ROXY DE TIJD Rockefeller werpt Nixon de handschoen toe PeekgCloppenburg Last van üisekten? Duizend dagen buiten kennis Levendig debat op komst Subsidie: gevaar voor christelijke vrijheid Q Uitvinder van brandspuit zuiver en koeler roken GEZIN EN MAATSCHAPPIJ ZIJN NAUW VERWEVEN No-iron Sportshirts 11.9° i.9® 5 spuiten met Een jonge Deense boer ligt vanaf 11 september 1957 bewusteloos in het cen traal ziekenhuis te Aalborg. Gisteren as het de duizendste dag, dat hij be- ïgingloos en met gesloten ogen in zijn bed ligt. I-jarige boer viel 2% jaar gele- n een hooiberg en kwam met zijn hoofd terecht op een betonnen vloer. Tot voor kort waren de doktoren er niet eens zeker van of de man kon horen of zien. Een paar dagen geleden kwam er echter voor het eerst wat be weging in hem, toen zijn moeder wan hopig zei zoals ze dat nu al bijna drie jaar doet) „Alsjeblieft, knipper met je ogen als je me kunt horen", bewoog hij inderdaad zijn oogleden en mompelde de namen van een paar fa milieleden. De doktoren geven echter niet veel hoop op een snel herstel J-i li rokke: DE MAASBODE Hoe groot onze voldoening ook is, dat de massamoordenaar Eichmann, de nazi-func tionaris, die miljoenen Joden tijdens de oorlog stelselmatig naar de vernietiging heeft gevoerd, eindelijk gepakt is en zijn gerechte straf tegemoet gaat, de wijze, waarop hij in Argentinië gekidnapped werd, kan volken rechtelijk niet de kritiek doorstaan. Hetzelfde geldt als het verhaal waar is, dat Marti Bormann onlangs door een Joodse arts, die hem geïdentificeerd had, gedood omdat het vonnis van Neurenberg aan deze oorlogsmisdadiger voltrokken diende worden. Wanneer de Sowjet-Russen buiten alle officiële regerings- en politie-instanties van het Westen om voor hen gevaarlijk of alleen maar lastige en onaangename perso nen uit souvereine Europese gebieden ont voeren, spreekt heel de Westerse wereld terecht schande van dergelijke illegale gangstermetlioden. Deze methoden kunnen ons inziens zelfs niet gerechtvaardigd den door de afschuwelijke schuld, Eichmann zichzelf heeft beladen. HET CD VADERLAND Dezer dagen heelt de voorzitter va Rykspoliticvercniging, de heer L. Nottet, een noodkreet laten horen over de onder bezetting van het korps Rijkspolitie. Het verloop schijnt catastrofale gevolgen a nemen. Dat er tekorten zijn bij de politic is een bekend feit en we hebben in d< of andere memorie van antwoord ook wel eens gelezen, dat rijks- en gemeentepolitie elkaar wat dit betreft de hand kunnen reiken. Maar de heer Nottet wees op cc opmerkelijk feit: hij zeide, dat in de pr< vincie, waar hoofdzakelijk rijkspolitic werkt, de criminaliteit met vier procent is geste gen, die in grote steden niet gemeentepolitie slechts een procent. In dit verband willen we in herinnering brengen, dat de verdeling rijkspolitie/gemeentepolitie op do in 195 in werking getreden Politiewet rust. Wanneer we de heer Nottet, die in zij functie wel niet het gezag van de politii autoriteit heeft, maar als leider van ee vakorganisatie toch wel degelijk de vcran woordelijkheid kent, mogen geloven da blijkt daaruit, dat er met de verdeling tussen rijkspolitie en gemeentepolitie iets ni Verkiezingsstrijd, wordt interessanter de i i denken dat het beste geval heel lang. tot leven zal komen. de rijksweg Aardenburg—Oost burg is gisteren de aanhangwagen var een Belgische vrachtauto, geladen met pakken stro in brand geraakt en in vlam men opgegaan Door de hitte en de rook ontwikkeling werd het verkeer op deze weg die de verbinding vormt tussen Bel- (Van een onzer