ïlicutue geihsctyt GTourant Meer üj een miiioen dan Fransen heeft dagje vrij een ^Nederland krijgt weer de schuld Nu ambtenaren 24 uur in staking Karei Doorman - een gewaagd avontuur ei ns n Loon naar werk voor alle rijksweekloners Nixon: Rockefeller is een onkreukbaar manmaar hij vergist zich totaal Psychopaat uit Heiloo nu in Denemarken Doodgeschoten man in te water geraakte auto KOELKASTEN Europese bemiddeling in de kwestieEichmann? Geen kans op uitlevering VRIJDAG 10 JUM 1960 BUREAUS Steenstraal 37 Directie Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeiing Tel 31441 Eenenveertigste jaarpang no. 11889 icuor; Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi is gbfbleocn mgn bert ia togbcnspotf Hoe straks in Amerika Zie pagina 5 Het „zoele" leven Zie pagina 1 Duinkerken Zie pagina Zware S.L.S.-rit Zie pagina 10 Prof. de Gaay Fortman (Van onze sociaal-economische redactie) PROF W. F. DE GAAY FORTMAN keurt de zending vain dm „Karei Door man" naar Meuw-Guiinea ten sterkste at. I Tijdens oen causerie over de owtwikke- j liogslanden op de jaarvergadering vam bet Verbond van Pr o testamts-Cbris tel ij ke Werkgevers in Den Haag inklaarde hij gistermiddag niets te begrijpen van dit besluit van de Nederlandse regering. Hij noemde de reds van de „Kare.l Doorman" naar Nieuw-Gutinea een gewaagd avon tuur en zeiden met name ook niets te be grijpen van de wijze, waarop deze zaak is aangekondigd. Geen Europese mogendheid en zeker Nederland niet, kan zich een buitenlandse politiek veroonloven naar het voorbeeld van Jan Pieterszn Ooen. Prof. De Gaay Fortman meende, dat in de huidige si tuatie alles gedaan zal moeten worden om de verhouding tot Indonesië te verbete- geloofde, dat ons land in die wereld ien belangrijke bemiddelende rol zal kunnen vervullen. Politiek zijn we onbe langrijk en daarom uitgespeeld, maar Ne derland zal daardoor onpartijdig kunnen zijn, 'bovendien kan het daarbij bogen n grote traditie. Nederland heetfit veel gedaan aan die uitbouw van h st vol kenrecht en heit is een sterk voorstander an internationale samenwerking. Eerbied voor de menselijke per geldt in Nederland reeds lang als rerwonvenheid. S3men met andere kleine landen zal Nederland oen pleitbezorger in het recht dier volken kunnen zijn, dit ook het enige, dat deze landen kunnen doen. De zelfstandigheid van de jonge Aziatische landen zal daartoe positief tanrvaard dienen te worden. Op grond Éenvan keerde prof. De Gaay Fontman tien schenp tegen d'e zending van dc .Karei Doorman" naar Indonesië. Hij toonde zich verheugd over de dui- lëlljke en wijze motie van de Tweede Carrier over de omstandigheden dn Zuid- Atrika. Ook inzake Algerije zal gespro- loeten worden. Men dient een.hond- t mam>eflijk niet door te zwijgen. We leven in een machtige tijd, zo besloot proL De Gaay Fortman zijn rede, tijd die ook machtige daden vraagt. .^Maar als ik zwak ben, dan ben ik MEER DAN EEN MILJOEN Franse ambtenaren, die hoger loon zijn vandaag in staking gegaan en hebben daardoor het dagelijks leven in de republiek totaal ontwricht, van het luchtverkeer tot het op halen van vuilnis toe. Zelfs begrafenissen moesten worden uitgesteld, om dat de Franse begrafenisondernemers tot het overheidspersoneel behoren. De meeste scholen en universiteiten waren gesloten, post werd er niet be zorgd, sluiswachters en havenarbeiders hebben een dag vrij en in Parijs merkte men dat de waterdruk langzaam maar zeker minder werd. Het was voor het nog wel ar beidende deel van de bevolking een meevaller dat treinen, bussen en de metro normaal bleven rijden en de verwachte sympathiestaking van transportarbeiders niet door ging. Deze grootste staking sedert generaal De Gaulle twee jaar geleden aan de macht kwam is te middernacht