Na vijf jaar akkoord over het verenigingsgebouw Wetenschappelijk visserij- onderzoek gevraagd Haringprijzen hielden slechts kort stand dit jaar sprak Visserijschap verplicht stuurmansdiploma weer over H' V.V.V. akkoord met principe logies-informatiedienst NIEUWE LE TOS CHE COURANT DONDERDAG 2 JUNI 1960 SASSENHEIMS raacl vergaderde Uitbreiding gemeente-garage bleek dringend nodig DE GEMEENTERAAD van Sassenheim kwam gisteravond in een vrij langdurige openbare zitting bijeen om een 14-tal punten te behande len. De heren jhr. mr. R. Sandberg van Boelens en A. Vogelaar, aftredend als lid van de raad van commissarissen van de n.v. Elektriciteitsbedrijf, werden herkozen. De Bank voor Nederlandse Gemeenten bood de ge meente 48 aandelen van 1000 elk aan, waarvan 10 °/o storten verplicht was. Daar B. en W. het wenselijk vonden, dat het maatschappelijk kapitaal I der bank zoveel mogelijk in handen van de overheid blijft en omdat de laatste 5 jaar 7 °/o dividend is uitgekeerd, werd het voorstel door de raad j aangenomen. Vastgesteld werd ook de nieuwe be- I zoldigingsverordening voor het gemeen- j tepersoneel. Dit behelst de looncompen- [Isatie voor de huurverhoging in ugustus 1957 en 5 procent loonsver- hoging van de op 1 april 1960 bestaande salarissen en lonen met een minimum van 18,25. Tevens werd voor het gemeenteperso- neel een spaarverordening vastgesteld. Men zal het geld moeten beleggen bij één der banken in Sassenheim waar dus de normale rente wordt verkregen. Het i te sparen bedrag is vastgesteld op 5 procent van de pensioengrondslag met een maximum van 600 per jaar. De extra premie van de gemeente is 25 pet. voor een pensioengrondslag tot 7200 en 15 pet. voor pensioengrondslag van 7201 en meer. Als de ambtenaren het maximum bedrag sparen zal dit de ge meente jaarlijks 3700 gaan kosten. Vakantiesluiting Het punt vakantiesluiting drogisterijen braoht heel wat tongen in beroering. Mevrouw Melman-van Diest had ver zocht om een verplichte vakantiesluiting terwijl de tweede drogist er tegen is. De Kamer van Koophandel had een voor zichtig advies uitgebracht en aangedron gen op een verplichte sluiting van 5 da gen, de zaterdag dus uitgezonderd. Mevrouw De Meijer geloofde niet in LEIDERDORP Het correspondentschap Berichten over het Zijlkwartier wor den met ingang van heden verzorgd door de heer A. Vink, Steenbakkerslaan 16, alhier. Verenigingssecretarissen e.a. kunnen zich voor uitnodigingen en ver slagen bij hem vervoegen. De correspondent voor het dorp is de heer Van Leeuwen, B. G. Cortslaan 5 Wij verzoeken hun alle medewerking I te geven voor het dagelijks doorgeven van Leiderdorps nieuws. Zijllaan* en Meyepoldcr In een vergadering van ingelanden van de Zijllaan- en Meyepolder werden de heren C. de Graaf en J. Kwakernaak in de kascontrolecommissie voor volgend jaar benoemd met de heer C. Hayes als plaatsvervanger. Over 1959 is er een batig saldo van f 1800. De molen in de omge ving van de Driegatenbrug is verzekerd voor een bedrag van f 21.000. De gemeente Leiderdorp had aangebo den de molen voor f 1 te kopen. Zoals bekénd. is in deze polder een grote woonwijk geprojecteerd. De gemeente wil de molen laten restaureren en bedrijfs klaar maken. Namens de gemeente gaf wethouder Meerburg een toelichting. Uit de stemming bleek, dat de ingelanden niet bereid zijn de molen te verkopen. Bevestiging en intrede van de heer J. van den Hoek Naar wij vernemen, hoopt de heer J. van den Hoek, hulpprediker te Nieuw- veen, die een benoeming van de Her vormde Gemeente alhier ontving, op zon dag 17 juli hier zijn intrede doen. 's Mor gens zal hij in een dienst met ds. J. P. Honnef als voorganger aan de Gemeente worden verbonden. Voor de bevestiging wordt 's middags een speciale dienst ge- houden. De heer Van den Hoek hoopt op 26 juni afscheid te nemen van Nieuw- veen. In Leiderdorp is hem een woning aan de Ericalaan aangeboden. Harmoniekapel Tweede Pinksterdag gaat de Harmonie kapel Leiderdorp en de drumband naar De Bilt om deel te nemen aan een fede ratief concours. De kapel komt uit in de tweede afdeling; de drumband zal ook I moeten marcheren. Voorts zullen deze I zomer evenals in vorige jaren vier zo meravondconcerten worden gegeven. Laatste vergadering Het comité, dat gelden heeft ingeza meld voor een gedenksteen op het