Pleidooi voor een AR-kaderschool Doop van volwassenen in belang van de gemeenten Ceref. drankbestrijders gaan jubileren Een woord voor vandaag Kanttekening Buitenlandse teenagers te gast in Loosdrecht de grootóte gave 2 Beschouwing in het Doopsgezind Weekblad In het Doopsgezind Weekblad besluit ds. Frits Kuiper zijn serie artikelen over „Dopen wat mon dig is" als volgt. Misschien is de betekenis van ,,onze" opvatting van de doop mij nog nooit zo duidelijk ge worden als bij de besprekingen met de Remonstranten geduren de deze winter. Wij zijn beide „kleine" kerk genootschappen. Beide ook er kennen wij, dat er buiten onze kring nog andere zijn, die op de christennaam „recht" kun nen doen gelden. Door de om standigheden en door de loop der gebeurtenissen in ons volks leven hebben wij veel met el kaar te maken gekregen. Toch is er een duidelijk ver schil. Zij menen binnen het pro testantisme een bepaald accent naar voren te moeten brengen. Wij daarentegen erkennen gaar ne, dat wij van anderen onnoe melijk veel zouden mogen, ja moeten leren, maar ten aan zien van de gemeenteopbouw achten wij elke andere vorm dan de onze, nl. die welke ge grond is op het geloof van de leden, bepaald minder juist. Wij zijn niet Doopsgezind, omdat het ons in zulk een kleine ge meenschap beter bevalt, maar omdat door bisschoppen gere geerde dan wel door synoden bestuurde kerk-gemeenschap- pen voor ons nu eenmaal niet aanvaardbaar zijn. De aan hun kerken ten grondslag liggende structuur, berust naar onze overtuiging op een onjuiste ver onderstelling. Want er bestaat geen goddelijke sanctie op de beambten der bisschoppen en evenmin is de gedachte van een gekerstend volk, waarvan de kinderen dus door 'hun geboorte er wel bij moeten horen, houd baar. De idee van een Europi- aans christelijk „lichaam" is zeker nu niet langer houdbaar. Nogmaals: er zijn voortreffe lijke christenen in de meest verschillende geloofsgemeen schappen. Maar alléén de doop van mondigen wijst duidelijk aan, dat de genade komt zo als het heet in Johannes 1 vs. 12 tot „allen, die Hem aan genomen hebben". Wanneer er geen Doopsgezinde gemeenten bestonden, dan zouden ze nu in onze dagen moeten worden ge sticht. Maar ze bestaan! Dat betekent, dat wij in onze dagen er voor veranwoordelijk zijn, om ze 'naar behoren te doen functioneren. Daarvoor is het ernst maken met de doop van zeer centrale betekenis. Wij zullen enerzijds ervoor moeten opkomen, dat men zich juist in onze ge meenten niet lichtvaardig mag laten dopen. Anderzijds zullen wij er wellicht met nog sterker nadruk op behoren te wijzen, dat wie gelóóft niet goed doet door zich afzijdig te houden, maar medegeroepen is om zich bij de gedoopten te voegen en zich met hen voor God ter beschikking te stellen. Andere geloofsgemeenschap pen met name de Baptisten staan wat de doop der mon digen betreft naast ons. Dat wij van hen gescheiden zouden moeten blijven, omdat ons gees telijk klimaat enigszins anders is, lijkt mij onhoudbaar. Ook de vorm, waarin de doop in hun kring wordt toegediend, is anders. Maar ook dat zou geen hinderpaal mogen zijn om el kanders gemeenten als zuster- gemeenten in engere zin te er kennen. Dat het tot dusverre tussen Baptisten en Doopsgezin den in Nederland nog slechts in cidenteel tot gesprek gekomen is, valt daarom wel zeer te be treuren. Of wij dan met anderen niet moeten praten? Stellig wel! Zo wel aan de vertegenwoordigers van de nazaten van de vroege re volkskerk, de Hervormden, als aan Luthersen en Gerefor meerden hebben wij met grote nadruk te vragen: waarom houdt gij vast aan het niet op de bijbel noch op de feitelijke verhoudingen steunende ge bruik om kinderen te dopen? Beseft gij niet, dat gij daar door met name de plaats van de christelijke gemeente in ons volksleven onduidelijk maakt? In het bijzonder bij de ver schillende gereformeerde groe