Economie en Financiën Staatsmijnen groeien tegen verdrukking in Geen onverdeeld gunstige ervaring met loon beleid Men solt te lang met plan voor Schiphol Honderden miljoenen voor tienjarenplan Suriname Produktiviteit als norm voor loonsverhogingen Emigrantenvoorlichting over1 commerciële t.v. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 28 MEI 1 C.S.W.V.: sociale verzekering; moet <D naar eindfase Het Centraal Sociaal Werkgeversver bond ia van oordeel dat de regering een algemeen overzicht van bestaande en nog in het leven te roepen verplichte ver zekeringen dient op te stellen, teneinde de volksvertegenwoordiging en de pu blieke opinie te informeren over het ge heel van voorzieningen en de daarmede samenhangende kosten. Aldus blijkt uit het jaarverslag van dat werkgeversver bond. dat vandaag is verschenen. „Gebaseerd op het dan verkregen in richt in de samenhang en de doelstellin gen van het te voeren algemene beleid zouden vervolgens beslissingen kunnen worden genomen, die nodig zijn om ons sociale verzekeringsstelsel in zijn eind fase te brengen", aldus het verslag. „Te denken valt hierbij in de eerste plaats aan de totstandkoming van een arbeidsongeschiktheidsverzekering' om vattende de huidige invaliditeit^- en on gevallenverzekering, waarbij de kort lopende ongevallen onder de werking van de Ziektewet worden gebracht. De invoering van de arbeidsongeschiktheids verzekering dient gelijktijdig te geschie den met de liquidatie van de bestaande Invaliditeitswet, met inbegrip van het stuk ouderdomsverzekering van deze wet en van de ongevallenwetten", zo meent het C.S.W.V., dat zeeT geporteerd is voor een vereenvoudiging van het sociale ver- zeke ri ngsstelsel De plannen van de bewindslieden van sociale zaken en volksgezondheid om te komen met een noodvoorziening voor trekkers van invaliditeirtsrenten. vallen niet in goede aarde bij het C.S.W.V.. „Op deze wijze dreigt wederom een in cidentele beslissing te worden genomen met als gevolg het op de lange baan schuiven van de definitieve regeling", aldus het jaarverslag. T~\E STAATSMIJNEN hebben over 1959 een aanmerkelijk hogere winst geboekt ondanks de daling op de kolenmarkt en de prijsverlagingen voor vaste brandstoffen, kunstmest en caprolactam ad f 40 miljoen. Hier tegenover stond een produktiestijging van f 35 miljoen en een kostenda ling van f 18 miljoen door rationalisatie, vooral in de kolenwinning. De winst steeg dus met f 13 miljoen en het dividend wordt verhoogd van 10 tot 13 procent, zodat de uitkering aan de staat toeneemt van f 12,5 mil joen tot f 16,25 miljoen. Dat 1959 gunstig was ondanks prijs daling cn stijgende loonkosten per niet alleen te danken aan kostenbe sparing. doch vooral aan de uitbouw het chemische bedrtjf. in het bijzonder organische produkten en grondstoffen garens, vezels en plastics. Het bedrijf is daardoor minder gevoelig geworden. De handhaving der produktie gesohied- e met minder personeel en korter werk tijd. Het peil van de werkgelegenheid werd gehandhaafd met zekere beperking der aanvulling van het natuurlijk loop. De prodiuktie per man met acht ondergrondse diienst steeg van 1609 tot 1721 kg. Het ondergronds personeel daal de tot 19 725 (21 023) man. het bovengronds mijnpersoneel tot 7084 (7475). De car rentiekrecht werd verbeterd en een prijs verlaging van 15 pet voor kolen was gelijk. De voornaad bleef nagenoeg gelijk op 374-000 ton. De uitvoer nam met 300 000 ton tot 918 000 toe, de binnenlandse afzet daalde 170X100 tot 1,82 min ton. De cokes- voorraden (taalden 67 000 tot 234.000 ton dank zij concurrerende prijzen en door modernisering verkregen uitstekend pro- dukt. De prijsverlaging van cokes werd Centraal sociaal tverkgeversverbond: Produktiviteit onhanteerbaar als maatstaf Nuv, (Van onze sociaal-economische redactie) DE EERSTE ronde van loons verhogingen volgens het systeem van de gedifferentieerde loonvorming achter de rug is. meent het Centraal Sociaal Werkgeversverbond te kun nen constateren, dat de ervaringen met dit nieuwe loonbeleid niet on verdeeld gunstig zijn. „Het produktiviteitacriterium is geble ken als toetsingsmaatstaf voor de loon