KRONIEK Westen is weer een eenheid PeektCloppenburg Ike wel (niet?) naar Japan NU MET (125) V00RDEEI Jlliig £Jg 1 Rijnland-Pah in bestaan als deelstaa t bedreigd Erythroxylon coca Katoenen zomer pantalons Eiclimann is vrijwillig naar Israël gegaan Staking op raketbases Federale hof ELSEVIERÜK B vcrplcegst or de agent schrijft: Het ernstige tekort aan personeel Lij de schromelijke tekort aan verpleegsters. Zou men het eerste moeten bestrgden door flin ke verbetering der salarissen, het tweede kan gevonden worden op het gebied der pensioenen. Men vraagt zich af, welk nut de niet eigenlijk heeft, wa breke blijft haar zo te hanteren, dat in do behoeften der samenleving wordt voorzien. Een eommissie van experts, indertijd in gesteld door niemand minder dan de mi nister van binnenlandse zaken, heeft twee lange jaren noest gewerkt en is thans »n de openbaarheid getreden met de vruchten van haar arbeid. Het geleerde gezelschap heeft den volkc zg'n ontwerpen getoond van geheel nieuwe uniformen voor onze politic. De nieuwe uniformen, zo zeggen wy, wor sen tweekleurig: grijsblauw en donkerblauw; er komt een nieuw embleem met de tref fende zinspreuk „Vigilat ut quiescant"; en voorts heeft de commissie zich vooral ver diept dn het probleem van dc pet. Zy verklaart: „Met haar nietige korts klep en slap neerhangende rand doet de oude pet ernstige afbreuk aan de waardig heid van het ambt". Om aan deze ramp zalige toestand een einde te maken ont wierp de commissie een geheel nieuw mo del, dat zy een „stijlvolle bekroning" nocint van het gehele uniform. Ten slotte meent de commissie, dat haar ontwerp voor nieuwe uniformen onzer po litie aan deze eisen voldoet: eenvoudig, smaakvol, praktisch en vriendelijk. Zonder deze idyllische stemming te wil len verstoren zouden wjj willen opmerken, dat voor de Nederlandse politie fraaie nieuwe uniformen geenszins het eerstnodige zijn. Wat wèl nodig is, dat is een flinke salarisverhoging. BOEKENHOEK Huurwet met uitvoeringsvoorschriften. Uitgave Vereniging van Nederlandse Ge meenten, Paleisstraat 5, 's-Gravenhage. Holland rides the sea, door Klaas Graftdijk. Uitgave Wereldvenster, Baarn. Uitvindingen van morgen. door Jacques Bergier en Perre de Lalil. Vertaling J. J. P. Boezemen. Prisma- boek. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. De glimlachende moordenaar, door Ursula Curtiss. Vertaling Henriëtte der Kop. Prismaboek. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. De werkelijkheid in Sowjet-Rusland, door Aurel von Jüchen. Vertaling H. J. Bakker. Prismaboek. Uitgave Het Spec trum, Utrecht. Tekenen en schilderijen als liefheb berij, de toepassing van allerlei tech nieken van kunst en kunstnijverheid, door Tjomme de Vries. Prismaboek. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Driemaal is scheeprecht, roman voor de oudere jeugd, door Miep Diekmann. Uitgave H. P. Leopold N.V., Den Haag. De schatgravers van onze tijd, door Harald Steinert. Vertaling Walter IJzer- draat. Uitgave H. P. Leopold N.V., Den Haag. De parels van het parlement, door Lizzy Sara May. Vertaling H. P. Leo pold N.V., Den Haag. OM het voortbestaan van de Westduitse deelstaat Rijn land-Palts vanwege zijn be stendige C.D.U.