graf van dokter J. J. Persant Snoep, die van 1911 tot 1952 huisarts te Leiderdorp was, heeft voor de laatste maal vergaderd. De heer J. Kooreman, secretaris-pen ningmeester gaf een overzicht van de financiën; er is bijna duizend gulden l binnengekomen. De voorzitter, de heer W. Hennipman bedankte de heren W. Hockx, J. van Leeuwen en N. de Vogel voor alles wat zij hebben gedaan. De Heer R. v. d. Hoek meende de tolk te zijn van de oud patiënten toen hij het comité dank bracht voor de wijze waarop dokter Persant Snoep is herdacht. De voorzitter sloot de vergadering en sprak de wens uit, dat er spoedig een straat naar deze dokter zal worden ge noemd, waardoor de mooie plaquette een bestemming, zal krijgen. Waterpolo D.K.D. Gisteravond werd in het Leiderdorpse zwembad een waterpolowedstrijd gehou- den tussen DKD II en Sleutelstad 3. Al spoedig na het begin bezorgde Peter Heykoop DKD met een hard schot de leiding. Door een misverstand in de Lei derdorpse achterhoede kon de Sleutel stad de gelijkmaker scoren. Door goed vrijzwemmen bracht Hans Diehl de stand op 2—1. dpch nog voor de rust werd 1 Na de rust kon Peter Heykoop uit f een mooie voorzet er 32 van maken Een strafworp wist de Sleutelstad niet om te zetten in een doelpunt, zodat de eindstand 3—2 in het voordeel van Lei derdorp bleef. KATWIJITAAN ZEE Toiletgebouw Campingterrein De dienst van openbare werken heeft namens het college van B. en W. het bouwen van een toiletgebouw op het I Campingterrein in de Noordduinen op gedragen aan de firma J. Haasnoot Gzn. te Katwijk aan Zee. het principieel tegen zijn van de tweede drogist; zij zag dit zuiver als zakelijk belang en zij achtte 6 dagen sluiten een normale zaak. De heer Van Breda was na het lezen van de raadsstukken in protest gekomen tegen het bindende voorstel van de Ka mer van Koophandel. Hij was daarom naar het betrokken bureau gegaan om de rechtsgrond te onderzoeken. Hij had de indruk, dat, als de raad een betere regeling zou vaststellen de Kamer dit nog wel goedkeurt. Wethouder Vogelaar wees er nogmaals op dat het advies bindend is. De gemeen te kan zich veel moeilijkheden op de hals halen door het treffen van andere maatregelen. Hij had telefonisch con tact gehad met de K. van K en men heeft hem verzekerd, dat het advies dit jaar niet wordt gewijzigd. De wethou der sprak de wens uit, dat de voorzitter ju slagen bij zijn pogingen de partijen »t elkaar te brengen. Het voorstel werd aangenomen met de heer Van Breda als tegenstemmer, ter wijl mevrouw De Meijer onder protest voorstemde. Voortvaarden De straat tussen de Narcissenlaan en de Gladiolenstraat zal Fresia straat heten, terwijl het tegelpad tussen de Van Pallandtlaan en de Vijverlaan Stormpad genoemd zal worden in verband met de vroegere situatie ter plaatse toen er een stormlaantje was in het buitengoed Ter Leede Na ruim vijf jaar onderhandelen met de kerkvoogdij van de Hervormde ge meente is overeenstemming bereikt ovpr de aankoop van het verenigingsgebouw en het schoolhuis voor 37.500. De kerk voogdij heeft de volgende voorwaarden gesteld: beschikbaar stellen van een perceel bouwgrond, aan de Parklaan, groot 1000 m2, voor de prijs van 16 per m2 voor het nieuwe verenigingsge bouw, toezegging van een subsidie van 25 pet. van de stichtingskosten voor dit gebouw (die worden begroot op 126.000) en handhaving van het oude gebouw tot het nieuwe in gebruik kan worden genomen. De subsidie zal alleen van kracht zijn als ook rijk en provincie de normale subsidie verlenen. De heer Oosterveer vroeg of er enige zekerheid was of de transactie door kan gaan in verband met de subsidies van rijk en provincie. Anders zullen de nota riële kosten voor niets worden gemaakt. Hij drong er voorts op aan de begroting van 126.000 niet te krap te nemen. Hij achtte een ruim gebouw, dat aan de eisen van de tijd voldoet van primair belang en hij meende, dat het geraamde bedrag hiervoor te laag is De heer Vogelaar was het geheel met hem eens maër voegde er aan toe, dat eerst de plannen klaar moe ten zijn voordat de kerkelijke over heid en Gedeputeerde Staten het kunnen goedkeuren. Nadat nog enkele raadsleden hun vreugde hadden geuit over de resultaten van deze moeizame en langdurige kwes tie werd het voorstel aangenomen. Garage De garage aan de Oosthaven zal uitge breid