ontwikkeling in een bedrijfstak of on derneming moeilijk hanteerbaar te zijn," aldus wordt opgemerkt in het jaarver slag van het verbond over 1959. „In veel gevallen kan niet over voldoende be trouwbare gegevens worden beschikt om Grote produktie van Utrecht De produktie van de Levensverzeke ring My. Utrecht in 1959 (1958) bedroeg 380.4 318,4) miljoen, het verval 98 (92,3) min. Vele collectieve contracten werden geroyeerd in verband met de invoering van de A.W.W. Het verzekerd kapitaal steeg met 212.8 (197,7) min. tot 2773,9 min. Het premie-inkomen eigen rekening te- droeg in miljoenen guldens 75,1 (69). in terest 26.7 24,5), opbrengst vaste eigen dommen 3,73 (3,28), beleggingswinsten 0,6 (0.8), andere baten 3.3 (3), tegenover vermeerdering premiereserve 46,2 (41,8) tot 656,9, uitkering 24,2 22,8), afkoop 5.2 (5,2), onkosten 17,8 (16.8), verliezen op beleggingen 3,5 (1,6). Beleggingen 689.5 634,9)met 4,62 (4.59) gekweekte interest, o.a. vaste eigendommen 70,1 (00,1) tegenover 92 taxatiewaarde, hypo theken 199,5 188.2), effecten 150,2 (137,9) tegenover beurswaarde ongeveer 293, schuldbekentenissen 239,5 224,1), polis beleningen 13,4 (13), deposito's 3.8 (3,5), iuterestgevende saldi 6,6 (4,7), andere be leggingen zoals deelnemingen in Canada en Australië 6,1 (3). De zichtbare reserves bedragen 31,0 (28,2) min. Van de J 10,6 (8,4) min. winst werd 1,9 min. afgetrokken voor voor zieningen en ruim min. bestemd voor verhoging van verzekerd kapitaal met 1*1,2 min. winstaandeel bestuur, personeel en agenten, 900,000 voor 15 (14) n dividend per aandeel en 2.94 min. voor de extra-reserve. De wiskun dige reserve is berekend op 3,03 3,02) met nauwkeurigheid de ontwikkeling van de produktiviteit te meten. Ernsti ger nog is het bezwaar dat bij de op stelling van produktiviteitscijfers niet in voldoende mate rekening kan worden gehouden met de wijzigingen in de kos tenstructuur, met wijzigingen in de ruil voet die de rentabiliteit beïnvloeden en met kwaliteitsverbeteringen van de vaak in een grote verscheidenheid geprodu ceerde artikelen." Het verslag wijst op de bijzondere moeilijkheden, waarvoor de dienstverle nende sectoren van het bedrijfsleven zich geplaatst zien bij het quantificeren van de ontwikkeling van de arbeidspro- duktiviteit en merkt op: „Een krappe arbeidsmarkt doet de geneigdheid groot zijn zich bij de loonontwikkeling in an dere bedrijfstakken aan te sluiten. Dit kan bij de motivering van loonvoorstel- len leiden tot overschatting van de ver wachtingen bij de prognose der toe komstige produktiviteitsontwikkeling. Zodoende kan de praktijk van het meer gedifferentieerde loonbeleid onvoldoen de waarborgen inhouden tegen een in- flationistische ontwikkeling." Dat een algemene trend van circa zes procent ten grondslag is gelegd aan de herziening van de ambtenarensalaris sen, wordt vooral in die sectoren, waar op produktiviteits- en rentabiliteitsgege- vens geen beroep kan worden gedaan, als onbillijk ondervonden, aldus het verslag, dat hieraan het bezwaar toevoegt: „de overheid heeft als werkgeefster geen en kele poging gedaan om bij de diensten of werkplaatsen het produktiviteltscri- terium aan deze salarisherziening ten grondslag te leggen." „Het zijn deze verschillende ervarin gen. die in brede kring van ons verbond twijfel hebben doen rijzen aan de juist heid en bruikbaarheid voor de komende jaren van de criteria, zoals deze in de aanwijzing van 31 Juli 1959 (van de re gering aan het college van rijksbemidde laars) zijn neergelegd, wanneer men deze althans ongewijzigd zou handhaven," al dus het jaarverslag. In het verslag wordt voorta gepleit voor een langzame invoering van de werktijdsverkorting, teneinde te voorko men dat bij een totale loonkostenstijging van 16 4 17 procent funeste gevolgen voor het prijspeil optreden. M. Timmer erelid van het CJ.V. Op het woensdag te Arnhem gehouden congres van het Christelijk Jongeren Ver bond is de heer M. Timmer uit Rotter dam tot erelid benoemd. Verleden jaar was hij 40 jaar lid van het Verbond. Nog altijd is de heer Timmer actief als secre taris van de Provinciale Commissie van Zuid-Holland, terwijl hij tevens secreta