Oranjeboom IhxxiM* Gevaren voor Nederland in EEG - landbouwvoorstellen Ernstige kritiek van Chr. Werkgevers Dierenbescherming lieeft te weinig gelei Eerste resultaten 24 reizen naar EN DUIZEND EXTRA PRIJZEN! n Bewijsmateriaal tegen Eiehmami overtuigend De eerste vraag is waarom er een sterk te genoemd wordt voor de zeemacht en niet voor de land- en luchtmacht, terwijl Zijzulks wel geschiedde bij de nota 1954? Heeft voor deze beide krijgsmacht- - onderdelen een stille inflatie plaats, dat handhaving van de bestaande sterkte j^en uitrusting met modern materieel mogelijk zijn binnen de grenzen vat ujJiaogegeven defensieplafond? Indien de laatste veronderstelling juist lis, op welke gronden is er dan van afge- 'xien dit plafond hoger te stellen? Het is t ten slotte slechts 4,6 pet. van het te verwachten nationale inkomen, hetgeen la- l0,ger is dan dat van vele andere NAVO- „.landen met een gelijke of lagere lcvens- lljttandaard, terwijl het veel lager ligt dan tofhet percentage, dat wij bereid ware dc eerste jaren van de NAVO te 1 Evenals in Frankrijk ook bij ons gezinstoeslagen gewenst ALGEMEEN HANDELSBLAD ik, Is het dan geen tijd zich opnieuw te bera adden of dit plafond na de mislukking envan de topconferentie en de daarbij ont- ickhulde onveranderlijke communistische ge- ie-zindheid ook in Azië niet aan de te lage kant is en wij en met ons vele ia|andere NAVO-landen een te lage ver- aijzekeringspremie betalen voor onze vrijheid aVn welvaart? Een welvaart die wat het nationale inkomen de' laatste 10 jaren be- treft, met meer dan 50 pet. is gestegen. ®jEen welvaart, die Europa in staat stelde de consumptie per hoofd van dc bevolking ^van 400 dollar tot 535 op te voeren, terwijl j^in diezelfde tijd de dcfensiekosten per jjhoofd slechts van 31 tot 38 stegen en iajdat nog met een dalende tendens de laat ste jaren. Deze 1850 miljoen is slechts 4,6 pet. van het verwachte nationale inkomen voor 1961 en volgende jaren, terwijl wij (bereid waren tijdens de Koreaanse oorlog meer dan 6 pet. te besteden. Zakelijk gesprek op hervatte conferentie over kernproeven 4) De conferentie- van de Sowjetunie, '•Amerikanen en Engeland over de afschaf- hijfing van kernproeven is gisteren na een ulreces van veertien dagen te Genève her nat. De bijeenkomst, die anderhalf uur teigeduurd heeft, was zakelijk. Over de [^mislukte topconferentie en de spionage ^si niet gesproken. '1 De Russische afgevaardigde, Tsarapkin, "vroeg van Amerika de garantie dat zijn "toekomstige kernontploffingen voor vreed zame en niet voor militaire doeleinden zouden worden ondernomen. Hij zei dat 4de Sowjetunie niet van plan is onder grondse proeven met kernladingen te Denk aan Uw lijn volgens de nieuw ontdekte formule. Doosjes van 150 tabl. k f.1.15 500 tabl. f. 2.95.1000 tabl. k f. 5.50 bij apothekers en drogisten R.V. H. TEN HERKEk, HILVERSUM (Van onze soc.-econ. redactie) Het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers heeft grote bezwaren tegen de voor stellen van de Europese Econo mische Commissie om te komen tot éen gemeenschappelijk land bouwbeleid. In de voorstellen wordt een bedreiging gezien voor belangrijke delen van de Neder landse economie, aldus het ver bond in zijn jaarverslag. Op vijf punten vreest men voor ernstige moeilijkheden: -| De import van granen via Nederlandse -1 havens, het transport met Nederland se schepen en de activiteiten, die hiermee samenhangen, zouden sterk moeten den ingekrompen. 