peringen in ons land, die in de vorige eeuw aan den lijve heb ben moeten ondervinden, dat de idee van de praktisch allen om vattende volkskerk op een fic tie berustte speciaal bij hen zou het onrechtmatige van het dopen van niet mondige kinde ren ingezien moeten kunnen worden. Dat gebeurt dan ook wel eens. Maar men ziet daar onze gemeenten als zó ver van het bijbelse getuigenis ver vreemd, dat men veelal meent dat onze afwijzing van de kin derdoop daarmee samenhangt. Het tegendeel is waar: hoe ster ker onder ons naar het woord van de bijbel geluisterd zou wor den, hoe duidelijker het ons zou worden, dat de doop slechts bestemd kan zijn voor wie hem in het geloof aanvaarden. De doop der bejaarden kan ons beter dan wat dan ook dui delijk maken hoezeer het van belang is onze gemeenten in stand te houden, op te bouwen en tot bloei te brengen. Duide lijker dan ooit te voren is het nu, in de tweede helft van deze eeuw, dat wij een taak en een roeping hebben, welke het een voorrecht is te mogen vervul- Of er dan geen gevaar voor hoogmoed zou zijn? Natuurlijk! Dat gevaar loopt altijd iedere eerlijk overtuigde. Veel ernsti ger is het gevaar van berus ting in eigen lamlendigheid, waarbij men zich dan nog laat voorstaan op bescheidenheid. Wij staan voor de mogelijkheid van een spoedige opleving van onze gemeenten, tenzij wij er de voorkeur aan zouden geven ze te laten wegkwijnen. De keu ze lijkt me niet moeilijk. Aldus een beschouwing van de predikant van de Doopsgezinde Broederschap. Vereniging bestaat zestig jaar OP 22 juni meerde Op 22 juni a.s. in Amsterdam (Van een onzer medewerkers) s. zal de Gerefor- Vereniging voor Drankbestrijding in Amsterdam haar zestigjarig bestaan herden ken en tijdens de jubileumviering een dankdienst in de Keizers- grachtkerk, een algemene leden vergadering in een der lokalen van de kerk en een receptie zal ongetwijfeld de historie van deze vereniging in haar niet-afla- tende strijd tegen het alcoholisme van vele kanten worden belicht. Een erecomité in verband met dit jubileum heeft zich gevormd (waarin ook minister Van Rooij zitting heeft willen nemen) en in het dezer dagen verschijnende gedenknummer van het orgaan der vereniging hebben vertegen woordigers van de meest uiteen lopende richtingen in de Neder landse drankbestrijding een bij drage geschreven. Het begon in december 1899 met een advertentie van ds. W. A. Dekker te Hoogeveen in verschillende kerkelijke bladen. Daarin kwam een oproep voor om naar Utrecht te komen teneinde zich daar als Gereformeerden te beraden over het vraagstuk van het alcoholisme. Ds. C. M. W. Plet gewaagde in het weekblad „De Bazuin" van een con- sclëntiekreet. Op 8 maart 1900 richtten 25 Gereformeerden, onder wie zeven predikanten, in Utrecht de vereniging op. In de commissie van voorbereiding namen zitting de predikanten Dekker en Plet, alsmede dr. J. H. A. van Dale te Veldwijk, ds. W. H. Gispen te Baarn Beginselverklaring Op 25 juli 1900 werd in Zwolle de co: stituerende vergadering gehouden, wa; ook de beginselverklaring werd vastge steld (een ontwerp van ds. Gispen), die altijd het leidend beginsel van de vereni ging is gebleven. Daarin staat o.a., dai de zonde nimmer in enige stof zelf ge legen is, dus ook niet in <le alcoholische dranken als zodanig. Onder bepaalde omstandigheden, zo wordt verder ge zegd, kan het of in het persoonlijk le ven óf in dat van anderen óf in de al gemene tijdsomstandigheden niet ge bruiken van deze dranken tot de ee: God en het welzijn van de naaste strekken. wordt tenslotte gezegd, in de tegenwoordige tijdsomstandigheden is het, ter bestrijding van het alcoholisme, tot de roeping van de christen te reke- i de drinkgewoonten niet te steunen daarom zich van het gebruik van de alcoholische dranken als genotmiddel te onthouden. Ds. Gispen heeft de vereniging tot an zijn dood in 1934 geleid. Hij