WA-*» DE TIJD KRONIEK mui Koninklijke gasten M-dag in Utrecht naar PINKSTER... fotovreugde met de Opstandige actie in Poolse stad WLi-L Lunch voor twintigduizend kinderen in vijf minuten Mau Man ontstond toen twee werelden botsten Minister betreurt het uitblijven bouwschap Planten met ogen ideale ILF0RD twee IIF0RD 's werelds beste film „Stevenson kan Amerika op voorgrond brengen" DE MAASBODE Wat men het ministerie van Verkeer en Waterstaat ook moge verwijten, niet, dat het aan gebrek aan voortvarendheid zou lijden, wanneer het om het nemen van allerlei bezwarende maatregelen ten laste van het motorisch verkeer gaat. Eerst heb ben we de wrange scherts beleefd van het verplicht stellen van sliklappen, die uitslui tend enig effect sorteren tegen opspringend grind, en nu moeten alle motorvoertuigen, inclusief de bromfietsen, ontstoord worden ten behoeve van radio- en televisiebezit- ters omdat de formidnbele techniek nog niet in staat blijkt storingvrije ontvangst van radio- en televisie-uitzendingen te ga randeren. Wc zullen nu maar in het mid den laten, of radio- en televisiebezitters nu zo veel missen, indien hun apparaten zo af en toe gestoord worden, maar volgens Bovac en Rai is met de verplichte ontsto ring van motorrijtuigen een slordige 25 miljoen gemoeid, terwijl er nog geen be hoorlijke meet- en controlemethode bestaat, de eisen zo streng zijn, dat de ontsteking der motoren en dientengevolge ook het ver keer ernstig gestoord dreigen te worden en er nog geen algemeen bruikbaar ontsto- ringsmateriaal aanwezig is. Evenals met de sliklappen is het depar tement met zijn verplichte ontstoring voor barig en onvoldoende doordacht te werk gegaan, daarmee het motorisch verkeer een nieuwe last van tientallen miljoenen opleg gend, waarvan de verhouding tussen voor- en nadelen vooralsnog problematisch moet worden geacht. Deze voortvarendheid van het departement in het kleine staat wel in schrille tegenstelling met de traagheid en bedachtzaamheid, die het betracht, wan neer het gaat om grote zaken. Als er iets dringend ontstoord dient te worden, dan zijn het de straalvliegtuigen, die in ver schillende woongebieden de bevolking met hun gierend lawaai zenuwziek maken, maar de aanbeden moderne techniek is daar voorlopig nog niet aan toe. Grootse manifestatie voor UNICEF De M-Dag-Udé nationale mani festatie die de M-brigade op 7 juni voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, in Utrecht houdt, belooft een groots festijn te worden. Er zijn niet minder dan 2200 medewerkers en er worden 20.000 M-brigadiertjes uit alle delen van het land verwacht. De M-dag-U, die onder auspiciën staat van het Nederlands Zuivelbureau, zal door vele hoge gasten worden bij gewoond. Zo is in de ..Koningsloge" on der meer plaats gereserveerd voor H. K.H. prinses Beatrix, Z.K.H. prins Al- bert van Luik, de ambassadeur van Bel gië in Nederland, J.M.G. Baron van der Straten Waillet, de Belgische minis- landbouw, A. Baron de VleeschaueE, en tal van andere autori- •tribune zitten ere-briga- diers uit België en Nederland, Leo Hom, Sjoukje Dijkstra, ritmeester Gruppe- laar, de voetballer Mermans en Rik van De M-brigadiertjes, voor wie in de grote Bernhardhal van de Kon. Ned. Jaarbeurs geen plaats is, zullen de ma nifestatie op de televisie kunnen volgen. De Nederlandse televisiestichting zal na melijk van het gehele programma een ,life-uitzending" geven. Prins Albert zal met zijn gezelschap per helikopter arriveren op het militai re sportterrein aan de Overste den Ou denlaan te Utrecht, vanwaar hij zich per auto naar het ere-podium op de Paul Krugerbrug zal begeven, om sa- de andere hoge gasten het de- filé va J Zonnevlekken storen het radioverkeer Zonnevlekken hebben dinsdag voor de tijd van bijna twee uur alle korte-golf- radiouitzendingen en telegraafnetten ir de wereld gestoord. In Engeland begon de storing plotseling omstreeks 09.40 en om 11.15 werden de eerste uitzendin gen, met name uit het