worden. De voorlopige begroting sluit met 80.000. De heer Van Reen haalde de woor den aan, die de heer Verschoor heeft gesproken bij de behandeling van de begroting. De heer Verschoor noem de het toen een teken van wijs be leid, dat dit voorstel van de begro ting werd afgevoerd. „Is de toestand in deze laatste maanden dan zodanig veranderd, dat het nu een wijs beleid is de garage toch uit te breiden? De voorzitter antwoordde, dat dit in derdaad het geval is. De behoefte aan ruimte was al groot en is nog sterk toe genomen. Het gemeentepersoneel weet bij slecht weer niet wat te doen, deze mensen willen graag werken en zij moe ten kunnen werken. De B.B., zo vervolgde de voorzitter, heeft geen onderdak meer doordat de huur van het huidige oefenhuis is op gezegd. De brandweer heeft geen oefen ruimte, de E.H.B.O. ook niet en dan zijn er nog de rijks- en reservepolitie en de jeugdverkeersbrigade. Ook muziekver enigingen komen herhaaldelijk met klachten over oefenruimte. In de nieu we ruimte zal dan ook een doorsmeer- kuil komen waardoor een groter onder houd in eigen beheer kan worden ver- Aan de vlsserschool zal medewerking worden verleend voor het leggen van nieuwe vloeren in 5 lokalen. Burgerlijke stand GEBOREN: Pieter Jan. z v I P Wij- nobel en A A Hennephof, Parklaan 16; Frederik, z v M J van der Wees en G Lalleman, Hoofdstraat 3A; Astrid Johan na, d v C Heijns en J P Westerlaken, Bijdorpstraat 33; Emiel, z v J de Vries en W P Havenaar, A. Verkleijstraat 29; Alida Theodora Maria, d v Th F van Beek en A J H van Noort, Tijloosstraat 37; Geertruida Clementia Maria, d v H van Steijn en A B Schouten, Hoofdstraat 171; Johannes Adam Theodorus Anto- nius, z v A J A Remmerswaal en P A J M van der Horst, Parklaan 116. ONDERTROUWD: F M Habraken. 25 j, Leiden, en E V M Postma, 21 jJ J J Eikhuizen, 28 j en M C Wesseling, 27 j; C W Hoogstrate, 27 j en A G Clggaar, 27 j; N P de Ridder, 20 j, Noordwljk, enC M van der Voorn, 19 j; A J Uitendaal, 36 j, Haarlem, en M C Staats, 35 jE H M van der Staak, 23 j en J F M Klerx. 25 j. Waalwijk. GETROUWD: J A Strobbe. 26 j en A M Rotteveel, 23 jA van Schie, 29 j, Haarlem, en M de Boer, 28 j; F J Geer- lings, 24 j, Lisse, en M A Ch Homan, 25 jC H Spiering, 24 j, Rotterdam, D van Iperen, 20 j ;H G Elsgeest, 30 j en D M Ruseier, 22 j, Leiden. OVERLEDENNeeltje Hoogervoorst, e. v Vonk. 64 jRoelof H de Hoog, 65 j Hendrik Nijenhuis, 63 j; Cornells Dors man, 83 j. RIJNSBURG V erkeersexamens De afdeling Rijnsburg van het Ver bond voor Veilig Verkeer heeft gisteren, in samenwerking met de politie, het praktisch gedeelte van het verkeers- examen voor de jeugd afgenomen. In het traject, waarin enkele moeilijke bochten voorkwamen, was een verkeerslicht op genomen en op het kruispunt Brouwer straatVoorhouterweg werd het verkeer door een verkeersagent geregeld Na afloop kwam men in de Prins Bernhardschool bijeen om het resultaat te bespreken. Aan het examen werd door 163 leerlingen deelgenomen. Helaas kon aan 54 geen diploma worden toege kend. Sommige kinderen hadden reeds vr(j veel fouten in het schrif telijk werk gemaakt, zodat ze maar een kleine kans van slagen hadden. Vele van deze leerlingen hebben zeer slordige fouten gemaakt, bijv niet vol doende rechts gereden en slecht rich ting aangegeven) Bij de verkeersagent werden heel weinig fouten gemaakt, bij het verkeerslicht heel veel. Aan het slot dankte burgemeester B. H. Koomans alle medewerkers voor hun spontane hulp. Flora vloog uit Het personeel van de bloemenveiling Flora heeft dinsdag een zeer geslaagd uit stapje gemaakt, vergezeld door het be stuur en de raad van bijstand. In bussen vertrok het gezelschap om half negen en reed via Den Haag en Monster naar Hoek van Holland, waar in Jagershuis koffie werd gedronken. Men kon daar genieten van het uitzicht 0 de monding van de Nieuwe Waten en het levendige scheepvaartverkeer Per boot voeren de Rijnsburgers ver- volgens de stroom op naar Rotterdam en namen van nabij kennis van het haven bedrijf en alles wat daaromheen draait. De Nederlandse walvisvaarder Willem Barentz trok vooral de belangstelling. Om 1 uur legde het bootje aan bij hotel Bel- levue, waar een goed verzorgde lunch werd gebruikt. De middag was bestemd voor bezoek aan de Floriade met Euro mast en binnenexpositie. De tijd w: kort om het uitgestrekte terrein volledig te doorkruisen en alles tot in de finesses Tegen zes uur verzamelden de feest gangers zich weer bij de bussen om naar Alphen aan den Rijn te rijden, waar in Avifauna het diner wachtte. Tijdens de maaltijd voerden verscheidene personen het woord, waarbij de organisatoren van de dag veel dankwoorden kregen te horen van de voldane reizigers. Om tien uur trok het gezelschap huiswaarts. Aantrekkelijke wedstrijd in Alphen met 13 doelpunten door het Rijnstreek-voetbalelftal te spelen competitie met het Lelds elftal en het Bollciuitreek-elftal werd gisteravond op het Alphen-terreln tussen twee teams een proefwcdstrUd gespeeld. Deze wedstrijd was, mede door het hoge aantal doelpunten (dertien), aan trekkelijk voor net publiek, terwijl ook de keuzecommissie wel over de grootste moellijkhedo i heen zal zijn. Het B-team, dat ln mldvoor Zevenho ven (Altlor) een snelle, gevaarlijke aan valsleider had, was de eerste twintig minuten meester van het veld. Reeds na vijf minuten nam het de leiding, toen Timmer (ARC) die spil speelde, midvoor Zevenhoven slechts door een tackle kon stuiten. Den Elzen (Aplhen) schoot de strafschop in eerste instantie tegen de paal, maar het terug springende leer werd door de toelopende J van Hameren (Altior) achter doelman Van Horzen (ARC) gewerkt. Na dertien minuten volgde een tweede goal, doordat Van Horzen een verre stuibbal van linksbuiten P. Sassen ver keerd beoordeelde. Zeven minuten later voegde midvoor Zevenhoven met een kopbal in de uiterste hoek een derde doelpunt aan de score van het B-elftil toe. Ingespeeld Het A-team raakte langzamerhand ook ingespeeld en daar vooral op links De Bruin (ARC) en Ederveen (Alphen) nogal de ruimte kregen, konden er ook voor het B-doel gevaarlijke ogenblikken ontstaan, waaruit binnen een kwartier drie doelpunten werden gemaakt. In de éénentwintigste minuut scoorde De Bruin met een schot dwars door een kluitje spelers. Negen minuten later kwam Leeuwenhoek vrij voor B-doel- man Proost (Alphen). Hij maakte geen fout (2—3), waarna dezelfde speler in de vijfendertigste minuut voor de gelijk maker zorgde uit een voorzet van rechts buiten H. Bos (Altior). Maar weer nam het B-team de leiding, nu door een schot van linksbinnen Koe nekoop (Alphia). Enkele minuten voor de rust viel midvoor Leeuwenhoek uit. ZUn vervanger, Van Donk (Alphia). kreeg de eerste de beste bal verkeerd op zjjn hoofd en moest ook het veld rul- Na de rust duurde de doelpuntenregen voort. In de tiende minuut bracht De Bruin (ARC) de partijen weer op gelijke voet. Een sdhot van invaller P. Sassen (Altior) gaf vervolgens het A-team de leiding. Maar het B-team liet zich niet kennen en zorgde door middel van Van Zevenhoven voor eeq passend antwoord. Sterkst Ten slotte bleek echter toch wat de sterkste formatie was, want de verdedi ging van het A-team. bestaande uit .1. Krijgsman (ARC), Timmer en D. Uithol (Alphia). wist iedere aanval tijdig af te breken, hetgeen van de B-verdediging niet kon worden gezegd. Midvoor Sassen zorgde voor de zesde goal, waarna zijn clubgenoot Bos. nadat de bal al verscheidene malen was inge schoten. de zevende goal voor zijn reke ning nam. Het was Ederveen die dit schuttersfestijn sloot met een ver schot. Jongen aangereden Gistermiddag had op de Kortsteekter- weg een aanrijding plaats. De negenjarige Bas Vertuijn reed daaT met zijn autoped en draaide vlak voor een personenauto, bestuurd door de heer A. Scheer uit Bo degraven, Deze kon niet meer voorkomen dat de jongen werd geraakt en een been breuk opliep Hij moest naar de Anna- kliniek in Leiden worden gebracht Uitstapje vrouwengroep Onder 1 ai ding van haar presidente, me vrouw E. Lefeber-Jansen, heeft de Her vormde vrouwengroep „Bethel" gisteren haar jaarlijkse uitstapje gemaakt. Een ge zelschap van circa 35 personen ook de wijkpredkant maakte de reis mee ver trok 's morgens in de richting Amster dam. Aldaar werd een bezoek gebracht aan de Sterovitafabrieken. Het gezelschap werd rondigeleid en ontving enige ver versingen. Na in Haarlem de koffiemaal tijd te hebben genuttigd, bracht men ge ruime tijd door bij de havens van IJmui- den. Daarna werd een boottocht gemaakt van Monnikendam naar Volendem. Waar een heerlijk diner wachtte. Visserij golfjes DE GROTE KLAP voor de