trad op als hoofdredacteur van het orgaan, «waarin zijn „Brieven aan een vriend te Schiedam" grote bekendheid hebben «kregen. Na net heengaan van ds. Gispen «gaf de vereniging een boekwerk uit met een bloemlezing uit de nagelaten geschriften van deze predikant onder •de titel „Merktekenen". Ds. J. van Herksen volgde ds. Gispen op als hoofd- Wijlen ds. R. J. W. Rudolph heeft de vereniging als de eerste propagandist gediend. Hij werd in 1919 opgevolgd door de heer W. C. F. Scheps, die tot 1930 als zodanig werkzaam is geweest "ie in genoemd jaar zitting kreeg het hoofdbestuur, waarvan hij tot na bevrijding deel uitmaakte. Na de scheu ring in 1951 tengevolge van de kerke lijke moeilijkheden werd de heer Scheps -tot vice-voorzitter gekozen in de plaats ds. D. van Dijk te Groningen. Nog steeds is hij vice-voorzitter. Van de oude garde is er nog maar ;n in leven en wel de 82-jarige oud- penningmeester en administrateur, de heer C. Buitendijk. Hij werd in 1934 op gevolgd door de heer J. O. Elshout te Apeldoorn, die de vereniging reeds 26 «jaar in deze functie dient. Secretaris is sedert 1934 de heer J. Feitsma te IJmui- den, die wegens zijn hoge leeftijd thans zal aftreden. Dr. J. van Herksen 40 jaar predikant Ds. J. v. Herksen, geref. predikant te Ermelo, viert vandaag zijn veertigjarig ambtsjubileum. De jubilaris werd 8 maart 1894 te Zwolle geboren en was eerst als onder wijzer werkzaam. Nadat hij staatsexa men had gedaan ging hij studeren aan de Theologische Hogeschool te Kampen. 20 juni 1920 werd hij te Twijzel door wijlen ds. K. Winkelman in het ambt bevestigd. Ds. Van Herksen neemt in het geref. kerkelijk leven een vooraanstaande plaats in. Voor de classis Harderwijk en voor de Particuliere Synode van Gel derland vervult hij tal van deputaat- schappen en bij herhaling maakte hij deel uit van de Generale Synode. Hij is curator van de Theologische Hogeschool te Kampen en hoofdredacteur van Veluws Kerkblad. 12 jaar was hij st taris en 18 jaar voorzitter van het hoofd bestuur van de Geref. Vereniging Drankbestrijding. Ook was hij voorzitter van Enkrateia, bond van prot. chr. drankbestrijdersverenigingen. Van zijn hand verschenen verschillende geschrif- In rapport aanpak Arjoswerk: (Van een onzer verslaggevers) De Antirevolutionaire Partij dient te beschikken over een kader- school, die echter niet per se een dagschool behoeft te zijn. Dit is een van de conclusies die worden ge trokken in het thans verschenen rapport van een „commissie aan pak Arjoswerk". De commissie was ingesteld door het provinciaal ver band Zuid-Holland van A.R. Jon- gerenstudieclubs. Ook het bestuur van het provinciaal verband zou, blijkens een brief bij het rapport, het tot stand komen van zo'n kaderschool bijzonder toejuichen. Het onthoudt zich echter van een oordeel over de uitvoerbaarheid. Een andere conclusie van de commls- Bloeitijd redacteur en als voorzitter, welke laat- worden uitgezonden. In de dertiger jaren heeft de ve ging bij uitstek haar bloeitijd gekend. Het ledental naderde de vijfduizend, het aantal afdelingen lag boven de honderd en in elke provincie was een provinciale organisatie. Een eigen kalender werd uitgegeven, alsmede een eigen jaarboek je, terwijl brochures en traktaten bij «tienduizenden werden verspreid. In iso lement heeft de vereniging nooit haar «kracht gezocht. Waar dat maar enigs zins kon was zij van de partij en in velerlei organisaties deed zij zich gei lden. Daarvan noemen wij: de Nationale •commissie tegen het alcoholisme, de iNationale Blauwe Weekcommissie, En krateia, Prot.