Nabeschouwing over de kerkbouwactie Van toto tot van kwaad tot Rolot erger Een woord voor vandaag. Het volk Gods in het wereldgebeuren VERGADERING Ark van de luchtfoto's was een lavaheuvel cle c/rootóte gave Kanttekening 2 Het is bijna niet mogelijk dat u nog niets over .Rolot?* hebt ge hoord, schrijft ds. F. H. Lands man, hoofdredacteur van her vormd Nederland" in een fel ar-, tikel over het nieuwe kanspel waarvan de netto opbrengst be stemd is voor de Algemene Ver eniging voor Maatschappelijk Werk ,Jfumanitas, een vereni ging die nauw verwand is met het Humanistisch Verbond: ROLOT IS, onverhulder dan de voetbeltoto. een puur gokspel. U behoeft alleen maar 6 willekeu rige letters op een vierkantje, waarop 25 letters staan, door te kruisen, 50 cent postzegels bij te plakken en de kaart weg te stu ren en u 'nebt een kans. De inzet is niet beperkt. U kunt zoveel „Rolots" inzenden als u wilt. Evenmin de hoogte van de prijs, die met het aantal inzendin gen stijgt. Wettelijk is de zaak in orde. „Humanitas" heeft een goedkeu ring van het Ministerie van Jus titie van 11 mei I960! Deze toestemming, verzekerde de Minister, is maar voor één keer. Maar de organisator ziet wijdere perspectieven. Geef hem eens ongelijk. Zo is het met de voetbaltoto ook begonnen. Een vergunning en nog eens een. En al spoedig lag het argument voor de hand cat de voetbaltoto zó was ingeburgerd in het volksleven dat ze daaruit niet meer was weg te denken en er dus niets anders op zat dan haar zo fatsoenlijk moge lijk aan te kleden. Dus: een voor stel tot wijziging van de loterij- wet, maximum inzet, leeftijds grens. maximumprijzen. De jonge „Rolot" (in Duitsland met cijfers gespeeld, heet ze „Lot to". inzet 21.000.000 D.M. per week!) heeft van die beperkende bepalingen waar nu al maanden lang vóór en tegen gevochten wordt en waar de regering mis schien een kabinetscrisis mee ris keert, dus geen last! De firma Daarve hoopt een per manente vergunning te krijgen als de „liefdadigheidsinstellingen' zich daar maar achter zetten. De voetbaltoto voor de sport. De „Rolot" voor al die instel lingen, die nu mee willen delen in de toto-buit. Daarom kregen honderden van die instellingen een brochure waarin ze aangespoord worden hun financiële toekomst aan de nationale „Rolot" toe te vertrou wen, Die kan in Nederland 25 miljoen gulden per jaar opbren gen. Als de goklust althans niet minder wordt. Want die moet worden aangewakkerd en geëxploi teerd. Gok u rijk en dien daarmee dan ook nog de geestelijke volksge zondheid, het maatschappelijk werk, de reumabestrijding. Kan het mooier! We zijn maar begonnen met het weergeven van de feiten. U hebt Intussen zelf wel al reeds de huis-aan-huis-krant gekregen en de radio-aanbevelingen gehoord en weet er dus alles van. Het meest verbijsterende aan deze zaak is dat, terwijl de strijd rondom de toto nog ndet is uitge vochten, het Ministerie toestem ming geeft voor dit nieuwe kans spel, dat voor dezelfde en zelfs voor grotere problemen nog stelt dan de voetbaltoto. De gereformeerde en de her vormde kerken verklaarden zich tegen de voetbaltoto als massaal gokspel. De argumenten hebben wij destijds uitvoerig uiteengezet. We kunnen niet zeggen dat velen de kerken dankbaar waren voor haar houding in deze zaak. Van de politieke partijen heeft alleen de Anti-Revolutionaire in haar ge heel haar instemming betuigd. De andere achten de wijzing van de loterij-wet, waardoor de toto als een „instituut" in onze samenle ving op een strenge basis komt te staan, onvermijdelijk. De strijd gaat er bij hen eigenlijk alleen nog om of en in welke mate de toto „getemd" moet worden. Maar ve len in alle groeperingen in ons volksleven zijn er toch van uitge gaan dat de voetbaltoto in elk ge val het laatste woord zou zijn op gokgeblcd. Geen lotto en geen roulette. Ze hebben ongelijk gekre