NOORD STER ffi DE LANGE WEG VAN DE ZENDING Officier van justitie pleit voor zielige verdachte Chefarine 4 Journaal en weerbericht, overal t meest ,-gezierT 7 WOENSDAG 1 JUNI 1960 Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen son, die algemeen secretaris i de Protestantse Raad voor I Congo is. LEOPOLDVILLE, april Hoewel lange tijd stiefmoederlijk bedeeld, heeft de zending een groot stuk werk in Kongo verricht. Volgens gegevens van de Protestant se Raad voor Kongo zijn er momenteel 2,3 miljoen protestanten op een bevolking van veertien miljoen zieden, waar edhter tegenover staat, dat de officiële statistieken van 1958 de laatste, die gepubliceerd zijn van ruim één miljoen (kerkleden) spreken. In het zelf de jaar beheerden de zendingsgenootschappen een kleine achtduizend scholen voor lager en normaal onderwijs (350.000 leerlingen, of wel een derde van die op vergelijkbare, r.k. scholen, of wel ruim een vijfde van de gehele schoolgaande jeugd) en acht scholen voor mid delbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Buitendien zijn er nog een honderdvijftig pro testantse hospitalen, kraamklinieken en lepro zerieën, terwijl de opleiding van hulppredi kers, onderwijzers en landbouwkundigen ook stevig ter hand is genomen. Het zijn zendelingen en geen missionarissen geweest, die Kongo als eereten onder het Kruis hebben betreden. Een Engelse zakenman, die David Livingstone's stelling onderschreef, dat Afrika zo spoedig moge lijk van de onterende slavenhandel bevrijd moest worden, fourneerde in 1877 de gelden voor de vestiging van de eerste zendingsposten. Het waren Baptisten, die zendelingen van het eerste uur: godvruchtige mensen van grote moed en een ijzeren wil om door te zetten. VEEL AMERIKANEN Jongeman doodgereden - 2'/a jaar gevangenis IDe rechtbank te Rotterdam heeft de 20- jarige stucadoor G. A. P. uit Rotterdam veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar jeugd- gevangenis etvvijf jaar ontzegging van de j rij'bevoegdheldTNHij had op 24 januari onder drankinvloed, met een gestolen vrachtwagen en zonder een rijbewijs te hebben de 21-jarige Dortenaar A. van Hooven doodgereden. De els was tweeëneenhalf jaar en drie jaar ontzegging. f 44.000 verduisterd - eis twee jaar en drie maanden De 46-jarige makelaar J. J. Z. uit Mid- delharnis heeft gisteren voor de recht- 1 Ijank te Rotterdam terecht gestaan dacht van verduistering van rond f 44.000,gepleegd in de jaren '56 tot 59 f 4.400 daarvan behoorde toe aan.de coöpe ratieve vereniging tot aankoop van brand-' i stoffen „Helpt elkander" te Sommelsdijk, waarvan verdachte penningmeester was Dit was hij ook van Het Groene Kruis in deze plaats en ten nadele daarvan ve dween f 1.600. Van dg Hervormde diaci naïe ziekenhuisvereniging Bethesda i Dirksland; f 5.200, die hij onder zich had als executeur-testamentair. Ten nadele van de bejaarde mej. A. C. Segers Schiedam, wier vermogen hij beheerde: f 10.000, en van de weduwe L. Fluit: 31.900. geld voor aflossing van een hypo theek. De eis was met aftrek. twee jaar en drie maanden De oudste protestantse kerk in Congo: het bedehuis van de Baptisten te Leopoldville. Na de Baptisten zijn de Presbyterianen gekomen, de Methodisten, de Discipelen van Ohristus, het Leger des Heils, kort om: enkele tientallen zendingsgenoot schappen uit alle delen van de wereld. Splitst men het huidige arsenaal van zendingsarbeiders in Kongo naar lands aard uit, dan blijkt vijftig procent de Amerikaanse, nationaliteit te bezitten, vijfentwintig procent de Britse nationali teit, vijftien procent de Deense, Noorse, Zweedse en Zuidafrikaanse. De rest van de