Verre Oosten, weer ontvangen. In het begin van de middag was de ontvangst van alle zenders weer nor- Aangenomen wordt dat lange-afstands- verbindingen ook in de komende dagen weer gestoord zullen kunnen worden ten gevolge van zonnevlekken. Het zonne-öbservatorium op de Wen- delstein, een berg in Beieren, heeft dins dag meegedeeld dat sedert maandag 35 zonnevlekken, een ongewoon aantal, zijn geteld. Er zijn reusachtige ontploffingen op de zon waargenomen. Londen weet niets van Crabb De Britse regering heeft het Lager huis meegedeeld, dat er geen materiaal bekend is dat hervatting van het onderzoek naar de verdwij ning van de kikvorsman Crabb recht vaardigt. Crabb verdween enkele ja ren geleden toen hij in Portsmouth bij een Russische kruiser dook. In een vorige week uitgegeven boek wordt gezegd dat Crabb thans onder de naam Lew Lwowitsj Korablof als luitenant in de Russische dient. In juni 1957 spoelde een lijk zonder hoofd in Crabbs uitrusting aan de Britse kust aan. Een onderzoek leid de toen tot de conclusie dat het Crabbs lijk was. Een groot Frans passagierstoestel lOp pasagiers aan boord is gisteren veilig in Gander geland, nadat de automatische piloot boven de Atlantische Oceaan len. De lunch bestaat zowel voor de ho ge gasten als voor de kleine M-bri gadiertjes uit broodjes, een beker melk, een ijsje, een beker chocolade een sinaasappel. Bij het uitreiken de lunchpakketten zijn zoveel mensen ingeschakeld, dat men de 20.000 kinderen binnen vijf minuten van hun maaltijd hoopt te kunnen voorzien. Om twaalf uur wordt het hele gezel schap in de Bernhardhal verwelkomd door jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burge meester van Utrecht. Daarna volgt de afwerking van het programma, dat is opgebouwd uit twintig scènes, en dat be gint met het ontwaken van de „wereld- tuin". die verdeeld is in de vijf wereld delen: Amerika met boortorens en wig- s, Azië met pagode en minaret, Mevrouw Eisenhower in ziekenhuis Mevrouw Mamie Eisenhower is dins dag na efen acute aanval van astma tische bronchitis in het militaire zie kenhuis Walter Reed te Washington op genomen. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis woensdag bekend gemaakt. De toestand van president Eisenho wers echtgenote is niet ernstig en men verwacht dat zij de volgende week het I ziekenhuis weer zal kunnen verlaten. Kannibalen in een moderne maatschappij De regering van Kenya heeft een gedetailleerd rapport gepubli ceerd over de gruwelijke riten van de Mau Mau, de bloedigste sub versieve organisatie, die ooit in een kolonie georganiseerd is. Volgens het rapport, opgesteld door Frank Corfield, voormalig gouverneur van de provincie Khartoem, kan de Mau Mau-terreur nimmer meer op laaien, omdat alle mogelijke maatrege len zijn genomen om dat te voorkomen. De schuld voor de Mau Mau-opstand wordt niet slechts gegeven aan Jomo Kenyatta, die daarvoor in 19o2 tot jaar dwangarbeid veroordeeld R.k. aannemers volgen N.A.P.B. niet Conflict duurt nog voort (Van onze sociaal-economische redactie) „Ik betreur het, dat voor de bouwnijverheid nog steeds geen bedrijfschap tot stand is geko men", zo verklaarde gisteren minister Van Rooy (soc. zaken) in zijn toespraak op de jubileum vergadering in Haarlem van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. De minister betreurde dit ontbre ken van een bedrijfschap juist nu de nieuwe maatschappelijke ont wikkelingen de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zo wenselijk maken. Nu er een overleg en een intensieve samenwerking is gegroeid tussen de werkgevers- et Laten wc vandaag eens spre- Vaak bezitten zij ver naar buiten oudigc zaak, dat gewelfde celwanden, die als reflec tor dienst doen. In andere gevallen zelden of nooit de moeite wordt het zien an de verschillende constructies ook mogen ogen. Zoals U weet, zijn, onderzoekers hebben vastge- voorwerp steld, dat sommige teruggekaatste lichtstralen valt dezelfde wijze als het beeld, dat door ge