Onderofficieren willen niet wachten tot 1961 Bondsdag vrijgemaakte mannenverenigingen Teleurstelling bij PCOV over besluit VCO Een woord voor vandaag Duizend bloemen in de knopin Zeist cle cfrootóte c/ave KptyHos Kanttekening Prijsvoorschriften voor •ten hoogste een jaar Geen rechtvaardigheidsgrond Achterstand in bezoldiging nu inlopen (Van onze sociaal-economische redactie) r\E Nationale Christen Onder- officieren Vereniging en de Christelijk Sociale Onderofficie ren Vereniging zijn teleurgesteld over het voornemen van de re gering om de voorgestelde ver beteringen inzake de bezoldiging van het militaire beroepsperso- neel eerst te doen ingaan op 1 januari 1961. ,,Wij kunnen ons niet voorstellen, dat er een recht vaardigheidsgrond is aan te voe ren om die verbeteringen niet per 1 januari 1960 (dus met te rugwerkende kracht) te doen in gaan," zei gisteren de voorzitter van beide verenigingen, de heer C. Holtrop op de algemene ver gadering in Utrecht. De heer Holtrop herinnerde eraan, dat het beroepspersoncel zyn salariswensen reeds twee jaar geleden naar voren heeft .gebracht in het georganiseerd overleg. Vorig jaar is een en ander nog eens onderstreept in een rekest aan de minis ter van defensie. H\j zei. dat het recht vaardig en billijk zou zijn geweest, als in de Defensienota scherp uitgekomen was dat er een achterstand in de bezol diging der militaire ambtenaren be staat. Thans wordt als motief ter ver betering van de arbeidsvoorwaarden aangevoerd dat het de aanmelding tot de beroepsdienst zal stimuleren. Het element van de waardering is zoek in Steun De Christelijke centrale van overheids- en onderwijzend personeel deelt de sa lariswensen van de onderofficieren ten aanzien van de datum van ingang ge heel. Dat zei de heer W. Wieringa, se cretaris van de Ned. Chr. Bond var Overheidspersoneel, die dc centrale ter algemene vergadering vertegenwoor digde. De heer Wieringa hekelde het lange uitblijven van een gewijzigd verplaat- singskostenbeslnit, hoewel daarover in het georganiseerd overleg al lang ge leden overeenstemming is bereikt. Daar door worden duizenden militairen tekort gedaan, zei hü- De NCBO-secretaria riep voorts op tot het gezamenlijk ijveren voor een goede pensioenvoorziening op basis van het principe der waardevast heid. Hoogwaardig Dat de regering ten koste van zeer grote uitgaven voortdurend aan de Navo- verplichtingen voldoet, verheugde voor» zitter Holtrop zeer. „De wereldsituatie van dit ogenblik is voor wat betreft een duurzame vrede nog allerminst gunstig te noemen." vond hij, verwijzend naar de mislukking van de topconferentie. Het stemde de voorzitter tot voldoening dat de Defensienota dc politieke druk die er van het Sowjetblok uitgaat door zijn militair machtsvertoon, onderkent en het gevaar dat zulks inhoudt onder ogen ziet. HU was dankbaar dat het Neder landse volk in meerderheid een sterke krijgsmacht beslist noodzakeUjk acht. ..Maar wie de noodzaak van een krijgs- macht erkent, zorge ook dat die krUgs- macht ln materieel opzicht en in perso nele bezetting van een hoogwaardige kwaliteit is." aldus de heer Holtrop. die in het verlengde van zijn rede nog kcle wensen kenbaar maakte. Huisvestmg vers ertoe zün overgegaan voor hun personeel huizen te laten bouwen of te kopen, is het voor het rijk toch alleszins verantwoord hetzelfde te doen," meende de voorzitter. ..Het spaart tonnen gelds en het gezinsleven wordt erdoor be- Op de eerste dag van het congres in Utrecht werden verschillende huishou delijke zaken afgedaan en afdelingsvoor- stellen behandeld. De vergadering zond bloemen naar een zieke Prins Bernhard met de beste wen en voor een spoedig herstel. De Protestant M EENHEID DER KERK" (Van i onzer verslaggevers) groeit aan invloed Evangelische Maatschappij heeft gisteren in de Bergkerk te Amersfoort de jaarvergadering ge houden. Er was slechts zeer geringe belangstelling. Tijdens de huishoude lijke bijeenkomst werd het jaarver slag van de secretaris goedgekeurd, evenals het financieel, overzicht penningmeester, dr. J. 11. Sebus. De heren R. Vellinga en ds. C. A. de Ridder