2 De export van veredelingsprodukten naar derde landen zal belangrijk worden geschaad, daar bij afwezigheid van invoer de mogelijkheid van restitutie van heffingen voor exportprodukten ont breekt. Hierdoor is concurrentie met in dustrieën, die hun grondstoffen tegen wereldmarktprijzen kunnen betrekken, uitgesloten. o De voorziening van de industrie met bepaalde kwaliteiten van landbouw grondstoffen komt in gevaar. a Verplaatsing van een deel der Neder- landse veredelingsindustrie naar zo genaamde overschotgebieden is te vrezen terwijl uitbreiding van deze industrie in Nederland niet meer zal plaatsvinden, r Belangrijke exportlanden van land- bouwprodukten buiten de E.E.G. kun- n represaillemaatregelen nemen, waar door de Nederlandse export kan worden geschaad. Eigen Het verbond geeft vervolgens een samenvatting van enkele voor hem aan vaardbare uitgangspunten: In de eerste plaats zal er verband moeten blijven bestaan tussen de wereldmarktprijs voor agrarische pro- dukten en de prijs binnen de E.E.G. Dit sluit bepaalde maatregelen aan de buiten grens der E.E.G niet uit, doch deze dienen niet het protectionistisch karakter dragen, dat de voorstellen der E.E.G.- jmmissie kenmerkt. Eveneens zijn aanvaardbaar maatrege len tot beperking van grote schommelin- in de prijs op de E.E.G.-markt, voor deze maatregelen aanpassing van vraag en aanbod niet in de weg staan. Hierbij zal moeten worden gestreefd naar evenwicht tussen vraag en aanbod, waar- 'n het aanbod de noodzakelijke in- moet zijn begrepen. l De nadruk zal moeten vallen op een doelmatige structuurpolitiek, waarbij vooral ook aandacht moet worden be steed aan de in structureel opzicht ach terblijvende landbouwgebieden. Hierdoor moet worden bereikt, dat kostprijsverla gingen bijdragen tot een aanvaardbaar inkomensniveau voor het agrarisch deel de bevolking, in plaats van een sys teem van volledige prijsbescherming. „Profanatie van Kerstfeest door eetpartijen" Tijdens de algemene vergadering in de vereniging tot bescherming van dieren heeft de secretaris prof. ds. S. Hofstra in zijn jaarverslag op gemerkt. dat het ledental op onge- 73.000 is gebleven. Hij merkte op dat het hoofdbestuur genoodzaakt vanwege de moeilijke financiële toestand van de vereniging tot be perkende maatregelen inzake finan ciële steun aan de afdelingen over te gaan. Indien schenkingen worden gedaan aan afdelingen voor bouw en her bouw van asiels zullen deze schen kingen niet hoger dan 1.000 gulden 306) Degenen, onder wier weten schappelijke leiding de „dobbelproe- ven" aan de Duke University plaats vonden, waren aanvankelijk zeer voorzichtig in hun conclusies. Zü talmden negen jaren, eer zij de eer ste resultaten kenbaar maakten. Een volkomen begrgpeiyke houding, want er stonden reputaties op het De kritiek van de buitenwacht richtte zich het eerst tegen de wis kundige methode die aan de behan deling van het overweldigende cyfer- materiaal ten grondslag lag. Ook dat is begrypeiyk, want wanneer aan de hand van cijfergroeperingen wordt bewezen dat het onmogelyke moge lijk wordt, ligt het in de reden te veronderstellen dat die cüfers niet deugen, of althans verkeerd bewerkt zyn. Nn de viskundige bereke ning van de uit komsten van de aanvang af opge dragen aan dr. J. A. Greenwood, een ex pert in wiskundige problemen die met de waarschüniykheidsrekening sa menhangen. De mathematische me thode behoefde dus niet bij voorbaat verdenking te wekken. Desondanks richtten zich daartegen juist de pijlen van de kritiek, zonder dat evenwel de fouten in die methode werden aangewezen. Het Institute of Mathematical