DIT ELKAAR KONIJNENSTERFTE Eerst trouwden ze gelijk en toen «Ctoi tw&K&teid» iattcL 't Verbond met Abraham ZATERDAG 4 JUNI 1960 DAAR stonden ze dan, met z'n vieren tegen een vrachtwagen geleund, om nog even na de middag- schaft wat met elkaar te verhapstukken. En daarna ging een ieder zijns weegs: ik de bruiloft." Joost van Haandel (27) "om°Pva" moest nog een vracht stenen die unieke gebeurtenis getuige te wegbrengen, nadat hij 's ?'in- A1, _wat v*aS >vas wapperde .xi - j in het kleine dorpje tussen Den nachts al naar Amsterdam Bosch en Helmond, al wat muziek was gereden met een partij maken kon blies er lustig op los mestkalveren; broer Wim paSl (26) ging weer verder met ren van een Van Haandcl. Joost i» leidde Nolda Bevers (24), dochter zyn zandtransporten, Beit uit een landbouwersgezin met vier (25), ook een broer, vertrok kinderen, naar een spiksplinter- op z'n fietsje naar zijn drag- ^n" de^me^ofe^Wta? nam mS line; en Harne (24), de Ben- Sia van Maren (21), een der ze- jamin van deze vier Van ^en 'kinderen van een oud-onder- j directeur ener boterfabriek, zijn Haandels, die ook met een intrek in het oude postkantoor; 6; - dragline z'n brood verdient, Jert en Antje van der Aa (22), r-'* j i i ic i r. x dochter van een reeds overleden deed krek hetzelfde als Bert. landbouwer met elf kinderen, von den voorlopig onderdak in Toch is het nog maar enkele kleine, maar nieuwe garage weken geleden, dat hun leven °e ra™ anders was; dat ze stuk m Toevallig stonden alle t ier broers tegen een vrachtwagen geleund om j nog wat met elkaar te verhapstuk ken. Van links naar rechts: Bert, j Joost, Harrie en Wim. het bos; met Dora Kandelaars <25). wier x vader rietdekker en huisslachter stuk werkzaam waren m het be- 'is_ en vac]er van tien kinderen, drijf van hun vader, de 56-jarige kregen ook hun plaatsje in het Jan van Haandel, die in 1940 oude postkantoor, dat gezamenlijk trouwde met Josephine Maria werd gekocht^ en daarna in twee- van de Valk (49), en vrachtauto J 1 i werd gesplitst. kocht en als beroepsvervoerder weldra zo'n goede naam kreeg, dat de zaak na veel getob in de oorlogsjaren groeide als kool. Vooral toen die vier jon gens de handen uit de mouwen gingen steken'. Er kwamen in de loop der jaren nog vijf vracht wagens bij, èn een bestelwagen, èn twee draglines, wat tezamen een kapitaal vertegenwoordigde van enkele tonnen. Bovendien winkeltje uit met enkele bood- moesten er nog vier knechts in boodschappen, toen we haar staan- dienst worden genomen, zodat de hielden voor de eerstnoodzake- men tot voor kort werkte met Hjke informaties. „Maar daar ben negen man dag en nacht, jk er één van", zei ze wat gere- gevorderd Veetransporten. zandvervoer, 5crv„rd verwondtri. „En nis al vervoer van bouwmaterialen nog zoveel meer. Bij de winkel Toen we dezer dagen eens ken nis gingen maken met de kers verse echtparen, werden we, zon der het aanvankelijk te weten, eerst met Dia en Antje geconfron teerd. Sia, een donker type met warte haren, kwam net uitgerust met les uitflapt. ,Ja". i tong die er al- ..Joost is het verst ons. maar die had verkering en was reeds helemaal op z'n huwelijk 'acht, kunt u ook de VOorbereid. Maar mijn Bert wacht vrouw van Bert ontmoeten, want al elf maanden op z'n bouwver- broers kregen de kruidenier is haar nog aan het gunning Die moet uit Den Haag proers Kregen B komen. Grond kocht-ie al lang ge- Maar al die kennis aan een meisje, de een wat helpen." eerder dan de ander en toen de oudste het vorig jaar met trouw- Daar kwam plannen op het tapijt kwam ze: (raai fotoboek over Zeeland V Utli .dijkwerker uit Westkapelle. „Ontworsteld land" is de titel van een bijzonder ge slaagd fotoboek over Zeeland, dat in opdracht en met steun van het provinciaal bestuur is uitgegeven ter gelegenheid van de officiële opening van het Provinciehuis op 17 mei j.l. door H.M. de Koningin, die het eerste exemplaar daarvan in ontvangst mocht nemen. Het neemt in de rij van de fotoboeken, die in de loop van de laatste jaren zijn