Jlieutuo GTuuraul Sowjetunie lonkt Frankrijk naar Op drie fronten SCHILDER ZELF MET Prins had een redelijke nacht Chroesjtsjef heeft nieuw plan Overheidspensioenen worden verbeterd Troepenzending géén dreiging met geweld hamol weer vandaag! Troepen opnieuw in alarmtoestand VRIJDAG 3 JUNI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 Eenenveertigste jaargang no. 11884 lofdredacteor. Or. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantnostlcli fs ghfbleoen tnyn h<rt ia fcgljcnspoef „Lieve Koningin en een lieve dochter" Zie pagina 7 gisteren al op meerdert i strijde getrokken. ïn Mos kou verraste hij de westelijke diplo maten met een nieuw ontwapenings plan. in Genève liet hij de drielanden- conferentie in verwarming brengen met de mededeling, dat Rusland zich ge heel afzijdig zal houden bij de onder- grondse kernproeven en in Amerika ontvingen vier leiders van de demo cratische partij een brief vol hartelijke woorden over de democraten en vol kritiek op de huidige republikeinse regering. CHROESJTSJEF schrijft: „De huidige Amerikaanse regering heeft getoond dat zij de betrekkingen tussen onze landen niet wil verbeteren, maar de positieve resultaten die in het laatste jaar in de Russisch-Amerikaanse ver houding zijn bereikt, wil vernietigen. Wij weten echter dat het beleid van agressie en provocatie dat thans door de Amerikaanse regering wordt ge volgd niet tot stand is gebracht door het Amerikaanse volk en dat het niet strookt met de grote democratische tradities van het Amerikaanse volk, tradities van Washington en Jefferson, Lincoln en Franklin D. Roosevelt." TT ET ligt er kennelijk al te dik op, dat Chroesjtsjef verdeeldheid tracht te zaaien onder de Amerikanen. Een van de ontvangers van de vier brieven, de democratische senator Lyndon B. Johnson, las de brief voor en zei als commentaar: „een arrogante ontken ning van de feiten". Johnson verklaar de, dat de brief werd geschreven door een man die uit Parijs is weggelopen na te hebben geweigerd over funda mentele kwesties van oorlog en vrede te onderhandelen. Het enige wat op de topconferentie schipbreuk heeft ge leden, aldus Johnson, is het vertrouwen dat de vrije wereld had in het verlan gen van de communisten om een einde te maken aan de oorlog. CHROESJTSJEF zelf C* beziaheden van aist zijn best te spreken. Grinnekend pén-tappend bracht hij een wacht bezoek aan een Engelse plastic tentoonstelling in Moskou. Hij wees op een machine voor het maken van plasticschalen en zei: „Zulke dingen zijn hier welkom. Wij hebben alleen bezwaar tegen dingen die ongenood boven onze hoofden vliegen. Die zullen we naar beneden schieten." Botsing brengt bus op helling tot stilstand Twee Nederlandse buschauffeurs hebben donderdag in Ibbenburen in Westfalen hun autobussen met 94 personen politieagenten uit Gro ningen met hun vrouwen op zettelijk met elkaar in botsing doen komen om een erger ongeluk te voorkomen. Van de inzittenden werden 27 gewond maar op twee na konden zij het ziekenhuis na een eerste hulpverlening verlaten. Twee passagiers, de politieagenten P. van der Zee en L. van Laarho ven, zijn met een hersenschudding in het ziekenhuis van Tecklenburg opgenomen. De politie van Ibbenburen zei, dat de chauffeur van de tweede autobus die op enige afstand achter de eerste een steile weg afreed, plotseling merkte dat de remmen niet werkten. Hij claxonneerde ver scheidene malen om zijn collega te waarschuwen dat er iets mis was. Toen deze zag dat de tweede bus met steeds grotere snelheid naar beneden kwam, liet hij zijn pas sagiers naar voren komen, stopte en liet de tweede bus tegen de zijne botsen. Het gezelschap, leden van de christelijke politiebond afdeling Groningen heeft de reis naar huis voortgezet. Het maakte een dag tocht in twee bussen naar het Teutoburgerwoud. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKENS-TJALLEHA PRODUKT Be behandelende geneesheren hebben nieegedeeld, dat de Prins een redelijke nicht heeft gehad. De algemene toestand giet goed vooruit, al is de temperatuur nog niet geheel normaal. In verband hiermede blijft de regel, dat de Prins al leen bezoek van zijn familie ontvangt o»I van kracht. unie, Nikita Chroesjtsjef, onverwacht nieuwe ontwapeningsvoorstellen aan alle landen die in de Sowjet-hoofdstad zijn vertegenwoordigd. Vandaag gaf Chroesjtsjef zelf in het Kremlin een toelichting op zijn nieuwe plan. Opvallend is de voorrang, die in ;t gewijzigde ontwapeningsplan wordt gegeven aan de afschaffing van ballistische en klassieke mi'dlde- lén tot vervoer van kernwapens en de opheffing van militaire steun punten in andere landen. Het schijnt dat Rusland met deze wijziging bij Framkrijk in het gevlij probeert te komen. President De Gaul'Ie heeft namelijk zijn Amerikaanse en Britse collega's ■met klem gevraagd, deze maatrege len als beginpunt van het westerse ontwapeningsplan aan te houden. De Verenigde Staten en Engeland ver klaarden hun verzet tegen een der gelijk begin door te wijzen op de on uitvoerbaarheid van genoemde maat regelen in de eerste fase van een al gemeen programma ter vermindering van de ontwapening. Het nieuwè Russische plan in drie fasen voorziet in de vorming internationale politiestrijdkrachten, die ter beschikking van de Veilig heidsraad moeten worden gesteld ei die bestemd zijn voor het handhaven de vrede tussen landen zonder inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van die landen. Hoewel westerse diplomaten het nog niet over eens zijn of de wijzi gingen in de Russische plannen een stap vooruit betekenen of stappen achteruit, toch kwam men reeds tot de voorzichtige conclusie, dat Chroesjtsjef opnieuw probeert een wig te drijven tussen de westerse bondgenoten; Frankrijk enerzijds Amerika en Engeland aan de andere kant. De tweede fase van het gewijzigde Russische plan regelt het verbod van atoom-, bacteriologische en chemische wapens, de vernietiging van de be staande voorraden en een verbod van verdere produktie van deze wapens, terwijl tevens het aantal militairen en conventionele wapens moet wor den ingekrompen. In het derde en laatste st,adiym volgt de algehele ontwapening met ontbinding van alle strijdkrachten, opleidingscentra en staven. Over de controle op de naleving van de ontwapeningsovereenkomst (tot nu toe steeds het zwakke of geheel ont brekende punt in de Russische plan nen) wordt nu gezegd, dat passende maatregelen onmiddellijk na onder tekening van de overeenkomst it studie kunnen worden genomen. VERONICA VOERT NIEUWE VLAG H-et tradiiosdbip Vexioniica voerit imet in gang van gisteren niet meer de Panamesi vlag, doch die van „een ander 1-an-d", z deelde de heer H. Oswald gisterei mede. „Wij hebben een niieuwe regds- itraitie". Van welk land deze vlag is wilde hij iet bekend maken „om mriet opnieuw moeilijkheden te veroorzaken". SNELHEIDSBEPERKING OP DUITSE WEGEN In West-Duitsland zal gedurende het komende Pinksterweekeinde (3, 4, 5 én 6 juni) op de open wegen een snelheids maximum van tachtig km per uur gelden en op de vierbaans „Autobahnen" van honderd km per uur. In Oostenrijk is een dergelijke regeling getroffen. Rijswijkse cadet omgekomen bij autobotsing In Breda is gisteren een ongeluk ge beurd, dat aan een leerling van de Ko ninklijke militaire academie in Breda de 1-jarige cadet-sergeant van de ko ninklijke luchtmacht R. Jacobs uit Rijs wijk. het leven heeft gekost. Deze militair was mei een aantal mede leerlingen van de K.M.A. gezeten ach terin een militaire drie-tonner. De auto kreeg op de Wilhelminasin-ge 1 een aan rijding met een vrachbwagen, die gela den was met zeven ton aardappelen en die bestuurd werd door J. H- G. van L. uit Val kens waard- De botsing was zo hevig, dat de mili taire wagen, die grotendeels vernield verd, volkomen om zijn as draaide. Hier - 'oor werden eniige van de inzittenden uit de bak van de wagen op het wegdek geslingerd. De korporaal-chauffeur van Je militaire auto. de 22-jarige A. A. Schriek uit Vlaardingen liep een shock >p. Meer of minder ernstige verwondin gen kregen de 21-jarige cadet-sergeant R. J. Singels uit Den Haag, de 21-jarige •adet-sergeant A. Gerrits, Arnhem en de .