liietswe griJtsrije UTourant Frankrijk verwacht moeizaam gesprek met Abbas Loemoemba: overleg met Kasavoeboe ten einde Verschil van mening over bouwprijs BEN GOERION HOOPT OP GESPREK MET FRONDIZI Generaal Franco ontmoet Portugese premier Chili's bodem blijft bewegen Lifter ontdekte dat hij met de koning meereed DINSDAG 21 JUNI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. Familieberichte: Eenenveertigste jaargang no. 11898 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. CHRIST ELI J K-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Slant» as Heli is gheblmn triyn hert in tcqfjenspoct" TEENAGERS-mras/e Zie pagina 2 DAVID BEN GOERION Zie pagina 5 SURINAME gefilmd Zie pagina 6 SHAKESPEARE in Diever Zie pagina 7 Nederlands schip gezonken: twee slachtoffers Twee Nederlandse vrachtschepen zijn ,-anmorgen vroeg met elkaar in aanva ring gekomen in het Kieler kanaal. van de schepen is gezonken. De van de kapitein en een machinist lijn daarbij om het leven gekomen. De 500 ton metende kustvaarder Uranus it Groningen zonk na een botsing met de 3.200 ton grote Themis uit Amsterdam De slachtoffers zijn Elisabeth Daale. rtitgenote van de kapitein van de Ura- us en machinist Jan Brouwer. Volgens de havenpolitie ontstond de botsing nadat de Uranus de oever opge- aren was en juist bezig was te draaien oen de grotere Themis naderde. De Uranus ligt tot het topje van zijn last onder water Het scheepje, eigendom an de N-V. Kustvaartunie te Groningen, ou later op de dag gelicht worden. Doodstraf Pawel Monat, een Pools Sptaire attaché, die in de zomer vai 59 naar het Westen overliep, is doe n krijgsraad te Warschau bij verste' igens desertie tea- dood veroordeeld. T^RANSE FUNCTIONARISSEN hebben gisteren, nadat bekend was dat Ferhat Abbas met een delegatie naar Parijs zal gaan, als hun mening uitgesproken, dat de onderhandelingen langdurig en moeizaam zullen zijn. Zij legden er de nadruk op dat de Pariise besprekingen slechts zullen han delen over het bestand en niet over de politieke toekomst van Algerije. Het wordt echter aannemelijk geacht dat de rebellen zullen proberen het gehele Algerijnse vraagstuk met De Gaulle te bespreken. Een radiorede die Abbas gisteravond hield, wijst in deze richting. Paul Delouvrier, de hoogste Fran se gezagsdrager in Algerije) heeft troepenversterkingen gezonden naar Algiers en andere grote steden om eventuele ordeverstoringen onmid dellijk de kop in te drukken. Hij heeft er op gewezen dat de bespre kingen alleen zullen handelen over de punten, die president De Gaulle op 14 juni nogmaals heeft uiteenge zet, namelijk: het op eervolle wijze beëindigen van de strijd, een rege ling voor de bestemming der wa pens en het verzekeren van de toe komst der strijders. Tweehonderd politici, fervente tegen- Patrice Loemoemba, de leider •an de Kongolese nationale bewe ging, heeft .vandaag meegedeeld, zijn besprekingen met zijn ri- iaal Joseph Kasavoeboe om tot een ompromis te komen over de vor- van Kongo's eerste regering, ijn afgebroken. „Wij zijn nu weer sen ver als vorige week vrijdag", |i Loemoemba na drie uren met Kasavoeboe te hebben gesproken. I Volgens hem heeft Kasavoeboe zijn IlLoemoemba's) compromis-aanbod om een Beslissing in kabinet over kinderbijslag (Van onze soc.