lüicttnie geihsctye GTimrant mm Iedere winkelier mag alles' gaan verkopen De Gaulle: Algerijnen kunnen eigen toekomst bepalen Indonesische actie tegen Nederland Loemoemba: reeds voldoende steun Geen massale betoging bij aankomst Ike Ana Pauker overleden In woningen behoort een hobbykamer 15 JUM 1960 [I BUREAUS: Steenstraat 37 I Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang Ilg93 (redacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvaitich is $bcbl*eea nign hert ia teoheaspoet Afinimum-LONEN Zie pagina 2 STRAALACROBAAT Zie pagina 5 EERSTE KAMER goed tcakker Zie pagina 7 Grootst mogelijke vrijheid voor levensmiddelenbedrijf (Van sociaal-economische redactie.) Al aar wij vernemen zal de commissie adviezen vestigingsregelingen van Is de Sociaal-economische raad, in de wandeling de commissie Thur- lings genoemd, binnenkort met een revolutionair advies aan de regering komen inzake het vestigingsbeleid voor het levensmiddelenbedrijf. Het indertijd voorgestelde algemeen levensmiddelenbedrijf met het gelijk namige diploma is weer helemaal van de baan. Als de staatssecretaris van economische zaken het advies van de commissie volgt, komt er een raam- diploma en blijven er daarnaast een aantal vakdiploma's bestaan. Deze opzet zal het mogelijk ma- spreken zal de poelier brood kunnen ken, dat een middenstander vrijwel fT% 1 alle levensmiddelen mag verkopen. Voor enkele artikelen is slechts een uitzondering gemaakt. Bij wijze van Premier Ben Goerion van Israël brengt een officieel be zoek aan de Franse hoofdstad. Op de foto ziet men v.l.n.r. de Israëlische premier, president De Gaulle, mevrouw Ben Goe rion en mevrouw De Gaulle. In één jaar tijd 200.000 t.v.- I toestellen erbij i 1 juni bedroeg het aantal aangege- b televisietoestellen 678.790 tegen 477.970 '1 juni van het vorige jaar. In één jaar er dus meer dan 200.000 t.v.-ontvan- s bijgekomen, wat nog niet eerder is inmiddels heeft op 14 juni de regis'ratie tl de 100.000ste t.v.-aanmelding van dit li plaats gevonden, waarmee het totaal i 684.770 kwam. Verwacht wordt dat te- n het einde van dit jaar bijna 800.000 r.-ontvangers bij de dienst luister- en «gelden zullen zijn ingeschreven. Dok het aantal geregistreerde radio's femt nog iets toe: in mei vermeerderde 1 aantal met 1956 tot 2.638.760. Het aan- I aansluitingen op de draadomroep daal- echter met 1050 tot 485.260. Er zijn dus Nederland ruim 4% maal zoveel radio's [televisietoestellen, een verhouding die irigens snel aan het veranderen is. merikaans vliegtuig neergestort OonsteHlabkwi van de Pacific tl Airlines, meit negen passagier-s vijf bemanminigsled'en aan boord, as Bieren neergestort op de berg Gannett i Alaska. Alle inzittenden kwamen oan Nog nooit zijn we zo dicht bij een oplossing geweest PRESIDENT DE GAULLE heeft gisteravond in een rede voor radio en televisie de Algerijnen gegarandeerd dat zij volkomen vrij zullen zijn om hun toekomst te bepalen en dat alle belanghebbenden zullen mogen medewerken aan het vaststellen van de voorwaarden voor de volks stemming. rqezeld gaan van een beroep op de opstandelingenleiders om Parijs te komen en gezamenlijk eervol einde aan de strijd die nu vijf en een half jaar duurt te ma ken. „Nooit te voren zijn wij dichter bij het bereiken van een wezenlijke oplossing in Algerije geweest,'' dus de Gaulle. De mededeling dat alle partijen óf groepen kunnen deelnemen aan het toe zicht op de verkiezingen is een volkomen nieuwe ontwikkeling in de politiek president De Gaulle. Zij betekent dat De Gaulle niet meer bevreesd is voor de mogelijke reacties van Europese i tremisten, wier poging tot opstand hij februari volkomen de kop indrukte. I vendien verzwakt De Gaulle hierdoor de positie van de Algerijnse opstandelingen leiders. Zijn rede draagt Beschuldigingen