verschenen, een uitstekende plaats in: men leert èn door de foto's èn door de tekst op zeer aangename wijze deze op zichzelf al interessante provincie kennen. Het bijzondere van ..Ont worsteld land" is. dat foto's en tekst één logisch en pret tig geheel vormen. Die tekst is summier, maar goed en vaak raak geschreven, luch tig maar toch niet oppervlak kig. Dat dit resultaat kon worden bereikt en dat ook de genen. die Zeeland niet uil eigen aanschouwen kennen en evenmin van allerlei feiten op de hoogte zijn uit dit boek veel kunnen leren is te danken aan de samenstellers en schrijvers van de tekst, de he ren G. A. de Kok en drs. M. C. Verburg. Eerstgenoemde komt als journalist met de ve lerlei facetten van het Zeeuw se leven voortdurend in aanra king, terwijl de heer Verburg o.a. als directeur het Econo misch Technologisch Instituut de provincie van a tot z kent. Eenheid delburg verschenen fotoboek is simpel, maar goed doordacht. Het is nl. onderverdeeld in drie hoofdstukken: de zee. het land, de Zeeuw. Mét elkaar geven zij een goéd gelijkend portret van de dingen en de mensen. De samenstellers zeg gen er dit van: .Mogelijk is wèl duidelijk geworden, dat de Zeeuw-zonder-meer eenvoudig niet te schilderen is. Wie zich zet om hem uit te beelden zal niet kunnen verhinderen, dat ook de zee en het land op het doek komen. Maar ook omge keerd: wie alleen het water ln het Zeeuwse gewest wil be schrijven of het landschap, hij zal bemerken ook de mens te hebben getekend". De foto's De foto's, die in dit werk zijn opgenomen, zijn van een voor treffelijk gehalte. De keuze, die de samenstellers uit het beschikbare fotomateriaal heb ben gedaan, verdient alle lof. De meeste opnamen zijn van de jonge Zeeuwse fotograaf Wim Riemens. wiens werk be slist niet behoeft onder te doen voor fotografen met nationale naam. Zijn visie op de onder werpen e.i de keuze daarvan, gepaard aan een beheerste techniek, geven zijn foto's al le niveau. Naast Riemans moet worden genoemd de uit Zee land afkomstige Amsterdamse fotograaf Cor van Weele, die zich ook hier de vakman toont. Daarmee is ..Ontworsteld land" een fotoboek, dat méér is dan een provinciaal platen- album. maar dat ook voor de liefhebbers van dit soort wer ken buiten de provincie een winst betekent. leden. Vijftienhonderd meter een gulden de meter. Daar heeft ie mee geboft, want ze vragen nu vier gulden de meter. We behel pen ons nu maar met een garage. Die kon meteen gebouwd worden, omdat daarvoor een vergunning van het gemeentebestuur voldoen de was." Toen ik 15 was Toen we hierna opmerkten, dat zij zich dus ook al danig op hun trouwdag voorbereidden zei Ant je: „Maar wat wou je dan? 'k Had hem al toen ik vijftien was ja, stiekum natuurlijk en ik heb hem nooit meer losgelaten. Dat heeft-ie zeker goed aangevoeld, want anders had-ie nooit zo vroeg die lap grond gekocht." Antje giechelde eens even, Sia giechelde mee en toen kwam Do- ra ten tonele, de kleinste van de vier mevrouwtjes. Zij was erg rustig, droeg een bril en maakte een heel vriendelijke indruk. Bij een poging, om ook haar in het gesprek te betrekken, nam An tje meteen d'r taak over en ver volgde: „Natuurlijk bevalt de nieuwe levensstaat ons beter dan de oude. En de jongens nog véél meer, want nu zijn ze tenminste nog wel eens een keer op tijd thuis. Hoewel.... zaterdags trouw den ween maandagochtend om vier uur was Bert al weer foetsie. Maar toen ze nog thuis waren was het nog erger. Altijd voor elkaar inspringen. Zo zat dat bedrijf van vader nu eenmaal in elkaar. De een stond 's nachts om 12 uur op, om bij de boeren in de omtrek kalveren en varkens op te halen. cii Harrie met de vriendelijke Dora zijn buren. De twee broers kochten nl. samen hel oude postkantoor op de achtergrond dat recht tegenover hun ouderlijke woning is gelegen en waarvan door splitsing en verbouwing twee flinke huizen werden gemaakt. der zó laat, kon je in de week nooit eens met elkaar op stap. Vandaar dat ik zes jaar verloofd ben geweest. En Wim en