CHRISTF VELPON Albert Einstein wilde assistent worden Pinksterboodschap van voorzitters Wereldraad Een woord voor vandaag Geen vrijstelling belasting internationale ambtenaren cle cjreetóte cf ave Kanttekening Gebed om vrede en rust in tie Minahassa Briefkaart met betaald antwoord in Leiden Uit het zojuist verschenen „Correspondentieblad De Chris telijke Onderwijzer" kozen wij een artikel over de banden van een van de grootste geleerden van onze eeuw prof. dr. Albert Einstein met de Leidse univer siteit jebeurte- uit vroeger tijd Afmeet naar het heden en daarbij speelt met de gedachte hoe alles inder tijd geheel anders zou zijn verlo pen, wanneer men toen de ken nis van nu had bezeten. Een duide lijk voorbeeld hiervan troften wij dezer dagen aan in het Rijksmu seum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen te Leiden. In het archief namelijk bevindt zich een briefkaart, die ons bo venstaande overweging in de pen gaf. Het la een briefkaart uit 1001 en afkomstig uit Milaan. De af zender is een zekere Albert Ein stein, de adressant de vermaar de Leidse natuurkundige Heike Kamerlingh Onnes, direkteur van het natuurkundig laboratorium, dat later naar deze grote geleer de genoemd zou worden en we reldvermaardheid zou krijgen als kryogeen-laboratorlum: werk plaats met uiterst lage tempera- Een zekere Albert Einstein. Die graag een baantje als assis tent zou hebben aan dat Leidse laboratorium. Natuurlijk heeft hij al eens gehoord van de beroem de Kamerlingh Onnes, die daar al bijna twintig jaar hoogleraar is. Hij trekt de stoute schoenen aan en schrijft een nederige sollicita tie uit Milaan, waar hij op dat ogenblik vertoeft. Hij vertelt dat hij van een studievriend heeft vernomen dat bij Kamerlingh On nes een plaats als assistent va- seert. ..Ik heb vier jaar wis- en natuurkunde in Zurich gestu deerd," zo schrijft hij, „en me daarbij aespecialiseerd op natuur kunde. vorige zomer heb ik er mijn diploma behaald.." Ach ja. wie had er ooit gehoord van die 22-jarige Albert Einstein? Die naam zei niets, toen. Daarom schrijft hij er ook bij: „Getuig schriften staan u uiteraard gaarne ter beschikking", want hij had een behoorlijk examen afgelegd. Maar ja. zulke zijn er meer. Kan hij er -nog niet iets bijzet ten dat 'n aanbeveling temeer is? Ja! Hij heeft eens een verhande ling in het vakblad geschreven. En dus „Ik ben zo vrij u met deze post een afdruk te zenden TTJ hebben deze briefkaart in de hand gehad, eergisteren. Het handschrift van een- nauwge- W' zet. jong geleerde, wiens hart vol verwachting klopt. Maar zijn nauwgezetheid is toch niet zo groot, dat hij de lurara van de Leidse geleerde goed spelt. Hij heeft het vermoedelijk ook niet breed, want ook toen was het geen gewoonte om op een open briefkaart te solliciteren. En dan nog wel naar eèn befaamde uni versitaire instelling. Deze Jonge geleerde, wiens hart vol verwach ting klopte, heeft alles gedaan wat hij kon. Hij stuurde een brief kaart met betaald antwoord, waar op hij eigen naam en adres vast heeft ingevuld. Dan moet die Leise professor wel antwoorden. En dan komt het merkwaardige. Kamerlingh Onnes heeft vermoe delijk nooit op deze sollicitatie geantwoord, want het betaalde antwoord met de ingevulde adres zijde en de blanco achterkant ligt eveneens in het archief van het Rijksmuseum, voor de geschiede nis der Natuurwetenschappen. Het is natuurlijk mogelijk dat Kamer lingh Onnes op eigen papier een afwijzend antwoord heeft gegeven, maar voor de hand ligt dit niet. In elk geval is het antwoord afwijzend geweest, want Albert Einstein werd geen assistent in Leiden. Och, waarom ook? Er kwamen zo vele van dergelijke aanvragen op dit laboratorium, binnen welks beroemde muren wel iedereen wilde