Bonn wenst eenheid in buitenlandse politiek Z fieü!: Walter leefde op water T Rus gedood bij het lossen Kolenhandel oneerlijke bevreesd voor concurrentie Schedeldakoperatie Geen wettelijke regeling voor lottospel nodig? ontharing depilan Schelde helpt Engels schip Alitalia mag op Los Angeles gaan vliegen Landbouwer en knecht aan dood ontsnapt Jongkman, heeft de heer E.^A^VeVmeTr.' voorxitter van de Partij van de Arbeid en lid van de Tweede Kamer gisteren bij het begin van de openbare zitting herdacht. Er ■on geen reden zijn daaraan bijzondere aandacht te besteden, ware het niet, dat de heer Jonkman een paar preliminaire opmerkingen maakte, die bedoeld waren als een rechtvaardiging voor de herden king. Zowel voor de familieleden van dc betrokkene als voor de Eerste Kamer zelf is dat enigszins vreemd, zo iets moet vanzelfsprekend zijn, of het blijft achter wege. Dit spreekt temeer, omdat mr.Jonk- man's rechtvaardiging nog al gezocht leek. Hij zeide nl. dat het geen gebruik is uit staan bü liet lid de Kam de de hi tand lid van een grote partij en hij had k een groot aandeel in het politieke le- n. Tot goed begrip diene, dat de functies digheid, dat iemand, die 1 de functie i partij bekleedt, ook lid 2q ia van een Kamer. En wat het lid maatschap van de Kamer betreft, we me nen dat het verkeerd is als argument te e' gebruiken dat de betrokkene daarbuiten een e» belangrijke plaats bekleedde. De Tweede le, Kamerleden zijn allen geljjk, heb- ■T ben pecies dezelfde rechten en plirlitpn. ie Natuurlijk kan het ene lid voor een Ka- Al mer veel meer zijn, hetzij door het aan- tdi tal Jaren van het lidmaatschap, hetzij •e) i00T. een bii' of doi onlijke de Eer inschappen. Maar Kamer moei nd ht ifli den in de Kamer „aan de overkant' fd gaan beoordelen. Er helemaal naast in verband lijkt ons het argument van 7 heer Jonkman, dat het ging om een v aanstaand lid van een grote partij, v i| door de indruk wordt gewekt, dat er t ei| erlei soort politici zijn, die van grot* die van kleine partijen, terwijl een ,rs) noemden aanspraak mogen maken op voorkeursbehandelng van de voorzitter de Eerste Kamer. Dit laatste argumer des te verwerpelijker, omdat de voorz van de Eerste Kamer tot die grote pa- tij, waarvan hij het vooraanstaande li herdacht, behoort. t r> In het Wllhelmlnagasthuis te Amster- ?kel dam Is de 25-jarlge Russische elektrl- 3p j clen Qeorrey Pavlov overleden aan de n. verwondingen die hij vrijdagavond 27 mei heeft opgelopen bij het lossen In de Coenhaven van de lading triplex uit het Kq Russische 1850 brt. metende s.s. Korsum (Ra Shevchenskovsky. n j Met enkele mede-opvarenden (een landgenoot en een Nederlander) bevond erna pavlov zich aan boord van een langszij- fill liggende lichter, toen uit een verkeerd fil bevestigde strop 9 balken losschoten. De egia drie mannen werden daardoor getroffen. De beide Russen moesten in -het zieken huis worden opgenomen. De Nederlander is het na num- één in de Bondsrepubliek ge- orden. Na de in Parijs niet eens tot stand gekomen topconferentie is van zijde der sociaaldemokratische oppositie in Westduitsland de wens geuit aangaande een gezamenlijke „be stands-opneming" door regerings partijen en oppositie, met het doei te zoeken naar een gemeenschappe lijke buitenlandse politiek. Door de „Union"-partijen, de C.D.U. en de is daarop geantwoord, dat de enige manier om tot gemeenschappe lijkheid te komen is, dat de S.P.D. de juistheid van de tot dusverre door de regeringspartijen gevoerde buiten landse politiek erkent cn zich daarbij openlijk aansluit. Voor de S.P.D. capitulatie betekenen en het is niet zo verbazingwekkend, dat de Westduitse socialisten daarop niet willen ingaan. Op 30 juni a.s. zal in de Bondsdag, aar aanleiding van het mislukte Pa- rijse gesprek der Grote Vier, een debat