Honderden lezers deden mee aan haringprijsvraag Leids initiatief eerste poging tot georganiseerd onderzoek van tweelingen Duizenden schapen waren op Leidse veemarkt van het draaiboek Drie inzenders waren er maar twee minuten naast Ook Leiden heeft nu een oecumenische raad NIEUWE LEIDSCHE COURAIY1 3 ZATERDAG 28 MEI 1960 ■Agenda voor Leiden "te Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur; Feest Volks- OOfcuinders. Je® Pomonaterrein, Nachtegaallaan, 6-30 uur; voetbalwedstrijd t.b.v. kerkbouw; jierkeraa.d tegen Eben Haëzer. Maandag Van der Werf park, 8 uur: Concert ac Opordeonvereniging DVV voor gemeente Kleiden. Gebouw Ohr. Sociale Belangen, Oude Singel 36, 8 uur: Jaarvergadering Stichting riyot Exploitatie van gebouwen voor Chr. pooiale Belangen. Gulden Vlies, 8 uur: Leidse Assurantie ^^jfclub, J. Schrei ner over Hemgelsport- nei Oegstgeest. Groene Kerk. 8 uur alpamenzangavond NCRV, Herv. Kinder- wako°r te Oegstgeest, jeugdkoren Hofdijck- en Julianaschool. Hans Boelee, orgel, Lei- .der samenzang K. Deenik. "t D'"sdlE Garenmarkt. 8 uur: Vertrek K. en O- txcureie Leerdam en Gorkum. Woensdag Gebouw Steenschuur 6, 8 uur: Ned. Ver. van Suikerzieken, mej. dr. J. Terpstra van C°het A.Z. over diabetici en zelfonderzoek ebt Museum van Oudheden, 810 uur n.m chffentoonste 1 ling huisraad in Griekse er. »«pomeir>se Oudheid. Gulden Vlies, 8 uur: Genootschap Ken- "M'nis is Macht, H. Schuurman uit Almelo aafever De handelsavondschool als centraal Jcljnstituut voor goed economisch onderwij.; Ei Gulden Vlies, 8 uur: Jaarvergadering ie>.v.v.. Station Blauwe tram, 103 uur: Excursie *K- en O. naar N.V. Van der Heem t~ «êoorburg. Wt Kerkzaal Academisch Ziekenhuis, 12.50 2f-120 uur: Midda-gpauzebijeenkomst Iin Pieterskerk, 7.308 uur n.m.: Avond- pölte. Vrijdag ooi Pieterskerk, 7.15—7.50 uur: Avond iraèebed. za] Zaterdag >er Stadsgehoorzaal. 8 uur: Feestavond p-v lorDe Royalisten. Jong en Jolig. Films: Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Zij hielden 1fVan het leven (18 jaar), ïft, Lido (230, 7 en 9.15 uur): Zij waren nog fiegeen twintig (18 jaar). ns. Luxor (2.30. 7 cn 9.15 uur): The last train from Gun-hill (14 jaar). sn' Rex (2.3a 7.15 en 9.15 uur); Wolga- fctbootsman (14 jaar). :ou Studiio (2-30. 7 en 9 15 uur): Wir Wun- derkinder (alle leeftijden). Trianon (230. 7 en 9-15 uur): Brandend ïrsverlangen (18 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw, gouaches Johan van "den Berg en illustrators Ecole de Paris en(tot 29 mei). t( Rijksmuseum van Oudheden, Huls en ;e-huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid (tm. 3 juli), er Musea, instituten, leeszalen e.d. de Jeugdtoiblitheeik. leeszalen en biblio- ;r.theek Reuvens, Plantage 6: maandag, .dinsdag en donderdag woensdag en zaterdag K'en vrijdag (speciaal ntjeugd) van 6.30 tot 8.30 6* PiilgrdzniCatihers-hui&ie. Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- jgbuLsHaain 7: elke dag geopend van 105 u. m Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen- .^btrng 28: elke dag geopend van 20 tot 4 u Archeologisch instituut. Rapenburg 26 '"elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag- etm&ddag). B- Contactbureau voor afgestudeerden ip Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 n v. Sempre Avanti's 4 tot 5.30 12 tot 4.30 u. de grotere 's avonds. tot 1 3 Aoademlsch-Historisch museum Rapen- ül burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij- in dag van 2 tot 5 uur. a| Geologisch en minera-logisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 'n10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg T4 n;elke dag algemene studiezaal en uitleen- Lïafdeling, geopend van half tien tot half r„ 6, op zaterdag tot 5 uur. I Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur ir (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- maker steeg 16a. e