Meer vrouwenarbeid bij kortere werkweek HEBT U EEN FLAT EN 3 IELSEVIER®^ Logika van Nederlanders REUZE TANKER LIEP TE HARD VAN STAPEL etherqolven „Draai dit nummer nu eens" T.V.-kijken moet worden geleerd Radio programma Cijfers niet alleen voor prestaties bepalend r Dc president van het Joodse Wereldcon- res, dr. Nahum Coldmann heeft, zoals zo aak wanneer hij het niet eens is met pre mier Ben Goerion, een bizonder verstan dige opmerking gemaakt, een bizonder reëel, billijk en waardig voorstel gedaan. ]n een interview met het Iraelische blad Haboker (De Morgen) heeft hij, nu het tot een proces gaat komen, het denkbeeld ge opperd, in het gerechtshof rechters te no digen uit de landen, die onder de Duitse bezetting geleden hebben. H(j noemt met name Polen, Nederland, België, Frankrijk, Joegoslavië en de Sowjet-Unic het lijstje ia vatbaar voor aanvulling. Een Israeli zou dan volgens Goldmann wel president van het hof kunnen zyn. Dat laatste is volkenrechtelijk beschouwd een hele concessie. Want men inoet toch vel bedenken, dat Eiclunann hierom al geen nnisdrijf tegen Iracl heeft kunnen plegen, omdat tjjdens zijn euvele werkzaamheden "«Israel in het geheel nog niet bestond. Hij (staat schuldig aan de dood van Joodse Po- «den, Nederlanders, Sowjetburgers, Fransen ■en zo voort. En als Israel zich in de Eich- ,a|nann-affairc als successiestaat, als erfgenaam eOvan Polen, Nederland en al die andere Ian- jden gedraagt, dan verliest het uit het oog, ,j,dat die landen leven. Erkend dient te worden, dat dr. Gold' °''mann, zijn voorstel doende, het wel gemak kelijker heeft dan premier Ben Goerion, die fl^in zjjn parlement met een felle agressieve oppositie te maken heeft, welke hem het vuur na aan de schenen zou leggen als hij izich in deze affaire 6trikt aan het volken- Bfecht hield. De minister van Justitie Rosen ïeeft dan ook al, desgevraagd door het blad v (De Avond), laten weten, dat er sprake van kan zijn, dat op het denk- van Goldmann wordt ingegaan. Chroestsjow heeft een grote en princi piële fout gemaakt door zijn positie aan ndie van Berlijn te verbinden. Soeslow en rAlalinowski denken er niet aan om wegens perlijn een oorlog te ontketenen. Het gevaar van een oorlog ligt in Polen. 1(}In dat land, ons Nedtrland zo dierbaar, [Treeft men getracht een dubbel huwelijk a (Je gaan. Het huwelijk tussen een totalitai t en het Rooms Katholicisme en 1 -elyk tussen communisme en vrijheid, zyn ontelbare jonge Polen die naar de ;crk gaan, niet omdat zy gelovig zyn, nia •dat zij daarin een protest zien tegen li communisme. Niet tegen b sme van Gomoelka. Zij weten dat laatste rest van rode ethos by Gomoelka is. Er ligt in Polen brandstof, vol- m een vlam te doen uitslaan. Dan ;omt de grote vraag of de Russen zullen iterveniëren, of de Amerikanen zullen in- ■n. Het vraagstuk Hongarye, en !t slechte geweten Hongarije, gaan dan West en Oost een rol spelen. Het brandpunt van de wereld is niet Ber- tefy'n, het is Warschau, waar het intellect de arbeider en de boer met afgriji aar het monstrum genaamd het n kunsten en wetenschap, an we het symbool van Russische suprematie Je|Kt zijn geen geheimen: ook in Moskou i :n op de hoogte. Laat men de doeldriftigt iroestsjow zijn gang gaan, het einde na :rt snel. Het alternatief voor een derde 'creldoorlog is het verwijderen van de 'olger van Stalin die alleen reeds in •ritcit de evenknie van Adolf Hitler 'ij beminnen Soeslow niet, doch hij be- hikt over verstand dat bij Nikita Cliroes- »jow op de vlucht schijnt geslagen. 