de buitenlandse politiek worden ge houden In de tussenliggende periode zal beide kanten ernstig en zakelijk gevoerde discussie ongetwijfeld worden voortgezet. Het is echter twijfelachtig de loop van enkele weken tegen stellingen zullen kunnen worden over brugd. die in de loop van vijf jaren (sinds de Bondsrepubliek zich op 5 mei 1955 bij het Atlantisch bondgenootschap aansloot en haar herbewapening her vatte) zijn gegroeid en die steeds breder zijn geworden. Bovendien zijn dagbla den. periodieken en partij-informatie- diensten. radiomicrofoons en televisie beeldschermen niet de juiste media deze discussie te voeren. De geeigende plaats daarvoor is de vergaderzaal de Bondsdagcommissie voor buiten landse zaken en het is dan ook daarheen, dat de S.P.D. tracht het gesprek ovei een eventuele gemeenschappelijke bui tenlandse politiek te verleggen. Oppositie voelt weinig voor een capitulatie (Van i correspondent In Bonn) niet helemaal zeker, dat HHIHHHMpÉMtfiMMP bijzonder; zijn geïnteresseerd in een gemeenschap pelijke buitenlandse politiek met de S.P.D. Men moet niet vergeten, dat de Christelijk-Demokratische- en de (Beierse) Christelijk-Sociale Unie min stens twee algemene verkiezingen in Westduitsland die van 1957 zelfs met absolute meerderheid van de socia listen hebben gewonnen met buitenlands politieke argumenten (het Atlantische bondgenootschap heeft Westduitslands vrijheid gered, verandering der buiten landse politiek of der regering zou bij de bondgenoten wantrouwen wekken, West duitsland moet zijn verplichtingen je gens dit bondgenootschap nakomen er zich bewapenen). Ook in 1961 willen de Christendemo- kraten weer met buitenlands-politieke wapens tegen de socialisten te velde trekken en na de mislukite Parijse con ferentie kan men vaststellen, dat dit sterke wapens zullen zijn. Zij zouden voor de Christendemokraten verloren gaan, wanneer er een gemeenschappe lijke buitenlandse politiek met d< cialisten tot stand zou komen. Zij den dan de sociaal-demokratische Duits- land-politiek (uittreden uit het westelijke bondgenootschap, beperking van de be wapening, gesprekken met de Sovjet unie tot elke prijs, een paritaire West- Oostduitse commissie ter regeling var de hereniging) niet meer als een „ge vaar" en als een miskenning van het onder de Westelijke bondgenoten moei zaam herwonnen vertrouwen kunnen brandmerken. Dr. Adenauer zou dan ook, naar aanleiding van het sociaaldemokrati sche streven naar een gemeenschap pelijke buitenlandse politiek, de vol- pelijke buitenlandse politiek, de Advertentie Verjong Uzelf en ook Uw fiets! De Christelijke Bond Brandstoffenhandelaren in Ne derland maakt zich ernstig be zorgd over de aktiviteiten van de landbouwcoöperaties, voorname lijk aangaande die zijn aangeslo ten bij het Centraal Bureau te Rotterdam. Unaniem namen de leden van deze bond, die donder dag in Middelburg hun elfde jaarvergadering hieldèn, een voorstel aan van de heer C. P. Berkman, waarin nog eens na drukkelijk tegen deze aktiviteiten werd gewaarschuwd. De afge vaardigden waren ervan over tuigd, dat zij als middenstanders- kolenhandelaren allerwegen kun nen constateren dat de landbouw coöperaties ook op het gebied van de brandstofvoorziening een steeds grotere plaats pogen te veroveren. Met name in de Randstad Holland, aldus bleek uit het voorstel-Berkman, heeft men zich zeer beijverd de nieuw bouw als jachtterrein te kiezen om nieu we afnemers te werven. Het in uitzicht stellen van kortingen en het geven van gratis kolen of olie zijn dan de strijdmiddelen van deze coöperaties. Men zou dit kunnen betreu ren, zeiden de brandstoffenhandelaren, maar het moeten accepteren ware het niet dat dergelijke praktijken uitgere kend gebeuren door de bevolkingsgroep die zo in het bijzonder uit is op be