-jarige cadet-sergeant F. L. Hogenbrink, Zomers Overleg in G. O. geslaagd Korting op A.O.W. en A.W.W. terug tot 1,4 pet. (Van onze sociaal-economische redactie) TN DÉ CENTRALE commissie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken is gisteren volledige overeenstemming bereikt over de door de regering voorgestelde maat regelen ter verbetering van de over heidspensioenen. Het overleg resul teerde in de volgende voorzieningen: Koningin al vlug naar de Prins Prinsés Beatrix heeft gisteravond, an derhalf uur na haar terugkeer uit België, haar vader in het academische ziekenhuis te Utrecht een bezoek gebracht. Iets later op de avond arriveerde ook koningin Ju liana bij het ziekenhuis. Het normale bezoekuur was juist om zeven uur afgelopen, toen prinses Beatrix in haar eigen auto arriveerde. De bezoe kers hadden zich bij de vele wachtenden gevoegd', in de hoop de mogelijke aan komst van Koningin en Prinses te zien. Dat gebeurde aanvankelijk niet. Prin ses Beatrix meed de menigte die zich bij de hoofdingang had opgesteld en reed direct door naar de achterzijde van de kliniek, waar prins Bernhard wordt ver pleegd. Na 25 minuten reed prinses Beatrix met grote snelheid het hek weer uit. Zij zag rtiet dat op hetzelfde moment prinses Irene arriveerde voor een tweede bezoek aan haar vader. Met de prinsesen Ma rijke en Margriet had prinses Irene die dag haar vader al een keer eerder opge- De weinige toeschouwers die de moed niet hadden opgegeven, werden later op de avond toch nog voor hun moeite be loond. Kort na de aankomst van prinses Irene, om tien voor acht, reed de auto van de Koningin voor. In tegenstelling tot haar twee oudste dochters maakte zij wel gebruik van de hoofdingang. Den Haag antwoordt Moskou: NEDERLAND kan niet inzien „hoe de uiterst bescheiden defensiémaat- regelen in Nederlands Nieuw-Guinëa kunnen worden uitgelegd als dreiging met geweld tegenover Indonesië". Met deze woorden reageerde gisteravond een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken op een eveneens gisteren ontvangen Russisohe nota. In die nota werd beweerd dat de „jong ste uitzending van belangrijke contin genten van marine-, luchtmacht- en landstrijdkrachten door de Nederlandse regering naar het gebied van West-Irian slechts kan leiden tot verergering van het oorlogsgevaar in Zuidoost-Azië." „Deze daden zijn tevens een duidelijk bewijs dat het oorlogsgevaar in dit ge bied niet afkomstig is van Indonesië, zoals te kennen gegeven is in de aide mémoire van de Nederlandse ambassade te Moskou aan de Sow jetregering op 12 april jl.". „De Sowjetregering spreekt de hoop uit dat de Nederlandse regering geen daden zal verriohten, die de vrede kun nen bedreigen en ertoe kunnen bijdra gen spanning in Zuidoost-Azië te ver oorzaken." De woordvoerder in Den Haag zei. nog o.m.: „Wij blijven het eens met de Sow jetunie, namelijk dat geweld of dreiging met geweld in internationale geschillen verworpen moet worden." Ook werd bekendgemaakt, dat de Rus sische nota een antwoord is op de Ne derlandse aide mémoire, die op 12 april aan de Russische regering werd over handigd. Deze Nederlandse nota bevatte een instemming met de zinsnede van het gemeenschappelijk communiqué van Sukarno en Chroesjtsjef, waarin zij zich uitspraken tegen het gebruik van geweld en het dreigen daarmede. Hitler. De enige zuster van Adolf Hitler, de W-jarige Paula Hitler, is teren overleden. Jarert geleden heeft" zij haar achternaam gewijzigd in Wolf, uit schaamte over de nazi-terreur van haar broer. Zij is in behoeftige omstandig heden overleden. een ouderdoms- of weduwenuitke- ring ontvangen, wordt teruggebracht van 2 tot 1,4 procent per dienstjaar, o De gepensioneerden, die geen A.O.W. of A.W.W .