officieel begonnen en duurt tot middernacht, het personeel van de posterijen heeft laten doorschemeren dat het wellicht nog enkele dagen niet zal werken. Het allereerst werd de telefoon door de actie getroffen. Slechts dringende ge sprekken werden door de telefoondien sten aangenomen. De wekdienst van de P.T.T. begon gisteravond zijn klanten te vertellen dat ze. er maar iets anders t moesten vinden, want „we zijn er mc gen vroeg niet". Oorzaak De vooriaamste factor in de staking is liet strenge economische program dat pre sident De Gaulle op stapel heeft gezet. Dit program heeft weliswaar de Franse volkshuishouding gestabiliseerd en een eind gemaakt aan de inflatie, maar de kosten van levensonderhoud zijn gestegen en er zijn maar weinig loonsverhogingen gegeven om deze te compenseren. Thans eisen de vakverenigingen verho gingen die variëren van drie tot elf pro cent. Op de meeste gebieden heeft de gering voor dit en het volgende jaar i hogingen toegezegd, maar de bonden w sen dia-cgeriblikkelijk. De ambtenarenstaking vormt het hoog tepunt van drie onrustige weken in d beiderswereld, die begonnen zijn met steeds verder om zich heen grijpende stakingen op de genationaliseerde spoor weg. en buslijnen.'Eerder deze week kwa- Indonesiës premier nu ook naar Rusland De Indonesische premier, ir. Djuanda, juni naar de Sowjetunie vertrek- i vervolgens Polen, Tsjechoslowa- ije, Hongarije, Roemenië, Burgarije en iuidslavië bezoeken om de economische kkoorden met deze landen een vaste m te geven. Hij wordt vergezeld van minister van ontwikkeling Chaerul aleh. Djuanda zal de bijzonderheden itwerken van het door Chroesjtsjef angeboden krediet van f 950 miljoen. Djuanda heeft zijn bevoegdheden van rnemend president overgedragen Sukarno, die zaterdag van zijn we- reis was teruggekeerd, nmiddels heeft de Indonesische minis- voorlichting, Maladi, de Neder- nders de schuld gegeven van geruch- staatsgreep te Djakarta en restatie van Sukarno. Hij zeide, dat Amerikaans persbureau (niet A.P.) bericht verspreid had op grond van ibevestigde berichten in Amsterdam ntasie alléén legde eraan toe, dat op omwenteling nnende groepen erop uit zijn tegen de donesische republiek gerichte geruch- het buitenland te verspreiden. >rove leugenszei Sukarno iukarno heeft woedend „bepaalde be- ghebbende groeperingen in het bui- land" beschuldigd van pogingen een ig te drijven in de eenheid van de 'lubliek door middel van valse ge iten. Sprekend over de geruchten in het bijzonder op de Amsterdam- beurs de ronde hebban gedaan," ireeuwde hij: „Dit zijn grove leugens", karno zeide voorts dat bepaalde groe- SnelF1 'n het buitenland belang zouden Slechs k 1.25 Bijna twee miljoen voor 4 x ZN he radioactie „Vier maal Z N" 111 de NCRV, die Johan Bodegra- met veel elan heeft geleid, heeft 1-819.245,87 opgebracht voor de van een diaconessenzieken- in Paramaribo. Dit is gisteren LEIDE^ slotavond van de actie bekend maakt. (Zie voorts pagina 7.) hebben bij een wisseling in het Indone sische bewind in de hoop dat zij dit dan naar eigen hand zouden kunnen zetten. Hij weigerde echter de bedoelde groepe ringen te noemen en zeide slechts: „Wij weten precies waar de schoen wringt." de arbeiders in de metaal- en de chemische industrie erbij. Zelfs de werk- emers van het Nationaal instituut vooi etenschappelijk onderzoek hebben sym bolische stakingen gehouden.' De K.LJV1. heeft met het oog op de sta kingen enige wijzigingen gebracht in haar dienstregeling op Parijs en via Frankrijk. Zo zal bijvoorbeeld gedurende deze pe riode de lijn Amsterdam-Luxemburg-Nice- Madrid niet via Nice, maar via Milaan worden geleid. Tot morgenochtend zal er geen vliegtuig naar of uit Parijs vertrek- Kapitein werd peetvader Een dag voor de aankomst