gen. Intussen is het nu al duidelijk welke moeilijkheden de voetbalto to alleen reeds mee zal brengen voor hen, die, zoals de meeste ver enigingen die bij de O-^telijke Sportunle zijn aangelichte*, op goede principiële gronden geen subsidies uit de voetbaltoto me nen te kunnen aanvaarden. Moeten deze verenigingen nu maar van de kaart? Zal de actie- Kret slagen? En dan zijn er de gereformeer de instellingen voor maatschappe lijk werk die al verklaarden geen subsidies meer uit algemene fond sen voor maatschappelijk werk te kunnen aanvaarden, als deze fond sen gelden uit de voetbaltoto zou den in ontvangst nemen. Zullen de hervormde instellingen niet moeten volgen? ving betoogde destijds reeds zijn rapport aan de generale sy node: liefst helemè&l geen voet baltoto. Maar als ze er toch komt laat dan de gehele opbrengst ten goede komen aan de sport en de lichamelijke opvoeding. Geen geld uit de toto voor maat schappelijk werk. voor de geeste lijke volksgezondheid en dergelij ke belangen. Is het niet in strijd met het wezen van de hulp aan mensen die in het maatschappelijk leven in zieken deze hulp zo afhankelijk te maken van een wekelijks terugke rend massaal kansspel? Worden zo bovendien niet zowel de overheidsverantwoordelijkheid en de werkelijke offervaardigheid, die we in het kerkelijke werk ge lukkig nog in zo ruime mate ken nen, uitgehold en daarmede ook de zedelijke krachten in ons volks leven ondermijnd? Waar piekert u over, zegt de firma Daane. Doe het met Rolot en u bent van uw zorgen af. We hopen dat de „liefdadig heidsinstellingen" (is het toeval lig dat dit onfraaie 19e eeuwse begrip weer van de rommelzolder wordt gehaald?) i.p.v. hun in stemming met de „Rolot" te be tuigen, het ons volk duidelijk ma ken dat ze van dit middel tot fondswerving niet gediend zijn. En laten we, wat de regering betreft, hopen dat het bij deze ene „vergissing" blijft en .Rolot" evenals reeds eerder de „Kijk u Nadat dit artikel was geschre ven, lazen we in de r.k. Volks krant dat tegelijk met humani tas" de missie (d.i. de r.k. we reldzending) toestemming kreeg een cijferlotto te organiseren. Anderhalf miljoen loten van f 1.Alle missionerende or den, congregaties en instituten werken hierin samen. Deze tweede, ook voor éénmaal gege ven, vergunning maakt de zaak er niet beter op. Deze „gok-voor-God-actie" doet ons wel heel vreemd aan en bewijst temeer hoever blijkbaar Katholieken en Protestanten in de waardering van deze dingen van elkaar staan. Vergadering hervormde kerkvoogdijen Opbrengst was boven alle k te utreent. uok van ae zijae y verwachtingen ZEER groot was de belangstel ling voor de algemene verga dering van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk te Utrecht. Ook van de zijde der ------ Emmen, synode, 's morgens het wijdings woord gesproken, in de middag vergadering begroette men de praeses, dr. A. A. Koolhaas van Amersfoort. Het referaat van ds. T. D. van Soest over de ervaringen, bij de kerk bouwactie opgedaan, zal aan deze grote belangstelling niet vreemd zijn ge weest. Er werden over en naar aanleiding van de actie en de toelichting van ds. Van Soest vele vragen gesteld. Een fo rum, bestaande uit de heren ds. Van Soest, ds. H. J. F. Wésseldijk, A. W. Sabel, J. E. van der Boon, Th. A. van Hulst en ds. L. H. Ruitenberg, beant woordde deze vragen. Niveau behouden Ds. Wesseldijk, secretaris van de ge nerale financiële raad en voorzitter van de kerkbouwactie, verklaarde dat de op brengst van ruim tien miljoen een gro te verrassing was voor allen, die de actie hebben geleid. De hoogste schat tingen waren zes a acht miljoen. In alle acties moeten we het niveau van de kerkbouwactie zien te behonden, aldns ds. Wesseldijk. Want dit was nu eens geen bedelpartij maar een actie met stijl. Door zulke acties herwint de kerk het respect. Dat kan als de kerk maar