Jliemwe £riltërf)e (Courant Argentinië uitlevering Eichmann verlangd Kasavoeboe vormt eigen regering Produktiviteitsregel is geen star dogma, zegt De Pous Pants jen Lama - vermoord? Tyfoon treft Hongkong Voor zuivelsubsidie f 75 miljoen extra Vete beslecht met hooivork Zweefvlieger achter IJzeren Gordijn DONDERDAG 9 JUNI 1960 BUREAUS: Steeosiraat 31 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal ƒ2,56 per maand- 0.56 pea week Eenenveertigste jaargang no. 11888 Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi isahtbltvea thgn hert ia tcgljcnspfftf Over de PRIJZEN Om de EENHEID Tegen TANDBEDERF TNE ARGENTIJNSE REGERING eist van Israël dat de nazi-misdadiger Adolf Eichmann nog deze week naar Argentinië wordt teruggebracht. Gebeurt dit niet, dan zal de kwestie aan de Verenigde Naties worden voorgelegd. Met de verklaring dat Eichmann Argentinië vrijwillig heeft verlaten om in Israël terecht te staan, neemt de Argentijnse regering geen genoegen. De eerste foto die sinds zijn arrestatie is gemaakt van Adolf Eichmann is gisteren door de Israëlische regering vrijgegeven. De jaren na de oorlog hebben hem wel aangegrepen. 55 uitzondering van de prouin- A cie Oriëntale, waar de partij **jtan Patrice Loemoemba over meer t negentig procent van de zetels de Nationale Vergadering be- jichilct, dreigen in geheel Belgisch *«Koiififo politieke groeperingen, die "bij de verkiezingen een nederlaag hebben geïncasseerd, met afschei- vorming van eigen provin ciale regeringen. De Abako-partaj van Kasavoeboe, de plangrijkste minderheidsgroep in Kom- aalete gisteren reeds bekend dat in iet gebied van Leopoldstad „een eigen vinciale regering in federaaQ Kongo" vormd. In e.an communiqué, onder- end door secretaris-generaal Antoine- otolo, wordt gezegd, dat kleinere par- een front hadden gevormd tegen de Ifcbako teneinde de belangrijkheid ran de mgo-stam te beperken. De Mukon- zijn allen lid van de Aba'ko. Zij pjn reeds lang voorstander van een fede- Kongolese staat. d.ie volledige af- De in New Delhi verschijnende Hi Standard heeft vandaag uit Ka- gemeld dat de Pantsjen Lama Tibet door de Chinezen zou zijn ermoord. De voorzitter van de Afroazia- sche raad in Nepal zou dit van Tibe- men hebben vernomen; Een correspondent van het blad in arjecling, nabij de Tibetaanse grens, eeft gemeld dat de poging van de antsjen Lama om naar India uit te wij- en, door de Chinezen is verijdeld. Turkije juicht Gursel toe Naar schatting 200.000 Turken hebben isteren deelgenomen aan twee massa- ijeenkomsten in Istanboel, georgani- •'erd door de jeugd en het leger, om un goedkeuring te betuigen aan het ptreden der militairen op 27 mei. Honderden tanks, met bloemen en hggen versierd, leerlingen van mili- ure scholen, kadetten van de marine 1 studenten, op vrachtauto's gezeten, okken door de straten. Men kon por- etten van de leider van het nieuwe ewind, generaal Gursel, zien en span- >eken met de woorden „Leger, wij zijn dankbaar" en „Ons leger is ons ge- Ontploffing in X-15 |0p de luchtbases Edwards van de perikaanse luchtmacht, in Californië, pit zich gisteravond een ontploffing porgedaan in een X-15, tijdens proef fasen van de motor op dc grond. De 15 is het experimentele raketvlieg- 8. dat voorbestemd is om met eer eid van duizenden kilometers per >p een hoogte van dertig kilometer het luchtruim te vliegen, na door moedervliegtuig te zijn losgelaten. [De test-piloot Scott Crossfield, die bij uraf t proefdraaien in het toestel zat, bleef scheiding van Leopoldstad nastreeft om het oude „koninkrijk van ben e den-K on- te doen henleven. Politieke waarnemers