scherming. Misschien, vroeg men zich af. heeft men in agrarische kringen niet het begrip „dat men tegenover ons iets zich veroorlooft wat men behoort na te laten". Breed overleg in dezen achtten de leden dan ook dringende noodzaak. De vergadering besloot, uitgaande van het christelijk beginsel, dat het bonds- bestuur al of niet in samenwerking met het bestuur van de Christelijke Midden standsbond kontakt zal proberen te van vinden met de Christelijke Boeren- en Tuindersbond om gedaan te krijgen dat de CBTB op grond van de christelijke maatschappijbeschouwing de te ver door gevoerde coöperatie op "het gebied van handel en industrie in het algemeen en de huishoudvoorziening in het bijzonder afkeurt, dit openlijk publiceert en ter kennis brengt van haar bedrijfsgenoten liet Centraal Bureau te Rotter- CHAOS? De voorzitter van de Chr. Bond van Brandstoffenhandelaren, de heer P. K. Oly, had voordat de heer Berkman met zijn voorstel kwam, reeds gewag ge maakt van de klachten die het bonds- bestuur over deze kwestie hadden be kt. Hij deelde mee dat brieven zijn uitgegaan naar de directie van de Staatsmijnen, die van de Steenkolen Handelsvereniging en de organisatie van importeurs. Deze instanties hebben daar op de Chr. Bond verzocht zo voorzichtig georganiseerd mogelijk te werk te gaan om chaosvorming te voorkomen n dergelijke chaos zou funest zijn iedere brandstoffenhandelaar, dus de heer Oly, die zei dat het niet de taak van zijn bond was om revanche te nemen. volgende opmerking ten beste heb ben gegeven (van zijn vakantieoord in Cadenabbia aan het Comomeer uit): Ik heb nimmer aan mijn buiten landse politiek getwijfeld, maar het feit, dat de sociaaldemokraten er nu belangstelling voor tonen, stemt mij ineens tot nadenken'. Er zijn dan ook vele C.D.U.- en C.S.U.- ers, die de door de Westduitse socialisten voorgestelde „bestands-opneming" en hun opmerkingen over de „nationale noodtoestand", eenvoudig aanzien vooi een verkiezings-tactische manoeuvre, waarop de „Union"-partijen niet mogen ingaan. Zij zijn degenen, die de ene barrikade na de andere zullen opwerpen om te verhinderen, dat de sociaaldemo kraten de buitenlandse politiek der re geringspartijen nader komen. Zulk een barrikade was ook de vragen lijst aan de SP.D.. die de Westduitse minister van defensie Strauss in de in formatiedienst van zijn partij, de C.S.U, opstelde. Daarin stond o.m. dat er var een gemeenschappelijke buitenlandse politiek geen sprake kan zijn, zolang men het niet eens is over de beoordeling van de fundamentele feiten en de sequenties die daaruit dienen te den getrokken. Zo vroeg de minister de S.P.D. of zij inziet dat de Sovjetunie geheel Duits land wil opslokken om van daaruit ge heel Westeuropa te onderwerpen, of zij nog altijd van mening is dat Westduits lands toetreding tot de N.A.V.O. de eigenlijke hindernis is voor onderhan delingen over een hereniging van Duits land. of zij immer nog gelooft dat de Bondsrepubliek van de opbouw ener strijdmacht had moeten afzien, of zij meent dat uittreding uit de N.A.V.O. er het weigeren van moderne (nucleaire wapens de hereniging ook maar ééi stap naderbij zou brengen, of zij inziet dat de Sovjetunie het communistische regime in de Oostzone nimmer zal op heffen en nog een paar van dergelijke „geladen" vragen, die voor de socialis ten moeilijk te beantwoorden zullen zijn zonder in velerlei opzicht een buiten lands-politieke volte-face te maken. Het zijn vragen op een duidelijke beantwoording waarvan de „Union"- partijen (en ook het Westduitse volk) recht hebben, ofschoon zij niet de indruk wekken alsof zij enig ander doel hebben dan de S.P.D. in het n te drijven inplaats van haar de ge legenheid te bieden uit de buitenlands politieke impasse te komen, waarin zij mede door het gedrag Kroesjtsjef in Parijs is geraakt. De S.P.D. kan er overigens op rekenen, dat de „Union"-partijen haar in het Bondsdagdebat deze zelfde harde vragen zullen stellen. De socialisten doen er heter aan dan de antwoorden klaar te hebben. 