David Ben Goerion komt naar Nederland Gunstig klimaat voor Nederland Commissie voor herziening onderneming geïnstalleerd Glad en behaard Ankiets PeektCloppenburg JARIGE RESIE „VOCHT" OM EEN VLIEGVELD Vredesfroiit zou 9 maart Djakarta aanvallen gelukkige is ge i-Mlan' ook, dal Wij i Nic w-Gui begon te doen, maar om een minde: 'j wikkeld gebied tol vrijheid en zelfsts Jlicid te brengen. En wij vinden he dat prof. De Gaay Fortman op de Nederlandse politiek een sti drukken, dat met het iele geheel in strijd is. kejdoeld speelt hij daarmee Indonesië oeilijkt hü de Nederland: rekking lot Nieuvv-Guine OUDE noemt men hem in Israël. Niet in de betekenis van de vermoeide, maar meer in die van de wijze. In Joodse krin gen in het Westen kent men hem als de sterke man en de Joden in de Oriënt vergelijken hem met ko ning David. Al deze namen gelden David Ben Goerion, Israëls minis ter-president, die zijn steimpel heeft gedrukt op de Joodse staat. Van het begin van deze staat af is hij het, die op een korte onderbreking na Israël leiding geeft. Hij is het die Israël heeft aangevoerd in moeilijke tijden, bij immigratie en de verbazingwekkende opbouw, die het land sedert zijn bestaan ken merken. Op hem zijn miljoenen ogen gericht en beslist niet al leen van Joden omdat in hem de verpersoonlijking wordt gezien van het Joodse lijden gedurende de eeuvyen, maar bovenal van de Joodse renaissance in onze tijd. De staatsman Ben Goerion (zoon van en leeuw) heeft alle perioden door leefd die tot de stichting van de Jood- staat hebben geleid. Geboren op 16 oktober 1886 in Plonsk, een plaatsje in anti-semitisme bezeten Polen, als zoon van een kleermaker, d hij al zeer jong van Jodenhaat „v. lijden. David Grun, zoals hij in Po- len heette, kreeg veelvuldig slagen te De sterke ids heeft ondersehre b! Mi' ik President Prasad van India dag te Moskou aangekomen vj officieel bezoek van twee weken :ni Sowjet-Unie. Hij beantwoordt hiermee het bezoek dat de voormalige sowjet- president Worosjilof aan India heeft ge- djbracht. Prasad werd welkom geheten door president Brezjrief en te twee eerste "■.-premiers, Mikojan en Kosyg: Ki-niswoonlpiizzel Horizor.taal: 1 groots. 2. venster- ei dorp in N. Brab. 3. vpegwoordelijk bij- woord-tel woord. 4. dorp in Z. Limb-hijs- an werktuig. 5 vogelsappig. 6 reuk-een sport van cello. 7. bekende afkorting- moeder van Castor en Pollux-voorzet- sel. 8. ontkenning (spreektaal)- gem. in Zeeland-academische titel (afk). 9 oog- Verticaal: 1 Europeaan-stad in België onheil-ui truster van schepen. 3. water Vdn N. Brab.-voornaamw. - scheikundig lement (afk) - vrouw van Jacob 4 maanstand-meer in Lapland met rots eilanden-volgens andere (afk). 5. tel woord-boom 6 dat is (afk. Lat.) -jon- naam-karakter. 7. vreemde munt- plaats-bijwoord. 8. lied-rivier in 7 Duitsland-muzieknoot. 9. scheikundig ele- (afk)-bekende afkorting-broeikas. incasseren, zowel fysieke als psychi- Anrpri rtiet iinnn meer zijn de worden gebruikt voor de irrigatie. Te- sche, vanwege zijn afkomst. Maar de m ]U1en J, ^9 8en deze Israëlische plannen proteste- jon.ge David wist wat hij wilde. Genoeg naam van de UUde draagt Hij mei ren (je Arabische staten echter heftig, het Joodse volk geknecht. Hij sloot gre. Onder zijn leidinq dient het Weliswaar zijn er plannen geweest het aan bij het toen nog jonge poli- _7 jjwater van de Jordaan dermate te ril F Does, 2 fiEems, 6. roe 0. dras. 11, uidt: ,,De overhand hebben' OPLOSSING VORIGE PUZZEL 3, opus, 4. vals, 5. iaas, 8, apis, 9. Nias, 12. erts, 13. boos, 14. De zegswijze Onofficieel bezoek van Israëls premier DE Groot man uit een klein land tiek, waardoor de Arabische. Israël