'De Amsterdamse zakenman H. Os wald. technisch adviseur van „Veroni- en zijn zwager die vorige week op t van de officier van justitie gearres teerd werden onder verdenking van be- 'ij bankbreuk respectievelijk o uchtigheid daaraan, zijn zaterdag- biddag op vrije voeten gekomen. De "hter-commissaris achtte geen termen iwezig om toewijzend te beschikken latte de vordering van de officier van jus- tie tot inbewaringstelling van beiden. Verwacht mag worden, dat de officier 1 justitie, mr. R. L. Heukels, van de- afwijzende beschikking beroep zal datr11 enen kij de rechtbank. Prof. dr. P. Kuin in preadvies: Nergens ivordt zo lang en hard gewerkt als hij ons voorziet de hoogleraar toenemende spanningen op de arbeidsmarkt. j Kwestie van graad (Van onze sociaal-economische redactie) T^IJNA nergens in de westelijke wereld wordt zo lang en zo hard gewerkt als in Nederland. Toch is het hier naar verhouding niet hijzonder welvarend. Dat komt omdat er veel meer niet produktieve kinderen en bejaarden zijn dan elders en omdat de vrouwenarbeid zo gering is. Aldus constateert prof. dr. P. Kuin in een preadvies over de werk tijdverkorting, dat samen met een preadvies van prof. dr. A. Olden- dorff onderwerp van gesprek zal zijn op de algemene vergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die op 15 juni in Rotterdam wordt gehouden. tieken tegenkomt), toch zijn wij niet bijzonder welvarend, zoals men zou mogen verwachten. Het bruto natio- naal-produkt per hoofd van de bevol king, uitgedrukt in geld, bedraagt maar 2.950. Dat is 250 minder dan in België, 300 minder dan in West- Duitsland en 500 minder dan in En geland. Produceren wij dan zo weinig per uur? Of zijn wij zo weinig effi ciënt? Nee, zegt prof. Kuin. De oor zaak ligt in de rijke kinderzegen en de goede gezondheidstoestand. Daardoor maken de jeugdigen en de bejaarden, die niet bij het arbeidsproces zijn be trokken, een relatief groot deel var ze bevolking uit. Onze werktijden met die in het buitenland vergelijkende, acht prof. Kuin het niet ver wonderlijk, dat de vraag naar een 45-urige werkweek in Nederland zo actueel is. Ter wijl onze werkweek in 1958 rond 49 uur duurde, werkte men in Duitsland, Engeland en Frankrijk maar ongeveer 45 uur, in Scandinavië 42 uur en de Ver. Staten en Canada zelfs maar 40 uur. Daar komt nog bij, dat wij in Ne derland ook niet bijzonder royaal met vakanties en feestdagen zijn, name lijk precies drie weken. Dat is ook het geval in de Ver. Staten, Canada en Engeland. Maar Frankrijk, Zwitser land, Duitsland en Oostenrijk hebben er gemiddeld vier en Scandinavië zelfs vijf. Al werken wij dus al met al 2. uur per jaar (het hoogste aantal uren dat men op de internationale statis- Advertentie 4 kamer kinderen? Dan hebt u een Superfroster nodig! de zuinige plastic SUPERFROSTER 90 liter-absorptie systeem. vaak een aanslag op de logika. Van schreven gewoonte - dit verwijt wensen we het Konink- sprekender is. lyk Nederlands Meteorologisch In- Welnu, aan de Noordpool kan het stltnut, ofwel het „kaneml" in de lelijk koud zijn, want -76° F is daar Bilt, uitdrukkelijk uit te sluiten, het rekord (dat is dus 108° F onder want wanneer dit instituut een dag het vriespunt van water) maar een met gemiddelde temperaturen van veel koudere temperatuur was ge- 25 gr. aankondigt, kan het wel wat registreerd in Werchojansk (-94° F) of kouder zyn, in in Noord-Slberië, gelegen op het K.N.M.I. was In 1 februari 1933 in Olmyekon, leder geval goed en het Instituut dat 25 gr. Fahren heit was bedoeld (dan vriest het n.I.)! Neen, De Bilt houdt zich aan één tem- peratuurschaal, die van Celsius. Maar neem nu stervelingen! In een adembenemend ver haal zullen we aan iedere bezoeker die zijn oor daartoe leent vertellen, hoe kiplekker we ons 's morgens nog voelden, maar de temperatuur van 36.6 rang! boven vloog tot 37.8. Ieder weet dan direkt, hoe miserabel we er aan toe waren, want we spraken over gra- TOCH IS HET ZO! -90,2° F (-68' C) zijn, waar de Rus sen op 2 mei 1958 1109,1' F regis treerden. Ook dit was nog geen re kord, want een jaar later, t.w. in augustus 1959 werd gemeld, dat zU te Wostok (eveneens aan de Zuidpool) een temperatur van 1124,3° F (187,4° C) hebben gemeten. De hoogste temperaturen moeten Of in cijfers: slechts 38,3 procent van onze bevolking is economisch actief. In België werkt 40 procent, in Frankrijk en Engeland 45 procent en Duitsland 50 procent. Het resul taat, dat onze economisch actieven van hun inspanning zien, moet dus met een groter aantal kinderen bejaarden worden gedeeld dan in het buitenland. Daar komt nog by, dat wij als volk bijzonder veel over blij ken te hebben voor een intensieve woon- en gezinscultuur. Negentig procent der gehuwde vrouwen wijdt daaraan uitsluitend haar niet geringe werkkracht. if Meer vrouwen nodig Prof. Kuin meent, dat de werktijd verkorting niet alleen uit de diepte (de produktiviteit), maar ook uit de breedte (de arbeidsreserve) moet ko men. Want de te verwachten produk- tiviteitsstijging zal in de komende twee jaar geheel en al voor de verkor ting van de werkweek moeten worden aangewend. Voor verbetering van lo nen en andere arbeidsvoorwaarden schiet er dus niets over. Dat lijkt prof. Kuin alleen maar deprimerend te wer ken, vooral omdat meer vrije tijd nieuwe behoeften schept, zoals brom fietsen, motoren en kleine auto's, als mede meer consumptieve bestedingen. Men krijgt bovendien pas een gevoel van welvaart als het loon stijgt. Daar entegen ontstaat er een gevoel va behagen als het stilstaat. De enige manier om èn meer vrije tüd èn een onverminderde st(jgin" van het reëele inkomen te verzekeren is volgens prof. Kuin het inschakelen van meer arbeidskrachten. En de eni ge arbeidsreserve, die wij op het ogenblik hebben, schuilt onder de ge huwde vrouwen. Prof. Kuin verwacht dan een toenemende drang om meer gehuwde vrouwen bij het bedrijfsleven in te schakelen. Gelukt dat niet, dan sluit aan de orde is, al gelooft hij wèl, dat er een discussie zal ontstaan tussen voor- en tegenstanders van het inschakelen van gehuwde vrouwen in het arbeidsproces. Maar aangezien reeds 10 procent van alle gehuwde vrouwen een betaalde betrekking ver vult, is het slechts een kwestie van graad wanneer dat percentage wordt opgevoerd tot een 25 procent. De hoog leraar gelooft niet, dat iemand bewust iets aan die inschakeling behoeft te doen. De arbeidsmarkt zal het beoog de effect zelf wel teweeg brengen. Al leen de regering zou een en ander kunnen stimuleren door de inkomsten belasting zodanig te wijzigen, dat de gehuwde vrouw niet langer gestraft wordt door de hoge progressie. Zij zou voorts alle belemmeringen voor het te werkstellen van gehuwde ambtena ressen kunnen wegnemen. if Meer zwart werk Als verdere economische aspecten van de werktijdverkorting ziet prof. Kuin een neiging in de industrie om in sterkere mate tot het ploegen- stelsel over te gaan, alhoewel daar toe niet zoveel mogelijkheden zullen zijn gezien de geringe arbeidsreserve van dit ogenblik. Voorts verwacht hij, dat zich tal van nieuwe beste dingen zullen opdringen zowel in de publieke als de particuliere sfeer zonder dat daar een even redige vergroting aan de middelen tegenover staatwaardoor de kans op inflatie toeneemt. Tenslotte voor ziet prof. Kuin nog een groei va afbetalingsstelsel en een groter bod van losse diensten buiten de nor male werktijd. ie Hnlp in huishouding Prof. Oldendorff, die in zijn pread vies de sociale aspecten van de werk tijdverkorting behandelt, verwacht geen grote veranderingen in bedrijf maatschappij. Een herbloei van verenigingsleven acht hij twijfelachtig en het verschuiven van weekendbij eenkomsten en sportgebeurtenissen naar de vrije zaterdag ziet hij nog niet op grote schaal gebeuren. Wel gelooft deze hoogleraar dat er in het lange weekend een herverdeling van huishou delijke taken zal ontstaan. De ma: het huishoudelijke werk van de v verlichten door het doen van bood schappen en karweitjes