prijzen van groene en jonge haring is dit jaar wel heel snel gekomen. En hij was zeer gevoelig. Door de aan houdende goede vangsten van de loggers, wist men gisteren al nauwelijks raad meer met de ruim 3200 kantjes, die in Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen werden aangevoerd. Tegen het middaguur was de handel in de nieuwe haring bepaald lusteloos, zodat de opvangfondsen van de redersverenigingen in werking moesten treden om de haringprijs boven 90 per kantje te houden. Dit had weer tot gevolg, dat de eerste zeven honderd kantjes nieuwe haring reeds hun weg hebben gevonden naar de vismeelfabrieken beperkte houdbaarheid, waarmee reke ning dienit te worden gehouden. Daarbij kwam nog, dat de kwaliteit van de par- Deze ontwikkeling kon nu ook weer niet bepaald verrassend worden genoemd. Het stond reeds van tevoren vast, dat deze grote aanvoer niet geheel door de handel kon worden opgenomen. De groene en jonge haring heeft een zeer definitief besluit Nog geen Het bestuur van het Visseryschap heeft gisteren gesproken over invoering van een verplicht stuurmansdiploma voor de beperkte zeevisvaart, een aangelegenheid die ook ln januari al aan de orde is geweest. Ook deze keer kon men niet tot een defini tief besluit komen. Onder beperkte zeevisvaart wordt verstaan de visvaart op sche pen met de certificaten I, II en III. Het „hoogste" van die certificaten, III, geeft recht op het varen in een gebied op de Noordzee tot 50 myi uit de Nederlandse, Bel gische, Duitse en Deense kust (in het zomerhalfjaar tot 100 mUl uit die kust) en tot 56 graden N.B. het bewijs van bekendheid met de bepalingen ter voorkoming van aan varingen. Uit de vergadering kwam de sugges tie, voor ieder, die een bepaald aantal jaren als stuurman op schepen van 20 tot 80 ton heeft gevaren, gedurende een zekere overgangstijd de mogelijkheid te openen in plaats van het stuurmansdi ploma een praktijkdiploma te verkrij- De Visserijschap isdiplo leze beperkte zeevisvaart plicht te stellen voor stuurlieden op schepen van 20 tot 50 ton. Nadat dit ad vies naa<r haar was terugverwezen, ver anderde zij het in 20 tot 80 ton. Voor stuurlieden op schepen van 50 tot 80 ton in de beperkte zeevisvaart, aan wie nu dezelfde eisen worden gesteld als op schepen met een veel groter vaargebied, zou het examen dam ver eenvoudigd kunnen worden, terwijl er een eimd zou komen aan de volgens de commissie onhoudbare toestand, dat op schepen van 20 tot 50 ton helemaal geen eisen worden gesteld. Bezwaren In de gisteren gehouden vergade ring bleek echter, dat er ook nu bij een aantal bestuursleden van het Visserijschap nog bezwaren zijn blij ven bestaan. Zij vonden een gediplo meerde stuurman op schepen van 20 tot 50 ton niet nodig, maar meenden, dat daar wel kan worden volstaan met een of meer opvarenden met KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Vanavond 8 uur spreekt in de kapel voor de Gereformeerde Bond ds. J. P. J. Monster te Gouda. Donateursavond Amicltla In Mufiica aan het Emmaplein heeft da drumband van Amicitia een demonstratie gegeven. Het optreden werd gekenmerkt door vlotheid en orde. Enage leden zon gen met gitaarbegeleidóng en ook voerde men enkele schetsjes op. Na de pauze zag men de film Vlaskop Smiley. De bijeenkomst was geopend door voor zitter A. F. Erkelens. Vanavond zal op nieuw een donateursbijeenkomst worden gehouden. Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 9.18 en 21.52 laag water 4.36 en 17.10 uur. gen. Daartegen kwam van andere zijde weer het bezwaar, dat stuurlieden op sohepen van 50 tot 80 ton, die nu het be staande „grote" diploma moeten hebben, dan dat praktijkdiploma, waarvoor zii niets hoeven te leren, feitelijk cadeau zouden krijgen. De commissie vakopleiding (die in haar advies het praktijkdiploma had voorgesteld voor stuurlieden van dertig jaar en ouder), zal deze kwes tie nog eens nader bestuderen voor dat het bestuur van het schap een definitieve beslissing neemt, Het bestuur nam kennis van een ad vies van een subcommissie der commis sie arbeidsvraagstukken visserij over eventuele instelling van een bedrijfspen sioenfonds voor de visserij. Aan de vrije organisaties in het visserijbedrijf zal het in eerste instantie worden overgelaten, onderhandelingen hierover te beginnen tijen