ChrWerknemersbond bestaat 60 jaar Algemene vergadering van G.S.V. Tiert procent van de schooljeugd heeft moeilijkheden Een woord voor vandaag GUPA Chr. Middenstandshond wil voorlichting per branche Dr, G. Kuvpers hoogleraar aan de V.U. Mo^WuiTe Ceia kocht een ander kantoorpand cle grootóte gave Kanttekening 2 Jubileumviering Drie clagen bijeen in Haarlem Dc op één na grootste chris telijke werknemersbond gaat volgende week in Haarlem zijn zestig-jarig bestaan vieren. Het is de Nederlandse, Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid, per 1 januari jl. 32.650 leden tellende. De bond heeft voor de viering van dit jubileum in het Haarlem se concertgebouw drie dagen uit getrokken. Maandagmorgen om elf uur wordt de viering officieel be gonnen met een wijdingsdienst in de Grote of Sint-Bavokerk te Haar lem. Voorganger zal zijn ds. H. S. J. Kalf. Ned. Herv. predikant te Bennebroek. Daarna zal de voorzitter, de heer J. van Eiber- gen. om 2 uur zijn openingsrede uitspreken. De maandagmiddag en de dinsdagmorgen zullen verder besteed worden voor behandeling van de jaarstukken en bespreking van het bestuursbeleid. Maandag avond wordt een begroetingsavond gehouden, aangeboden door de af deling Haarlem van de bond. Dinsdagmiddag zal als spreker optreden drs. C. P. Hazenbosch, secretaris van het C.N.V., over het onderwerp: De christen-arbei der in het nieuwe Europa. Tot gelegenheid van het N.C.B.-jubile um wordt de leden dinsdagavond een feestavond aangeboden. Woensdag heeft de eigenlijke herdenkingsbijeenkomst plaats. De bondsvoorzitter zal dan zijn her denkingsrede uitspreken, waarna een toespaak volgt van de mi nister van sociale zaken. mr. dr. C. J. M. A. van Rooij. Na aanbieding van het jubileum geschenk der leden door de voor zitter van de jubileumcommissie, de heer A. de Bloeme, zal de voorzitter van het C.N.V.. de heer C. J. van Mastrigt. een rede uit spreken over het onderwerp: ..Vorm en Kleur". Een orgelcon cert, aangeboden door het ge meentebestuur van Haarlem, wordt verzorgd door de orgelist Albert de Klerk. Grote vooruitgang Dat de vakbeweging, met name In de sector van de bouwvakken, de afgelopen zestig jaar aanzien lijke verbeteringen heeft weten bereiken in de sociale positie van de arbeider blijkt nog weer eens duidelijk uit de volgende vergelij king. Zo omstreeks 1900 verdien de een bouwvakarbeider nog geen 25 cent per uur en dan nog al leen in de grote steden. Op het platteland was het loon per uur ongeveer 13 cent. Hoewel sinds dien de waarde van de gulden ook aanmerkelijk is gedaald, blijft het toch duidelijk, dat de beloning in de afgelopen zestig jaar enorm is verbeterd. Op het ogenblik be draagt het uurloon omstreeks 1,75. De arbeidstijd is ook een fac tor, die enorme verbeteringen heeft ondergaan. Omstreeks 1900 was het niets bijzonders, dat er 65 uur per week werd gewerkt. Op het platteland kwam men er in dit opzicht nog ongunstiger af en bestonden er arbeidstijden, die naar 80 betekende, HNPH dag gewerkt diende te worden c~ dat de dagelijkse arbeidstijden va rieerden van 's morgens 6 uur tot 's avonds 7 uur (in dc stad) en van 5 uur 's morgens tot 's avonds 8 uur (op het platteland). Hoe het was Een duidelijk staaltje van hoe moeilijk het was, geeft ons ook een stakingsconflict In de Friese plaats Joure. Hier bedroeg het uurloon voor een vakman in de meubelsector in 1912 nog 15 cent. Hiervan moes', de man ook nog zijn verlichting en verwarming fi nancieren en voorts moest hij zelf ie meubels vervoeren en voor het lossen en laden van het hout zor gen. Na een staking van veertien dagen werd het uurloon met 3 a 1 cent verhoogd en bovendien verstrekte de werkgever voortaan per week een half mud kolen en een liter