zijn van mening, dat de houding van de minderheidsgroe pen het gehele land aan de vooravond van de Onafhankelijkheid in een politieke anarchie dreigt te storten. Men ziet de s tevens als een poging om te ver hinderen dat Loemoemba gan de macht komt Loemoemba, de leider van de par tij met de grootste aanhang, is tevens favoriet voor het presidentschap. Dit wordt gezegd in een nota die gisteravond is overhandigd aan de Israëlische ambassadeur -in Buenos Aires. Tijdens een onderhoud met de Argentijnse minister van buiten landse zaken heeft de ambassadeur de vurige hoop uitgesproken dat de goede betrekkingen tussen beide landen door deze kwestie niet zullen worden geschaad. In Tel Aviv kwam de Argenteinse eis als een donderslag aan de poli tieke hemel. De woede van de rege ring in Buenos Aires werd „onbegrij pelijk" genoemd. Men noemde het zeer onwaarschijnlijk dat Israël Eich mann zal uitleveren. Inmiddels heeft Argentinië zijn ambassadeur uit Tel Aviv teruggeroepen. MASSAMOORD Eichmann is de vorige maand, zoals bekend, door agenten van de Israëlische geheime dienst uit Argentinië ontvoerd. Israël heeft daarna in een officiële nota aan Argentinië min of meer zijn veront schuldigingen voor dit optreden aange boden, maar daaraan toegevoegd dat re kening moet worden gehouden met het feit dat deze man de dood van miljoe nen Joden op zijn geweten heeft. De Argentijnse nota verwerpt de Is raëlische verklaring dus. Deze verkla ring zou bovendien uitdrukkingen bevat ten die niet gebruikelijk zijn in het di plomatieke verkeer tussen bevriende lan den. Als voorbeeld wordt de zinsnede ge noemd, waarin wordt gezegd dat zich talrijke gewez.en nationaalsocialisten in Argentinië bevinden. De ontvoering Van Eichmann door Is raëliërs. wordt een daad genoemd die kenmerkend is voor een bewind dat in ternationaal algemeen wordt veroor deeld. Toen de Israëlische regering of haar agenten te weten kwamen dat Eich mann in Argentinië verbleef, waren wet telijke middelen mogelijk geweest om zijn arrestatie door de Argentijnse ge rechtelijke autoriteiten te verkrijgen, al- BESTRAFFING De Argentijnen eisen bestraffing van de verantwoordelijke Israëlische agen ten. De regering spreekt voorts haar verbazing uit over het feit dat de Israë lische autoriteiten een misdadiger als Eichmann, die zich aan rassenmoord heeft schuldig gemaakt, in Israël wil laten berechten. Zij vestigt de aandacht van de Israëliërs op artikel drie van een door Israël ondertekende internatio nale overeenkomst, waarin staat dat de berechting slechts kan geschieden door een rechtbank van de staat, op welks ge bied de rassenmoord werd gepleegd, of door een internationaal gerechtshof. De Argentijnse regering keurt in haar nota de door de jodenvervolgers onder de nazi's begane misdaden op de scherpst mogelijke wijze af en zij uit haar goed keuring over de houding, die de Joden tegenover Eichmann hebben aangenomea „Israël dient echter zijn verplichtingen tegenover een bevriende staat na te ko komen en deze bestaan onder meer uit het eerbiedigen van de soevereiniteit van deze staat," aldus de nota. De Argentijnse regering eist dan ook „voldoening" voor de Israëlische daad, die moet bestaan uit het te rugzenden, binnen een week, van Eischmann naar Argentinië en be straffing van de schuldigen aan zijn ontvoering. Hongkong is door een tyfoon ontwikkelde va meter per vannacht getroffen die windsnelheden soms 190 kilo- VanochtenH waren dertien doden geteld en waren er twintig vermisten. Vooral de dui zenden vluchtelingen, die in ellen dige omstandigheden in hutten bui ten de stad wonen, zijn