Gevacolor Geef pappa een Poppell! Cweede Kamer heeft bij de archiefwet zitten slapen 1!! Aanvaarding jerg onzeker IN Ri Hobbykamer in woningen ct. cc«; Nat. vijfkamp voortgezet TOP na 270 min, met één goalverschil geklopt Economie en Financiën 7 WOENSDAG 15 JUNI 1961 Verrassende kritiek in de Senaat: (Van onze parlementsredactie.) fet ziet er vooralsnog niet naar uit, dat de Eerste Kamer de nieuwe regeling van het archiefwezen (Archiefwet 1957) zonder meer zal nvaarden. De Tweede Kamer heeft vorig jaar dit wetsontwerp in vlot npo goedgekeurd, maar in de Senaat zijn gistermiddag tegen enkele alingen zoveel overwegende bezwaren naar voren gebraéht, dat een verping van het ontwerp niet geheel uitgesloten moet worden geacht. beraadslagingen over de Archiefwet werden gisteren om half zes op voorstel i voorzitter rar. J. A. Jonkman tot volgende week dinsdag gesohrost. De Eerste ner heeft dus nog een volle week de t\Jd om zich te bezinnen op de argumenten, fe staatssecretaris mr. Y. Scholten (o. k. cn w.) ter verdediging van de omstreden jpallngen aanvoerde. matige wijze en te goeder trouw hebben verworven en voor verslonzing hebben behoed." De c.h. spreker deelde mee, dat zijn fractie haar uiteindelijke stem over het wetsontwerp zal voorbehouden. Hij verzocht de staatssecretaris het wetsont werp aan te houden in afwachting van nadere wijziging. Prof. mr. I. A. Diepenhorst (ax.) vond, dat het overigens niet slechte wetsont werp wordt ontsierd door een juridische onvolkomenheid van de ergste soort. Hij voelde veel voor een integrale verwer ping van het wetsvoorstel, maar wilde toch eerst het antwoord van de staats secretaris afwachten. Het idee van de strafvervolging bestrij dend, wees de ar. hoogleraar erop, dat zelfs gestolen goederen na verjaring niet ieer worden opgeëist. „Terwijl sommige leden van de Tweede Kamer wellicht een uiltje knappen, waakt de Senaat, waakt wellicht de meerderheid van dc Senaat," zo besloot prof. Diepenhorst zijn rede. De liberale fractieleider mr. H. Van Riel si. dat staatssecretaris Scholten met zelfs voor een minister sterke argumen ten moeten komen",wil hij- de V.V.D. na toren tot voorstemmen bewegen. Het speet de heer Van Riel dat dit kabinet, op de bres zegt te staan vooi 't par ticuliere eigendomsrecht, heeft nagelaten dit recht in de Archiefwet op een zui manier te regelen. Voor het overige I bezwaren van de Senaat richtten zich de artikelen 4 en 39 van aarin wordt bepaald, dat heiden, die onder de overheid te berusten, maar in handen len zijn geraakt, aan de overheid r i worden teruggegeven. De regeling :over het betreft archiefbe- i vóór het herstel der onaf- jkelijkhedd op 16 november 1813, een :ht tot afgifte in, zonder dat het niet tomen van deze plicht strafbaar wordt teld. Verwacht mag worden, dat, voor- ar deze stukken 'handelswaarde heb- afgifte in de regel zal geschieden, eer de overheid bereid blijkt een late vergoeding te geven. IToor archiefbescheiden van na 16 no- rmber 1918 geeft het ontwerp eveneens n plicht tot afgifte. Indien daaraan ech- f niet wordt voldaan, stelt men zich n strafvervolging, doch uitslui- het geval, dat de minister van w. schriftelijk heeft meegedeeld de archiefbescheiden behoren te jen afgegeven. Wie na deze medede- zijn stukken niet binnen een maand ivert, wordt gestraft met een geldboete ten hoogste f 3000,-. heren Van Meeuwen (kath. v.), itenauer (c.h.), I. A. Diepenhorst (a.r.), Riel (lib.) en Cammelbeeck (soc.) het onbegrijpelijk, dat de Tweede zo licht over deze grondwettelijk, ifrcchtelijk en civielrechtelijk beden- Ijjke bepalingen Is heengelopen. Zij oegen zich o.m. af, of de overheid op ie wijze het recht van particuliere [end om niet aantast, f Alk ben er beslist zeker van, dat het Hwerp de grens van wat grondwettelijk rantwoord is, niet overschrijdt", aldus ■■■heer Van Meeuwen. Evenals de an- re sprekers had deze K.VJP.