werden herkozen. Ds. J. H. Boerlijst uit Den Haag sprak :n inleidend woord, waarna o.a. jaarverslag van de redactie van Protestant" besproken werd. Er zijn drieduizendtal abonnees. Men was van mening, dat de invloed van het blad groter werd. De redactie stelt zich voor uitvoerig aandacht te schenken aan de gebeurtenissen rondom het r.k. concilie. Meegedeeld werd verder, dat de Evan gelische Maatschappij beslag heeft kun- leggen op de vertaalrechten van het ..High is the Wall" van Ruth Muir- head Berry, welk boek in het najaar als pocket zal verschijnen. In de middagvergadering voerde ds. H. B. Meyboom, predikant-directeur Ned. Protestants Convent het woord recente indrukken van het protes tantisme in Spanje. Ds. Meyboom ver klaarde, dat in de ware zin van het woord niet meer over vervolgingen var. protestanten kan worden gesproken. Wel zijn er de hinderlijke gebeurtenissen als het sluiten van kerken, het niet kunnen bekleden van openbare betrekkingen eh burgerlijke huwelijksvoltrekking. Spreker meende, dat dit o.a. komt om dat de protestantse kerken eigenlijk bui ten de wet 6taan. Het verbergt eigenlijk ietwat van de innerlijke zwakte va R.K. Kerk. Voorts sprak hij over de benadering an de Spanjaard. Ds. Meyboom onder vond, dat dit op een „Spaanse wijze' moest geschieden. Hulp is nodig van buitenlandse kerken, maar wij moeten ons gedragspatroon de Spanjaard niet opleggen. Benoemd bij het technisch onderwijs. Aan de Chr. Technische School te Vroomshoop: de heren J. A. de Hulster te Den Haag en G. C. van Norden te Almelo; aan de Technische School voot Slledrecht en Omstreken te Sliedrecht: de neer J. Veenis te Koog a.d. Zaan. Op de tc Kampen gehouden ver gadering van de Bond van Mannen- verenigingen op Geref. grondslag (vrijgemaakt) heeft de voorzitter, ds. W. G. de Vries te Leiden, gewezen op de enige en alomvattende bete kenis van het Woord van God. Chrysostomus zei eens van de brie ven van Paulus: „Als een van staal gebouwde vesting omringen zij be schermend alle kerken des aard- rijks." Dit zou men van heel de Bij bel kunnen zeggen, aldus ds. De Vries. Vaak lijkt het of de kerk weerloos staat temidden van een afvallige en haar bedreigende wereld. In het Woord God beschikt zij echter over haar enig wapen en haar enige vesting. De wereld wordt steeds vuiler. Dat blijkt in de litteratuur, in de film, in de reclame, maar ook in de muziek en het amusement. Alles draait om de sexualiteit. Veel in grote oplagen ver spreide lectuur is niets anders dan als litteratuur verhulde pornografie. De Griekse- en Romeinse rijken z. tenonder gegaan door de zedenverwilt ring. Zij bedreigt metterdaad ook westerse wereld. Het is beschamend, dat deze decadentie wel daar wordt ge vonden, maar niet in de Sowjet-Unie. Voor dc kerk bestaat er geen grotere beschutting tegen geestelijke en morele ontreddering dan het Woord van God. Maar dan moet men deze als van staal gebouwde vesting ook gebruiken zich door haar laten gezeggen. Het „zo zegt de Schrift" wordt door velen vervangen door „naar mijn ning zegt de Schrift... waarmee zich echter tussen de Schrift in plaatst. Het moge waar zijn, dat men in verleden vaak te gemakkelijk het zegt de Schrift" hanteerde, dit neemt niet weg dat ieder, die nu zijn eigen mening plaatst vóór het rechtstreeks ge tuigenis van Gods Woord, dit Woord ste riel maakt Hij loochent de doorzich tigheid, de hanteerbaarheid en de ge noegzaamheid van het Woord voor heel het menselijk leven en hij verliest de normen. Erger dan alle zedelijke ver wording is deze verkrachting van de Heilige Schrif; Wie zich achter de Schrift wil stel len, dient haar te kennen. Het ware volgens ds. De Vries een wereldramp wanneer de leden der kerk de weg in de Schrift niet meer zouden weten. Daarom is het werk van de mannenver enigingen zo belangrijk. meerde belijdenis van de eenheid der kerk. De hoogleraar sprak zijn rede in twee gedeelten uit. Wat hij in de middagver gadering sprak, werd door de N.C.R.V. uitgezonden. Daarin bepaalde hij zich bij de schriftgedeelten, die een klaar getuigenis geven over de eenheid der kerk. In het