werken, dat Kamerlingh Onnes keus genoeg had. Wat zei die naam Albert Einstein? zijn op 27 oktober 1020. werd deze zelfde Einstein van we- ge het Universiteits-Fonds be noemd tot bijzonder hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de Leidse universiteit om als gasthoogleraar enkele malen per jaar bepaalde onderwerpen voor de studenten te behandelen. De collegezalen van het laboratorium puilden uit, als hij les gaf. En vele malen hield hij voor de studen tendisputen belangwekkende ver handelingen. Vier jaar na zijn benoeming trof hij in Leiden een oude bekende aan: Wander Jo hannes de Haas, die toen aan het laboratorium verbonden was en natuurkunde doceerde. Deze De Haas had bij hem in Berlijn in dertijd als assistent gewerkt Hij trof de Leidse natuurkundi ge wetenschap in haar glorietijd aan. Daar was Kamerlingh On nes. die als eerste ter wereld helium vloeibaar maakte. Daar was nog de naglans van Lorentz, de grondlegger van de theorie der optische en elektrische ver schijnselen in bewegende stelsels en van de elektronentheorie, daar was Zeeman, die de invloed van het magnetisch veld op straling ontdekte, daar was De Haas, die het absolute nulpunt tot op een fractie wist te benaderen, daar was Keesom, die als eerste ter wereld helium in vaste toestand wist te brengen, kortom, het krioelde in die tijd te Leiden van grote natuurkundigen. Maar de grootste vriendschap sloot Einstein met Ehrenfest, die in 1912 Lorentz was opgevolgd en veel onderzoekingen verrichtte op het gebied van ae kwantumtheo rie en Einsteins relativiteitstheo rie. Het was bij deze Ehrenfest dan ook waar hij logeerde, als hij in Leiden was. Ehrenfest is reeds jaren overleden, maar zijn echtgenote, mevrouw Ehrenfest- Afanassjewa, woont nog steeds in hetzelfde grote huis. achterin de Witterozenstraat, dat zo dikwijls aan de grootste natuurkundige aller tijden onderdak en gastvrij heid heeft verleend. „Hij hield al tijd erg veel van muziek, vooral van viool, vertelde ze ons, „en wij vonden het altijd prettig als hij kwam. Hij was erg hoffelijk en gezellig. Zijn vrouw maakte zich altijd bezorgd over hem. Nauwelijks was hij weer eens in Leiden gearriveerd of ze belde op uit Berlijn of haar man goed aangekomen was." raar. Dit woord „bijzonder" de uitgebreidste betekenis. Hij bleef dit tot 1040, toen de Duitse bezetting hem als Jood zonder meer uit dit ambt onstloeg Ein stein was toen reeds zeven jaar in Amerika, omdat zijn leven in Duitsland onder het nazisme ge- v vaar liep. Zo reëel was dit ge vaar, dat zijn vrienden hem ver boden om ook maar één voet in Nederland te zetten. Maar men hoopte op betere tijden, en daar om hield men in Leiden zijn bij zondere leerstoel aan. Helaas, wat velen hoopten, giqg niet in vervulling. De oorlóg kwam, en toen in 1945 de wa pens neergelegd waren, was Ein stein te oud om ook maar enkele van zijn beroemde colleges in Leiden te geven. Maar zijn brieven zijn er nog. En de briefkaart met betaald ant- Ook dit jaar weer een Romeinen 8:5 en 6: „Want zij die naar het vlees zijn. hebben de gezindheid van het vlees, en zij, die naar den Geest zijn, hebben de gezindheid van den Geest. Want de gezindheid van het vlees is de dood, maar de gezindheid van den Geest is leven en vrede." A LS voorzitters van de Wereldraad van Kerken groeten wij met Pinksteren onze broeders en zusters in alle aangesloten kerken. Wij verheugen ons in het geschenk van het een-zijn in Christus, dat Zijn discipelen gegeven werd, toen zij, op de eerste pinksterdag, met de Heilige Geest werden vervuld. Als wij de eerste vergadering in de geschiedenis van de christelijke kerk in onze herinnering terugroepen, zijn wij verblijd door de zichtbare tekenen van deze eenheid die zich