op zaterdag, naar Amerikaans patroon. Afgaande op ervaringen van bedrijven, die reeds tot werktijd verkorting zijn overgegaan, con stateert prof. Oldendorff, dat het produktieverlies niet noemens waard zal zijn. Zijn conclusie is, dat de werknemers grote waarde aan het lange weekend hechten en dat de bedrijven er gunstige ervaringen mee hebben opge daan. Nergens is gebleken dat na het lange weekend een extra aan loopperiode nodig is op maandag morgen. CALTEX MADRID (45000 DWT) TEGEN DIJK (Van een onzer redacteuren) eerste van de twee reuze- hoe^ppiTde^middae nlet &ezocht worden °P de cvcn*ar> hoe tegen de middag op pJuUtn dnlzenden kilome ters daar vandaan. De hoogste tem peratuur, ooit in de zon gemeten, werd geregistreerd op de Nun Kun fc„"c. ÊrtoTé."'^* verteï.» w. «ek to h«. ..w. rorder dat hat U. da karnat nlat om "2* F. dat Is bt)na hat kookpunt van uit te honden was. omdat da that- water. Do hoopste temperatuur dio mometer 80» aanwees. Dan bedoelen J1" Sah"» we Fahrenheit, want 27° C klinkt bedroes 154-en de bootste tempera- wat onnozel. Sprekend over de kou, slaan we de Rode Zee worden genoemd, tuur in de schaduw werd in Tripoll gemeten, n.L 136°. De warmste plek alle rekords van om'.sSrT jïe. hee« vannacht byna 14° gevroren roe- vol ontzetting. En de stout- moedigen onder ons maken daar di rekt 14° onder nul van, «Lw.z. 14° F onder het nulpunt van Celslus! Wanneer we nu gaan spreken over de koudste en heetste temperaturen op aarde, zullen we dit uitdrukken de gemiddelde jaartemperatuur 82° bedraagt! O ja, nu we toch in deze streken vertoeven, moeten we ook maar eens vertellen van mieren die er slaven op na honden. Daarover een volgende keer. tankers, gebouwd in opdracht van de Nederlandsche Pacific Tankvaart Maatschappij, de Ne derlandse rederij van de Caltex- groep, is zaterdag en in ver band met het tij eerst laat in de middag van de werf Cockerill- Ougrée te Hoboken (Antwerpen) te water gelaten. „Ik doop u Cal- tex Madrid en ik wens u behou den vaart", zei mevrouw J. A. Alvarez, echtgenote van de di recteur van de Caltex-vertegen- woordiging in Spanje. En nauwe lijks had zij deze woorden uitge sproken en stroomde de cham pagne langs de boeg of het trotse, met vlaggetjes versierde, schip, gleed majestueus van de enorme helling in het water van de Schelde Alle maatregelen waren genomen om het schip in zijn vaart te rem men en te beletten, dat het te ver op de ongeveer 350 meter brede Schelde zou doorlopen. Maar de Cal tex Madrid liep zo hard van stapel, dat een van de stalen remdraden knapte. Met de achtersteven kwam de tanker tegen een dijk en zat, blijkbaar, toen ook ineens vast, want zes sterke sleepboten waren er no dig om het van de kant weg te trek ken. Dit kostte nog moeite, maar na ongeveer twintig minnten lag het schip toch aan de afbouwkade Het grootste in België is gebouwd. Het is ook het grootste van de Nederlandse koopvaar dij. Het is van eenzelfde grootte als de Tina Onassis, de tanker van de Griekse Onassis-rederij, die in de Rotterdamse haven al enkele keren te zien is ge weest. Om de Caltex Madrid te kunnen bouwen moest de werf Cockerill-Ougrée een nieuwe helling met een bouwcapaci teit tot 70.000 ton oprichten, waa intussen al drie Caltex-schepen te ter zijn gelaten. De Caltex Madrid heeft een totale lengte van 224 meter, een breedte var 32 meter en een diepgang van 11 meter. De snelheid bedraagt 17 knopen. De be manning 66 in totaal krijgt de be schikking over zeer luxueus ingerichte kajuiten, die alle luchtgekoeld zijn, voorts wordt er voor hen een zwembad gebouwd. Het contract voor de bouw van de tanker werd getekend op 18 september 1956 en de kiel werd gelegd op 12 ok tober 1959. Bouwprogramma De werf Cockerill-Ougrée heeft sinds 1950 zes tankers voor de Nederlandsche Pacific Tankvaart Maatschappij ge