eerst gedeelte van zijn rede ging prof. Doekes na wat de belijdenissen der kerk verklaren ten aanzien van de eenheid der kerk. Wanneer men bij het voorlezen der apostolische geloofsbelijdenis zegt: „ik geloof in één heilige, algemene chris telijke kerk", dan kan daartegen terecht worden ingebracht, dat de oorspronke lijke tekst van het apostolicum niet het accent legt op het woordje „een". Toch heeft de Heilige Geest de kerk daarover niet in het onzekere gelaten, haar nadrukkelijk geopenbaard, dat de kerk één moet zijn. De vraag naar de eenheid der kerk was altijd actueel en zij is het vooral in onze tijd, nu in de kerken de roep om eenheid weer sterk wordt gehoord. Overal wijst Gods Woord ons die éne kerk aan als het lichaam van Christus. De gedachte dat in eenzelfde plaats twee of meer kerken zouden zijn, die elkaar concurrentie aandoen, is de Hei lige Schrift ten enenmale vreemd. De Heilige Geest wil verenigen. Maar de satan is er voortdurend op uit dit heerlijk werk des Geestes te verstoren door het zaaien van verdeeldheid. Ont zettend, wanneer kerk en tegenkerk beide zich beroepende op Gods Woord tegenover elkaar staan. Dan wordt het lichaam van Christus openlijk deeld. Waarin ligt de eenheid der kerk? Aan PROF. DOEKES deze bonds- prof. dr. L. de gerefor- Het hoofdonderwerp dag was een referaat Doekes te Kampen c Beicegingsonderwijs in het geheel van de opvoeding (Van i onzer verslaggevers) GULDENS VOORDELIGER! Op de laatste dag van de jaar vergadering van de Protestants Chris telijke Onderwijzers Vereniging heeft de voorzitter de heer D. H. Dntmer er zijn teleurstelling over uitgespro ken dat de VCO er tijdens haar ver gadering in Amersfoort niet toe ge komen is de aanstaande fusie met de PCOV door te zetten. Hij zei dat het bestuursvoorstel werd afgewezen door de laksheid van de leden die niet in voldoende mate waren opge komen en zodoende alleen de tegen standers van het voorstel aanwezig waren. Van de 41 uitgebrachte stem men waren er 14 voor samengaan, 25 tegen en twee blanco stemmen. Tijdens deze laatste bijeenkomst van de jaarvergadering die maan dag, dinsdag en woensdag in Rotter dam werd gehouden sprak dr. C. C. J. Gordijn uit Arnhem over de in tegratie van het bewegingsonderwijs in het geheel van de opvoeding. Dr Gordijn bracht het belang van juist en vrij bewegen naar voren zag dit als een der belangrijkste as pecten van de opvoeding. Het bewegingsonderwijs is gericht op het dgelijks bewegen van de mens. Dit is een fascinerend ver schijnsel, aldus dr. Gordijn. Er zijr twee soorten van bewegen. Subjectief, de mensen die alle bewegingen eerst motiveren van binnenuit en objectief, de mensen die van buiten uit bewegen. Het belangrijkste aspect van de be weging is de ontmoeting in mijzelf, al dus spreker. De beweging wordt eerst bepaald door de wijze waarop wij in de wereld staan van binnenuit of van bui tenaf of een syntese hiervan. In de beelddrager Gods moeten wij niet zien de mensen die topprestaties maken maar diegenen die zich in het dage lijks leven „goed uit de voeten komen". Als bijvoorbeeld een dirigent zich voor zijn orkest plaatst is dat e volledige beheersing en hij doet dat een eigen stijl. Het gaat niet om 1 lichamelijke, het handelt om ov dracht van de beweging en de allure. Er is wat beweging betreft een schil in leeftijd. Als een baby een knip oogje zou geven als uiting van begrij pen zou dat vreemd zijn. Dat verwach ten we niet op deze leeftijd. Ieder kind heeft dan ook zijn eigen specifieke be weging. Beweging is ook voor mismaak- ten en geeft hen een plaats in het le ven. Eerst moeten zij hun taak kennen en dan de heerlijkheid van het bewe gen. Dat wil zeggen, heer zijn ov. beweging. haar trouw vasthouden aan de Heilige Schrift. Daarbij dient zij te rekenen met het geloofsgetuigenis van vroegere geslachten, omdat ook daèrin het werk des Geestes openbaar wordt. De kerk, die zich daaraan houdt, streeft eenheid. Van een „eenheid over kerkmuren heen" wilde prof. Doekes niet weten. Een dergelijke eenheid is in Gods Woord onbekend en ook de belijdenissen gewagen daar niet van. Toch