olie. Uit de twintiger jaren zijn spe ciaal de moeilijkheden van de schildersgezellen in staking. Zij In de jaren '21 en '22 deed zich en achtruitgang in de sociale voorwaarden voor. De arbeidsuren werden nog verlengd en er kwam nog een klasscverlaging. Van fe bruari tot november 1925 zat de bouw zelfs zonder c.a.o. In drie plaatsen gingen in totaal 1500 schildersgezellen in staking. Zij werden echter met uitsluiting be dreigd en het conflict kostte niet minder van 68.000. Het resultaat was dat de a.c.o. van 1924 ook nog voor 1925 bleef gelden. Een voorstel van de schilders de ach terstand van drie cent in uurbe loning bij de vaklieden uit de bouw weg te werken, werd door de werkgevers afgewezen. Het heeft acht jaar hevige strijd moeten kosten alvorens de bouw vakarbeiders dri» dagen vacantie aetaald kregen. (Voor de steen houwers en de schilders in 1928. voor de bouw in 1929 en voor de stukadoors in 1930). Weg niet over rozen Ook de weg van de bond zelf is niet over rozen gegaan. Een der eersto bonden, waaruit later de N.C.B. is voortgekomen, was de Christelijke Timmerlieden Bond, opgericht in 1900. In het zelfde jaar kwam in Zaandam een zelf standige organisatie van houtbe werkers tot stand. In 1902 ont stond de Protestants Christelijke Schildersvakbond. Daarna volgden dc opperlieden en de kalk- en steenbewerkers. Al heel spoedig werd de behoef te aan centralisatie gevoeld, zij het dat hiertegen ook ernstig ver zet opkwam. De mannen van het eerste uur hebben echter terecht doorgezet en zo kwam in 1908 de eerste gecentraliseerde bouwarbei- dersbond, de N.C.B. reeds tot stand, onder de stuwende leiding van de heer Van Wageningen. In 1915 traden ook de schilders tot de N.C.B. toe. In 1908 startte de gecentraliseerde bond met 304 le den. In de houtsector ontstond in 1905 naast de Zaandamse vereniging een christelijke Meubelmakers-, Behangers- en Stoffeerdersbond met 67 leden. Beide groepen gin gen in 1916 met nog enkele an deren samenwerken met een to taal ledental van 673. A. v. d. Heijden werd bezoldigd bestuur der. later bijgestaan door A. Th. Baart Hieruit groeide de Chris telijke Houtbewerkersbond. die in 1955 een fusie aanging met de Ne derlandse, Christelijke Bouwbe- driifsbond, waarna de huidige N.C.B. ontstond. Niettegenstaande het verzet te gen de centralisatie-gedachte, het geringe ledental en de uiterst be perkte financiële middelen, is de Bond er gekomen dank zij het onverschrokken doorzetten van de vakbondspioniers. Dank zij hun geloof in de rechtvaardigheid van de christelijk-sociaie strijd en hun geloof in de toekomst van de chris telijke organisatie. Per 1 januari 1960 telde de bond 32.650 leden en bedroeg het bondskapitaal onge veer twee miljoen gulden. C DO HER algemene vergadering Schoolpsycholoog en de heer C. Munk traden af als be stuurslid. In hun plaats koos de verga- dering de heren dr. I. Heeringa te Verband te Utrecht is een rap- Utrecht, burgemeester S. Hammer te port besproken betreffende de (Van een onzer verslaggevers) ?eudJre0^^d en ds' A van der ziel schoolpsychologie. De commis- is nodig sie van uitvoering van G.S.V. na mens wie mr. H. J. Swagerman als rapporteur fungeerde, bleek van oordeel te zijn, dat het in stellen van een schoolpsycholo gische dienst noodzakelijk is. Deze dienst zou verzorgd moeten worden door een team. bestaan de uit een psycholoog, een pae- dagoog, een arts en eventueel een maatschappelijk werkster. Naar aanleiding van vragen, dien aangaande gesteld, verklaarde prof. dr. J. Waterink, dat minstens op el ke achthonderd kinderen een school psycholoog gewenst is. In de toekomst Momenteel wordt niet overal de be hoefte even sterk gevoeld. De hoogleraar verzekerde dat vijf entwintig