harinig, waarschijnlijk door de snel heid. waarmee thans op de vloot gewerkt wordt, nogal uiteenlopend was. De consument had in ieder geval haar dag Wamt er was gisteren in de steden volop ha-rin-g verkrijgbaar van 30 tot 35 cent per stuk. Sommige haringventers boden reeds haring uit het vat van 5 stuks voor 1 aan. Verwacht mag wor den, dat de prijs voor de ham mg wel heel spoedig het bekende niveau van 20 tot 25 cent per sbuk bereikt zal heb ben, wanneer de goede vangsten in de Noordelijke Noordzee blijven aanhouden. Dit was er Drie trawlers, een kotter en een paar schokkers zorgden woensdag in IJmuiden voor een totale aanvoer van 2700 kisten vis. Er waren 310 kisten schelvis, 450 haring, 200 wijting, 250 gul en kabeljauw, 840 makreel. 150 koolvis, 250 haai, 150 diversen, 200 kleine kistjes makreel, 300 kleine kistjes haring, 1000 kilo ton-g en 1300 stijve kabeljauwen. De trawlers De Toronto IJM 97 was present met een vamgst van 90 wijting, 120 schelvis, 80 gul en kabeljauw, 80 koolvis. 160 haring, 320 makreel, 60 diveroen en 50 stijve kabel jauwen; de Job Gouda IJM 79 zorgde voor 300 kleine kistjes haring, 30 wijting, 120 schel vis, 110 gul en kabeljauw, 70 koolvis, 255 haring, 355 makreel, 45 diversen en 315 stijve kabeljauwen; de Maohiel HD 108 was er met een vangst van 250 haai, 15 wijting, 70 schel vis, 50 gul en kabeljauw. 130 haring, 160 makreel en 120 stijve kabeljauwen. En vandaag Vandaag wordt de IJmuidense visafslag door de trawler Thorina IJM 33 voorzien van 180 haring, 1101 ET VISSERIJSCHAP zal in een brief aan de minister van landbouw en visserij vragen, de visserij bij het wetenschappelijk onderwijs te be trekken en wel door in het bijzonder de visserij-economie een plaats te geven in het studieplan van de landbouwhogeschool te Wageningen. Bij de brief aan de minister is een advies van de commissie Vakopleiding van het Visserijschap gevoegd. Daarin wordt gepleit voor de benoeming van een lector te Wageningen, die in het bijzonder de interne bedrijfsleer in de visserij zal kunnen doceren aan hen, die in de toekomst in leidende func ties de belangen van deze bedrijfstak zullen hebben te behartigen: reders, ambtenaren, landbouwattaché's, leraren voor de visserijscholen, functio narissen der vrije en publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties, enz. De commissie acht de landbouwhoge school de meest aangewezen instelling, omdat de visserij in vele opzichten nauw verwant i6 aan de landbouw ook thans werkt een aantal afgestudeerden van Wageningen ten behoeve van de visserij en omdat dieze hogeschool onder het ministerie van landbouw en visserij res sorteert, zodat dat ministerie de inpassing van het wetenschappelijk visserij-onder wijs kan regelen. De economische faculteiten en hoge scholen zijn volgens de commissie min der geschikt, omdat het onderwijs daar vrijwel uitsluitend op handel en industrie is gericht. Naarmate het technisch vis serij-onderzoek vordert zal ook aan wetenschappelijk onderwijs in de visserij- techniek aandacht moeten worden besteed zo meent de commissie. In het vestigen van een leerstoel voor de visserij-economie ziet de com missie verder de mogelijkheid, Wage ningen te doen uitgroeien tot een in ternationaal centrum, zy merkt daar- hy op. dat In West-Europa Nederland het verst gevorderd Is met het econo misch vissery-onderzoek. Wel Is er ln Bergen (Noorwegen) reeds een leer stoel In de vlssery-economie, maar taal en afstand maken het moeiiyk, Bergen tot een Internationaal centrum te doen worden. Daarentegen ligt Wageningen gunstig ln het Euro- marktgebied en behoeven de taalmoei- ïykheden niet onoverkomeiyk te zyn. De commissie Vakopleiding merkt in haar advies verder op. dat de Euromarkt voor Nederland de mogelijkheid schept, de positie van voor 1914. toen ons land welhaast het belangrijkste visserijlamd van West-Europa was. weer enigermate te heroveren. Daarvoor zal echter een concurrentiestrijd nodig zijn, nu Duits land, Frankrijk en België over moderne vissersvloten beschikken. Ook aan de op leiding van bij de visserij betrokken groe pen zal daarom grote aandacht besteed moeten worden en op dit terrein heeft' Nederland een grote achterstand. Wat het wetenschappelijk onderzoek en onderwijs betreft zijn het biologisch on derzoek en de opleiding van biologen aan de universiteiten het verst gevorderd. Deze bohoeveen naar de mening der com missie voorshands geen verdere voorzie ningen. Het minst gevorderd is het tech nisch visserij-onderzoek. schelvis. 