in de geschiedenis van onze tijd vernieuwt. Als leden van één lichaam over de gehele aarde hebben wij ons ver bonden bij elkander te blijven en tezamen te groeien naar vernieu wing en volheid van het leven. niT jaar zien wij ons voor de geeste- lijke taak gesteld om de weg te effenen voor een grote bijeenkomst, de eerste Assemblee die de Wereld raad van Kerken in Azië, in 1961, zal houden. Terwijl nieuwe en oude godsdiensten en wijsgerige stelsels in Azië en andere werelddelen op leven, hebben wij ons vaste funda ment in de belofte door onze Heer gegeven op de dag van Zijn hemel vaart. Waar Zijn volk ook moge zijn, zal het kracht ontvangen om de wereld te overwinnen. VERTROUWENDE op deze heerlijke belofte, roepen wij met de Motieven bij het kiezen van een beroep Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is vanmiddag de luitenant-ter-zee P. J. D. Drenth onder grote belangstel ling met name van de zijde der ma rine gepromoveerd tot doctor in de let teren en wijsbegeerte op een proef schrift getiteld „Een onderzoek de motieven bij het kiezen van beroep". Promotor was prof. dr Waterink, hoogleraar in de theoritische en toegepaste psychologie. De heer Drenth is sinds 12 december 1959 met groot verlof. Voordien was hij werkzaam als selectie-officier bij het marineopkomstcentrum te Voorschoten. Bij het beroepskeuzeproces spelen zo vele factoren een rol. dat zowel een beperking tot het gebied van de be wuste beweegredenen (hetgeen veelal gebeurt) als een reductie tot de onbe wuste motieven een onvolledig beeld verschaft. Niet alleen de bewuste, maar ook de meer onbewuste motieven dient men in een empririsch onderzoek te b< trekken. In dit proefschrift is een proeve va een onderzoek naar de keuze van ee carrière in de Kon. Marine. Naast de informatieve waarde, is ook de predic tiemogelijkheid ten aanzien van toe komstig gedrag onderzocht Een inzicht in het bedoelde motieven- patroon is niet alleen theoretisch zinvol, maar heeft ook practisch (in casu voor werving, selectie en opleidingen), zijn waarde, aldus de promovendus apostel Paulus alle christenen overal ter wereld op, te beseffen wat de Geest van Hem die alle dingen nieuw maakt, voor hen heeft ge daan. Als de Heilige Geest in ons midden komt, zijn wij nieuwe mensen. Ons opgaan in ons zelf en onze angsten worden weggenomen. Onze tevredenheid met iets minder dan de ware eenheid in de kerk maakt plaats voor een diepere en vollere visie op Gods plan. Wij worden ge roepen allen met elkander deel te hebben in Gods scheppende werk. Wij zoeken elkander op een nieuwe wijze, omdat God ons op een nieuwe wijze geyonden heeft. Want allen die door de Geest Gods geleid worden, zijn zonen Gods. A LS zonen en mede-arbeiders God worden wij in waarheid broeders, die elkanders lasten dragen. De Kerk, die de belofte van de overwinning heeft, is geroepen, één van geest en hart, uit te gaan naar de miljoenen mannen en vrou wen, die worstelen om te komen tot een leven, vrij van angst, kom mer, honger, onrecht, beroving, ver volging, en politieke of geestelijke onderdrukking. Met het oog op die grote taak klaren wij, die voor de grotere eenheid en kracht van de kerk wer ken, in alle deemoed, Pinksteren van dit jaar tot een dag van gebed. Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen tc Hoevelaken: P. J. F. La- iens te Kamerik, te Wijk bij Heusden: J. den Hoed te Tholen, te Spijkennisse: (2e pred pl.): M. G. L. den Boer te Chaam. Bedankt voor Veen: J. C. Schuurman' te Bleskensgraaf, voor Lunteren: Joh. d. Velden te Dordrecht. Beroepen te Valthermond B. Koekoek, »nd. te Zwijndrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bowness-Montgomery (Alb. Canada): Chr. Ref. Church: C. Padmos te Geesteren-Gelselaar, te Schie dam (vak. E, J. Oomkes): G. Heijer- ian te Nijverdal. Examens: De classis Amsterdam heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer H. Weijmans. kandidaat te Amsterdam, die echter in verband met de voortzetting van zijn studie het eerste Jaar nog geen beroep in overweging ne- CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Sint Thomas (Ontario. Ca nada) (Free Chr. Ref. Church) G. Bilkes te Amsterdam Zuid. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Vlaardingen: P. Lok te IJmuiden. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Almelo: P. van der Werf. kandidaat te 's-Gravenhage. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Meppel C. Zijlstra te I „En zij werden allen vervuld met de Heilige Geest". Na heeft God het plan van Zijn heil in beginsel voltooid. Monden, die vloekten, gaan bidden en zingen, juichen en spreken van Zijn grote daden. Dat kan alleen, doordat God zelf ingrijpt. Er is alle reden tot de grootste verwondering, dat dit gebeurt. De Geest van boven zet de geesten op aarde radicaal om. Dat kan, omdat er zoveel aan vooraf is gegaan: op een heuvel aan vaardde God het offer, in een hof stond een Man op uit de dood, van een berg voer diezelfde Man ten hemel. En nu komt dan het goddelijk fiat: Ik zend Mijn Geest als uw Trooster, uw Begeleider. Dan gaat de stroom bruisen en het zal niet lang duren, of hij stroomt naar alle windstreken totdat de gehele aarde vol zal zijn van de lof en de kennis des Heren. Stromen van kracht vloeien uit en zij veranderen ingrij pend het gezicht van de aarde. „Door Mijn Geest zal het geschieden", zegt God en Hij houdt Zijn woord. Pinksteren is geschiedenis, maar de Geest blijft, omdat zonder Hem de mensen levend dood zouden zijn. Pinksteren geeft zin en inhoud aan al ons gezwoeg onder de zon en zegt ons, elke dag, dat wij, overal, leven onder een geopende hemel. Advertentie HHAMEAH Excellent voorhuid en handen I Het is de Hamamelis die het'm doet I opdat God Zijn Geest moge geven „aan u, die veraf waart, en aan hen die dichtbij waren" (Epheziërs 2 17). TVTIJ doen met hernieuwd geloof, liefde en erbarming, een beroep op alle kerken van Christus en christenen om hun taak wederom te bezien in het licht van de Geest die ons gegeven is en om zich op nieuw aan Christus toe te wijden, als Zijn getuigen. „Wij nu hebben niet den geest der wereld ontvangen, maar den Geest uit God, opdat wij zouden weten, wat ons door God in ge nade geschonken is." (1 Corin- thiërs 2:12). Deze boodschap was ondertekend door de voorzitters van de Wereldraad van Kerken: dr. John Baillie, Edin burgh, bisschop Santé Uberto Barbieri Buenos Aires, bisschop Otto Dibelius. Berlijn, aartsbisschop Iakovos, New York, metropoliet Juhanon Mar Tho- ma, Tiruvella, bisschop Henry Knox, Sherrill, Boxford, Mass. Conclusie van proefschrift Geen geknoei! met de nieuwe dop Mr. J. H. Christiaanse promoveerde aan Vrije Universiteit yRIJSTELLING van betaling van inkomstenbelasting voor de zg. internationale ambtenaren is uit den boze, omdat zij in strijd is met een belangrijk beginsel van het belastingrecht, nl. dat van ge lijkheid. Het verdient verreweg de voorkeur, dat de belasting wordt geheven door de interna tionale organisatie zelf, waar tegen noch volkenrechtelijke noch fiscaalrechtelijke bezwaren zijn in te brengen. Tot deze conclusies komt mr. J. H. Christiaanse uit Voorburg, inspecteur van 's rijks belastingen, in zijn proefschrift, waarop hij gistermiddag aan de Vrije Universiteit is gepromo veerd tot doctor in de rechtsge leerdheid. Promotor was prof. H J. Hellema, buitengewoon hoog leraar in belastingrecht en leer der openbare financiën aan de V.U. In zijn proefschrift, uitgegeven door de