wordt daarmee alle geroep om eenheid niet goedgekeurd, er kan ook eenheid zijn, die door God niet ge wenst is, omdat de gerechtigheid geen deel mag hebben aan de ongerechtig heid. Deze Bondsdag die werd bijge woond door de Kamper hoogleraar J. Kamphuis en een vertegenwoordiging van het studentencorps Fides Quadrat Intellectum, was voorafgegaan door een huishoudelijke vergadering, tijdens wel ke men ds. R. Houwen te Zuidhorn en de heer E. Schilder te Enschede in het bestuur koos. Hierboven zou kunnen staan: ,JDe droom van de bejaarde". En dat kon dan regelrecht aan de Bijbel zijn ontleend! De oude profeet Joel heeft ervan gesproken en de apostel Petrus heeft het herhaald in zijn beroemde rede op de Pinksterdag. „Uw ouden zullen dromen dromenWat voor dromen het zijn? Niet over hoe het had kunnen zijn, als alles in het leven eens anders was gelopen, waarbij de weemoed overheerst en de spijt over gemiste kansen of gemaakte fouten het laatste woord heeft. De droom van de bejaarde is hier een geschenk van de Heilige Geest en degene, die droomt, weet, dat het geen bedrog is, maar werkelijkheid, dat over al het verkeerde in een lang leven God het kleed van Zijn liefde en genade heeft gelegd. Werkelijkheid ook, dat straks, in die laatste seconde van de overgang en de doorgang, er een kroon ligt te wachten en alle beloften worden vervuld. Als de Heilige Geest een mens een droom laat dromen, dan blijven de dingen gelijk, maar dan krijgen ze ook een glans. Dan gaat die mens de betrekkelijkheid van zo heel veel inzien en dan is het mogelijk afstand te nemen van zichzelf. Dan komt er rust en dan gaan de poorten open. Déze droom van de bejaarde is de'grootste zegen, die de Heilige Geest kan wegschenken! Onder wij sbenoemingen Benoemd bij het ulo. Aan de Chr. Ulo te Koudum: de heer J. H. Medendorp tc Dokkum; aan dc Kon. Juliana-ulo te Culemborg; de heer K. G. Veldman te Schiedam: mej. E. J. M. Verhoeven te Fijnaart; aan de Tweede Chr. Ulo te Rotterdam; aan de Kon. Juliana-ulo te Delft: L. Vos te Rotterdam; aan de Herv. Ulo te Baarn: mej. H. W. Lans te Elburg; aan de Chr. Ulo te Alblas- serdam: de heer W. G. Lips te Krim pen a.d. Lek: aan de Chr. Nat. Ulo te Rozenburg: de heer IJ. Gemser te Fra- neker; aan de Herv. Ulo en de Centra le vglo-school te Veenendaal; de heer J. van Rijnsbach te Noordwijk aan Zee; aan de Chr. Ulo te Leeuwarden: dc heer M. Wilbers te Bergum; aan de Herv. Ulo te Veenendaal: de heren M. van Zanten te Muiden en M. Eg- bers te Enschede: aan de Chr. Ulo te Doorn: de heer H J. Hilferink te Utrecht en mevr. Meiboom te Drieber gen (tijd.). Ned. Hervormde jongemeisjesverenigingen Rond duizend meisjes zo tussen de twaalf en zestien jaar, te zamen de helft van het totale ledental van de bond tellend, waren vanuit alle windstreken naar het centrum van ons land gekomen om de jaarlijkse bondsdag van Ned. Herv. jonge meisjesverenigingen op G.G. in Zeist 'bij te wonen. Een feestdag, beginnend met een samenkomst in de Nieuwe Kerk, waar de Zeister predikant ds. H. Roelofsen sprak over „Bloemen in de knop" en ein digend in het Hervormd Centrum Boschlust, waar de Cefa-film „Ik ben met U" werd vertoond. Duizend jonge meisjes, waartussen de meiskes uit Staphorst opvielen door hun kleurige klederdracht, bo gen eerbiedig het hoofd toen de bondspresidente mej. J. A. Lamie uit Utrecht hen voorging in gebed en hen opwekte de aan de ziekentelefoon meeluisterende Zeister zieken de ze genbede uit psalm 134 toe te zingen. Mej. Lamie constateerde met dank baarheid, dat bijna alle honderd af delingen vertegenwoordigd waren en sprak haar respect uit aan het adres van de afd. Neerlangbroek, die van deelname aan het bondsfeest had af gezien omdat een van de leidsters tijdens de pinksterdagen haar ver loofde bij een auto-ongeval had ver loren. Dertig afdelingen, zo vertelde mej. Lamie in haar openingswoord, hebben meegedaan aan de NCRV-actie „4 x Z...N" en tesamen f 1.764,47 bijeen gebracht. Een deel van dit bedrag is reeds door bemiddeling van de afd. Bodegraven aan Johan Bodegraven afgedragen. „Bloemen in de knop". Zó betitelde