200 makreel, 20 wijting, 120 gul en kabeljauw, 70 koolvis. 30 diversen. 80 stijve kabeljauwen en 150 kleine kistjes harinig. De trawler Jacoba Gezina IJM 36 komt aan de mankt met een vangst van 60 schelvis, 230 haring, 110 makreel, 30 wijting, 140 gul en kabeljauw, 30 wolf en 240 kleine kistjes haring. De trawler Drie Gebroeders HD 79 komt aan de markt met een vangst van ruim 600 kisten verse vis. Voorts rekent men op enige aanvoer van de logger- en kottervloot. De pryzen Woensdag trad er een lichte verbete ring in bij de prijzen voor kabeljauw. De goede kwaliteit girote regels kwam weer boven 100 uit. Verse haring werd met 13 tot 28 goed gehonoreerd. Ma kreel deed 13 tot 19 per kist van 50 kilo. De tongenprijzen liepen van ƒ1.70 tot 3.10 per kilo. Zij ondergingen dus weinig verandering. Wijting was zeer duur met 31 tot 36 per kist van 50 kilo. Ook de prijzen voor schelvis mochten er Op de visgronden Door de aanhoudende goede weersom standigheden zijn nu om de noord de vangsten ook weer iets verbeterd. De trawlers gaven vangsten van gemiddeld 100 tot 200 manden makreel, haring, kabel jauw per etmaal door. Langs de kust wa ren de vangsten voor de kotters en log gere zonder meer slecht. De schepen moes ten het doen met etmaalresultaten van 50 KOUDEKERK A. D. RIJIS Jonge Kerk De Jonge Kerk kwam voor de laatste maal in dit seizoen bijeen. Nadat ds. Koerselman de aanwezigen welkom had geheten, las hij een gedeelte van Galaten 16. Hij hield een inleiding over het hu manisme. Het is ontleend aan het Griek se denken. Reeds ten tijde van Jezus' omwandeling op aarde was een vorm van religieus humanisme te vinden bij de Sadduceeën. Ook in de Kerk steekt de humanistische gedachte steeds de kop op. Binnen het humanisme wordt steeds gezocht hoe de wereld kan worden ver beterd. De mens wil het goede en pro beert zichzelf te verbeteren. Wat stelt de Kerk tegen deze totali teit? De openbaring leert ons. dat de mens zondig is en verlost moet worden, en stelt het doel buiten zichzelf, name lijk de verwachting van een nieuwe he mel en een nieuwe aarde. Onze houding in deze moet zijn: Christus navolgen. In de plaats van mejuffrouw G. Stroo werd tot bestuurslid gekozen de heer A van der Meijden. De voorzitter dank te mejuffrouw Stroo voor het vele werk dat zij voor de afdeling heeft gedaan. Burgerlijke stand Getrouwd: D. A. Smit, 25 jr, te Lei den en N. Oppelaar, 23 jr; A. J. de Does. 22 jr, te Rotterdam en J. J. Struijk, 21 jr. NIEUWVEEN Afscheid van de heer Van den Hoek De heer Van den Hoek. hulpprediker van de Hervormde Gemeente alhier, hoopt op zondag 26 juni afscheid te ne men. Zoals bekend, heeflt de hoer Van den Hoek een benoeming van de Leiderdorpse Gemeente aanvaard. Daar hoopt h4J in juli intrede te doen. Feest Ter gelegenheid van de verjaardag van hoofdzuster M. L. Beneder werd gister avond in de Johannos-stichting feest ge vierd. Vox et Musica zorgde voor de muzikale omlijsting. De jarige kreeg een wand lamp en bloemen. OUDE WETERING Zilveren jubileum paviljoen De Brasem Gisteren werd het zilveren jubileum van het paviljoen De Brasem aan het Braassemermeer te Oudewetering ge vierd. De heer A. Zegers, die de oprich ting door zyn vader meemaakte, reci pieerde gistermiddag. Deze receptie werd tevens beschouwd als de opening van het seizoen. Het was de gehele dag een druk komen en gaan van vertegen woordigers van corporaties en particu lieren, die de heer Zegers kwamen feli- De Vereniging voor Vreemdelingenver keer was vanzelfsprekend vertegenwoor digd: de watersportverenigingen, afge vaardigden van zeilers en leden van de kegelclub kwamen eveneens een kijkje nemen in deze voor hen zo bekende om geving. De heer Zegers vertelde dat hij voor dit seizoen veel plannen heeft, een soort jubileum-show onder het motto Cote Brazur. Volgend jaar zal Oudewe tering een primeur krijgen, namelijk een botel, een boot-hotel, dus een ligplaats, uiteraard overdekt, bij elke hotelkamer. Het botel is ontworpen door architect H. N. M. J. Worst te Woerden. De bouw kosten bedragen ongeveer 100.000. De prijs per kamer wordt ongeveer vijftien