-woord- jzfcrder onoverkomelijke bezwaren tegen EKt voornemen om over te gaan tot straf- ..rvolging van bezitters van stukken van '1813, die weigeren hun bescheiden af geven. „Het lijkt erop," zo zei de heer Eljihtenauer, „dat deze eigenaars ervan —Macht worden die stukken door dief- J in handen hebben gekregen, terwijl j integendeel die bescheiden op recht- Vooit meer angst /oor die gloeiende vuurzuil i opstijgt vanuit Uw maag ums tot boog in do keoL len of twea Bennies blussen Sar zuurbrand onmiddellijk. s| W meende de liberale fractieleider, dat er zeer veel gedaan zal moeten worden wil het archiefwezen in ons land op be hoorlijk peil komen te staan. De socialist Cammelbeeck ten slotte bleek zeer onder de indruk van het betoog van prof. Die penhorst. Ook bij zyn fractie was zeer girote twijfel gerezen over de vraag, of de Archiefwet in deze vorm wel aanvaard- Mr. Scholten Staatssecretaris Scholten zei de indruk te hebben gekregen, dat de Kamer aan de kern van de zaak was voorbijgegaan. Hij legde uit, dat onder archiefbescheiden in de zin van het wetsontwerp moet worden verstaan: stukken, door overheidsorganen ontvangen of opgemaakt cn naar hun •d bestemd om onder die organen te berusten. Dit is een duidelijke beperking het is dan ook bepaald niet zo, dat elk archlefstuk-in-partlculier-eigendom, a r het ook maar iets met de overheid te maken heeft, moet worden ingeleverd. De stukken, waarom het in hef wets ontwerp gaat, behoren tót heit publiek domein. Het betreft hier een verhouding publiekrecht-privaatrecht. Voor de taak vervulling van de overheid mag het bliek recht in uitzonderingsgevallen het privaatrecht doorbreken. Uitvoerig trachtte de staatssecretaris aan te tonen, dat archiefbescheiden, be horend tot het publiek domein, niet onder verjaringsregelingen vallen. Hij gaf toe, dat de staat uiterst voorzichtig moet zijn met het aantasten van particulier eigen dom. In het geval waarom het hier gaat, is eohter van particulier eigendom geen sprake; en zo er al sprake van is, dan zou due zogenaamde eigendom toch veel zijn aantrekkelijkheid verliezen. Want de stukken behoren aan de overheid toe in dien zij vroeger nog al eens slordig met haar archiefbescheiden is omgesprongen, dit verandert toch niets aan het eigen domsrecht van de overheid. In gevallen van handels- of verzamelwaarde voor ziet het wetsontwerp in schadeloosstelling. Het vestrokken daarvan ligt echter ge heel in de ministeriële beleidssfeer. KLEURENFOTO'S vergroot formaat Gevacolor kleurenfoto's 9x9 cm. 9x13 cm. 1.8©'' J2<AO Gevaoolor rolfllms A x 6,5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. ^sTëo 2.80 2 85 Gevaoolor kleinbeeldfilms 20 opnamen 36 opnamen Ajsé sè\A5 3,80 6.80 Ontwikkelen ^Ae€ 1.80 duizendmaal mooier! (Vervolg van pagina 1) stlc'atlngskosten van een woning wil hii splitsen in grond- en bouwkosten en elk een aparte regeling treffen. Voor de bouwkosten moet worden uit. gegaan van een gemiddelde kubieke- meterprijs, die niet geheim mag zijn. Deze kubieke-meterprijs zou dan in pun ten moeten worden gewaardeerd, evenals de grondprijs. Het bouwplan met het hoogste aantal punten krijgt bij gun ning dan absolute voorrang. De gemeen ten krijgen dan een direct belang bij zo laag mogelijke grondkosten, terwijl de bouwers op goedkope grond toch een prikkel hebben de bouwprijzen zo laag mogelijk te houden. Voorts trok drs. Poot van leer tegen de huidige indeling van de gemeenten klassen. Men treft de merkwaardigste situaties aan. Gemeenten die in een ag glomeratie vlak bij elkaar liggen, zijn soms in vijf verschillende klassen in gedeeld, zoals bijv. Rozenburg. Dit geeft vreemde verhoudingen in de huren. Hei verdient aanbeveling een agglomerate klasse in te voeren en de overige ge meenten in te delen in verstedelijkte en