-econ. redactie) Naar wij vernemen is op vrij korte termijn de memorie van antwoord van regering te verwachten over het in 957 reeds bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp voor een algemene iinderbijslagwet. De regering neemt tier het standpunt in dat de algemene kinderbijslag uitsluitend gefinancierd zal noeten worden via premieheffing. Dezt aeffing zullen de werknemers en de middenstanders zelf moeten betalen. In beide gevallen zal de kinderbijslag vanaf het derde kind gelden, een bijslag die voor de loontrekkenden als de zelf- liandiigen even hoog zal zijn. Krachtens fe lopende regeling zal echter aan de loontrekkenden ook nog voor het eerste a tweede kind bijslag worden betaald. Dat ook de werknemers hier de premie »lf zullen moeten betalen is in wezen formele zaak. omdat deze premie »aarsöhijnlijk volledig in de lonen ge- tompenseerd zal worden. Ook de pre mies voor de A.O.W. en de A.W.W. wor den door de loontrekkenden zelf be taald, maar ook deze premies zijn vol- igecompenseerd in de lonen. oorspronkelijke wetsontwerp- Suurhoff kende ook de premieheffing fn het kende evenmin de financiering uit algemene middelen. Ook in het wets ontwerp van de socialistische minister begon de kinderbijslag bij het derde kind en bleef de huidige regeling ge handhaafd voor de eerste en tweede kinderen van loontrekkenden. Het is harom niet helemaal duidelijk waarom sen zich in de socialistische pers enigs- lins verbaasd toont over het huidige leger insstandpunt. Expediteur greep overvaller Een gillend meisje, dat werd ontzet, oor een bewoner aan de Rottekade te Bleiswijk, is in de nacht van zondag 'P maandag aan de greep van een haar oyervallende man ontkomen. Haar red- ;n expediteur uit Bleiswijk, rende ar gegil het huis uit en joeg de overvaller op -de vlucht. Nadat hij het Meisje in zijn woning in veiligheid had lebracht, zette hij per auto de vluchten de overvaller na en kreeg hem te pakken oij een bushalte, waar hij hem onder een lantaarn met beslijkte kleren zag staan. Het meisje was na middernacht per kam uit Rotterdam naar Bleiswijk terug- Sokeerd en bij Terbregge uitgestapt. Naa? aohteraf gebleken is, is zij op haar tocht levolgd door de 19-jarige J. B. van der k- Op een stil gedeelte van de Rottekade Joeft hij haar overvallen en gepoogd haar buiten bewustzijn te krijgen om haar van haar tas te beroven. Het meis- 15 gaf echter geen kamp en rolde met haar overvaller vechtend door de mod- ',er- Toen haar redder kwam aanstormen, ?ng Van der P. op de vlucht. De expe diteur heeft zijn gevangene mee naar «lis genomen en hem later aan de rijks- wlitia in Bergschenhoek overgegeven. regering te vormen met Kasavoeboe aid' staatshoofd, waartegenover Loemoemba premier zou worden en de vrije hand zou krijgen om zijn eigen kabinet te vormen, verworpen. Kasavoeboe had Loemoemba het premierschap aangeboden, doch wilde zelf de regering kiezen. Men neemt aan dat Kasavoeboe's aan hangers, van wie er velen op een zetel in het kabinet hadden gerekend, invloed hebben uitgeoefend op zijn verwerping van het aanbod van Loemoemba. Deze laatste deelde nog mede vandaag een laat ste bespreking met Kasavoeboe te zullen hebben. „Doch tenzij er in zijn stand punt een radicale verandering komt, heeft deze bijeen/komst geen enkele /in. De be sprekingen zijn afgebroken", aldus Loe moemba. standers van de Algerijnse politiek De Gaulle, hebben zich gisteren onder leiding van Soustelle en Bidault over de komende besprekingen beraden. Zij namen een resolutie aan waarin zij trouw zweren aan het beginsel dat Algerije een integrerend onderdeel van Frankrijk moet blijven. Robert Lacoste zei bevreesd te zijn dat de onderhandelingen ten slotte zullen uitlopen op onafhankelijkheid voor Algerije. Ferhat Abbas s Wellicht zou vandaag reeds een ver tegenwoordiger van de opstandelingenre gering naar Parijs vertrekken om de komst voor te bereiden van de officiële delegatie. Gisteravond heeft Ferhat Abbas voor de Tunesische radio een rede gehouden, gericht tot het Algerijnse volk. Onze taak zal niet gemakkelijk zijn, meende hij. Wij gaan naar Parijs met de hoop de Franse regering