verspreid bij Verenigde Naties 141 JDONESIë BESCHULDIGT in een handvest der V.N., hetwelk geweld ver biedt. Ondanks het feit, dat Nederland ,,de geprikkelde Indonesische opinie vol komen genegeerd heeft", aldus de brief, heeft de Indonesische regering bijzonder veel matiging betracht bij haar reactie op de Nederlandse maatregel. Na' het debat over het spionage-incident met de U^2, dat „het verlangen naar vrede heeft be vestigd", is het laakbaar, dat „Nederland een oorlogszuchtige houding heeft aan genomen". Vervolgens zinspeelt de brief op „agres sieve koloniale ambities van Nederland in West-Irian" en verklaart: brief aan de secretaris-generaal de Verenigde Naties Nederland een „oorlogszuchtige politiek". I brief is afkomstig van de leider r Indonesische delegatie bij de l, Sukardjo Wirjopranoto en rklaart dat er een „explosieve stand" is ontstaan door de ijandige houding van de Neder- ïdse regering, die troepen naar est -Irian heeft gezonden". Hij q ^rcocht Hammerskjöld de brief te rondgaan bij alle leden van V.N. N De Indonesische regering meent volgens brief dat het zenden van Nederlandse :n naar „West Irian" ten slotte de en veiligheid in Zuid-oost-Azië in r moet brengen en zelfs kan leiden ernstig conflict in de Stille Oceaan, m heeft zij krachtige protesten In- horen, maar desondanks blijkt de Ne- regering „vastbesloten een ge pend conflict met Indonesië te wagen". Iet besluit van de Nederlandse rege- haar politie in „West Iricn te :ns! in steunen op troepen" is volgens de flagrante schending van het shoi toet.. 1. De Nederlandse regering is „vastbe sloten geweld te gebruiken bij de uit voering van haar politiek in West- Irian". 2. Het besluit van Nederland om zee land- en luchtstrijdkrachten naa „West Irian te zenden is duidelijk i strijd met het handvest der V.N." 3. „Daar de Nederlandse regering for meel besloten heeft een oorlogszuch tige politiek in West-Irian te voeren, waarbij zij een gewapend conflict met Indonesië riskeert, is alleen de Ne derlandse regering verantwoordelijk voor het mogelijk uitbreken van een dergelijk conflict". Elke tegenactie van de Indonesische regering zal slechts het gevolg zijn van een pro vocerende stap der Nederlandse rege ring. Men vraagt zich in V.N.-kringen af of Indonesië voorbereidingen treft om geschil voor de V.N. te brengen, m toetreding van Afrikaanse staten. JOSEPHINE BAKER GEARRESTEERD Josephine Baker en haar manager Stephen Papich zijrn gisteravond gear resteerd op de beschuldiging „gestolen goederen" Canada binnengebracht te hebben. Kort na middernacht zijn zij tegen een borgsom van 1.000 dollar op vrije voe ten gesteld en Josephine haastte zich toen naar de Faisanbleu duib waar zij moest optreden. die de strijd beslist willen voort zetten en de meer gematigde nationa listen. zoals Ferhat Abbas, te versnel- De opstandelingen hebben nog niet of ficieel op de verklaring van president De Gaulle geantwoord. Volgens een be richt uit Tunis zouden zij echter „vrij Brand aan boord van A-duikboot Aan boord van de Amerikaanse atoom duikboot Sargo is gisteren een brand uitgebroken, die echter al na een uur geheel kon worden geblust door het schip te laten duiken. De Amerikaanse marine heeft meegedeeld dat de boot door de brand, die was uitgebroken in het achterschip, geen ogenblik gevaar heeft gelopen. Ook is er geen gevaa: weest voor het vrijkomen van rad tiviteit. De Sargo ligt in Pearl Harbor, t hij 3 maart aankwam na de historische wintertocht onder het ijs van de Noord pool door. De oorzaak van de brand was een breuk in een leiding voor vloei bare zuurstof. gunstig' 'oordelen over de woorden van de president. Zij zouden van mening zijn dat het contact met Frankrijk ge regeld zou kunnen worden als een vredesmissie van de opstandelingen de noodzakelijke