ris van de Provinciale Hervormde Jeugd- HET ZOU VERSCHRIKKELIJK ZIJN als men de luchthaven Schiphol zou laten verzanden, verklaarde de president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, gisteren nog op de jaarvergadering. Vijftig procent van de passagiers reist via Schiphol om vandaar zonder Nederland te bezoe ken verder te vliegen. Indien de modernisering van Schiphol niet tijdig gereed komt. zou deze vijftig procent via andere luchthavens zijn be stemming kunnen bereiken. Schiphol heeft één baan gereed voor de grote straalverkeersvliegtuigen. Wij dringen sterk aan op het besluit het moderne Schiphol aan de andere kant van het huidige nu spoedig uit de grond te laten verrijzen. Als het goed is. zou dit nieuwe Sohiphol in 1963 ge reed moeten zijn, hooguit in 1964. De indruk bestaat, dat de bespreking van de plannen en het heen en weer achuiven daarvan langer duurt dan de K.L.M met het oog op haar snelle groei wen- seüiK acht, aldus de heer Aler. Hij deed een ernstig en dringend beroep op de versntwoordehjke minister en de direc tie van de N.V. Luchthaven Schiphol de nodige modernisering tijdig uit te voeren. De belangstelling voor de K.L.M. Dou glas DC-8 straalvliegtuigen is groot. De toestellen, die met de huidige kajuit- Indeling 117 passagiers kunnen vervoe ren, brengen op elke vlucht gemiddeld elk honderd passagiers over. Zij ver voeren thans iets meer passagiers uit Amerika naar Nederland dan omgekeerd omdat in Amerika het reisseixoen al is begonnen, aldus de heer Aler. Op een vraag van een Jonge aandeel houder zeidc de heer Aler de herleving van de namen Ulver, Snip en Pelikaan te zullen overwegen. Tot directeuren werden benoemd de heer J. C. van der Kloot tegen 1 juni. en mr. L. de Block tegen 1 augustus. De kapitaalsverhoging van 200 tot 400 mil joen gulden werd goedgekeurd. goeddeels goedgemaakt door lagere prij zen van eigen kolen. Elders in de kolen- en staalgemeen schap namen de voorraden echter toe, mijnen moesten worden gesloten en de produktie wend daar gesteund met 5 per ton. De mechanisch gewonnen kool steeg tot 3,48 min ton of 46.4 (34,5) pet van de totale produktie. Voor kolen be staat een reële afzetbasis, mits de K.S.G. normaal blij fit werken, de concurrentie voorwaarden niiet worden verstoord en de mededdigmig van invoerkolen en aard olie normaler worden. De pubükatiepldcht van prijzen veroorzaakt prijzen die hier te hoog en daar te laag zijn. De loonsverhoging in 1960 zet het over schot van de kolenwinning onder zware druk. doch door grotere produktiviteit hoopt men ten minste de exploitatie slui tend te maken. Voor de resultaten der cokes produktie verwacht men geen grote afwijkingen. De boorwerkzaamheden van de Beatrix zijn geheel voltooid met een boor van 7.65 meter doorsnede op ruim 500 meter eindddepte, de grootste voor geboorde schachten. De speciale schachtwand'be- kleddng is aangebracht. In afwachting van een beslissing gaan afddeping en af werking voort. De totale investering is thans 60,7 min. Dank zij voorzieningen is het mogelijk dit ineens en geheel af te schrijven. Alarmtoestand in Molukken De Indonesische strijdkrachten zijn volgens Ass. Press, in de hoogste staat van paraatheid gebracht „om het hoofd te bieden" aan de Nederlandse plannen om marinestrijdkrachten naar Neder lands Nieuw-Guinea te zenden. De Mo lukken en de provincie West-Irian zijn in alarmtoestand gebracht. Alle verloven in Oost-Indonesië zijn ingetrokken en de troepen zijn in de ka zernes geconsigneerd. JUltatini* 'jtyiaku'Y D* REGERING goedkeuring van de Staten-Generaal middelen beschikbaar te stellen t breiding van het oorspronkelijke tien jarenplan van Suriname. Tevens wordt het plan verlengd tot 1969. In de komen de tien jaar zal in beginsel boven de nog overblijvende 77 miljoen Surinaamse gul den of f 154 miljoen nog 80 milji rinaamse gulden of f 160 miljoen worden besteed op dezelfde den als die van het oorspronkelijke plan. De regering is namelijk onder de indruk van de ernst waarmede Suriname de uit voering heeft ter hand genomen en acht het van groot belang een terugval rinames economische ontwikkeling loop van het oorspronkelijke