bouwd, 17.000-tonners en 32.000-tonners. De Caltex Madrid is het zevende schip, het achtste eveneens een tanker van 45.000 dwt, komt dezer dagen op de helling. De maatschappij heeft voorts nog een schip van 32.500 ton in bestel ling bij de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam. Als het volledige bouwpro gramma is uitgevoerd beschikt de Ne derlandsche Pacific Tankvaart Maat schappij over een eigen vloot 350.000 ton, waarbij dan nog komt tonnage van 230.000 ton aan chartersche pen, een totaal dus van 580.000 ton. Dit zal eind 1961 zijn bereikt. De voorzitter van de vereniging van Venezolaanse ingenieurs heeft be kendgemaakt, dat zijn organisatie de uit wijzing uit Venezuela zal verzoeken van J. J. Augustijn, Nederlands directeur van de Shell Oil te Maracaibo. De ingenieurs zeggen, dat Augustijn Venezolaanse technici ontslagen heeft. De NCRV heeft gisteravond ïïScr"dU' dé ?!-' een door de auteur Aart lefonische Hulpverleningsdienst in Rot- Romijn gedramatiseerde docu mentaire over de Telefonische Hulpverleningsdienst in 'Rotter- dam op het beeldscherm ge- de'Achtergrond bracht mentaire over de Telefonische -wijk in Amsterdam (..Walletjes"), maakte een niet minder sterke indruk. Juist omdat in de bewogen discussie en de aard van het werk van de Telefonische Hulpverle ningsdienst uit de doeken werden ge- een ernsti- daan. We hoorden, dat men in Rotter dam in dertien maanden 1600 gesprek ken te verwerken heeft gehad; 1600 telefoontjes, die evenzoveel problemen betekenden. Maar we begrepen ook dat dit werk alleen maar mogelijk is van het geloof uit, en door gebed. Ge regeld bidden de medewerkers samen voor hun werk en voor hun „klanten". In de dertien maanden is gebleken dat de telefoon bijzondere voordelen heeft als communicatiemiddel. Men kan i zijn leven door zijn £am vrouw, die weinig begrip toont voor zijn moeilijkheden; door een mede werknemer die hem overhaalt een slechte tweedehands auto te kopen om gemakkelijker zijn dochtertje in het sanatorium te kunnen bezoeken en ten slotte door zijn werkgever, die het fa len van zijn boekhouder alleen maar zakelijk beziet. De financiële zorgen van de eenza me boekhouder, die niet van zich af melijk spreken weet te bijten en alles maar over zich heen laat gaan, worden steeds groter. Hij fraudeert en het slot van het tries te verhaal is, dat hij. na weer een avondje uit, zich dronken laat rondrij- heeft de boekhouder zich laten ontval len. De chauffeur van de taxi die wel veel van hem begrijpt stopt voor een telefooncel en weet de boekhouder over te halen het nummer van de Te lefonische Hulpverleningsdienst de anonimiteit uit. Deze anonimiteit maakt het zelfs mo gelijk dat sommige gesprekken het ka rakter van een biecht krijgen. ,,Wij voeren onze gesprekken van mens tot mens in een christelijke solidariteit", zei ds. Teutscher. Mej. Venema voegde er aan toe: „Wij willen de mensen uit hun gro te eenzaamheid halen en ze verder leiden en helpen door middel van de mogelijkheden die hun „geval" iets biedt". En dr. Diemer, draaien na herhaaldelijk gezegd te niet alleen het gesprek leidde, maar door middel van het interview er veel onthullends aan wist te geven sloot de discussie af met: „Deze trieste geschiedenis had toch een goed gevolg. Het is zo, dat men zich geen nummer hoeft te voelen door dit nummer te draaien want er ont staat weer contact tussen mensen." hebben: „Draai dit nummer nu eens. Die mensen helpen je. Het is de politie niet". Bert van der Linden, Dini Sprok, Lies de Wind, Peter Aryans, Ab Abspoel, Heieen van Meurs, Aleidje van Colmjon en Lex Goudsmit hebben ons met dit geval van de Hulpverle ningsdienst geconfronteerd. Hoe aan grijpend dit televisiespel, dat op tele- recording was opgenomen, ook was, het gesprek, dat er op volgde onder leiding van dr. E. Diemer, tussen de 7.15 Grai 7.45 Mor| 8.18 Grs „U laat toch ook niet de hele de t v. enerzijds de mensen wel ..hui- dag de kraan lopen? Niet omdat bltekent. "dat deTuiselljkeh"?monie dat natuurlijk geld kost, maar ^rdoor bevorderd^wordt.