Jlieuwe geihsctfe (ïourant Opschudding door ..atoom a l ar in Al brandde raket: geen ontploffing En toch is de aarde plat.... Straaljager in Hoogezand neergestort CEFA komt tocli met een eigen „Kwikkie" Bij afbetaling 15 procent verplichte kassastorting Prestatiebeloning voor militairen ingsteld WOENSDAG 8 JUNI 1960 BUREAUS: Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 pee lew arte al 2,56 per maand- 0.50 P« week Eenenveertigste jaargang no. 11887 CHRISTELIJKEATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken _Staat»a«tlcb is afublrtrn mgn bert ia Ugljenspttt" 20.000 M-BRIGADIERTJES Zie pagina 5 Daag je uit in KONGO Sophia's juwelen naar Nederland gesmokkeld .Het wordt mogelijk geacht dat een knappe blonde vrouw, die zich ge mengd heeft onder de velen die met de Pinksterdagen naar het continent zijn gegaan, de kostbare juwelen van de Italiaanse filmster Sophia Loren, welke onlangs werden gesto len en een waarde van bijna 2 mil joen gulden vertegenwoordigen, uit Engeland heeft gesmokkeld. Rechercheurs van Scotland Yard heb ben vandaag deze theorie tot een der uit gangspunten van hun werkzaamheden gemaakt. Zij achtten het mogelijk dat de blonde dame de juwelen tijdens de vakantiedrukte, gedurende welke de douane onder hoogspanning werkt, per vliegtuig naar Nederland heeft gebracht. Scotland Yard heeft de afgelopen week invallen gedaan in een aantal hui zen in ij om Londen en is ervan overtuigd dat de recherche de dief en zijn vangst in beweging heeft ge houden, maar zij aaht het thans mogelijk dat de juwelen het land hebben verlaten. Rechercheurs, die zich met de zaak bezighouden, gaven als hun mening te kennen dat de vrouw die de juwelen wellicht heeft weggebracht, de mede plichtige is van een bekende juwelen- dief. Deze verdachte heeft men de laat ste tijd geld zien uitgeven op grote ren banen. De dame is herhaaldelijk met hem op de renbanen gezien en vervol gens verdwenen. Er wordt nu een onderzoek op grote schaal ingesteld naar de veel geld uitge vende man, zijn blonde vriendin en hun laatste bewegingen. Piloot omgekomen Omstreeks kwart over negen vanmor gen is te Hoogezand nabij het Slochter- een straaljager neergestort. Het was RF 84 f Thunderflash fotoverken ningsvliegtuig van de vliegbasis Deelen, die op een laagvliegnavigatievlucht was. Bij het neerstorten is het vliegtuig in brand geraakt. Om drie minuten over negenen zond de piloot van de straaljager noodseinen uit, die op de basis Leeuwarden werden opgevangen. De bestuurder meldde rook ontwikkeling in de stuurhut en verlies van brandstof. Onmiddellijk steeg van Leeuwarden een Hunter op om een on derzoek in te stellen. De bestuurder van de Hunter vond het inmiddels neerge- itorte vliegtuig in Hoogezand, ongeveer 15 kilometer ten zuiden van Appingedam. Kort na het uitzenden van een waar- tchuwing aan de scheepvaart om uit te zien naar de vlieger, seinde Schevenin- gen-radio, dat de piloot was gevonden. Zijn stoffelijk overschot werd aange troffen in de omgeving van het wrak van het toestel. Volgens de luchtmacht- voorlichtingsdienst heeft hij geprobeerd een noodlanding te maken, maa; daarin niet geslaagd. meerd door het bericht dat op de luchtbasis McGuire de kernlading van een Bomarc-raket was ontploft en in de omgeving een krachtige radio actieve straling zou zijn ontstaan. Onmiddellijk werden plannen gemaakt voor de evacuatie van de bevolking in de omgeving van de basis, doch voordat deze ten uitvoer konden worden geracht, kwam reeds de gerust stellende verklaring dat: een projectiel van het type Bomarc betrokken was ge>veest bij een brand, de kernlading