Sia vijf jaar. Harrie en Dora wa nog het best aan toe; die maar drie jaar verloofd." ..Maar ik moest de jongens al tijd wekken", vertelde moeder Van Haandel ons, vrouw, die eerst getrouwd was met een broer van haar tegen woordige man, met Piet van Haan del. Toen haar vierde zoon, Har rie, drie maanden oud was, kwam Piet te overlijden. En toen ze in 1940 hertrouwde met Jan van Haandel. kreeg ze bij hem nóg zes kinderen, van wie Pita (17) de oudste is. Pita helpt haar in de huishouding en verkoopt ben zine en olie van de pomp. De tweede dochter uit het tweede hu welijk, Josephina (15) gaat op de u.l.o.; Pieter (14) is op de am bachtsschool en moet monteur worden: en dan zijn daar nog An- thonia (12). Henk (8) en Jan (7), die allen nog op de lagere school Moeder present „Dat wekken doe ik ook nu nog", zei moeder Van Haandel zelfbewust. „Nu alleen m'n man. Maar als de knechts om 12 uur of 2 uur 's nachts voor de deur staan, ben ik even goed present. Ik wil niet hebben, dat hun vrou wen eruit moeten om thee te zet ten en de boterhammen klaar te hun trouwen al wel maken. Dat doe ik voor hen. Ze nachts verdwijnen. maandag i om 2 uur maar daar hij Wim gevraagd had de rondgang langs de boeren voor hem te doen, was deze om mid dernacht al in touw. Alleen Harry bofte. Die moest op een meer nor male tijd opstaan, om kwart over zes, zodat hij om 7 uur bij z'n dragline was. Nolda bleek die dingen echter wat minder zwaar te tillen danf Antje, wat misschien wel moet i worden toegeschreven aan haar potige gestalte. Toen we bij ihèar waren deed ze niets dan lachen, schepte ook lachend de soep op, vertelde dat ze soms voor de ge zelligheid meerijdt met Joost en z'n kalveren, en als het nodig is ook nog assistentie verleent. •-1 Zwaar werk Joost zelf gaf echter toe dat je van goeden huize moet komen om dit zware werk vol te houden. Soms gaat men 's avonds om 10 uur naar bed, staat om 12 uur op om de boeren af te gaan, kruipt dan om 2 uur weer onder de wol en staat om 7 uur 's ochtends weer aan de dragline of bij de zandtransporteurs „We moeten elkaar nu eenmaal helpen", zei hij heel kalmpjes. „Niet altijd brengen we het vee zelf naar de exportslacfoterijen. Er zijn ook wel vrachtrijders, die dat werk in Veghel van ons overne men. Maar de boeren bezoeken we wél altijd zelf. Die bellen ons van te voren op. En dan rijden we midden in de nacht al die adressen af: in Deurne, Gemert, Mortel. Beek. Donk, Kuildonk, Boerdonk. Erp en Lieshout. Dik wijls slaapt zo'n boer nog en eten dan eerst hier en ze krijgen precies hetzelfde wat wij eten. Zo hoort het. Met de jongens was ik altijd één. En met de knechts is het niet anders. Trouwens, er moet schot in zitten. Alleen zó kan je een bedrijf opbouwen." Terwijl moeder Van Haandel haar zoon Joost eens strak aan keek. werden we het meteen ge waar: in deze ouderlijke woning was moeders wil altijd wet. En dus vroegen we Joost maar eens, wanneer hij de laatste draai om z'n oren had gehad. Joost begon hard te lachen en antwoordde: ..Dat weet ik nog héél nauwkeurig. Dat was, toen ik voor de laatste keer van de militaire dienst met verlof was... M'n jongste broertje Jan, die toen misschien Hè a 2 jaar oud was. moest pap eten. Hij zat er echter maar zo'n beetje tegen te 'blazen. Ik wou hem toen voordoen hoe hij goed moest blazen. En hij deed bracht om ze te wegen gebeurd was vertrok de tweede om 2 uur mee naar Amsterdam, wijls slaapt of naar Winterswijk, naar Almelo je hem eerst i of naar Utrecht, kortom naar 't de claxi abattoir of naar terij. En nummer 2 was dan nooit erg. Maar als ei eerder terug dan voormiddags om ter sneeuw ligt i met l'ha.ve uur of elf. Elkaar helpen Op het ogenblik doet alleen Joost nog dat werk. omdat die op 't be drijf van zijn vader bleef, dat nu hoofdzakelijk op veevervoer is in gesteld. maar natuurlijk doen de jongens nóg wel eens een beroep op elkaar als het erg druk is. En dat is het haast altijd. Op den duur echter moet vader het maar met Joost en de knechts zien te rooien. Wim