar het doel: De jaarlijkse openluchtvoor- stellingen. Dat is het wat Diever op vallend maakt. En omdat Diever uit de toon valt, kunnen burgemeester Meyboom en zijn wethouders er zeker van zijn, dat de grond voor de bouw van vakantiehuisjes met spoed in an dere handen over zal gaan. Hoger omzet bij Lucas Bols De omgezette hoeveelheid van Erven Lucas Bols was in 1959 bevredigend danks dalingen bij enige dochters, vooral in Argentinië, waardoor het exploitatie saldo slechts vermeerderde tot 9,7 (v.j. 9,5) miljoen. Na afschrijvng, belasting en reservering was de winst 4 (3,6) min. Bijzondere baten en lasten brachten 122.000 op (v.j. nadelig saldo ƒ220.000). De liquide middelen zijn zeer aanzienlijk en bovendien verwacht de Duitse dochter een aanzienlijke teruggave van belasting. Voorgesteld wordt 21 (18) pet dividend over 12.25 (11,22) min kapitaal. 8 pet reeds als interim is uitgekeerd. In de eerste 4 maandei omzetten bevredigend. Grotee bedragen voor publiciteit zijn nodig. De verkopen in Nederland stegen 1959, doch die van gedistilleerd gingen achteruit. De uitvoeren ontwikkelden zich zeer bevredigend, doch die distilleerd nam niet belangrijk uitvoeren van dochters naar uit Neder land moeilijk toegankelijke landen namen aanzienlijk toe. In 1960 stijgen de omzetten in Argen tinië belangrijk. Wijnand Fockink hoopt binnenkort een overeenkomst te sluiten voor vervaardiging van haar produktei In de Euromarkt wordt naar samenwe king op grondslag van wederkerigheid gezocht. Venezuela werd vrijwel gesloten hoopt in 1960 daar Bolsprodukten fabri De ude de Nederlandse Antillen daalde doch die naar de overige Caraïben bleef gelijk. De leveringen landse militaire organen gunstig. Minder op de HBS dan op de LTS A an de rijksuniversiteit te Utrecht pro- moveerde vanmiddag de heer O. Fok- kens. te Maarn, tot doctor in de genees kunde. op een proefschrift, getiteld: „De ontwikkeling van rookgewoonten bij de jeugd". De studie behandelt de ontwikkeling van de rookgewoonten bij de jongens op middelbare en lagere technische scholen. Als methode van onderzoek koos Dr Fokkens het classicaal invullen van een vragenformulier. De steekproef van 40 scholen is door het Centraal bureau voor de statistiek getrokken en op deze scho len zijn een kleine 4000 leerlingen in het onderzoek betrokken. De ontwikkeling van de gewoonte van het roken blijkt in verschillende fasen te verlopen. Na het begin is er een snelle toeneming van het verbruik. Later neemt het verbruik nog wel toe. maar niet sneller dan daarvoor. In een daaropvol gende fase stijgt het verbruik nog steeds maar in afnemende mate. Tenslotte ont staat het constante verbruik. Dr. Fokkens zegt in zijn proefschrift, dat de invloed van het sociale milieu in de beginfasen groot is. De invloed van de eigen leeftijdsgroep leidt tot een on dergrens voor het aantal sigaretten dat gerookt behoort te worden, terwijl de in vloed van ouderen leidt tot een boven- Mijnen in Nederland zijn het veiligst In een onlangs verschenen rapport van de veiligheidscommissie van het Euro pese parlement is kritiek geoefend op een aantal landen, waaronder Neder land, omdat deze besloten zouden hebben geen gevolg te geven aan zekere aan bevelingen van de Europese conferentie inzake de veiligheid in de mijnen. De Staatsmijnen merken naar aanleiding hiervan op, dat deze kritiek met grote verwondering is ontvangen. Het is im mers een feit, dat de veiligheid in de Limburgse mijnen zeer gunstig afsteekt bij die in de mijnen van andere landen van de gemeenschap, aldus de Staats mijnen. lie voor de veiligheid van deze raad te vragen de publikatie te bespreken en vergelijkende cijfers op te stellen over de veiligheid im de Neder landse mijnen ten opzichte van die in