Inlichtingen kantoor V V VSteenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Gemeenschap dienen TWEELING is in onze samenleving bepaald niet een uitzonderlijk erschijnsel. Er lopen tienduizenden twee- en meerlingen alleen al in ons land rond. Maar toch is een tweeling iets bijzonders. Dat heeft er na de oorlog toe geleid, dat er een Nederlandse Vereniging van Tweelingen werd opgericht, aanvankelijk alleen als wat men „gezelligheidsvereniging" zou kunnen noemen, maar toch ook met een vaag idee, dat er een zeker nut 'zou kunnen schuilen in een dergelijke organisatie. Dat nut heeft reeds een bepaalde gestalte gekregen doordat binnen deze organisatie specifieke tweelingproblemen van psychologische aard ter sprake zijn gebracht. Thans wil men in Leiden trachten, tot de stichting van een centrum van tweelingen te komen als onderdeel van deze landelijke organisatie met een zeer bewust medisch-wetenschappelijk doel. Op zaterdag 11 jund a s. zal, zoals wij reeds meldden, in het Instituut Preventieve Geneeskunde te Leiden bijeenkomst worden belegd, tijdens wel ke medici aan hopelijk talrijke twee- (en meer-) lingen uut Leiden en omge het doel van dit centrum zullen ui zetiten. Tweelingen kunnen namelijk op bijzondere wijze bijdragen tot verhoging van de volksgezondheid. Het is vurig te hopen, dat voldoende tweelingen be reid zullen zijn, medewerking te ver lenen aan dit project, dat in Nederland het begin kan zijn van een onderzoek zoals dat in verschillende andere landen reeds min of meer georganiseerd plaats Erfelijkheid het algemeen nog niet zo heel veel bekend over de, erfelijkheid allerlei fysieke en psychische men selijke eigenschappen. Men begint de er- felijkheidsweften wel enigszins te begrij de iel mindei is 1 tstoepassing" zou kunnen Nu doet zich de gunstige omstandigheid >or, dat er tweelingen zijn (en ook meerlingen, maar die begrijpen wij ver- ook onder de naam tweelingen) bij gemakkelijker dan bij anderen is na aan, welke eigenschappen aan erfe lijkheid en welke aan milieu, invloeden le geboorte en zogenaamd „toeval" en worden toegeschreven. Vooral een-eiige tweelingen lenen zich voor en dergelijk erfeiijkheidsonderzoek uit- tekend. Voor het vaststellen of een tweeling en- of twee-eiig is, is het bloedgroepon- derzoek van groolt belang. Dit onderzoek speelt trouwens over het algemeen bij erfelijkheidsstudie een grote rol. In het kort zou men het weten schappelijk belang van het twee ling-onderzoek als volgt kunnen om schrijven. Wanneer de twee leden een een-eiige tweeling in be- (Advertentie) Goede voorlichting over jaloezieën bij de VAKMAN Off. Dealer D. LADAN Volkstelling duurt in Leiden 4 dagen Zoals bekend is, wordt volgende week de dertiende algemene volkstelling ge houden naar de toestand te middernacht tussen 31 mei en 1 juni. In Leiden zal deze telling, waarbij een aantal vragen uoet worden ingevuld, vier dagen in be- Iag nemen aangezien men hier niet over oldoende ambtenaren van rijk en ge- leente beschikt om de telling in twee dagen af te werken. De stad is verdeeld in 360 telgebieden, at betekent, dat er in totaal 360 tellers op pad zullen gaan, die elk ongeveer 70 woningen zullen bezoeken. maandag 30 en dinsdag 31 mei wor den de vragenlijsten uitgereikt en op isdag 1 en donderdag 2 juni worden eer teruggehaald. Het is van groot belang, dat de bevolking medewerking leent, door de vragenlijsten zo nauw- irig en volledig mogelijk in te vullen door er voor te zorgen, dat er iemand thuis is als de formulieren weer wor den opgehaald. De telling strekt zich uit over drie ca tegorieën woningen en andere bewoon- le ruimten, gestichten en ziekenhuizen, :n varende schepen en woonwagens. Tentoonstelling in Oudheden: al 1000 De duizendste bezoeker passeerde de ontrole van de tentoonstelling Huisraad n de Griekse en Romeinse Oudheid, die tot 3 juli in