plan t< komen. bereid behoudens Bovendien zal nog overleg mogelijk zijn als er plannen komen, die niet inge past kunnen worden in de financiering, zodat de thans toegestane f 160 min., den worden overschreden. Mocht sprake zijn van internationale financie ring ,dan zal dit niet leiden tot verlaging van de nieuwe Nederlandse bijdrage Het zogenaamde kleine Saramacca-plan valt buiten de financiering door de bovenge noemde f 160 min. Hiervoor isc f 40 min. nodig. Het overige hierover zal ten spoe digste worden geopend. Indien mer overeenstemming komt, zal de ni« bijdrage van f 160 min. tot f 200 min den verhoogd. Everest na beklimming Chinees gebied Leiders van de voornaamste oppositie partij van Nepal hebben vrijdag ver klaard dat de beklimming van de Everest door een Chinese expeditie een schen ding van Nepalees gebied betekent. Vol gens Nepal ligt de top van de Everest binnen zijn gren-zen. Waarnemers ln Kamandoe verwachten dat Peking de beklimming van de berg door een Chi nese expeditie zal gebruiken a'ls een nieuw argument voor de Chinese aanspraken op een deel van de Himalaja en de Everest- VERBOND PROT.-CHR. WERKGEVERS: Initiatief voor coördinatie niet tij overheid of centrales bij Ifan onze sociaal-economische redactie) IN ZIJN JAARVERSLAG over 1959 vraagt het Verbond van Protes tants-Christelijke Werkgevers in Ne derland nog eens bijzondere aandacht voor de factor produktiviteit in het kader van de loonpolitiek Onderscheiden wordt een ruimte t loonsverhoging, welke ontstaat door de stijging van de produktivi- welke aangeeft in welke ma- loonsverhoging zonder geld ontwaarding mogelijk is. Daarom wordt in Nederland en ook in andere landen de produktiviteit gezien als een maatstaf voor verhoging van de lonen. ordt er echter aan toegevoegd, dat de economische aan vaardbaarheid van dit standpunt Het i i de praktijk ontstane leefregel. Een regel, overtreden kan worden zonder ge- voor geldontwaarding en een cu mulatief inflatieproces. Verschil van mening kan er bestaan ver de basisperiode, waarvan bij de produktiviteitsberekening moet worden uitgegaan. Een vervelend gemillimeter 'ervan in het verleden vaak het ge volg geweest. Bij elk gemillimeter is echter bijzonder moeilijk uit te maken, wie daarvoor verantwoordelijk gesteld moet worden. Het gemillimeter van de een roept nu eenmaal het gemillimeter de ander onmiddellijk op, aldus het verslag. Rij de samenstelling van het 5.E.R.- advies over de algemene sociaal-econo mische situatie van ons land, heeft het verbond van de eerste vergadering af het standpunt ingenomen, dat alleen de ontwikkeling van de produktiviteit de i kan zijn voor de beoordeling vin nogelijkheid van loonsverhoging en andere lastenverzwaringen voor het be drijfsleven. Een andere formulering van het ruim te-begrip, welke ook wel" gehanteerd wordt, acht het verbond echter slechts secondaire norm bij de ruimtebe paling, namelijk het overschot op de lo- oende rekening van de betalingsbalans, 'oorzover dit niet dient voor kapitaal- ixport of voor een noodzakelijke ver- terking van de deviezenreserves. Coördinatie Door de coördinatie zullen te grote verschillen in de lonen tussen bedrijfstak ken en ondernemingen ten gevolge de gedifferentieerde loonvorming i komen moeten worden. Dit betekent geen trendmatige verhoging van de lone deze bedrijfstakken, maar wel een heffen van te grote achterstanden. Voor zieningen ter opheffing van achterstan den zullen voorgesteld moeten worden door de betreffende bedrijfstakken en ondernemingen zelf. De overheid en de centrale organisaties dienen zich daarvan goed bewust te zijn, aldus het verslag. Bovendien behoeven de loonsverhogingen op grond van de coördinatie niet tot prijsverhogingen te leiden. Het is mers niet aantrekkelijk om bij een biel prijsniveau als afzonderlijke be- drijfatak de prijzen toch te verhogen Men zou zich hierdoor uit de markt kun nen „prijzen" Hoger personeel Verbazing wordt uitgesproken over het feit, dat de vakbeweging in veel geval len het hoger personeel nog zo nauw met de directies verbonden acht, dat dit personeel als vertegenwoordiger vai directies besohouwd zou moeten