METEEN FLESJE„MELK" Blad ziet 11 eh. zonnig, uit Qh&viM&a t 0pen briel Geen tijd voor Scheveningen ofgeen geld voor de Rivièra D3ESSE3BD Wat eet U tijdens de Pinksterdagen? 1 ZATERDAG 4 JUNI 1960 TI/TAG ik vandaag op onze pagina voor de vrouw beginnen met eerst iets aan de heren te vra gen t Want, veronderstel mijnheer: u gaat op een laten we zeggen maandag- of vrijdagmorgen de deur uit. U zegt uw vrouw goeiendag en weet, dat zij de grote was of de wekelijkse vrijdagse beurt nog voor de boeg heeft. Maar zie, 's avonds als u thuiskomt, wacht er een vrouw op u, die zo van de Rivièra thuis had kunnen komen, zongebruind van top tot teen. En toch is het uw eigen Henny, Betty, Ria of hoe uw vrouw maar heet. Sterker nog: u zegt uw vrouw bent, omdat uw vrouw die nacht 's avonds welterusten, slaapt tot plotseling veranderd blijkt te zijn. de wekker vertelt dat het tijd is Het lijkt er namelijk op of zij enziet met de slaap nog in veertien dagen heeft liggen zon- uw ogen een hoofd op het ande- nen op het strand van Schevenin- re kussen, dat u zeker bekend zal gen of Den Hoek. voorkomen. Alleen denkt u mis- Verbaast u zich dan echter niet, schien nog dat u aan het dromen zoiets kan tegenwoordig, zoiets LIEFST GEEN LICHTE PLAATS Als men de Grevillea als kamerplant ziet zal men wei nig bevroeden, dat deze zelf de plantdie uit Australië afkomstig is, thans straten en pleinen van plaatsen in Calï- fornië siert als een robuste boom van 25 tot 30 meter hoogte. Als leken zou men ze een varen noemen, zo ziet ze er in de huiskamers uit. Ze is echter helemaal geen familie van de Varens. Forse groeier De Grevillea met haar sier lijk decoratief blad verloochent als kamerplant haar oorspron kelijke aard niet en toont zien een forse groeier, die wij goed in de gaten moeten hou den. Na een jaar of drie zal ze wel te groot zijn geworden om nog als sierplant in de ka mer te houden. Temeer om dat de onderste bladeren dan vaak geel beginnen te worden en afvallen, waardoor de plant dan al het karakter van een boom begint te vertonen Die neiging moet men zoveel te gengaan door de plant geen mest te geven en ook geen zeer voedselrijke potgrond. In de zomer dient men de aarde regelmatig vochtig te houden, maar nat mag ze nooit zijn. Het water moet men op de aarde geven en niet op de schotel. 's Winters zij men zo zuinig mogelijk met giéten. De grond mag wel vrij droog blijven. Besproeien is 's winters hele maal uit den boze. Standplaats Hoewel men de Grevillea des zomers wel buiten kan zetten, is er niets op tegen om ze maar in de kamer te houden. Wat men ook doet. buiten zet ten of in de kamer houden, men moet er voor zorgen, dat ze, om aan onze eisen als ka merplant te voldoen, geen lichte plaats heeft en vooral niet in de zon staat. De mooiste plaats is een ka mer met een raam op het Noorden. Ook houdt ze niet van een warme kamer. Tegen vorstkoude kan ze ook niet. Da plaats waar ze staat moet dus beslist vorstvrij zijn. Graag een graad of vier bo ven het vriespunt. Levensduur Zoals we reeds opmerkten zal de Grevillea na een jaar of drie de onderste bladeren laten vallen. Ze is dan geen mooie plant meer. En men doet goed om ze dan maar weg te werpen. Ze kan wel ve le jaren blijven leven, maar in ons land niet buiten. En in de huiskamer houden we geen bomen. Bloemen komen er pas op latere leeftijd aan. Wij hebben ze dan al lang opge