-ctir. bond van drankbe- «strijdingsverenigingen enz. Vooraan staande figuren in het christelijk leven hebben in de jubilerende vereniging, die een interkerkelijk karakter draagt, een leidinggevende plaats ingenomen. In de dankdienst, die op 22 juni wordt gehouden, zullen voorgaan de voorzitter der vereniging, ds. C. M. v. d. Loo te Soest, en ds. P. N. Kruyswijk uit Am sterdam. De dienst zal door de N.C.R.V. „Is Christus gedeeld?" vraagt Paulus. En: „Is Paulus dan voor u gekruisigd of zijt gij in de naam van Paulus gedoopt?" Woor den waarin verontwaardiging doorklinkt woorden ook die vandaag gesproken konden zijn. En.gesproken worden, want hoe dikwijls hoort ge het verwijt, dat al die verdeeldheid onder christenen de boodschap van het Evangelie ontluistert! Is dat zo? Is die verdeeldheid iets waarover we ons schamen moeten? Ja en neen! Dat er verschillen zijn is iets volkomen vanzelfsprekends, omdat het zijn-in-Christus dringt tot een leven-als-christen en dat laatste zal altijd verschillend zijnt gezien de verschillen in volksaard, levensstijl, karakter enz., dit er (gelukkig) zijn in deze wereld. Als men met ernst zoekt naar dat leven-als-christen, dan zit er in die verscheidenheid niets verontrustends als wij er ons maar altijd van bewust zijn, dat wij allen tezamen één Heer en Heiland hebben en dat ons geen andere Naam onder de hemel gegeven is door welke wij kunnen zalig worden. Wat Paulus hier veroordeelt is niet de verscheidenheid, maar de kunstmatige verscheidenheid en het „kerkisme", het blinde fanatisme, waardoor men soms schijnt te vergeten, dat wij allen één Heer hebben en straks allen tezamen als één gemeente de bruiloft van het Lam zullen mogen vieren. Deelname uit 35 landen Y M CA-conferentie 3-13 augustus NEDERLAND EN ISRAËL T")E minister-president van Israël, de Mogenden gunstig gelieven te vol-1 heer Ben Goerion zal een be- harden in bescherming en toegene-x zoek brengen aan Nederland. gen weldadigheid omtrent dat volk" Hij zal hier hartelijk welkom zijn. Hun wonen hier te lande, gepaardh En de minister-president zal zich on- met bescherming, zou, naar de fa-1' getwijfeld thuis gevoelen in een land, culteit hoopte, een middel in des He- waar de Joden in vele staten ver- ren hand kunnen zijn tot hun guisd en mishandeld steeds een wenste bekering", schuilplaats en bescherming hebben De wijze waarop zich eeuwenlangba gevonden. ook christenvolken tegenover de Jo- T Tegen het einde der zestiende eeuw den hebben gedragen is, helaas, wei-r, kwamen hier vele Portugese Joden, nig geschikt geweest om het nakroost^ Zij waren uit Portugal verjaagd door van Abraham voor het Evangelie te p inquisitie en brandstapel. winnen. Ook uit vele andere landen, met na- Wij zijn dankbaar, dat althans vat me uit Duitsland en Polen, kwamen Nederland betere dingen gezegd kun-,, zich hier te lande Joden vestigen, nen worden. Ook in de jaren 1940 tot Niet alleen de pogroms en het mili- 1945 hebben Nederlanders hun Jood- tante antisemitisme deden hen de se medeburgers meermalen, met ge-L. wijk naar ons land nemen. Econo- vaar voor eigen leven, goede diens- s mische overwegingen hebben ook in- ten bewezen. u vloed geoefend. Maar steeds zijn zij Er is ook bij ons volk sympathie" toegelaten en begunstigd. Erkend voor de staat Israël. De jonge staals moet worden, dat zij, op hun beurt, heeft nog met grote moeilijkheden te j' niet weinig hebben bijgedragen tot kampen. Maar wat een energie g wordt ontplooid! Wij hopen en bid-ei den, dat de verhoudingen met de Aan deze gedragslijn lag bij de ge- Arabische landen allengs beter zul reformeerde vaderen een religieuze 'en ,Vo™ ,hct Pr°»«<"=m Arabische vluchtelingen (Van een onzer verslaggevers) Onder de talrijke conferenties, die deze zomer in Nederland gehou den zullen worden, neemt de Y.M.C.A.