worden. Dit personeel acht zichzelf namelijk wel werknemer. Bovendien geldt hetzelfde voor het beambtenpersoneel, dat wel in de organisaties der vakcentrales is opge nomen. De representativiteit is hier nooit een vraag geweest. Men vraagt zich af, of de vakbeweging een hoger-personeels- lid de toetreding tot een vakbeweging zou weigeren, omdat het te nauw met de leiding verbonden is. Bovendien drin gen de werknemers er steeds op aan. dat de verenigingen van hoger personeel zich bij de vakcentralen zullen aanslui ten. Het beroep dat bij de samenstelling van bedrijfscommissies en bedrijfsorga nen wordt gedaan op de pariteit om het hoger personeel buiten de deur te hou den, is onjuist en niet sterk. Pariteit is geen beginsel, want dan zou het uitgaan van een tegenstelling tussen werkgever en werknemer en in strijd komen met de gedachte van de bedrijfsgemeen» schap, aldus het verslag. Invaliditeitswet Het verbond spreekt zich uit tegen ccn afzonderlijke wijziging van de Invalidi teitswet, los van Ziekte- en Ongevallen wet. De moeilijkheden bij de uitvoering zouden dan nog veel groter worden. Ge hoopt wordt op betere voorstellen van de regering. Een nieuwe Invaliditeits wet wordt mogelijk geacht met liquida tie tegelijkertijd van de Ongevallenwet. Op betere en snellere wijze zou zo ge streefd worden naar een Arbeidsonge schiktheidswet. waarin de drie genoem de wetten zijn opgenomen. De regering wordt onberaden stappen onder politie ke druk van de Kamer ontraden. Belastingen In het kader van de algemene belas- tingpoli-tiek dienen een hoge prioriteit te hebben, de verlaging van het tarief van de inkomstenbelasting, de verzach ting van de dubbele druk op de uitge keerde winsten van naamloze vennoot schappen en de verbetering van het fiscale winstbegrip. Voor wat de inkoms tenbelasting betreft, zou uiteindelijk ge streefd moeten worden naar een hoogste ttrief van 50" De werkgevers als eerst-verantwoor- delijke partij wordt bezinning gevraagd op de algemeen in discussie zijnde her ziening van het ondernemingsrecht. Be halve de wettelijke regeling van de on dernemingsvorm komt daarbij aan de orde de medezeggenschap en de positie van de aandeelhouder. Een staatscommis sie is al ingesteld en de Dr. Wiardi Beckmanstlchting bracht reeds een rap port uit, evenals het C.N.V De vraag of er een wettelijke regeling voor dc staking zou moeten komen acht 't verbond nog opportuun. De dringende behoefte aan een regeling staat nog niet vast en bovendien sou de ontwikkeling der laatste 50 jaar grond geven voor de gedachte dat de staking haar actualiteit Op het punt van de ondernemingsra den wordt nog eens het standpunt her haald dat de grens voor de verplichte instelling teruggebracht zou moeten worden van 2S tot 180 arbeiders. CSWV verwerpt rapport over de medeze g genschap (Van onze sociaal-econ. redactie) Het Centraal Sociaal Werkgeversver bond acht de denkbeelden, die een com missie van de socialistische dr. Wiardi Beekman Stichting heeft ontvouwd over de hervorming van de onderneming, londuilt verwerpelijk. In het jaarverslag van het werkgeversverbond, waarin dit standpunt wordt medegedeeld, wordt gezegd dat een slagvaardig ondernemers- beleid in hoge mate belemmerd zou wor den wanneer met name aan de voorstel len tot hervorming van de raden van commissariseen uitvoering zou worden gegeven. Zoals bekend wil de commissie de raad van commissarissen van grote onderne mingen omvormen tot een tripartite or gaan, dat voor een derde zou moeten be staan uit vertegenwoordigers van de ge meenschapsbelangen, voor een derde uit vertegenwoordigers van de werknemers uit het bedrijf en voor een derde vertegenwoordigers van de kapitaalver schaffers. Doch het C.S.W.V. meent dat een dergelijk orgaan niet als het geëigen de college zou kunnen worden be schouwd, waarmede de directie op trouwelijke en informele wijze overleg zou kunnen plegen over problemen directiebeleid. De benoeming van commissarissen, die de gemeenschapsbelangen zouden moeten vertegenwoordigen, door de minister economische zaken (gehoord de S.E.R.) naar de mening van het C.S.W.V. de weg openen voor politieke invloeden het beleid