redacteuren) VERKIEZINGSSTRIJD in de Verenigde Staten, die door de denigrerende opmerkingen van Chroesjtsjef enkele weken geleden reeds in het centrum van de belangstelling staat, gaat steeds interes santer worden. De meeste belangstelling gaat thans uit naar de strijd, die tussen vice-president Richard Nixon en de New Yorkse gouverneur Nelson Rockefeller is ontbrand om de kandidatuur van de Republi keinse partij. Rockefeller, die omtrent de jaarwisseling heeft geweigerd zich officieel kandidaat te stellen, heeft kort geleden laten weten, bereid te zijn de kandidatuur op zich te nemen, als de Republikeinse partij op de nationale conventie een beroep op hem zou doen. Ook heeft hij Nixon de handschoen toegeworpen door hem uit te dagen zijn program bekend te maken, voordat de partij overgaat tot de benoeming van haar kandidaat bij de presidentsverkiezingen van november a.s. Rockefeller's uitdaging kwam op een voor Nixon tamelijk ongelegen ogenblik, nl. de dag waarop hij in Californië veel minder stemmen ver wierf dan zijn democratische tegen standers. Wanneer dezelfde tendentie zich ook in november zou voordoen, zou dit betekenen, dat de belangrijke staat Californië bij de presidentsver kiezingen voor de Republikeinen als verloren moet worden beschouwd. En dan te weten, dat Nixon zelf uit Cali fornië komt en dus als „favorite son" sinaasappel citroen vruchtenlimonade Burgemeester van 's-Gravendeel (Van een onzer redacteuren) Er zijn activiteiten in de samen leving, die principieel geen over heidssubsidie verdragen. Zo zal de Kerk niet met „vreemd" geld, in dit geval dus ook overheidsgeld mogen werken. Doet zij dit toch, dan boet zij in aan haar wezen lijk karakter. De overheid, die tot taak heeft, dat de Christelijke vrijheid in stand blijft, mag dan ook niet bevorderen, dat deze Christelijke vrijheid door haar eigen steun in de vorm van een subsidie in gevaar wordt ge- oracht. Het absolutisme van het Christendom eist, dat de overheid bij het toekennen van subsidies orde is. We willen in dit verband de vraag stellen of de centrale overheid met de in stelling van een rijkspolitie in allerlei kleine gemeenten onder de huidige omstandighe den niet al te veel hooi op de vork heeft genomeD. Zou de decentralisatie verder worden doorgetrokken, dan komt de antwoordelüklieid by do besturen van de gemeenten te liggen. Natuurlijk dienen deze de nodige vrijheid te hebben, zodat beter met de wensen van eventuele kandidaten rekening kan worden gehouden. Bovendien hebben we zo het idee, dat de plaatselijke autoriteiten gemakkelijker aan mensen ten te komen dan de rijksinstanties, vaak ver weg zitten en die veel meei stcld zijn op dc uniformiteit. enig g® moeien eit in 316) Ktesibios. dc in Alexandrië woonachtige constructeur op wiens naam o.m. een waterorgel staat, heeft in de tweede eeuw vóór Chr. ver scheidene andere, zo niet nuttige dan toch in ieder geval vernuftige con structies vervaardigd. Hieronder was bijvoorbeeld een oorlogswerktuig, dat door middel van samengeperste lucht zwarigheden naar de vijand slingerde. Toen men zich ging afvragen, wie in de oudheid de vervaardiger van de perspomp kon zijn geweest, was het dan ook niet verwonderlijk dat de uitvinding van dat toestel door velen eveneens aan Ktesibios werd toegeschreven. Hoe dit ook zij, in ieder geval werd de brandspuit, die op het principe van de zuig-perspomp berustte, door de Romeinen reeds in brons uitgevoerd, zoals het voorbeeld van Bolscna aan- TOCH IS HET ZO! De eerste toepas sing om water in een onafgebroken stroom