N.V. Uitgeversmij AE. E. Kluwer te Deventer en dat ook in de boekhan del verkrijgbaar is, constateert dr. Christiaanse, dat de huidige belasting- 34 ..Maar u moet mee. u moet naast me zitten." „Goed hoor! Maar nu moet jij met mij mee, jij mag in de lunchroom naast me zitten en thee drin ken met iets heel lekkers." Paultje was vol animo, hij liep hard en trok aan Anne's hand. Toen echter de lekkernijen voor hem waren neergezet, schudde hij het hoofd. ..Ik wil geen taartje." zei hij, eensklaps weer lij zig pratend, en hij schoof het schoteltje met tegen zin van zich af. Anne keek hem verbaasd en onderzoekend aan. „Maar Jongen, hoe komt dat?" Als antwoord verschenen de tranen. „Ik weet niet." snikte hij, „ik ik heb zon pijn...." „Pijn?!" Anne schrok. „Waar dan?" Hij wees naar zijn rug, ergens onder de schouder bladen. „Heb je het al lang?" ja." „Vanmorgen al? „Nee. vanmorgen nog niet." „Toen we van huis gingen al?" „Nee. toen nog niet." Anne staakte haar ondervraging: ze dronk haar thee vlug uit. at zonder veel smaak het gebakje, betaalde en ging met Paultje weg Nog eens voelde ze aan zijn gloeiende wangetjes, het kon best, dat hij koorts had. Ze sloot het jasje, zette de kraag hoog op en trok de muts ver over zijn oren. Buiten kneep hij eensklaps hard in haar arm en greep zich met zijn vrije hand angstig vast aan haar mantel. „Wat is er?" vroeg Anne, bij hem neerknielend, „lieverd, wat is er?" „O moeder, alles draait, ik ben *o bang. u moet me dragen." Anne was b! bij Paultje kon blljve waar een publieke telefoon was, had ze de dokter opgebeld en hem gezegd, dat het haar speet, maar TROOSTER EN LEIDSMAN piN: 'KSTERFEEST! Het feest waar- toevoorzicht wij ons mogen toever- op de kerk van alle tijden en trouwen. alle landen meer nog dan anders Echter, dan moet ook met de passi- verkondigen, dat viteit worden gebroken. De Leids man is er om gevolgd te worden. Op Aan troost bestaat ook in de wereld wordt dan afgelegd. De mens staat vandaag wel bijzondere behoef te. Welk een leed en welk een ont reddering zijn er niet. Hoe groot is op tot zijn arbeid. En het staan wordt een staan in de kracht van de Geest. Wat zal die arbeid in feite anders de groten van deze aarde elkaar te- den zijn? En wat anders dan een op- vergeefs trachten te benaderen, of wekking, die tot heel de wereld uit gaat, om op haar beurt in deze wel- ïs daarvan, steeds daden te delen? s kunnen brengen Het Pinksterfeest is het zendingsfeest, is het feest van mannen en vrouwen die uitgezonden worden. In feite is dien niet zijn mocht de verkondiging dit laatste met ons allen het geval, van de aanwezigheid, op deze zelfde Wij zullen allen getuigen hebben te aarde, van de Geest. zijn, of het Geschonken als Trooster. Daaraan de, of ook hadden de discipelen behoefte, toen zij Getuigen v; het afscheid van hun Heer ver- geworden. de einden der t i onze naaste omgeving. i de rijkdom die ons is weesd schenen achter te blijven. Met het Pinksterfeest wordt heel de Maar die behoefte is e En kan men zich groter vertroosting indenken dan dat, zoals de kerk van de Geest belijdt, Hij ons Christus aarde ons arbeidsveld. En wanneer de krant aan de mensen bericht doet 1 op de aarde gebeurt, daar over haar dagverslag uitbrengt, dan mag zij niet verzwijgen, dat achter al Zijn weldaden deelachtig maakt? al het nieuws een nog veel groter Hetgeen al dadelijk hierin mag uit- nieuws ligt, dat alle andere nieuws komen, dat wij, indien wij gedoopt overschaduwt, ja daaraan zin en in- zijn, ons, behalve in de naam van de houd en betekenis geeft. Vader en van de Zoon, ook in Zijn Dan mag zij dit niet verzwijgen, en naam gedoopt mogen weten. dan behoeft zij dit niet te verzwij- Onze Trooster geworden, mogen wij gen. Want ook