kreeg van vader een vrachtauto met twee transporteurs voor z'n zandbedrijf; en Bert en Harry kregen allebei een dragline. Zo staat nou ieder op eigen be- We meenden dus de conclusie te mogen trekken, dat alleen voor Joost het barre leven was geble ven. Doch dat klopte maar half. Want Nolda zag liaar man die door. Je kunt nooit „nee" zeggen. Want je concurrenten slapen niet. Al heeft ieder veetransportbedrijf z'n eigen rayon. De rit naar Am sterdam laat ik nooit aan een an der over. ook niet, als je koplam pen in de sneeuw verdwijnen. En als ik dan 's middags om 12 uur thuis kom is het gauw eten en nog een ander klusje opknappen. Wij vervoeren immers alles wat men van ons verlangt „Maar hoe had u dan nog tijd te zoeken?" i Antje Wachten ,,0, schei maar uit", ze „de woensdag-, zaterdag- dagavonden waren zogenaamd voor de meisjes, maar je moest maar afwachten wanneer de he ren klaar waren. Soms zat je te wachten tot half tien. En daar de een zó laat thuis kwam en de an- het prachtig na. Maar meteen lag ik onder de tafel Ofschoon moeder, met de elle boog op de tafel geleund, en het hoofd in de hand rustend, eerst ernstig het verhaal zat aan te ho ren, kon ze nu toch ook een glim lach niet langer onderdrukken. „Ja, ja", zuchtte ze, als wilde ze zeggen, dat er heel wat kwam kij ken om de boel in het gareel te houden. Zo was het evenwel nim mer. Zij had altijd een prachtge- zin, vol ijver en werklust en met een naam die even goed was als die van de Nederlandsche Bank. Verschil tussen de kinderen uit het eerste en het tweede huwelijk? Moeder haalde de schouders eens op. Maar vader Jan zei: „Er is inderdaad een verschil. De oud ste jongens waren gemakkelijker, gehoorzamer en rustiger. Of het aan de tijd ligt.... ik weet het niet. De zes jongsten zijn zo drif tig. kunnen elkaar minder verdra gen en zondags, als ze in huis moeten blijven omdat het weer niet best is, willen ze elk ogen blik wat anders. De oudste vier gingen zitten schrijven of tekenen en je hoorde ze niet. Tegenwoor dig kan ik nooit een middagdutje meer doen. Telkens maken ze je wakker „En nu krijgt u er die vier schoondochter ook nog bij", merkten we op. „Een leuke wan deling overigens om er zelf zon dags eens langs te gaan." „Ikke niet", zei moeder Van Haandel. „Ik laat ze maar liefst in haar waarde. Maar komen ze hier, dan is het best natuurlijk." Met dat al heeft de kranige vrouw het toch een stuk gemak kelijker gekregen, sinds die vier zoons zijn getrouwd. „Nou heb ik tenminste nog eens tijd om met Jan of Joost mee te rijden naar de veemarkt in Den Bosch. Ik ga graag naar Den Bosch toe. Daar is altijd zoveel vertier, vooral als al die boeren en kooplui er heen trekken En Jan van Haandel beaamde dat. „Bent u er nooit geweest op zo n dag?" vroeg hij ons. „Ik kan het u aanbevelen. Want zo'n ver schrikkelijke hoop vee bij elkaar is toch zo'n mooi gezicht veranderde Engels landschap FOTO BOVEN: Voor het ouderlijk huis: links vader Jan van Haandel, midden moeder Van Haandcl en rechts de oudste zoon Joost, die in het vee- transportbedrijf van z'n vader bleef, om straks de jongere broertjes tot een leidsman te kunnen zijn. FOTO MIDDEN: :ware werk als veetransporteur. ,,'k Ga dikwijls genoeg 's nachts FOTO LINKS: Al moeten Bert en Antje zich dan voorlopig ook met deze kleine ga rage behelpen, Antje voelt zich de koning te rijk. En Bert steekt zijn duim omhoog om te kennen te geven, hoe goed hij zich in dat kleine bouwsel weet te schikken. Door het sterke teruglo pen van het aantal konijnen is het Engelse landschap aan het veranderen. Op de groene heidevelden staan nu polletjes verdord boender gras. Bepaalde bloemen ver dwijnen, omdat ze verstikt worden door de zich snel uitbreidende minderwaar dige grassen en houtige planten, die vroeger door de konijnen in bedwang werden gehouden. Ook de roofdie ren zijn genoodzaakt hun le venswijze te veranderen. Vossen (die overigens zelf ook al door een virusziekte met uitroeiing worden be dreigd) en wezels die voor