op het vuur uit te storten, dagtekent waarschijn lijk uit de 2de eeuw v. Chr., maar welk gebruik van deze vinding werd gemaakt In het jaar 68 n. Chr. toen onder Nero dc grote brand te Rome woedde, is niet bekend. Is hiermee dc kroon gestoten van het hoofd van Jan van der Heyden, die wij in onze geschiedenisboekjes als de uitvinder van de brandspuit roemen? Niet helemaal. Want de brandspuit uit de oudheid werd ver geten en moest opnieuw worden uit gevonden. Dat is weliswaar niet door Jan van der Heyden gedaan, want vóór hem vond het blussingswerk reeds plaats door middel van spuiten die veel gelijkenis vertoonden met dc glazen-spuit, die de ouderen onder ons zich nog wel zullen herinneren. Maar de blussingsmogelijkheden met dit materiaal waren beperkt cn na de grote brand van Londen in 1666 zetten de uitvinders zich aan het peinzen om middelen te vinden waar door dergelijke rampen in het ver volg doelmatiger konden worden be streden. En Jan van der Heyden komt de eer toe hiervoor het eerst een praktische oplossing te hebben gevonden door het construeren van dc siangenspuit. Hierbij dient de klemtoon op de slangen te worden gelegd en niet op een nieuw principe dat hij zou hebben toegepast. De werkwijze met dit instrument was nog vrij primitief, want de hand- brandpomp werd geplaatst in een houten of koperen bak, die met water (aangevoerd met brandemmers) werd gevuld. Van hier uit werd het water door de pomp via een leren slang op het vuur gespoten. Twee jaar later (in 1674) ontwierp Morland de eerste grote pomp met zuigers die met leren ringen waren verpakt, cn wécr later werden zuig stangen aangebracht, zodat het aan dragen van emmers water overbodig werd. Waaruit we alweer kunnen zien, dat ieder zijn steentje heeft bij gedragen cn dat ook in dit geval de lauwertak niet aan cén persoon mag worden uitgereikt. Dit doet aan de verdienste van Jan van der Heyden, die ook dc straatlantaarns verbeter de, natuurlijk niets af. En deze straatlantaarns geven ons een mooie gelegenheid er op te wij zen, dat 20 jaar geleden de straat verlichting in Lhasa, de hoofdstad van Tibet, reeds moderner was dan die van Londen. Daarover een volgende keer. wel degelijk discriminerend te werk gaat. Zo zal zij geen steun mogen verlenen aan instellingen (o.a. het humanisme) die onze Christelijke samenleving omwoe len. Tot deze uitspraken kwam de bur gemeester van 's-Gravendeel, mr. C. J. Verplanke, toen hij in de gisteren voortgezette jaarvergadering van de vereniging van burgemeesters, wethou ders en gemeentesecretarissen Groen van Prinsterer, enkele aspecten van het subsidievraagstuk belichtte. Na betreurd te hebben, dat er in A.R.- kring ten aanzien van het subsidie-vraag stuk te weinig voorlichting bestaat, merkte mr. Verplanke op, dat wanneer de overheid subsidieert er altijd een ver strengeling met de private samenlevn ontstaat. Bovendien ontstaat bij een su sidiëring door de overheid zij het c gewild een zekere willekeur, terwijl een controle buitengewoon moeilijk is. Door een steeds grotere subsidiëring kan een totalitaire staat ontstaan, om dat de overheid steeds meer over de pri vate samenleving te zeggen krijgt. Mr. Verplanke gaf vervolgens enkele richtlijnen voor de subsidiëring, die hij als een overheidstaak zag en waarvoor volgens hem dus hetzelfde richtsnoer moet bestaan als voor iedere andere overheidshandeling. De overheid mag zich bij haar subsidie-politiek nooit rich ten op één bepaald belang, zij mag zich ook niet vereenzelvigen met één bijzon der belang. Het handelen van