getroffen. Gevreesd wordt voorts dat ver scheidene mensen om het leven zijn gekomen toen in de vissershaven en kele jonken lossloegen en zonken. De stad bood vanochtend een triest beeld door de ontwortelde bomen, weggewaaide daken en door de storm ingedrukte vensterruiten. De schade beloopt volgens de eerste berichten honderdduizenden dollars. NAVO-bevelhebber: „Nederlandse marine in de frontlinie" De chef van de marinestaf, vice-admi- raai L. Brouwer, heeft gisteren een be zoek gebracht aan het hoofdkwartier van admiraal Robert L. Denison, opperbevel hebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten. De Nederlandse admiraal werd met volledige eerbewijzen begroet. In zijn welkomstwoord zei admiraal Denison, dat vice-admiraal Brouwer een groot zeeva rend volk vertegenwoordigt eh dat hij trots kan zijn op de zeestrijdkrachten, hij het bevel voert. (Van onze parlementsredactie) DE rijkssubsidie voor de melkveehou derij zal voor het lopende melkprijs jaar moeten worden verhoogd van f 200 miljoen tot f 275 miljoen. Dit zal de mi nister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijncn, dezer dagen aan de Sta- ten-Generaal meedelen. Het melkprijsjaar loopt van 1 novem ber jl. tot 1 november a.s. Op de be groting van het Landbouwegalisatie- fonds is voor producentensubsidie op melk een bedrag van f 200 miljoen uit getrokken. Van het begin af heeft men duidelijk gesteld dat het hier niet om een maximumbedrag te doen was. In dien zich op de zuivelmarkt een ongun stige ontwikkeling zou voordoen, zou het bedrag moeten worden verhoogd. „Nederlands moderne zeestrijdkrachten zijn van vitaal belang voor de heerschap pij over de Atlantische Oceaan. Indien in de toekomst een conflict zou ontstaan zouden zij in de frontlinie van de ooste lijke Atlantische Oceaan liggen". Na een bezoek aan het hoofdkwartier bezocht vice-admiraal Brouwer oplei dingsinstituten voor geleide projectielen en de antiduikbootoorlog en andere in stallaties van de Amerikaanse marine in het gebied van Norfolk. Uw bést bestede tl. 25,-! Zonder twijfel 'i best besteed zijn de fl. 2">.- die u betaalc voor een modern zomcrjas)e (de nieuwe, populaire 'loafer'!) in de speciale aanbicdingscrie van de Faam! TOP-VOORDEEL NR. 13 slechts één week: "LOAFER" ZOMERJASJE 25,- HOOGSTRAAT - LEIDEN Oplossing is: vrijer loonbeleid met coördinatie dat het patroon van de gedif ferentieerde verbeteringen in lonen en arbeidsvoorwaarden zeer wel aansluit bij de spreiding van de pro- Landbouwer gedood Een oude vete tussen twee buren in de buurtschap Drogteropslagen (gemeente Zuidwoldc, Drente) is gistermiddag weer opgelaaid en uit gelopen op het doodsteken van de 57-jarige landbouwer Roelof Drost met een hooivork. De ruzie was al een jaar of drie oud. Een zoon van de vermoorde landbouwer had indertijd een bouwvakarbeider GAAT GAITSKELL AFTREDEN De Daily Mail meldde vandaag dat Hugh Gaitskell waarschijnlijk de leiding van de Britse Labourparty zal neerleggen als gevolg van een verschil van mening in de partij over het officiële partijstand punt inzake de defensie. Het conservatieve blad Gaitskell zijn ontslag als indienen na het partijcongres dat in c tober in Scarborough wordt gehouden. Hr. Ms. Piet Hein is heden in Port Mo resby aangekomen voor een bezoek vier dagen; op 13 juni zal de oorlogs bodem naar de Australische vlootbasis op het eiland Manus vertrekken. Tunku Abdul Rachman, heeft gisteren aangekondigd dat hij zal trachten heel Azië een boycot tegen Zuidafrikaan- se goederen te organiseren, als vergel dingsmaatregel tegen de apartheid. genomen voor een verbouwing aan de