het museum van oudheden hel Rapenburg wordt gehouden. De tentoonstelling is ook op woensdagavond 8 tot 10 uur open. u De tweede lamnierenmarkt, in de serie i van 6, is meestal de belangrijkste. Het was gisteren dan ook een drukte van belang; zowel aanvoer als handel was uitstekend. Alleen aan lammeren waren er ruim 3300 stuks, waarbij dan nog on geveer 100 slachtschapen komen De zg. zuiglammcren deden het slug met een hogere notering 7090; vorige weck 70—85. Uit Texel waren 2100 stuks aangevoerd ■Imet een goede handel, 50—75; vorige week 5070. Weidelammeren goed, no tering 506570; vorige week 5566. Vette schapen een goede handel. De markt was vlug geruimd. De wolvee- markt was dus goed Een heel ander geluid moeten wij laten horen voor wat betreft de vctte-varkens- markt. Dinsdag, bij een grote aanvoer, I daalden de prijzen maar even met ƒ0,10 per kg. In Groningen en in Rotterdam 'j liep de handel weer. slecht, op andere markten hetzelfde beeld. Hoogste note- I ring op de Leidse markt ƒ1,52; vorige j week 1.62. De handel op de beurs va- gisteren lag wederom op een lager ni veau. Magere varkens goede aanvoer; biggen voor de tijd van het jaar grote aanvoer. Totaal gisteren nog bijna 1210 stuks, handel matig en kalm De rundveemarkt. Een flinke aanvoer; vooral de slachtveemarkt was ruim voorzien, een 80 dieren meer dan de vo rige week. De handel die aanvankelijk vlot was, werd ten slotte iets minder. De notering was ongeveer 0,05 per kg hoger dan een week tevoren. Dank zij de flinke regenval en het mooie weer van de laatste dagen, was er gisteren een aanmerkelijk betere temming en trokken de prijzen iets aan Mede ook dank zij het feit. dat er nu weer gras genoeg is. Melkkoeien lui duur, vare koeien willig duur. Ondanks het feit, dat de export een groto gedeelte opneemt, gaat het met de vette kalveren maar stroef; de prij zen konden zich maar moeilijk handha ven. De nuchtere galveren gingen rede lijk van de hand. Kaasmarkt. Iets grotere aanvoer nl. 15 partijen Goudse kaas, luie handel en een notering van 1,83—2.01. paalde (geestelijke of lichamelijke) eigenschappen niet identiek zijn, zijn deze eigenschappen hoogstwaar schijnlijk niet erfelijk. Blijken deze eigenschappen wel steeds identiek te zijn, dan moet erfelijkheid van deze eigenschappen wel waarschijnlijk worden geacht. Inzicht in deze za ken leidt er weer toe, dat men an dere medische vraagstukken nader tot een oplossing kan brengen, waar mee het geheel van de volksgezond heid in sterke mate kan worden ge diend. Tijdens de bijeenkomst ln het Insti tuut voor Preventieve Geneeskunde aan de Wassenaarseweg te Leiden, die zaterdag 11 juni om 14 uur begint, hoopt men zoveel mogelijk tweelingparen ouder dan 15 jaar uit Lelden en (verre) geving te kunnen begroeten. Voor deze (vanzelfsprekend kosteloze) deelneming men zich per briefkaart opgeven bij mej. R. G. Prak, werkzaam in genoemd instituut. ze middag zal o.m. prof. dr. H. W. Siemens, hoogleraar te Leiden en nestor het Nederlandse tweelingenonder- het belang van dit onderzoek in georganiseerd verband belichten. Dr. J. W. Bruins, voorzitter van de Nederland- Vereniging voor Tweelingen, zal de bijeenkomst openen, leiden en sluiten. Om de bijeenkomst een niet te zwaar karakter te geven heeft men een amuse mentsprogramma ingelast en een gemeen schappelijke maaltijd in het Prytaneum. Niet beperkt Het initiatief van het wetenschappelijk tweelingonderzoek is uitgegaan van en kele leden van de wetenschappelijke staf de Rheumatologische Kliniek van het Leids Academisch Ziekenhuis in samen werking met het Instituut voor Praeven- tieve Geneeskunde. De reumatologen koesteren de hoop, dat zij door middel tweelingonderzoek een stapje dichter zullen komen bij een goed begrip van de aard en wegen naar genezing van deze gevreesde volksziekte. Maar daar- lit vloeit geenszins voort, dat