ruim 2 500 op de zendingsterreinen werkzame blanken is uit zoveel als tien landen afkomstig, ook uit België uiter- Het kan als een gelukkige omstandig heid worden aangemerkt, dat" alle zen dingsgenootschappen elkaar in de Pro testantse Raad voor Kongo gevonden hebben. Nog dit jaar hoopt de Eglise du Christ, zoals de protestantse kerken in verzamelverband worden genoemd, haar zelfstandigheid te krijgen, wat overigens niet betekent, dat de zendingsgenoot schappen zich dan en bloc zullen terug trekken. Herderlijke en ook materiële steun blijven nog jarenlang nodig, want het hout is broos en het loof nog gering Veel, zeer veel, moet er nog worden gedaan om de Eglise du Christ een vast fundament te geven, een stevige basis om krachtig te kunnen blijven staan. De stichting van een Evangelische uni versiteit bijv. is noodzakelijk, in 't bij zonder de instelling van een theologi sche faculteit. De twee universiteiten, welke Kongo telt, zijn rooms-kabholiek en hoewel protestanten er niet van worden geweerd, is de sfeer daar voor hen tooh wel een beletsel. Terwijl de missie al in 1926 royaal door de staat gesteund werd, hebben we er tbt 1948 op moeten wachten Voor de wet zijn missie en zending fhans weliswaar gelijkgesteld, maar de achterstand, die we opgelopen heb ben, is niet meer in te halen Steeds weer gehinderd door gebrek aan geld de hele primaire schoolvorming van de jeugd hebben we per slot van reke ning zeventig jaar lang uit eigen zak moeten betalen konden wij pas het tempo van ons scholenbouwprogram ma opvoeren, toen de missie zich al overal stevig gejiesteld had Sinds een jaar worden de jaarwedden van het zwarte, onderwijzend personeel voor de volle honderd procent door de staat gesubsidieerd. Voor leerlingen, die op een internaat zijn, kan vijftig procent van de voedings- en liggingskosten op Brussel worden verhaald. In de bouw kosten van een school in een stad draagt de staat tachtig procent bij en in die van een school in de brousse zeventig procent. De verspreiding van de Heilige Schrift is in Kongo op grote schaal geschied. Sinds tachtig jaar geleden de eerste protestantse zendeling zich in dit on bekende gebied van Afrika vestigde, zijn er meer dan twee miljoen Bijbels, Nieuwe Testamenten of Bijbelboeken gedistribueerd. Meer dan zestig verschil lende inlandse talen werden aangewend om de invloed van deze stroom var Evangelische literatuur zo groot moge lijk te maken. Dominee Thompson toont zich zeei verheugd over het feit, dat tijdens de onlusten van januari 1959 geen enkele protestantse kerk of onderwijsinstelling beschadigd is. Dat dit bij de missie wel is gebeurd, wijt hij aan het verleden In vele gebieden is de r.k. kerk dikwijls vereenzelvigd met de staat. Gebroken ruiten, verbrande scholen en zelfs ver nielde bedehuizen zijn hier het gevolg van geweest, want de agitatie van het vorige jaar richtte zich in de eerste plaats tegen Brussel. De weg van de zending is langer en althans niet als vertegenwoordigers ran een zendende kerk, hoewel na tuurlijk niet te ontkennen valt, dat een deel van de huidige Kongolese politici op onze scholen hun kennis hebben vergaard De missie stuurt thans weer twee groepen jongeren naar België, die zich door middel van een door haar betaalde studie op hun komende taak in de nieuwe, Kongolese maatschappij moeten voorbereiden De r.k. kerk hoopt hierdoor haar machtspositie te kunnen handhaven, want als deze mensen straks in Kongo terugkeren, zullen ze door het hogere educatieve plan, waarop z,e staan, zeker in aanmerking komen om sleutelposi ties te bekleden De komende zelfstandigheid van Kongo ziet ds Thompson