de over heid mag alleen gebeuren in het alge meen belang. De overheid heeft tot taak de eigengeaardheid der verschillende levensverbanden te erkennen. Wanneer uit particulier initiatief een bepaalde zaak wordt aangevat, zal de overheid hier ook niet mede moeten beginnen. De overheid zal in deze gevallen niet currerend mogen optreden. Volgens mr. Verplanke zal de over heid bij het toekennen van een subsidie het door haar toe te kennen bedrag moeten laten afwegen tegen hetgeen door particulieren voor hetzelfde doel bijeen wordt gebracht. Bovendien zal de overheid binnen het raam van het haar beschikbare budget de evenredigheid moeten betrachten voor wat de verschil lende te subsidiëren instellingen betreft. Tenslotte meende mr. Verplanke dat het onjuist is, dat zowel het rijk, de provincie als de gemeenten voor een zelfde doel een Subsidie geven. De ge meenten zullen alleen een subsidie mo gen geven aan instellingen van plaatse lijk belang, de provincie aan instellin gen uit haar eigen gewest en het rijk oor nationale belangen. Tijdens de uitvoerige bespreking op dit referaat kwam duidelijk naar voren, dat het subsidie-vraagstuk tal van facet ten heeft, welke een afzonderlijke bestu dering vereisen. In deze vergadering heeft de voorzit ter, burgemeester Haspels waarderende woorden gesproken tot de aftredende 78-jarige secretaris de heer W. J. van der Veen uit Zwijndrecht. De heer Van der Veen, die zelf niet aanwezig kon zijn werd tot ere-lid der vereniging be- noemd. In zijn plaats werd de gemeen tesecretaris van Ridderkerk, de heer A. Bolhuis tot secretaris der vereniging aangewezen. De gemeentesecretaris van Zaandijk, de heer J. J. Vesseur en bur gemeester L. W. H. de Geus van Lin- schoten werden bij acclamatie tot be stuursleden herbenoemd. Nu betekent dit niet, dat de dagen Nixon als Republikeins kandidaat het presidentschap bij voorbaat geteld zijn. Op het ogenblik kan de vice-presi dent nog rekenen op de steun van verre weg de meeste delegaties, die de volgende 'maand naar de conventie van de Repu blikeinse partij worden afgevaardigd. En de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat pas heel langzaam een verandering ten gunste van Rockefeller zal plaatsvinden en dat eerst na enkele stemmingen op de partij conventie zal blijken of hij inder daad kans van slagen heeft. Nog eens: nu ziet het er beslist niet naar uit, maar er kan nog veel gebeuren, dat hierin veran dering brengt. Democraten Of Nixon werkelijk de kandidaat van de Republikeinse partij zal worden, hangt niet alleen af van de internationale situatie, zoals die zich in de komende weken zal ontwikkelen. De Sowjetunie heeft zich weer een scherpe aanval op ice-president veroorloofd, maar het __er twijfelachtig, of een dergelijke actie hem enig kwaad zal doen. Van belang is dan ook het antwoord op de vraag, wie volgende maand uit de bus zal komen als Democratisch kandi daat voor het presidentschap. En hier- valt op het ogenblik nog niets met enige zekerheid te zeggen. Want zowel voor Nixon als voor voor de Democraat Kennedy geldt, dat de voorverkiezingen in de verschillende staten in geen enkel opzicht bepalend behoeven te zijn voor de keus, die straks op de partij-conven tie zal worden gemaakt. Na de verkiezingen in Californië zul len de tegenstanders van Nixon's kan didatuur met zoveel te meer klem be- n, dat de vice-president het tegen geen enkele van zijn Democratische rivalen zal kunnen opnemen. Dit kan de grote troefkaart van de aanhangers van Rockefeller worden, ondanks afkeurende verklaringen, die