netvlies zijn wjj in staat te zi< trant wordt de werking van ons ge zichtsvermogen meestal uitgelegd, en we kunnen werkelijk niet bewe ren, dat in deze uitleg veel fouten schuilen. Het is al- jammer, het 1 het oog, daarna op het lichtgevoeli- de lens van het oog op ons netvlies wordt geworpen. Het beeld, dat door het plantenoog op de achterste cel- wand wordt geprojecteerd, is zelfs zó scherp en zó juist, dat het n.b. ge fotografeerd is kunnen worden! De ze planten hebben dus werkelijk ogen. Maar kunnen we nu ook zeggen, dat deze planten kunnen zien? Volgens de verklaring die we hierboven gaven, zou dat inderdaad het geval zijn. (Waarbij we even afzien van het feit, dat het zien voor deze planten geen enkele betekenis kunnen hebben, omdat zü niet 'luchten bij naderend ge- aar, noch de ogen «unnen sluiten zien hierdoor op geen enkele manier wordt verklaard. Zou het zó eenvou dig zijn, als we hierboven zeiden, dan zouden ook ver schillende planten kunnen TOCH IS HET ZO! l de In de broeierige atmosfeer tropische wouden gedijen ongeveer kunnen 500 soorten sclanginellen en bego nia's. Deze planten groeien in de van gelukzaligheid), schaduw en zijn er dus op aangewe zen zo haastig en zo veel mogelijk te profiteren van de enkele zonne- nendringen. Om zo veel mogelijk plant de bladeren dienovereenkom- van die schaarse zonnestralen te pro fiteren, bezitten deze planten licht gevoelige organen van buitengewone Voor het werkelijke zien is een volmaaktheid. Het zijn lensvormig dcrbaarlijke organisatie nodig, gebouwde cellen, die zeer verschil- van wy U de volgende keer lend constructie kunnen zijn. zullen vertellen. maatschappelijke organisaties zijn van groeperingen, die uitsluitend het ei gen belang behartigden, uitgegroeid tot groeperingen die ook het algemeen be lang voor ogen hebben. Dit is echter geen garantie, dat het algemeen belang hier nu in gelijke termen verdedigd zal worden als in de volksvertegenwoordi ging, aldus minister Van Rooy. CONFLICT De heer J. P. A. Nelissen, tweede voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, tevens voorzitter r.k. aannemersbond verklaarde op het N.C.B.-congres, dat de strijd met de ™- gering over de doorberekening van loonsverhoging in de prijzen nog steeds jammerlijk voortduurt. Hij hoopte, dat er binnen niet te lange tijd toch nog een oplossing gevonden zal worden. Hij betoogde dat invloeden van externe aard de stijgende produktiviteit bouwvakken ernstig kunnen benadelen. Hij was echter van mening, dat de werknemers hiervan sociaal niet de dupe mogen worden. Zij zullen niet achter mogen blijven in beloning bij andere vergelijkbare bedrijfstakken. Hij noemde het recente stakingscon flict een dissonant in het groeiproces naar hechtere samenwerking. Naar zijn mening had het conflict voorkomen kun nen worden. Als belangrijkste oorzaak zag hij het grote gebrek aan inzicht in het bouwbedrijf in de regionen, die be langrijke beslissingen te nemen hebben. Voor wat betreft de toekomst had de heer Nelissen zijn hoop gevestigd op de onderzoekingen van het Economisch In stituut voor de Bouwnijverheid. De stem van het bouwbedrijf zal dan gezagheb bender kunnen worden. De heer Nelissen wilde op ons verzoek geen commentaar geven op het besluit van de N.A.P.B. (de algemene aanne mersbond van de heer Dura) de samen werking met de twee centrale werkge versverbonden, het C.S.W.V. en het Ned Verbond van Werkgevers, te verbre ken. Ook de heer H. Stamhuis, demissio nair voorzitter van de Ned. Chr. Aanne mersbond, onthield zich liever van com mentaar. Wel voegde de heer Nelissen hieraan nog toe, dat de r.k. aannemers- bond een dergelijke stap ten opzichte van het r.k. werkgeversverbond thans niet overweegt en ook niet zal gen. GESCHENK De heer A. de Bloeme, hoofdbestuur der van de N.C.B. tevens voorzitter van de jubileumcommissie, overhandigde de voorzitter een bedrag van 63.297,85 als jubileumgeschenk van de leden te bestemmen voor de bouw var