Statistics te Indiana polis, dat overigens geheel buiten deze kwestie stond, voelde zich daar om geroepen te verklaren dat de onderzoekingen van prof. Rhine van uit twee gezichtspunten konden wor den bekeken; een van die aspecten betreft de proefnemingen zelf, die echter geheel buiten de beoordeling van wiskundigen vallen. Het tweede aspect heeft evenwel betrekking op de statistische en de wiskundiige be handeling van de uitkomsten der proeven cn over die kant van het TOCH IS HET ZO! vraagstuk wilden statistici en mathe matici graag hun mening kenbaar maken: de statistische methoden die by de experimenten van Rhine wer den toegepast waren wiskundig vol komen verantwoord! Wanneer, zo betoogden deze wiskundigen, de uit komsten van Rhine op eerlyke wyze worden aangevochten, zal men hier voor andere dan wiskundige argu menten moeten aanvoeren." Ook prof. E. V. Huntington, een befaamd wiskundige van de Harvard Univer sity liet zich, wat de wiskundige methode betrof, in dezelfde zin uit. Daarmee was de kritiek uit deze richtinig verstomd. Na de succesvolle proeven van Rhine heeft ook prof. R. H. Thoules van de Universiteit van Cambridge geëxperimenteerd met schyven, die met een bepaalde zijde boven moest komen te liggen. In büna 24.000 proeven bereikte hij uitkoip- sten, die .zi. onmo gelijk met de waar schüniykheidsreke ning in overeen stemming zijn te brengen. Ook Eli zabeth MacMahon bereikte opmerke- lijke resultaten, die in dezelfde rich- Op andere facetten van deze proef nemingen kunnen we helaas niet in gaan, aangezien dit teveel plaats ruimte zou eisen. Doch zouden wy op grond van deze resultaten een gevolgtrekking mogen maken, dan zouden we als een persooniyke mening willen zeggen, dat nog vele andere proefnemingen zulcn moeten volgen, eer een werkeiyk gefundeerd •deel mogelijk is. Om op ander onderwerp over te stappen, weet u, dat u onder bepaalde om standigheden verder kunt zien dan normaal, d.w.z. dat de horizon dan verder van u verwijderd is dan anders? En dat is geen verbeelding, maar werkeiykhcid. kunnen zijn en voorts mag het to taal bedrag der schenkingen een be drag van 5.000 gulden per jaar niet te boven gaan. Prof. Hofstra zei verder dat een sociale commissie het probleem van de te vele katten heeft bestudeerd en tot de conclusie is gekomen dat een oplossing van het probleem zou kunnen zijn, het castreren van katers en het steriel maken van vrouwelij ke dieren. Ook zou het wenselijk zijn dat men in grote steden de beschikking krijgt over een afmaakapparaat dat opgesteld zal kunnen worden bij een inspecteur of bij een lid van die renbescherming zodat vlot gehandeld kan worden. De secretaris constateerde, dat er reden tot tevredenheid is over het afgelopen jaar, maar geen reden tot hoerageroep. Wordt het bijvoorbeeld einde lijk niet eens tijd dat de kerken hun stem laten horen in de profa natie van het kerstfeest door de weerzinwekkende jaarlijkse slacht* en eetpartijen", zo vroeg hij zich af. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren dr. mr. W. Hu- genholtz en mr. I. H. van de Roe-| mer herkozen. In de plaats van de heer Vermeulen werd de heer L. Casteleyn gekozen terwijl kolonel dr. J. J. Weekenstroo tot erelid werd,1 benoemd. Ten aanzien van het prijsniveau wordt 1 een systeem voorgestaan, waarbij de prijzen van de importgranen voor het E.E G.