ruimd. Het is vrij gemakke lijk om ze van zaad op te kweken. Dat moet echter in oe warme kamer gebeuren. Het zaad komt vrij spoedig op en de jonge plantjes doen het in de regel vrij goed. Moeil'iker is het meestal om aan zaad te komen. In de prijscouranten van verschillende zaadhandeia- ren vonden wij hel net aange boden. Kan men het echter bekomen dan is h°t wel inte ressant om elk jaar iets te zaaien, zodat men altijd jonge, opgroeiende planten heeft en na drie jaar de oude kan weg doen. Is op jeugdige leeftijd een prachtige kamerplant. Ontvangen boeken G. Kromdijk. Onze kamer planten; ultg. Zomer Keu- nlng, Wageningen. Dat dit prachtige handboekje voor het verzorgen van kamer planten de 11de druk beleeft, zegt genoeg. Dat het geheel herzien is en aangepast aan deze tijd is vanzelfsprekend. Dat het van nieuwe prachtige foto's is voorzien verhoogt nog meer de waarde van dit keu rig uitgevoerd boekje. Prof. dr. ir. Bijhouwer en Mlen Ruys. Leven met groen in Landschap, Stad en tuin; uitg. Moussault's uitgeverij, Amsterdam. In dit boekje met de ietwat vreemde titel behandelt prof. Bijhouwer in zijn bijdrage: ,,De Natuur in de lage lan den" de culturele en sociolo gische aspecten van het ..groen" dat door de steeds voortgaande „verstedelijking" van ons land een probleem is geworden. Mien Ruys, de be kende tuinarchitecte, schrijft over de betekenis van het „groen" in de woonwijken en in de eigen tuin. Een lezenswaardig boekje over een voor de mens belang rijk onderwerp. kan om precies te zijn sinds een enkele week. En als u vindt, dat u, nog lang niet aan de vakantie toe zijnd er maar witjes bij af steekt, wel in één dag of één nacht ziet u er uit alsof u een weekje aan de Costa Brava hebt gezeten. Geen verf Een stunt van een verffabriek. zult u op het ogenblik misschien denken. Integendeel, 't heeft niets met verf te maken, het is een soort tovermiddeltje dat na veel research-werk en experimenteren als een melkwitte vloeistof uit de laboratoria van een farmaceuti sche fabriek is gekomen, u weet wel zo'n bedrijf waar ook allerlei vitaminepreparaten, pijnstillers en tal van medicamenten vandaan komen. En dit witte vloeibare goedje heeft het vermogen de huid in zes uur tijds een bruine tint te geven; zo'n door velen begeerde hoogzomerse kleur. Daarbij is het echter niet geble ven. Tegelijkertijd verliet een cap sule de fabriek. welke men 's avonds maar hoeft te slikken om de volgende dag onbelemmerd in de zon te kunnen gaan liggen, zonder dat men dan verder een of andere zonne-olie, een dito crème of een spray nodig heeft. Verbranden zal men niet. of be ter, als men al wat rood aan loopt, dan krijgt men na het zon nebad toch geen koorts of als het erg zou zijn, blaren. Het klapper tandend en rillend naar bed gaan na een al te lang zonnebad be hoort dus ook tot het verleden. Waf gebeurf er je" toch eens in zo'n fabriek kij ken. Want ofschoon je zeker niet hoeft te twijfelen aan de waar heid van zulk nieuws, je gaat je toch afvragen hoe het nu alle maal precies in elkaar zit. Im mers. vooral de vrouw weet maar al te goed, dat een vette huid weer een heel andere behandeling vraagt dan een droge, dat de een wel ongestoord in de zon kan gaan zitten en een ander met een bijzonder blanke voor het zonlicht gevoelige huid het nog geen uur tje hoeft te proberen om allengs op een kreeftje te gaan lijken. Daarnaast wil je