het buitenland. De resultaten van deze studie zullen naar alle waarschijnlijk heid in een openbare zitting van de Mijn- industrieraad worden besproken. Van de zijde van het staatstoezicht op de mijnen vernamen wij nog. dat er in het Limburgse mijnbekken per één mil joen gewerkte uren 0.3 dodelijke onge vallen voorkwamen. Voor Belgic, Saar land, Frankrijk, Duitsland en Italië ren deze cijfers respectievelijk: 0,4, 0,5, 0,6, 0,7 en 0,8. Op één miljoen werkuren kwamen in de Nedèrlandse mijnindus trie 4.4 ongevallen voor met een werk verzuim van langer dan acht weken. Voor Italië was dit cijfer 6.2. voor West Duitsland 13,6, voor het Saareebied en Frankrijk 14.4 en voor België 14,9. President in Moskou Prasad van India is gisteren aangekomen voor een officieel twee weken aan de Sowj et- grens voor de hoeveelheid, die gerookt mag worden. De door de eigen groep aangelegde norm wint het van die, welke door volwassenen wordt aangelegd. Uit het onderzoek van dr. Fokkens blijkt, dat in de Zuidelijke provincies eerder met roken begonnen wordt en meer wordt gerookt dan elders. De jon gens van de lagere technische scholen roken eerder en meer dan die van de middelbare scholen. Promotor was prof. R. Hornstra. Pinkstercollecte Geref. kerken 20 pet. hoger Uit de voorlopige cijfers, die bij het Zendingscentrum te Baarn zijn binnen gekomen, is gebleken, dat de dit jaar gehouden Pinkster-zendingscollecte meer dan geslaagd kan worden genoemd. De gemiddelde opbrengst van alle tot nu toe bekende kerken is ongeveer 20 pet ho ger dan die van de Pinkstercollecte van 1959, Zoals bekend, werd in de propa ganda voor deze collecte bijzonder ge wezen op de vele taken, die de Gerefor meerde Kerken tot nu toe vervullen in Indonesië en gaan vervullen in de zo genaamde Parabu-gebieden. De oproep tot grotere offervaardigheid heeft in rui me mate weerklank gevonden. vanavond In AVRO's rubriek „Zwerftochten q De NTS zet vanavond haar serie door operaland" wordt vanavond van filmreportages voort over de uitvoering vijf over zeven tot kwart voor acht ter van het Deltaplan. De hoofdmoot van herdenking van het feit. dat het 25 de avond is de klassieke Wild-West- juni honderd jaar geleden is. dat te fiim ..Western Union'' naar de gelijk- Dieuze de Franse componist Gustave namige roman van Zane Grey. Het Charpentier werd geboren, de eerste gaat over de aanleg van de eerste te- zijn opera ..Louise" uitge- legraaflijn van Omaha naar Salt Lake City. voerd. De medewerkenden zijn de praan Berthe Monmart, de alt-mezzo Solange Michel, de tenor Andre Laro- l\0<r treeil Verfflllllllllff ze, de bas Loois Macy en het orkest van de Opera Comique te Parijs Het geheel staat onder leiding van Jean Fournet. Van kwart voor negen tot vijf over volgt een herhaling van het hoor- vierde t.v.-studio De rijksgoedkeuring voor de bouw van de vierde televisiestudio in het ra dio-centrum van Hilversum, is nog niet spel „Operatie opium van Henk Lo- verleend. De Nederlandse televisie man, dat reeds eerder. 8 oktober, werd slichting hoopt evenwei dat spoedig uitgezonden. Bernard Bar te Ling speelt van vijf over tien tot half elf voor de AVRO op het orgel van de hervormde kerk te Sprang. Het is een uitzending in de reeks „Brabants orgelpracht" Om half negen vanavond is er een Holland Festival-uitzending, verzorgd door de KRO. Het is een concert van 7 w het Concertgebouworkest onder lei- de ding van Rafael Kubelik. Het pro- Ra. gramma bestaat uit Kindertotenlieder van Gustav Mahler en he: Voorspel en Gr Finale uit „Tristan en Isolde" Wagner. De 74e Wimbledon tenniskampioenschappen zijn maandag in Zuidwest Londen be gonnen. Verrassingen deden zich op de eerste dag vrijwel niet voor, hoewel de ge hele ronde van het herenenkelspel (64 wedstrijden) werd afgewerkt. Ondanks het fraaie zomerweer waren er slechts 18.000 toeschouwers aanwezig, een aantal dat ruim beneden het record van 30.000 ligt. De Australiër Rod Laver, vorig jaar in de finale verslagen, opende het program ma op het centre-court. Voor de rood harige, jongensachtige Laver was zijn partij tegen de Engelsman Geoff Ward weinig meer dan een formaliteit en in ruim 50 minuten was het pleit beslecht: 63, 60, 62. De Amerikaan Barry Mackay had een uur en veertig minuten nodig om de taaie Spanjaard Arilla te verslaan: 62, 64, 75. In de derde set deed zich een zeldzame overtreding van de regels voor. Mackay kon na een stopvolley van zijn tegenstander te heb ben onderschept zijn vaart niet tijdig in houden en zag geen andere oplossing dan over het net te springen. Het publiek schaterde, toen Arilla en Mackay broe derlijk naast elkaar staand, de lob van de Spanjaard in het verlaten gedeelte van de baan zagen belanden. Thomas Lejus bewees de vooruitgang van het Russische tennis door een over winning op de Poolse Davis Cupspeler Weizlaw Gasiorek! De blonde Rus derm streer/ie in deze partij een all-round spe ler te zijn en 'won zonder moeite: 62, 6—3, 64. Geen kans Niemand zal er ook maar aan denken de kleine Ned. vertegenwoordiging een kans te geven op Wimbledon. Het offi cieuze wereldkampioenschap tennis mag dan door de attractieve aanbiedingen van Jack Kramer vele prominente spelers hebben verloren, voor de Ned. tennissers is het spelpeil nog altijd te hoog om ook Milde eis in trieste zaak "F EN JAAR EN ZES MAANDEN ge- vangenisstraf werd gisteren voor de rechtbank te Arnhem geëist tegen de 34-jarige Bulgaarse student Josif L., die op 2 januari van dit jaar 11 Wageningen zijn hoogleraar, me vrouw prof. dr. G. A. Reinders-Gou- wentak licht verwondde met eet pistoolschot. De student, die geen Westeuropese taal kent en kennelijk door teleur stellingen bij zijn studie tot wanhoop was gebracht, kwam de hoogleraar en haar echtgenoot, de emeritus hoogleraar prof. Reinders. in Wage ningen tegen. Josif L. vuurde enkele schoten af: één verwondde mevrouw Reinders. bij het volgende schot werd de student zelf gewond. Zowel de officier van justitie als de raadsman spraken gisteren uitvoerig over de moeilijkheden, die Josif L. tot zijn daad hadden gebracht. Beiden ci teerden „De vluchtende mens": de offi cier om duidelijk te maken, dat vluchte lingen een nieuwe kans moeten hebben, maar geen kans die hun capaciteiten te boven gaat en dat zou volgens de officier het geval ziin bij Josif L. aan de Land bouwhogeschool; de raadsman om te wijzen op de schuld van de gemeenschap. Heeft men zich in Wageningen wel vol doende rekenschap gegeven van de spe cifieke problemen van de vluchteling. Heeft de hoogleraar, die de Bulgaar steeds weer vernederingen liet onder gaan, daar ooit rekening mee gehouden? De pleiter, mr. N. M. Muller, zei: .JVIevrouw Reinders heeft gefaald in alles wat menselijk is ten aanzien van n ze heeft gefaald in het opbrengen dat kleine beetje christelijke naasten liefde, waarover wij ons in Nederland graag op de borst slaan. Zij beeft mo rele schuld, en zij niet alleen, maar ook enkele loffelijke uitzonderingen daar gelaten de gehele Wageningse hoge school gemeenschap." Josif L., die werd bijgestaan door een tolk in de Slavische talen, vertelde dat de betrekkingen tussen hem en mevrouw Reinders van weinig vriendelijke aard waren geweest. Met het tentamen plant kunde in het vooruitzicht was Josif L. naar het echtpaar Reinders gegaan, om zichzelf in het bijzijn van de hoogleraar dood te schieten. De uitval van de hoog leraar met haar paraplu wijzigde zijn plannen. Volgens de tolk is een derge lijke zelfmoordscène in de Balkan niet ongew Mevn