agrarische gemeenten. Dan zou kunnen overwogen om bij serieproduktie in verschillende gemeen teklassen dezelfde prijzen toe te staan. Dit is trouwens reeds van toepassing op het Coignetsysteem. Uitvoerig stond drs. Poot stil bij het rendement van beleggers. De regering zou oogluikend kunnen toelaten dat de bedrijven dc zgn. onrendabele top be talen, in het vertrouwen, dat dit een voorbijgaande zaak is. Wil de regering dit niet dan zou een tijdelijke verhoging van het bruto rendement boven dc 754 pet. kunnen worden toegestaan. Voorts zou een staatslening van 454 of 4% pet. kunnen worden uitgeschreven die zou kunnen worden bestemd voor de A- premies. In het huidige stadium is wellicht een tijdelijke regeling nog het meest aan trekkelijk, aldus drs. Poot. De regering zou bijv. kunnen overgaan om tijdelijk de rente voor de woningbouw op 4V* pet. te garanderen. In de Ver. Staten volgt men dit systeem. Spr. wees erop dat de A-premierege ling en de woningwet niet zoals tot nu toe streng gescheiden van elkaar be hoeven te zijn. Zij hebben één gemei schappelijke erfvijand: de stijging der bouwkosten. Samenwerking is daarom nodig. Is het nu zo ondenkbaar dat het bezit van alle woningbouwverenigin gen in e en„pool" wordt gebracht? Drs. Poot bepleitte ook een geleidelijk :n elkaar vloeien van woningwet en -premiebijdragen. De subsidies voor woningbouw moeten worden afge stemd op de bouwkosten: hoe lager de bouwkosten des te hoger de bij drage. Dan kunnen ook de minder- draagkrachtigen worden geholpen. Koop *n pakje Rennies, steek er al tijd een paar bij U, uit voorzorg, Uw disgenoten, bj Rennies kunt U onopgemerkt inne- 'ijmen, zonder water of wat ook - ge- lon laten smel- IE ten op de tong. En ze zijn nog lekker Winkeliers (Vervolg van pagina 1.) taillisten dan de slager verkocht zouden mogen worden. Grossiers in vlees kleine fabrikanten zouden op deze wijze regelmatig bepaalde detaillisten van pakt vlees kunnen voorzien. Ook de koop van flessenmelk behoeft niet perkt te blijven tot de melkhandel. De reeds gevestigde detaillisten in levensmiddelenbedrijf zouden op grond van historische rechten het raamdiploma niet behoeven te halen om hun vestiging te behouden. Wel zullen zij ter verbre ding van hun assortiment bepaalde vak- iploma's moeten behalen. Kemassortimen t Hoewel het er slechts een aftreksel lijkt deze gedachtengang op het stel dat de Christelijke middenstands bond indertijd gedaan heeft tot instel- van een kernassortiment per bran ché. De artikelen buiten de kernen den vrij moeten zijn. Deze kernen zijn thans echter wel erg klein geworden Bij het advies van de commissie Thur- lings, dat door de meerderheid va commissie wordt gesteund, zal nlijk ook een minderheidsstandpunt Gelijkheid Uit het oogpunt van vestigingswetge ving bevat dit meerderheidsadvies een billijkheidselement, omdat nu alle bran ches in gelijke mate de kans krijgen parallelliseren. Er wordt in deze gedach tengang geen discriminatie toegepast ter opzichte van welke branche dan ook Op het ogenblik bestaat de onverkwik kelijke situatie, dat volgens de huidige vestigingsbesluiten de verschillende bran ches op eikaars terrein opereren. Te oud voor een pokkenbriefje Nadat daags tevoren een oma van 83 jaar op Schiphol haar luchtdoop had ondergaan, is gis teren Marie Duvemois uit Issoire (Frankrijk) op Schiphol overge stapt ln een Bristol Brltlannla van de Canadian Pacific Airlines. De ze 93-jarige dame ging over de Noordpool naar haar enige doch ter in Vancouver, Canada, die ze in tien jaar niet meer gezien had. De uitklaring van Oma Duver- nois liep echter niet gesmeerd. Het voor Canada vereiste pokken briefje bleek ze thuis bjj vergis sing te hebben verwisseld voor een rekening van de wasbaas, hetgeen op de Amsterdamse luchthaven even aanleiding gaf tot consternatie. Totdat iemand de goede