gulden. WOUBRUGGE Goed gespaard By de rijkspostspaarbank Woubrugge werd in mei ingelegd 13.198,90 en te rugbetaald ƒ2409. Er werden drie nieuwe boekjes uitgereikt. Sfeer in 't gezin De „Nieutce Leidscheer in I tot 100 kilo tongen en 10 tot 20 manden schol. Bij de Pittboel daarentegen vingen de loggers en kotters meer dan goed. Zy gaven vangsten van 500 kilo tongen per etmaal door. Sommige sohepen vingen zelfs 700 kilo tongen per etmaal. Tegen 't einde van de week kan men dus rekenen op een ruime aanvoer van tongen. De vangsten van de haringloggere wa ren wederom ruim. NOORDWIJK Noordivijkse Middenstandscentrale trad uit Na de jongste vergadering van het al gemeen bestuur heeft de stichting „V.V.V. Noordwyk" het volgende com muniqué uitgegeven „In de vergadering van het algemeen bestuur der stichting „V.V.V. Noord- wijk". welke in aansluiting op de geza menlijke vergadering met het bestuur der Vereniging van Werkgevers in de Horecabedrijven te Noordwijk in het Palace Hotel te Noordwijk aan Zee werd gehouden, deed voozitter mr. G. F. W. van Berckel mededeling van een inge komen schrijven van de heren G. Voge laar en M Sedelaar, respectievelijk voor zitter en secretaris van de plaatselijke afdeling der Koninklijke Nederlandse Middenstandscentrale, die namens dit orgaan mededeelden, dat zy niettegen staande de byzondere sympathie, die zU voor de stiohting voelden, meenden geen aanspraak meer te kunnen maken op een plaats in het bestuur, daar zy over geen gemeensohappelyke middelen beschikten om in het werk van de stichting deel te Tevens spraken zy hun dank uit voor de aangename samenwerking, welke zij steeds van de stichting hadden onder- De gehele vergadering aanvaardde deze beslissing, die echter door alle partners van de stichting werd betreurd. Verheugend Verder werd door het algemeen be stuur het principe van de instelling var een logies-informatiedienst door d« stiohting met algemene stemmen aange- De heer Vet, provinciaal-directeur van de V.V.V. Gelderland en direc teur van de V.V.V. Arnhem, die deze vergadering in zijn kwaliteit van ad viseur der stichting bywoonde, be tuigde zijn bijzondere instemming met dit initiatief en zal in zijn bin nenkort te verwachten rapport over de stichting „V.V.V. Noordwyk" hieraan mede zyn aandacht geven. Met het oog op de financiële conse quentiee, welke de logies-informatie dienst voor de stichting zal kunnen heb ben. werd overeengekomen, dal de fi nanciële commissie binnen de kortst mogelijke tijd verslag aan het algemeen bestuur zal uitbrengen over de te ver wachten baten en lasten van deze dienst. Ten aanzien van de uitvoering van de logies-informatiedienst zal het algemeen bestuur daarna in onderling overleg na dere richtlijnen vaststellen. Bijzonder verheugend was de grote mate van eensgezindheid onder de leden van het algemeen bestuur om deze reeds lang bestaande plannen tot het instellen van een logiesinformatiedienst thans te doen verwezeniyken en daardoor te ko men tot een groter onderling vertrouwen en betere sfeer in de onderlinge verhou dingen". Schietvereniging „Blyft voor 't land" De wisselmedailles werdén deze week met de buks gewonnen door: J. Plug, met 46 punten in de le klasse-C. Boon. met 46 punten in de 2e klasse: G. van Weghel, met 45 punten in de 3e klasse. Met de buks werden de medailles ver overd door W. Stafleu met 56 punten in de le klasse en door J. A. Ammeraal met 58 punten in de 2e klasse. Op 3 juni wordt een koppelwedstrijd gehouden. Konynenhouders byeen In „De Beurs" vergaderde de Vereni ging van konynen- en pluimveehouders onder leiding van de heer J. van Bo demen. De samenstelling van het bestuur werd bekendgemaakt. Voorzitter is de heer J. van Bohemen. 2e voorzitter J. van Woersem. le secretaris D. de Bruin, 2e secretaris Chr. Smeltink, le penning meester L. Smeltink. 2e penningmeester D. Oranje, commissaris C. Zuidhoek. Op 20 augustus wordt een tafelkeu ring gehouden. Oegstgeeeter jongelui betrapt De politie hield tijdens een nachtelijke patrouille In de duinen drie Oegstgeestcr jongens aan. die om beurten de nachtc- lyke stilte verscheurden met een in Oegstgeest gestolen bromfiets. ZIJ waren om half één 's nachts opgestaan voor deze gelegenheid, zodat hun ouders van niete wisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7