-conferentie in het Mari ne-opleidingskamp te Loosdrecht stellig een heel aparte plaats in. sie is dat de financiële en morele steun van de partij-organen voor het Arjos werk nog in belangrijke mate voor ver betering vatbaar is. Slechts 57 procent van de Zuidhollandse Arjosclubs geniet financiële steun van kiesverenigingen. Het rapport zegt voorts dat tussen de Arjosclubs en de Christelijk-Historische Jongerengroepen een samenwerking moet worden tot stand gebracht die niet beperkt blijft tot alleen maar het gesprek. In de grote steden moet de Arjos er voorts naar streven een bijdrage te mo gen leveren aan het door kerkelijke jeugdorganisaties begonnen zgn- open jeugdwerk. Het gaat hier om de jeugd die zich niet aan een organisatie met een werkprogram of methodiek wil binden. De Zuidhollandse Arjosclubs bestaan voor 85,4 procent uit gereformeerden, terwijl dit percentage landelijk 92,2 is. De commissie meent dat doelbewust moet worden gewerkt aan het winnen van jongeren uit andere kerkgenoot schappen. B eroepi nQswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Werkendam J. den Hoed te Tholen; te Waddinxveen G. M. var Dieren te Ede. Aangenomen naar Spijkenisse M. G. L. den Boer te Chaam; naar Leeuwarden R. Bos te Laagkeppel, laatstelijk predi kant te Driebergen: naar Zandeweer-Ep- penhuizen (toez.) G. D. Harmsen, a ris te Rotterdam Crooswijk. Bedankt voor Rijssen J. Vermaas te Veenendaal; voor Hoevelaken P. J. F. Lamens te Kamerik. Aangenomen be noeming tot predikant-directeur Zen dingshuis te Oegstgeest ds H. K. Jonk man te Nieuw-Beerta. GEREF. KERKEN Beroepen te Appingedam J. P. Kakes te Makkum; te Grijpskerk A. Corporaal te Edam; te Wons cand. B. Koekkoek te Zwijndrecht. Benoemd tot hulpprediker te Benne- kom H. v. d. Elskamp, a.s. em. predi kant te Bennekom. Bedankt voor Schiedam G. Heijerman te Nijverdal. Noordeloos; voor Musselkanaal C. Zijl stra te Franeker; voor London (Ontario) Free Chr. Ref. Church: L. Floor te Almelo. Beroepen te Zeist W. F. Laman te Hamilton, Ontario (Canada). VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Musselkanaal C. Zijlstra te Franeker. Van 3 tot 13 augustus komen 750 jongeren, afkomstig uit vijfender tig landen, daar bijeen. Het zijn al lemaal jongeren van 16 tot 20 jaar, nagers" dus; hiertoe behoren ongeveer 25 meisjes. De Y.M.C.A., de meer dan honderd jaar bestaande jongerenorganisatie, die in alle hoeken van de wereld haar werk doet, houdt elke vijf jaar een wereld conferentie. Na het eeuwfeest, dat in 1955 te Parijs werd gevierd, verlangde :n er naar om eens samen te komen Nederland, een land dat altijd tot de verbeelding van vele jongeren spreekt. De wetenschap, dat in Nederland een d van de Y.M.C.A. het Christelijk Jongeren Verbond - gevestigd is, het geen de organisatie zou vergemakkelij ken, gaf de doorslag. En zo reizen dan eind juli uit alle werelddelen jongeren aar Nederland. Wie het rogramma oppervlakkig be^ kijkt, krijgt eerder de indruk, dat hij met een retraite te doen heeft dan met conferentie van teenagers. Stel u tien dagen als jongeren bijeen in een vreemd land en gedurende de helft van de tijd in de bijbel stude- en daarover spreken. Alle ochten den zijn namelijk gewijd aan bijbelstu- lie en de uitwerking daarvan in discus- :iegroepen. De middagen word:n met sport en ex- :ursies doorgebracht, 's Avonds luistert nen doorgaans naar sprekers. Dat zijn: dr. Paul Limbert, algemeen secretaris der Y.M.C.A.; prof. C. Crespy, hoogle raar te Montpellier; Pierre Francois, directeur van Let jeugddepartement van de Unesco te Parijs; dr. Horst Fild, al gemeen secretaris der Y.M.C.A. in West-Duitsland: Arnold W. Fraser, secre taris der Y.M.C.A. te Genève, en pa ter Georges Pire, winnaar van de No belprijs voor de vrede in 1959. De zitter der Y.M.C.A., Charles D. Sher man, zal de conferentie sluiten. 