oplos sing vond: „Kinderen van zes maanden zijn te jong voor een pokkenbriefje. Mevrouw Duver- nois is er te oud voor". De oude dame werd niet terug gestuurd naar Issoire. Ze vertrok met het grote toestel naar Canada, waar men haar ook zonder haar pokkenbriefje heeft toegelaten. Wederom is kapitein ter zee F. O. Kregten schermkampiocn geworden van de vijfkamp. Als tweede onderdeel van de Nat. Vijfkamp werd het schermnum- r dinsdag afgewerkt in de kantine de tankwerkplaats op de Amersfoort- Leusderheide. Het heeft Van Kregten ditmaal meer moeite gekost dan anders om zijn titel te prolongeren, want hij stuitte op sterke tegenstand van de mari niers uit Den Helder. Laatstgenoemde kwamen verrassend goed voor de dag in het sohermonderdeel. Met name sergeant J. A. de Wijn, korporaal C. J. van Tol en sergeant W. Koomcn hebben de kapi tein ter zee het vuur na aan de schenen gelegd in de laatste finale-poule. In alle poules was de spanning bijzon der groot. In veie gevallen moest een bar rage de beslissing brengen voor de eind klassering. Door hun uitstekende scharm- pres-ta fries beztiten de deelnemers uit Den Helder frhana de bovenste plaatsen in het klassement na 2 onderdelen. Met 6 punten wordlt de eerste plaats gedeeld door ser geant-De Wijn en sergeant Koomen. Eveneens 6 punten heeft korporaal Van Tol, die echter ails derde geklasseerd De groep paandri>d«rs is geslonken tot 3. De Amersfoortse lui-tenant R. E. Thouans is uitgevallen. Nu zijn nog o gebleven drs. A. K. M. Beukens uit Til burg. Ie It. A. Rens uit Eindhoven joor L. Schothorst uit Harderwijk. In deze volgorde klasseerden zij zich in het tweede onderdeel. Luitenant Rens leidt ie rui tongroep met 3 punten. Bij de gemotoriseerde groep toonde wachtmeester Pruis uit Apeldoorn zich de 6tenkste met op de tweede plaats joor Bredenode uit Den Haag. Dit tweetal heeft na twee onderdelen de leiding in de groep motorrijders met ieder 3 punten De uitslagen luidien: Groep paardrijders: 1. drs. A. K. M. Beukers (TiHburg), 2, le luitenant A. Rens (Eindhoven), 3. majoor L. Schothorst (Harderwijk). Klassement na 2 onderdelen: 1. lit, Rens, 3 punten; 2. drs. Beukers, 4 punten; 3. majoor Schothorst, 5 punten. Groep motorrijders: I. wachtmeester A. G. Pruis (Apeldoorn), 2. majoor W. K. Brederode (Den Haag), 3. majoor J. H. Gunning (Wassenaar). 4. ritmeester H. S. Mamisama (Eindhoven) Klassement na 2 onderdelen: 1 en 2 majoor Brederode en wachtmeester Pruis beidien 3 punten. 3. en 4. majoor Gunning en ritmeester Manuasama. beiden 7 pun ten. Groep handgranaatwenpers1. kapitein t. z. F. O. van Kregten (Wassenaar), 2 sergeant der mariniers J. A. de Wijn (Den Helder), 3. korporaal der mariniers C. J. van Tol (Den Helder). 4. sergeant der mariniers W. Koomen (Den Helder). kapitein H. W. Hamdgmaf (Ede), 6. eerste luitenant J. M. van Dijk (Soheve- ningen), 7. 6engeant der mariniers O. H. M. Krause (Den Helder), 8. sergeant G. Buren (Amersfoort), 9. majoor H. L. Dorst (Den Haag), 10. eerste luitenant der mariniers P. J. Lever (Den Helder). Klassement na 2 onderdelen: 1. en 2. 3ergeant W. Koomen, sergeant J. A de Wijn, beiden 6 punten, 3. korporaal Van Tol, 6 punten, 4. sergeant W. L. de Wijn (Rotterdam), 13 puniten, 5. It. Van Dijk, 13 punten, 6. kapitein Handigraaf (Ede). 