-uitkeringen ontvangen, krijgen een toeslag van 10 procent van het pensioenbedrag tot een maximum van 180 per jaïar voor gehuwden en 108 voor ongehuwden. o Alle gepensioneerden ontvangen een toeslag van zes procent ter pensatie van de huurverhogingen 1957 en 1960. De tijdelijke huurtoeslag komt door deze maatregel te verval- De maatregelen zullen per 1 april 1960 van kracht moeten worden. Maar aange zien het overeengekomene, met uitzon dering van de huurcompensaties, nog in de vorm van een wetsontwerp de beide Kamers der Staten-Generaal moet passeren, zal het nog wel enige maanden duren, alvorens kan .worden uitbetaald, temeer waar de Tweede Kamer op 7 juli op reces gaat. Om het wachten eni, zins te compenseren is afgesproken, dat de huurcompensatiebedragen <wér I960 in één keer zullen worden uitgekeerd en wol in augustus. De gepensioneerden, die geen ouder doms- of weduwenuitkering genieten, omdat zij nog geen 65 jaar zijn, hebben hun toeslag te danken aan de centrales van overheidspersoneel. In de regerings voorstellen aan de centrale De overstroming die op de Philippijnen een ramp veroor zaakte, is achter de rug. In de kuststreken is een enorme ravage aangericht onder de eenvoudige houten woningen. was voor deze groep geen voorziening getroffen. De centrales achtten het even wel niet billijk, wanneer de positie van deze categorie (die van de verlaging van het kortingspercentage immers niet pro fiteert) zou achterblijven, en deden daar om het voorstel een toeslag van 10 pro cent te geven. De regering, blijkbaar oog hebbende voor de sociale noodzaak ook deze groep gepensioneerden te helpen, nam het voor stel van de centrales over. Dat betekende evenwel dat de categorie, die wel A.O.W. of A.W.W. ontvangt, een veer moest la ten. De regering had voor het gehele complex van maatregelen namelijk een bepaald bedrag ongeveer 75 miljoen uitgetrokken, waaraan zij gebonden was. Hét kortingspercentage voor de ge pensioneerden met een bodemvoorzzie- ning werd daarom niet teruggebracht tot 1,3 procent, maar tot 1,4 procent per procent bij 40 dienstjaren cent). Op deze wijze vond om de toeslagen De maximale bedragen, zo werd be paald, worden voor degenen, die in april 1960 worden gepensioneerd verminderd met één zes-en-dertigste van dat bedrag en voorts voor iedere maand dat de pen sionering later ingaat dan april 1960 met één zes-en-dertlgste van dat bedrag, zo dat degenen die gepensioneerd worden in of na april 1963 deze toeslag niet meer zullen ontvangen. De centrale koord met he ring om de berekeningsbasis, die bij de korting op de pensioenen in acht wordt genomen, vast te stellen op 1560 voor (Zie vervolg op pagina 7) Verwarring in Genève Russen wijzigen koers op kernproevenconferentie TAE SOWJETUNIE heeft gisteren ■*-' haar programma inzake proef nemingen met ondergrondse kern programma op dit gebied tussen de Verenigde Staten, Engeland en Rus land teruggetrokken. Tijdens de bijeenkomst der drie- mogendhedèneonferentie over het sta ken van proeven met kernexplosies, deelde de Russische gedelegeerde Tsa- rapkin mede, dat Rusland niet voor nemens was enigerlei ondergrondse proefexplosies te ondernemen. Het zal daarom niet nodig zijn, dat de westelijke mogendheden deskundigen naar de Sowjetunie zenden, terwijl er evenmin noodzaak bestaat voor het installeren van bijzondere apparatuur op Russisch gebied. Tsarapkin legde zijn verrassende ver klaring af na eerst de door de Ameri kaanse afgevaardigde Wadsworth gege ven garantie, dat de voorgèstelde Ame rikaanse ondergrondse kernexplosjes niet voor militaire doeleinden znudeq worden gebruikt, ronduit van de hand te hebben gewezen. Wadsworth had gezégd dat waar de Sowjetunie voorneméns is een aantal grote ondergrondse chemische ontploffin gen te laten plaats hebben, het alleen maar billijk zou zijn, dat Rusland een soortgelijke garantie zou geven, dat het hier om chemische, en niet om kern- ontploffingen zou gaan. Tsarapkin zei in het geheel niet te kunnen begrijpen, waarom de Ver enigde Staten om dergelijke waar borgen zouden vragen, omdat de Sow jetunie geen voornemens heeft tot het