-gezindheid kanseliers eigen landje" noemd gaat het, wanneer het Constitutionele Hof in Karls ruhe dezer dagen de klacht van de Hessische landsregering in Wiesbaden tegen de federale re gering in Bonn zal behandelen. De (sociaaldemocratische) lands regering van Hessen verwijt de (christen-democratische) federa le regering schending van de (voorlopige) Westduitse grond wet. Zij weigert nl. stappen te nemen zoals artikel 29 van de constitutie die voorschrijft tot her-verdeling van de Bondsrepu bliek die op het ogenblik tien (met West-Berlijn meegerekend: elf) deelstaten telt. Hessen wil de districten Montabaur en Rheinhessen van Rijnland-Pals „af pikken". En aangezien de districten Trier en Koblenz al te kennen heb ben gegeven liever bij (het rijke) Noordrijnland-Westfalen te behoren en de Pais dan bij het kleine Saargebied zou kunnen worden gevoegd, zou de deelstaat Rijnland-Pals netjes zijn opgedeeld. Waartegen C.D.U.-premier Peter Altmaier zich uiteraard verzet. om uitspraak verzocht (Van onze correspondent in Bonn) /estduitse ueelstaten. Het heeft oppervlakte van rond 11.500 vierkante kilometer en circa 3.5 miljoen inwo ners. De Rijn, de Moezel, de Saar, de Lahn, de Ahr en de Ruwer stro men er doorheen en maken Rijnland- Pals het centrum van de bondsrepubli- keinse wijnbouw. De landsregering in Mainz welker stadshelft op de rech ter-Rijnoever tot Hessen behoort, is de enige in Westduitsland, die een wijnministerie telt. Zeventig pro cent van alle Westduitse wijnbouwge- bieden ligt in Rijnland-Pals, dat na de oorlog werd samengesteld uit stuk ken van de Rheingau, Hessen, de Pais en verschillende andere provincies. „Koude oorlog Twee jaar geleden begon de „koude oorlog" van Hessen tegen Rijnland- Pals. Hessen motiveert zijn strijd om de districten Montabaur en Rheinhes sen met artikel 29 van de (voorlopige) grondwet, dat dwingend een her-ver kaveling van de Duitse deelstaten voorschrijft, naar ethnologische, histo rische en economische principes. Daarbij dient, zo zegt de grondwet, Na Chroesjtsjef's optreden: Reacties van Eisenhower DRESIDENT EISENHOWER heeft zaterdagavond ver klaard, dat Chroesjtsjef's kwaad aardige uitdrukkingen de weste lijke bondgenoten dichter tot el kaar hebben gebracht dan ooit sinds hij in 1953 zijn ambt aan vaardde. De Amerikaanse president zei dit tijdens een diner van de Repu blikeinse partij in West Point. Voorts zei hij: „Geen land ter wereld durft de Ver. Staten aan te vallen, en zij weten het." Eisenhower werd luide toegejuicht door de 1500 gasten, toen hij verklaarde, kennelijk doelend op de spionnagevluch- ten van de U-2-toestellen, dat de Ver. Staten trachten tot de Russische ge- 313) De naam „coca" betekent eigenlijk „de plant", d.w.z. de plant bij uitnemendheid. Deze naam kon den de Zuidamerikaanse Indianen ge voeglijk geven aan de plant die w\j officieel Erythroxylon coca noemen, want het kruid verdreef honger en vermoeidheid, verschafte veerkracht en uithoudingsvermogen en schonk blijmoedigheid en een gevoel van welzijn, zodat zy als draagster van magische eigenschappen werd be schouwd. De oudste kenners van dc coca zyn, voor zover ons weten reikt de Aruaks geweest, die in het tegenwoordige Columbia woonden. Verdrongen door de Chibeha's, brachten dc Aruaks de coca naar Bolivia cn noordelijk Peru, waar de Aimara's van hen het ge bruik leerden ken nen. Na 1020 n. Chr. veroverden de In ca's Bolivia, Equa- dor, Peru cn gewel dige stukken van Columbia. Chili en Argentinië, waar door ook deze TOCH IS HET ZO! het ge bruik van de coca leerden kennen. In de 14de eeuw was bij de Inca's dit gebruik geheel ingeburgerd. De aanplant komt bij hen onder toezicht van een priester te staan, die de planten door magi sche ceremoniën beschermt; de oogst wordt alleen door mannen binnen gehaald, want dit