ds. H. Roelofsen zijn jeugdig gehoor. „Toekomstige bloemen, die nog niet he lemaal ontloken zijn maar nu reeds een stralende belofte inhouden". Ds. Roelof sen betoogde, dat de Bijbel niet alleen spreekt van volwassenen en kinderen, maar ook verhaalt over jonge meisjes. Meisjes zoals Mirjam een naam die door tal van verenigingen wordt ge dragen die de wacht hield bij het biezen kistje van Mozes. vrijmoedig durfde spreken tegen de Egyptische irinses en door God werd ingeschakeld jij de redding van Mozes en het ganse volk Israël. Meisjes zoals dat joodse slavinnetje, dat terecht was gekomen bij Naaman de Syriër en, niet van bit terheid vervuld maar met haar lot ver zoend, durfde getuigen van de weg tot genezing. Meisjes zoals het dochtertje van Jairus, dat de volle aandacht van Jezus had en zoals het dochtertje van de Kananese vrouw, dat deerlijk van de duivel was bezeten. Meisjes ook zoals Salome, jong nog, maar reeds ervaren in de boosheid door in overleg met haar moeder van koning Herodes het hoofd in Johannes de Doper te eisen. „Jullie zijn nooit te jong om kwaad te doen", aldus ds. Roelofsen, „maar ook nooit te jong om de Heere te die nen en Hem om een nieuw hart te vra- Laat het jullie waarachtige be geerte zijn om, waar je nu nog knop pen bent, eenmaal te mogen opengaan en te bloeien tot eer van Gods Naam tot heil van jullie ziel". In antwoord op dit ernstig woord zon gen de meisjes met hun frisse stemmen het bekende lied ,Als ik Hem maar Tijdens de morgenbijeenkomst werd door Sjaan Oosterom uit Stolwijk en Margreet van de Berg uit Schoonre- woerd gedeclameerd, zong de meisjes- vereniging uit Nieuwerkerk aan de IJs- sel enkele liederen en vertelde de heer E. de Klerk uit Zeist het ruim honderd jaar geleden geschreven verhaal ,,'t Pauweveerke" van J. J. Cremer. Des middags werd na de gezamenlijke kof fiemaaltijd in „Boschlust" de Cefa-film „Ik ben met U" vertoond, die een over tuigende indruk geeft van het opoffe rende werk JTA'"" s" Tanganyika. ..Heeft hij goed gegeten, juffrouw Jos?" was An ne's eerste vraag geworden. Maar bijna altijd luid de het antwoord: „Niet zo erg, mevrouw." Dan leg de Anne haar arm om Paultje heen en vroeg hem. of er iets was, waar hij trek in had. iets heel -lekkers. Soms wist hij iets en dan deed Anne haas tig haar mantel uit en begon ze het gevraagde ge recht klaar te maken. Meestal at hij er een paar hapjes van en kon er dan niets meer van naar altijd ernstig en ze werd meer en meer in zichzelf gekeerd. Op een dag. toen ze de kleedkamer van het kan toor binnenkwam en als iedere morgen de aanwezi gen met een allen omvattend „goede morgen" be groette. kwam Overeem naar haar toe en nam haar brutaal van het hoofd tot dc voeten op. Onaangenaam getroffen ontweek Anne hem en schonk verder geen aandacht aan zijn ietwat wonderlijke houding. Hij mocht haar niet, dat wist ze heel goed en dit demon streerde hij wel eens meer. Ze ging kalm naar haar plaats, legde de boeken klaar, die ze nodig zou heb ben, ordende de paperassen van Van 't Hof en praat te even met Bellie. die bij haar schakelbord zat en haar nagels vijlde. De morgen verliep normaal. Overeem liep wat veel van zijn plaats af. fluisterde nu eens met den een, dan weer met den ander, maar Anne, die zich nooit om het doen en laten van haar collega's bekommerde, merkte het niet. Ze had het druk, omdat Van 't Hof een paar besprekingen had met verzekerden cn zij stelde er een eer in, het lo pende werk zoveel mogelijk alleen klaar te krijgen. 