17 punten, 7, kapitein ter zee Van Kreg ten 20 punten, 8. sergeant Van Buren, punten, 9. sergeant Krause, 23 punten 10. sergeant-majoor D. van Winden (Arn/hem), 25 punten. O Vanavond begint de V.A.R.A. de nieuwe televisierubriek „Achter het nieuws", waarin commentaar wordt ge leverd op belangrijke gebeurtenissen en ook „mensen achter het nieuws" naar voren worden gehaald. Milo An- stadt presenteert hierna zijn maande lijkse rubriek van actualiteiten op ar tistiek gebied. Na „Muziek om naar te kijken" volgt het inmiddels vermaard geworden forum onder leiding van mr- G. J. P. Cammelbeeck. Onder de titel „De jeugd vliegt er in" worden deze maand in de prach tige Oude Kerk van Amsterdam een aantal evangelisatiesamenkomsten ge houden voor de jeugd. Een speciale commissie heeft deze diensten zorgvul dig voorbereid. Het interkerkelijk jeugappèl van vanavond wordt van acht tot negen uur door de N.C.R.V. uitgezonden. Het Cross-quartet en het korps van het Leger des Heils in Am sterdam verlenen medewerking aan deze dienst. Met een uur onderbreking van grammofoonmuziek en een concert door het Promenade-orkest volgt om tien uur de Zomeravondzang onder leiding van Kees Deenjk. O De twintigste-eeuwse Duitse com ponist Paul Hindemith heeft een aan tal madrigalen gecomponeerd naar ge dichten van Josef Weinheben. In een uitzending in een gezamenlijk program- ma, vanavond van 10.40 tot 11 uur door dc VARA. verzorgd, zal 't Omroep- dubbelkwartet een zevental van deze madrigalen uitvoeren onder leiding van Antoon Krelage. De rest volgt een week later op woensdagavond 22 juni. 0 In A.V.R.O.'s rubriek „Meester der vertelkunst" draagt Paul Storm mor genmiddag van half vijf tot kwart voor vijf het door de Indonesische journa list en romancier Lubis geschreven en door dr. Jef Last vertaalde verhaal „Slechts eenmaal wordt water ver gotenvoor. De journalist en romancier Mochtar Lubis, die tot de zogenaamde „Bewe ging van 1945" behoort, werd in 1919 te Padang geboren. Uit zijn verhalen bundel „Si djamal" werd het verhaal „Slechts eenmaal wordt water ver gotengekozen. Het is een vertel ling, waaruit de sfeer van het Oosten ademt. Mochtar Lubis, die in 1948 de novelle „Tak ada esok" (Er is geen morgen meer) schreef, publiceerde voorts de roman „Djalan tak ada ud- jung" (Dé doodlopende weg), die in 1952 werd bekroond met de Indonesi sche prijs voor literatuur. Toen de op stand in Sumatra uitbrak, bevond de schrijver zich in Djakarta. Hij werd verdacht te sympathiseren met de leiders van de opstand. Dientengevolge heeft hij al twee jaar huisarrest. Waar schijnlijk is het hem daarom ook on mogelijk nieuw werk te publiceren. Programma voor morgen DONDERDAG 16 JUNI 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 7 00 Nws 7 15 Gram 7 30 V d jei 7 45 Morgengebed 9 35 Wat klók 12 03 Gra V d bóeren 12 35 Land- en tulnbouwmeded 12 33 Gram 12 50 Act 13 00 Nws 13 15 Zonnewijzer 19 on Plannsnel 1.9 35 Lichte HUI NCRV: 15.30 Kamermuz BjJbeUwerdenkmg 16 20 Hobo Drie Sowjetjournalisten brengen op. uitnodiging van de Nederlandse regering van 22 juni tot 2 juli een bezoek aan Nederland. De journalisten zijn: de plaatsvervangend hoofdredacteur van de Prawda, Gorjoenof, de plaatsvervangend directeur-generaal van T.A.S.S., Wisj- nefski, en de plaatsvervangend hoofd redacteur van de Literatoemaja Gazeta, Leontjef. Dit bezoek is een tegenbezoek voor dat wat acht Nederlandse journa listen in de zomer van 1956 aan de Sow- jetunie hebben gebracht. DES promoveert naar hoofdklasse i een plaats in de westelijke korfbalhoofdklasse hebben DES (Delft) en TOP (Rotterdam) elkaar gisteravond op het VEO-terrein in Voorburg ontmoet. Het werd prettige wedstrijd, die op zeer behoorlijk peil stond en wat nog belangrijker de geest was uitstekend. Geen enkele maal is er iets onvriendelijks gebeurd. In het veld gaven de ploegen elkaar weinig toe, doch de 87 overwinning, die DES behaalde, kwam dit team ten volle toe. Het wist de geboden kansen beter te bo nutten dan TOP en dat heeft ten slotte de doorslag gegeven. Braat Amsterdam Weekstaat Ned. Bank Ontspanning op geldmarkt Blijkens de weekstaat der Nederland- sche Bank van 13 juni zijn de middelen van de geldmarkt deze week belangrijk gestegen door sterke inkrimping van de bankbiljettenomloop met f 107 miljoen tot f 4434 min. zodat er in totaal f 193 min. teruggekeerd is tegen een ultimo-onttrek- king van f 250 