werk is de vrou wen streng verboden. Na de ontdekking van Amerika neemt de Spaanse priester Tho mas Ortiz in 1499 waar, dat op de noordkust van Zuid- Amerika een kruid als genot middel wordt gebruikt, „hayo" ge naamd en in 1533 krygen we daar over uitvoeriger berichten van Fran cisco de Xerez. Het kruid blijkt de coca te zyn, waarin eerst in 1860 A. Niemann de cocaïne kan vinden, waarvan Willstatter tenslotte de sa menstelling kan aantonen. Naast de verdovende werking van cocaïne op de slijmvliezen, bljjkt aan dit middel een groot nadeel te zyn verbonden, t.w. de verlammende wer king op de ademhaling in gevallen van acute vergiftiging. Het is duide lijk, dat stoffen die dergelijke eigen schappen hebben, niet vrtfelyk in li monades kunnen worden gemengd. U behoeft dan ook geen angst te heb ben dat coca cola, of een andere li monade. waarin de vatten. In dergelijke drankjes is vaak ca feïne gemengd, wat nog steeds iets heel anders is dan coca. Ook buiten de limonade-industrie kan gemakkelijk misverstand over de naam coca ontstaan, want in Paraguay heeft men de naam coca ook gegeven aan een boom die Pa- raguaythee levert, hoewel dat een hulstsoort is (Ilex Paraguayensis St. HiL), terwijl de coca verwant is aan de vlasachtigen. O ja, weet u, dat het In het hoog land van Zuid-Amerika heel moeilyk is om het eten door koken gaar te krijgen? mijn heimen door te dringen, mening terecht". De president zei, dat de vastbesloten heid der Ver. Staten om sterk te blij' ven in wetenschappelijk, economisch en militair opzicht was gebaseerd op het beginsel der menselijke waardigheid. „Vryheid zal ten slotte triomferen over tirannie". Eisenhower vervolgde: „Wij zijn be nieuwd wat het resultaat zal zijn van elk fatsoenlijk, behoorlijk gebaar dat wij naar de mensen in het andere kamp imaken. Behalve sterk blijven, moeten de Ver. Staten verzekeren dat hun bondgenoten „altijd aan onze kant staan in de vast- Eisenhower's opmerkingen waren eerste commentaar in het openbaar op lersoonlijke kritiek van Chroesjtsjef persoonlij] i hemzelf. Herter De Amerikaanse minister van tenlandse zaken. Christian Herter, heeft verklaard dat hij het betreurt dat Chroesjtsjef het peil van de internatio nale betrekkingen probeert te verlagen door zijn scheldpartijen op president Eisenhower. Herter zegt er zeker van te zyn, dat alle Amerikanen zijn afkeer van de onbeheerste aanvallen van Chroesjtsjef delen. Het is begrijpelijk dat de Sowjet- leider probeert onder de verantwoorde lijkheid voor het mislukken der top conferentie uit te komen, doch dat is nog geen excuus voor zijn scheldpartijen op Eisenhower. Daar is hij, noch zijn regering mee gediend, aldus Herter's verklaring. Kolonel Eekhout naar Nw.-Guinea vertrokken Kolonel W. D. H. Eekhout, onder iens bevel de brigade Nederlands Nieuw Guinea zal staan, is zaterdag avond per KLM van Schiphol naar Biak vertrokken. Met hem reist een kleine staf, be staande uit een tiental officieren, on derofficieren en soldaten, die de ko lonel in Nieuw Guinea zullen assiste ren bij de voorbereidingen voor d« ontvangst van de brigade. Naar be kend zal dit contingent, bestaande uit beroeps- en dienstplichtige mili tairen, in augustus naar de oost ver trekken. In de afgelopen weken, zo vertelde de kolonel, is er hard gewerkt aan de uitrusting van het contingent. „Inderdaad heb ik in Korea ook eni ge ervaring opgedaan ten aanzien van de uitrusting van militairen in een warm klimaat", zo zei hij. „Voor de brigade, die thans in Ne derland een