daardoor echter niet was ontploft, er slechts een zeer geringe hoeveelheid radioactiviteit was vrijge komen en er geen stralingsgevaar voor de bevolking bestond. De brand was uitgebroken op de lanceerplaats van een raket en was drie kwartier later geblust. Uit voor zorg werd toen het militair personeel van de basis buiten een straal van twaalf kilometer van de plaats waar de brand had plaatsgevonden, ge bracht. Het alarmerende bericht bleek afkomstig te zijn van de politie. Over het telexnet werd het bericht door gegeven: „Kernlading ontploft op McGuire". Het bericht bracht grote ontsteltenis in. Jackson, het enige plaatsje in de omgeving van de b^sis. De Bomarc is een veertien meter lang Beste fox-film'in ons land 0"alf oktober als alles goed gaat, (tl kunt u de eerste door de (CEFA in eigen produktie vervaar- igde kinderfilm „Kwikkie" zien. 'p twintig juni wordt met de op- imen begonnen. Deze worden be- ;in augustus beëindigd en half ok- )ber hoopt men dan zover te zijn t „Kwikkie" voor het puliek ver- >nd kan worden, t is een nieuwe Kwikkie met ditmaal Peter Koen maar Jef van der Hey- als vader (dezelfde die ook voor de ieuwe Nederlandse speelfilm „De zaak cenario en screenplay schreef). euwe Kwikkie heeft nog geen ibsidie, maar deze is wel aagevraagd de Cefa hoopt natuurlijk, dat er goed- instig zal worden beschikt. Het wordt n film van ongeveer 70 minuten 'ordt terstond uitgebracht in 35 en In deze Kwikkie spelen mee Vries, Bernard Droog, Elise Hoo- ïs, Huib de Vries, Peter van Daan, 'ruys Voorberg, Ingeborg Elsevier, ter- 'ijl Kwikkie zelf een kortharige Engelse •rrier is. „De beste fox in Nederland" !*gt regisseur, scenarist en draaiboekka- 'icr Jef van der Heyden, als dat ordt Kwikkie vast de beste foxfilm Nederland. Het verhaal speelt zich af ïlijke omgeving, waar een familie gaat 'igreren en het jongetje (vertolkt door 'win de Vries, zoon van Rob de Vries) ireenvolgens afscheid moet nemen de school, van zijn vriendinnetje het dochtertje Maartje van Jef van der «yden) en van zijn hond Kwikkie. aar dit laatste voor kort want door Uerlei vriendelijke verwikkelingen feert Kwikkie toch mee De film heeft de liefde voor de hond tot paedagogisphe basis en wil niet al leen een film zijn voor kinderen van zes jaar af maar ook voor alle groten, die Dg een jong hart hebben. De Cefa streeft met Kwikkie naar een Nederlandse jeugdspeelfilm met karak ter. Op dit gebied is heus wel iets no dig, want echte kinderfilms, waar wat van uitgaat zijn er maar hoogstzelden. Alleen de Scandinavische landen maken hierop een uitzondering. Trouwens die geven op het gebied van de religieuze film zelf ook navolgenswaardige voor- beelden en de Cefa hoopt dan nog eens eigen vervaardigde religieuze film te komen in de geest van de Noorse film ,De Heer en Zijn dienstknecht" van Arne Skouen. Dit is echter toekomstmu ziek. Vooreerst begint de Cefa maar heel gewoontjes met een kinderfilm (voor iedereen). Trouwens zo is de Cefa als organisatie ook begonnen: eerst klein en nu zijn er reeds 185 afdelingen en worden de Cefa-films op 400 plaatsen in ons land vertoond. Het Cefabestuur vertrouwt dan ook dat alle Cefa-afdelingen (en ook andere instanties) reikhalzend zullen uitzien naar Kwikkie, want er is behoefte a nu eens een behoorlijke kinderfilm de namen van regisseur en spelers gev het vertrouwen dat de Cefa straks in c tober best met Kwikkie voor de dag kan komen. Als Kwikkie als film verschijnt, komt er bij Callenbach gelijktijdig het Kwik- kie-kinderboek De opnamen voor Kwikkie worden ge nomen in Beetsterzwaag en in Rotterdam want het is ook een beetje