toch wel weten of het voor de gezondheid niet ge vaarlijk is zo'n „zonnepil" te slik ken. Wat krijg je daarmee precies naar binnen en. wat gaat er ge beuren? Als levertraan Om bij het laatste te beginnen: iedereen, die zich aan de zon mag bloot stellen, dus geen patiënt is voor wie zonlicht niet aan te be velen is, kan zo'n capsule inne men, aldus verzekerde men ons. En dit durfde men des te meer te zeggen, omdat het gaat om een produkt van een farmaceutisch be drijf, dat veel met de gezondheid van de mens te maken heeft, 't Is eigenlijk net zo onschuldig als bijvoorbeeld levertraan. Als de. capsule is ingeslikt en het be schermende huisje opgelost, wor den natuurlijke oliën, welke de cap bevat in de maag opgenomen en komen ze vervolgens via de darmwand in het bloed terecht. Het bloed brengt de oliën via de haarvaten in de huid naar het on derhuids bindweefsel, waar de oliën als een soort beschermend laagje blijven zitten. En het is dit laagje, deze „film" die de verbrandende elementen in de zonnestralen te genhoudt. Dat wil niet zeggen, dat een super-gevoelige huid niet rood kan worden. Ook als men zogezegd „adlingen" zonnecrème of -olie gebruikt, bestaat er altijd kans op rood-worden. Maar ver branden doet men zoals gezegd niet, koorts krijgt men evenmin. Het beschermende laagje fungeert dus als een soort zonnefilter. Tot zover het nieuws over deze cap sule. Geheim Als we nu nog even het dopje van de fles losschroeven: wel, wat er in die bruin-makende vloei stof zit is en blijft het geheim van de smid. Een van de belangrijk ste factoren: is dit goedje schade lijk voor de huid, in casu voor de gezondheid, blijkt een positief ,,nee" als antwoord mee te krij gen. Als de „melk" niet te dik en vooral zéér gelijkmatig op de huid is gesmeerd, hoeft men zich alleen zes uur later maar in de spiegel te bekijken om een zon gebruind „ik" te kunnen bewon deren. Een zonnebad is dus niet nodig. Men kan gewoon zijn of haar werk doen. Alleen zal men er de eerste uren geen kleding op de ingesmeerde plaatsen kunnen dragen, noch deze huid met wa ter mogen natmaken. Daarom kan deze vloeistof b.v. ook goed 's avonds worden gebruikt. Als men het op de huid doet zo'n uur of drie voor het slapen gaan, dan in bed stapt, kan men de volgen de morgen gewoon douchen of een bad nemen, zonder dat het brui ne kleurtje verdwijnt. Het bevindt zich namelijk in de opperste cel len van de huid. Daar die cellen echter na een dag of drie vier verdwijnen, zal na dit aantal da gen ook de tint verbleken. Een nieuwe behandeling of een ge woon zonnebad zijn dan weer no dig. Wie het interesseert: met de ze door middel van de „melk" verkregen tint, kan men ook ge woon in de zon gaan zitten, al of Qiet met gebruik van een crème of spray, dan wel.... een capsule. Alsof 't niks is Bruin zien.... Terwijl vele be volkingsgroepen in de wereld hun bruine huid helaas moeten be schouwen als iets, dat in de ogen der blanken als minderwaardig wordt gezien, zijn andere massa's druk bezig om juist die blanke huid soms zo bruin mogelijk te maken.... Wie hartje zomer nog zo bleek ziet als kil winterzonne tje wordt maar bekeken als een „zielepoot". Enfin, iedereen die te druk bezet is om uren van zijn kostbaje tijd te gaan zitten „ver zonnen" kan er nu ook bijlopen alsof een maandje N'oordwyk, Có- te d'Azur of Italiaanse Rivièra zo maar niks is! En dat is toch