speciale opleiding krijgt, is intussen praktische kleding uitge zocht, ook schoeisel en voorts heb ik mij bezig gehouden met de keuze van het materiaal, dat we in de oerwou den van Nieuw Guinea nodig zullen hebben. Dat alles is nu in kannen en kruiken", aldus kolonel Eekhout. Het Nederlandse vliegdekschip Karei Doorman en de jagers Limburg t-n Gro ningen, die onder bevel van schout-bij nacht A. P. Ferwerda, op weg zijn naar Nederlands Nieuw-Guinea, zijn maandag de haven der Canarische eilanden. Las Palmas, binnengelopen, waar zij tot woensdag zullen blijven. Aan boord van de Karei Doorman is een ontvangst ge houden voor de autoriteiten van Las Palmas en de Nederlanders ter plaatse. Hoe lang nog? staat Rijnland-Pals nog zal blijven be staan. Als het Constitutionele Hof de federale regering op haar boterham geeft, dat zij de grondwet heeft ge schonden aangezien zij heeft gewei gerd op grond van „Volksbegehren" te handelen en de districten Monta baur en Rheinhessen bij Hessen te voegen, zal het land Noordrijmand- Westfalen met een soortgelijke klacht komen ten aanzien van de districten Koblenz en Trier. De landsregering in Mainz staat uiter aard aan de zijde van de bondsrege ring. Zij gaat zelfs nog verder e~n meent, dat als er nu tóch her-ver kaveld moest worden het Saarge bied op grond van geschiedenis en fa miliebanden dan maar bij Rijnland- Pals moet worden gevoegd. De Bondsregering heeft nog een belang rijke reden om het bestaan van Rijn land-Pals te rekken en de her-verka veling zo lang mogelijk te traineren: in Mainz regeert bij absolute meer derheid een C.D.U.-regering, die in de Bondsraad, de vertegenwoordiging der deelstaten, vier waardevolle stemmen voor de regering in Bonn afgeeft. Dat is trouwens ook, waarom het in de grond van de zaak de socialistische landsregering van Hessen gaat, die voor de economisch vrij onbelangrij ke districten Montabaur en Rheinhes sen niet zoveel belangstelling heeft: Met de uitvoering van de „Volksbe gehren" zou niet alleen Rijnland-rals van de kaart van West-Duitsland ver dwijnen, maar ook de toch al peni bele regeringsmeerderheid in de Bonds raad, waarin de deelstaten vertegen woordigd zijn. Bloedbad onder kampeerders Een waanzinnige heeft in de nacht van zaterdag op zondag vier kampeer ders twee jongens en twee meisjes van een jaar of twintig die in tent aan de kust in Zuid-Finland c nachtten, met een scherp voorwerp aangevallen. De twee meisjes en eer van de jongens werden onmiddellijk ge dood. De vierde kampeerder leeft nog, maar verkeert in levensgevaar. De tent werd totaal vernield. De politie is terstond in de wijde omgeving gaan zoeken. Er is een man gearresteerd, maar er is nog slechts heel weinig bewijsmateriaal tegen hem. De vorige zomer zijn twee Finse meisjes onder dergelijke omstandighe den in een tent vermoord. Joods gezin na 22 jaar herenigd Twee en twintig jaar geleden vluchtte een jonge jood, Giras Mandel, uit Li- tauen om zijn vrijheid en fortuin Afrika te zoeken. Hy liet zijn vrouw zijn drie weken oude dochtertje Lily achter in de hoop. dat hij ze spoedig kon laten volgen. Maar de oorlog brak slaagd zakenman in de rijke Noord- Rhodesische kopermijnstad Chingola, ge hoord, dat zijn vrouw en dochter veilig en wel in Israël zijn Over enkele dagen zal hij naar Israël vliegen om hen naar Rhodesia mee terug te nemen. Ook neemt hij dan zijn 21- jarige nichtje Sonia Ezrock mee, die met zijn vrouw en dochter uit Litauen wist te ontkomen. Toen de Duitsers het land binnen vielen