boerderij van zijn buurman, H. .T. Sch. De begroting die Drost hiervoor had ge maakt bleek achteraf echter aan de lage kant te zijn geweest, maar opdracht gever Sch. weigerde de extra-kosten te betalen» Dit werd aanleiding tot een voort durende ruzie tussen de twee families. Toen Drost en Sch. elkaar gisteren ont moeten Sch. was aan het hooien kon de laatste zich niet meer beheersen en sloeg erop los. Hij trof Drost, vader van dertien kinderen, met zijn hooivork in het hart. Jarenlang woonde Adolf Eich mann in deze armoedige Ar gentijnse woning aan de rand van Buenos Aires. Tot de Israëlische agenten hem op het spoor kwamen. SCHIETPARTIJ TUSSEN BOEREN: 13 DODEN Dertien mensen zijn om het leven ge komen en 29 gewond toen de politie in Mohangrah, Een India's dorp ten noor den van New Delhi, het vuur opende om een einde te maken aan een gevecht tussen een landeigenaar en een aantal zijner pachters. Oorzaak van de rel was een rechtelijk bevel aan een pachter om een stuk grond te ontruimen dat door hem duktiviteitsontwikkeling in onze volkshuishouding. Daarmee is echter niet gezegd, dat de spelregel van de produktiviteitsgroei voor dc toekomst zonder enige modifica tie moet worden gehandhaafd. De minister heeft er begrip voor, dat een consequente en ononderbroken toe passing ran de produktiviteitsregel op den duur bepaalde nadelen kan brengen. Daarbij denkt hij vooral aar ontstaan van te sterke differentiaties, diie het evenwicht tussen de verschillende 9ectoren .van de arbeidsmarkt aantasten die bovendien een grote achterstand •r sommige groepen zouden doen oot- De minister zei dit in een rede, die hij vanmorgen heeft gehouden op de jaar ergade ring van het Verbond van pro testants-christelijke werkgevers in Ne derland. In het begin van zijn rede stelde de heer De Pous vast, dat de centraal gelei de loonpolitiek het probleem van de prijsstijging als gevolg van de economi sche vooruitgang niet heeft kunnen op lossen. De oplossing ligt in de gecoördi neerde gedifferentieerde loonpolitiek, op welk punt reeds enkele niet onbevredi gende resultaten zijn geboekt. Geen doorbreking „Wanneer men bedenkt", zo verklaar de de minister, „dat de stijging van de produktie per arbeider in de industrie in 1958 en 1959 ten opzichte van het voorafgaande jaar resp. 2,6 en 8,5 pro cent bedroeg en deze zich in het eerste kwartaal van i960 ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1959 op een niveau van lil of 112 procent be woog, dan kan men concluderen, zon der ook maar op enigerlei wijze de zwaarte van de loonoperatie 1959-1961 te willen geringschatten, dat deze op zodanige wijze door onze economie kan worden verwerkt, dat uit dien hoofde een doorbreking van de stabiliteit van het prijsniveau niet gerechtvaardigd zou mogen worden geoordeeld". Gecompliceerd De coördinatie noemde minister De Pous een gecompliceerd vraagstuk. „Wij sbaan voor de noodzaak", zo zei hij, wel uit sociale als uit economische wegingen in enkele bedrijfstakken zekere loonsverhogingen toe te staan, die uit gaan boven de produktiviteit, hetgeen EEN AMERIKAANSE zweefvlieger, Twee andere deelnemers (er vlogen tussen deelnemer aan de wereldkam- eisteren IQ zweefvliegers over zee ervaren 1 deelnemer aan de wereldkam- gisteren pioenschappen voor de vrije afstands- naar het eilandje Fehmarn) vingen koers is geraakt. Het is nog niet be- vluchten van Keulen uit, heeft giste- Schreders radiomelding op en maakte kend of hij geland is omdat hij geen i zijn vliegtuigje achter het IJzeren alarm. Gordijn, nabij Grevesmühlen grond gezet. Hij landde in hetzelfde gebied, waar onlangs een