van grote ondernemingen, het geen hoog»t ongewenst moet worden ge acht. Ook tegen de voorgestelde wijze benoeming van werknemerscommis- sen heeft het verbond bezwaar, om dat de ondernemersraad hier een taak Is toebedacht, die haar functie van sa menwerkingsorgaan geweld aandoet. Voorts worden tegen de algemene ge- dachtengang van de commissie bezwaren aangevoerd. ..Nergens wordt in het rap port voldoende aangetoond dat bij de grote en zeer grote n.v.'s wantoestanden heersen, die ingrijpen noodzakelijk aldus het verslag. „Veeleer be de Indruk dat de commissie zich heeft laten lelden door de vrees dat de machtspositie van de leiders der grote ondernemingen zou kunnen leiden tot machtsmisbruik, zonder dat zij aantoont, dat dit ook werkelijk het geval Is". NOORSENOTA AAN SOWJETUNIE Noorwegen heeft in een nota aan de Sowjetunie de beschuldiging dat hel Amerikaanse vliegtuigen gelegenheid zou geven voor vluchten boven Russisch ge bied, van de hand gewezen. Noorwegen begrijpt, aldus dc nota. dat de Sowjetunie haar gebied wil bescher- maar hetzelfde geldt voor Noor wegen, dat daartoe tot de NAVO is toe getreden. In het protestantse kerkelijke blad „Trowel and Sword", dat bestemd is voor Nederlandse emigranten in Australië, lezen we, hoe de Federatie van Nederlandse Omroepverenigingen het oordeel van deze emigranten vraagt over de commerciële televisieprogramma's in hun nieuwe vader land. De federatie heeft een brief gericht aan de redactie van dit (gestencilde) kerkelijke blad, welke de redactie zijn geheel heeft afgedrukt met de a beveling „Wij zouden het zeer op prijs stellen als sommigen van onze hierop wilden reageren" erbij. Die brief dan luidt als volgt: „Wellicht is u bekend, dat in Neder land reeds geruime tijd in overweging is de vraag om commerciële televisie in te voeren of om op enigerlei wijze zakelijke reclame in de televisie toe te laten. Mogen wij u in verband hier mede een vriendelijk verzoek doen? U bent door utv blad regelmatig in contact met landgenoten of oud-land genoten, die uit ervaring de Neder landse omroepprogramma's kennen en ten dele ook de Nederlandse televisie programma's, welke n de naaste toe komst zullen worden uitgebreid. Wij zouden het buitengewoon prettig vinden ter oriëntatie het oordeel te mogen vernemen van onze oud-land genoten over de reclame in de omroep of televisie in hun nieuwe land. Wan neer wij zouden worden ingelicht door u omtrent de vraag aan welk systeem men de voorkeur geeft, dan zou dit voor de Nederlandse omroeporganisa ties, verenigd in de „federatie van Om roepverenigingen", bepaald heel nuttig en belangrijk zijn. Zoudt u ons uw oordeel eens willen schrijven en mogen wij u verzoeken, ook aan uw lezers deze vraag wel te V erdrievoudigde winst Ngombezi De Cul/tiuurmij Ngombezi boekte over 1959 (1956) 726.992 (352.893) bruto baten uit de sisalprod.uk/tie, 55.318 (55.625) uiit interest, coupons, dividend cn 16.418 (7616) diverse baten tegenover 82.878 (71.755) onkosten in Nederland en 714 850 (207.380). Reeds voorgesteld is 15 (7V>) pet dividend. Aan de buitengewone reserve wordt 250.000 toegevoegd aan de alge- lene reserve 37.665 De produktie was 4480 (3680) ton sisal en over de eerste 4 maanden van i960 (1959) 1538 (1328). De prijs schommelde tussen 79 en 100 voor no. 1. cif Londen en be droeg in december £95 per ton, in i960 £103. Op de £45 000 deelneming in het sisal bedrijf Tungi Ltd. werd 20 pot divi dend uitgekeerd, dot met 9000 op 31 december i960 zal worden verantwoord. De produktie voor i960 wordt geraamd op ten minste 4000 ton. Het beplante op pervlak werd uitgebreid met 61,8 ha en 198 ha werd herbeplant. Gunstige resul taten worden verwacht en aanzienlijke voorverkopen tegen gunstige prijs zijn geschied. De koffieprodukitie was 3^ ton, de raming voor 1960 is 20 ton. De totale aanplant van 63 ha ontwikkelt zich gunstig. Ferdinandus wordt niet toegelaten (Van onze parlementsredactie) De minister van justitie mr. A. C. W. Beerman acht het ongewenst om thans te besluiten tot toelating van Theodorus Rudolf Ferdinandus, een verstekeling :he herkomst die op weg gestrand Indonesi naar Nederland in Italië