vij andige landen, vol worden gestopt met Russische wapens en deskundigen, die op de duur tegen ÏSraël gericht kun nen worden, maar tevens het verbod voor Joden in de landen achter he' IJzeren Gordijn naar Israël te emigre- Israël zou bij de aanwas van zijn be volking ten teerste gebaat zijn, om land nog sneller tot ontwikkeling brengen, ongeacht de moeilijkheden, deze immigratie meebrengt. De gevol gen van de immigratie zijn er vooral op economisch terrein. Israël ziet zich daarbij voor het feit gesteld, dat de Westduitse schadevergoedingen in 1964 zullen ophouden. Met dit geld is ii raël veel tot stand gebracht, waardoor enerzijds de immigranten opgeval konden worden en werk geschapen, derzijds de export kon worden hoogd. Enige jaren geleden heeft de Israë lische regering een lening uitgeschre ven, van welk geld alleen ontwikke lingswerken worden uitgevoerd. Deze State of Israel Bonds, waarvoor in derland een comité van vooraanstaande protestanten en rooms-katholieken is gevormd, stellen Israël in staat het land verder open te leggen. Ter gele genheid van het bezoek van Israëls pre mier aan ons land heeft dit comité, dat zich heeft genoemd „Wij doen mee" een oproep tot de Nederlandse bevol king gericht door deel te nemen deze Israëlische lening Ben Goerion welkom toe te roepen en het verti wen in de Joodse staat uit te spreken. Nog plants Bij herhaling heeft Ben Goerion klaard. dat in Israël nog plaats is vele miljoenen Joden. Velen van' zullen zich mettertijd kunnen vestigen in de Negew, die nog sneller tot bloei l van Israël mag dan zal' komen als het Jordaanwater kan trok daar de Pionier Als pionier ging hij in 1906 naar het rnige stuk grond, dat de Joden eeuwen lang trekkend van land tot land, in hun hart hadden meegedragen: Pales tina. Als wegbereider voot een eigen Joodse staat ging Ben Goerion werken en van de kiboetsen om het land te ontginnen. Als voorvechter van de Joodse staat was hij het die de onaf hankelijkheidsverklaring van de staat Israël zou voorlezen. Kort nadien werd hij bij de verkiezingen tot de eerste minister-president gekozen. Het land telde toen slechts omstreeks 650.000 inwoners. Onnoemelijk veel is geschied sedert die meidag in 1R48, me de door Ben Goerions stuwende kracht. Wordt van iedere staatsman veel geëist, van Israels regeringslei der wordt het veelvoudige verlangd. Strijd heeft het Joodse volk moeten voeren om een eigen staat verwezen lijkt te zien. Strijd moet thans nog wor den gevoerd om die staat te handha- Ben Goerion gaat overigens die strijd niet uit de weg. Hoewel de republiek Israël thans twaalf jaar bestaat, zijn de problemen, waarvoor zij zich ziet gesteld, nog lang niet uit de weg ge ruimd. Ben Goerion ziet zich als pre mier, als minister van defensie, als mi nister ad interim van O., k. en w. en ivaarnemend minister van posterij- land te worden opgebouwd, zoals leg,gen, dat Jordanië er meer "baat bij eens door zijn grote naamgenoot, zou vinden dan Israël, doch de Arabi- koning David. en niet alleen overbelast, maar tevens geconfronteerd met tal van vraagstuk ken. Zijn onofficieel regeringsbezoek op 22 en 23 juni aan ons land houdt met de ze problemen nauw verband. Hoewel de data van het bezoek eerst sedert kort bekend zijn, is reeds maanden geleden bekendgemaakt, dat Israëls premier die behalve als staatsman ook als wijsgeer grote bekendheid geniet, ons land wil de bezoeken. Dit bezoek is gekoppeld aan het verblijf van Ben Goerion in Frankrijk. Ten einde de rust in het Midden Oos ten, waar Israël nog steeds beducht moet zijn op aanvallen door de Arabi sche landen, te verzekeren had premier Ben Goerion bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten en het daarop volgen de aan Engeland de desbetreffende re geringen voorgesteld op de top-confe- rentie Rusland te polsen over de wen selijkheid het Midden Oosten als proef- terrein te bestempelen voor de ontwa pening. De gehele wereld zou bij dit plan gebaat zijn geweest. Ook met premier Chroestsjef had Ben Goerion dit plan willen bespreken. Chroesjtsjef wenste Israëls premier ech ter niet te ontvangen. Waarschijnlijk omdat hij wel kon bevroeden, dat dan tevens ter sprake zou komen niet al leen de Russische pro-Arabische poli- Taakopdracht is ruimer gesteld De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft gisteren de commissie herziening ondernemingsrecht geïnstal leerd. De commissie moet een onderzoek instellen naar de vraag, of de rechtsvorm 1 de onderneming herziening behoeft daarbij in 'het bijzonder aandacht be steden aan het bestuur en toezicht bij de grote onderneming, alsmede aan de pu blieke verantwoording van de onderne- 325) Old Sliatterhand, de lield uit fen, bij een Indiaan op de kin i wat langer uitvalt dan normaal, i daar behoeft geen scheermes aan te ieder geval was Old pas te komen, omdat uittrekken van getooid. De illus- deze ontsiering een afdoende oplos kon sing biedt. Ontbreekt bij Indianen de baard- een baard. En Firehand daan trator van deze Indianenboeki trouwens niet anders dan baarddra- te scheren ontbrak in de Amerikaan- lijke eigenschappen, waardoor het wildernis destijds volkomen. Een zich boven dat van Europide i scherp mes kon beter gebruikt den om de tegenstander te scalperen, dan om zichzelf van hei haargrocisel aan wangen ontdoen. En verheft. De hoofdharen van Indianen kunnen om te beginnen een veel gro- arde tere lengte bereiken dan de haren van kin te Europeanen. Worden deze laatste on- 6080 cm lang (inderdaad, i het droogscheerapparaat zijn uitzonderingsgevallen, waarin TOCH IS HET ZO! Ijjkheid om paraat met een zak- balterytje te voe den, zien we ge makshalve maar even af). Maar goed, tegen de behaarde gezich ten der blanken sta ken de gladde wan gen van de Indianen tocli eigenlijk wel gunstig af. Als bjj ons, wa: jongen is ons dat destijds niet zo op- voegen, dal gevallen omdat het scheren nog geen eerder last probleem was, maar het merkwaar- mes (En v dige verschil in beharing tussen Euro- Maar dat is niet het enige voordeel van het Indiaanse haar. Het valt ook later uit, of, laten we het minder elegant uit drukken door te zeggen dat kaal hoofdigheid bjj In- later optreedt dan diaanse volken veel ze mannen daar veel hebben, dan de da- het interesseert: kaalhoofdigheid komt bij korte, ge- peancn, of afstammelingen daarvan, drongen menfcen van Europide r Indianen is er niet minder belang wekkend om. Staan de Europide ras sen bekend om hun sterke beharing, in het bijzonder ook wat kin en wan- :ft, bij Indianen eerder voor dan bij lange, slanke typen). Nu we zo diepzinnig naar de haren van Indianen hebben gestaard, kun nen we het scalperen welhaast niet kei donshaartje, zoals we die bijna de beschaafde blanken! overal op de huid kunnen aantref- Daarover een volgend ming. Deze taak zo zei de minister is ruimer dan die van het indertijd a de Stichting van den Arbeid gevraagde In de eerste plaats vraagt als punt onderzoek de aandacht de plaatsen, welke reeds binnen de bestaande structuur var de Vennootschap de aandacht vragen. On der meer gaat het om de wijze, waarop de naleving van nadere wettelijke bepa lingen zou kunnen worden verzekerd. De vraag, of een in te stellen Vennootskamer met toezicht op deze naleving zou beho ren te worden belast, zal mede door de commissie onder ogen moeten worden gezie