47 „Dat weet ik wel," zei hij kalmerend, „maar je wilde niet geholpen worden. Ik ben een oud man zonder taak of doel in het leven; je had me de vreugde moet gunnen om je wat te helpen. Kom. kind." hij was opgestaan, draaide het licht op en bracht haar terug naar haar stoel. „Als je er rustig over na hebt gedacht, zul je het met mij eens zijn, dat dit de beste oplossing is." Anne zuchtte. Voor het eerst na alle drukke we ken voelde ze zich oververmoeid, 's Morgens om zes uur stond ze op en daarna was ze de hele dag voortdurend in de weer voor de gasten, tot 's avonds tien uur. Dan moest ze nog de theekop jes omwassen, omdat die 's morgens bij het ont bijt weer gebruikt moesten worden. En nu zou ze het zuur verdiende geld, dat voor Van 't Hof be stemd was, kunnen uitgeven aan efn verhuizing en alle bijkomstige kosten, die daarmee gepaard gin gen. Waarheen moest ze gaan en hoe zou ze ooit weer een paar mensen vinden, die kamers zochten? „Ik durf niet." zei ze moedeloos, „toen ik hier huurde, wist ik. dat u Zou komen, dat was ten minste een basis: maar om nu weer ergens an ders heen te trekken, waar ik misschien niemand krijg, nee.." Ze plaatste de ellebogen op de tafel en verborg haar gezicht in de handen. Dokter Mees had zijn bril afgenomen en wreef de glazen schoon. „Zei ik straks niet. dat ik geen taak en geen doel meer had en dat ik je graag had willen hel pen? Als je een aardig dorp uitzoekt en een huis, waar het niet tocht 's winters, ga ik met je mee." Hij zette de bril weer op; zijn schoondochter zou hem dit nooit vergeven, bedacht hij rustig. hemel, waaraan men niet ontkomen kan. Anne richtte de woning met weinig enthousiasme in. Zou zij hier nu ongestoord kunnen wonen, of was het onkel een nieuwe pleisterplaats op haar vlucht voor de hardheid der mensen Ze wilde WILLY STRUT der was zijn dame, voor wie hij zich offers ge troostte, die hij hielp zoveel hij kon, die hij bewon derde en aan wie hij zijn hart had verpand. „Is het lang, moeder, zes jaar?" „Ja", zei Anne, „nogal. Hoezo?" „Dus dan duurt het nog heel lang, voordat ik geld voor u kan gaan verdienen, net als alle r Anne glimlachte om zijn laatste worden, vroeg zich toen af, hoe hij aan deze nieuwe wijsheid was gekomen. Soms verschrikten zijn opmerkingen haar, ze naderden zo gevaarlijk dicht de tere kwestie, die ze liefst zo lang mogelijk wilde vermijden, de kwestie van de man en vader, die er niet w en wiens liefde en zorgen zij beiden ontbeerden. „Wat ga je dan doen om geld te verdienen vroeg ze afleidend. „Werken," zei hij prompt. hier graag blijven. Het huis was zonniger, en prac- tischer gebouwd dan het vorige, een gedeelte van de achtertuin was moestuin; er stonden nog winter groentes in van de vorige bewoners: bieten, prei, boerenkool en wortels. Anne was van plan deze moestuin aan te houden en zelf te verzorgen, het zou een groot voordeel zijn, als ze 's zomers gasten had. Paultje was verrukt over het duivenslag, dat op zij van het huis, juist voor zijn kamertje stond. Dokter Mees had hem een koppel duiven beloofd en nu was het een moeilijke keus voor de jongen, of hij witte, of grijze zou nemen. De eerste dag de beste na de verhuizing, be gaf Anne zich naar de school. Het nieuwe leerjaar was al een paar weken aan de gang en Paultje hunkerde er naar om eindelijk de lokkende deuren binnen te mogen gaan. „Moeder, mag ik mee?" vroeg hij, toen Anne zich klaarmaakte. „Hè, toe!" „Nee, lieverd, ik moet die meneer alleen spre ken: heb nog maar één dag geduld, morgen zul je al wel mogen komen." Hij keek teleurgesteld, maar drong niet verder aan. Hij had iets in zich van een ridder en moe- „Ja, Hij dacht even diep na en leek daarbij sterk op zijn vader. „Verdien je overal evenveel mee"" vroeg hij slim. „Nee, lang niet," antwoordde Anne vermaakt. „Gek is dat!" „Ja jongen, er is nog veel meer gek in de reld, dat zul je later wel merken." Hij gleed van zijn stoel af, trok met een woontebeweging zijn bruinfluwelen broekje aan ceintuurtje omhoog en zei beslist: „Nou maar, wil later niks doen, wat gek is." Anne zag op tegen het bezoek aan het school hoofd. Ze zou de naam van de jongen en J! van de vader op moeten geven; nauwelijks ze in dit dorp, of ze moest een vreemde, die nog nooit had gezien, in