^ Ilet^is n»erk> Ook omdat het eeu zinloze bezig- djt opzicht gunstig kunnen werken. Het publiek wil nu maar al te graag waar voor zijn geld hebben, maar als er meer zendtijd komt heeft men meer keus en wordt het selectief kijken be vorderd. voor moreen V. d. huisvr. 9.35 Wat heid is. Zo moet men ook niet de hele dag de radio aan hebben staan of altijd maar kijken naar alles wat de t.v. belieft voor te zetten Het publiek moet leren radio en t.v. selectief te leren gebruiken. Alleen dus als er iets op is dat voor de betrokkene de moeite waard is. Niet alleen echter selectief maar ook kritisch moet het gebruik van de massacommunicatie middelen als t.v. en radio zijn. Kritisch in die zin dat men innerlijk afstand weet te nemen van wat wordt voorge zet. Het publiek moet tot dit selectief en kritisch gebruik van de t.v. worden opgevoed. Niet in de laatste plaats de pers heeft hierbij eeri belangrijk aan deel en een verantwoorde t.v.-rubriek is dan ook zeer noodzakelijk." Deze en dergelijke onderwerpen kwa men ter sprake op Oud-Poelgeest waar de Utrechtse socioloog prof. dr. J. P. Kruyt op de tweede dag van de daar gehouden televisiestudiedagen sprak over „De ontwikkeling en invloed van de moderne massamedia, met name die van de t.v." Sociologie De sociologie had prof. Kruyt geleerd voorzichtig te zijn met bepaalde gevolg trekkingen. Ieder nieuw communicatie middel is met argwaan begroet (de monniken zullen geringschattend heb ben neergekeken op de eerste gedrukte boeken) en zo heeft men bijv. gezegd: de film verdringt het boek, de grammo foonplaat verdringt het concert, het pocketboek verdringt het magazine, de radio verdringt de krant enz. enz., maar de tijd heeft al deze voorspellin gen gelogenstraft. Zo heeft men ook de t.v. met bange blikken tegemoetgezien. Maar in Ame rika waar zo langzamerhand het ver-: zadigingspunt is bereikt (85% der ge zinnen heeft t.v.) blijken vele der ge vreesde gevaren, zo zij er geweest zijn, al weer af te ebben. Heus, het middel is neutraal: het gaat om het gebruik dat ervan wordt gemaakt. Uiteraard heeft prof. Kruyt heel wat gegevens aangedragen in zijn causerie en ook heeft hij er tal van sociologische begrippen in verklaard en toegepast, maar waar het ons in dit verband om te doen is, is niet een wetenschappelijke uiteenzetting, maar de conclusie van; iemand, die op grond van een jaren- J lange brede wetenschappelijke ervaring; waardevolle richtlijnen weet te geven over het juiste gebruik van een zo diep ingrijpend massamedium als de t.v. is. Kritiekloos Prof. Kruyt heeft geen minachting voor de t.v. zoals zoveel intellectuelen: hy kent ook haar gevaren (verslaving, passiviteit, kritiekloos consumeren),; maar hij heeft vertrouwen in de toe- komst, d.L onder deze voorwaarde, dat allen die bü de t.v. betrokken zijn (pro ducenten, consumenten, critici en op voeders) zich terdege bezinnen op het goede gebruik van de t.v. In dc discussie kwam tot uiting, dat Terwijl het bruiloftsfeest in volle gang was op de benedenverdieping van een huis in het Muitan City bij Lahore in Pakistan stortte plotseling het huis in, hetgeen het leven kostte aan 17 vol- 13 kinderen. meded. Act 13.00 Nwi J Platcnnieuws. 13.55 Dansmuz. 14.00 Grar Schoolradio. 14.35 V. d. plat 13.15 Zonnewijzer. 13.20 In ieder geval: nu reeds kan iedere t.v.