Voorzichtig Vervolgens zal de machtsverdeling tus sen de organen der vennootschap punt van onderzoek uitmaken, de positie van de raad van commissarissen, de rege ling van het stemrecht, de medezeggen schap der werknemers e d. Als belangrijk vraagstuk noemde de minister ook de po sitie van de vakvereniging ten opzichte an de ondernemers. De minister acht het van waarde, dat bij in eventuele wijziging van het onderne mingsrecht met voorzichtigheid te werk wordt gegaan. Doch deze voorzichtigheid mag anderzijds niet zo ver gaan, dat zou ■orden nagelaten de wetgeving bij gewij zigde omstandigheden en bij gewijzigde rechtsopvatting aan te passen. Vader van prinses Gracia gestorven John B. Kelly sr., vader van prinses Gracia van Monaco, is gisteren in de leeftijd van 70 jaar te Philadelphia ge storven. Kelly had kort geleden een buik operatie ondergaan. Zijn dochter de vroegere filmster Grace Kelly, was'naar Philadelphia overgekomen. Ze was juist vorige week naar Monaco teruggekeerd nadat haar vader het ziekenhuis had verlaten. - Kelly was een welgesteld aannemer, die eens demokratisch kandidaat was voor het burgemeesterschap en in zijn jonge jaren olympisch roeikampioen. sche landen hebben dit plan .getorpe deerd, omdat zij niet wensen dat Is raël ook maar enig profijt trekt. Onge twijfeld is de verhouding Arabische lan den Israël een van de ernstigste pro blemen van Ben Goerion. De ruim 1200 kilometer lange grens van het klei ne land aan de Middellandse zee dient te worden bewaakt, niet alleen tegen een mogelijke Arabische aanval, maar tevens tegen infiltranten, die op Israë lisch gebied sabotagedaden willen ple- gen. Ben Goerion is de mening toegedaan, dat de Arabische landen voor de der de maal een oorlog met Israel uit de weg zullen gaan, mits de Israëlische bewapening even omvangrijk en doel treffend is als die van de Arabieren, die door Ruslands houding aan oorlogs tuig geen gebrek lijden. Zwarte lijst Op de herhaaldelijk door Ben Goerion aangeboden onderhandeling, ten einde tot een werkelijke vrede te geraken, reageren de Arabische landen zelfs niet. ■Nu zij door ervaring wijzer geworden, een openlijke slag met Israel, dat ten koste van grote offers een sterk leger van zowel mannen als vrouwen op de been moest houden, uit de weg gaan, heeft een van hen, de Verenigde Ara bische Republiek, in 1957 zijn macht over het Suezkanaal tegen alle bestaan de internationale regels en uitspraken van de Verenigde Naties in, uitgebuit om de handel op en van Israël te be knotten. Schepen, onder welke vla.g ook, die lading voor of van Israel vervoe ren, wordt de doortocht door dit kanaal belet. Daarnaast hebben de Arabische landen nog een zwarte lijst, waarop firma's voorkomen, die uitgebreid za ken doen met Israël, o' daar verte genwoordigd zijn. Zo ziet Israël, geleid door Ben Goe rion, zich gesteld voor de opgave, ener zijds zoveel mogelijk Joodse immigran ten op te nemen, het land open te leg gen en anderzijds een sterk leger op de been te houden, wapens te kopen, zijn export te vergroten, ondanks te genwerking van de landen, die het na tuurlijke achterland vormen. Het is te verwachten, dat enige van deze pro blemen met de Nederlandse regering worden besproken. Nederland is ten slotte een van de warmste vrienden van het kleine land met zijn groot staatsman. Het enige Westelijke land, dat in Jeruzalem zijn ambassade heeft. elke woensdag jongensmarkt 2-paren verkoop ijzersterke cotton-stretch Speciaal verlaagde J.M. prijs 35 Angola klaagt Portugal aan Portugal is maandag op de conferen tie van onafhankelijke Afrikaanse lan den beschuldigd van „het uitoefenen van een schrikbewind, moorden