als een gezonde ont wikkeling. Bij de protestanten bestaat echter de vrees, dat de sinds twaalf jaar Protestanten werken nauw met elkaar samen geweest dan die van de mis sie. De oorzaak hiervan ligt aan de ene kant in de gespletenheid van het pro testantisme met als gevolg verbrokke ling van mankracht, energie en finan ciële middelen en aan de andere kant in de aanvankelijke achteruitstelling door de Belgische staat. De Britse predikant R. V. de Carle Thompson, algemeen secretaris van de Protestantse Raad voor Kongo, zegt er het volgende van: „De sterke positie v" A's Een blanke zendeling en een door hem opgeleide zwarte pre dikant voor de kerk van de laatste. katholicisme in België heeft ons in Kongo voortdurend weer parten ge speeld We voelen ons niet alleen benadeeld op het punt van de toe. gewezen zendingsterreinen, maar ook en ik mag wel zeggen: vooral, op dat van de onderwijssubsidies „Wij, protestanten,'' aldus de alge meen secretaris van de Protestantse Raad voor Kongo, „houden de begrip pen kerk en staat zorgvuldig geschei den We doen niet aan politiek, subsidies zullen worden aan getast, daar de financiële basis van de nieuwe staat niet al te gunstig lijkt. Indien dit gebeurt, dan betekent dat, dat vorming en scholing er naar alle waar schijnlijkheid onder zullen lijden. Men acht het vrijwel onmogelijk voor de miljoenen, die jaarlijks nodig zijn, op de zendende kerken terug te vallen, gezien de vele andere verplichtingen, welke deze in andere delen van de wereld hebben. De vraag, of het christendom in Kon go het houden zal, kan de predikant noch bevestigend, noch ontkennend be antwoorden. De Islam, die al weer uit het noorden opdringt, blijft, gezien de geestelijke structuur van de Kongolees, een voortdurend gevaar, evenals het al oude heidendom. Met de christelijke leer om te werken en monogaam te zijn heb ben de Afrikanen het nog wel eens moei lijk en het zelfde geldt voor het liefde- gebod en de moraal op het punt van eigenbaat. Nominaties voor Hoge Raad De Tweede Kamer heeft gistermiddag de nominaties opgemaakt voor de voor ziening in twee vacatures van raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden Uit de lijsten van aanbeveling van tweemaal zes namen die de Hoge Raad aan Kamer had toegezonden, werden op de voordracht geplaatst voor de eerste cature: 1. prof. I. Kisch, hoogleraar de gemeentelijke universiteit te Amster dam 2. mr. H. Schadee, raadsheer- plaatsvervanger in het Haagse gerechts hof; 3 mr. O. W. van Ewijk, raadadvi seur in algemene dienst bij het ministerie van justitie. Voor de tweede vacature: 1 mr. L. P. M. Loeff, advocaat-generaal bij de Hoge Raad; 2. mr. C. A. de Mevere, raadsheer in het Haags gerechtshof; 3. prof. mr. Ch. J. Enschedé, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam. De nominatielijsten zullen aan H M. de Koningin worden toegezonden. Het gaat staan door de uitbreiding van de Hoge Raad met één lid en door de benoeming van de raadsheer prof. mr. G. H. A Fe- ber tot vice-president. rouw van een Presbyte- zendeling te Loeloea- burg voor het schoolgebouw waarin zij les geeft. beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Bi] pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt eeo enkel labiel dat U weer met plezier U» werk kunt doen Muil. I. O.BO.Voordehge gezinsverpakking 100 labl. 1.3.5 Prins condoleerde de familie Vermeer De familie van de overleden P.v.d.A.