-gebied opgetrokken worden tot het huidige Nederlandse niveau. Met deze prüs is in de overwegend voor de graan verbouw geschikte gebieden een rendabele produktie mogelijk. Voor de gebieden, waar deze prijs geen voldoende opbrengst mogelijk maakt, zal een systeem van toelagen per ha of per eenheid geproduceerde granen geëffec tueerd dienen te worden, aldus het stand punt van het Verbond van Prot.-Chr. werkgevers. Wachten tot 1962 Met betrekking tot de ontwikkeling van de E.E.G. in het algemeen zou over een verkorting van de tweede en derde etappe thans nog geen beslissing ge nomen dienen te worden. Daarmee zou gewacht moeten worden tot het tijdstip, waarop over het al of niet verlengen van de eerste etappe moet worden beslist, namelijk tegen het eind van i961. Medewerking van Nederlandse zijde aan een versnelling moet afhankelijk zijn van een goede uitwerking van het sociale beleid, de harmonisatie van de wetgevin gen, een gecoördineerde handelspolitiek tegenover landen met extreem lage lonen en landen met staatshandel, uitvoering van een gezond gemeenschappelijk land bouwbeleid en opruiming van alle on- natuurlüke belemmeringen voor door stroming van goederen binnen de EE.G. Wat betreft de sociale politiek speelt vooral de gelijke beloning voor mannen en vrouwen een belangryke rol. Neder land heeft indertijd bedongen in dit op zicht niet verder te gaan dan Frankrük. Ook in dat land is de geiyke betaling nog niet verwezeniykt. De vraag wordt gesteld of In deze kwestie rekening gehouden mag worden met de verschillen in loonstructuur tussen de landen. In Frankrijk bedragen de ge zinstoeslagen gemiddeld een hoger per centage van het brutoloon dan in Neder land. Zou met de loonstructuur geen rekening worden gehouden, dan vraagt het verbond zich af. of men ook in Nederland niet een groter deel van het -on in de vorm van gezinstoeslagen zal loeten gaan betalen. De huidige en even tueel toekomstige huurbijslugen zouden hieronder kunnen vallen. De gezinstoeslag evenals de kindertoeslag gefinancierd ten worden uit een fonds, waarvan kosten door een uniforme premie den gedragen, aldus het verbond in zyn jaarverslag. Raket naar betere sterrenkaart De Amerikaanse marine heeft een Aerobee-hi raket gelanceerd voor een poging een nauwkeuriger sterrenkaart te krijgen. De raket die tot op 215 km boven Nieuw Mexico steeg, wasuitge- rust met acht telescopen. De raket, die gisteravond van de lan- ceerplaats White Sands werd afgevuurd, bleef vijf minuten boven de atmosfeer van de aarde, gedurende welke tijd de telescopen gegevens naar de aarde seinden. De telescopen maten, onbelemmerd door de atmosfeer van de aarde, o.a. de ultra-violette straling van de ster- 105 kg had. onderzochten andere ken merken van het spectrum. Zo werden bijv. metingen van regenstralen ver richt. Wetenschappelijke medewerkers van het research-laboratorium van de marine te Washington voorspelden dat men na uitwerking van de verkregen gegevens een sterrenkaart zal bezitten, die vollediger is dan welke andere. Toen de raket de vereiste hoogte be reikt- had. begonnen de telescopen te werken. De beelden werden door spie gels naar dotodetectors gereflecteerd, die deze omzetten in elektrische impul sen, welke doorgezonden werden naai de aarde. De regering wil het buitengewoon pensioen zeelieden-oorlogsslachtoffers in de geest, zoals ook is voorgesteld voor de buitengewone pensioenen 19401945. ver hogen met 70 procent van de A.A.W.