veiligheidsgaranties zou krijgen. De Japanse socialistische partij en de vakbonden hebben de voorgeno men betogingen bij de aankomst van president Eisenhower op het vliegveld van Tokio afgelast. Zij zijn echter wel van plan om zondag de dag waarop Eisenhower arriveert 300.000 man op de been te brengen bij het Japanse parlement en de woning van premier Kisji en in de stad een bijeenkomst te beleggen, waarop zal worden geprotesteerd tegen het Ame rikaans-Japanse veiligheidsverdrag. De Japanse communisten blijven voornemens om ook bij de aankomst van de Amerikaanse president te demonstreren. President Eisenhower verblijft thans in de Philippijnse hoofdstad Manilla, waar hit gisteren geestdriftig is ontvangen. Vandaag heeft hij in een rede voor de bedde Kamers van het Philippijnse Con gres voornamelijk gesproken over het internationale communisme, dat hij de belangrijkste oorzaak noemde van de spanningen tussen Oost en West. Hij deed een felle aanval op de communis tische propaganda, waarin de V.S. wor den voorgesteld als een imperialistische mogendheid, die naar onbeperkte macht over alle volken van de wereld streeft. erkopen. Deze opzet gaat veel der op de weg van parallellisatie dan het vorige algemeen levensmiddelen bedrijf. De slagers hebben nog het meest kun nen behouden van hun oude beschermde status bij de vleesverkoop. Als essen tieel voor deze ambachtelijke branche is gesteld de snijhandeling. Het snijden van vlees is voorbehouden aan de slager. De melkboer behoudt exclusief de losse melkverkoop. Alles wat voorver pakt is. wordt aanvaardbaar geacht voor de verkoop ook dn andere branches. Voor de tabakshandel heeft men vrijwel geen enkele uitzondering gemaakt. De kruidenier heeft als eigen artikel toe gewezen gekregen de peulvruchten. De snel aan bederf onderhevige bakkerij- artikelen zouden gereserveerd blijven voor de bakker. Zo zijn er ook enkele uitzonderingsartikelen vastgesteld voor de groenten- en fruithandelaar, de poe- die 1 of i het al- andere branche ook daar verkocht mo gen worden. Daarbij is er een grote reeks van artikelen die door iedere branche gevoerd kunnen worden. Alleen enkele produkten, waarvan we hier een aantal noemden, blijven gereserveerd voor de betrokken branche. Dit aantal ds echter sterk beperkt en daardoor is de vrijheid voor de detaillist enorm vergroot. Het raamdiploma kan vergeleken wor den met het huidige middenstandsdi ploma. Het raamdiploma is vooral gesteld op de bevordering gemene ondernemerschap van ae mio- denstander. Een vakexamen en een vak diploma blijven verplicht voor de arti kelen die aan een bepaalde branche blij ven voorbehouden en waarvoor dus een verdergaande warenkennis (meer dan volgens het raamdiploma nodig is), wen selijk geacht moet worden. Peulvruch ten bijv. is een onverpakt buik-artikel, dat een bepaalde verzorging eist. Losse melk-verkoop zal aan hoge hygiënische eisen moeten voldoen. Bij de vleesver koop blijft de ambachtelijke vaardigheid vereist. Verpakt vlees Dit houdt echter eniet in, dat verpakte porties vlees, die in koelkasten woo-den opgeslagen, niet ook door andere de- (Zie vervolg op pagina 7) Ana Pauker, de voormalige com-> munistische minister van buitenland se zaken van Roemenië, is een week geleden aan een hartaanval overle den. Zij is zeventig jaar geworden. Dit is bekendgemaakt door reizigers die uit Roemenië in de Zuidslavische DE 34-jarige Patrice Loemoemba, die zoals gemeld is benoemd tot informateur, heeft gisteren verklaard reeds de steun van drie andere par tijen te hebben gekregen en daardoor over een meerderheid in de Kongo lese Nationale Vergadering te kun nen beschikken. - De drie partijen die hij noemde, v de Afrikaanse soiidariteits-partij, de Ce- rea-partij en de Baloebakat-partij, die te zamen over 