2) De meeste mens de schedeldakoperatie van de chirurgie Is. Dat Is ech ter niet het geval, want oudheidkun denken, dat rees natuurlijk de vraag, wat de be- nleuwe doeling daarvan kon zijn geweest. Wellicht hoopte men daardoor de druk op de hersenen, veroorzaakt ook al operaties aan het schedeldak deze operatie in verband stond met heeft uitgevoerd. Uit tal van prehls het geloof i geesten, die ge- meest plompe voorwerp dat we on« kunnen voorstellen, nl. het vuurste nen mes! Toch hebben verscheidene patiënten deze In greep aan de her senpan overleefd, want er zijn ver schillende prehisto rische schedels ge vonden waar het been rondom de tre- panatiegaten was vërgroeld en waar aan de krassen van de vuursteenscherf nog kennen. Het percentage TOCH IS HFT ZO! te her- nog |L venden ders deze gevaarlijke operatie zullen dat we waarschijnlijk niet mogen over- ven schatten, maar het feit alléén, dat rikaanse Indlanei een dergelijke ingrijpende operatie lende, met succes kon worden uitgevoerd openingen ln een tijd waarin kennis van het eeuwen o menselijke lichaam en inzicht in ste- operatie by herhaling te hebben rllisatlemethoden zo goed als geheel dergaan! ontbrak, is op zichzelf al verbazing- wekkend genoeg. Een ln Zuld-Amerika gevonden ben- schedel uit vóór-hlstorlsche tijd ten in de schedel de kwade geesten gelegenheid tot ontsnappen te geven, welke vlucht door ingewikkelde ma gische handelingen en bezweringen van medicynmannen en den bevorderd. We kunnen dit primitief en dom vinden, maar dienen daarbij te bedenken, dat dit paardemiddel in ver scheidene gevallen helpen geholpen ook. an- i het ondenkbaar zijn. al die tyd daarmee is blij- doorgaan. Schedels van Zuidame- •erschil- grote, geheelde trepanatle- ikele van deze. enkele oude. vondsten blijken de Feitelijke situatie niet bevroren Het lid van de Tweede Kamer, de heer Geertsema (V.V.D.), heeft de minister van justitie een aantal kriti sche vragen gesteld over de uitbreiding van het aantal deelnemers aan de voet balpool en over het Lottospel, dat de vereniging voor maatschappelijk werk „Humanitas" van plan is te organi seren. Advertentie Modern, snel en mild, veilig en reukloos i del brandstoffer.'iandel over het afgelopen jaar Op één punt vestigde de heer Oly speciaal de aandacht, dat, volgens hem, héél Nederland behoorde te weten. Be paalde slechtbekende, door hem niet met name genoemde, bedrijven en of ganisaties trachtten partijen inferieu re kolen, welke nog afkomstig zijn uit de periode van vlak na de oorlog, onder aantrekkelijke namen en voor nog aan trekkelijker prijzen, weer in de handel te brengen. Spreker waarschuwde hier tegen. Als gastspreker fungeerde Mr A. van de Ka van de Christelijke Mid denstandsbond. De titel van zijn rede luidde: „Ons aandeel in de toenemende welvaart". De sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotterdam is bij het 7200 ton metende Engelse s.s. „Trewarlas" aangekomen, dat geladen met 5.000 ton stukgoed, strandde op het rif Jazirat Qaru in de Koeweit vergeefs getracht hadden het schip vlot te brengen, is aan Smit de berging en lading op basis Lloyds' arbitrage opgedragen. De Schel de is reeds begonnen met het uitzetten van bergingsankers en het lossen de lading. Waarschijnlijk zal een Nederlandse coaster gecharterd worden om bij het overnemen van de lading behulpzaam Het Engelse schip zit vrij hoog op het rif en heeft lekkage, maar de vooruit zichten voor een geslaagde berging zijn niet ongunstig, meent L. Smit en Co. VOLKSTELLING toonde vyf gaten, en onmiddeliyk bevi Set over Zuld-Amerika heb- het niet Juist zyn te ver swegen, dat Coca cola geen coca „....Weer een niet ingevulde geboortedatum...." De vorige minister van justitie heeft verklaard, dat de feitelijke toestand be treffende de voetbalpools bevroren zou worden totdat de Staten-Generaal zich over een eventuele wettelijke regeling van de sportprysvragen zou hebben uitgesproken. De heer Geertsema vraagt nu of de minister niet in stryd heeft gehandeld met deze uitspraak door toe stemming te geven voor een uitbreiding van de K.NV.B.