op grote schaal en slavernij" in zijn Afrikaanse koloniën. Jose Gilmore, afgevaardigde van de volksunie een partij in Portugees An gola vroeg de conferentie het Portu gese koloniale systeem te onderzoeken. Bij de toepassing van dit systeem, zo zei hij, wordt nog gebruik gemaakt van de wreedste en primitiefste vormen van dwangarbeid. Uit semi-officiële statis tieken blijkt dat er in Angola 700.000 dwangarbeiders mannen, vrouwen en kinderen van 7 tot 70 jaar werken. Gilmore verklaarde voorts dat er in de laatste tijd zo'n 500 mensen in de gevangenissen van Angola zijn gefol terd. Mohammed Jazid, minister van pro paganda van de voorlopige Algerijnse regering, pleitte voor materiële, diplo matieke en politieke steun aan de Al gerijnse verzetsstrijders. In Rome is de constituerende verga dering van de Europese gemeenschap van schrijvers bijeengekomen, die een ontwerp zal goedkeuren en een bestuurs raad zal kipzen. Schrijvers uit 23 Euro pese landen wonen de bijeenkomst bij. De Britse schout-bij-nacht Sir Matthew Slattery zal op 29 juli a.s. Sir Gerald d'Erlanger opvolgen als president-direc teur van de British Overseas Airways Corporation (BOACL Sir Gerald d'Er langer gaat zich geheel wijden aan zijn functie van bankier. Zijn opvolger is directeur geweest van de vliegtuigenfa- brieken Short en Harlands te Bristol. Postduiven en sportvliegers delen de eer Duivenliefhebbers uit Rijssel in Noord- Frankrijk daagden dezer dagen de le den van een vliegclub uit een wedstrijd te houden tegen postduiven. Zij beweerden dat een postduif ge makkelijk de weg naar huis terugvindt na op een onbekend punt te zijn losge laten. ..Maar jullie kunnen dat niet zon der radio", zo zeiden zij tegen de sport vliegers. Deze lieten dit niet op zich zit ten en er werd een wedstrijd georgani- Tien piloten werden geblinddoekt naar een onbekend vliegveld gebracht en werden daar tegelijk met de duiven „losgelaten". De strijd eindigde onbeslist. Enkele piloten waren eerder thuis dan de dui- ■en, maar de overige landden op plaat- Nederland erkent Mali-federatie Het ministerie van buitenlandse zaken leelt mede: de Nederlandse regering heeft de regering van de Mali-federatie erkend. De minister-president, prof. J. E. de Quay, heeft in een telegram aan de heer Modiba Keita, president van de federale regering te Dakar, namens de Nederlandse regering en het Nederland se volk gelukwensen aangeboden met de verkregen onafhankelijkheid. Parachutisten boven Oirschotse heide Herhaling Sans Atout ufgesloten Resie Verdonk uit Brunssum heeft haar 22ste verjaardag giste ren gevierd met haar dertiende pa rachutesprong en wel van ruim 300 meter hoogte boven de Oirschotse heide, die voor deze keer een vlieg veld werd genoemd. Resie Verdonk en de milva eerste klasse mejuf frouw Efie Breedveld en 33 andere parachutisten van de ENPC Eerste Nederlandse Parachutisten Club) moesten vijandelijke troepen voor stellen, die een Nederlands vlieg veld aanvielen. Landen was overi gens het enige wat de 35 parachute- springsters en springers moesten doen, daar op het noordelijke deel van de Oirschotse heide, waar het 314 bataljon infanterie ter afslui ting van zijn herhalingsoefeningen De versterkingen voor Nieuiv-Guinea In een hoofdartikel, getiteld „Gunstiger klimaat", geeft het te Hollandia verschijnende dagblad de „Nieuw Guinea Koerier" zijn mening over de recente defensie maatregelen van de' Nederlandse regering. Na een beschouwing over de internationale situatie in dit verband en voornamelijk over de houding van de Verenigde Staten, schrijft het blad: „Wij hebben een hoge d unk van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken en we nemen dan ook, dat de verdedi- Beschieting Soekarno's paleis Daniël Maukar, de 28-jarige Indo nesische luchtmachtpiloot, die op maart jl. uit dc lucht salvo's mitrail- leurvuur afgaf op liet paleis van pre sident Sukarno te Djakarta, heeft in de gisteren begonnen berechting van zijn zaak voor een speciale krijgs raad van de luchtmacht verklaard, dat hij deel had uitgemaakt van een ondermijnende organisatie, genaamd ,liet nationale vredesfront". Deze groep, waarvan ook Sam Ka- rundeng en een oudere broeder van be klaagde, Herman Maukar, deel uit maakten was voornemens, in de eerste week van maart, in samenwerking met de Daroel Islam, een aanval te doen op Djakarta. De datum werd later ver schoven naar 9 maart, de dag van Mau- kar's beschieting van het paleis. Maukar gaf als doel van de beraam de aanval op Djakarta op, dat men hiermede president Sukarno wilde no pen tot een wapenstilstand met de op standige beweging in Indonesië. De auditeur-militair Prodjoradono heeft Maukar in zijn aanklacht een achttal feiten ten laste gelegd, waar onder het deelnemen aan een onwetti ge ondermijnende organisatie, hulp aan de vijand gedurende de staat van oor log en het onbevoegd gebruik maken van vuurwapenen met het doel, mensen te doden. Indien hot ten laste gelegde wordt bewezen, kan hiervoor de dood straf worden uitgesproken. Thans ontkende Maukar de bedoeling te hebben gehad, de president te do den, daar het hem bekend was, dat Sukarno op het tijdstip van de aanval in een belendend gebouw van het pa leis een bespreking had met de opper ste adviesraad van de republiek. Bij Maukar's luchtaanval had Maukar ook de vissersdesa Tjilintjing nabij Tand jong Priok beschoten, waardoor zeven tien mensen werden gewond. Hij ver klaarde, dat Tjilintjing niet zijn doel wit was geweest, maar de olie-opslag plaats van de B.P.M. ernaast, en de haven van Tandjong Priok. De auditeur-militair deelde mede, dat hij 13 getuigen a charge zou oproepen, die eveneens' zouden moeten getuigen te gen Sam Karundeng. De publieke tribune van de rechts zaal in het hoofdkwartier van de luchtmacht te Djakarta was overvol het gebouw werd tijdens het pro- zwaar bewaakt door valscherm troepen en militaire politie. gingsmaatregelen niet in een vlaag van overmoed zijn genomen. Er zijn redenen om aan te nemen dat er met name in Amerika maar niet alleen daar, men in regeringskringen tot. een langzame herwaardering is gekomen van het conflict tussen Ne derland en Indonesië. Was Indonesië een krachtige staat ge worden die de stabiliteit in dit deel van de wereld zou hebben bevorderd, dan hoefde men er niet aan te twij felen aan wie Amerika zijn steun ge geven zou hebben. Maar nu Indone sië worstelt met een eindeloze binnen landse onrust, heeft Amerika belang bij de status quo; Indonesië moet van Nw.-Guinea afblijven en Nederland moet van Indonesië afblijven. De Nederlandse regering heeft Ameri ka deze herwaardering wat gemak kelijker gemaakt, door duidelijk te la ten uitkomen dat men in Nw.-Guinea ernst maakt met de zelfbeschikking. Amerika, dat overigens in het open baar nog steeds een strikte neutrali-| teit in acht neemt, loopt daardoor minder kans om zich met kolonialis me besmet te voelen. Maar een status quo wordt niet gehand haafd. wanneer een agressor niet bang behoeft te zijn voor tegenmaat regelen. Indonesië moet weten dal het niet ongestraft kan aanvallen, en in dat Jicht gezien, zouden we de de fensiemaatregelen als volgt willen in terpreteren. Interpretatie De infanterie-versterkingen van een paar honderd man dienen om infil traties tegen te gaan. Dit is een taak die Nederland wel voor zijn rekening kan nemen. De