creatiecentrum voor de bond. Voorts was, dankzij een intensieve ledenwerf actie het ledental gestegen tot bijna 34.000, eveneens een geschenk, waar mee de voorzitter zich zeer ingenomen toonde. Namens het personeel van de bond werd een tegeltableau aangeboden, vo stellende de hout- en bouwnijverheid. aar ook aan personen buiten Kenya Europa, India en Amerika. In het rapport komt een beschrijving ior van de „verschrikkelijke en schok kende eden", die de leden van de Mau Mau aflegden en wordt een beeld ge schetst van de revolutie, die aan rege ringszijde aan 95 Europeanen, 25 Aziërs en 2.525 Afrikanen het leven gekost heeft. Bovendien sneuvelden 10.540 terroristen werden bijna 80.000 Afrikanen zonder proces voor een periode stond 40 jaar geleden met de oprichting van de jonge Kikuyu vereniging, waa toe Kenyatta twee jaar later toetrad. Dit werd in 1926 de centrale Kikuyu vereniging, die in 1940 verboden werd. In 1947 kwam daarvoor in de plaats de Afrikaanse unie van Kenya, waarvan Kenyatta voorzitter werd. Een jaar la ter werd het woord Mau Mau voor de eerste maal gehoord. In mei 1952 begon de moordcampagne van de Mau Mau. BOTSING Volgens Corfield moet de fenomenale ontwikkeling van de Mau Mau toege schreven worden aan de toegepaste me thode tot verdraaiing van de traditionele Kikuyu gewoonte van eedsaflegging. De ongelooflijke greep van de Ki kuyu op de Mau Mau is mogelijk ge worden, aldus het rapport, omdat de Afrikaan van zijn traditionele stam- zich bij hem de neiging ontwikkelt twee verschillende levens te leiden. Hij stond met de ene voet in de mo derne maatschappij en met de ande re nog in een tijdperk van tovenarij en barbaarsheid. De Kikuyu werd door de Mau Man leden eerst in het geheim aan deze organisatie gebonden om vervolgens voetje voor voetje op het slechte pad gebracht te worden, zodat hij de wet- zijn stam begon te overtre den. De Mau Mau-terrorist had in deze reld of de volgende geen enkele hoop meer hij had zijn ziel verloren er wist dat. Iemand die weigerde de eed af te leg gen werd eerst afgeranseld. Indien hij opnieuw weigerde werd hij in aanwe zigheid van anderen vermoord. Velen bleven echter weigerachtig en kwamen op deze wijze aan hun einde. Toen de terreurcampagne in volle gang was werd het moreel met behulp van kannibalisme gehandhaafd. Ge woonlijk werd het vlees van vijanden genuttigd, maar als een bendelid iets ge- zijn kind in tweeën gekloofd. het bloed gedronken werd. De beide helften werden de moeder toegeworpen, die daarop vermoord werd. BOEKENHOEK Schuldige Phoenix, door David Beaty. Vertaling Ton van Beers. Uitgave Nieu- e Wieken N.V., Amstelveen. Nieuwe Kunst in Afrika. door Rolf Italiaander. Uitgave Broekman De Meris N.V., Amsterdam. Mensen in Afrika, door Rolf Italiaan der. Uitgave Broekman De Meris N.V., Amsterdam. Dieren in Afrika, door Lutz Heek. Vertaling J. _J. Hoedeman. Uitgave ILFORD SPORTI de sublieme 6x6 came ra voor jonge mensen, die zonder problemen, direkt goede foto's wil len maken. Handig plat model, gemakkelijk mee te nemen in een keurig paraattasje. Deze vol waardige, geheel meta len camera schat U tien tallen guldens duurder dan zij maar kost. 2Sl° ILFORD SPORTSMAN de kleinbeeld camera waar alles mee kan ook briljante kleuren foto's. Een uitgebalan ceerd „alles in een" sneltransport, maakt de Sportsman tot een ca mera, waarmee razend snel serieopnamen ge maakt kunnen worden. De gecoate 2,8 lens doortekent het nega tief tot in de uiterste hoeken glas- 7Q50 helder. f Spoedig uitspraak Nederlandse klacht tegen de H.A. De behandeling van de Nederlandse klacht tegen de Hoge Autoriteit, die door de Nederlandse regering, gesteund door vijf Nederlandse ondernemingen, is ingediend tegen het in februari 1959 door de Hoge Autoriteit genomen be sluit iftzake de publikatieplicht van ver- voerstarieven is beëindigd met de plei dooien van de advocaten. De Nederlandse regering verzocht om annuleren van dit besluit, waarbij de publikatie