de hopelijk ip te richten groep van tweelingen die bereid zijn aan dit onderzoek deel te en, slechts dit beperkte medische doel dienen. De doelstelling is algemeen- medisch en het initiatief is alleen van deze gespecialiseerde zijde uitgegaan, om- selijkheid er onderkende. Bij het nut vai v. te denken de oorzaken vai onbelangrijke het tweelingonderzoek valt in het onderzoek naar voor de patiënt vaak lar sociaal-economisch nvloedrijke kleinere ziekten als ver koudheid, „griigp" als onjuiste verzamel- kleinere ziekten, en zaken die omigekeard voor de patient dikwijls sooiaal-eco- nomisoh minder zoaJis onschuldige huid aandoeningen en ook gewone licha melijke gebreken als kaalhoofdigheid, bij ziendheid en lichamelijke ongemakken onder de normale betekenis van het woord ziekte begrepen worden. Maar onderzoek van belang r be grip als volksgezondheid zou kunnen f.imenvatten, omdat het een vruchtbare bijdrage tot algemeen medisch inzicht kan geven. Staan dus enerzijds de tweeldotgen in ïn gunstitge positie om de gemeenschap te dienen, anderzijds hebben zij ook in ruge opzichten een gunstige positae zichzelf ten aanzien van bepaalde gazon dh ei dsa s peetenT weel imgom d er zoek heeft uitgewezen, dat bepaalde transplan taties (bv. van de nieren) alleen bij een- ige tweelingen kunnen geschieden. In ons land is het Leidse Initiatief de poging »m tot georganiseerd on- weelingen te geraken. In enkele andere landen gebeurt dit reeds zoals in Italië (waar het initiatief van de tweelingen self is uitgegaan), in Zweden (waar men onder meer een uitvoerig mel dingssysteem kent dat ln een Ideaal geval het ondersoek afrondt) en in enkele stre ken van Duitsland. Een gunstige omstandigheid voor Ne derland is, dat men over een uitstekend bevolkingsregister beschikt, terwijl voorts van belang is, dat de afstanden kort zijn en de bevolkinigsddchitheid groot, zodat men steeds gemakkelijk een groep kan bijeen brengen o<f indiirvddiueeJ onderzoek ken verrichten. Het medisch onderzoek zal, wan neer eenmaal tot vorming van het Leidse centrum zal zijn overgegaan (de bijeenkomst van 11 juni omvat geen onderzoek, maar slechts een peilen van de bereidheid van twee lingen om aan het toekomstig onder zoek deel te nemen), geschieden on der supervisie van een adviescom missie, die borg staat voor het ver mijden van ook maar het geringste risico en voor de zin van het onder zoek, zodat men er verzekerd van kan zijn dat er nimmer een onno dig beroep op medewerking zal wor den gedaan. Het voorzitterschap van deze commis sie berust bij prof dr. H. W. Siemens, hoogleraar te Leiden en als gezegd nestor van het tot dusver incidentele tweeling onderzoek in Nederland. Leidse Expogé-ers met Smit en Co op zee De leden van het district Leiden van de Nederlandse vereniging van ex-poli- tieke gevangenen uit de Bezettingstijd hebben gisteren dit seizoen besloti i De Harr die i ge- L. Qui i de Nederlandse zeesleepvaart, begroetingswoord van de heer roo tot de vele bezoekers, onder elijk veel jeugdigen, sprak de heer J. de Rooij van L. Smit en Co'* sleepdienst te Rotterdam enkele inleiden de woorden tot het dia- en filmprogram ma. Hij vertelde van het pionierswerk van Fop Smit en diens strijd op de we reldzeeën. Een groot aantal fraaie dia's liet zien hoe het er uitziet op een sleep boot en hoe zo'n tocht precies gaat. De films na de pauze „Schoon schip in het Suez-kanaal" en „Recht zo die gaat" ga ven een helder beeld van één van de bedrijven, waardoor Nederland een grote naam in alle werelddelen heeft gekre gen. Tussen de bladzijden Aankomsttijdstip 11.02 uur precies HET WAS precies 11.02 schip met Hollandse Nieuwe i gistermorgen toen het eerste Nederlandse boord in de IJmuider vissershaven meerde. Vele honderden lezers van onze krant hebben naar dat tijdstip geraden en er waren er drie, die slechts twee minuten