de mens van vandaag, Hem ook onze Leidsman r weg of dicht bij, hij mag zich nog Daarmee is voor ons de verwarrring zozeer verlamd gevoelen door deze wereld niet ongedaan ge- warring en ontreddering, door onver- maakt. Daarmee zijn niet alle wegen geëf fend en alle bochten weggenomen. Maar er is een Leidsman, aan Wiens schilligheid en neerslachtigheid, wezen is ook voor hem gereed de vertroosting van het uitzicht en het perspectief. het kind had i in de rug. longen te WILLY STRIJT dat ze het niet langer aan durfde hoge koorts, hoestte en klaagde over p De dokter kwam en begon dadelijk beluisteren. „Net zoals ik dacht, longontsteking." Anne's gezicht verstijfde, maar hij praatte kalm door, alsof hij haar schrik niet zag. „Tja, ik heb op het ogenblik verschillende gevallen. De winter heeft onze lichamelijke weerstand verzwakt en het blijft gemeen guur weer." Als terloops voegde hij er aan toe: „Tot nog toe blijft het bij lichte gevallen, deze jongeman is er ook nog niet zo erg aan toe. Maar hij moet natuurlijk met alle voorzichtigheid worden verzorgd, dat spreekt vanzelf. U bent de hele dag weg niet waar, als u niemand hebt om voor hem te zorgen, zult u hem naar een ziekenhuis moeten stu ren, of een verpleegster moeten nemen." Anne dacht aan juffrouw Jos, die nauwelijks een kopje thee kon zetten en wie het aan alle handigheid ontbrak. Het was een best kind. maar er stak geen huishoudster en nog veel minder een verpleegster in haar. ..Hoe kom ik aan een verpleegster?" vroeg ze, vastbesloten Paultje de beste verzorging te ver schaffen, die mogelijk was. „Dat maak ik wel even voor u in orde," beloofi de dokter, terwijl hij een recept schreef en aanw zingen gaf, hoe de kleine zieke te behandelen. De volgende morgen ging Anne met een bezwaard gemoed naar kantoor; naast Paultje's bed zat een vriendelijk, jong verpleegstertje, terwijl juffrouw Jos, niet goed wetend wat ze doen zou, begonnen Paultje's speelgoedkast schoon te maken. De weken, die volgden, waren uiterst vermoeiend voor Anne Weliswaar deed juffrouw Jos het huishou delijk werk en stond het middagmaal op tafel, als Anne 's avonds thuiskwum, maar overdag maakte ze zich zenuwachtig, ieder telefoongerinkel deed haar opschrikken en de spanning werd groter, naarmate het einde van de kantoortijd naderde. Bovenaien nam ze, zodra ze thuis was, de taak van de verpleegster over; ze vond het prettig zoveel mogelijk zelf voor Paultje te zorgen en ook hield ze daardoor de ver- pleegkosten zo laag mogelijk. Er was iets beangsti gends in, dat zij, met haar geringe middelen, twee mensen in loondienst had. Maar daaraan dacht ze slechts vluchtig. Het leek haar plotseling vanzelfspre kend. dat Paultje zou sterven, het léven was altijd zo wreed, het was wreder dan de wreedste verbeel ding. Ook dit laatste bezit zou haar ontnomen worden. De lange, zwijgende avonden, alleen met het zwaar- hijgende kind. dat onrustig heen en weer woelde, de dekens wegtrapte en telkens omhoog trachtte te ko men, vergden het uiterste van Anne's zenuwen. Tel kens weer dekte ze hem toe en verfriste ze de voch tige doek op zijn voorhoofd, of liet hem wat sinaas appelsap opzuigen. Als ze zijn temperatuur had op genomen. moest ze zich dwingen, dadelijk de gra den af te lezen, zo angstig was ze. dat het weer ho ger zou blijken te zijn aan de vorige avond. Met zach te stem praatte ze tegen Paultje. als hij al te onrus tig werd. of zachtjes lag te schreien, met korte snik ken tussen het hijgen door. Terwijl de uren vergle den. gingen ontelbare herinneringen aan haar geest voorbij Ze zag zichzelf ziek liggen als klein meisje, haar ogen brandden en in haar oren zoer ém positie van de internationale ambtena- ren (in dienst van Navo, EGKS, EEG, Raad