vertrouwen nemen vragen, of ze op zijn stilzwijgen kon rekenen. Ze had haar beste mantel aangetrokken en haar han den, die het laatste jaar door alle huishoudelijke arbeid wel wat van hun verzorgde zachtheid had den ingeboet, verborgen in haar grijs glacé hand schoenen. Het uiterlijk deed er veel toe, vooral ir een geval als het hare. (Wordt vervolgd) NIEUW HOOFDSTUK Ontmoeting De conferentie wordt gehouden onder het centrale thema „In Hls hands?", dat ontleend is aan de bekende negro- sniritual „He's got the whole world in His hands". Er wordt gesproken over het gezag. En wel lioe dit functioneren moet in de wereld, in de gezinnen, op school, in de kerk. Daarnaast komt dan de vraag over de vrijetijdsbesteding ter sprake. Aan het eind van de conferentie ko men de onvermijdelijke resoluties. Maar wie denken zou, dat de conferentie daar eigenlijk op rericht is, vergist zich. Het is de Y.M.C.A. vooral hierom te doen, dat jongeren elkaar ontmoeten en samen praten. Het zijn niet eei lemaal christenjongeren, die elka Loosdrecht zullen treffen. De Y.M.C.A. telt vijf miljoen leden uit 78 landen, maar hoewel gaat van het evangelie, is de activiteit toch allereerst gericht op het dienen van de jeugd in de landen, waar men gevestigd is. „Waar jongeren zijn, zijn wij". Daarin tracht men de opdracht het evangelie te volgen, echter niet jongeren uit andere godsdiensten te „bekeren". Vandaar, dat de Y.M.C.A. vrijwel overal in de wereld gewaar deerd wordt door de overheid. De mo gelijkheid tot de ontmoeting met het evangelie is er, maar ook de mogelijk heid om jongeren uit andere volken en religies te ontmoeten. In Jeruzalem, waar een schitterend Y.M.C.A.-gebouw staat, behoort 95 pet. van de leden r.iet tot het christendom. In andere oosterse landen evenzo. In Noord-Amerika is 28 procent van de leden rooms-katholiek, ln Zuid-Ame- rika ligt dit percentage nog veel hoger. Wie zich dit realiseert, ziet ook in hoe waardevol de ontmoeting te Loos drecht zijn zal. Te meer omdat het daar zo nadrukkelijk rondom de bij bel geschiedt. Hoofdpunt van de conferentie is de oecumenische kerkdienst in de Dom kerk te Utrecht op zondag 7 augustus, met als voorganger és. A. J. Lamping te Duivcndrecht. overweging ten grondslag. Duidelijk komt deze naar voren ln een sehrij- w.e' een bevredigende oplossing I, ven, dat de theologische faculteit te ":lde"' lsrael ,s medewerking bereid. Deze jonge staat moge een zegen zijn, ook in sociaal opzicht, voor het „Ons gebed is dagelijks voor Israëls Midden-Oosten. De Arabische sta. zaligheid, maar het is ook onze em- ten kunnen er nu reeds veel stige wens en bede, dat Uwe Groot leren. JS ER REDEN om verheugd te zijn besloot, het aanbod van De Gaulle te«i over het besluit van de Alge- aanvaarden. Hij vertegenwoordigt rijnse nationalisten, het jongste aan- een groep felle nationalisten, die bod van generaal De Gaulle te aan- slechts tevreden zal zijn met volle- j! vaarden, het is bepaald niet zo, dat dige onafhankelijkheid van Algerije nu ook alle moeilijkheden als bij Zijn onderhandelingspositie zal daar Ji toverslag zullen worden opgelost. door op de lange duur ongunstig De bezadigde Londense Times vatte worden beïnvloed, vanochtend haar reactie op de jong- Het grootste probleem, waarvoor men ste ontwikkelingen samen met de zich op het ogenblik geplaatst ziet is, woorden: „De vredesvooruitzichten in welk uitgangspunt men bij de ko- Algerije zijn bijna te mooi om waar mende besprekingen zal innemea te zijn". En zo is het dan ook werke- Frankrijk wil slechts onderhandelen lijk. over een staken van het vuren en Dit neemt niet weg, dat er een nieuw kan zich onder de huidige omstandig-^ hoofdstuk is begonnen in de Frans- heden moeilijk veroorloven, het ge-nü Algerijnse geschiedenis. De moge- sprek tussen De Gaulle en Abbas een lijkheid, dat een gesprek zal worden politiek