verschil hadden. De heer S. J. Anes, P. J. Blokstraat 9 te Leiden en Dikky van Duyn, Cat- tenstraat 35 te Katwijk aan Zee, schreven op hun prijsvraag-briefkaart als ogenblik van aankomst 11 uur, de heer C. van Duijn, E. A. Borgerstraat 40 te Katwijk aan Zee had 11.04 uur opgegeven. Deze deelnemers aan de jaarlijkse NLC-prijsvraag Wanneer komt de eerste haring?, hebben het langverbeide moment dus praktisch op de minuut af voorspeld. Hun prestatie staat echter nog in de schaduw van die van mevrouw Dulfer uit Katwijk aan Zee vorig jaar, die het juiste ogenblik toen op veertig secon den benaderde. De eerste, tweede en derde prijswin naar moesten deze maal zodoende door loting wonden aangewezen. De prijs van 50 is voor de heer C. van Duijn. die ven 25 voor de heer Anes, een van 5 voor Dikky van Duyn. Verder r prij- Hienna waren nog te verdelen 1 ;n van 5. Daarvoor kwamen merkiiwg één deelnemer die 11.05 uur had geraden (de heer A. Lucas, Witte Rozen straat 36 te Leiden) en vier lezers, die ieder 10-55 hadden genoemd. Tussen de laatstgenoemde vier moest eigenlijk even- worden geloot, omdat na toekenning een prijs aan de heer Lucas nog slechts drie prijzen resteerden. Wij hebben echter de hand over het hart gestreken en besloten een extra-prijs van f 5 uit te loven, om dat het een beeje sneu is niets te krijgen, terwijl anderen die hetzelf de hebben geraden wel een beloning ontvangen. Loet van Katwijk, Janvossensteeg 63 te Leiden, de heer Jacob van der Plas. Sluis- weg 35e te Katwijk aan Zee, de heer A de Graaf, afdeling neurochirurgie, acade misch ziekenhuis te Leiden cn mejuf frouw Eveleens. O. Herengracht l Leiden zal dezer dagen een poetwisseltje worden aangeboden. Spannend Daarmee is de zaak dus rond. Zo span nend als de haring jacht, is de prijsvraag geweest. Het is echt een nek-aan-nek ra« geworden De meeste inzendingen kwa men uit Katwijk en Noordwijk, de vis sersplaatsen. Dat spreekt vanzelf. Aardig was echter, dat ook mensen uit geheel anders georiënteerde plaatsen belangstel ling bleken te hebben voor de strijd tus- Stille Mare in vorige eeuw O |M ZICH dit stadsbeel 85 jaar oud zijn. Want omstreeks 1888 is de toren van de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat van xijn bovenstuk met dubbele Ir.nta daan om door de tegenwoordige te worden vervangen. Hier is dan de Stille Mare, die In die tyd werkelijk stil was. evenals trou wens de Stille Rijn, die nu eigenlijk nog niet tot het drukke centrum kan worden gerekend. Wat dat betreft contrasteert deze omgeving wel heel sterk: HaarlemmerstraatStille Rijn Sinds de demping van de Mare en de Stille Mare is het er wel wat leven diger geworden De gratie die van het ietwat dromerige oude Leiden van voorheen uitging. I* er niet meer te De Mare was een van de zijarmen van de Rijn, die met haar vele vertakkin gen (waarvan er nog maar enkele over zijn) een delta vormde tussen Leiden en de Noordzee. De foto is afkomstig van de heer L. C van Velaen. Aloëlaan 37. Leiden. Zij hielden van het leven, realistisch beeld van strijd in Tl arschau CASINO. In sepetmber 1944 was de moedige opstand van het Poolse verzet tegen de Duitse bezetting in Warschau bijna gebroken. Enkele ver spreide verzetsgroepen hielden nog stand, in de vergeefse hoop dat het Rode Leger in actie zou komen voor het tte laat was. De lotgevallen van één van die groepen, die stand houdt in een villa maar ten slotte gedwon gen wordt de wijk te nemen in de riolen, worden getekend in de film „Zij hielden van het leven", op het tiende filmfestival van Cannes bekroond met een speciale prijs van de jury. De film is gebaseerd op de novelle te treffen. Hij zoekt zijn kracht nie-t in Het riool" van Jerzy Stawinski, kort- levendige beschrijvingen van gevechts geleden ook in Nederlandse vertaling uiit- scènes, maar in het peilen van het inner- gekomen. De auteur