van zijde van president Eisenhower en leiding van de Republikeinse party i aanleiding van Rockefeller's uitdaging zijn afgelegd. De houding van de pre sident is begrijpelijk: Rockefeller's op treden is een regelrechte aanval op het defensiebeleid, dat hij in de afgelopen jaren heeft gevoerd. Ook de reactie van de partijleiding ligt voor de hand: zo lang het niet duidelijk is, hoe de paple ren van Rockefeller er voor staan, znllen zü zich achter Nixon blijven scharen. Serieus Nixon zelf heeft de uitdaging serieus opgenomen. Hij volgt de tactiek om voor Rockefeller's aanval veel begrip op te brengen. In tegenstelling tot mige partijgenoten meende hij, Rockefeller het recht heeft, kritiek te uiten en dat de New Yorkse gouver neur onkreukbaar man als hij is zijn verklaring alleen had afgelegd om dat hij hiertoe naar eer en geweten aanleiding aanwezig achtte. De vice- president voegde hier aan toe, de tien punten van Rockefeller's verklaring grondig bestudeerd te hebben - en hij" verklaarde te menen, dat hijzelf nauw keuriger en gedetailleerder dan de gou verneur ooit heeft gedaan in het verle den zijn mening over alle problemen heeft gegeven. Voorts zeide hij bereid te zijn, over alle te berde gebrachte dank zij ragdun en ventilerend Elfin-papier. Wie nu ROXY rookt, geniet meer dan een ander. Het effin papier is zo ragdun, dat U louter tabak proeft, zuiver en geurig. Bovendien rookt U koeler, want 't ejfin papier ventileert door onzichtbare openingetjes. Kies nu ROXY en geniet onbezorgd van de beste tabakken uit Amerika. NOBEL - ZUIVER - TROUW Dittributon for Holland - Alrana Import Company-1 Verpleegster opent post van patiënten De politierechter te Dordrecht heeft de 64-jarige verpleegster W. M. uit Rot terdam, veroordeeld tot een principiële boete van 1 subs. 1 dag omdat zij in een bejaardentehuis in Strijen brieven van patiënten had opengemaakt. Zij had dit gedaan, zoals zij de poli tierechter vertelde, omdat er brieven waren binnengekomen, waarin stemming werd gemaakt tegen de directrice van het tehuis, die haar pleegdochter is. Zij had de rust in het tehuis willen her stellen door daar een stokje voor te steken. De officier van justitie noemde het ;n merkwaardig delict, dat juridisch niet tot de gemakkelijkste behoorde. Hij eiste voor „beschadiging van an dermans goed" een boete van 20 subs. 4 dagen. De raadsman concludeerde op juridische gronden tot vrijspraak. Hij was van mening, dat er in dit geval geen sprake van „beschadiging van an dermans goed" kom zijn. De politie rechter was het daar min of meer mee eens. Aan de andere kant vond hij, dat strafoplegging moest volgen. Hij vol stond echter met het opleggen van een principiële boete. Emigratie naar Australië gelijk Het aantal Nederlanders, dat naar Australië kan emigreren, zal voor het Australische begrotingsjaar 1960-1961 waarschijnlijk gehandhaafd blijven op tienduizend per jaar. Dit is het resultaat van besprekingen, die de Nederlandse regeringscommissa ris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman. te Canberra gevoerd heeft met de Australische minister voor de immigratie, Downer. Verwacht kan worden dat beide lan den over een vijfjarig migratieverdrag zullen onderhandelen. Het nu geldende loopt namelijk in maart 1961 af. Het Nederlandse emigratiebestuur zal spoe dig nieuwe middelen beschikbaar stel len voor de huisvesting van Nederland se emigranten in Australië; voorts zal een plan worden uitgewerkt om de emi gratie van jonge Nederlandse boeren aan te moedigen. Ark van Noach nog