- voorzitter Evert Vermeer heeft van prins Bernhard uit het ziekenhuis te Utrecht telegram met de betuiging van op rechte deelneming ontvangen. Vrijdag 3 juni zal in het Concertgebouw ,j Amsterdam een herdenkingsbijeen komst "worden gehóuden. Deze bijeenkomst begint om 10.45 uur in zal duren tot 12.00 uur. Het woord al worden gevoerd door ir. H. Vos en nr. J. W. A. Burger, alsmede door een 'ertegenwoordiger van de socialistische internationale. Kind verongelukt. Het zeven jaar oude dochtertje van de familie G. Arts uit IJsselsteyn (gem. Venray), is gisteren ter- wijl zij door het dorp fietste en een on verwachte manoeuvre maakte door een tegemoetkomende vrachtauto gegrepen. Het kind was op slag dood. De vracht auto kwam in een sloot terecht. 1 riE televisieprogramma's mogen in *-* de onderscheidene landen ter wereld verschillend ran opzet en ka rakter zijn: hier te ernstig, daar op pervlakkig, ginds te sensationeel en ergens anders weer propagandis tisch.... één onderdeel echter blijft overal het meest-bekeken en het meest-bemind: de nieuwsuitzending. En. daarbij behorend, het weerbe richt. In sommige landen, waar het ..lij den" kan. wordt dan ook een zeer groot deel van de overige program ma's op de actualiteit, de directe re portage ingesteld. Er zijn heus geen statistische cijfers voor nodig om de belangstelling voor het journaal te bevestigen, al zijn ze er in alle landen wel, ook bij ons. U weet het zelf wel: wie een avond geen zin heeft om te kijken laat zich toch het journaal niet ontgaan. Dat is lo gisch. want het stilt de nieuwshonger, die vrijwel elk mens nu eenmaal kent. Nieuwshonger of nieuwsgierigheid., 't is al om 't even: iedereen kijkt graag en zoveel mogelijk naar het televisie journaal. Wij 'hier in Nederland moe ten het stellen met vier kwartiertjes nieuws per week, afgezien dan van ev. directe reportages van bepaalde ge beurtenissen buiten de vastgestelde journaals om. Op een merkwaardige manier zijn we daarmee, vooral ten gevolge van gewenning, min of meer tevreden. Onze Duitse buren echter krijgen dagelijks, ook 's zondags, een half uur journaal op het scherm. Mochten de kijkers daarmee content zijn, de critici denken er anders over: zij spreken er schande t>an. Zo'n magere nieuwsvoorziening! Zij kijken naar Frankrijk: driemaal daags een half uur nieuwsDat gaat er pas op lijken. „Wij komen lelijk achteraan", heet het in deze kritiek. In Engeland krijgt men van de BBC dagelijks ook een half uur (soms iets meer) nieuws, maar dan over vier uitzendingen verdeeld: telkens tien of vijf minuten achtereen en dat begint al in het lunchuur. Maar elke dag krijgt men ook tweemaal het weerbericht en wel in de vooravond en vlak voor de sluiting, die gewoon lijk tussen 11 en 12 uur valt. Boven- dien krijgt men daar nog nieuws in ver schillende dagelijkse journaals van de ITA. tijd nog eens nieuws. Nu is het gemakkelijk gezegd: „Wij willen meer nieuws", maar daarvoor komt, zoals wij u als eens eerder heb ben verteld, nogal wat kijken, vooral, wanneer het om binnenlands nieuws gaat. Voor elke opname is een repor tagewagen en 'n volledige televisieploeg nodig. Meer actueel nieuws zou voor de NTS in de eerste plaats meer per soneel en de aanschaf van meer repor tagewagens betekenen en dat is alle maal nog veel te /kostbaar. De meest-bekeken (bij ons niettemin onzichtbare!) televisiemedewerker is in alle landen zeker de weerman. Hij mag altijd rekenen op de grootst moge lijke luisterdichtheid. Die weerman, ook al treedt hij in verschillende gedaanten op, is een graag geziene gast in de huiskamers. Dat heeft de Duitse televisie terdege ondervonden, toen zij op 1 maart jl. de sch bediende weerkaart. Hoe geraffineerd deze kaart ook werkt, de kijkers kwamen in opstand Zij wilden hun oude, vertrouwde terug en zij schreven pak ken briouen. Dat liep