procent van de schoolkin deren uit de eerste klas „probleem kinderen" zijn. Men hoeft zich daar over niet ongerust te maken, want bij tachtig procent van die kinderen komt dat na enige tijd vanzelf in or de. Maar wel kan men in net alge meen zeggen dat het tiende deel van de Nederlandse schooljeugd moeilijk heden heeft. Het aantrekker, van een schcolspycholoog is dus niet zinloos. PLANTKUNDE bracht door de heer Kruithof te Lei den. namelijk over het vaK plant- dierkunde op de scholen. Aar. cie hand van een enquête, waarvan hij de uit komsten uitvoerig vermeldde, '.rok de heer Kruithof de conclusie, dat dit er op de christelijke school niet zo afkomt. „Zouden we een cijfer moeten toekennen, dan werd het een 5 of een 6". Toch meenden velen van de on dervraagden, dat plant- en dierkunde een zeer geschikt vak is voor scholen met de bijbel. Het „Mij spreekt de blomme een tale" wordt daar toch wel ver staan, waar men belijdt, dat de mens God leert kennen door zijn Woord en door de natuur. Verschillende aanwezigen gaven toe, dat plant- en dierkunde het stiefkind van de scholen is. Het vak staat en valt met de persoon van de onderwij- „Je hebt het of je hebt het niet". onderwijzer bent, dan pretendeer ie dat je het hebt. Want als christen heb je persoonlijk contact met de na tuur als schepping van God. Heb je het niet, dan is dat een gebrek aan je als christen-onderwijzer". Bij het begin van de vergadering sprak de voorzitter, prof. dr. K. Dijk een woord ter nagedachtenis aan de ontslapen oud-voorzitter van G.S.V., ds. W. E. Gerritsma te Zoetermeer, en aan de. enige weken geleden gestorven oud-secretaris, de heer J. van der Waals te Nijkerk. NIEUW ORGAAN G.S.V. is onlangs gestart met een eigen orgaan „School en belijden nu". Het zal tienmaal per jaar verschijnen ter vervanging van het mededelingen blad, en er komen ook artikelen over actuele vragen in voor. De vergadering betuigde door herhaald applaus haar in stemming met het nieuwe blad. G.S.V. zag het aantal bij aangeslo ten schoolverenigingen met vijftien toe nemen in het afgelopen jaar Prof. dr. L. W. G. Schol ten, prof. dr. H. Jonker De vergadering hield zich tenslotte bezig met de bespreking van het rond gezonden referaat van dr. R. Reinsma •Gravenhage over „Buitenkerkelijke kinderen op onze scholen". Advertentie Stop met kneedbaar hout- van Ceta-Bever eabedryf heeft reeds een produkti viteitscentrum, maar het vervoer zal eer nieuw voorlichtingscentrum nodig heb ben. Ter coördinering van de werk: heden zou een centraal instituut vo middenstandsvoorlichting gecreëerd ten worden, die als subsidieaanvrager voor de sectorinstituten kan optreden de algemene voorlichting, meestal verwijzend karakter, kan verzorgen. De Chr. Middenstandsbond acht het be"-l funest voor de ontwikkeling (Van onze sociaal-economische redactie) De Christelijke Middenstandsbond is van mening dat er in het midden- standsbeleid van de overheid, ook al wordt dat geïntegreerd in het alge mene sociaal-economische beleid, een grote plaats moet worden ingeruimd voor drie belangrijke zaken: de voor lichting, de research en het onderwijs. Waar het om deze zaken gaat C.M.B. liever willen spreken vu- - oriëntatie dan van beleldsalrondlnir. 10- midden- en kleinbedrijf dat er niet Beroppin sswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Onstwedde: J. van 't Ende te Noordeloos: de benoeming van de prov. kerkvergadering Utrecnt als pred. voor Bijz. werkz. (geestelijke verzorging vrijzinnig hervormde minder heidsgroep te Amersfoort, overgangsbe paling 238a-h): E. van Loenen, voorganger vrijzinnig-hervormden te Amersfoort. Beroepbaarstelling: ds. W. Metting van Rijn, legerpredikant te Breda, stelt zich beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Medemblik: J. W. Broer- Grijpskerk Gr.: I. Meijer kand. te Gronini Bedankt vo te Westerlee. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te London, Ont. Canada, Free Christ Ref. Church: L. Floor jr. te Almelo. Bedankt voor Artesia, Cal., Old Chr. Ref. Church: J. Tamminga, te Toronto, Ont., Canada, Free Chr. Ref. Church; voor Ouderkerk aan de Amstel: G. J. Buys te Papendrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Borssele: C. Hegeman te Waardenburg: Chr. van als staatssecretaris Veldkamp dat stelde in zijn tweede middenstandsnota. Wat de voorlichting aangaat zou dc bond willen komen tot branchegewijze voorlichting. Teneinde desverlangd be drijven te kunnen doorlichten, uit gebreide specialistische adviezen te kun nen verstrekken en praktische cursussen te kunnen organiseren, is het zijns in ziens noodzakelijk te beschikken over branche-consulenten, die zowel bc- drijfsteehnisch als bedrijfseconomisch geschoold zijn. Deze consulenten zouden door de bonden moeten worden aan gesteld en hun adviezen zouden door de overheid gesubsidieerd moeten worden. Per sector dienen er voorts centrale voorllchtingslnstituten te komen, die de opleiding van de consulenten ter hand nemen, wetenschappelijke gegevens ver zamelen en specialisten in dienst hebben, waarop de brancheconsulenten kunnen vallen. In de sector van de detail- het produktivlteitscentrum voor het midden- en kleinbedrijf als zo danig kunnen optreden en in de ambach telijke sector het Ambachtscentrum. Het terugval Advertentie Examen doen met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten beter cijfermateriaal aan wezig is. Het is hem niet duidelijk hoe de overheid het specifieke midden- standsbeleid in het algemene beleid wil integreren, zonder de beschikking over verantwoorde cijfers en statistie ken te hebben. Advertentie Directeuren van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam hebben benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsweten- schap om onderwijs te geven in de politicologie als opvolger van prof. dr. J. J. de Jong, dr. G. Kuypers te Naarden. De nieuwe hoogleraar werd in 1921 te Amsterdam geboren. Hij bezocht het ge reformeerd gymnasium aldaar en stu deerde aan de Vrije Universiteit rechten In 1943 deed hij zijn doctoraal examen en in 1954 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen op een proef schrift getiteld „De Russische proble matiek in het Sowjet staatsbeeld". Van 1945 tot 1954 was dr. Kuypers werkzaam als redacteur buitenland aan het dagblad „Trouw". Sedertdien is hij verbonden aan de Hollandse Sociëteit voor Levens verzekering. Prof. Kuypers is medewerker aar documentatiebureau voor Europees recht te Leiden. Hij is een uitstekend kenner van de moderne Russische problemen waaraan hij naast zijn dissertatie vt schillende andere studies heeft gewijd. De CEFA, de Christelijke Film Actie in Nederland, is door ahn- koop eigenaresse geworden van een flink kantoorpand te Hilversum. Het nieuwe Cefa-kantoor wordt gevestigd aan de Steijnlaan 13, in het centrum van de nieuwe film- wijk van de radiostad, in de onmid dellijke nabijheid van de studio's van de A.V.R.O., V.A.R.A. en We- Anne glimlachte kalm. „Dan ben ik blij. dat ik anders ben." Ze zwegen en merkten nu pas. dat het duister be gon te vallen. Van 't Hof riep de kellner en stond op. „U moet uw mantel aandoen." meende hij en hielp haar met het aantrekken. „Zullen we_ langs dc strandweg teruglopen, de vloed komt op." Ze stemde toe, en vervolgde, toen ze goed en wel het café hadden verlaten: „Ik hoop niet. dat er nu voortaan geen ongedwongen omgang meer moge lijk is tussen ons, meneer Van 't Hof." „Geste kind." zei hij met humor, „ik