min. Voorts namen de de zen toe met f 43 min. waardoor goud deviezen samen op f 5329 min. kwa- n met goud onveranderd f 4537 min. Convertibele deviezen stegen van f 794,3 min. tot f 823.2 min. en het dekkings percentage van 93,34 tot 93,43. Het saldo der schatkist vermeerderde van f 526 min. tot f 607 min. door betaling van niet-ko- hierbelastingen. Het saldo der banken ïam toe van f 420 min. tot f 484 min. zo- lat zij boven het verplicht gemiddelde :ijn. De geldmarkt toonde e en merkbare ontspanning. Voorschotten daalden van f 15 min. tot f 12,4 min., de post andere ingezetenen steeg van f 129,1 min. tot f 131,2 min. C.a.o. rijwielbedrijf goedgekeurd Het college van rijksbemlddelaars heeft een nieuwe c.a.o. voor het rijwiel kleinbedrijf goedgekeurd. De nieuwe c.a.o. bevat een nieuw loonsysteem, ge lijk aan dat van het smeden- en metaal- bewerkersbedrijf. van wie de lonen langs met vijf procent zijn verhoogd. De werknemers die voor geen enkele vorm van prestatiebeloning in aanmerking komen, kunnen een toeslag van vijf pro cent ontvangen, met het persoonlijk maximum van zeven en een half pro cent. Het loonverschll tussen de hoog ste en de laagste gemeente-klassen is te ruggebracht van tien tot acht cent per uur. Een aantal gemeenten Is gunstiger ingedeeld. De huurcompensaties van 1957 en 1960 zijn nog niet in de loontabellen verwerkt. De nieuwe c.a.o., die 2&K) werknemers omvat, heeft als ingangs datum 28 maart j.l. en loopt af op 31 december 1961. geen dividend De Machinefabriek Braat N.V. te Air sterdam stelt voor het dividend weder over te slaan. De inkomsten uit opdrach ten beliepen 112.830 (vorig jaar 118.406), uit deelnemingen 21.500 (14.000), de to tale baten 172.699 285.189, w.v. 102347 koerswinst obligaties) Algemene onkos ten beliepen 147.912 (262.153) en toege voegd werd aan reserve diverse doel einden 20.000 (19.683). De afdeling ingenieursbureau bouwt m cliëntenkring op, hetgeen tijd vor dert. De afdeling import en export ver- zorgde leveringen naar Argentinië, Bel gisch Kongo, Dominicaanse republiek, Ethiopië, Iran, Vietnam en West-Dults- land. De Machinefabriek Hoogenlande boekte matige resultaten. De vooruitzichten zijn nog onzeker maar aanmerkelijk gunstiger. Het netto vermogen in Nederland (bruto 0,98 min.) dekt behalve het preferente slechts een deel van het gewone kapitaal. Wat een lagere kapitalisatie betreft, wacht de directie nog af. Zuid-Afrika exporteert met stille trom Het blad The Star te Johannesburg meldt, dat Zuidafrikaanse fabrikanten thans hun goederen uitvoeren zonder de vermelding „Vervaardigd in Zuid-Afri- ka". Dit geschiedt op verzoek van de klanten. Dividend Nederlandse Durisol De raad van commissarissen van de N.V. Nederlandse Durisol te Leiderdorp heeft besloten over 1959 15 (vorig jaar 11) procent dividend voor te stellen Obam: Op 24 juni zullen aandeelhou ders een stafruten wijdging behandelen om het boekjaar te laten lopen van 1 Juli t.m 30 juni; in verband daanmede zal eer interim-dividend wonden voorgesteld var f 4 (v.j, 2.50) per aandeel; tevens worden uitkeringspercentages aan directeuren commissarissen beperkt. DE CASAANSTEKER van 10.- Nieuws tinkjes zondsr Inlevering van da eudsf.t* 14-00 Blasork 1 16 00 BjJbeUweraenKing *v nvuu plano 16 40 Gram 17 0o V d Jeugd 17.30 Gram 17 40 Beuraber 17 45 Sreekuitz 16-00 Licht progr 16 15 Sportrutoriek 13 30 Meisjeskoor 18 50 Sociaal perspectief, le zing 19 00 Nwa en weerber ld 10 Vocaal ens 10 30 Radiokrant 19 50 Pol lezing 20 00 50-Jarig Jubileum Bond van Chr Oranje verenigingen 2W0 Mctropole ork 21 30 gelconc 23 40 Platcnnieuw» 23 55—24 00 Nva Hilversum TT. 298 m. 1007 ke/s. AVRO: 7 00 Nws 7.10 Gvm 7 20 Gram VPFO: 7 50 Dagopening AVRO: 8 Oo Nut 8 15 Gram 90 0 Gym v d vrouw 9 '.0 De groenteman 9 15 Gram 9 40 Morgenwijding 10 00 Gram 10 50 V d kleuters 11 00 V d