van Europa. OEES, Ver. Naties enz met name op het terrein vn inkomstenbelasting, zeer onbevredigend is. Velen betalen in geen enkel land komstenbelasting, terwijl zij ook v hun eventuele overige inkomsten i de regel fiscaal goed afkomen. Klemmend De oplossing van het vraagstuk wordt steeds klemmender door de toeneming het aantal internationale organisa ties. Het aantal staten bedraagt thans ongeveer 90, maar het aantal Interna- ionale organisaties beloopt al meer dar 150. Alleen reeds bij de Ver. Naties er daaronder ressorterende organen wer dan 10.000 ambtenaren. Voor de EEG is dit aantal ongeveer 2.000. Een enigszins volledige documentatie /er de vrijstelling van inkomstenbelas ting, die de belangrijkste groepen inter nationale ambtenaren daadwerkelijk ge nieten, ontbreekt. In deze leemte wil de studie in de eerste plaats voorzien. Dank stipendium van Z.W.O. is de heer Christiaanse in staat geweest het materiaal voor zijn proefschrift te ver werven. o.m. door gesprekken met fis cale autoriteiten en functionarissen van verschillende internationale organisaties. Onvoldoende Drie theorieën, die worden opgezet ter verdediging van de vrijstelling, worden door de promovendus als zijnde abso luut onvoldoende verworpen. Het zijn de functietheorie (de functie van de inter nationale ambtenaren brengt mee, dat zij vrijstelling nodig hebben), de theorie van de gelijkheid der staten (welke zou worden aangetast bij belastingheffing. nmHnf feUe aljeen de Wfl gevestigd en waar de de belastingop- omdat dan de organisatie 0 ambtenaren wonen, „ciai brengst profiteert), en de theorie »a.. gelijkheid der functionarissen (zonder fiscale vrijstelling zou er geen gelijkheid bu één organisatie tussen de internatio nale ambtenaren van verschillende tionaliteit kunnen bestaan). Niet maskeren j Christ'»i"e vijst er verder op. da de afwezigheid van een belasting druk °P het salaris van de internatio- ambtenaar de werkelijke hoogte van dat salaris maskeert. Voor eer huwde zonder kinderen betekent ISSVyio^i/^d^ianVteTb? "i /S150 000 Van rCSP f 21 °'00' f 55 000 Door de belastingvrijstelling worden de salarissen geheel ten onrechte ont trokken aan elke vergclijkingsmogeliik- held met wèl belaste Inkomens van an- dere personen. Bovendien eist een juls- He«.VeIantkV°?rdine van Poblieke gelden, k0stcn van het overheidsmc- bnjkénme '0t d* werke,1Jke bedragen HER EN DER De Evangelisch Lutherse Kerk In Par- tenkirchen, Duitsland, heeft bjj de in gang twee kerkeraadsleden geplaatst om als gastheer op te treden. Zij ver welkomen de kerkgangers cn begelei den hen naar hun plaats. IN vele hervormde kerken zal mor gen, Pinksteren 1960, gebeden wor den voor de kerk en het volk van de Minahassa, die in zeer moeilijke om- standgheden verkeren. In Hervormd Nederland lezen we, da thet moderam van de Evangelisch Christelijke Kerk in de Minahassa een brief heeft ge schreven aan de Raad van de Zending in Oegstgeest. In deze brief wordt de solidariteit van de Hervormde Kerk gevaagd en wel in deze zin. dat zij steun geeft aan d« bedoelinqen van de zynode van de Ev. Chr. Kerk in de Minahassa om de vrede en rus tte doen terug keren. Laat, zo verzoekt men de Ned. Herv. Kerk ook bidden, opdat de woelingen (de burgeroorlogtot een einde mogen komen. De kerk in de Minahassa weet een bijzondere taak te hebben in verband met de voortdurende strijd, die in dat déél van Indonesië heerst Gebed, predi king, roep om solidariteit van de kerken i en buiten Indonesi staan voorop. Heel concreet wil deze kerk de mili taire en civiele autoriteiten in de Mi nahassa en Djakarta met elkaar binding brengen en hun zeggen, hoe de kerk de oplossing van het probleem ziet Deze kerk yil de personen van de opstandige beweging, de