- uitkering. Een wetsontwerp met deze strekking is thans bij de Tweede Kamer ingediend. en de Olympische Spelen U heeft nog maar 7 dagen om voor de eerste ronde van Oranjeboom's Olympiade Prijsvraag in te zenden! U maakt nog steeds kans op één van de 24 Oranjeboom hoofdprijzen: Een gratis 2-persoons reis naar Rome en de Olympische Spelen, samen met Uw eigen reisgenoot... Een vliegreis heen en terug per KLM... Veertien dagen een koninklijke ver zorging in een prachtig hotel in het hart van Rome... Sightseeing trips in en om Rome.... Toegangsbewijzen voor de Olympische Spelen.... alles op kosten van d'Oranjeboom.... alles, zelfs Uw zakgeld! Nog z-e-v-e-n dagen kunt U meedoen aan de eerste ronde van Oranjeboom's Olympiade Prijsvraag... want 9 juni worden de eerste 12 Oranjeboom Romereizen en 500 prachtige extra prijzen verdeeldl Haast UI ld.i I OPGAVE VOOR DE EERSTE RONDE Idie tot 4 juni loopt! Vermeld op een briefkaart van 8 cent het aantal maler I naam ORANJEBOOM in deze advertentie wordt genoemd Ien maak vervolgens met hoogstens 25 woorden (het behoeft niet bepaald te rijmen) de volgende zin af: njeboom drinkt Plak naast de adr< uit de flesetik&ttei boom de speciale naam en adres juni a briefkaart 3 Oranjeboompjes »f vraag in een café bij Uw glas Oranje- dstrijdbonnetjes!) Schrijf daaronder Uw blokletters en stuur de kaart voor I Prijsvraag Service Bureau Laurens A. Daane N.V., I Postbus 1450, Amsterdam Inzendingen worden beoordeeld door een jury, bestaande uit Mevr. I Fanny Blankers-Koen en de Heren Simon Carmiggelt en Drs. P. M. I Speyer. De uitslag van de jury is bindend, hierover wordt niet ge il correspondeerd. Inzendingen worden het eigendom van d'Oranje- I J boom. Aangezien de 24 reizen reeds het vorig jaar werden georga- 1 I niseerd en gereserveerd, kunnen de hoofdprijzen niet in een andere I vorm worden, toegewezen. Medewerkers van d'Oranjeboom en hun 1 ^familieleden zijn van dee^^^^an deze prijsvraag uitgesloten. W MET GOUD BEKROOND De Calvinistische Juristenver eniging heeft te Amersfoort haar jaarvergadering gehouden, daar bij verrast door de komst van de man die destijds tot haar op richting heeft geïnspireerd: prof. mr. A. Anemathans 88 jaar oud. Men ziet hem hier, op de voor ste rij, met hoed. Óp de voorste rij ziet men voorts, van rechts af, o.a. prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, prof. mr. P. J. Verdam, mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen, dr. J. Schouten, prof. mr. P. S. Gerbrandy, mr. Schen- keveld, voorzitter der vereniging, mr. dr. J. Donner, mr. H. Bos Zzn. Brieven spreken boekdelen.... S.S.-generaal gearresteerd De procureur-generaal van Hes sen, dr. Fritz Bauer, heeft gisteren op een persconferentie in Frank furt bewijsmateriaal over het op treden van Adolf Eichmann tegen de Joden laten zien, o.m. een brief aan Himmler, waarin Eichmann geprezen werd, dat hij Oostenrijk van Joden had bevrijd. Volgens de vroegere S.S.-kolonel dr. Wilhelm Hoettl heeft EJichmann in 1944 gezegd zeker te zijn na de nederlaag van Duitsland ter dood veroordeeld te zullen worden. Eichmann had ook ver teld. dat hij Himmler gerapporteerd had ;es miljoen Joden uit de weg waren md. waarvan vier miljoen in con centratiekampen. Himmler zou deze schatting te laag hebben gevonden, een brief, waarin Eichmann promotie tot luitenant-kolonel van de S.S. werd voorgedragen, wordt gezegd, dat door zijn werk geweldige bedragen aan Joodse activa voor het Derde Rijk bemachtigd hadden kunnen worden. Ge zegd werd, dat hij zijn werk uitgevoerd had met ..prachtig initiatief en de dige strengheid" Dr. Bauer zei voorts, dat Eichmann in het concentratiekamp Auschwitz 150 Joden door middel van injecties had la ten doden omdat er geraamtes nodig waren voor de rijksuniversiteit te Straatsburg, die in de oorlog was opge- Arrestatie Bauer deelde ook mede. dat dc gere S.S.