34 zetels beschikken. Met de 35 zetels van dc Loemoemba's Kongolese nationale beweging zou hij inderdaad een meerderheid van één zetel in de Natio nale Vergadering hebben. Inmiddels wordt echter in Leopoldstad gemeld dat een groep politieke leiders, onder wie Kasavoeboe, een blok heeft gevormd dat ook beweert de meerder heid in het parlement te bezitten. Van de- ze groep zou-onder andere de Baloebakat party deel uitmaken, die ook op het lüstje van Loemoemba staat. Toen men Loemoemba om commentaar op deze berichten vroeg, zei hij lachend dat hij nog wel contact met de betrokken giroepen zou opnemen. Hij vertrouwt erop dat men tot een compromis zal kunnen komen; ook wat betreft de verkiezing van een staatshoofd. De Abako-partij heeft gedreigd een afzonderlijke staat te Hier en daar al sproeiverbod TN ENKELE DELEN van ons is een verbod afgekondigd vu„, het besproeien van siertuinen en ga zons met slangen en sproeiers. Dit verbod geldt de gehele zomer tot 1 oktober. De aanleiding tot dit verbod is de noodzaak tot bezuiniging op het drinkwater. Door de droge zomer van 1959 zijn vele waterleidingbedrijven in moeilijkheden geraakt. Men wil nu alles in het werk stellen om het vast zitten van de drinkwatervoorziening te voorkomen. Het verbod is uitgevaardigd door de Stichting Drinkwaterleiding De Tien Ge meenten voor haar verzorgingsgebied land Benthuizen, Berkcl, Bergschcnhoek, Bleiswijk, Moerkapelle, Nootdorp, Pijn- acker, Zoetermeer, Zevenhuizen, en en kele gedeelten van Leidschendam en Voorschoten, en door het Intercommunaal Waterleidinggebied Leeuwarden voor geheel Friesland. Door enkele waterleidingbedrijven in ons land wordt thans een krachtige pro paganda gevoerd om het verspillen van kostbaar leidingwater tegen te gaan. Het is toch te gek, zo zegt de Vereniging van waterleidingbedrijven in Nederland, dat bij grote villa's gedurende de hele nacht een sproeier in werking is. Men schijnt er eenvoudig geen benul van te hebben hoeveel water nodeloos wordt verkwist. Vooral in kleine gemeenten heeft men thans veel meer water nodig dan enkele jaren geleden, hoewel de capaciteit van 1 juli moeten de stewardessen bij de KLM een door de di rectie voorgeschreven kapsel dragen. Zij kunnen een keus doen uit zes kapsels. Ondanks de in het begin gemaakte be zwaren dragen nu reeds ver schillende stewardessen een i de nieuwe kapsels, zoals de foto toont. de reeds lang bestaande bedrijven niet toereikend meer is. Dit geldt bijvoorbeeld voor De Tien Gemeenten. Men kan een sproeiverbod opleggen op grond van de voorwaarden voor aansluiting en water levering. Wanneer de normale voorzie ning in gevaar wordt gebracht kunnen ook toestellen die daarvoor funest zijn, zoals bepaalde aardappelschrapmachines en koelcellen, worden verboden. zullen vormen, indien Kasavoeboe niet tot staatshoofd wordt gekozen. In de provincie Katanga is gisteren de uitzonderingstoestand afgekondigd om de oprichting van een illegale separistische regering te kunnen voorkomen. De pro vinciale gouverneur en de inheemse au toriteiten in deze belangrijke provincie krijgen hierdoor bijzondere bevoegdhe den. Dc grootste partijen m Katanga hebben al eerder gedreigd een afzonder lijke staat te zullen vormen. hoofdstad Belgrado aankwamen. In Roemenië is van officiële zijde geen aandacht aan haar overlijden besteed. Ana Pauker was minister van buiten landse zaken en lid van het „Politburo" tot zij in 1952 in ongenade viel en een baantje kreeg bij een staatsuitgeverij. Zij was een joodse, afkomstig uit Mol davië en behoorde tot de onbuigzame communisten van Roemenië. Haar grote kans kreeg zij in 1940 toen het Rode leger Bessarabië binnenviel. Ana Pauker zat toen een gevangenisstraf van tien jaar uit wegens tegen de Roemeense staat gerichte activiteiten. De Russen