een emigra tiefilm. Behalve de reeds genoemde teurs werken er een 400 figuranten Kwikkie mee. Het camerawerk wordt verzorgd door Didier van Koekenberg, terwijl de technische verzorging in han den ligt van de heer G. Veldman Parcival-film projectiel dat de vernietiging van vijan delijke vliegtuig en raketten tot doel heeft. Hij kan vanaf de grond elektro nisch worden geleid. McGuire is de e basis in een serie die samen over verdedigend „schild" met Bomarc- projectielen moet beschikken. Deskundigen hebben de explosie nog in onderzoek en vermoedelijk in ver band daarmee is niet bekendgemaakt op welke manier toch enige radio activiteit is opgetreden. Bij vergelijk bare vroegere ongelukken waarbij ra dioactiviteit vrijkwam, heeft de lucht macht herhaaldelijk meegedeeld dat zeer geringe hoeveelheden radioactief materiaal kunnen vrijkomen door het verbranden van de kleine dynamiet- lading die zich in de „trekker" (welke de atoomlading slechts onder bepaal de voorwaarden tot ontploffing brengt) bevinden. Dit soort radioactiviteit is voornamelijk gevaarlijk voor perso nen die zich in de onmiddellijke om geving van de brand of ontploffing bevonden en de besmette stof hebben Ingeademd. Landingsverbod in Birma Luchtruim rondom Nieuw-Guinea gesloten Naar het Indonesische persbureau Antara meldt, zou de regering van Birma in mei geen toestemming heb ben verleend voor landingen van Ne derlandse militaire vliegtuigen met bestemming naar Nederlands Nieuw- Guinea in haar gebied. Uit Djakarta wordt het Australi sche bericht bevestigd, dat de Indo nesische regering een vliegverbod heeft uitgevaardigd voor het lucht ruim boven 120.000 vierkante kilome ter in Oost-Indonesië, grenzend aan Nederlands Nieuw-Guinea. Het strekt zach uit van het eilaind1 Mo- rotai in het noorden tot de Aroe- en Ta- nimbareilanden in heit zuiden. Het omvat het grootste deel van de Molukken. Het gesloten luchtruim nadert Nederlands Nieuw-Guinea tot op 160 km en Austra lië tot 320 km. Vluchten zonder toestemming van de Indonesische luchtmacht zijn daar verbo den en tegen overtredingen zouden stren ge maatregelen worden genomen- De Indonesische luchtmacht overweegt daar vaste bases voor straaljagers te vestigen The Herald te Melbourne schrijft, dat Indonesië een te wijde strekking schijnt te hebben gegeven aam de aanvaarde soe- vereiniteitscoie door te bepalen dat bud- tenlamdse vliegtuigen niet meer mogen vliegen boven uitgestrekte zeeën rondom zijn eilanden. Maar voor Australië is de vraag van het volkenrecht minder belang rijk dan het gevaar dat de verklaring zou kunnen leiden tot ..incidenten" tus sen Nederlandse en Indonesische strijd krachten. Indonesië wil de komst van een Neder lands vlóegdeskschip beschouwen ais een uitdagamg. Terwijl Nederland noch de middelen noch de wens heeft om Indo nesië te bedreigen is het mogelijk, dat op standige elementen in Oost-Indonesië de gespannen toestanden uitbuiten door tot open opstand tegen Djakarta over te gaan. Dit zou explosieve krachten kunnen ge ven aan delndonesische kreten over „be vrijddng" van Naeuw-Guinea van Neder landse overheersing. Elke beraamde of toevallige botsing, zou verkeerd kunnen worden voorgesteld als Nederlandse agressie en ernstige gevolgen kunnen hebben. Een woordvoerder van de Indonesische luchtmacht verklaart dat het vliegverbod gevolg is van Nederlandse „agressieve daden" en moet aantonen, dat de Indo nesiërs niet werkeloos blijven tegenover „ernstige uitdagingen". Reeds sinds twee jaar is het trouwens alleen aan de Gardua toegestaan boven het betrokken gebied te vliegen. WANNEER de wet op het af