van het regeringsschip Waterman in Sydney schonk mevrouw Horvath, een passagiere van Hongaarse na tionaliteit, het leven aan een zoon, die genoemd werd naar de gezag voerder van het schip, kapitein Herman van den Heuvel uit Roer- De familie Horvath, onderweg naar Nieuw-Zeeland, bestaat nu uit vader, moeder cn vjjf kinderen. Er waren geen babykleertjes, maar de Nederlandse emigranten doken in hun koffers cn zo kon in de eerste behoefte worden voor zien, De bemanning wilde niet achterblijven cn zü zamelden geld In, waarvoor na aankomst In Syd ney een complete baby-uitzet werd gekocht. Gedurende de ligtüd van het schip In Sydney is de kleine Her man gedoopt door een Hongaars sprekende Lutherse predikant. De kleine werd ten doop gehouden door kapitein Van den Heuvel. Twee Rotterdammers beschuldigd van moord in Texas Twee uit Rotterdam afkomstige zee lieden H. J. van D. (23) en Willem H (24) worden beschuldigd van het dood ranselen van de 35 jaar oude onderwij zer Salvador Martinez Loya. wiens lijk op een weg bij de haven van Brownsville in Texas gevonden is. Aangezien zij de borgsom van 10.000 dollar niet kunnen storten, bevinden bei de zeelieden zich in voorarrest. Volgens Sheriff Fleming behoordi van D. en H. tot de bemanning van i Alblasserdijk. Dit is Patrice Loemoemba, nog niet zolang geleden klerk op een post kantoor in Belgisch Kongo. Hij heeft voor de zaak van Kongo's onaf hankelijkheid in het gevang gezeten. Men legde hem een spreekverbod op om een eind te maken aan zijn felle opruiende redevoeringen. Als leider van de Kongolese nationale beweging won Patrice Loemoemba echter de verkiezingen. Het ziet ernaar uit dat hij de eerste minister president zal zijn, misschien de eerste president. Die laatste mogelijk heid heeft hij zelf geopperd. Hij denkt trouwens ook aan het koningschap. Akkoord in het georg. overleg (Van onze sociaal-econom. redactie.) De Centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambte narenzaken is gisteren akkoord ge gaan met een voorstel van de re gering om de methodische perso neelsbeoordeling van het rijksperso neel verplicht te stellen. Sinds 1954 wordt op vele departe menten het personeel beoordeeld met behulp van een destijds door een speciale commissie ontwikkelde methode. Die methode wordt thans verplicht gesteld teneinde voor de gehele burgerlijke rijksdienst doelmatig personeelsbeleid te schep pen, met name waar het gaat om promoties, het geven van bijzondere beloningen en het verkrijgen van een goede werksfeer. Alleen waar deze methode niet geheel passend is gebleken door een afwijkende situatie, zullen andere methodieken kun nen worden toegepast. Er is nog een oordelingsreglement in de maak, die en ander formeel zal regelen. Daarin zal de beoordeelde de mogelijkheid wor den geboden, zo hij wil, intern in beroep te gaan tegen een over hem uitgebrachte beoordeling, die namelijk ook te zijner kennis wordt gebracht. W erkclassificatie De centrale commissie bereikte ook overeenstemming over een regerings voorstel tot definitieve regeling van de werkclassificatae voor de werklieden ir rijksdienst. Er is een nieuwe puntengroepering op gesteld met als uitgangspunt de vergelij king van de gemiddelde geschoolde me taalarbeider met de gemiddelde geschool de rijkswerkman. De overeenstemming in de centrale commissie gold echter al leen de loongroepen 1 tot en met 6. De ambtenarencentrales wilden geen verant woordelijkheid nemen ten aanzien van een door de regering gewenste verder gaande indeling in de loongroepen zeven aoht, omdat zij van mening waren dat de gehanteerde methode van werkclas- sificatie nog te weinig zekerheid geeft op deze functieniveaus. De vertegenwoordigers van de ambte narencentrales achtten voorts op korte