in haar toekomst gelooft en wan neer zij haar leden weet te overtuigen van de roeping, die zij in het volksle ven heeft. Naar aanleiding van een opmerking van de heer H. M. Gerbrandy te Nij- land, die gebed en geloof had aangewe zen als de grote oorzaken van het re sultaat, zei ds. Wesseldijk, dat dit in derdaad voorop moet gaan. Velen zijn kleingelovig, ook ten aanzien van de eigen kerk. Zij praten steeds meewarig heer in de gereformeerde kerken toe gesproken door de heer P. van Balen. De voorzitter, prof. dr. ir. H. G. van Bensckan had een speciaal woord van welkom gericht tot de enig aanwezige vrouwelijke kerkvoogd, mevr. G. A. Zuilichem te Heerewaarden. Zij haar jaar overleden man opgevolgd als pre sident-kerkvoogd. Met het woord „volharden" is het als met zovele andere woorden: het kan een d&igd maar ook iets anders zijn. Dat hangt af van de vraag waarom het gaat bij het volharden, of het doel goed is. Het heeft ook het een en ander met het. karakter te maken: de een is vasthoudend van aard van sommigen wordt gezegd dat ze net terriers zijn, de ander legt\ het hoofd vlug in de schoot sommigen staan bekend als slappelingen, die bij de minste weerstand opgeven. De Bijbel kent het woord „volharden" ook, en u komt het heel wat keren tegen. Volharden in het kwaad, volharden ook in het geloof. Van dat laatste lezen wij in de geschiedenis na Pink- j steren, 3000 mensen, die het Woord aanvaardden en werden gedoopt, bleven volharden bij het onderwijs der apostelen en de gemeenschap, het breken van het brood en de gebedenj zo staat er. Dat is de tekening van de eerste christelijke gemeente en het is een tekening om jaloers van te worden. Och, u weet het ook wel, dat er al heel spoedig de klad in gekomen is: als u de brieven, die Johannes in het laatste Bijbelboek schrijft aan de zeven gemeenten, er eens op nai leest, dan komt u al spoedig tot de ontdekking, dat het beslwj niet alles goud was wat er blonk en dat de eerste liefde ver laten was. Maar denk er wel om, dat het volharden geen vet verwijderd ideaal is, maar een zeer concrete opdracht. Vol hardend bij het Woord en Sacrament, in gebed en gemeen schap met elkaar. En bedenkt óók, dat achter dat volhardeie le Heilige Geest zit. Prof. dr. G. C. van Nif trik over: IN de serie conferenties die op Kastppl Ond-Pnplfïppst. wnr- Kasteel Oud-Poelgeest wor den belegd over Karl Barth en zijn theologie, was dit week-end gewijd aan het thema: Het volk Gods in het wereldgebeuren, waarbij het laatst verschenen deel van de Kirchliche Dogmatik aan de orde kwam. Inleider was prof. dr. G. C. van Niftrik van Amsterdam. Hij begon met op te merken dat het evangelie is als een vloedgolf die door de wereld gaat volkeren meenemend de toekomst tegemoet. Vele christenen zijn zich daar veel te weinig van be wust en voelen zich daarom als reizi gers in een incourant artikel i.p.v. als mensen die feestartikelen hebben aan te bieden. In dit gedeelte der dogmatiek komt de overwinning van Jezus Christus aan de orde. Deze overwinning werd met Pasen openbaar. Toen werd dui delijk wat Bethlehem en Golgotha be tekenen. Met Pasen begint de vermen selijking van het evangelie. De Nieuw-Testamentische Simson trekt de wereld uit haar voegen. Het Nieuwe Testament leert dat de ning universeel is. voor alle i Daarom schrijft Paulus ook dat Chris tus de nieuwe Adam is en niet de i we Abraham. Omdat God de mens pecteert, was het Paasgebeuren nog niet het definitieve einde der geschie denis, wel het begin van het einde. Maar de wereldgeschiedenis ging nog verder. De wederkomst van Christus uit zich volgens Karl Barth in drie vormen: nl. op Pasen als de nieuwe mens zicht baar wordt; op Pinksteren, als de Geest Advertentie wordt uitgestort en nieuwe mensen wor den verworven; en met de wederkomst als voor alle ogen duidelijk" zal zijn dat aan Christus gegeven