-voetbalpool. Uit een door de regering ingediend wetsvoorstel blijkt, dat sportprijsvra- gen uitsluitend wettelijk geregeld moeten worden, vooral met het oog op de maximuminzet en de maximum prijs. Voor het lottospel, dat een veel grotere aantrekkingskracht op het publiek heeft dan de voetbalpool, zou de minister slechts volstaan hebben met een vergunning, terwijl niemand weet of er ook bepalingen zijn betref fende een maximuminzet en een maximumprijs. De heer Geertsema, die hierover erder vragen stelt, wenst ook van de minister te vernemen of hij niet van mening is. dat vergunningen voor bv. de voetbalpool en het lottospel alleen moeten worden verstrekt aan instellin gen, die zeer grote sectoren van het tschappelijke leven omspannen. „Humanitas" zou niet aan deze voor waarde voldoen. Tenslotte vraagt de heer GeerU>ema of de gehele materie van het organi seren van sportprijsvragen en lotto spelen niet spoedig in het openbaar behandeld kan worden. Joseph Kasavoeboe, de leider van de Kongolese partij Abako, heeft koning Boudewijn uitgenodigd, de plechtighe- 30 juni bij te Kasavoeboe, die lid is van de Kongo lese uitvoerende raad, werd gisteren door' de vorst in audiëntie ontvangen. Om hel haar uan de dames tijdens tochtjes in open auto's tegen het vervelende uitwaaien te beschermen heeft de Parijse ontwerper Réné Garraud een nieuwe serie hoedjes ontworpen, die het haar vasthouden. De hoedjes, die hij „Nefertiti" heeft genoemd, bestaan grotendeels uit stro en een voile, welke het geheel moet vasthouden. In de Paryse voorstad Saint Honoré is hét feest. En aan dat feest is een grote sproeiwagen van de gemeentereiniging tepas gekomen, met een inhoud van vijfduizend liter... geparfu meerd water, dat over de straten werd gesproeid. Dat voor dit ge beuren vooral de dames van heinde en ver waren gekomen, octifdat zou ook in andere ste den dan- Parijs het geval zyn geweest Eiland opengesteld voorzitter van het plassenschap drecht en omstreken, de heer J. Hooft Graafland, heeft gisteren het eer ste eiland op de Loosdrechtse plassen voor het publiek opengesteld. Hij deed dit door een groot „verboden toegang"- bord te verwisselen voor een naambord waarop „Geitenkaai" te lezen valt, de historische naam voor dit 300 meter lang en 25 m brede eiland. Autovervoer Texel vertraagd Tengevolge van een defect is een der boten van de Texelse Eigen stoomboot onderneming, die dc veerdienst tussen Texel en Den xlelder onderhoudt, uitge vallen. Aangezien de uitgevallen veer boot een capaciteit heeft voor veertig auto's zullen automobilisten gedurende de Pinksterdagen met ernstige vertra ging bij het overzetten rekening moeten houden. De Italiaanse luchtvaartmaatschap pij Alitalia mag haar luchtlijn Rome- Montreal doortrekken naar Los An geles, aldus is in Washington verno- Dit houdt tevens het recht in pas sagiers en vracht te vervoeren tus sen Los Angeles en Montreal even als tussen Los Angeles en Rome. De Alitalia die thans op New York en Boston vliegt zal ook toestemming krijgen Chicago aan te doen en zij mag voorts verder dan New York vliegen naar een nader te noemen plaats in het buitenland. In ruil hiervoor biedt Italië Ameri- ianse luchtvaartmaatschappijen aan Genua en Turijn aan te doen evenals de drie steden waarop thans reeds wordt gevlogen, Rome. Napels