trachtten mevrouw Mandel er Lily naar Rusland te ontkomen. Hun trein werd echter door Duitse troepen aangevallen en zij moesten 800 km van de tocht te voet afleggen. Mandel hoorde niets meer van vrouw en dochter tot na de oorlog, toen uit een uit de Sowjet- unie gesmokkelde boodschap bleek, dat zij leefden. Een jarenlange actie om uitreisvisa voor hen te krijgen liep op niets uit. Tot dan nu het telegram uit Israël kwam: vrouw en dochter vertrokken een geleden uit Polen. Door het instorten van een houten brug, waarop zich ongeveer vijftig personen bevonden, zijn in Rieti, in Midden-Italië, veertig mensen gewond, van wie drie ernstig. Zij stortten in de droge bedding van een stroom. De mensen waren op weg naar de kerk. i elke woensdag jongensmarkt smal model In de moderne modekleur blauw Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 8 jaar. 4. 95 flefeint tvjging per moot) Antwoordnota aan Argentinië Geheime dienst lichtte Ben Goerion niet in De Jodenmoordenaar Adolf Eichmann heeft, na een bedenk tijd van vierentwintig uur, zich bereid verklaard vrijwillig naar Israël te vertrekken om daar te recht te staan. Deze verklaring heeft hij afgelegd in een brief aan de mensen van de Israëlische ge heime dienst, die hem in Argen tinië hebben gegrepen. De Israë lische regering is niet door de groep van de geheime dienst, die de arrestatie verrichtte, op de hoogte gesteld van haar plan Eichmann per vliegtuig uit Ar gentinië te ontvoeren. Aldus is officieel medegedeeld in een Is raëlische antwoordnota op het verzoek om inlichtingen van de Argentijnse regering. Volgens deze nota hebb vrijwilligers Eichmann in Argentinië ontdekt Zij hebben zich toen met hem in verbinding gesteld en h«m ge vraagd of hij bereid was in Israël terecht te staan. Eichmann, die onder een schuilnaam in een voorstad van Buenos Aires woonde, heeft daarop zijn ware iden titeit toegegeven en 24 uur bedenktijd gevraagd. Daarna heeft hij zich be reid verklaard vrijwillig naar Israël te vertrekken. Hij heeft de Israëlische vrijwilligers een eigenhandig geschre ven brief ter hand gesteld, waarin hij verklaarde een waarheidsgetrouw beeld van zijn- werkzaamheden in Duitsland te zullen geven, opdat dit aan toekomstige generaties bekend zou worden. De geheime dienst heeft de Israëli sche regering pas op 23 mei mede- In de Israëlische nota wordt verder verklaard, dat, indien de Israëlische vrijwilligers de Argentijnse wetten hebben geschonden, de regering van Israël daarover haar spijt wenst te betuigen. „Maar Israël wil wel, dat Argentinië rekening houdt met het buitengewone be lang van het feit, dat nu de man teiecbt kan staan, die aansprakelijk is vooi ombrengen van miljoenen Joden. ZU wil er in dit verband ook de aandacht op vestigen, dat de betrokken Israëlische vrijwilligers zelf overlevenden van de nazi-terreur zyn", aldus het antwoord De nota besluit: „Israël is er zekei van, dat de Argentijnse regering begrip zal tonen voor de historische en morele waarden, die bij deze zaak in het geding zijn". Een rechter te Haifa, dr. Bach, aeefi het voorarrest van Eichmann met vijf tien dagen verlengd. Eichmann had niets te zeggen, toen hij voor de rechter stond, die zijn ouders en vele andere familie leden heeft verloren door de Jodenver volgingen in de tijd van het naziregicm. Bach heeft verder bepaald, dat publi katie van gegevens, die zouden kunnen leiden tot ontdekking van de plaats w Eichmann gevangen wordt géhouden, verboden. Zoutkampers moeten overschakelen, zegt „garnalen-koningin" Gisteren was het vlaggetjesdag in Zoutkamp, de garnalen-vissershaven de Lauwerszee. Na de vlootschouw, in de binnenhaven werd gehouden, was het hoogtepunt van de feestelijkhe den dc ontvangst van de „garnalen- koningin". Deze stelde vast, dat het er niet naar uitziet dat de wens van uit- van de afsluiting van de Lauwers- zal worden vervuld. Zij wekte de irs van outkamp daarom op om hun n eigen handen te nemen, voordat de haven zal zijn afgesneden van de Waddenzee. Zij noemde als mogelijkhe den het overschakelen naar de visserij met grote zeewaardige vaartuigen of omscholing naar ondere beroepen. Intussen stelde de garnalenkoningin vast, dat de bedrijfsresultaten van de Zoutkampse visserij het afgelopen jaar niet ongunstig zijn geweest en dat men redelijk heeft kunnen investeren in ver beteringen van de vloot. Echolood is voor de meeste vissers geen luxe meer en tal van vaartuigen zijn voorzien van nieuwe motoren. In zijn antwoordspeech beaamde de loco-burgemeester van Ui- rum. dat dc bedrijfsresultaten niet on gunstig zijn geweest. Hij zei, dat het belangrijk was wanneer de jongeren de sseriischool bezoeken omdat voor de 'erschakeling naar grotere vaartuigen diploma's en een goede opleiding ver eist worden. Intussen geloofde de loco burgemeester van Zoutkamp, dat de in dijking van de Lauwerszee toch ook voor Zoutkamp nieuwe mogelijkheden met zich mee zou brengen, bijvoorbeeld de functie van verzorgingscentrum voor het nieuwe recreatiegebied dat gaat ont staan. Gisteren zijn stakingen in de V.S. uitgebroken op bases waar aan de Atlas raket wordt gewerkt Amerika's mach tigste raketwapen en het enige inter continentale ballistische projectiel dat operationeel is. Leden van de IAM, (international association of machinists) legden het werk neer en begonnen te posten op Cape Canaveral in Florida, de raket- oasis Vandenberg in Californië en de luchtbases Warren in Wyoming en Offutt in Nebraska. Op Cape Canaveral hebben 800 stakers met succes gepost. Ook leden van sommige andere vakbonden besloten niet aan het werk te gaan. De staking is gericht tegen de Con- vair-afdeling van General Dynamics, de firma die Atlasraketten fabriceert. De IAM heeft reeds toestemming gegeven voor het uitroepen van stakingen by andere defensie-werken zoals de produk- tic van de Polarisraket en de Midas-, Samos- en Ontdekker-satellieten. Het arbeidsgeschil gaat over een els voor een verhoging van het uurloon met veertien dollarcent. Het laatste aanbod von Convair was een verhoging van elf dollarcent. Stemmen voor en tegen Senator William Fullbright, voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, heeft maan dag verklaard dat het wellicht verstandig zou zijn als president Eisenhower zou overwegen zijn voorgenomen bezoek aan Japan uit te stellen met het oog op de agitatie die in Japan heerst. Full- bright is een der belangrijkste le den van de Democratische partij Intussen is op een nationale conventie in de Japanse socialistische partij be sloten dat de gehele socialistische fractie in het Lagerhuis zijn ontslag zal indie nen. Men wil verhinderen dat het Ameri kaans-Japanse veiligheidsverdrag zal worden geratificeerd. De socialistische fractie, die 125 zetels van de in totaal 467 inneemt, heeft de zittingen in het Lagerhuis al niet meer bijgewoond sedert de liberaal-democratische party van pre mier Kisji op 20 mei het verdrag onver wacht heeft geratificeerd. De socialistische 6tap kan de regering er direct toe dwingen het Lagerhuis te