zo hoog, dat een van de programmaleiders, de heer Beckmann, voor de felet'isie de gemoederen wilde kalnjeren. Hij zong de lof van de moderne, kunstige weerkaart en noemde de protesteren den „hopeloos romantisch". Het gevolg? Vele honderden protest brieven méér! De moeilijkheid is nu, dat men met die dure elektronische weerkaart zit, en die niet zomaar weer wil afschaffen. Maar het publiek blijft eisen. Hoe zal dat aflo- Com menlaae Galavoorstelling JN RELAIS met Brussel waren we gisteravond getuigen van het vorste lijk bezoek aan de Koninklijke Vlaam se Schouwburg, waar een voortreffe lijke voorstelling werd gegeven van Shakespeare's bijspel ..Veel leven om niets". We zagen onze Koningin en prinses Beatrix, in smaakvolle avond toiletten en met diademen in bijzonder fraaie kapsels opgewekt in pezelschap van koninp Boudeuiijn de prachtige schouwburgzaal betreden. Omdat de ko ninklijke loge te klein is voor drie vorstelijke personen en dubbel gevolg, had men na veel hoofdbrekens een deel van de stalles ontruimd voor het, hoge gezelschap. De Vlaamse televisie heeft zich zeer veel inspanning moefen getroosten om het met veel zwier ten tonele gevoerde spel goed op het scherm te krijgen, want de camera's mochten uiteraard niet in het gezichtsveld van de vorstelijke be zoekers staan. Daarom moest er veel met lange treklenzen worden gewerkt, vooral bij de totaalbeelden. Gezien de wisselende lichteffecten leverde dit grote moeilijkheden op, maar het resul taat was niettemin zeer bevredigend. Zo betekende deze gala-voorstelling voor velen en zeker niet het minst voor de Vlaamse acteurs en actrices, een vuurproef welke echter keurig en lof waardig werd doorstaan. Reeds bij de aanvang van de pauze werden aan de actrices fraaie boeket ten geschonken, door koningin Juliana, aangeboden. Tijdens de pauze zagen we, hoe alle leden van de speelgroep, de regisseur en de vertaler aan de Konin gin, prinses Beatrix en koning Boude- wijn werden voorgesteld. Onze Koninflin had voor verscheidene van hen een innemend woord. i/i 1 '«navond 4» Vanavond na het NTS-journaal om 8.20 uur het AVRO-programma. Eerst tot 8.50 uur de sportrubriek en dan een programma over de koninlijke land macht tot 9.30 uur. Tot besluit de mu zikale strip „Wiegelied voor grote men- Fantastisch lekker! Fantastisch voordelig TAE OFFICIER van justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. J.P. Hustinx, heeft ontslag van rechtsver volging, zompde opneming in een krankzinnigengesticht en terbeschik kingstelling van de regering gevor derd tegen de 42-jarige fabrieksarbei der H. van V. te Gendringen. Deze heeft bekend op 17 juli 1959 zijn doch tertje Anneke. 14 maanden oud. ter wijl het lag te slapen van het leven te hebben beroofd door het met een deken te verstikken. De officier beriep zich op het psycihia- trisch rapport, waarin de fabrieksarbei- niet toerekeningsvatbaar wordt verklaard. Volgens de psychiater was verdachte op het moment van zijn daad in staat in vrijheid zijn wil te be palen. Mr. Hustinx sprak de hoop uit, dat de maatregelen ter beveiliging van de laatschappU effectief zouden zijn, zon der dat door experimenten de maat schappij opnieuw ln gevaar wordt ge maakte r tochtje i had hij i we kïT op vijftienjarige leeftijd moest hij den behandeld door een psychiater. Tij dens zwaarmoedige buien moest hij to geven aan de drang om weg te lopen. Op de bewuste dag. toen hij alleen met het kind. (zijn vr t de andere vijf kinderen de auto van een familielid) er last van zwaarmoedigheid, binnen enkele dagen gaan enige tijd in de ongevallen wet te hebben gelopen. Dit stuitte hem tegen