vrouw 1115 Gram 11 45 De gehandicapte mens in dc ffOO^Ïichtc rnuz 12-30 Land- cn tuin bouwmeded 12 33 Orgel en zang 13 00 Nws 1315 Meded en gram 13 25 Lichte muz 13 55 Beursber 14 00 CeUIo en piano l-l 30 Licht progr 15 00 Sopraan en piano 15 30 V d vrouw 15 55 Gram 16 3o Voordracht 16 45 Gram 1700 V d Jeugd 17 30 Gram 17 50 Regerlngsuitz: Serie Plaats en func tie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen F A Wagner, hoofd afdeling on- 16 00 Nws 18 15 Llc 19 00 Gram en Lezing nnle Foto Competitie 19 50 Sportprr 1 SOS-ber 22 +5 Sport Overal verkrijgbaar. Volledige garantie Voor de handel: B. D. Leefsma N.V. - Kerkstraat 25 - Amsterd i 22.30 Nws, beurs- aet 22 55 Lichte. 55—24 00 Nws Televisiepro er. NTS 20 00 Journaal en weeroverz KRO" 20 20 Gerekken 20 50 Jul'a in BerBHn TV-spel NTS: Napolltaans Song- De wedstrijd was nauwelijks begonnen i aanval liet prima spel zien, doch het schot of Garda Ruitenbeek gaf DES reden tot (aaide, totdat Hilda van Gulik zich fraai juichen. Over en weer kwamen enige; vrij speelde en met een_keurige trekbal goede aanvallen opleverden. Toen Jarig Ben strafworp mocht nemen, kreeg DES met 20 de leiding In de tweede opstelling TOP iets sterker. De Rotterdamse die echter niets j de stand op 21 bracht. Even later maak- Cafébezoek op zondag Géén overtreding van politie-verordening Ten aanzien van een caféhouder te Oud-Beijerland heeft het gerechtshof in Den Haag een vonnis bevestigd van de kantonrechter te Oud-Beijerland, waarbij de caféhouder is ontslagen van rechtsver volging van de hem ten laste gelegde overtreding der politieverordening van Oud-Beijerland. Het betreffende artikel dezer verorde ning verbiedt de houder van een café dit voor het publiek geopend te hebben van 11 uur 's avonds tot des ochtends 4 uur en des zondags de gehele dag. Het betreffende café is voorzien van een biljart en televisie Het hof oordeelde daarom, dat het hier in ieder geval be treft een inrichting van verpozing en verstrooiing. Een algemeen verbod zulk een inrichting te bezoeken werd in 6trijd geacht met artikel 7 van de Zondagswet De betreffefnde verordening werd dan ook niet-verbindend geacht. De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag kwam van dit arrest in cassatie, doch de Hoge Raad heeft dit beroep verworpen. Stenograaf bleek valse munter De 44-jarige stenograaf van een soc listisch dagblad in Amsterdam, S. S., blijkt een der hoofdpersonen te zijn in de valse-muntersaffaire. die zich in Amsten dam en Osnabrück heeft afgespeeld S. was onder meer eindredacteur van „The Internationalist" het orgaan van de ai chistische Vierde Internationale. Zijn ganisatie heeft er meermalen blijk gegeven achter de Algerijnse terroristen- beweging, de F.L.N., te staan Onder meer plaatste het blad oproepen om zie bij het Algerijnse „bevrijdingsleger" aa te sluiten. Het valse geld zou waarschiji lijk bestemd zijn geweest voor de terro- te Hans van Gulik de gelijkmaker. Het spel bleef verder ook aantrekkelijk. Beide korven kwamen beurtelings in gevaar. Hans Schreuder strafte een verdedigings- fout af (3—2), doch Paula Zijderveld dien- /an repliek (3—3). Jarig Berwerda kort voor rust nogmaals de korf te vinden, zodat DES met een 43 voor sprong kon rusten. Ook in de tweede helft werd in het zelfde vlotte tempo gespeeld: ook een be wijs dat het spelpeil in de C.K.B. vooa uit gaat. Het schot van de Delftenaren was onmiskenbaar beter. Machiel Ketel zorgde voor 53, doch Piet van Gulik liet TOP iets inlopen (5—4). Jaap Schreu der bracht het verschil weer op twee treffers (64). Kort daarna maakte Wim Meyer uit een strafworp 65. De aan vallen bleven elkaar snel afwisselen. Eerst had DES door Hans Schreuder nog maals succes (7—5), maar met nog tien min. te spelen gaf TOP zich nog niet ge wonnen. Ton van Gulik zag kans de ach terstand tot 7—6 te