zich sedert 5 mei 1958 in het vluchtelin genkamp „Le Frachette" bij Rome be vindt. Het geïllustreerde weekblad Spiegel" heeft onlangs aan dit geval reportage gewijd. In antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid Scheps (soc.) schrijft minister Beerman nu. dat ..het builen twijfel is, dat Ferdi nandus het Nederlanderschap niet bezit". De toenmalige minister van justitie heeft destijds reeds beslist, dat er niet voldoende aanleiding _\vas om bij de Ita- Garaqe gevraagd t>r kleine auto. Tel. 25290. T.V. 2.50 p.w. Geen voorultbet. Radio 71 et p w POSTBU8 108 LEIDEN LIKDOORNS verwijderd met WONDEROLIE ihandlrs llkdoon «vaarlljke schee, n nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. j go seconden in eksteroven n met w al. Bevat gezuiverde verschrompelen en al. Bevat vez derolie. Jodium en het pijn stillende benzocatne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.60 bespaart U veel ellende. TE KOOP Volkswagen Bouwjaar 1954 liaanse autoriteiten Ferdinandus' door zending naar Nederland te bewerkstelli gen. Begin mei 1958 is dit F. door het Nederlandse consulaat te Milaan duide lijk gemaakt. Nadien heeft hij zich her haaldelijk bij de kanselarij van de Neder- landse Ambassade te Rome Vervoegd om op zijn toelating tot Nederland aan te dringen. Daarop is steeds afwijzend ge reageerd. Op 17 augustus 1958 wendde F. zich schriftelijk tot H. M. de Koningin en de minister van justitie. Een nader onderzoek vond plaats. Later beijverde 'n charitatieve organisatie zich Aan deze instantie is nov, 1958 meege- aeeld, dat het onderzoek onvoldoende aanleiding tot toelating had opgeleverd. Aangenomen kan worden, dat de orga nisatie F, heeft ingelicht. Minister Beerman wijst er tenslotte op. dat het destijds door F. vanuit Indonesië Ingediende request om toelating derland niet voor inwilliging vatbaar dut de richtlijnen van de rege ring voor de toelating van niet-Nederlan- ders op hem niet toepasselijk waren. Dit Is evenmin het geval met de thans gel dende ruimere richtlijnen. Verruiming bij handel in vreemd geld De Staatscourant van 25 mei beva! wee algemene vergunningen van de Ne- derlandsche Bank met nieuwe bepalingen ten aanzien van de contante- en termijn- handel in vreemde geldsoorten, die 30 mei van kracht worden. De belangrijkste wij ziging betreft de voorwaarden waarop ingezetenen met deviezenbanken termijn zaken kunnen afsluiten. Voor termijnver- kopen aan deviezenbanken gelden geen beperkingen meer. De termijnaankopen blijven onderworpen aan winstaf roming ten einde speculatie tegen te gaan, doch de administratieve werkzaamheden worden vereenvoudigd. BELGIË HALVEERT BESTELLING VAN STARFIGHTERS De Belgische regering heeft gisteren besloten ten behoeve van de Belgische luchtmacht over te gaan tot de aankoop van 50 straaljagers van het type Lock heed F. 104 G Starfighter een halve- het aantal van honderd dal enige dagen geleden door de minister van defensie Gils on was aangekondigd- Een tweede groep van vijftig zou na 1962 worden besteld. De reden voor het uitstel van een aantal Starllghters werd niet bekend ge maakt. In politieke kringen meen', men echter dat bezuiniging er een grote ro' ln heeft gespeeld. Jagers van hetzelfde type zijn reed' aangekocht door West-Duitsland, Neder land en Canada. Evenals deze landen zal ook België belangrijke delen van de f 104 G door eigen industrie laten bouwen willen voorleggen. De brieven on tri gen wij gaarne aan ons adres, Postl 52, Hilversum." Naar ons werd medegedeeld zijn lijkluidende brieven ook verzonden ij groeperingen van Nederlandse emign ten in landen van andere werelddeU waar commerciële televisie wordt cj gezonden. Niemv-Zeeland krijgty nu ook televisie Nog dit jaar hoopt Nieuw-Zeelaiff de eerste televisiezender in gebruik nemen. Deze wordt gebouwd in Auci land en wel op regeringskosten. D zender zal van staatswege geëxpld. teerd worden en begint niet met avonr' programma's, maar met uitzending*11 van actualiteiten 'smiddags tussen l,e De bouw van nog drie zendstationf1 compleet met televisietorens staat <ëa het programma. Deze stations zulle1' opgetrokken worden in Wellingtot'" Dundin