is alle macht op hemel en op aarde. In zijn avondreferaat stelde prof. Van Niftrik dat waar God de God der ge schiedenis is, een christen in de reldgeschiedenis geïnteresseerd moet zijn, zoals het oude Israël zich betrok ken wist bij de geschiedenis van Assy- rië, Egypte en andere landen in haar omgeving. Daarbij mag een christen weten dat het nieuwe in de opstanding van Je zus Christus en in de uitstorting van de Heilige Geest als zuurdesem in het meel in deze wereld is gelegd en dat het voor de deur staat om zich tot aan de einden der aarde voor alle ogen te openbaren. Over dit nieuwe kan een Christen zich alleen maar zonder ophouden ver bazen. De gemeente, die hier van weet, is eigenlijk in een grote verlegenheid. Zij kan nooit bewijzen dat dit geloof geen utopie is, ook niet uit haar eigen goede werken. Dat de gemeente een nieuw volk is, vergaderd uit alle vol ken en rassen, is voor ieder zichtbaar; maar dat ze het volk Gods is, door de geschiedenis op weg naar het Rijk, zal zij nooit kunnen bewijzen. BOEKENHOEK De zintuigen en het kennen van het religieuze, door Romano Guardini. Ver taling B. Thomas. Uitgave Paul Brand, Hilversum. Ruimtevaart of luchtkasteel?, door prof. mr. dr. G. van den Bergh. Uitga ve N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. De verborgen dood, door Martin Mons. Uitgave A. \V. Sijthoff, Leiden. De heer Sabel lichtte dit toe, door te vertellen, dat in zijn woonplaats Zaan dam indertijd nog dertig a veertig men sen naar de kerk gingen. De gemeente as door velen afgeschreven. Maar enkele kerkvoogden hielden vast in het geloof in hun Heer. Zij kwa- len met een kerkbouwplan voor de dag. De kerkeraad aanvaardde dit plan, maar wilde niet eerder bouwen dan na- ecn ton bijeengebracht zou zijn delen dachten, dat het plan daarmee de nekslag was toegebracht. Doch bin nen een jaar had men het geld bijeen en de kerk staat er nu: een monument van geloof. Zulke ervaringen deed men in menige gemeente op, en het is daarom dat meD niet zal stilstaan. Ds. Wesseldijk deelde mede, dat de generale financiële raad in principe be sloot een speciale afdeling in te stellen, die op bet gebied van plaatselijke ac ties de gemeenten van advies kan die nen: gebleken is immers dat goed voor bereide acties, die bovendien gebruik maken van de juiste publiciteit en recla- ie het beste resultaat opleveren. Ook zal de goodwill, die de hervorm de kerk met haar actie kon kweken, niet verloren mogen gaan. In aansluiting hierop zei de perspre dikant ds. Ruitenberg, dat het gesprek tussen de kerk en de mensen van re clame en publiciteit nodig moet voort gaan. Veel reclamecampagnes spelen op „de jalouzie, de begeerte en de sex" zoals ds. Van Soest al had gezegd en hier zal de kerk zich beslist bui ten moeten houden. Toch heeft men bij de ceclame voor de kerkbouwactie niet uitlsuxtend het zakelijk element gebezigd. De reclame bewoog zich wel degelijk mede op het emotionele vlak. Men heeft bewust ge speeld op gevoelsoverwegingen van hen, die in Nederland nooit ovet buitenlandse reizen gemakkelijk een kerk binnenlopen. Zij hebben dan toch offinxteit met het kerkgebouw. Overigens vraagt elke actie een ge heel eigen opzet. Bij de kerkbouw lag het anders dan b.v. bij een actie tot vermeerdering van het aantal catechi santen, of tot verhoging van het abon nementental van Hervormd Nederland. Uit de overige antwoorden noteren wij nog de mededeling van ds. Wessel dijk, dat het kostenpercentage van de actie beneden de tien bleef (9,7 pro cent), welke kosten voor een deel ge dekt worden door de te verkrijgen rente van het kapitaal. Hoewel alle gemeenten de helft van het ingezamelde geld zelf mogen hou den, zijn er reeds twintig gemeenten, die alles afstonden voor het centrale kerkbouwfonds. De vergadering werd namens het Lan delijk erbond van Commissies van Zaterdag 18 