-bezitter beginnen van zijn toestel een verantwoord gebruik te maken, als was het alleen maar om de huise lijke vrede te bevorderen. .45 Dood In de jungle, hoorsp. istrlkt Broko- vanavond Hilversum II 298 i 7.10 Gym. 7.20 Grs opening. AVRO- 0.50 Radloohilhar zieker Het orkest van Hill Bowen speelt voor de vanavond voor de N.C.R.V. een serie meded. hoogtepunten uit de Amerikaanse mu- Medpd. sicals (8.45). ^00^7 Om tien over negen start de N.C.R.V. Jood {y, een serie muzikale luisterwedstrijden 17.00'v. onder de titel „In de muzeval". Sa- renwerei menstelling en presentie:: Lex Karse- Piannsr* meyer en Kees van Zwol. ^°VS In het V.A.RA.-programma wordt de j._,-„„fd t„ noorsp. ïuitz: Ultz. 12.30 Land- en tulnb. 13 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 rrsm. 13 20 Metrnnole ork. 13.55 4.00 Gram. 14 40 Schoolradio. pro«»r 15.30 De grote Pan is 15.45 Pianorecital. 16 ieued 17.30 Gram 17 5 ;n wij. lerir 1 T.tehte 1 De dle- 19 01 19 00 Paris Journ. 20.00 Nwi jord. lezing. 23.00 Gra 23.55 24.00 Tclevisieprograi NTS: 20.00 Joum. NCRV: 2020 Film. 20 J0 Internationaal Grafisch Congres geopend: „De internationale wedijver tussen de volkeren dwingt tot steeds grotere prestaties. Er is nog wel eens de neiging deze prestaties af te meten aan de cijfers. Daarbij bestaat echter het gevaar, dat wij ons te veel door het getal laten beheersen. Produktiestijging en produc- tiviteitsvergroting zijn vanzelfsprekend noodzakelijk om de basis voor de welvaart in deze wereld te verbreden. Maar wel meen ik, dat het van bijzonder belang is ons steeds te realiseren op welke wijzen wij de produktievergroting tot stand brengen. Vermeden moet worden, dat wij deze tot stand brengen ten koste van bepaalde vitale waarden, die onze cultuur dragen." economische W. de Pous, ec. drs., vanmorgen de Kurzaal te Scheveningen tot onge veer 750 deelnemers aan het tiende internationale grafische congres het Internationaal bureau van de fe deratie van drukkerspatroons, bij werkgeversorganisaties van boek drukkers. steen- en offsetdrukkers boekbinders uit twintig landen zijn aangesloten. Het congres, dat van morgen werd geopend, zal tot 17 juni duren. Minister De Pous merkte in zijn ope ningswoord voorts op, dat het onjuist is bij de beoordeling van eikaars pres taties aan het getal een te absolute waarde toe te kennen. „Bij onze beoordeling moeten steeds mede betrekken het onmeetbare in deze prestaties, dat immers in niet onbelangrijke mate het geestelijk ni veau in de samenleving bepaalt" hij. Copyright P. L 8. Bo( 6 Coptnhogm „Dit heeft grote positieve voordelen voor de mensheid, maar wij dienen er daarbij voor te waken dat de mens ondergeschikt wordt gemaakt aan de techniek. Technische vervolmaking van de produktic. die leidt tot produktieverho- ging, dient middel te blijven en mag nimmer doel in zichzelf worden. Bijzondere plaats In het begin van zijn rede had mi nister De Pous de congressisten na mens ie Nederlandse regering verwel komd. „Gij vertegenwoordigt een be drijfstak die een bijzondere plaats in het economische leven inneemt", zo zei hij. „Deze plaats ontleent hij vooral aan het feit, dat zijn produkt de communi catie in de menselijke samenleving in sterke mate vereenvoudigt, waarbij de voorziening In de culturele behoeften een belangrijke rol gespeeld in de op bouw van de westerse cultuur. Hoewel thans het commerciële en ad ministratieve drukwerk steeds sterker op de voorgrond komt, blijft de gra fische industrie haar betekenis voor een belangrijk deel ontlenen aan dc onmisbare bijdrage, die zij levert in de culturele ontwikkeling van de mens heid", zo zei minister de Pous. Tenslotte gaf hij als zijn mening te kennen, dat dc grafische industrie meer dan enige andere bedrijfstak, haar eco nomisch handelen plaatst in het kader van een bredere maatschappelijke ver antwoordelijkheid. Dit heeft er wellicht mede toe geleid, dat in uw bedrijfs tak de betrekkingen tussen onderne mers en werknemers van die aard zijn, dat zij een voorbeeld mogen wor den genoemd voor andere industrietak ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5