spoorloos Zes Amerikaanse onderzoekers heb ben donderdag te Ankara meegedeeld dat een bootvormig voorwerp dat na bij de berg Ararat is waargenomen, niet de ark van Noach is maar een met lava bedekte verhoging. Eén van de leden van de groep van zes, Thomsen, zei dat de lengte van dit „natuurverschijnsel" vrijwel gelijk is aan die van de ark, zoals beschreven in Genesis, namelijk driehonderd dien, dat ongeveer 135 meter. De verho ging is 150 meter lang. Deze formatie is het gevolg van een aardverschuiving, zei hij. Er schijnt een granieten rots onder te zitten die tot gevolg heeft gehad dat de formatie een symmetri sche vorm heeft gekregen. De formatie was het eerst waarge nomen vanuit een Turks vliegtuig en enkele waarnemers meenden dat het de ark was. Volgens Koerden in een dorp in de omgeving was de formatie ontstaan bij een aardverschuiving die twaalf jaar geleden begon en zeven jaar heeft geduurd. In de nacht van dinsdag op woensdag is de 25-jarige bromfietsrijder G. Kooiman uit Monnikendam op de Oosterweg te Purmer overreden door een personen auto. Het slachtoffer werd met zi verwondingen naar het stadsziekenhuis te Purmerend vervoerd, waar het enige na aankomst overleed. Kort voor het geluk had riten de heer Kooiman bewus teloos langs de weg gevonden. punten imet gouverneur Rockefeller voor tv-camera's in debat te treden. De strijd is ontbrand. Nixon's positie lijkt nog onaantastbaar, maar hij heeft het odium op zich geladen, niet in staat te zijn, de verkiezingen te winnen. Rockefeller heeft op het ogenblik nog geen 6chUn van kans. Maar hij heeft het voordeel dat hU als kandidaat voor het presidentschap vrijwel niet te ver slaan is. Over dit laatste zijn vriend en vijand het wel met elkaar eens, al heeft men in beide kampen heel wat redenen sr niet eerlijk voor uit te komen.... Nationale Vrouwen Raad deze zaterdag herenmode tip rijk gevarieerde zomerkleuren Speciaal verlaagde prijs Bijpassend weckend shawltje (Van een onzer redacteuren) Dat het vrouweleven onmisken baar een nieuwe richting gaat en steeds meer de verweving van gezin en maatschappij in het pa troon vlecht, werd gisteren duide lijk op de tweede dag van de jaar vergadering van de Nationale Vrouwenraad op de Pietersberg. De agenda vermeldde een zevental rouwenverenigingen, die van haar werk vertelden en daarbij werden de aanwe zigen steeds met nieuwe vraagstukken geconfronteerd. Vraagstukken, die op deze wijze in de belangstellingssfeer van andere vrouwenorganisaties worden getrokken en zo van alle zijden belicht. Noemen we allereerst het onderwerp te berde gebracht door de Nederlandse Vereni ging voor Sexuele Hervorming, waar voor mevrouw T. Blankenstijn-Biersma sprak over De vrouw en de sexuele opvoeding. Zij stelde allereerst, dat door de vrij heid van de keuze van de partner het huwelijk aan romantiek gewonnen heeft, ^UtevenS §evaarlijkc basis heeft gekregen omdat de romantiek dikwijls een zaak is waarin de veranderlijkheid van de mens een rol speelt, terwijl er volwassenheid nodig is om de hechter grond van genegenheid en eerbied te vmden. Juist daarom is het noodzakelijk, dat het kind voorgelicht wordt niet alleen biologisch maar ook zo. dat het de emotionele sfeer en de waarde van het harmonische huwelijk leert respecteren. De sexuele opvoeding behoort zeer ze- Ker in het gezin thuis, waar door een begrijpende liefde gereageerd kan wor den op de vragen en moeilijkheden van het kind. Echter heerst nog in te veel gezinnen de stelregel, aldus me vrouw Blankenstijn, dat hier niet over gesproken