juni a.s. worden gehouden, welke toe gankelijk is voor leden van de Gereformeerde Kerken (syno daal/vrijgemaakt). Deze bijeen komst zal worden geopend en geleid door DRS. O. JAGER te Haarlem. Als sprekers hopen op te treden: Ds. C. van Ommen te Hattem, Ds. C. H. Appelo te 's-Graven- hage-Loosduinen en Dr. A. G. van Omme, arts te Bennekom. „Waarom heb ik mij vrijge maakt?" „Waarom heb ik mij niet vrijgemaakt?" „Waarom begeer ik herstel van de kerke lijke breuk?" De vergadering; zal om 2 uur aanvangen en uiterlijk om 6 uur n.m. eindigen. HET COMITÉ ProfHeere in Tilburg: Verlicht programma middelbare school De rector magnificus van de rooms katholieke Economische Hogeschool vai Tilburg heeft er op aangedrongen dat het overladen programma van de middelbare school zal worden verlicht. Hij achtte het studierendement van de universiteit niet geheel bevredigend. Mede gezien de wel wat grote overgang van de middelbare naar de hogeschool, uitte de hoogleraar de wens om op de middelbare school meer mogelijkheden te scheppen voc culturele leven van de leerlingen. In dezelfde rede deelde de rector magni ficus mede dat de belangstelling voi baccalaureaatsstudie miniem is gebl Dit is waarschijnlijk een gevolg vai voldoende plaatsingsmogelijkheden in het bedrijfsleven. Expeditie naar Noaehs ark Verbergt de heuvel toch nog de ark? Een uit zes personen bestaande Amerikaanse expeditie is erin geslaagd door te dringen in het Arrarat-gebergte nabij de Turks- Perzische grens, daar waar men Eind mei verhuisde Anne. Ze was de laatste maand niet meer op kantoor geweest en had de tijd besteed om alles, wat ze voor de_ inrichting Het leek haar eindeloos lang geleden, dat ze als nu voor de kisten en koffers geknield had gelc- cen en haar bezittingen daarin gepakt had. Ze keek rond in de kamer waar ze bijna 'vier jaar had ge leefd. Niets zou er van haar achterblijven Anderen zouden door het raam naar bulten kijken, anderen rondlopen over de vloer, die vlak voor de schoor steen altijd kraakte. De wandversiering had ze al afgenomen: waar de schilderijen hadden gehangen, was het behang niet verschoten. Op het kozijn van de deur zaten nog de paarse potloodstrepen, die aanduiden, hoeveel Paultje in de afgelopen jaren was gegroeid. Ze zou ze wegvegen. Wat doelloos was toch alles. Ze had hier gewoond en de stad had het nauwelijks gemerkt; ze had gewerkt alle mooie dagen van haar kostbaar leven en nu zat een ander op haar plaats en- het maakte geen verschil. Ze richtte zich op; haar kniën waren pijnlijk van het knielen op de grond, waarvan het kleed reeds was opgenomen, haar gezicht stond strak en er lag een harde trek om haar mond, die van nature zacht en vriendelijk was. Eenmaal had ze radeloos, wan hopig. gevraagd, waarom haar liefde doelloos moest vergaan. Daarop was nooit een antwoord gekomen, en ten slotte waren haar vragen verstomd, had ze berust. Waarom zich nu nog vermoeien met on- vruentbaar gepeins over dingen, die zoveel gertnger waarde hadden Ze liep naar de hangkast en begon die leeg tc halen. Het was de laatste kast. als ze daarmee klaar was, kon ze rustig naar bed gaan; dc verhuizers zouden alles klaar vinden. HOOFDSTUK XIV Einde September. De dag was warm geweest, een roerloze, gouden zonnedag, maar nu het begon te schemeren, werd het snel koud. Een geur van h^rs en eenzaamheid hing over de aarde en de avondster WILLY STRIJT besteeg stil haar plaats in het koude, verlaten lucht- ruim. Terwijl Anne, die uit zuinigheidsoverwegingen in de huishouding alles alleen deed, de laatste hand legde aan de afwas, hoorde ze, hoe dokter Mees de openslaande huiskamerdeuren sloot en de lamp aandraaide. Anne goot het kokende water in de theepot en bracht hem binnen. Dokter Mees was bezig de krant te lezen. Hij zat aan de tafel onder het lamplicht, dat rijn dunne, witte haar zilverblank deed