voor velen een gezellig nieuwtje. Vandaar, dat wij er vandaag op „Blad-Zij" iets over wilden ver tellen. rpVEE zondagen achter elkaar betekent voor menige huis vrouw twee-maal-iets-lekkers- op-tafel-zetten. En dat brengt extra moeite en aandacht mee, waarbij we het budget maar even laten voor wat het is. natuurlijk zater- ZOEK EEN STER NIET TE VER De volgende maand zullen zij, die geïnteresseerd zijn in de so ciaal-culturele ontwikkeling van ons land zeker even stil staan bij het feit, dat honderd jaar geleden op de 15de van deze maan] Emi- 11e Charlotte Knappert werd ge boren. E.C.K. wordt zij vele ma len genoemd in het boekje, dat ter gelegenheid van dit feit is verschenen en dat werd geschre ven door mevrouw M. de Mcijer- van der Waerden, die van 1930 af secretaresse van mejuffrouw Knappert is geweest. En met de aanduiding van deze drie letters wordt eigenlijk gelijk al een beeld gegeven van de vrouw, wier werk voor zo velen van grote betekenis is geweest. Een sterke persoonlijkheid spreekt er uit en zonder twijfel is mejuffrouw Knappert dit ge weest. Zij heeft immers vele ma len de stoot gegeven tot de ophef fing van volksgroepen, voor wie op dat moment een wijkgebouw. een volkshuis en andere min of meer sociale voorzieningen zo no dig waren. Als vrijzinnige deed zij dit uit overtuiging en met soms een bewonderenswaardige vaste wil. Hoe men ook over een politieke of godsdienstige instel ling mag denken, men kan toch altijd waardering hebben voor vrouwen, die zich vaak met inzet van al hun krachten inspannen om voor anderen iets te bereiken. En dat heeft E.C.K. zeker ge daan. Ze maakte zich er vele vrienden en natuurlijk door haar markante persoonlijkheid ook wel eens vijanden mee. Dit alles (en nog veel meer) wordt in dit boekje met liefde be schreven. Men leert er een vrouw uit kennen, naar wie niet voor niets in- een van Amsterdams buurten een straat is genoemd. De schrijfster heeft er de titel „Zoek een ster niet te ver" aan meegegeven, waarmee zij waar schijnlijk E.C.K. (die o m. direc trice is geweest van de School voor Maatschappelijk Werk in de hoofdstad) als een lichtend voor beeld heeft willen stellen, ook in deze tijd. Geïnteresseerden zullen in dit boekje een goede samenvat ting en een persoonlijk inzicht krijgen over veel, wat men van mejuffrouw Knappert zou willen ZonnebadenOm só bruin te worden als dit paar hoef je je (zo je dat natuurlijk wenst) niet meer omstandig in te smeren met gebeurt, ook uit andere overwegin gen dan alleen het gevoel zondags al te lang in de keuken te moe ten staan. De rustdag houdt in dit opzicht voor velen deze goede re gel in. Op de vraag: .wat zullen we met Pinksteren eten, willen wij om die verschillende redenen met plezier een antwoord geven. Of beter, we doen u een suggestie aan de hand. „Groot vlees" Voor de groep ijverige kook sters, die toch niet uren en uren in de keuken wil doorbrengen het advies: neem voor beide dagen „groot vlees", varkensfricandeau, rosbief of lamsbout. De eerste dag kunt u het traditioneel opdienen, dus met aardappelen en verse groenten. De rest van het vlees kan de tweede dag worden ver werkt in een koude schotel met daarom heen verschillende koude of tomaten, wat selderij uit blik. Het enige wat er dan te doen valt is het klaarmaken van de schotel, die men zo eenvoudig kan houden als men maar wil, of zo kostbaar kan maken als de