betalingsstelsel van kracht zal zijn, moet het percentage van de verplichte minimum kassa-storting voor de grote groep consumptieve goederen ongeveer 15 procent be dragen, zo meent de regering. Op de vaststelling van dit percentage kan de regering echter niet voor uitlopen, omdat deze bij Algemene maatregel van bestuur moet ge schieden nadat een commissie van advies is gehoord. Dit wordt aan de Tweede Ktmer mee gedeeld in de memorie van antwoord over dit ontwerp. Tegelijk zijn een nota van wijzigingen en een nieuwe versie van het wetsontwerp ingediend- Er is nu naa: gestreefd de bepalingen zoveei mogelijk >en aansluiten bij de gebruiken in de bonafide afbetalingsbedrijven. Er worden, zoals bekend, in hot ontwerp voorwaarden gesteld, waaraan afbeta lingsleveranciers, -financiers en -colpor- moeten voldoen. Daarom is voor in het instellen van een inscnrij- vingsplicht voor afbetalingsleveranciers bij de Kamer van Koophandel en ran een vergunningsstelsel voor afbetalingsleve- mciers en afibetalingscolporteurs. Het begrip „afbetalingstransactie" if zo lim geformuleerd, dat het herziene wets ontwerp, behalve op de vanouds voorko mende normale af beta-lings- en huur koopovereenkomsten, bijv. ook op huur- verhuur-overeenkomsten, al of niet met koopoptie, van toepassing is. Verhuurtransacties alleen als ze be trekking hebben op met name in een Al gemene maatregel van bestuur genoemde goederen- Transacties voor de kortere tijd dan drie maanden blijven erbuiten, alsmede transacties van goederen, die uitsluitend of overwegend in de uitoefe ning van een bedrijf al zelfstandig be roep worden gebruikt (zoals kantoorma chines en tandartsinstallaties). In geval samenwerking met de leveranciers mogen de geldschieters niet de volle koopsom uitlenen, doch slechts de koop- verminderd met een met de kassa storting overeenkomend bedrag De regering wil in het wetsontwerp »n sanctie opnemen tegen door de af betalingsleverancier gepleegde misbrui ken, die mede de oorzaak van overkre- ditering kunnen zijn. Deze sanotie kan na een waarschuwing leiden tot het doen vervallen van de inschrijving bij de Kamer van Koophandel. De „zichtbare" overkreditering zou de regering wtl'en stellen op ongeveer 1 pet., hoewel zij we ten dat de werkelijke omvang van de overkreditering groter is. Bij het Centraal bureau voor de statis tiek zijn 95 huurkoopfinanciers bekend. Er zijn ca. 100 postorderbedrijven. Onge veer de helft behoort tot de sector textiel en woninginrichting. In 1958 bedroeg de omzet van alle postorderbedrijven naar schatting f 75 miljoen. Een onbekend dee' van de omzetwordt contant verkocht. De verkoop op afbetaling door de postorder bedrijven is sinds 1957 met 56 pet. geste- Prinses Beatrix en prins Al- bert van Luik hebben gisteren de manifestatie van de M-bri gade tn Utrecht bijgewoond. De foto toont hen temidden van de geestdriftige kinderen. Het was een grootse dag. Daarvan vindt u een verslag op pagina 5. STAKINGSGOLF IN FRANKRIJK De golf van stakingen die deze week in Frankrijk zal beginnen, is gisteravond In geluid met een plotselinge staking van het technische personeel van de Franse (staats)radio. Na acht uur 's a/vonds werden uitslui tend grammofoonplaten ten gehore ge bracht Het Franse t v-net werd door de staking ruiet getroffen. Een verklaring van de vakbond van de radiotechnici ontbreekt tot dusver. Voorts staan er werkonderbrekingen op het programma dne twee weken zullen aanhouden. Duizenden arboidens in de chemische industrie zouden er vandaag mee beginnen. In de komende dagen zul len vrijwel alle sectoren van de Franse industrie op grote of