glanzen. „Klaar, kind?" Anne knikte opgewekt. „Helemaal," zei ze, „zo dadelijk krijgt u thee." „Goed, goed. Waarom neem je geen dienstmeisje?" Hij boog rijn hoofd, om haar over rijn brillcglazen heen aan te kijken. „Ik kan alles best alleen af. ik houd er niet van de hele dag een vreemde om me heen te hebben." Nu loog ze, wist hij; omdat ze hem niet wilde bekennen, dat een meisje te duur kwam. In het be gin, toen hij voelde, dat de kosten van de huishou ding haar tegenvielen, had hij eens aarzelend ge vraagd. of het geld. dat hij betaalde, wel voldoende was. Als ze zich verrekend had, moest ze het zeg gen. Ook toen had ze gelogen en gezegd, dat ze de vraag beter om konden keren en wel, of hij vond, dat hij genoeg kreeg, voor wat hij betaalde. Dokter Mees kende dit soort mensen; hij hield van hun moed om op eigen krachten moeilijkheden te overwinnen en Anne's leugens, de enige trouwens, die ze zichzelf toestond, eerbiedigde hij. Helpen kon hij haar niet, zonder haar te kwetsen en haar kracht te verzwakken, maar waar rijn hulp niet aanvaard werd, vermeerderde hij zijn hartelijk heid. die niet kon worden verworpen. Dokter Mees was een stil, in zichzelf gekeerd mens. Hij was getrouwd geweest met een vrouw, die rijn gevoelige, peinzende aard niet had begre pen. Zij hield van omgang met mensen, hij gaf niet om oppervlakkig gepraat: zij hechtte aan rang en stand, aan uiterlijke vormen en plichtplegingen, hij trachtte door te te dringen tot de kern van een mens; zij bepaalde zich tot de zichtbare wereld, hij zocht naar de onzichtbare. Hij had behoefte aan zielsgemeenschap, aan een innige, stralende liefde; rij verzorgde rijn huis en zijn kleren uitstekend, ze verbeeldde zich, dat ze een voorbeeldige echtgenote was. In deze verbeelding was ze ook gestorven, nooit had ze geweten, dat ze hem had laten verhon geren, dat hij weggekwijnd was als een plant, die nooit zon had gekend. Ze hadden nooit ernstige on enigheden gehad en waren elkaar nooit ontrouw ge weest; ze hadden veertig jaar lang aan dezelfde ta fel gezeten en veertig jaar lang hadden'ze in één kamer geslapen. Na haar dood was dokter Mees naar het dorp ge trokken, waar zijn enige zoon dokter was en waar zijn kleinkinderen woonden. Johan had het karakter van zijn moeder en deze gelijkheid was oorzaak ge weest, dat die twee steeds koel, soms zelfs vijandig tegenover elkaar hadden gestaan. Zijn vader mocht Johan graag lijden en hij praatte dikwijls met hem over zijn zieken. Van de drie kleinkinderen, aard den de Jongens naar hun vader, het meisje had de peinzende ogen van de grootvader en de oude man had een ontroerde zachtheid voor haar in zijn hart. (Wordt vervolgd) veronderstelt, dat de ark van Noach in versteende vorm te vin den zou zijn. Enkele dagen na het begin werden de onderzoekingen gestaakt, voornamelijk wegens organisatorische en interne moei lijkheden. De ark is nog niet ge vonden, wel een heuvel in de zelf de vorm en afmeting als het schip. Een lid van de expeditie, de heer Re ne Noorbergen, 31 jaar, oud-Groninger en nu journalist in de Verenigde Staten, die dit weekend een kort bezoek aan Groningen bracht, vertelde het een en ander over het verloop van de expedi tie. Des zes leden van de expeditie ar riveerden op donderdag 2 juni in Tur kije met een officiële toestemming een onderzoek in te stellen naar de steende resten van de ark van Noach. Naar verluidt zou de vice-president var Amerika, de heer R. Nixon persoon lijk hulp hebben verleend voor het ver krijgen van toestemming van de expe ditie. De Turkse regering had vanuit dc lucht reeds een onderzoek verricht, en op de foto's was een versteend schip ontdekt met een lengte van 150 m, en een breedte van 50 m, op een hoogte van 1800 meter boven de zeespiegel in een berggebied op 30 km ten zuiden van de berg Arrarat De bergen in Daags nadat de expeditie