termijn overleg noodzakelijk over de toch wel gerechtvaardigde wens onder het rijkswerkldedenpensoneel om mannen en wen gelijk te belonen voor gelijk waardige arbeid. Prestatiebeloning De ambtenarencentrales gingen verder akkoord met het voornemen van de rege ring om het reeds hier en daar toege paste systeem van prestatiebeloning uit br-eiden tot alle werklieden in rijks dienst (een 25.000 exclusief de PTT-ers). De door de minister van binnenlandse zaken voorgestelde verhoging van de maximaal toegestane premie voor de ge meten tarieven (thans 25 procent) tot 33 Vi procent, werd geaccepteerd. De premie percentages voor de meri Grating, thans maximaal 8 procent met een gemiddelde a 5 procent, wilde de minister brengen (Zie vervolg op pagina 7) VICE-PRESIDENT NIXON heeft de uitdaging van de New Yorkse gou verneur Rockefeller om zijn standpunt inzake de belangrijkste kwes ties nug eens duidelijk te maken, beantwoord met de verklaring dat hij over alle belangrijke zaken, zowel op internationaal als op binnenlands gebied in het verleden uitvoerig en met grote nauwkeurigheid heeft ge sproken. Nixon zei: „De laatste vijf maan den heb ik niet minder dan 47 pers conferenties gehouden en elke vraag was welkom. In de afgelopen veertien jaar heb ik in het Huis van afge vaardigden, in de Senaat en als vice- president vragen beantwoord over al lerlei kwesties. Ik meen dev ook stel lig dat ik mij over alle belangrijke zaken voldoende heb uitgelaten." AFKEURING Die mening is blijkbaar ook het be- Gtuur van de Republikeinse partij gro tendeels toegedaan, want Rockefellers aanval werd officieel afgekeurd. De vice-president gaf zijn antwoord gisteren op een persconferentie. Hij had de verklaring van de New Yorkse gou verneur goed bestudeerd en volgdi Leden van het befaamde Bolshoi-Ballet uit Moskou tre den vanavond en morgenavond in K. en W. te Den Haag. is voor de eerste maal, dat het Bolshoi-Ballet in ons land optreedt. Gistermorgen zijn de danseressen en dansers met een Russisch vliegtuig op Schiphol aangekomen. Naar de behandelende geneesheren mededelen is de temperatuur van prins Bernhard normaal gebleven en mag verwacht worden dat hij mor genochtend het ziekenhuis zal mogen verlaten om naar Soestdijk terug te keren. ILLEGAAL OVER DE GRENZEN Deense en Duitse politie zijn teza men met Interpol begonnen aan de opsporing van de 30-jarige Neder lander M. S-, die vorige week vrijdag uit het St. Pauluspaviljoen in Heiloo, een psychiatrische inrichting, is ont snapt. De man wordt gevaarlijk ge acht. Hij werd gisteren aangehouden in de Duitse stad Flensburg waar hij we voorgeleid, maar slaagde erin zijn be wakers af te schudden door hen met een stoel aan te vallen, toen hij naar het huis van bewaring was overgebracht. Volgens de laatste gegevens uit Aaben- raa in Zuid-Jutland is hij illegaal over de Deens—Duitse grens gekomen. tactiek alle begrip te tonen voor diens kritiek. „Rockefeller heeft alle recht om kritiek te uiten en onkreukbaar als hij is zal hij zijn verklaring alleen hebben afgelegd omdat hij daarvoor naar eer cn geweten aanleiding aan wezig achtte. Ik ben bereid om voor de televisiecamera's over alle te berde ge brachte punten met hem in debat te Het antwoord van de gouverneur op dit laatste voorstel liet niet lang op zich wachten: „De vice-president heeft mü niet nodig om hem voor de t.v. te dervrage.n over nationale politieke strijdpunten. Zodra de vice-president antwoord geeft op de duidelijke vragen die ik hem heb gesteld, zal ik over deze kwesties met alle plezier met hem de batteren". SOWJET-BIJIWAGE Ook elders werd gisteren kritiek op Nixon geuit, namelijk in Moskou waar het blacl Sovetskaja Rossige schreef dat de Amerikaanse vice-pre sident een slechte invloed