Hunter straaljagers dienen om te zorgen dat luchthaven Biak niet door een onverhoedse aan val van Indonesië wordt uitgeschakeld zodat internationale steun aan Neder land in geval van Indonesische agres sie te allen tijde over een basis zal kunnen beschikken. De reis van de Karei Doorman dient om Indonesië te laten weten hoe de zaken staan. Indoni probeert nu om de Nederlandse regelen voor te stellen als bron van onrust en zo Amerika onder druk te zetten. Er is voor ons veel aan gelegen dat incidenten in de komende periode worden voorkomen. de manoeuvre „Sans Atout", een aanval van paratroepers op een vliegveld zouden afslaan. Op de grond werden Resie en Efie en de 33 andere leden van de ENPC schie lijk vervangen door een compagnie parate troepen uit Oirschot. Resie kwam goed neer. „Ik had de keus tussen landen in een boom, of op een collega-springer. Ik koos de boom", zei ze later. Twee valschermers waren minder ge lukkig. Een legerarts brak zijn arm en een andere springer kwam zo ongeluk kig op zijn nek neer, dat hij er een tijd je bewusteloos van bleef. De twee Dakota's, waaruit de para chutisten waren gesprongen, onder streepten nog eens duidelijk, dat het hier niet echt was. Ze draaiden een paar rondjes en vlogen ten slotte nog eens heel laag over de heide. De EPC heeft al eens eerder voor proef meegewerkt aan een legeroefe- ning. Dat was in de Wierin',ern-.eer, waar twaalf man sprongen. Men had de oefening ook nu eigenlijk in een polder willen houden, maar dat ging niet. De boeren wilden in deze zomer niet mee werken, want het vee staat in de wei den. In het late najaar kan wel weer in de polder worden geoefend. In de bossen bij Oirschot lagen in middels de hele dag al de mannen van het 314 bataljon infanterie onder leiding van hun commandant luitenant-kolonel Wiersma. Zijn mannen moesten snel en agressief optreden, omdat parachutist-n aanvankelijk zeer kwetsbaar zijn. De aanval moet dan direct beginnen, want in het begin na de landing bestaat er nog enige verwarring. Later, als de pa rachutisten zich hebben hergroepeer--), wordt de aanval veel moeilijker. troepen kunnen echter niet vlakbij het vliegveld gereed liggen, omdat steeds de mogelijkheid van een atoom bomaanval bestaat. Ze Jiggen dus een kilometer of vijf van net kwetsbare punt, het vliegveld, verwijderd. Maar binnen een uur na de melding, dat er para's waren geland, moest, zo hoopte men, de aanval kunnen worden set. i dat lukte gisteren: een uurtje na de landing van de parachutisten klon ken de salvo's van een batterij artille- die het 314 bataljon infanterie steunde, op het vliegveld, Een aantal iten van de uit de lucht vallende De jongens van het 314e bataljon infanterie hebben gisteren een be hoorlijke „natte rug" gekregen, toen zij deelnamen aan de grote leger- fenrwtta". j 0Hening, die op de Oirschotse heide werd gehouden (onder). Uit hoger sferen kwamen leden van de Eerste Nederlandse parachutisten club (boven) voor wat afwisseling zorgen. vijand zo had men bepaald, was ten noorden van het Wilhelminakanaal te recht gekomen. Daarom trok laat in de middag een groep infanteristen in rub berboten over dit kanaal om een brug- gehoofd te vestigen. Anderen legden een soort noodbrug aan. Ten noorden van het kanaal werd echter niet „gevoch ten" want dat was buiten het oefenter rein. De parachutisten van de ENPC springen vandaag nog eens, want dan zullen de oefeningen voor het 315 bataljon infanterie worden ge houden. Onder de parachutisten be vinden zich enige militairen. Deze hebben verlofdagen mo-ten opne men om aan de militaire oefening te kunnen deelnemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5