beurs dit toe laat. Deze schotel wordt gecom pleteerd met aardappelpuree. met wat nootjes. Wat slag room er op. een wafel er in en ook daar bent u zonder veel moei te op een toch gezellige manier Sneetje a la Suisse Een héél eenvoudig, maar niet temin zeer smakelijk voorgerecht maakt u van enkele sneetjes oud brood en wat kaas. Als u een oven hebt, dan smeert u de bak plaat met wat margarine in, daar op legt u de met boter (of mar garine) besmeerde boterhammen en vervolgens doet u een plakje kaas op de sneetjes. Hebt u wei nig tijd, dan zet u de oven op de hoogste stand en hebt u binnen tien minuten lekker knappend brood met gesmolten kaas. Warm opdienen èn u zult er beslist eer mee inleggen. U kunt dit gerecht je ook in een koekepan klaarma ken. Als u dit simpele gerechtje nog niet eerder hebt klaarge maakt en de huisgenoten vragen, wat het is, zegt u deftig „Sneetje a la Suisse Wie op tweede Pinksterdag nog gauwer klaar wil zijn, kan aard appelen bakken (eerst met wat bloem bestrooien, dan krijgen de aardappelen een mooiere kleur) en daarover tijdens het bakken wat geraspte kaas strooien. Dien ze op met dunne plakjes tomaat, waarbij eventueel nog een hard Sekookt ei kan worden gegeven., let „Sneetje a la Suisse" kunt u dan beter een andere keer eens geven, omdat u anders twee kaas- gerechten achter elkaar zou krij gen. Sla bohémienne Veel tijd kost evenmin een „sla bohémienne", die gemaakt wordt van vijfhonderd gram gaarge- kookte aardappelen, twee ons worst (metworst is er prima voor), twee ons belegen kaas, twee au gurken en een appel. Al deze in grediënten snijdt u in kleine blokjes (niet hakken) waarna er mayonnaise of slasaus aan wordt toegevoegd. De worst kan zo u dit wenst worden vervangen door hardgekookte eieren. Voor de gar nering van de sla kunt u* wat pe terselie, sjalotjes en zure haring BIJ GEVOERDE ROK HOEFT NIET ALTIJD EEN JUPON De nauwe, gladde rok heeft het al lang weer gewonnen van het wijde model, al zullen met name de teenagers hun petticoats niet graag willen missen. Nu echter juist die gladde en soms nauw toelopende rok dit seizoen bijzon der veel wordt gezien, is het in heel wat gevallen zeker aan te bevelen deze aan de binnenzijde te voorzien van een voering in dezelfde kleur. Lelijke rimpeltjes aan de voor- en achterkant ko men dan lang niet zoveel meer voor. terwijl de rok ook minder slijt. Bovendien echter is een derge lijke rokvoering bedoeld om de onderjurk te vervangen en het ty pische is, dat heel wat vrouwen blijkbaar nog niet van deze be doeling op de hoogte zijn. Als de rok echter geheel is gevoerd hoeft men er beslist geen jupon onder te dragen, omdat die jupon of onderjurk het gladde effekt van de nauwe rok soms teniet kan doen. Wie moet wennen aan dit idee, moet de respectieve resul taten maar eens voor de spiegel vergelijken. Men kan dan zelf het slankmakende verschil constate- TIP VAN U! f 2,50 waard 'k Hoop niet, dat u de in druk krijgt bij het lezen van deze aanhef een soort „brie venbus voor ouderen" in dit rubriekje tegen te komen. Voor post staat onze „Open Brief" elke week letterlijk en figuurlijk wijd open en Chris tine behandelt al die brieven niet alleen met zorg, maar ook met liefde. En toch wil de ik deze week met een brief beginnen. Zo maar voor de gezelligheid. Ik ont ving hem namelijk van een enthousiaste lezeres, die eni ge tijd geleden een „tip- rijksdaalder" per postwissel^ thuis kreeg. Die brie-f was p zó gezellig, eigenlijk hart verwarmend, dat ik deze mevrouw op mijn beurt graag even gewoon „goeien dag" wil zeggen, 't Is een glimlach zo'n brief, waarin staat dat de zon schijnt en de merel fluit. En aan zo'n glimlach wilde ik beslist niet zonder meer voorbij gaan. Bedankt, mevrouw en ik vind uw idee wat die rijks daalder betreft bijzonder leuk! KLEINE KEUKEN Dan moet u eens wat jampotjes verzamelen, want dat zal u veel ruimte in uw kleine keukenkasten besparen. Als u de kopjes al aan haak jes in de kast hebt gehangen, wat al heel wat kan schelen, dan kunt u de jampotjes on deraan een kastplank bevesti gen. Mevrouw J. Ch. W. Del- leman-Teeuw uit Veendam maakte in de dekseltjes drie gaatjes en spijkerde ze toen aan de plank vast. De potjes kunt u vullen met specerijen, die u, als u ze nodig hebt, ge woon in het glaasje van het dekseltje schroeft. TWEE-IN-EEN In flessen met vla, yog hurt, e.d. blijft vaak nog een restje zitten. Nu zijn daarvoor uitlekstandaards in de handel, maar als u een afdruiprek be- |zit, kunt u dat ook uitstekend als zodanig gebruiken, aldus de ondervinding van mevrouw J. Malkus-Vlaardlngerbroek uit Den Haag. Zij hangt het rek met de kleine gaten aan de muur boven de aanrecht en doet in de grote gaten de be trokken fles. Er gaat een schaal onder en zo loopt de fles netjes leeg. Op die ma nier heeft u dus een handige „twee-in-één" keukenhulp. ALS DE BEL GAAT Hoeveel malen gaat over dag de huisbel niet over.. En wij maar lopen naar de deur. Mevrouw L. Seen-Boxman uit Vlaardingen heeft zich menig gangetje bespaard door aan de deur een bakje te bevestigen, waarin zij de ziekenfondskaart, contributiekaarten, de boekjes van de leveranciers en noemt op heeft gedaan. de hand, terwijl zij ook zorgt haar portemonnee niet te ver geten als er iemand op het schelletje drukt. Deze lezeres wilde er ook nog even op wij zen, dat kriebelende mouwen van wollen truien en vesten de kinderen niet meer irriteren als aan de binnenkant een oude nylonkous wordt genaaid. LIGGEND DROGEN Heel wat jumpers en trui en moeten om in vorm te blijven liggend drogen. Dat duurt vaak uren, soms dagen, maar als u, zoals mevrouw roepen: sinds deze onderwerp van de „Open Brief" zijn ge weest, word ik bedacht met brieven van de volgende in houd: Christine, 'k ben en ik houd erg van mijn werk; toch merk ik steeds dat er maar wei nig meisjes voelen voor mijn vak, toe, wilt u niet eens een woordje daarover in uw rubriek laten vallen? En bij dat kimt u dan van alles invullen. Voor zover het mogelijk was, heb ik dit wel eens langs mijn neus gedaan, en dat zullen de brief schrijfsters ook wel gemerkt hebben. Wèl heb ik steeds ge zegd: je moet er geschikt voor zijn, èn je moet er van houden, anders is het allemaal bij el kaar nog niets. BETER EEN pientere winkeljuf frouw dan een kribbige onder wijzeres. Maar liever bij kleine kinderen, of hulp in de morgen uren (voor minder loon) dan dood moe achter de toonbank (voor méér). Nu Is er echter nóg een kant aan de zaak. Een moeder richtte tot de redactie van „Blad Zij" het verzoek om het beroep van vroedvrouw eens wat in het licht te zetten: niet in de eer ste plaats opdat meer meisjes het maar zouden willen worden (zo als mijn briefschrijfsters me dus verzochten) maar opdat men in het algemeen en a.s. moeders in het bijzonder