's Middags bij het binnenkomen viel het haar op, dat de gesprekken eensklaps stokten, als zij de pra- tenden passeerde, maar ze nam er geen notitie van. In het begin van de middag was het altijd wat ru moerig op kantoor; meneer Bolynes verscheen pas tegen drieën en dc middagpost was nog niet binnen. Toen Anne naar een van de stalen bnefkasten toe liep om een briefordner op te zoeken, die ze nodig had, kwam Martens, een van de correspondenten, naar haar toe. „Mevrouw Van Velzen, het is beter, dat U op de hoogte bent. Of het waar is, weet ik niet, maar Overeem vertelt zonderlinge en compro mitterende dingen over u." Het was Anne, of een electrische stroom door haar WILLY STRIJT heen trilde, maar onmiddellijk werd haar schrik verdrongen door verachting. „Wat vertelt hij dan?" vroeg ze koel. „Dat u nooit getrouwd bent geweest." Ze zweeg, keek even in de richting van Overeem's lessenaar, haalde de schouders op en ging toen kalm door met zoeken. Op haar plaats terug, zei ze tegen Van 't Hof: „Heb je het mooie nieuws ook al gehoord, dat Overeem vertelt?" Hij keek haar vragend aan: „Wat heeft hij nu weer?" „Hij schijnt er op de een of andere manier ach ter te zijn gekomen, dat ik niet van de burgerlijke stand de bevoegdheid heb gekregen om een kind ter wereld te brengen", zei Anne bitter en dat heeft hij rondverteld." „Wel verdomme!" „Stil", zei Anne kalm. „ik gun hem de voldoe ning niet dat Iemand zich over de kwestie opwindt. Ik heb^hier de map met de brieven van Mispel- Martcns had zijn waarschuwing niet gegeven in het belang van Anne; hij wilde zekerheid hebben, de zekerheid dat het schandaaltje waarheid was of anders het bewijs dat Overeem loog. Uit Anne had hij niet wijs kunnen worden, het was of de he le zaak langs haar afgleed. Martens wilde er het zijne van hebben. Hij was oud geworden op dc kan toorkruk waar nooit iets anders viel te beleven dan te luisteren naar de moppen die de mannen elkaar grinnikend vertelden en met leedvermaak te vernemen boe een ander bij de directeur in ongenade was gevallen. Dus stond hij op schuifel de naar Overeem en zei: D'r Is niks van ao rel, ze lacht om je geklets." Overeem zag het wantrouwen in Martens ogen hij keek naar Duchateau zijn buurman, die hem nooit goed had kunnen zetten en die nu spottend glimlachte. Hij werd driftig. Die fijne madam!" zei hij verachtelijk, liegen kan ze al evengoed als de rest!" Bewijs eerst maar eens dat het werkelijk-. is wat je zegt" ried Duchateau hem op ongelovi ge toon aan. Overeem lachte schamper. Dus Je gelooft mo met?" is me er Heftig duwde Overeem zijn stoel achteruit, met snelle passen liep hij naar Anne toe. Kent u Cato Webster?" vroeg hij, „ze heeft vroeger met u gegaan toen u nog juffrouw Van Velzen was plaats van mevrouw Van Velzen." Anne keek hem zwijgend aan, haar mond vertrok smadelijk. „Kent u haar?", vervolgde Overeem zich bewust van de luisterende mensen om hem heen. „Wat wilt u eigelijk. wat geeft u het recht c... met mijn_ privé-leven te bemoeien", zei Anne einde lijk kalm. Haar onaantastbaarheid maakte hem dol. Ze hem eerst als man genegeerd, nu behandelde ze hem als een kwajongen en dat ten overstaan van collega's. Hij haatte haar rustig evenwicht, haar hooghartigheid en hij zou haar klein krijgen. Wat me het recht geeft? Dat zal ik u zeggen. Ik ben een fatsoenlijk man cn ik wil enkel omgaan met fatsoenlijke mensen; een vrouw die niet deugt Van 't Hof was opgestaan en viel hem met zware stem in de rede: Wil je wel eens dadelijk zwijgen jij ploert!" „Ploert!", schreeuwde Overeem, hij wendde zich ziedend van drift tot de anderen, „jullie zijn mijn getuigen dat hij mij beledigd heeft!" (Wordt vervolgd) i de Lutherse zending in Zeeland is niet gelukkig met de mammoetwet Zeeland is helemaal niet gelukkig met dc mammoetwet van minister Cals. In een rapport dat het departement Zeeland van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft gepubli ceerd wordt gezegd dat de schoolnor- men die in dit wetsontwerp voorkomen het algemene spreidingsbeleid van de minister doorkruisen. De opstellers van het rapport zijn ening dat terwille van het woonklimaat i om bet weetrekken van inwoners tegen te gaan de huidige uitrusting var het voortgezet onderwijs beslist nood zakelijk is. Volgens de normen var minister Cals voldoet geen van de be staande gymnasiale en middelbare meisjes opleidingen aan de eisen, is de toekomst van de H.B.S.