ben twee en veertig jaar en dit is de eerste maal. dat een vrouw mij terugwijst, daar moet ik even van be komen. voordat ik kan nagaan, of er blijvende na delige gevolgen te betreuren zijn." Ze zwegen een lange tijd; de onzichtbare zee ruis te sterker; de kustlichten, die ver voor hen uit hun flitsen uitzonden in de duisternis, schenen gespan nen van onrust. Koel streek de nachtelijke zeewind langs Anne's voorhoofd en wangen, de sterrenhemel stond hoog boven haar met de onveranderlijke ster renbeelden, die daar sedert mensenheugenis waren geweest. Een huivering ging door Anne heen; hier liep zij aan het einde van de wereld, de wind der eeuwigheid woei aan uit het diepe, nachtelijke duis ter, dat over de eindeloze, onzichtbare, ruisende wateren lag. Waarom had ze de warmte, die haar geboden werd niet aanvaard? Wat hadden mooi klinkende woorden voor waarde, hier aan het einde van de wereldze stilden geen enkel verlangen en namen het gevoel van verlatenheid niet weg Was ten slotte de werkelijkheid van een warm klop pend mensenhart aan het hare. een levende adem. die langs haar gezicht streek, een hand. die de hare koesterde, niet dè laatste en eenvoudigste waarheid voor een mens. die alle ontberingen kende? „Wordt u moe, mevrouw Van Velzen" Dan kun nen wc wel even uitrusten, cr staan hier banken WILLY STRIJT „o I mateloze ruimte, di-_ zijn opvattingen en wetten zo onwezenlijk, zo klein en onnatuurlijk deed schijnen en die met zijn rui sen. zijn koele, van geheimzinnige oorden komende wind. de stem van haar eigen hart onhoorbaar maakte. „U ziet mij toch niet voor een ploert aan. me vrouw Van Velzen?" vroeg hij dringend. „Zeker niet", zei Anne verschrikt. „Denkt u dat vooral niet, maar er is iets unheimisch in deze omgeving, vindt u ook niet, iets verlorens." „We zijn bijna thuis." troostte hij, „met een kwar tier zijn we er." Die nacht sliep Anne weinig. Ze staarde voor zich uit in het donker. Haar handen lagen tot vuisten gebald tegen haar borst. Bijna drie jaar geleden was ze weggevlucht uit Marc's nabijheid, omdat ze een nieuw leven wilde beginnen zonder hem. Maar dat begonnen was, t beginnen was niet ze voor het laatst Marc's stem hoorde en zijn ge zicht zag en nu nog beïnvloedde hij haar daden Al haar illusies over een gelukkige toekomst had zij door Mare verloren en toch kon zij niet aanvaar den, wat haar geboden werd. Nog altijd beschouw de zij de band, die eenmaal tussen hen werd ge legd. als heilig en overbrekelijk, nog altijd voelde zij zijn houding als verraad en ontrouw. Ze wist het wel, ze stond alleen met haar opvat tingen, de maatschappij begreep die niet. Er waren maar twee soorten mensen; tot de eerste soort hoorde Tine Bijleveld, die haar zou doodverven als een minderwaardige vrouw, een „gevallen" vrouw, tot de andere hoorde Van 't Hof, die slechts aan het ogenblik dacht en voor wie er geen heiligheid en onvergankelijkheid van gevoelens bestond. Zij hoorde bij geen van die beiden, haar weg leidde De tweede week van Anne's vacantie werd enigs zins overschaduwd door het gebeurde met Van 't Hof. Als hij wilde, kon hij haar het leven op kan toor tot een hel maken, ja. het zou hem slechts weinig moeite kosten, om haar ontslag te bewer ken. Meneer Bolnes had haar uitsluitend op aan dringen van Van 't Hof gehouden, de directeur zelf beschouwde haar altijd nog min of meer als ie mand. die zich onder een valse naam had inge drongen. Die vrijdagavond. Anne had juist Paultje naar bed gebracht en hem verteld, dat zij de volgende dag weer naar huis teruggingen, stond eensklaps Van 't Hof voor haar. Ze schrok en keek hem on zeker aan. maar hij stak zijn hand uit en zei snel: i toch nog even spreken, voor we elkaar eer op kantoor