van de prijzen en voorwaar den voor het vervoer over de weg ver plicht werd gesteld en sprak zich uit tegen een voorafgaande publikatie. De advocaat-generaal zal zijn conclu sies aan het einde van de maand indie nen en het Hof zal voor het op reces gaat uitspraak doen. Naar de mening van de Nederlandse regering, die wordt vertegenwoordigd door de juridische raadsman van het ministerie van buitenlandse zaken prof. mr. W. Riphagen, bijgestaan door prof. mr. P. Sanders, heeft de Hoge Autori teit in strijd gehandeld met de regels van het Verdrag door aan de regeringen geboden mogelijkheden omtrent het be kendmaken van drie tot twee terug te brengen, zonder vooraf het advies Van de regering in Den Haag te "hebben in gewonnen. Deze is voorstandster van de lerde mogelijkheid en betwist de be voegdheid van de Hoge Autoriteit om de regeringen verplichtingen op het ge bied van het vervoer op te leggen en in dit opzicht bindende besluiten te nemen. Vrijstelling van dienst en natuurlijk in elke camera Vijf punten, die Russen initiatief zullen ontnemen Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse democratische partij, heeft gisteren in Chicago voor een bijeenkomst van de vak bond van textielarbeiders een pro gramma ontvouwd, waardoor, zo zei hij, het initiatief in de koude oorlog zal worden herwonnen en het vertrouwen in het Amerikaanse leiderschap zal worden hersteld. Stevenson, die tweemaal kandidaat is gewees-t van de democratische partij voor de presidentsverkiezingen en mo gelijk ook dit jaar kandidaat zal wor den gesteld, hoewel hij daarom niet gevraagd, somde zijn programma ;n vijftal hoofdpunten op: 1. De opbouw van een „afschrikkings macht en een beperkt vermogen tot oorlogvoering tezamen met onze Na- vo-bondgenoten, dat niet afhankelijk zal zijn van de begrotingsbureaucra- 2. Versterking van het westerse bond genootschap door het opbouwen var een krachtiger politiek, een economi sche gemeenschap in de vrije wereld en de instelling van een atlantische raad, die een gemeenschappelijke po litiek van de Navo-landen zou moeten vaststellen; 3. Een samengaan van de V.S. met hun westerse bondgenoten in een hulppro- Symbool van honderd jaren vakmanschap /senator 27 en 31 ct (Van c parlementsredactie) De V.S. dienen duidelijk te maken dat algehele ontwapening onder inter nationaal toezicht noodzakelijk is; Betere voorzieningen op het gebied 'an onderwijs, wetenschappelijk on derzoek, gezondheidszorg en woning- Stevenson betoogde in zijn rede, dat de Amerikaanse regering verdeeld is op het punt van ontwapening en dat de president de bestaande conflicten niet tot oplossing heeft gebracht, evenmin als hij een duidelijke politiek heeft ge volgd, in het bijzonder wat betreft het nastreven van algehele bewapening en het beëindigen van de kernproeven. In beide gevallen namen de Russen het ini tiatief en gingen zij met de eer strij ken. aldus Stevenson. Hij wees op de noodzaak van instel- ag van een speciale afdeling onder de inister van buitenlandse zaken, die be last zal moeten worden met de grote, ingewikkelde en verwaarloosde taak van vrede en ontwapening, die een symbool zal zijn van Amerika's vastberadenheid om de wereld van de waanzin weg te leiden. Stevenson voegde hieraan toe, dat de westelijke bondgenoten een grote bijdrage zouden kunnen leveren voor de gemeenschappelijke militaire Op grond van artikel 17 der Dienst plichtwet wordt vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens per soonlijke onmisbaarheid verleend aan hem door wiens verblijf in werkelijke dienst voor eerste oefening onoverko melijke bezwaren zouden ontstaan voor de instandhouding der middelen van be staan van o.a. zijn ouders. Bij de beoordeling van het recht op deze vrijstelling moeten de feiten en om standigheden die zich in het bedrijf en gezin voordoen in hun onderling verband orden bezien. Daarom worden de aanvragen van ge val tot geval onderzocht. Dit heeft de minister van defensie, ir. S. H. Visser, in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid. de heer Reijers :.h.) meegedeeld. In antwoord op schriftelijke vragen an het Tweede-Kamerlid, de heer Lank- horst <pac. soc.) heeft minister Visser meegedeeld het niet in strijd met de ob jectiviteit te achten dat de commissie van advies, indien zij een dienstweige ringszaak voor de tweede maal behan delt, door dezelfde voorzitter wordt ge presideerd als de eerste keer. Kruiswoord-puzzle zonder zwart Horizontaal: 1 Jongensnaam - vriend (Fr). 