Iers vertelde als ge- toewijding vergen. tuige a charge, dat de Bulgaar haar voortdurend had lastig gevallen verzoeken om vrijstellingen- Volgens haar ontbrak het Josif L. ten enen male aan het begrip, nodig voor de studie aan de Landbouwhogeschool. Zij zei: „Het was hem niet om het werk te doen, doch om vrijstellingen. Hij wilde iets cadeau hebben." Ook de tweede getuige, prof. dr. ir. J. F. Kools, verklaarde dat het bij Josif L als heel gauw vast stond, dat hij een harde dobber zou hebben. Er wordt bij buitenlanders wel water in de wijn gedaan, doch de praktijk leert dat de capabele figuren dat niet nodig heb ben, ondanks de taalmoeilijkheden. Een landbouwkundig ingenieur vertel de, dat het in de afdeling van mevrouw Reinders allerminst prettig werken is. Zij behandelt de wetenschappelijke amb tenaren als kleine jongens. De dame, die huisvesting had verleend aan de Bulgaar, zei dat Josif L. het plan had te emigre ren, maar dat hij eerst mevrouw Rein ders zodanig zou blameren, dat zij de Landbouwhogeschool zou moeten verla ten Teleurstellingen De officier van justitie noemde de ontwikkelingen in deze zaak „een tra gedie der vergissingen". De grootste ver gissing werd gemaakt door studiegele genheid voor de Bulgaar te scheppen. Hem werd in het vooruitzicht gesteld, dat hij binnen twee jaar zou kunnen af studeren. Men bedoelde het goed met hem. maar liet hem van de ene teleur stelling in de andere tuimelen. Van veel Invloed is daarbij de dominerende fi guur van mevrouw Reinders geweest. Een milde straf noemde de aanklager gewenst; de situatie valt weg en daar door ontbreekt de basis voor herhaling. Tijdens de detentie kan de Bulgaar men taal worden voorbereid op een redelijk bestaan. Dat zal veel tijd, geduld en Ook de verdediger sprak over de In vloed van mevrouw Reinders op de hele zaak. Zij is een omstreden figuur in de hogeschoolgemeenschap en de vele inlichtingen, die de advocaat na het in cident ontving, maken dat eens te meet duidelijk. Maar hij wenste zich echter niet voor het karretje te laten spannen van de groep die bepaald anti-professor Reinders is. Uitvoerig sprak mr. Muller over de vluchten, de kampen, de martelingen en de angst om zijn ouders, die het leven van Josif L. hebben beïnvloed. In Ne derland werden beloften gedaan, die prompt weer werden gebroken. Josif L. nam het aanvankelijk sportief op Maar hij kon er niet tegenop. Had hij een schoolgemeenschap getroffen, waarin be grip was voor de moeilijkheden van de politieke vluchteling, dan had hij zich misschien kunnen aanpassen. Doch in plaats daarvan kwamen tal van grieven de opmerkingen van prof. Reinders. Mis schien heeft zij het niet zo bedoeld, maar langzamerhand is Josif L. al zijn teleurstellingen op haar gaan projec- AMSTERDAM, GU. 2; juni Gepro- noveerd tot doctor in de letteren en wijs- «egeerte op proefschrift: De ondergang ■an de autonomie der kehilloth (Joods- UTRECHT. 20 juni Ge pre loctor in de wis- en natuurkun chrift: Petrograiisctie en geocher (Unter-Engadin) Academische examens UTRECHT, 20 juni Geslaagd voor doet rechtsgeleerdheid: H P Luldens. Hilversum Doet geschiedenis P R A van Iddckingc, Vclp Tandarts: K A Hoekscma Leeuwarden: Chr W J Jongeleij, Delft: D J Schutte. Wadddtnxveen; G Willemsen Lelden Kand Franse taal- en letter kunde: mej A A van den Brink, Utrechi - w Derlcsen. Utrecht K E Ut re Steen-wijk; A M C Willende Rucpher maar enige kans te maken. Maar juist daarom is de overwinning, die Maris maandag in de eerste ronde van het he ren enkelspel met 61, 6—3, 2—6, 61 be haalde op de Braziliaan Josc Mandarino zo'n bijzonder prettige verrassing. Helaas, een verrassing zonder consequenties want in de volgende ronde zal de Hagenaar moeten aantreden tegen niemand