de borst en weer wilde hij Maar eerst ging hij naar het bedje het slapende kind om afscheid te ne: In zijn requisitoir sprak mr. Hustinx van een boze macht, van een fatalisti sche geest, die hem in een droomtoe stand aandrijft tot de daad. „Welk mo tief hem heeft bewogen zal wel altijd een raadsel blijven", zei de officier .n zijn requisitoir, „maar hij moet zijn overweldigd door een hysterische ex- Oogappel Al zijn verwijten tegen het lev ontlaadden zich op dat moment en bestormd door gevoelens van wrok en wraak tegen de maatschappij doofde hij eigenhandig het lichtpunt van zijn gezin, want het kind teas zijn oogappel," aldus de officier. Na zijn kind te hebben gedood ver brandde de vader de schoentjes en dc foto's van het kind en vluchtte per f iel s naar Duitsland. Drie dagen later meld de hij zich aan bij de politie te Keu len. Onder tranen bekende hij ter zit ting alles. Hij was niet in staat een verstaanbaar woord uit te brengen. De raadsman, mr. F. B. Blaisse. kon zich met het standpunt van de officier verenigen, dat deze beklagenswaardige verdachte geen straf moet worden op gelegd. Verdachte zelf heeft bezwaar tegen terbeschikkingstelling van de re gering. Pleiter refereerde zich aan het oordeel van de reahtbank. De raadsman noemde als merkwaardigheid dat ver dachte soms lang achtereen geen enkele moeilijkheid heeft, tot er plotseling iets misloopt. In militaire dienst gedroeg hij zich normaal en hij werd zelfs korpo raal Maar op een goede dag deserteer de hij. Uitspraak over veertien dagen. vond 0 De NCRV vraagt tussen 8.15 en 9.30 uur belangstelling voor een bijzondere uitzending en wel een van drie zen dingsbijeenkomsten tegelijk, welke ge houden worden in Aalten, Goes en Zeist. U zult onder de verschillende sprekers ook zendelingen horen en er wordt in de drie gemeenten gezamen lijk gezongen en gebeden. Direct daar na speelt George van Renesse weer pia- nowerken van Chopin en om 10 uur hoort u het Radio Kamerorkest onder leiding van Maurits van den Berg in werken van Dvorék en Jacobi. 0 Na een concert door het Metropole orkest onder leiding van Dolf van der Linden, dat tussen 8.05 en 8.40 uiir pa rafrases en muzikale grapjes ten beste geeft, zend de VARA het hoorspel „Bal let der bedreigers" uit. Vanavond het tweede deel. Om 9.30 uur begint dan een studio-uitvoering van de korte ope ra „De Neurenbergse pop" van Adam. gedirigeerd door Albert Wolff. U hoort Max van Egmond als Cornelius de speelgoedmaker. Programme voor morgen 7.00 Nws 7 :5 Gram 7 30 V d Jeugd 7 40 Gram 7 45 Morgengebed cn overweging 8 Oo Nws 8 18 Gram 8 50 V d huisvrouw 9 35 Waters! 9 40 Schoolradio NCRV: 10 Oö Gram 10 30 Morgendienst KRO: 11 00 V d 12 0o Middag- Belgl* 13 00 Nws -.3 15 Zon: 13 20 Lichte muz 13 35 Instrum ens NCRV: 14 00 Rep Bondsdag v d Bond van Ver- i 22 00 Penodieker aportuiUI 22 45 SOS-b«T 22 40 Zaal- denktng 23 00 35 Lichte muz 23 55—24 00 Morgenwijding 10 00 Grr praatje v d vrouw "n i\i: nhmiwmederi :;i~ Z.u !3 00 Nws 13 15 Medcd en gram 13 25 Thea. therork 13 55 Beursber 14 Oo Kamermuz 14 30 Licht progr 15 00 Liederen 15 3o V d vrouw 16 00 Gram 16 30 Voordracht 16 30 Zang en piano 17 00 V d Jeugd '.7 30 Be zoek HM de Koningin aan Belgi* 17 50 Regeringsultz: Serie: Plaats en functie van het Koninklijk Instituut voor de Tro. pen Hel Tropenmuseum en het onderwijs door F A Wagner. Hoofd Afdeling On derwijs 18 "0 Nws :8 15 Orgel en zang 18 4.» Journ '.9 00 Lichte muz 19 45 Gesproken brief 19 50 Sportpraatje 20 00 Nws 20.05 Isleproer NTS err. NCRV 20 20 Fllmbespreklnr ..j weet TV-spel 22 10 Dagsluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7