en Christdhurdh. d Welkom, Basken Waarom zullen we de Basket geen welkom toeroepen, nu zij oot in de kring van Europese kijken toetreden? Al te lang heeft Basken land, dat uiterste zuidwestelijk! hoekje van Frankrijk, zich beklaagtd van televisie te zijn uitgeslotenm Maar nu hebben de Basken fockhi hun eigen vurigbegeerde televisie*i zender. na Eigen studio's zijn er niet bij, maaiar dat behoeft ook niet, want het gaiize er maar om de Franse programmaler te kunnen ontvangen. En dat gelukt, want de zender, g»,r bouwd in La Rhune op 900 meteij;, hoogte, is in proefbedrijf en krijgj zijn signalen rechtstreeks van de ze» der op de Pic du Midi. De zenden' Baskenland heeft een behoorlijke reik'" wijdte, want niet alleen kan men zijl™ beelden tot in Biarritz opvangen, maar2 zelfs in San Sebastian, Spanje, koma'1' de signalen goed over. F'( J. W. Rengelink over televisiebeleid In de jaarvergadering van de VARA erenigingsraad heeft de televisie-» cretaris (tevens programmacommissi 1 ris van de NTS) de heer J. W. Rengi link zich uitgelaten over het televisi* beleid, tte critiek op de wijze „waar op", zoals hij zeide, „sommige (OTEM) bladen voorlichting geven over de »»A levisie." Nederland, zo vervolgde hijfii behoort tot de landen die het veelvuke digst deelneemt aan de Eurovisie. D^£ de omroepverenigingen geen belangstel ling zouden hebben voor zulke NTS"1 uitzendingen is onjuist. De NTS en (4s' buitenlandse omroepen zijn echter ni« bereid voetstoots te voldoen aan d/VI welfe. teeds hogere financiële voor Eurovisie-sportuitzendingen den gesteld. Naar het zich laat aanzien, aldus dd( heer Rengelink, zullen er in 1961 ngr tien jaar televisie in Nederland onginc veer een miljoen toestellen aanwezl zijn. een verhoudingsgewijs (in verfii"" lijking met andere West-Europese lal den) zeer hoog aantal. De meest dringende eisen voor de Nd derlandse televisie zijn nu: studie bouw. voorbereiding van een tweed programma van omroepvereniginge en NTS, vermijding van te grote vei snippering in de zendtijd en beginne met schooltelevisie. Over de kwestie van het nietvertonq van een portret van het uit de Achte* hoek vermiste jongetje dat via een bt' richt op het Duitse scherm terecht kwam zeide de heer Rengelink dat dl geen zaak van de NTS is. Het directo raat van politie in Den Haae besü«| of een opsporingsbericht wordt uitge zonden. BBC kan niet tegen ITA op De BBC moet het hoe langer hoe n afleggen tegen de commerciële waar het de belangstelling voor telei sieprogramma's betreft. De ITA handenvol geld aan de montage programma's besteden en bovendi hoge honoraria toekennen. De Britse maatschappij voor tele onderzoek TAM (Television Aud Measurement) heeft de volgende, de BBC zeer teleurstellende cijfers de maand april gepubliceerd: in maand werden als de populairste tien programma's uitsluitend TTA-u zendingen genoemd. Het grootste aant kiikers trok „This week", met 9 miljo kijkers in 3.8 miljoen gezinnen. Over de gehele maand gerekend k ken 67 pet van de Britse kijkers nai de ITA en slechts 23 pet naar de BBl Geen wonder, dat de BBC in de groots zorg verkeert over haar volgend ja4 aflopende zendtijdvergunningen in het werk stelt om de programmi beter en vooral boeiender te maken, als zij openlijk verklaart. Verrassinkjes De televisiezender Rio de Jam wilde iets heel nieuws doener w een „verrassingsprogramma" aangekol digd, al weken van tevoren. Er lek niets ulf en toen het eenmaal was kwamen er tal wan prominent op het scherm Maar gedurende de uitzending zesmaal geluidsstoring, viel een actrn flauw midden in een eenacte later sloeg een groot stuk decor omver, waarbij de regi wel pijnlijk werd getrct fen. Deze Wees egoïstisch Het wordt weer zomer. Tuin- condeuren en ramen gaan open. Zullei we dc buren laten meegenieten van hf geluid, dat onze radio of ons tclevisif toestel produceert Kom. weest U egoïstisch, houdt U di celuiden helemaal voor U-zelf alleet Zet ze zo zacht mogelijk aan. die on' vangapparaten, laat niemand ongewil moeten meeluisteren! 't Is gewoonlij maar een kwestie van er even aan denken. Laten we het niet vergeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4