minder dan Neale Fraser, de als nummer één ge plaatste Australiër. Toch was de zege op zich fraai. Jose Mandarino, hoewel niet behorend tot de topklasse, kan zich er ten slotte op beroemen tijdens de onlangs gehouden kampioenschappen van West- Engeland, een ster als dc Amerikaanse reus Barry Mackay te hebben uitgescha keld. Het spel van Mandarino miste de accu ratesse om gevaarlijk te kunnen zijn en hoewel Maris te kampen had met een bepaald onzekere backhand en zeker niet op dreef was met zijn overhead-slagen was de Hagenaar over het algemeen ge nomen vaster in zijn slagen dan zijn Zyid- amerikaanse tegenstander. Hij bleef ten minste onophoudelijk druk uitoefenen tot hij ten slotte de gaten vond in de ver dediging van de Braziliaan. Het leek dat Maris een snelle zege zou gaan behalen, toen hij de eerste twee sets op zijn naam bracht en in de eerste game van de derde set door de service van Mandarino brak. Maar toen verloor de Nederlander de greep op de match. Hij verloor zijn service-game en in de zesde game gebeurde dat nogmaals, ditmaal na een aanvechtbare beslissing van de scheidsrechter. In de vierde set ging de strijd gelijk op, totdat Maris in de ne gende game de service van zijn tegen stander overmeesterde en de partij be sliste door de tweede matchpunt te be nutten. De wedstrijd had één uur en 45 geduurd. Geen geluk Piet van Eysden was heel wat minder op dreef dan Maris. Ook hij had het op te nemen tegen een Zuidamerikaan, nl. de Mexicaan Rafael Osuna, maar had niet het geluk zijn tegenstander in een non chalante bui te treffen. In minder dan een uur werd de Nederlander met 16, 36. 4—6 van de baan gespeeld. Osuna, een gedrongen speler, speelde fel geconcentreerd met veel kracht in zijn slagen. Zijn eerste service was meest al „in" en dwong Van Eysden tot zwakke returns, die prompt werden afgestraft. Toch trachtte de Nederlander er het beste van te maken en sloeg verschillen de goede ground strokes, maar hij had de pech. dat de Zuidamerikaan punten kon scoren uit ogenschijnlijk verdedigende po- De eerste set was in slechts tien mi nuten beslist, maar daarna raakte Vai Eysden wat beter ingesteld op het van zijn tegenstander, hoewel hij er in slaagde hem in het nauw te brengen i Pas in de achtste game van de beslissen de derde set forceerde hij een doorbraak van Osuna's service, maar toen was zijn achterstand al te groot geworden. De Mexicaan beëindigde de partij met een service-game, die hij op love won. gunstige beslissing zal worden ge nomen. zodat in augustus met de voor bereidende bouwwerkzaamheden een begin kan worden gemaakt. Programma voor morgen WOENSDAG 22 JUNI 1960 Hilversum I. 402 146 kc/s NCRV: 7 00 Nws 7 10 Gram 7 30 Ben woord vo-ir de das 7 40 Gewijde muz 8 00 Nw» 8 :5 ant 8 35 Gram 3 00 V d zieken im 9 35 Waterst 9 40 V d vrouw :0 15 Gram 10 30 Geref kerkdienst 11-30 Gram 1145 Lichte muz 12 05 Kamermui 12 30 Land- en tuinbouwmedcd 12 33 Meis jeskoor en instrum ens 12 52 Gram en act 13 00 Nws :3 15 Met Pit op pad. lezing 13 20 Mctropole-ork '-4 00 Het enheidsstre. ven als tijdsverschijnsel, toespraak 14.45 plans 40 Be I opleiding 6 00 Jeugd 17 20 Grar Perspectieven - J en fan: 18 00 Leger des Heilskwartier 18 15 Boekbespr !8 30 RVU' Do betekenis der begaafdheid voor school, beroep en maat schappelijke opklimming door dr Ph M v d Heyden Tweede lezing 19 00 Nws en weerber 1910 Volksliederen 19 30 Radio krant 19 50 Gram 20 15 Holland Festival I960: Rotterdam Filharm ork en solist 2130 Lezing 2145 Gewijde muz 22 30 23 35 23 55—24 00 Nws 11 II. 