wordt. Bovendien zijn er al tijd invloeden van buiten, die het kind te verwerken krijgt. De straat en vrien den laten sensationele verhalen horen, die het kind allerlei valse beelden ge ven. De „sex" verwerkt ln advertenties wordt door elk kind gezien en al naar gelang van zijn ontwikkeling op dit ge bied. ervaren. Het is gebleken, dat in openhartige goed geleide gesprekken over de sexuele opvoeding vele ver borgen 'tobberijen te voorschijn komen en dat, door een zuiverder aanvaarden van de werkelijkheid, een oprechter en daardoor gelukkiger leven mogelijk is. Op tal van scholen zijn thans proeven genomen met sexuele voorlichting in klasseverband. Tevoren houdt men dan een ouderavond, zodat de ouders thuis het gesprek met de kinderen kun nen voortzetten. Mevrouw Blankenstijn bepleitte daar om ook een openhartig gesprek in de vrouwenorganisaties, opdat de moe ders ook in deze verantwoord hun kin deren zullen kunnen leiden. Alleenstaanden Het tweede onderwerp van belang was de hulp aan alleenstaanden bij ziekte aangeroerd door de Ned. Bond van vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep. De Kruisverenigingen blijken deze taak door gebrek aan middelen, zowel financieel als in arbeidskrachten, te moeten beperken tot bejaarde alleen staanden. Het bleek dat de Nederlandse Vereni- f;ing voor Vrouwenarbeid, Vrouwenbe- angen en Gelijk Staatsburgerschap de ze kwestie ook al onder de loep geno men heeft en dat plaatselijk getracht wordt op verschillende wijze verlichting te brengen. Men wil nu trachten lande lijk een overzicht te krijgen van wat de verschillende organisaties op dit ge bied doen en ook in de Gezinsraad de ze kwestie opnieuw onder de aandacht brengen. Het slot van de vergadering werd de overdracht van de voorzittershamer, die mejuffrouw mr, E. B. ten Bruggen Cale aan de nieuwe presidente van de Nationale Vrouwenraad, mevrouw N. Vos-Brand, ter hand stelde. Echter moest zii eerst een oprechte huldiging en hartelijke dank in ontvangst nemen voor de wijze waarop zij gedurende ve le jaren aan deze overkoepelende or ganisatie leiding heeft gegeven. Me vrouw Vos verklaarde tot slot te hopen, tuigd dat mejuffrouw Ten Bruggc_ te haar met raad steeds terzijde zou willen staan. Steekpenningen voor Amsterdamse hoofdambtenaren De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft gevangenis straffen van vijf en zeven maanden ge ëist tegen twee hoofdambtenaren, die terecht stonden op de verdenking dat zij in de loop van het vorig jaar van een Amsterdamse vloerenfirma steekpennin gen hadden aangenomen. De ambtena waren beiden belast met het toe zicht van gemeente-gebouwen. Zij kwa men daardoor regelmatig in contact met de vloerenfirma. Eén der ambtenaren 300 gulden aan, dat het verschil vormde tussen de reëele en de gefin geerde kosten voor het leggen van een vloer in een gebouw van de Amster damse universiteit. Hij verklaarde zijn daad met de opmerking dat hij oor spronkelijk voor dit project een begro ting van ruim achthonderd gulden had liend. Later bleek dat die te hoog en hij had de moed niet gehad om tegenover zijn chef te erkennen dat hij zich had vergist. Daarom had hij met de firma afgesproken dat het oorspron kelijk door hem genoemde bedrag de gemeente in rekening zou worden ge- De tweede ambtenaar meende dat het door hem - ingenomen geld beschreven kon worden als een douceurtje. Ver schillen in zijn berekeningen verklaarde hij als vergissingen. „Rekenen is nooit mijn sterkste kant geweest", zo zei hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5