meer zou we ten over dit beroep. „Immers", schrijft zij, „er is maar een klein aantal vrouwen dat de weg weet te deze, geheel bevoegde Inderdaad, moeder, dat zo zijn, want ook Christine die meer kinderen heeft dan er vin gers aan één hand zijn, heeft nim- vrouw gedacht zelfs. Hoe komt dat? vroeg ik mij af, toen de redactie van Blad Zij hierover met mij sprak. Wel, daar waar ik woonde was er geen. Dat weet ik zeker. Maar dat is natuurlijk mogelijk, want ik heb mijn kinderen in onmo gelijke hoeken en gaten van Nederland gekregen. Hoe is dat echter in de grote steden? Moeten deze «ren zichzelf per advertentie, van mijn gezin om mijn welzijn? onmogelijk. Maar dat MOET. Dan moeten de overige leden van het gezin er maar bij komen en mede raad schaffen. Dan hoeft de huisarts wel niet voor pension in de bossen aar zijn raad moet aiieen Zijn raad in de wind u pijn hebt. of vert.lt u h.m Ai'J'i."" k„w?a,d hb'™"e; rordbéShnode' »5« bw.Td V hebt vreeslijke hoofdpijn "«L'" lijk alleen een recept? Of anders x tiztld: Is zijn woord van waar- de voor u? Vertelt u hem alleen ïf'?1,. de laatste tijd. U doet er zelf wat beurt^dat aan, gaat vroeg naar bed, slikt aan aspirientjes, maar ten einde raad '""a gaat u naar de dok ter. Als hij nu o. helpt A02Z4 (ik verzin maar wat, dat snapt u!)en u kunt het drie huizen van u vandaan bij schappij nooit de apotheek krijgen, en alle gesloof gesloofd wordt denkt, dat er onnodig lasten worden meegedra gen, dag in, dag uit. „Niet meer t. zo als veertig jaar geleden" E schrijft mij een oudere dame, voor „want er zijn nu betere sociale •wat, voorzieningen bij weduwschap en tegenslag, gelukkig maar." Ja :ker, maar we krijgen de maat- dat we alle nood en alle' verdriet uitbannen. Vroeger zag je kinde- ren op school met keurig verstel- u niet: dat kan niet de kleren: lapjes op de ellebogen, maar dan zijn die knielappen welk een liefde guldens,het sprak daar dikwijls uit. Nu zie je - soms mensen met een grote lap lap voor hun gezicht: dat drie kwartje en het dub beltje er, al of niet vt#> Tv/ui Jgjj Ui té verhalen op het js ^Un welvaartsgezicht. Daarach- ziekenfonds. dan zegt ter straait echter geen liefde. Roomboter, welke huisvrouw koopt het? Om een overzicht te krijgen waarschijnlijk uit zakelijke overwe gingen van de verkoop van roomboter, is er een onderzoek inge steld naar aanleiding van de vraag: „Wie koopt die boter?" Gebleken Is nu, dat in huishoudingen, waarvan de hulsvrouw jonger is dan 35 jaar, het boterverbruik belangrijk lager is dan In de huishoudingen met oudere hulsvrouwen. Een nader onderzoek wees echter uit, dat de jongere huisvrouwen wel meer boter gingen kopen, toen de prijs ervan in mei/juli 1958 tot een zeer laag niveau was gedaald. Hier uit mag worden afgeleid, aldus „Dutchy Nieuws" (uitgegeven door het Nederlands Zuivelbureau)dat het hier meer gaat om een kwes tie van financiën, dan om weinig waardering voor boter. Als het In komen van deze jonge huisgezinnen in de loop der jaren stijgt, ver schijnt er meer en meer boter inplaats van margarine op de tafel. „w.. vrouwelijke arts, weten te in troduceren? Bevelen consultatie-bu- reaux hen niet aan? Ik zou daar graag eens meer over willen ho ren. Natuurlijk kan ik een arts opbellen en hem vragen hoe dat zit maar ik zou het veel liever van onze lezeressen-kring hebben, dan weet ik wat onder u leeft en wat uw gedachten