-cn onzeker en zullen negen van de 27 muio's hun deuren moeten sluiten. Als deze scholen zouden ontbreken zal het percentage jongelieden dat voortge zet onderwijs volgt dalen. Vooral door het confessionele onderwüs is het aantal jonge mensen dat in Amsterdam (aan de V.U.) of Nijmegen gaat studeren sterk toegenomen. Door toepassing van deze normen zou de winst echter weer vol ledig verloren gaan. Het rapport dringt er dan ook op dat de normen drastisch zullen worden verlaagd. Het rapport denkt in dit ver band dus in dezelfde richting als de protestants christenen uit de onderwijs wereld. Uit deze kringen kwam reeds eerder het voorstel om te komen tot regionale Advertentie Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan SUPERWHITE TANDPASTA CRITERIUM DER PRODUKTIVITEIT TT ET VERBOND van Prostestants- Christelijke Werkgevers en het Centraal Sociaal Werkgevers-Ver bond hebben dit jaar gelijktijdig hun jaarverslagen gepubliceerd. Dit samenvallen heeft extra de aandacht gevestigd op het verschil lend standpunt, dat door de ver bonden wordt ingenomen ten aan zien van de loonpolitiek in Neder land. Het Protestants-Christelijk Ver bond geeft als zijn aanvankelijk oordeel, dat de verwachtingen in zake de gedifferentieerde loonpoli tiek niet hebben teleurgesteld. Ruimte voor loonsverhogingen is voor dit verbond een ruimte, welke ontstaat door de stijging der pro- duktiviteit, een ruimte, die tevens aangeeft in welke mate een loons verhoging mogelijk is zonder geld ontwaarding. In de vergaderingen van de Sociaal-Economische Raad lieeft het verbond dan ook steeds gesteld, dat alleen de ontwikkeling van de produktiviteit de norm kan zijn voor de beoordeling van de mogelijkheid tot loonsverhoging en andere lastenverzwaring voor het bedrijfsleven. Het C.S.W.V. stelt daarentegen dat het produktiviteitscriterium als toetsingsmaatstaf voor de loonont wikkeling in een bedrijfstak of on derneming, moeilijk hanteerbaar is gebleken. Er zou niet voldoende re kening kunnen worden gehouden met wijzigingen in de kostenstruc tuur en in de ruilvoet en met kwaliteitsverbeteringen. In de dienstverlenende sectoren zou de zaak nog extra moeilijk liggen en bij een krappe arbeidsmarkt zou de ene bedrijfstak zich aansluiten bij de loonsverhoging in de andere bedrijfstakken met daarbij een vergroting van het gevaar voor in flatie. Wij hebben de indruk, dat dit gro te verschil in beoordeling van de situatie voor een belangrijk deel is terug te brengen tot de vraag, hoe men het produktiviteitscriterium benadert. Naar ons gevoel is deze benaderingswijze bij het liberale werkgeversverbond veel meer me chanisch en technisch dan bij het protestants-christelijk verbond. Dit verbond zal het er waarschijnlijk mee eens zijn, dat bij een mecha nisch hanteren van de prodoktivi- tcitsnorm de nieuwe loonpolitiek meer nadelen dan voordelen heeft. Het hanteren van deze norm zal zonder krampachtigheid dienen tc geschieden, zonder er zich al tc angstvallig aan vast te klampen. Juist van confessionele zijde is in dertijd het verzoek gekomen om bij de toepassing van de gedifferen tieerde loonpolitiek een mogelijk heid tot het voeren van beleid open te laten. Zo is men in de secto ren van het vervoer en de haven bedrijven tot loonsverhogingen ge komen op grond van aangetoonde verbeteringen in de bedrijvigheid. Het protestants-christelijk verbond blijft daarbij voorlopig vasthouden aan de produktiviteit als belangrijk ste indicator van de economische ontwikkeling. Het acht deze norm het meest bruikbaar en het meest houvast biedend om het gestelde doel: alleen loonsverhoging zonder geldontwaarding, te bereiken. Dit minder technisch en mecha nisch hanteren van het produkti viteitscriterium, houdt in dat op de achtergrond ook andere factoren zullen kunnen meespelen, maar dit betekent niet, dat men het crite rium prijsgeeft. Juist over deze fac toren op de achtergrond zal in het overleg tussen de centrale organi saties in de nabije toekomst nog wel gediscussieerd woi den. Ook ons inziens zullen deze facto ren niet over het hoofd gezien mo gen worden. De zaak ligt echter niet zwart-wit en zo hebben beidt verbonden de zaak ook niet willen stellen. Wijzigingen in wetsontwerp Mogelijkheid van beroep geopend (Van onze parlementsredactie) In het ontwerp-prgzenwet, dat indertijd bij de Tweede Kamer is ingediend om de Prgsopdrjjvings- en Hamsterwet 