-generaal Adolf Heinz Beckerle. de vroegere nazi-vertegenwoordiger in Sofia, opnieuw gearresteerd is verdacht van medeplichtigheid aan de moord op 12.000 Bulgaarse Joden. Beckerle we in oktober vorig jaar ook al gcarri teerd, maar enige dagen later weer vrij gelaten, omdat er niet voldoende bewij zen tegen hem waren. Thans is er wel voldoende bewijsmateriaal, dat Beckerle np de hoogte was van de liquidatieplan nen. Beckerle keerde vorig jaar uit Rus- siche krijgsgevangenschap terug. Volgens dr. Bauer komt de naam Martin Bormann eens Hitiers plaatsver vanger. nog steeds voor op de lijst van gezochte personen in Hessen. Bormanns lijk is nooit gevonden er bestaat een gro te kans. dat hij nog in leven is, zo zei hij. Bauer wilde echter niet antwoorden op de vraag of hij een vermoeden van Bormanns huidige verblijfplaats had. Dc regeringspersdienst in Tel Aviv heeft categorisch het bericht tegenge sproken als zou Eichmann hebben ver klaard. dat de voormalige plaatsvervan- Hitler, Martin Bormann, nog in In de 16e zitting van de contrac- »nde partijen van de algemxe over eenkomst inzake tarieven en handel <G A.T.T.die te Genève wordt ge houden. zijn Portugal en Spanje toege laten tot het volledige lidmaatschap van de thans 37 leden tellende organisatie. De beide landen willen deelnemen de tariefonderhandelingen van G. A.T.T.-leden, die in januari beginnen. Ben Goerion naar Nederland Premier Ben Goerion van Israël gaat 14 juni voor vijf dagen naar Frankrijk. Hierna zal hij België en Nederland be zoeken, elk land gedurende twee dagen. Dit is vrijdag meegedeeld door het Israëlische ministerie van buitenlandse Minister van buitenlandse zaken Golda Meier vertrekt zondag a.s. vöor vijf weken naar de Ver. Staten en Canada. Advertentie Uw zenuwen in bedwang B A S I N kalmeert zonder slaap te verwekken Comp. N. V., dr. H. J. Prakke A H. M. G. Prakke. Assen. Samuel Senior Coronel, zijn betekenis voor de sociale geneeskunde in Neder land. door dr. A. H. Bergink. Met een ten geleide van prof. dr. P. Muntendam. Uitgave Van Gorcum Comp. N.V., dr. H. J. Prakke H. M. G. Prakke, Assen. Onderzoek naar de behandelingsmoge lijkheden voor spastische kinderen, door dr. J. van der Meer. Met een woord vooraf van prof. dr. A. Querido. Uitgave Van Gorcum Sc Comp. N.V., dr. H. J. Prakke H. M. G. Prakke. Assen. De wetenschappelijke waarde van zie- kenfondsgegevens, het spreidingspatroon van aandoeningen bij ziekenhuispatiën ten, als benadering van de maatschap pelijke betekenis van ziekten, door dr. G. H. de Waard. Uitgave Van Gorcum Sc Comp. N.V., dr. H. J. Prakke Sc H. M. Prakke. Assen. Jeugdige ongeschoolden, door dr. H. Feitsma. Met een woord vooraf van prof. dr. W Banning. Uitgave Van Gorcum Comp. N V., dr. H. J. Prakke fc H. M. G. Prakke ,Assen. De man in het bruine pak. door Aga tha Christie. Vertaling Jan Hardenberg. Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden. De moord op Roger Ackroyd, door Agatha Christie. Vertaling L. M. A. Vuerhard. Uitgave A. W Sijthoff. Lei den. De noodlottige zeereis, door Nicholas Blake. Vertaling A. E. C Vuerhard- Berkhout. Uitgave A. W. Sgthoff. Leiden. Een kat tussen de duiven, door Agatha Christie. Uitgave A. W. Sijthoff, Leidon. Tijdschrift voor vennootschappen, ver enigingen en stichtingen, meinummer (gewijd aan de associatievormen in het vrye beroep). Uitgave N.V. Ae. E. Klu- Deventer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5