lieten haar vrij en zonden haar naar Moskou, waar zij al spoedig de aandacht van Stalin trok. Zij werd zijn adviseur in zake kwesties die Roemenië betroffen. In het Rode leger zou zij de rang van majoor hebbben bekleed en Roemeense krijgsgevangenen hebben gereoruteerd voor de strijd tegen de Duitsers. In 1944 trok zij met het Rode leger Boekarest binnen. In 1947 werd zij minister van buitenlandse zaken en dat bleef zij tot in 1952 haar naam uit de lijst van leden van het Politburo bleek te zijn geschrapt. Burgemeester van Rijswijk: ryE NATIONALE Woningraad. overkoepelend orgaan van Nederlandse woningbouwverenigin gen. hield vandaag een congres ir Eindhoven. Enkele personen belicht ten de woningbouw en wel speciaal de problemen die daaraan zijn ver bonden. Drs. A. Th. Bogaardt, burgemeestei van Rijswijk, stelde dat men bij de woningbouwplanning meer rekening zal moeten houden met factoren van planologische aard. De vraag of ningen en industrieën in het westen van het land tot stand zullen komen door middel van uitbreiding van be- staaade kernen óf door de bouw van nieuwe steden, zal spoedig moeten worden beantwoord. Drs. Bogaardt merkte ook op, dat bijij de planning van een woningtype (ook voor de lager gesalarieerden) rekening zal moeten worden gehouden met het gezinshoofd, dat een kamer behoort te hebben waar hij zijn hobby kan beoefe nen, vooral in verband met de op han den zijnde vrije zaterdag. Spreker drong aan meer aandacht te besteden aan de opruiming van krot ten in het westen des lands. Er dient voorts te worden gestreefd naar de bouw van doelmatige volkswoningen met lage huren en naar de bouw van wonln- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Vliss Eelde De Bilt Twente Eindfa Zd -Limb Helsinki Stockh Oslo Aberdeen Parus Bordeaux Grenoble Nice Berlijn hinsbruck Madrid Mailorca Lissabon windstil windstil ono 2 windstil S; gen voor de middengroepen met lagere huren dan thans worden gevraagd. De bouw van woningen voor de mid dengroepen met lagere huren is slechts te bereiken door totstandkoming van een daarop afgestemde financiële finan cieringsregeling. Vermindering van het aantal woningen achtte drs. Bogaardt slechts aanvaard baar indien hier tegenover staat dat bij de particuliere woningbouw evenredige aantallen goedkope en doelmatige wo ningen worden gebouwd. Deze woningen dienen dan te worden bewoond door mensen die op een volkswoning zijn aan gewezen Drs. J. Poot uit Den Haag besprak de overheidsmaatregelen met betrekking tot de woningbouw. Hij bewees aan de hand van grafieken dat dc overheid dc produktie van woningen in dc hand heeft. Hiervoor is niet maatgevend do arbeidsmarkt maar wel hetgeen dc over heid wil gaan doen. Spreker bepleitte bij het gunnings- beleid voorrang te geven aan arbeids besparende serieprodukten, vooral wan neer het de bouw van goedkope wonin gen betreft. De huidige regeringsmaat regelen achtte drs. Poot juist, omdat er een prikkel is om de prijzen te drukken: een hogere subsidie naarmate de bouw kosten lager liggen. Grondkosten tegen de stij- en de grond kosten. Hij bepleitte een „verfijning" de premieregeling om de stijging de grondkosten teg ente gaan. De (Zie v volg pagina 7) Droog erwacht tot donderdagavond; Droog weer en verander- lijke bewolking. Vannacht vrR koud. Morgen overdag hogere temperaturen. Aan vankelijk weinig wind. La ter zwakke tot matige wind uit zuideiyke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 16 juni; zon op 4.19 en onder 21.02 uur; maan op 0.53 en onder 12.53 uur; L.K. 16 juni. Strandverwachting Morgen mooi strandweer, zonnig en droog. Overdag 19 tot 21 graden Celsius, zeewater 14 graden. Matige zuidenwind. Vooruitzichten: mooi en nog iets warmer strandweer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1