is er in geslaagd de li)k van de mensen, die door een onvoor- sfeer die rond deze opstand zweefde goed stelbaar jammerdal moesten eaan_ Het droevig lot van de Poolse hoofd stad Warschau is te bekend, dan dat wij nog historische gegevens zouden moeten ophalen. Met opzet hebben de Russen de Duitsers gelegenheid gegeven het Poolse verzet te breken, omdat daarmee meteen de lastige intelligentsia udt de weg werd geruimd. Op politieke paden begeeft de film zich niet, hoe zou dat ook kunnen in het „bevrijde" Polen De regisseur heeft zich de taak gesteld een wel bij uitstek literair werk in filmbeelden vast te leg gen. en wel zodanig dat de volle zwaarte van de ellende onontkoombaar op de toe schouwers afkomt. De film draagt alle kenmerken van authenticiteit en boeit daarom zeer sterk. De montage is geheel anders dan wij in het westen gewend zijn. De tocht door de riolen bijvoorbeeld, die maar geen einde wil nemen, is bijzonder lang uit gesponnen, zo lang dat de aandacht dreigt te verslappen. Dart komt ook om dat de rolprent ons zo laat bereikt. Een zekere moeheid waar het oorlogsfilms betreft doet zich ongetwijfeld gevoelen. Wij kunnen „Zij hielden van het leven" rangschikken onder de films, die in al hun schrilheid een felle aanklacht tegen de oorlog inhouden. Hier geen helden- bravour en heldenromantiek maar naak te werkelijkheid, een realisme om attl van te worden. (Verbijsterend beeld t>an Poolse op stand). Zij ivfiren nog geen 20 LIDO. Twee jongelui van nog geen twintig jaar, die liefde voor elkaar heb ben opgevat, zijn in velerlei opzichten het slachtoffer als hun respectieve ouders het niet met elkaar kunnen vin gaan scheiden. De een wordt naar rre kostschool cn de ander naar even verre universiteit gezonden. Ondanks het feit, dat zij zorgvuldig van elkaar gescheiden worden gehouden, we- ij elkaar toch te ontmoeten, waren nog geen 20. doch de vader het meisje, die inmiddels met de moeder van de jongen is getrouwd, laat het tweetal gaan, omdat een waarschu wend woord „toch niet helpt". Hier komt het licht het thema, dat gescheiden ouders het recht hebben verspeeld of menen verspeeld te hebben, hun kinderen onder controle te houden. De film. geba seerd op een roman van Sloan Wilson, stelt wel het probleem, maar geeft geen oplossing. (Probleem zonder oplossing) sen de vissers Wij zagen inzendingen uit Oegstgeest, Ter Aar. Abbenes, Leider dorp, Sassenheim, Lisse, Valkenburg, Alphen aan den Rijn, Rijnsbung en zelfs uit IJ muiden. Veelal volstond men met het op geven van een tijdstip dat was ook de bedoeling sommigen ech ter hadden er nog allerlei ontboeze mingen aan toegevoegd. Een meneer uit Rijnsburg schreef op zijn brief kaart: „Ik verwacht de nieuwe maatjes vrijdagochtend om 3.56 uur. Geen minuut vroeger en geen mi nuut later. Mijn vrouw is dol op Hollandse Nieuwe en die 50 zul len er dus wel schoon aan op gaan. Maar dat geeft niet. Ze zijn natuur lijk prima en de prijsvraag is leuk." Mevrouw zal de harinkjes uit eigen beurs moeten betalen. Jammer. Hier en daar bleken hele gezinnen te hebben meegedaan. Over het aankomst ogenblik schijnen heuse familie-discussies te zijn gevoerd. Zo kregen we uit Kat wijk aan Zee een briefje met de volgende inhoud: De eerste Hollandse Nieuwe wordt verwacht volgens vader 814 volgens moeder 12 26 uur, volgens 9.58 uur en volgens dochter om 16 44 Ze hadden het allemaal mis. Met het uitzoeken van de stapels brief kaarten zijn we een middag bezig ge weest. Het spreekt vanzelf, dat ove uitslag geen correspondentie kan worden gevoerd. Suce< Crescendo Het Leids mondaccordeon-orkest Cres cendo heeft op Hemelvaartsdag, onder leiding van dirigent W. van Strien, deel genomen aan een bondsconcours in Gies- sendam-Hardinxveld, In de ere-afdeling uitkomend, behaalde het korps met 309 punten een eervolle eerste prijs. Zie voor stadsnieuws ook pagina 