2. positieve elektrode - zijtak El be. 3. vlaskam - algemeen ruilmiddel. 4. dienstbode - zangstem. 5. hevige stormwind - rivier in Engeland. 6. be kende afkorting - voorzetsel - op dit ogenblik. 7. jongensnaam - wijzer van een kompas. 8. voegwoord - teken - waiei in Z.-H. 9. meisjesnaam - acht- potig geleed dier. Verticaal: 1. gem. in Z.-H. - beken de afkorting. 2. voorzetsel - binnenkort. 3. gem. in Utrecht - bekende afkorting - Scheikundig element (afk.4. adellij ke titel in Engeland (afk.) - gem. in N. H. - ontkenning (spreektaal). 5. verdikking der opperhuid - atmosfeer (afk.) - holte in een muur. 6. gem. in N. Brab. - jongensnaam. 7. notitieboek - berg. 8. dessertvrucht - donkergrijs en dunbladig gesteente. 9. titel (afk.) - stad in Duitsland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL j.1 4. e" stenen en het vernielen der rui- Um voortbestaan van parochiehuis SENATOR ...alleen om de geur al.' MAANDAGMIDDAG jl. hebben de Westpoolse stad Zielona Gora ernstige botsingen plaats gehad tus sen de politie en een deel der bevol king. Aanleiding hiertoe was sluit van het gemeentebestuur om een parochiehuis te verbouwen tot een gemeenschapsgebouw. Toen de hiermee belaste arbeiders met hun werk wilden beginnen, erden zij daar in verhinderd door vrouwen, die zich in steeds groter wordend aantl bij het parochiehuis verzamelden. Ten slotte moesten de arbeiders het veld ruimen. De plaatselijke politie wilde ingrijpen, doch de vrouwen kregen versterking van de kant van het man lijk deel der bevolking, zodat ook de politie zich na enige schermutselin gen moest terugtrekken. Hierna trok de opgewonden menigte naar het centrale commissariaat waar voor zij een demonstratie hield onder het uiten van scheldwoorden het gooi- 9 .iSc©1; Ter. slotte werd de menigte verspreid japjaA uij( 0SÏ JOOAaSuo iaq }in joop gelegen Poznan te hulp geroepen poli- tieversterkingen waarbij gebruik werd gemaakt van traangas echter niet voor dat vrijernstige gevechten waren gele en twee politieauto's in brand wa- gestoken. Verscheidene personen werden gewond en een aantal demon stranten werd gearresteerd. Naar werd vernomen zouden tussen autoriteiten besprekingen worden gevoerd overde verbouwing van het parochiehuis in een gemeenschapsge bouw doch men schijnt nog geen over eenstemming te hebben bereikt. Weer kerkconflict in Hongarije Hongarije heeft vandaag laten we ten dat het geen aanvallen van de kerk op atheistische begrafenissen zal dulden. Nepszadabsag, het offi ciële orgaan van de Communistische Partij, berichtte dat een dorpsgees telijke en zijn deken, die kritiek had den geleverd op de manier waarop een jonge communist begraven was, ,,de verantwoordelijkheid zouden moe ten dragen voor deze provocatie". De begrafenis vond plaats in Vigant- petend, in het westen van Hongarije en werd door het grootste gedeelte van de plaatselijke bevolking bijgewoond De lijkkist was met rood en zwart ge drapeerd. Later had pater Laszlo Szokol vanaf de preekstoel zijn parochianen voorge houden dat zij zich moesten schamen |deze begrafenis bijgewoond te hebben, ■waardoor het kerkhof ontheiligd was geworden. Verder had de geestelijke een telegram aan de weduwe gestuurd, waarin hij er bij haar op aangedron gen had liever haar kinderen in lom pen op te voeden dan hulp te aanvaar den van „deze mensen", waarbij hij kennelijk op de communisten doelde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5