te kunnen over tuigen van het wettige recht van onze strijd voor onafhankelijkheid. Een tweede slag gaat echter beginnen, want naast vredeskrachten in Frankrijk zijn de invloeden van de kolonialisten uiterst rcchtsen. Daarom moeten wij pa raat blijven voor de strijd. Het begin van de onderhandelingen betekent nog niet dat de vrede in zicht ii De Tunesische president Bourguiba, op vakantie in Italië, liet zich optimistischer uit. Het besluit van Abbas Parijs te gaan, is een beslissende stap op weg naar de vrede. Hij uitte woorG van lof voor president De Gaulle voorspelde dat er nieuwe vriendschap opbloeien tussen Frankrijk en het Alge rijnse volk en bovendien met tal dere Afrikaanse volken die de laatste tijd van Frankrijk vervreemd raakten. Ook dé Marokkaanse regering toonde zich tevreden over de stap van Abbas. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken, dat mededeelde achter de prin cipes te staan die De Gaulle in 1959 vooi een oplossing van het Algerijnse vraag stuk heeft aangegeven, uitte ei zijn voldoening over de beslissing Algerijnse opstandelingenregering. Naarden sit voor probleem TN DE gemeenteraad van Naarden is gisteravond kritiek geleverd op het woningbouwbeleid. Naarden kan 32 woningwetwoningen bouwen van het contingent 1960 en vond een Naardense aannemer bereid tegen een vrij lage prijs dit werk aan te nemen, omdat hij toch in de buurt aan het bouwen was. De prijs zou op onge veer vijf ton komen. Uit Den Haag kwam echter bericht, dat men slechts zou mogen bouwen na een openbare aanbesteding. Deze werd gehouden, maar intussen waren de om standigheden veranderd en de prijzen gestegen, aldus meldt men ons. De Naar dense aannemer bleef echter de laagste met een prijs van 535.000. Hiermee was alles echter nog niet in kannen en kruiken, want nu kwam er bericht uit Den Haag, dat men slechts 475.000 zou mogen besteden. Voor deze prijs bleek geen enkele aannemer ter wereld te willen bouwen. Burgemeester Cramer deelde mede, dat meer gemeenten op het ogenblik niet kunnen bouwen door de nieuwe be palingen van de mipister. „Alles wordt lam gelegd," aldus de burgemeester, „en de gemeenten worden er wanhopig on- (Van de zijde van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid tekende men hier desgevraagd bij aan, dat er in Naarden inderdaad moeilijkheden zijn met een woning wetproject. Er is echter niet anders gehandeld dan in dergelijke gevallen gebruikelijk is. Toen men onders hands niet tot een aanvaardbare prijs kon komen, is er aangedrongen op Een botter vaart door de be tonnen bak,'die het eerste aqua duct vormt waarover wij in Ne derland beschikken. In toe komst zullen automobilisten, op weg van Den Haag naar Am sterdam, identieke tafreeltjes boven zich kunnen zien als zij de Ringvaart van de Haarlem mermeer passeren. Engeland vertraagt bouw van kerncentrales ■De ,Britse- i'qgeringris voornemens de bouw van kernenergiecentrales te ver tragen -ten einde in zeven jaren 90 mil joen pond sterling te bespraren, daar men een te veel heeft aan steenkool en de vooruitzichten op levering van olie beter worden. De eerste centrales moe ten in 1961 gaan werken en tegen 1966 moeben alle zeven dn gebruik zijn. Vrouwen en kinderen uit Kongo arriveren op het vlieg veld Zaventem bij Brussel. De Belgischt luchtvaartmaat schappij Sabena heeft een groot aantal extra-vliegtuigen ingeschakeld om voor de on afhankelijkheid van Kongo op 30 juni de duizenden vrouwen en kinderen die het land wil len verlaten te kunnen ver voeren. Voor het tijdvak van 1 juni tot 12 juli zijn reeds 2900 passages naar Europa ge boekt. Naar schatting zullen 2.000 tot 2.500 Europeanen de provincie Katanga verlaten. PARTIJCONGRES IN