Permesta. be naderen en met hen spreken over de mogelijkheden voor het land en het volk van de Minahassa. De Ev. Chr Kerk vraagt haar leden zich van alle daden en handleingcn te onthouden, die in strijd zijn met de wil van Jezus Christus Tenslotte wil ze dé familie leden van de Permesta. die verlangen terug te keren naar de Minahassische samenleving tijdelijk opvangen, GEEN PARTIJ In een toelichting op dc brief, die het moderamen van de synode aan de Raad de zending stuurde, schrijft Her vormd Nederland, dat in het gebed de vrede en rust te doen weerkeren, bepaald geen stelling word tgenomen voor eci der partijen. Hervormd Nederland volgt: Wat het gevolg is van de „woelin gen", van de burgeroorlog »n de Mina hassa kunnen wij ons nauwelijks voorstellen. Er worden geen grote veldslagen geleverd, maar er heerst een voortdurende onveiligheid die velen, ook niet-str\jdenden, het leven kost, die de landbouw en het verkeer verlamt en deze voorheen zo welvaren de streek in armoede dompelt en die op de maatschappij een ontbindende en demoraliserende invloed heeft. En nie mand weet hoe er een eind aan te maken. Het is een daad van geloof en van moed, als de Minahassische kerk aan de Hervormde kerk vraagt om voor bede, opdat haar geteisterde land en volk rust moge krijgen. Het is bepaald niet een daad, waarmede zij kans loopt haar populariteit bij een der strijdende partijen te verhogen. Het ts, door de verbondenheid met de kerk elders ter wereld, die daaruit spreekt, een pro test tegen de verabsolutering van alle lokaalpatriottische of nationalistische gevoelens. Het is een getuigenis voor haar Heer. Wanneer wij in Nederland aan het verzoek der Minahassische kerk gevolg geven, denken wij ook aan het volk op zovele andere plaatsen in Indone sië, in zijn onderlinge verdeeld; wij denken eraan hoe sinds zijn zelfstan digwording de leiders voor de grote politieke economische en cul turele problemen van het land geen oplossing hebben weten te vinden. Wanneer wij het gebed bidden, waar om de Minahassische kerk ons vraagt, zullen ivij ons ervan bewust moeten zijn, dat de nijpende noden van de Minahassa hier in deze, daar in die l, de problemen zijn van geheel Indonesië, ook van die gelukkig uitgestrekte streken, waar geen burgeroorlog heerst. Wat in de Mina hassa tot burgeroorlog geleid heeft, de grote verdeeldheid en het gebrek aan saamhorigheidsbesefstaat overal aan een krachtige opbouw van de jonge staat in de weg. God schenke Indone sië de overheid, die in deze noodzake lijke opbouw leiding weet te geven en een eind weet te ranken aan de onderlinge strijd. Overal en in het bij zonder in de Minahassa. (Advertentie) Denk aan Uw lijn de nieuw ontdekte formule. Doosjes van 150 tabl. k f. 1.15 500 tabl i. I. 2.95.1000 tabl. k f. 5.50 bij apothekers en drogisten N.V. H. TEN HERKEU HILVERSUM Nieuw jaarboek van Geref. kerken Het nieuwe jaarboek var. de Gerefor meerde Kerken in Nederland is ver schenen cn al weer groter dan vorig jaar. Het beslaat nu 528 pagina's. Over het algemeen is het gelijk geble ven in opzet aan de jaarboeken van de afgelopen jaren De statistiek laat zien dat het aantal gereformeerden i clusief de leden van de gemeenten Oost-Friesland, Bentheim en Buenos Aires is toegenomen van 752.006 t< 762 982 Het aantal plaatselijke gemeenten i gestegen tot 818. dat is drie meer da voorheen. De jongste gemeente is Di venter-West die door kcrksplitsing in D< venter is ontstaan en 290 lidmaten telt. Voorts zijn er bij gekomen Hardegarijp in de classis Kollum met 388 lidmaten en Bakkeveen in de classis Drachten met 223 lidmaten. Deze beide laatste gemeenten werden in de zomer van vorig jaar geïnstitueerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2