1939 te vervan gen, heeft dc regering thans en kele belangrijke wijzigingen aan- gebracht. In een nota van wijzi gingen, gevoegd bij de memorie van antwoord, is de bepaling opgenomen waardoor de maxi male geldingsduur van prijs- voorschriften op een jaar wordt bepaald. Voorts wordt nu de mogelijkheid ge opend beroep in te stellen. Deze moge lijkheid betreft echter geen algemeen verbindende voorschriften, maar slechts besluiten met individuele werking. melijk besluiten inzake ontheffingen een krachtens dc prijzenwet vastgestel de beschikking. Men zal in beroep kun nen komen bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven en wel op dc vier gronden, vermeld in artikel 5 van de Wet administratieve rechtspraak be drijfsorganisatie. Deze vier gronden zijn kort samengevat: willekeur, misbruik van bevoegdheid, strijd met een alge meen verbindend voorschrift en strijd met een algemeen beginsel van behoor lijk bestuur. Om aan de wens van een aantal Tweede-Kamerleden tegemoet te komen hebben de bewindslieden voorts in de tekst van de wet nog uitdrukkelijker dan tevoren de gedachte neergelegd, dat de bevoegdheid tot het treffen van prijs maatregelen slechts moet worden ge bruikt wanneer dit in het algemeen be lang noodzakelijk is te achten. Bij de publikatle In dc Staatscourant zullen de prijsbeschlkkingen vergezeld gaan een ministeriële toelichting. Ook diensten De bewindslieden zijn van mening dat ook de prijzen van diensten in vrije be roepen onder de werkingssfeer van de prijzenwet moeten vallen. Opneming in de wet van de verplich ting. dat de overheid behoudens dringe de omstandigheden met het betrokkc. bedrijfsleven overleg moet plegen alvo rens een prijsmaatregel uit te vaardigen, vindt de regering overbodig en or selijk. Ook is de regering het niet met vele Kamerleden, die wensen, dat ide minister, alvorens de wet toe te pas- advies zou moeten vragen aan de Sociaal-Economische Raad of aan eeni commissie ex artikel 43 van de Wet op| de bedrijfsorganisatie. Zulk een advies procedure zou de slagvaardigheid van het beleid zodanig aantasten, dat de in he'. wetsontwerp neergelegde bevoegdhedea' welhaast zinloos zouden worden, aldut' de regering. De ministers zijn verder van mening dat deze bevoegdheden als zodanig hel E.E.G.-verdrag niet raken. Beroepingswerk NED. HERV- KERK Beroepen te 's-GravenhageLoosdui nen (5de pred. pi voor werk onder dt vrijzinnigen)P. E. C. Blom te Veendam. Aangenomen naar Rotterdam (vat W. L. Tukker): N. Kleermaker te Nutv speet; naar Tilburg: J. H. H. Janset te Poortugaal. Bedankt voor 's-Gravenhage (2depreS pl., wijkgem. 31): P. J. de Geeter tt Hilversum; voor Genemuiden: P. dt Jong te Kootwijkerbroek; voor AssenJ J. H. II. Jansen te Poortugaal. Beroepen door de afdelingen van d1 Ver. van Vrijz. Herv. te Hoek van Hó land, De Lier en Maasdijk: C. C. Pijpei? te Den Haag. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Den Bommel: J Noordhof, kand. te Wildervank. Bedankt voor Dinteloord, voor Rutt« N.O.P. en voor Tzum: J. Noordlio! kand. te Wildervank. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Ottawa, Ont. Can., Can* dian Reformed Church: H. Krabbendam kand. te Philadelphia, V.S. ve lama^oo, micn. L, Kieboom te Artesia, Cal. V.S. UNIE VAN BAPT. GEM. 1 Beroepen te Delfzijl: E. P. den Boi te Sittard. Benoemd tot onderwijzeres. Aan d Derde Schooi met de Bijbel te Emme' i oord: M. C. Bandstra te Koudum; at de Gr. van Prinsterer-school te Enscbi de-Oost: G. Makkinga te Beerzarvei v Paulus-school te AmstF (Ov.): dam-West; De Krijger te Amsterdam* Van Binsbergen te Amsterdam; aan Dr. A. Kuyper-school te Harderwijk: I 1 S. Buringn te Groningen; aan de Schot c met de Bijbel te Hardinxveld-Giessd 1: dam: D. T. A. Hoogstraten te Kerkwijl i aan dc Herv. School te Bilthoven: d J. v. d. Bosch te Heerenveen en A. W' seldijk te Musselkanaal; aan de C de Bourbon-school te Haarlem: C. 1 Versteeg te Leiden; aan de Dr. H. B vlnck-school te Delft: A. M. v. d. Hoevt te Rotterdam: aan de Herv. School Appingedam: A. Dik te Den Helder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2