zien. Ik wilde u zeggen, dat ik uw houdmg waarachtig wel naar waarde „Ik wilde __K maandag weer op kantoor zien. Ik wilde dat ik uw houdmg waarachtig weet te schatten. Vrouwen als u zijn met een lan taarntje te zoeken en één ding hebt u me inder daad bewezen, dat trouw mogelijk is, zelfs onder de miserabelste omstandigheden." a i |p kleur en zweeg, maar Van 't „Ik ben hier met mijn vrouw, Anne kree Hof vervolge V1ÜUW> zit bij Belle Vue te wachten. Als u tijd hebt. gaat u dan met mij mee dan kunt u kennis met haar maken, ze zal u wel bevallen." zacht3' ^aar van verteld?" vroeg Anne „Natuurlijk de waarheid, we zijn immers geen van allen kinderen, en zij praat niet. Gaat u mee? sen had gOCd d°Cn 3lS W3t omgang met men- Wordt vervolgd) reldomroep en van de terreinen waar o.m. de nieuwe televisie studio's zullen worden gebouwd. De uitbreiding van het Cefa-werk maakt het reeds enige tijd noodzakelijk om te zien naar een eigen gebouw voor haar centraal bureau, dat sedert september 1957 was gevestigd in een huurhuis te Hilversum. In het pand aan de Steijnlaan zal m. een filmshowroom worden inge richt en voorts een ruim magazijn voor filmopslag, een technische ruimte voor filmcontróle en al wat verder nodig is voor een verhuurkantoor. Daarnaast is er kantoorruimte voor het bureau der vereniging, welke thans 185 afdelingen heeft en vele contactpunten. Sedert 1954 is de Cefa overgegaan tot eigen film import, waarbij zowel vertoningsrechten werden verkegen van belangwekkende films, die niet eerder in Nederland werden gebracht, als van andere, die na een bioscoop-roulement op 16 werden teruggebracht, zoals „A called Peter". „Het verloren continent" en „Tranen over Johannesburg" e.; Deze zomer zal voor het eerst eigen Nederlandse speelfilmproductie ter hand worden genomen, nl. jeugdfilm van ongeveer een uur. E 5 ie daarvan zal worden gevoerd door ef van der Heijden, die het see: en draaiboek schreef van de film „Fanfare". Deze jeugdfilm „Kwikkie" zal vermoedelijk in november in roula tie worden gebracht in ten minste 400 Elaatsen in Nederland met behulp van aar 7 projectiecentrales De aankoop van het Cefa-gebouw te Hilversum kan worden gezien als de afsluiting van eerste fase van snelle ontwikkeling startpunt voor verdere uitbouw. Advertentie Wilt Gij Onderwijzer worden? Er Is momenteel een groot gebrek aan Onderwijzen. WIJ reden U aan zo spoedig mogelijk een prospectus aan te vragen bij: RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) - Tel. 5432 Onderwijzersakte (Eerste en 2e Leerkrlng) Tolk-Vertaler (Fr., D. en Engels) Hoofd- correspondent en V.T.H.-dlploma, H.B.S., Gymnasium en MULO A en B Het bleek, dat heel Jeruzalem het wist: hoe de verrader Juck aan zijn einde was gekomen. De apostel Petrus geeft het vei haal nog eens, met enkele gruwelijke bijzonderheden, als hij tussen Hemelvaart en Pinksteren, het initiatief neemt voor ht vervullen van de lege plaats in de kring van de discipelei We zouden wéleens willen weten hoe de inwoners van Jen zalem hebben gereageerd op het vernemen van deze zelf moon van een man, die dag en uur vlak bij Jezus had vertoefd. Zij zullen wel zijn geweest als wij, niet zo afkerig van sensatie.I Maar dat is ten slotte niet het punt. Waren degenen, die hul kelen hees hadden geschreeuwd met het „Kruis Hem!", zoveë beter en zijn wij, nette christen-mensen, vrij van het bloei' van de Man van Golgotha? Hoe vaak verloochenen wij niej Hem, naar Wie wij ons durven noemen? In het leven van Judai dat onderging in de zwartste duisternis en in de radeloosheii. van de uitzichtloosheid, was dat wonderlijke begrip „vergi ving" uitgewist. En als dat zo is in een mensenleven, dan zij\ alle vensters gesloten. Misschien vindt u