karakter geven, gevoerd, is nu geopend. Aan de andere kant is het juist deFjj Dat is een grote vooruitgang, want bedoeling, van de Algerijnse nationa- alleen in gezamenlijk overleg tussen listen in ballingschap, politieke be- Frankrijk en alle belangrijkste ver- sprekingen te voeren en aan hui tegenwoordigers vande Algerijnen verzetsbeweging, de F-L.N. een be kan een oplossing worden bereikt langrijke rol toe te bedelen in eet^ voor het brandende Algerijnse vraag- te pacificeren Algerije. Abbas kaï is! stuk. zich eenvoudig niet permitteren, ziel Van beide zijden is grote politieke volledig bij de wensen en eisen vai96 moed getoond. Generaal De Gaulle Frankrijk neer te leggen en vervol wist, dat hij ernstig rekening moest gens tot ontbinding van de F.L.N houden met nieuwe moeilijkheden over te gaan. met de extremisten. - En hij heeft Of deze moeilijkheden zich reed 4 niet geaarzeld onmiddellijk na aan- voor de reis van Abbas naar Pariji* vaarding van zijn aanbod krachtige zullen toespitsen, moet worden al maatregelen te nemen om nieuwe gewacht. Dat zal pas duidelijk zijn revolutionaire acties de kop te kun- als zijn afgevaardigde naar de Fran- nen indrukken. se hoofdstad is geweest om Maar ook Ferhat Abbas heeft het be- Algerijnse zijde de besprekingen vooi paald niet gemakkelijk gehad, toen hij te bereiden. Uitvaart van dr. Gunning In de Willem de Zwijgerkerk aan de Olympiaweg te Amsterdam is gisteren een herdenkingsdienst gehouden voor de donderdag jl. op 73-jarige leeftijd over leden bekende Amsterdamse pedagoog, mede-oprichter en eerste rector van het Amsterdams lyceum, dr. C. P. Gun ning. De dienst, waarin dr. S. B. Even huis voorging, werd o.a. bijgewoond door de staatssecretaris van O.K. en W. mr. Y. Scholten. De predikant had tot schriftlezing gekozen Psalm 103 „Loof den Heer mijn ziel met alle krachten' en Rom. 8. boekje heeft geschreven, luidende „Wij hebben niet anders gewild dan ce gouden vrijheid die het midden houdt tussen slavernij en ongebondenheid" schetste de predikant de figuur van d« overledene. Ds. Talens overleden In de ouderdom van 86 jaar is vrij dag te Warnsveld overleden ds. J. J. Talens, emeritus predikant der Neder landse hervormde kerk. Ds. Talens werd op 16 mei 1874 gebo ren en in 1897 kandidaat in Zuid-Hol land. Op 24 april 1898 werd hij te Nie- kerk (Gr.) in het predikambt beves tigd. Hij diende daarna de gemeenten van Bierum en Garrels weer. Daar ging hij op 1 november 1943 met emeritaat. Ds. Talens was onder meer praeses en questor van het klassikaal bestuur van Appingedam en pretor van de ring Loppersum. Zijn stoffelijk overschot zal dinsdag middag om twee uur op de algemene begraafplaats in Warnsveld ter aarde worden besteld na een rouwdienst in de l hervormde kerk, die om een uur begint. Uitspraak over: Zware operaties en ouden van dagen den dat het ethisch onjuist is het leve: van verzwakte ouden van dagen docèei middel van zware operaties te rekkei De bisschop van Exgter, dr. R. oe Mortimer, verklaarde in een toespraa tot een congres van het Britse Medisch Genootschap dat de christelijke moraid; weliswaar voorschrijft alle gebruikelijk middelen toe te passen om het leve van de mens in stand te houden, doc j geen morele verplichting is hi« |[fl ,Jil tiënt niet aan grote beproevingen bloot d« stellen er. d:e een redelijke hoop op sue j< ces wettigen. Als buitengewone midden, len worden aangemerkt alle middele )e die gepaard gaan met hoge kosten groot ongemak of veel pijn, terwijl iJ geen redelijke kans op genezing biev den". f* h De bisschop betoogde dat het bijvowfcde beeld moreel onjuist zou zijn zeer oud:tl mensen te onderwerpen aan de onge er makken, die voortkomen uit een ernstig ge operatie of bepaalde vormen va' kunstmatige voeding. In zulke gevallet ,r redelijke hoop op herstl

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2