hierover zijn. Doen degenen die hierover een mening hebben, dit eens? EN NU WE toch in de buurt van de medicus zijn: het valt me op hóeveel brieven waarin getob, problemen worden uitgeschreven, als oorsprong van alle narigheid een lichamelijk lijden hebben. Ik zal er mij wel voor hoeden het verdriet van hen die mij hun ver trouwen gaven, aan de openbaar- -i. eg- heel in fijn, dank u wel, daarachter zitten achterdocht jaloezie en onrust. „Waar is mijn dochter deze week?" denkt een moeder, maar haar gezicht zegt; „O. zeg, mijn dochter is een week je aan het toeren met haar ver- even M.mm.ndf Nee. ,ezeres!en. "X" dat denkt je hebt Maar als hij nu zegt: u moet er uit. ga eens een week de bossen, doe uw best Jan? Is die raad voor u dan klemmend? Nee, lezeressen, de vuui uai uuje gulden meenemen?' maar hij VROEGER, toen er nog geen zie kenfondsen waren, zeiden er ook vrouwen: ja dokter en ze stopten het recept in hun mantel- Modern getob! lezeressen. Waar op maar één zucht van toepassing is: „Schepper Geest, doorwaai on ze welvaart. Geef ons helmwee naar de wereld van zuivere ver brandstof er zoveel moderner op ge worden? Het recept is niet meer duur misschien, maar goede raad nog steeds. Zoals vroeger de vrouw niet durf de zeggen: ik kan dat niet betalen, zo durft zij nu nog drecht, het kledingstuk tussen vitrages op de drooglijn legt, zult u niet zo lang hoeven wachten. Daartoe wordt BMÉiB^dijn van de en andere gespannen. TEGEN SLIJTAGE De omslagen van heren pantalons zijn aan de binnen kant nogal onderhevig aan slij tage. U kunt dit slijten zeer tegen gaan door een oude en niet bruikbare ritssluiting in tweeën te doen en aan de bin nenkant van de omslag zo'n halve rits te naaien. Een bij zonder sterke stootrand wordt het op die manier, aldus deze tip van mevrouw A. van der Schee-van Beelen uit Rotter dam. SAMEN DELEN Ook deze week wordt er |j weer een rijksdaalder gedeeld en wel door twee Haagse leze- ressen. Het betreft hier het ge- mak, dat u van leukoplast kunt hebben. Zo plakte mevrouw M. S. van der Spek-Burgera er kleine gaatjes in matrassen keurig mee dicht, waarbij zij verdere onheilen door het naai en op dun geworden stof voor kwam. Mevrouw J. G. M. Kerkvliet ontdekte tot haar schrik kleine motgaatjes in haar wollen zo mermantel. Ze keerde de stof om, drukte de gaatjes op de- tafel goed dicht en zette er toen kruislings twee stukjes pleister op. Resultaat: van de gaatjes was niets meer te zien en daar het leukoplast onder de voering viel van deze plak- kertjes al evenmin. WITTE SCHOENEN Witte schoenen, die u met een van de bekende middelen hebt schoongemaakt en inge wreven, zijn lang niet zo gauw aan een nieuwe beurt toe, als u ze na het drogen even in smeert met een dun laagje witte was. Even opwrijven met een doek en u zult ontdekken dat de schoenen door dit vette laagje ook soepeler blijven, zo heeft mevrouw M. Jonker-Koen uit Rotterdam ondervonden. Het staartje bevat dit keer niet direkt een tip. maar een wenk van een zorgzame oma. Zij wil namelijk iedereen op het hart binden flessen en blik ken met scherpe randen onder wat kinderen graaien volle vuilnisemmer uit te halen, waarr nen spelen. Flessen blijken dan §j vaak een gevaarlijk speelgoed. E terwijl bovendien op straat in stukken gevallen glas ook voor anderen minder prettig is. ölill

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 19