in Turkije was aangekomen werd echter de rege ring ten val gebracht en was de toe stemming van geen waarde meer Dank zij de interventie van een assis tent van de nieuwe premier kon de ex peditie weer op gang worden gebracht Nadat de groep naar een militaire ba ls was vertrokken aan de voet vaD het gebergte, trok men te paard het ge bergte in, vergezeld van een Turkse of ficier, kapitein Uhan Durupinar en een patrouille Turkse cavaleristen ter bevei liging van de buitenlanders. Toen men op de plaats was aangekomen, waar volgens dc luchtfoto de ark zicb moest bevinden, beleefde de leider van de ex peditie, de theoloog George Vanderman de teleurstelling van zijn leven. Wat men er zag was een heuvel met afme tingen, die overeenkwamen met die van de ark. De leider van de expeditie had niet verwacht, dat er gegraven zou moe ten worden. Bovendien kwam men tot VRAGEN BIJ PENSIOENEN "TR is overeenstemming bereikt complete en waardevaste uitkerii) d over een belangrijke verbete- krijgen krachtens de A.O.W. en dho ring van de pensioenen voor alle A.W.W. Maar de vraag blijft nien ambtenaren. Terecht bestaat hier- open wat er gaat gebeuren met hr, over tevredenheid, zowel bij de or- eigen ambtenarenpensioen? Wor|,ei ganisaties van overheidspersoneel, zo de eigen pensioenregeling nifrai die hard voor dit resultaat hebben tot een aanvullende regeling gfor gewerkt, als bij de gepensioneerden maakt? Is nu de eigen ambtelijrji zelf. Voor de gepensioneerden, die pensioenregeling, die door de coi^nec een nitkering ontvangen krachtens missie-Van Poelje in vooruitziqtui de A.O.W. of de A.W.W., zal nu van was gesteld, nog niet verder naif deze uitkering niet meer 2 pet. per achteren geschoven? Zal het dienstjaar in mindering worden ge bracht, maar 1.4 pet. Ook voor de vervroegd gepensioneerden is een regeling getroffen. niet een kwestie van vele jaren wor den, alvorens de nieuwe pensioei.s: wetten worden ingediend? Wat zCn' er moeten gebeuren, indien de eig^oc Hoewel dit voor de belanghebben- invaliditeitspensioenregeling voor 4 worden, dat het hier niet gaat om de vervroegd gepensioneerden we(" een definitieve oplossing van het aflopen? UC( vraagstuk van de pensioenen. Er is Allemaal vragen, die van groot b !W een tijdelijke oplossing gezocht en lang zijn met het oog op een definjer gevonden. De regeling voor de vervroegd ge pensioneerden loopt in 1963 weer tieve herziening van de pensioei wetgeving voor ambtenaren. I thans overeengekomen verbetering af, zodat degenen, die na april 1963 van de pensioenen zal nog in dial net pensioen gaan deze toeslag niet meer krijgen. Wat betreft de vermindering van de korting op de A.O.W. en A.W.W., wetsvorm gegoten moeten worden daarna door de Kamers moeten 1 den goedgekeurd. Ongetwijfeld zullen dan ook de«0| 1 deze over 5 a 6 jaar ge- en andere vragen naar voren men en misschien dat er dan mei heel te kunnen laten vervallen. De ambtenaren zullen dan dus een klaarheid kan worden geboden. ONWETTIGE ACTIES K TJET bezoek, dat president Eisen- geuite dreigementen. Eiscnhowf 9 hower volgende week aan Japan heeft het ook in zijn eigen land ne|g zal brengen, heeft dc tegenstanders gemakkelijk, nu het zich midden 7 van premier Kisji felle campagne voor de pres pen in handen gegeven. Zij hebben dentsverkiezingen bevindt. Een m|L de reis van de Amerikaanse presi- lukte reis naar Tokio zou de kritióar: dent aangegrepen om te trachten, de op zijn beleid nog doen toenemc|< politieke twist met de Japanse rege- Ook in Argentinië is men i ring op straat uit te vechten, nu zij gekomen tegen de wettig gekozen r in het parlement een nederlaag heb ben geleden. gering van dat land. De opsta draagt een gevaarlijker karakter date massale demonstraties tegen in Japan, omdat zij geleid wordt dof eJ Eisenhower wekken ten onrechte de militairen. Zo ver is het in Japan nif indruk, dat de meerderheid van het niet gekomen en zal het waarschij)w: Japanse volk vijandig staat tegen- lijk ook niet komen. 