en Milaan. Van goedingellchte zijde worden sehe.r- pe reacties verwacht uit Nederland, aangezien de KLM dergelijke faciliteiten niet heeft verkregen. Wonder op overweg Trein raasde op 20 centimeter afstand voorbij (Van onze correspondent) T ANDBOUWER A. J. de Goey uit Hekendorp is gistermid dag op het nippertje aan de dood ontsnapt, evenals zijn knecht, toen beiden, gezeten op een platte wagen, in de buurtschap Oukoop wilden gaan melken en op de on bewaakte overweg Diemen plot seling eên trein zagen naderen. Op nog geen twintig centimeter afstand is de dood de beide man nen voorbijgeraasd Zoals dat elke middag gebeurt waren de heer De Goey en zijn knecht met paard en wagen, geladen met de lege melk bussen. nar de wei onderweg. Al hon derden malen waren zij de wat hoger liggende overweg gepasseerd. En nog begrijpen zy niet, dat zij de trein niet hebben horen aankomen. „Het uitzicht is goed en ik moet door de zon zijn verblind", zo zei de heer De Goey later. Hoe het zij: toen de mannen met paard en wagen op de overweg stonden, was het te laat om nog iets te doen. Beiden moeten een gil hebben gegeven en in een fractie van een seconde van de wagen zijn gesprongen. Op dat moment raasde de trein op een afstand van min der dan twee decimeter voorbij, de wagen in duizenden stukken vermor zelend en de melkbussen honderden meters wegslingerend De wagen werd precies achter het paard afgerukt: het dier liep zelfs geen schrammetje op. Alsof er niets was ge beurd liep het rustig verder tot aan de ingang van de wei, zo'n vyftig meter verder. Een zoon van de heer De Goey. die van flinke afstand het ongeluk zag gebeuren vreesde het ergste. Hij zag de stukken hout van de wagen ver boven de elek trische draden van de spoorlijk uit vliegen. Hij dacht aan een wonder, toen hij even later de beide mannen zag Het treinverkeer tussen Gouda en Woer den is ongeveer drie kwartier gestremd geweest Het uit Gouda komende trein stel werd aan de voorzijde beschadigd. He kon later de reis met geringe snel heid voortzetten DE negenjarige Walter Sedor die als enige een vliegtuig ongeluk heeft overleefd en het daarna 15 dagen zonder voedsel heeft moeien stellen, heeft in Flin Flon (Manitoba) verklaard dat zijn vader hem vlak voor diens dood nog raad heeft gege ven. Nadat zijn vader was gestorven heeft hij het stoffelijk overschot met bladeren bedekt en heeft hij bij het vliegtuig op redding wacht. Kort voor zijn dood had zijn vader hem gezegd bij het vliegtuig te blij ven, veel water te drinken, en dar komt mama je wel halen. Het jongetje tieeft die raad opgevolgd. Als het regende ging hij onder een boom zitten, aldus verklaarde de moe der van Walter, mevrouw Harry Cross. Hij dronk het regenwater dat hij ver gaarde in de rotsen. Bij het ongeluk had behalve de vader van Walter ook de piloot, Ken Har rison, de dood gevonden. De jongen vergezelde zijn vader op een vistocht toen het sportvliegtuigje ver ongelukte. De jongen zat achterin en werd door het opengescheurde dak naar buiten geslingerd. Hij was nau welijks gewond. Het kereltje was uitputting en een ze nuwcrisis nabij. Zijn lichamelijke toe stand bleek na onderzoek in een zie kenhuis erg mee te vallen. Toen de jongen in de helikopter was gehe sen zei hij alleen maar Nou, ik dacht dat jullie nooit kwamen. De piloot vertelde nog dat het volsla gen toeval was geweest dat hij de jongen Iiad opgemerkt. Als zijn koers honderd meter meer naar links of rechts had gelegen, had hij het ke reltje nooit opgemerkt, zei hij. Sinds 18 mei was dag aan dag naar het vermiste vliegtuigje gezocht door twaalf toestellen van de Canadere luchtmacht en acht sportvliegtuigen. De landstreek is onherbergzaam en bedekt met struikgewas en grote rots blokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5