kleinere schaal door stakingen en werkonderbrekingen- won den getroffen. In totaal zijn dinie miljoen arbeiders bij de vakbondsacties betrokken. Morgen staken de metaalbewerkers en vrijdag 1,2 miljoen ambtenaren postboden, onder wijzers, arbeiders in energiebedrijven en adimimistraitief personeel. Hun staking zal 24 uur duren. Maandag zal de bouwnij ver heid aan de actie gaan deelnemen. De actie ds bedoeld om looneisen kracht bij te zetten. Niet raffineren voor de Rus De -twee Amerikaanse oliemaatschappij en, Standard Oil of New Jersey en Texa co hebben aan het Cubaanse petroleum- instntuut medegedeeld, dat zij geen gevolg zullen geven aan het verzoek van de Cubaanse regering Russische ruwe olie te raffineren. Ook de Shell zou dit ge weigerd hebben, aldus meldt Ass. Press. D eerste legerkorps zal bij wij ze van proef, gedurende een half jaar, militairen, die bijzondere prestaties hebben geleverd belonen. Indien deze proef slaagt, zal het be loningsstelsel bij de gehele Ko ninklijke landmacht worden inge voerd. Mocht dit doorgang vinden, dan zal het reglement betreffende de krijgstucht met een aantal arti kelen, waarin deze beloningen zijn geregeld, worden uitgebreid. In de proefperiode zal deze waardering kunnen blijken uit: een schriftelijke verklaring waarin de tevredenheid over de prestaties van de militair tot uitdrukking wordlen ge bracht. Het verlenen van vrijstelling van cor vee- en wachtdiensten, gedurende een bepaalde periode. De gunst om eerder met weekend-ver lof 'te gaan of later diaairvam in het gar nizoen terug te keren. 0 -buitengewoon verdof van maximaal twee dagen, of uitreiking van een waar debon van ten hoogste f IS of een com binatie van derae twee. 0 Maximaal drie dagen buitengewoon Vier man bedankten voor de eer Vier leden van het nieuwe door Su karno benoemde Indonesische parlement hebben geweigerd de benoeming te aan vaarden. Een hunner is dr. Sartono. een der be langrijkste figuren uit de Partai Nasio- nal Indonesia. De overigen zijn lederi van de Islamitische arbeidsparty, onder wie de partijvoorzitter Wibisono, die het niet eens zijn met de samenstelling het nieuwe parlement. De door Sukarno benoemde 261 leden zouden eerstdaags worden beëdigd. De communisten zijn in het nieuwe lichaam sterker vertegenwoordigd dan in het ont bonden verkozen parlement en dit heeft bij andere politieke groeperingen grote ontevredenheid verwekt. den die nor gelooft dat de deze theorie: de i Die verslaggever maakte toen gewoon van de rand kennis met de heer Samuel aarde afgelopen en bevinden plan was ons ernstig te ii een laoheljjk zou hebben gemaakt. Bjj die rand is met Samuel mocht voor de tele- achter die muu die visie-camera's de opvattingen de verdwenen meer van zijn genootschap uitleggen, zij» Later zei hij: „Het was dui- de delijk dat de B B-C. niet van Shenton, die zich enorm ge kwetst voelde en die ever kwam vertellen, dat hjj ei honderden anderen met hem de theorie van een bolvormiri aarde ouderwets en belache lijk vonden en dat de feiten tribntie per Jaar) knikken bewijzen, dat de aarde zo plat stig, is als een pannekoek. Samuel Shenton, voorzitter het platte-aarde-genoot- achter een stevige ijsmuur. Het begint daar druk te worden, achter die Usmuur. zegt Samuel en de leden van de platte aarde sociëteit (zij betalen een rijksdaalder con Ik heb onze opvattingen ins in bijzonderheden i uitleggen". Samuel, een 56-jarige rerla- metekenaar. kwam er in 1920 achter dat de aarde helemaal niet rond als een voetbal, minste maar plat als een bord is. X Samuel zegt ook, dat de zon maar 51 kilometer van de aarde verwijderd