Amerikaan se Dakota tot landen werd gedwongen De Amerikaanse zweefvlieger, Ri- boot, thermiek had of dat t een noodlanding. Zeker is. dat Schreder de enige be perkende bepaling van de wedstrijd, binnen de landsgrenzen van West- de zweefvlieger Duitsland blijven, heeft gebroken. chard Schreder. meldde tijdens de te assisteren. Zij vonden het toestel wedstrijd, dat hij op 600 meter hoogte niet. Het zoeken duurde voort, tot deelnemers, die boven zee vloog (een dergelijke hoog- gisteravond om 2315 uit Grevesmüh- geland. Daarbij 1 zweefvlieger, die op el- len werd gemeld, dat de Amerikaan derlanders - ke kilometer ongeveer 40 meter hoog- daar was geland, te verliest, bepaald onvoldoende). Voor de wedstrijdleiding i ook het geval met vijf andere 1 Denemarken zijn en ook twee Nc- met prijsstijging gepaard zal gaan. Hand haven wij de doelstelling stabilisatie van het totale prijsniveau dan bete kent dit onherroepelijk, dat tegenover deze prijsstijgingen elders in het bedrijfs leven prijsdalingen moeten staan. Men kan zich bijv. voorstellen, dat een be drijfstak die een loonsverhoging toestaat welke uitgaat bóven de gemiddelde tionale produktiviteit, een prijsdaling diient door te voeren, welke tenminste gelijk is aan het bedrag waarmei loonsverhoging het nationale produktivi- teitsgemiddelde overtreft". Niet incidenteel De opvatting, dat de politiek van prijs verlaging enigermate incidentcel aai regels van de loon- en prijspolitiek is toegevoegd, acht de minister rviet juist. Hij herinnerde eraan, dat de algemene aanwijzing aan het College van rijksbe middelaars van 31 juli 1959 de beginsel- uitspraak bevatte, dat een produktivi- teilsstijging welke boven de aanvaarde loonsverhoging uitging, voor de binnen- >e markt tot een prijsdaling zou moe ten leiden. Sedert de gedifferentieerde loonpolitiek concrete toepassing heeft gevonden, is systematisch aan dc hand van de voor stellen en dc berekeningen der produk tiviteit met de betrokken sectoren van het bedrijfsleven over mogelijke prijsver lagingen overleg gepleegd. Dit intensieve overleg heeft in een belangrijk aantal gevallen een gunstig resultaat gehad. De directe en indirecte invloed van dit be leid op de algemene prijsontwikkeling heeft er in niet onbelangrijke mate toe bijgedragen, dat het prijsniveau als ge heel zo stabiel is gebleven, aldus de mi- In het algemeen was de heer De Pous van oordeel, dat een verdere verlegging van het zwaartepunt van de loonvorming van de ovenheid naar het bedrijfsleven gepaard dient te gaan met een nau integratie van die beleidslijnen der nomische politiek, welke daarbij ten nauwste zijn betrokken. Hij dacht daar bij met name aan het door de overheid te voeren loonbeleid, dat zich in deze gedachtengang zou kunnen beperken tot het toezicht op de loonontwikkeling ir enkele strategische sectoren, het prijs beleid cn hot kartelbeleid. Sow jetunie haalt Amerika nog met m De Sowjetunie zal Amerika niet halen, in elk geval niet voor het j. 2000, aldus W. A. Wallis, een der vo naamste economische adviseurs van p sident Eisenhower. De vooruitgang West-Duitsland, Japan en Mexico is veel indrukwekkender dan die van de Sowjet unie, en Rusland ging in de laatste tien jaren voor de eerste wereldoorlog onder de Tsaren veel sterker vooruit dan thans, voegde Wallis eraan toe. Dat de groei thans'in de Sowjetunie sneller schijnt te gaan dan in de Ver enigde Staten, komt doordat zij op lager peil begon en omdat zij massa's mensen uit de landbouw overhevelt naar de in dustrie. In de Sowjetunie werkt de helft der arbeidskrachten nog in de landbouw tegen 8 pet in Amerika. Bij