uitvoeren van explosies van welke aard ook. De Engelse afgevaardigde Sir Mi chael Wright las hierop een lijst van vijf of zes zware ondergrondse chemi sche ontploffingen voor, die door de Rus sische gedelegeerde tijdens de bijeen komst van deskundigen op 14 mei was ingediend. Tsarapkin zei dat op de drie-mogéod- hedenconferentie alle politieke' beslissin gen worden genomen en dat hij Rus- land's positie met betrekking tot hel programma voor het wetenschappelijk onderzoek had uiteengezet. Hij voegde hier echter,aan toe dat hoewel de Sow jetunie geen enkele explosie uitvoert, de Russische deskundigen volledige en ilgehéle toegang moeten hebben tot alle voorgestelde ondergrondse kernexplosies in de Verenigde Staten. Na afloop van de bijeenkomst ver klaarde een zegsman van een westelijke delegaties, dat door de Russische verklaring grote ver' ring is geschapen. „Wij weten nu niet meer waar wij aan toe zijn", zéi hij. De Bilt verwacht tot za terdagavond: Droog, zonnig en warm weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. In de mid dag aan de kust zeewind. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zaterdag 4 juni Zon op 4.24, onder 20.53 uur; maan op 14.23, onder 1.54 uur. 9 juni volle maan. Strandweer in onze weerkundige medewerker) de ekt, heeft een centrum boven Denemarken liggen, dat heel langzaam naar de Oost zee trekt. Deze ontwikkeling is zeer gunstig met het oog op het weer tijdens de pinksterdagen. De storingsfronten van de Oceaan komen niet verder dan Schot land en Ierland, zodat de regenkansen klein blijven. De oostelijke wind voert droge lucht De middagtemperaturen worden nog i?ts hoger, maar doordat de luchtverde- ling vlak is, kan er in de middag, door dat er boven land veel warme lucht tot opstijgen wordt gedwongen, in het kust gebied iets koelere zeewind binnendrin gen. Toch is dit weertype ook voor het strand gunstig, al is het zeewater met ongeveer 12 a 13 araden Celsius nog vrij HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Luxemb Parijs 27 10 05 Minister verdedigt proefalarm klaard, dat de Amerikaanse strijdkrachten op het ogenblik „verbin dingsalarmoefeningen" houden, gelijk aan die waartoe hij aan de voor avond van de mislukte topconferentie in Parijs opdracht had gegeven. Toen de minister gisteren getuige nis aflegde voor de senaatscommis sie voor de buitenlandse betrekkin gen, die een onderzoek instelt naar het incident met de U-2, zei de mi nister vanuit Parijs opdracht voor het eerste alarm te hebben gegeven, nadat hij vernomen had dat de Rus sische premier Chroesjtsjef voorne mens was de topconferentie te torpe deren. HU zei, dat het huidige alarm woens dagavond is begonnen en enkele dagen zal durén. Zij brengt een iets grotere mate van paraatheid mee, aldus minis ter Gates. Venjer verklaarde de minister voor de commissie het te betwijfelen of Rus land een algemene oorlog zal riskeren door het afvuren van raketten op lucht- bases, waarvan naar het vermoedt spio- nagevliegtuigen zijn opgestegen. Jk meen, dat de Russen absoluut we ten dat zij zelfmoord plegen op het mo ment waarop zij dit trachten te doen, omdat ik geloof dat zij op alle mogelijke manieren volkomen op de hoogte zijn van de juiste stand van zaken der Ame rikaanse defensie." Minister Gates legde zijn getuigenis af achter gesloten deuren, doch een deel er van werd later voor publikatie vrijge geven. Hij zei het ten tijde van de top conferentie gegeven alarm „absoluut noodzakelijk" te achten. Desgevraagd antwoordde de minister niet te geloven, dat de Russen hun voor naamste raketbases zullen verplaatsen als gevolg van de onthullingen over de luchtfotografie vanuit de U-2's! De con structie, die bij strategische bases is be trokken, wordt niet zo gemakkelijk of snel opgebouwd en de Russen weten niet prëcies hoeveel gegevens wij erover hebben." Zij zouden kunnen proberen ze In de toekomst meer te verspreiden, zo voegde de minister hieraan tot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1