ROEMENIË De ledder van de Roemeense commu nisten, Gheonghiu-Dej, heeft gisteren het derde congres van de Roemeense com munistische partij geopend. Het congres wordt bijgewoond door premier Chroesj- tsjef. In zijn openingsrede maakte Cheor- ghiu-Dej bekend dat 1 maart 77 pro cent van de Roemeense landbouw was gecollectiviseerd. Hij zei dat de collecti visering voor 1965 voltooid zal zijn. Voor dat jaar voorspelde hij voorts een in dustriële produktie, die twee keer zo groot is als die van 1969. TTET SPAANSE staatshoofd, gene- -1-*- raai Franco, en de Portugese premier, dr. Salazar, hebben giste ren voor het eerst sedert juli 1957 besprekingen gevoerd, naar men gelooft over gemeenschappe lijke economische, militaire en an dere problemen. Zij kwamen met de Spaanse minister van buitenlandse zaken en de Portugese minister van defensie bijeen in Merida in de pro vincie Bajadoz op vijftig kilometer van de Portugese grens. Dit is in doorgaans betrouwbare kringen te Madrid meegedeeld. Er was in 1957 sprake van een gemeen schappelijke Iberische markt, maar daar van is niets gekomen. Spanje wenst nau-' were economische samenwerking met zijn buurland. Portugal is lid van de Europese vrijhandelsassociatie. Spanje behoort noch tot de E.V.A. noch tot de Europese economische gemeenschap. He: wil eerst zijn economisch-stabilisatiepro- gramma, waarvan de uitvoering in juli begon, verwezenlijken en zijn industrie moderniseren. Beide landen zijn bezorgd over de jongste ongunstige ontwikkelingen voor liet Westen in de internationale politiek. Spanje heeft drie grote Amerikaanse luchtbases en een marinebasis Portugal is lid van dc N.A.V.O. Eisenhower in Honoloeloe Een vermoeide president Eisenho wer is gisteren na een vliegtocht van 8000 km uit Seoel aangekomen op Hawaii, waar de bewoners van deze vijftigste Amerikaanse staat hem har telijk hebben verwelkomdL Tienduizenden juichten de President op zijn rit van het vliegveld naar het centrum van Honoloeloe toe. Verwacht wordt dat Eisenhower, na zijn rondreis van een week naar dc Pluiippijnen, For mosa, Okinawa en Korea, enige dagen op het sub-tropische eiland zal uitrus ten alvorens naar Washington terug te De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft gisteren gezegd te hopen spoedig een onderhoud met de Argentijnse president Arturo Frondizi te hebben, „zodat gezond verstand de overhand zal krijgen' in de affaire Adolf Eichmann. In verband hiermee hoopt hij dat het Argentijnse protest tegen de overbren ging van Eichmann haar IsTaël morgen niet door de Veiligheidsraad zal worden behandeld. In een vraaggesprek met Le Monde had Ben Goerion enige uren voor zijn vertrek naar Brussel verklaard dat het Joodse volk het recht heeft Eichmann te berechten. Hij zag dit proces als .,het Neurenberg van het Joodse volk, dat bij de bevrijding niet het recht heeft gehad zijn beulen ter verantwoording te roe Na betoogd te hebben dat de stap van Buenos Aires waarbij Eichmann terug- geëist werd „ongerechtvaardigd" was, waarschuwde de Israëlische premier: „Wij zullen ons onze prooi nooit laten ontsnappen. Van de andere - kant zullen \vij 'deze oorlogsmisdadiger alle waar borgen van een billijk proces geven. Hij kan door buitenlandse advocaten ver dedigd worden, zelfs door Duitsers op voorwaarde dat het geen oud-nazi's Twee krachtige aardschokken de vijftiende en zestiende in 48 uur tjjds hebben gisteren weer paniek gezaaid in Zuid-Chili. Doden of gewonden zijn er niet geval len, omdat veel beschadigde huizen en gebouwen geheel verlaten zijn door de bewoners. De schokken werden het sterkst gevoeld in Lebu. de vrijwel geheel verla ten hoofdstad van de provincie Arauco. Een aantal beschadigde huizen