'a?: over de Amerikanen. Dit is bepaald De opstandige elementen in Argey" niet het geval. Een kleine minder- tinië keren zich tegen de marxistisch cialistische oppositiepartij, heeft zich merken. Maar zij zien over het hooi0* tegen de Amerikaanse president ge- dat het parlement, zonder welf" keerd om haar eigen politieke doel- goedkeuring Frondizi's kabinet niejj einden te kunnen verwezenlijken. kan doen, door middel van vrije t Eisenhower zou in de kaart van de geheime verkiezingen tot stand is g opstandige oppositiegroepen hebben komen, gespeeld, wanneer hij zon hebben be- Daarom dienen we de actie van 1 sloten, zijn reis naar Japan af te ge- militairen in westelijk Argentinië lasten. Een dergelijk besluit zou ge leid hebben tot de val van de rege ring van premier Kisji, die tot stand enkele jaren wordt teruggezet en is gekomen na vrije en geheime ver- de vroegere aanhangers van Pe kiezingen. Het zou de chaos in Japan (tegen wie de militaire leiders slechts hebben vergroot. Daarom moet men bewondering heb- niet het meest rallen profiteren ben voor de vastbeslotenheid van de verwarring, die telkens door o£ de Amerikaanse president, zich niet standige acties wordt gesticht, te laten intimideren door de in Japan de ontdekking dat het graafgereedschap as vergeten. Volgens de heer Noorbergen begon en maandagmorgen 6 juni met het graven. De heuvel bestaat uit aarde, mengd met lava en steenbrokken. dinsdag 7 juni werd het graafwerk ge staakt. Twee deskundigen van het Turk se leger hebben toen dynamiet aange bracht, om op een voor archeologen ge welddadige wijze een klein deel var heuvel uit te diepen. De expeditieleider vermoedde, dat kleine aardverschuiving de haard had bedekt. Koerden uit een naburig dorp vertelden, dat er In dit gebied aardver schuivingen waren geweest, die zes jaar geleden hebben opgehouden. De archeo logen van het gezelschap houden vast aan de veronderstelling, dat onder deze laag lava en steengruis zicb het ver dwenen schip moet bevinden, waardoor Toch nog mogelijk Prof. dr. A. Brandenburger, hoogle- iar aan de Staatsuniversiteit van Ohio 1 hoofd van de wetenschappelijke sec- b van de expeditie, is dan ook van mening, dat een voortgezet dieper on derzoek wel wenselijk zou rijn. De heu velformatie is naar zijn mening te op vallend symmetrisch gevormd. In zijn jarenlange ervaring is hij nooit eerder een soortgelijke gril van de natuur te gengekomen. Er moet volgens hem Iets zijn, dat| de huidige vorm aan de plek heeft ge-j geven, daar de afmetingen overeenko men met die van de lang gezochte ark Noach. zou het theoretisch moge lijk kunnen zijn, dat een schip van der gelijke afmetingen op deze plaats is be graven. Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oegstgeest, 2de p._ plaats. I. Meijer te Westerlee-Heiligerla" GEREF KERKEN (VRIJGEMAAKT) T Beroepen te Groningen (vac. D. vi f Dijk): J. Verkade te Voorburg. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN Aangenomen de benoeming tot vod ganger van de Ver. van Vrijz. Herv. Velsen-IJmuiden-Oost: G. Nijenhu kand. te Gieten. r® rots- Nieuwe expeditie Er zijn monsters genomen stukken en half verteerd hout nader onderzoek. Een deel van de le den van de expeditie, waartoe de heer Noorbergen zich rekent, ziet in deze snel geëindigde onderneming, toch voor bereidend en oriënterend werk voor verder onderzoek. De leden hebben dan ook het plan opgevat nogmaals een we tenschappelijk onderzoek te doen insti len door een wetenschappelijke keil bestaande uit geologen en anderen ze speurtocht zal naar zijn mi hoogst waarschijnlijk een stap in richting vai Je oplossing van een wenoud raadsel kunnen betekenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2