is, dat de aarde niet draait en dat er een dak boven de aarde is, maar dat het dak niet laag genoeg is om de regen tegen te houden. i reis Samuel zal dat allemaal ijven beweren, zolang er ten- orden gevon den die er ieder jaar weer een i de rijksdaalder t i de nienwe bewijzt schap (international flat eartb bet genootschap met opzet be- langs de rand van dat bord. eerste hand te horen. Voor rekening van Verolme worden op Rozenburg twee gigantische dokken gegraven: het Koningin Julianadok (voor schepen tot 90.000 ton 275 x 44 x 11,75 m.) en het Prinses Beatrixdok) tot 50.000 ton 230 x 35,50 x 8,85 m.). Vijftien draglines en 62 vrachtauto's moeten 700.000 m3 grond ver zetten. De wagens rijden al 17 m. onder N.A.P. Er zijn 5000 heipalen nodig, 171.000 ku bieke meter beton en 7500 ton betonijzer De zevenjarige Marrte Rcynders uit Castricum is gistermiddag om tien over vijf met haar fietsje door een trein ge grepen toen zij de overweg in de Brakers- wog in Bakkum (NH) overstak. Het kind was op slag dood. verdof, of drie dagen verlof en een waardebon van ten hoogste f 28. 0 Buitengewoon verlof voor een tijd, dte wordt vastgesteld dooz de ddvisiecom- mandant en uitreiking vam een ddvisde- eandenfcen met bijbehorend diplom*. Nadrukkelijk is vastgesteld dat de waardebonnen niet mogen worden besteed aan genotmiddelen of ver maak. Nauwlettend zal er op worden toegezien, dat aan de regel de hand wordt gehouden. Reeds lang leefde er in mtttitadre krin gen de behoefte aan de mogelijkheid mi litairen, die zidh op een of aodiere wijze bijzonder hebben ondereobeitten, hetzij door bijzondere prestaties, heteij door bij zondere inspanning, te belonen. Tot op he den was deze mogelijkheid or theoretisch wel, maa-r praktisch niet. In het verleden is het een enkele maal voorgekomen, dat een soldaat, die zidh bijzonder verdien stelijk had gedragen, wend bevorderd. Meer urtbreidringsmogedijkhediein waren er iet het buiidiige stelsel echter niet. De kolonel van <Je generale staf J. C. E. Haex heeft kortgeleden In een artikel In „De miMtadre spectator" die noodtzakedijk- heid gelanceerd hot beloningsstelsel in te voeren. De commandant van de vieada divisie, gemeraal-majoor F. van der Veen, heeft deze ideeën nader laten uitwerken. Toen dit was geschied, is de vierde di visie met de proef begonnen en deze proef is nu uitgebreid voor het gehele eerste legerkorps. In militaire kringen verwacht men van deze proef een stimu lans b(j het verrichten van de dienst. Belgische actie tegen Algerijnen De Belgische politie heeft vandaag in de vroege ochtenduren huiszoekingen ge daan bij een 150-tal in Brussel en bet Waalse gedeelte van het land wonend* Algerijnen. Enige tientallen z(Jn voor een nadere ondervraging aangehouden. Kijkgeld. Staatsblad 201 bevat een be- sluit, waarbij is bepaald, dat de wet tot wijziging van de wet op het kijkgeld in werking zal treden met ingang van 1 juli 1960. De betreffende wet behelst de mo gelijkheid, het kijkgeld te verhogen en op beperkte schaal vrijstelling te verlenen van betaling van kijkgeld. Veranderlijk De Bilt verwacht tot don derdagavond Veranderlijke bewolking en plaatselijk enige regen. Ma tige tot vrij krachtige wind tussen zuid. en znidwest. Iets lagere temperaturen overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 9 juni: zon op 421, onder 0.57 uur; maan op 20.40, onder 4.42 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De Bilt rweme Eindh Za -Limb Helsinki Siockh Oslo Kopenh Grenoble Nlor Berlijn Franitfun MUnchen ZUnch Genéve |s f5 it fl SC «S 65i| a

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1