stortte in In de provinoie Rio Bio ontstonden aardverschuivingen en de stroomtoevoer naar Veldivia, de stad die bij de aard schokken in mei zo zwaar werd getroffen, is verbroken. Een verslaggever meldde- ,.De huizen in Valdivia bewogen als sche pen op zee- Duizenden verdringen zich op straat, huilend en biddend, doodsbang dat er nog meer aardbevingen zullen komen' Tibet heeft recht op onafhankelijkheid De Chinese autoriteiten in Tibet heb- den de meeste rechten van de mens, zo als die zijn vastgelegd in de univei^ele verklaring over deze rechten, geschon den. Dit valt te lezen in een verslag van een subcommissie van negen man uit de Internationale commissie van juristen. In Tibet zijn op grote schaal mensen gedood. Deze slachtpartijen stonden in geen enkele verhouding tot d-e militaire j cties om de „opstand" van de Tibetanen onderdrukken, aldus het verslag. De subcommissie heeft voorts vastge steld. dat er in Tibet genocide (volks- loord) is gepleegd om de Tibetanen als ïligieuze groep te vernietigen. Zij heeft echter geen voldoende bewijs kunnen 'en voor de bewering dat er geno- is gepleegd om de Tibetanen als volk of etnische groepering uit te De commissie is verder van oordeel, dat Tibet, hoewel het door in 1951 me' nunistisch China, de „overeenkomst vreedzame middelen ter bevrijding Tibet" te ondertekenen, de facto afstand van zijn onafhankelijkheid heeft laan, feitelijk weer onafhankelijk is. dat het in maart 1959 deze overeen komst gerechtvaardigd heeft verworpen. komen. Daarna zal ook hij naar Brussel reizen, waar hij dus misschien Ben Goerion ontmoet. De Gaulle weigerde uitnodiging van Ben Goerion - Het Amerikaanse weekblad Newsweek meldt vandaag dat president De Gaulle een uitnodiging van premier Ben Goerion om een bezoek te brengen aan Israël, ronduit van de hand heeft gewezen om dat hij niet de indruk wenst te wekken in het conflict tussen Israël en de Ara bische wereld partij te kiezen. Het blad schrijft dat De Gaulle meent dat de grote mogendheden moeten ver mijden dat de indruk wordt gewekt alsof ze voor een van de beide partijen in het Nabije Oosten voorkeur hebben. De Gaulle zou Ben Goerion hebben ge antwoord dat het hem „onder de huidige omstandigheden" onmogelijk is een be zoek aan Israël te brengen. Josephine Baker eist schadevergoeding Josephine Baker heeft een eis tot scha devergoeding ingesteld tegen William Taub, impresario in New York, die haar iak\v pich had beschuldigd goederen die aan hem. Taub, zouden toebehoren in Canada te hebben binnengebracht. De variëté-ster wil 750.000 gulden scha devergoeding, onderverdeeld als volgt: 375.000 gulden voor benadeling van haar naam in Frankrijk, 281.250 gulden voor schade aan haar reputatie in Canada en de Verenigde Staten en 93.750 gulden ver goeding voor ongerechtvaardigde arres tatie en ter bestrijding van kosten om COMMUNISTISCHE STRATEGIE Een functionaris van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft verklaard dat zij die vorm geven aan de politiek van Moskou en Peking niet langer welwillend staan tegenover de nationale bewegingen in Azië, Afrika en Latijns-Amerika, die vroeger van ganser harte de steun der Sow jets ge noten. Op het ogenblik, aldus Roy R. Rubot- tom, hoofd van de afdeling Latijnsameri- kaanse zaken van het departement, blijkt alleen de regering van Fidel Castro op Cuba nog loftuigingen van het interna tionale communisme waard te zijn. De communistische propaganda con centreert zich thans geheel op de steun en verspreiding van de soort revolutie van Castro in geheel Latijns-Amerika- De communistische frontgroepen en de leiderscursussen in de landen achter het ijzeren gordijn worden in dezelfde richting gestuurd. openbare