namelijk van konijnen leef den, zitten in hun wanhoop eekhoorntjes na, en honge rige buizerds volgen de boer op het land om de wormen op te pikken, die de ploeg naar boven heeft gebracht. Deze en soortgelijke gen worden vermeld in de rappor ten van de (overheids)dienst voor het toezicht op de natuur aan het Parlement. In Engeland werd de myxomatose, de bekende besmet telijke virusziekte, het eerst in ok tober 1953 geconstateerd. Wanneer de mens niet had ingegrepen dan zou de ziekte zich slechts lang zaam hebben verbreid, zeker niet meer dan een paar kilometer per maand, in hetzelfde tempo waar in een geïnfekteerde vlo zich zou kunnen verplaatsen van het ene konijn naar het andere. Maar de boeren, de organisaties tot bestrij ding van de konijnenplaag en het ministerie van landbouw zagen in de myxomatose een natuurlijke bondgenoot en brachten die naar alle delen van het land over. Waar de ziekte werd ingevoerd, stier ven praktisch alle konijnen. Men schat dat slechts vijf per duizend in. het leven bleven. Volgens ra ming waren cr voordien honderd miljoen konijnen in Groot-Brittan- nië, maar na een jaar kwam mtn ze nauwelijks meer tegen. veelbelovend. In september kon,aan het Parlement worden ge- rapporteètd. dat de vegetatieve grondbedekking was verbeterd, dat er meer grassoorten tot ont wikkeling waren gekomen en dat er ook meer goede grassen waren verschenen. Het effekt op de wilde flora was nog groter. Een bepaal de orchidee, waarvan men dacht dat hij in Engeland uitgestorven was kwam weer te voorschijn en begon veelvuldig te bloeien. Vele zeldzame planten gingen een weel derig leven leiden omdat er geen konijnen meer waren, die in het voorjaar de eerste spruitjes op knabbelden. Maar daarna nam men minder prettige dingen waar. Vogels, die graag in een kuiltje op de grond nestelen, zoals leeuweriken en ta- Suiten werden gehinderd door het ichte grasbestand. Voor op het vlakke land nestelende zeevogels gold hetzelfde. In sommige streken verspreidde een minderwaardige grassoort, die de koeien niet wil den eten, zich snel over de heu velachtige weidegrond. In latere rapporten werd er melding van gemaakt dat bepaalde bloeiende planten zich door de opmars van ander gewas niet zouden kunnen handhaven wanneer er voor de ko nijnenvraat niet iets anders in de plaats kwam. Braamstruiken be gonnen steeds sneller om zich heen te grijpen. De dopheide verdween in streken, waar het landschap er voorheen door gekarakteriseerd werd. En zo was er meer. Verleden jaar echter waren er tekenen dat deze ontwikkeling ge stuit was. Het virus van de my xomatose schijnt verzwakt te zijn. Slechts ongeveer de helft van de konijnen, die door de ziekte wer den aangetast, stierf er nu aan, en de dieren, die er doorheen kwa men, waren immuun. De konij nenbevolking begint dan ook weer toe te nemen. Was er aanvanke lijk haast niets overgebleven thans is naar schatting hun aantal alweer bijna tien procent van het totaal van vóór het uitbreken van de ziekte. Maar sommige plekjes In het landschap zullen wel nooit meer als vroeger worden. Een man van Natuurbehoud zei: „Het Lulllng- ton heidereservaat was een prach tig voorbeeld van helde op kalk achtige grond, toen het er nog we melde van de konijnen. Maar se dert de myxomatose kwam is het geleidelijk bedekt met strulkge- Voor Jolande Je speelt met blokken zonder het te weten. Wat zijn acht maanden voor zo'n kleine meid, De box. de wieg, begrenzen nog je tijd. De wijzers gaan, met slapen, spelen, eten. De pop, de bal ...Je weet niet hoe ze heten. Je kust de pop, maar raakt de bal steeds kwijt, En wordt je moe, dan is zij er altijd, die je 't verdriet al koest'rend doet vergeten. Straks zal je stem heel aarzelend beginnen, dan wijs ik naar voor jou bekende dingen: De pop, de bal, de box waarin je kroop En langzaam zal, gevormd tot korte zinnen, Zijn Naam opklinken in je juichend zingen. Die op je neerkwam, met het water, bij de doop. D. VAN BOXEL Jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 17