verkleinen. Jarig Ber werda maakte er evenwel 86 va kort voor tijd werd het zwoegen Hilda van Gulik met een fraai doelpunt beloond (87). Met succes heeft DES daarna in deze derde wedstrijd tegen TOP om die ene plaats tn de hoofdkla: zijn voorsprong verdedigd en toen scheidsrechter P Kalkman het einde blies, had DES na 270 min. spelen tegen TOP één doelpunt meer gescoord, door het Delftse team, dat evenals TOP na het vorige seizoen uit de hoofdklasi was gedegradeerd, wederom de hoogste korfbalklasse had bereikt. Zomercompetitie KNZB De uitslagen van de gisteravond voor de zomercompetitie van de K.N.Z.B. ge speelde waterpolowedstrijden luiden Dames hoofdklasse: H.Z.C.—Zian 40; Heren hoofdklasse: H.Z.P.C.DZ.V, 72. BOB MAAS ZEILT IN KIELER WOCHE Bob Maas uit Bussum neemt met zijn Star Hi-Fi (bemanning Scheffer) deel de wedstrijden van de Kieler Woche, die van 18-26 juni gehouden wordt. Di afloop zal het bestuur van de K.V.N.W.V, beslissen of Maas bij het N.O.C zal den voorgedragen Nederland in Napels bij de Olympische zeilwedstrijden te ver tegenwoordigen in de Starklasse Dertig juni sluit namelijk reeds de inschrijving Verder zeilen nog een tiental andere Ne derlandse boten in Kiel. Militairen worden voorgelicht over Nieinv-Guinea (Van parlementsredactie) Bij de opleiding van militair perso neel, bestemd voor uitzending naar Ne derlands Nieuw-Guinea, wordt de nodige aandacht geschonken aan voorlichting over de plaatselijke omstandigheden in Nieuw-Guinea. Dit heeft de minister van defensie, ir. S. H. Visser, in ant woord op schriftelijke vragen wan het Tweede-Kamerlid, de heer F. H. van de Wetering (c.h.) meegedeeld. In het bijzondere opleidingsprogram ma van de genoemde militairen zijn on der meer opgenomen: 1. een cursus aan het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen, voor alle uit te zenden officieren en onderofficieren; 2 een reeks films die op Nederlands Nieuw-Guinea betrekking hebben; 3. een tweedaagse cursus aan de mili taire school voor preventieve genees kunde te Neerrijnen in verband met de bijzondere eisen van hygiëne in de tropen; 4. een aantal voordrachten, toegelicht met voorbeelden, door officieren met tropenervaring in Nederlands Nieuw- Guinea. Ten slotte zal aan iedere militair vóór zijn uitzending een voorlichtingsbro chure over Nederlands Nieuw-Guinea worden uitgereikt. Zaandam schond tel geheim Het sociografisch bureau voor de Zaan streek heeft, zonder daarover overleg te hebben gepleegd met de directie van het Centraal bureau voor de statistiek, bij de volkstelling vergaarde gegevens doen co- piëren. Dit Is in strijd met de beloofde ga heimhouding. De gegevens waarover het ging waren echter zeer onbelangrijk (over het wer ken buiten de woongtmeente) en waren bovendien overgenomen zonder persoons aanduiding. Daar de tellers, die hiervoor extra betaald varen, in verschillende ge vallen het werk niet aankonden, hebben zij zich laten helpen door buitenstaanders, voor wie geen geheimhoudingsplicht be stond. Deze hebben daardoor de kans ge kregen kennis te nemen van gegevens van strikt persoonlijke aard. De zaak is thans in onderzoek. Drommen Du'tsers kopen onze aardappelen Drommen Duitse mannen, vrouwen cn kinderen kwamen gisteren Nederland binnen om aardappelen te kopen, die In West-Dultsl&nd bijna twee maal zo duur s|jn als In Nederland De trams waren overvol en toen de Duitsers met hun aardappelen terug keerden, stonden zij in lange rijen bij de douanekantoren, waar zij minder dan drie cent invoerrecht per kilo moeten betalen. De We6tduitse douane heelt bepaald, dat elk gezin maar tien kg mif medenemen en om deze bepaling te ont duiken, stelden zioh de gezinsleden op verschillende punten in de lange rij op, zodat de ambtenaren de zaak niet meer uit elkaar konden houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7