aanbesteding. De desbe treffende aannemer kwam toen ech ter met een nog hogere prijs uit de bus. Wat de burgemeester bedoelt met ,,de nieuwe bepalingen" is niet geheel duidelijk. Mogelijk doelt hij op het besluit dat de loonsverhogingen uit de produktiviteit moesten komen, in plaats van dat zij mochten worden doorberekend. Op het ministerie meent men echter dat de voorgeschrc ven maximum prijs reëel is, zodat een hogere prijs niet kan worden geaccep- Australisch denkbeeld over Nieuw-Guinea Australië, Nederland en Indonesië zou den een driepartijenovereenkomst moe ten tekenen om de vrede in Nieuw- Guinea te bewaren tot de bevolking in. staat is zelf over haar lot te beslissen, aldus verklaarde Arthur Calwall, leider van de arbei-dersoppositie in het Austra lische parlement dinsdag te Darwin. Een dergelijke overeenkomst zou moeten verwijzen naar Nederlands Nieuw-Gui nea, het Australische beheersgebied en Papua. Hij zeide voorts: „Wij geloven niet in Indonesisch kolonialisme of iets anders. Wij geloven dat deze mensen in staat moeiten zijn over hun eigen toekomst te beslissen te zeggen of zij een zelf- besturend dominion wensen, toetreding tot een Melanesische federatie of een seznengaan met Australië of een ander land". Langste dag is weer bereikt Van onze weerkundige medewerker Fandaag 21 juni heeft de zon weer haar hoogste stand bereikt, dit om 10 uur en 43 minuten. Dit betekent dat volgens gedraagt zich dai takke r nnd koele lucht naar ons land blijft Het hogedrukgebied bij Ierland neemt in betekenis af waardoor ook dc wind bij ons meer naar westelijke rich ting zal draaien. Vooral in liet noorden vallen af en toe nog buitjes. Bijzonder ivarm is liet in Engeland, evenals in Midden- en Zuid-Europa met tempera turen van 25 tot 30 graden Celsius. Na het midden van de week mogen wij een verbetering verwachten waarbij de mid- dagtemperaturen een paar graden hoger zullen worden. Droog weer De Bilt verwacht tot woens dagavond: Droog weer en op vele plaatsen zonnige perioden. Iets hogere temperaturen. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 22 juni: Zon op 4.20, onder 1,04, maan op 3.39, onder 19.15, 24 juni Strandverwachting Morgen droog met opklaringen en een zwakke wind tussen west en noord. Tem peratuur in de middag 18 a 19 giaden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Wat aangenamer strandweer met iets hogere middagtemperaturen. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De BUt Twente Ëlndh 2d-Limb windstil 18 U 0.3 J?EN LERAAR van het instituut voor doof stommen en blinden in Brussel heeft het afgelo pen weekeinde met koning Boudewijn in diens auto boterhammen gegeten. De 25-jarige Johan Berens had van de Belgische vorst een lift gekregen, toen deze bij keerslicht dicht bij toppen. dat zijn lifter naar Turn hout moest en bood uan hem naar huis le brengen. Nauwelijks had de jonge leraar in de auto plaats genomen of hij stelde tot zijn verrassing vast, dat hij koninklijk gezelschap bestemd de school ma VeToteAU' Koning, die ..populaire auto van Duits fabrikaat, waarvan er in België vele duizenden op de weg zijn" reed, hoorde uut. Dat pen ging het de Koning voor een buk- Berens soms ook honger had. Hij gaf hem een bil jet van 1000 frank en druk te ham op het hart niet winkel te zeggen, dat kopen voor de koning De leraar Kwam terug met vier broodjes, die de Belgische vorst, na te hebben opge merkt „geen grote ter" te zijn, broederlijk deelde. In Turnhout wns de Koning daarna nog een klein half uur de gast van het gezin van de leraar Gevraagd naar zijn in drukken zei Berens later: „de koning is een edel mens, vol christelijke ide-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1