ontbinden, daar de fractie van de rege ringspartij 288 zetels heeft, betgeen vol doende is voor een stemming. Bovendien wil de premier de zaak regelen door een serie tussentijdse verkiezingen voor de opengevallen zetels uit te schrijven. Moeilijk Verwacht wordt nu, dat president Eisenhower tijdens zijn bezoek aan Japan wel een bezoek aan de parlements gebouwen zal brengen, maar niet de beide huizen van het parlement zal toe spreken. Voordat het besluit van de socialisten bekend werd, heeft een woordvoerder van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken de berichten dat Eisenhöwer zou hebben voorgesteld zijn bezoek aan Japan wegens de politieke moeilijkheden over het verdrag uit te stellen, „volmaakt be lachelijk" genoemd. Volgens deze zelfde berichten zou premier Kisji Eisenhower met nadruk verzocht hebben zijn bezoek niet uit te stellen, daar hij zelf in dal geval gedwongen zou zijn af te treden. De pogingen door linkse groeperingen om de regering van premier Kisji omver te werpen en het bezoek van president Eisenhower te verhinderen nemen echter Z3*j aan kracht toe. De socialisten, gesteund door het machtige drie en en half miljoen leden tellende vakverbond Sohyo hebben de plannen goedgekeurd om het bezoek van Eisenhower aan Japan te verhin deren. Dit bezoek noemde de socialisti sche voorzitter Asanocma inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Japan De Amerikaanse senator George A. Aiken meent, dat de beslissing aan de Japanse regering moet worden gelaten en zeide: „Als de president niet gaat, zal dit Chroesjtsjef nieuw propagandamate riaal verschaffen. Ik ben er zeker van, dat de Japanse regering de president niet zou willen laten komen, als zij de toestand niet in de hand had. De Japanse regering heeft herhaald, dat er geen plannen bestaan om het bezoek van Eisenhower uit te stellen. Tussen de 50 en 65 pelgrims zijn gis teren gewond geraakt door het instorten van een kleine houten brug. De Ita liaanse pelgrims, kwamen in een dro ge rivierbedding terecht. Ze hadden eer mis bijgewoond in een bedevaartplaats nabij Antrodoco in midden-Italië. De brug stortte in toen de processie zich er overheen begaf. Mannen, vrou wen en kinderen maakten een val van Kruiswoord-puzzle zonder zwart Horizontaal: 1. kunstmatige spring bron - scheikundig element (afk.). 2. oude Nederl. munt van 3>i stuiver - soort hond. 3 zijtak Donau - lijst. 4. aarde of grond vreemde munt. 5. plaats in België streling - verstan dig (bargoenr). 6. rode spaanse wijn - appel. 7. pookijzer stad in Letland. 8. in het laar onzes Heren (afk. Lat) - eer niet gesloten. 9. vogel - familie lid geheel de uwe (afk. Lat). Verticaal: 1. jongensnaam vervoer middel. 2. orient expresse (afk) - zwart bruin sap uit de blaas v d inktvis - lidwoord. 3 akelig - wijnmaat. 4. ver schil tussen bruto en netto gewicht - zwakke. wederk. voornaamw. - deel van het oor. 6. meisjesnaam - stadje ln België - voorzetsel. 7 wat niet kan gemist worden - stamloze moeraspalm. (Mal). 8. roofdier - water in Friesland slobkous (Vlaams). 9. boom - over schot. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal. 1. Willem ami. 2. ano- -e Eger 3. repel - geld. 4. meid tenor. 5. orkaan - Dee. 6. nL - om - thans. 7 Daan naald. 8. en sein - Lee. 9. Agnes 6pin. Verticaal: 1 Warmond e.a. 2. In ^erlang. 3. Lopik - o.a. - Sn. 4 Ld. - Edam - nee. 5. eelt - At - nis. 6. Megen - Hans. 7. agenda - alp. 8. meloen - 'lel. 9. ir. - Dresden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5