uitoefent op de karakterloze president Eisen hower. die overigens alleen maar symbolische macht heeft en het vuile werk aan anderen overlaat. Nixon is een vurige exponent van agressie en zeeroverspolitiek in het internatio- Op de Wteringeairamdweg in de Wierin- germeer is gisteren in een auto die in een sloot leg het stoffelijk overschot gevonden van de 24-jarige employé van da rijks werf W. B. De man had een schot/wond in het hoofd. Deze vondst werd gedaan door de rijks politie. nadat daar kort tevoren twee meisjes aangifte hadden gedaan, dat zij ondier bedreiging met een pistool waren aangehouden door een man met een auto. Het eerste meisje, de 17-jarige J. Renooy uit Sloot-dorp, werd door de man aange houden op de Zuiderzeeweg tussen Wie- riragen en Middenmeor. Zij voldeed met aan de sommatie om af te stappen en de man schoot niet. Het tweede meisje, dat aangifte deed was de 14-jarige F. Lont uit Hiippoiy-tus- hoef. die werd aangehouden op de Wie- ringerrandwog, toen zij naar huis reed van de landlbouwihudshoudschool in Sloot- Dü meisje kreeg een schot na van de man toen zij door reed, maar zij werd niet geraakt Vlakbij de plaats waar het twee de meesje werd aangehouden vond mer het stoffelijk overschot van de maai. nale strijdperk en de meest uitge sproken pleiter voor spiongne tegen de Sowjetunie NELSON ROCKEFELLER Nixon vindt hem toch een heer. RICHARD NIXON .Rusland ziet een zeerover in hem. Prijzen vanaf 225. ORIGINELE FRIGID AIRES AALMARKT 4 TEL. 32176 Koel weer De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Opklaringen eti nog slechts hier cn daar een bui. Zwak ke tot matige wind tussen noordwest cn zuidwest. Kou dere nacht. Morgen ongeveer dezelfde temperatuur alt (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 11 juni: zon op 4.20, onder 20.59; maan op 22.37, onder 6.43; 16 juni Laatste Kwartier. BOUSSAC Advertentie 8.50 per meter BROUSSA Karpetten 200 x 300 BULTHUIS BOTERMARKT 23 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Stockh Oslo Kopenh Mönchen Zünch G*nève hC 19 13 0.5 ISRAËL weigert beslist gehoor te geven aan Argentinië's eis om Adolf Eichmann naar Argentinië terug te brengen, aldus betrouwbare zegslieden die nauw contact onder houden met de Israëlische regering. Evenmin wordt door die regering over wogen om degenen die schuldig zijn aan schending van Angentiniës grondgebied be bestraffen, zoals door Argentinië wordt verlangd. (In Israël wordt deze laatste eis van Argentinië door pers en publiek vergeleken mot de eis die premier Chroesjtsjef onlangs stelde toen hij ver langde dat het Amerikaanse State de partment straffen zou uitdelen aan doge nen die verantwoordelijk waren voor het incident met het U-2 vliegtuig). Volgens dezelfde goed ingelichte zegslie den Is heit niet waarschijnlijk dat de Ar gentijnse nota die woensdag in Israël werd ontvangen, nog deze week zal wor den beantwoord. Inmiddels komen vooral uit de West- enropese hoofdsteden veel berichten over bemiddelingspogingen. Zo Is bet voorstel gedaan om het geschil tussen Argentinië en Israël voor te leggen aan het Internationale hof van justitie in Den Haag, waardoor een debat in de Verenigde Naties zon worden voor- In diplomatieke kringen te Buenos Aires werd gisteren vernomen dat mis schien een Europees land (men noemde Frankrijk) zal worden gevraagd te be middelen. Argentinië zelf sahijnt nogal ongelukkig met het verloop van de zaak. De Israëlische premier Ben Goerion heeft inmiddels een persoonlijke brief ge schreven aan president FrondizJ en ook heeft Ben Goerion de bewaking gelast van de Argentijnse ambassade ln Tel Aviv. Dit gebeurde nadat telefonisch een anonieme waarschuwing tegen een bom aanslag was ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1