een nadere raming aan de hand van gegevens per 1 januari jl. kwamen deskundigen van het ministerie van land bouw en visserij tot de slotsom dat de f 200 miljoen voorlopig voldoende waren. Volgens de jongste raming, die op gege vens per 1 april berust, zal het subsidie bedrag echter tot f 275 miljoen moeten stijgen. Nadat de eindraming bekend is, zal minister Marijnen een suppletoire be groting indienen. De gang van zaken op de wereldmarkt voor zuivel heeft de laatste tijd bij Ne derlandse deskundigen een groeiende on gerustheid gewekt. Eind mei was in Ne derlandse koelhuizen ongeveer twaalf miljoen kilogram boter opgeslagen. Deze voorraadvorming werd ten dele veroor zaakt door normale seizoensaanvoer, maar ook door dalende exportkansen. Minister Marijnen heeft het Produkt- schap voor Zuivel reeds toestemming ver leend op de uitvoer van boter naar lan den buiten het Euromarktgebied een toe slag van zestig cent per kilogram te geven. De bewindsman acht evenwel, zo als hij onlangs heeft meegedeeld, de tijd nog niet gekomen om het produktschap te adviseren de binnenlandse boterprijs aanmerkelijk te verlagen. Leidse jongen in België omgekomen Een Leidse jongen, de zestienjarige Roland van Masterijt uit Leiden is gis teren in een ziekenhuis in Huy (België) overleden na betrokken te zijn geweest bij een verkeersongeluk in de Ardennen. De jongen raakte terstond buiten be wustzijn en is niet meer bijgekomen. FIDEL CASTRO NEEMT AMERIKA WEER EENS ONDER VUUR Fidel Castro heeft vandaag in een felle anti-Amerikaanse rede de atoombombar dementen van Hirosjima en Nagasaki „moord" en „koelbloedige agressie tegen de burgerbevolking" genoemd. Hij verklaarde, dat de Verenigde Sta ten een grotere bedreiging voor Cuba vormen dan de aardbevingen voor Chili. In een rede, die hij op een havenkade uitsprak bij het vertrek van een schip met hulpgoederen voor de slachtoffers in Chili, zei Castro, dat Cuba moeilijker problemen onder ogen moet zien dan de Chileense aardbeving. SCHIJNBOMMENWERPER De Amerikaanse luchtmacht heeft gis- beproefd. Het is een raket zonder lading teren de schiinbommenwerper Kwartel die op de vijandelijke radarschermen een bommenwerper lijkt. Een echte bommenwerper kan door het lanceren van een aantal van deze raketten de vijand een heel eskader bommenwerpers Staking verloopt op Cape Canaveral Meer dan de helft ran de 1.500 staken de technici op de raketlanceerbasis Cape Canaveral heeft woensdag na een sta king ran 48 uur het werk hervat. De vrees dat het la neeerprogramma door deze staking vertraging zou kunnen on dervinden schijnt voorlopig opgeheven Toestand Edith Piaf slechter De gezondheidstoestand van de Fran se chansonnière. Edith Piaf. is het afge lopen etmaal slechter geworden. De be handelende geneesheren verwachten niet dat in de nabije toekomst een zodanige verbetering zal intreden dat zij haar voor deze zomer voorgenomen tournee zal kunnen onder-nemen of zelfs in ok tober weer op de planken zal kunnen verschijnen. Opklaringen De Bilt verwacht tot viij- dagavond 1 Wisselend bewolkt en voor- Hw namelijk in liet binnenland enkele buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke tot \T westelijke wind. Weinig ver- andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN Vrijdag 10 juni; zon op 4.20. onder 20.58 uur; maan op 21.44, onder 5.38 uur. Vandaag Volle Maan 14.02 uur. De kerkbouwactie der Nederlands her vormde kerk, die op 12 april de 10 mil joen gulden passeerde (f 10.000.413) heeft sindsdien opnieuw een ton bijeengebracht. HET WEER IN EUROPA' Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1