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7 10 Gym 7 23 Gram 8 0o Nws 8 55 Tips v d voedlngsmarkt v d vrouw 9 10 Gram VPRO: ilradlo. VARA 10 20 V d vrouw progr 1125 Gram 1135 Amus Lichte muz 12 30 Land- en - het platteland 7 50 Regeringsuitz: Kroniek, door mr dr H 18 00 Nw, liederen VPRO: 19 30 V 20 Oo Nws 20.05 Promer 11ste 20 45 Ballet der bedi spel 21 35 Gram _2l_50 m 18 20 Gram 18 30 kind 19 10 Israëlische jeugd VARA: 22 20 Act 2 40 Dubbel kwartet 23 00 Tue- •velvlek. popul NTS: 17 30—17 40 Intern jeugdjourn NTS: 20 00 Journ en weeroverz KRO: Toneel- en filmnws 20 40 Gevar 21 10 II Maestro dl Cappella. kom (over dc 4c ltjn) vsdag 22 juni 1960 van 18—20 uur: circles (Ross) Orkest Stanley Tant que Je vivrai eeul (Tiomkinl, 4aisner; Carnet de bal (Jaubert), Stanley Black: Circus Renz (Pe- Fred RoozendaalMelody of love - Mademoiselle - Sous les ponts de Pai de Chin. copain faQuaPnd - J'al un vicomte - Tout blu« deux amours - Voulez-vous d'la canne sucre - Tout va trés bien. Madame la Marquise Robert Valentino: Memory (Ciorfe). Orkest Stanley Black: Oh Ma rie (di Ceglie). Gerhard Gregor; Desire (Cassen). Orkest Stanley Black; The gal loping comedians (Kabelevsky), >zer»daal: Gaviott Stanley Black; Quo ne). Gerhard Grego Orkest Stanley BI; (d'Esposito). Orkest (Wee ,a) Orkest (Livingsto- riliano (De> Pippo Barzizs ('turtis) Ipso (G (Genttle). Pansé (Rendine) Maurice Larcange: turn to me (Lombardo). Dean M£ Che la la (Bcrtini). The Di Mara SU Angelina (Hart) Eddi Calvert: F fleur (Bechet). The Monty Sunshine C tel'. Endlessly (Otis). Brook Benton irllt»). Bobby Hackett; Margie (Davis). Fats Domino: Beautiful love (Young). George Shearing: Battle of New Orleans: Lonnie Donegan: That's a plenty (Pollack) Bobby Hae- I thought aboul Maagklachten? CHEFAROX tende laag op de maagwand TN FRANKFORT is gisteren het A proces begonnen tegen de 39-ja- rige handelsreiziger Heinz Pohlmann, die verdacht wordt van de opzien bare moord, twee jaar geleden, op de „callgirl" Rosemarie Nitribitt, die re laties zou hebben onderhouden met vooraanstaande zakenlieden. Pohlmann, die haar volgens de aan klacht heeft gewurgd en daarna beroofd van 18 000 Mark, werd gisteren naar het gerechtsgebouw overgebracht vanuit de gevangenis waar hij een straf van ander half jaar ui4zit wegens diefstal. Hij ver klaarde dat hij op de dag dat Rosemarie Nitribitt werd vermoord, in haar luxueuze flat was geweest. Zij had die dag haa- werkster ontslagen en hij was naar haai ioe gegaan en had wat eten voor haar klaar gemaakt. Er was echter een vriend van haar gekomen, waarop hij de Pa' ongemerkt via de keuken had verlaten Pohlmann gaf toe dat hij kort na haar dood zijn schulden, tot een bedrag var 16.000 Mark had betaald- Doch dat geld had hij bemachtigd door „sparen er zwendel" Het zou niet afkomstig zijr flat Rosemari enorme publieke belangstelling voor. De dood van Rosemarie Nitribitt heeft veel publiciteit gehad- Er zjjn zelfs twee films aan gewijd Pohlmann weigerde gisteren de naam te noemen van een bijzondere vriend van haar (volgens hem „een der rijkste mannen ter wereld" en een be kende figuur in Frankfort) omdat dit de man zou ruïneren. Zek erheidsf onds- obligaties Olveli De Olveh van 1879 heeft 18 juni voor J 585 900 4 pet zekerheidsfonds-obligaties aan toonder uitgegeven van ƒ25. ƒ100, 500 en 1000, rentedragend met ingang van 1 januari 1960 Een aflossingsbedrag kan van jaar tot jaar door commissaris sen worden vastgesteld. Het verzekerd kapitaal was eind 1959 839,5 (vorig jaar 777,2miljoen, verdeeld over 369 147 ver zekeringen, de premiereserve eigen reke ning 176,8 (165,7) min, de extra-waar borgen ƒ10.9 (9,76) min, waarvan ƒ6.25 min extra-reserve en ƒ4,65 min zeker heidsfonds De premiën beliepen ƒ20.4 min. gekweekte rente ƒ8,18 min uitke ringen 7.97 min. afkoop ƒ1,73, min, on kosten 6,21 min. De beleggingen bedra* gen ƒ189.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7