9 Wir Wunderkinder STUDIO Voor de derde week achter en draait in het kleine Studiotheater de :nappe Duitse film Wir Wunderkinder, iet levensverhaal van Hans Boeckel te len de achtergrond van de politieke ont wikkeling in Duitsland gedurende de af- 0 Wolga bootsman REX De film Wolgabootsman speelt zich af in het Tsaristische Rusland, waar thans volkomen verouderde begrippen als mannenmoed en vrouweneer met even veel vuur werden belaagd en verdedigd als nu de geborneerde verveeldheid van nozems en hun evenknieën in alle lan den. In feite is dit hele verhaal een aan eenschakeling van gevechten en ontsnap pingen in romantische sfeer, net zoiets als vorige eeuw, maar dan in gecc Liefde en haat in het aloude Rusland) Brandend verlangen TRIANON. De door Louis Félix ge regisseerde film „Brandend verlangen" is irvelend, zo slecht gefotografeerd en verfilmd, zo onbenullig van verhaal en onmogelijk van situatie, dat hij maar één verangen wekt: een brandend ver langen om zo gauw mogelijk de bioscoop eer uit te lopen. (Onbenullig en vervelend; Laatste trein uit Gun Hill LUXOR. Liefhebbers van westerns krijgen deze week met „De laatste trein it Gun Hill" wel iets bijzonders voorge- :hoteld. Deze onder regie van John Sturges gemaakte film onderscheidt zich zowel qua inhoud als wat de uitwerking betreft van vele soortgenoten, die dit genre films een algemeen slechite naam hebben bezorgd. jonge Indiaanse vtouw van een sherif wordt door twee dronken kerels aangerand en vermoord. Een van de moordenaars blijkt de zoon te zijn van en door de sheriff zeer hoog geachte riend, die hem eens zijn leven redde. Daarmee is in grote lijnen het conflict volle verhaal wel getekend. De sheriff onderneemt een tocht naar zijn oude riend met slechts één doel voor ogen: de moordenaars van zijn vrouw als ge vangenen mee terug te voeren naar zijn standplaats Gun Hill. Het gegeven is doordacht uitgewerkt op een boven een middelmaat uitko- ende wijze verfilmd, zodat er voor de liefhebbers veel valt te zien. Kirk Douglas en Anthony Quinn spelen de hoofdrollen. (Niet alledaagse western Dezer dagen 17 mei is in Leiden en Oecumenische Raad gesticht, nadat e predikanten der deelnemende Kerken loh hierover hadden beraden In deze •ecumenische Raad Leiden willen de Hervormde Gemeente, de Doopsgezinde Gemeente, de Lutherse Gemeente, de Oud-Katholieke Kerk en de remonstrantse ïemeente komen tot verschillend geza- nenlijk werk van kerkelijke aard. ten- inde elkander nader te komen in een lgemeen Christelijke seest. Zij willen daarbij gaarne de mogelijkheid open laten, bij bepaalde werkzaamheden ook :-aangesloten Kerken of groepen mee doen. Voorts is de uitdrukkelijke bedoe ling, nergens bestaand interkerkelijk erk te doorbreken of te hinderen De Oecumenische Raad wil trachten te bereiken, dat in de verschillende Kerken het besef levend wordt van de algehele rbondenheid der christenheid, dat be grip en eerbied groeien voor ook andere dan de eigen geloofsovertuiging en dat vooreerst in bescheiden mate, de Gemeen ten elkaar ook ontmoeten. De Raad stelt zich voor, op korte ter mijn te kunnen realiseren: de vorming van een Oecumenische Contactkring, waarin gemeenteleden der aangesloten Kerken tezamen komen in een reeks bij eenkomsten met een centraal en voor allen belangrijk thema; de gezamenlijke viering van de zg. oecu menische zondag (de tweede zondag in Advent): incidenteel een kerkelijke samenkomst van bijzonder karakter, waarin dus d« Ker ken hun onderneming tezamen voegen. De Oecumenische- Raad Leiden is sa mengesteld door een drievoudige verte genwoordiging der aangesloten Kerken, waarbij telkens een predikant. Vooi hal eerste jaar is voorzitter ds. J. N d* Ruiter, als secretaris treedt voorlopig op ds. .1. Th. Mackenzie, penningmeester is ir. J. van Dorp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3