dit alles een zee vreemde overdenking na Hemelvaart. Maar dan wilt u wè bedenken, dat die Hemelvaart toch alles te maken heeft me vergevingvan de verkeerde en slechte dingen, die u elk dag doet en denkt. Als u dat gelóóft, dan moogt u namelijk oo'n weten, dat Christus in de hemel God, Zijn Vader, er altijd wee op wijst, dat Hij ook voor u in de plaats is gaan staan-' J THANS PROF. ROMME OVER DR. COLIJïl gen gemaakt over de nagedachtenis van dr. H. Colijn. Wij voor ons heb ben er toen het zwijgen maar aan toegedaan, vanwege het voorbijgaan dat ze verdienden. Dat we ze nu alsnog vermelden, vindt zijn oorzaak in het feit, dat in hetzelfde blad, en wel in „De Volks krant" van hedenmorgen, niemand minder dan prof. Romme over de zelfde dr. Colijn opmerkingen maakt van wel geheel andere strekking. Prof. Romme schreef deze be schouwing van vandaag naar aanlei ding van het onlangs verschenen boek van dr. H. M. Hirschfeld, dat handelt over de jaren 1933 tot 1939 en waarin, naar het oordeel van prof. Romme, dr. Colijn wel wordt gete kend in zijn betekenis voor de eco nomie, maar als staatsman bepaal delijk onvoldoende uit de verf komt. Niettemin, aldus prof. Romme, was dr. Colijn, behalve op economisch terrein, ook op het terrein van de staatkunde van „mondiale allure" (van betekenis voor de wereld). Dan schrijft prof. Romme: „Hoe kan men die staatsmanspersoonlijkheid tekenen zonder een woord over Co- lijns „Saevis tranquillus in undis" waarin hij een toelichting van ruim 600 bladzijden geeft op het anti-re- volutionairé beginselprogram „met het oog op de behoeften van het ge slacht van 1934"? Hoe kan men zijn beleid als staatsman schetsen met alle voorbijgaan van zijn optreden in de wording van zijn verschillende kabi netten en met vrijwel alle voorbij gaan van zijn rol in de ontijdige be ëindiging van de meeste ervan? En voorzover de auteur der herinnerin gen over dit laatste een enkel woord zegt, tekent het de volstrekte bui tenstaander. Colijns leiderseigen schappen (en het waren er vele), zijn fijne politieke neus, zijn scherp on derscheiden van de taken van rege ring en parlement, zijn opveren als het ware in moeilijke politieke om standigheden, dat zich openstellen voor de medewerking van jongeren en het voortdurend worstelen met hun en zijn eigen ideeën ik noem maar een paar dingen, die toch echj niet kunnen worden gemist, wil mei zich aan een beeld van Colijn al£ staatsman, hoe onvolkomen ook, wa* gen". Het lijkt prof. Romme nog een beet- je vroeg voor een historisch verant woord beeld van dr. Colijn als staats man, „al was het alleen maar van wege de emoties", emoties die hel sterkst naar de economische zljd^ werken. „Naar mijn mening had Coj, lijn de meest gangbare economisch) overtuiging, veel meer praktisch# overtuiging dan wetenschappelijk ge* fundeerd inzicht, van de groot-za-^ kenman van de dertiger jaren. Maai zijn politiek inzicht deed hem zich openstellen voor compromissen. Ei gevoelloos of hard was hjj niet, heeF zeker niet. Daarvoor heb ik hem iij luttele jaren van samenwerking tt\ goed leren kennen al hebben wi het tenslotte, wat ook alweer niet zr verwonderlijk was, niet samen kun nen rooien". En ten slotte: „Wanneer de tijd vooi een historisch verantwoord beeld van Colijn als staatsman gekomen za! zijn, dan zal elke poging om eer beeld op te richten de hele mai^ Wat het onlangs gepubliceerde dagv boek van mevrouw Colijn betreft prof. Romme is van oordeel, dat hel beter voor een privé doel, het gezins- doel, bestemd had kunnen blijven, met dien verstande dat er bij „een standaardwerk over Colijn" uit zou kunnen worden geput. c Wij voor ons menen hierover anders^ te moeten denken. Aan de lezing van het dagboek, zo vol toegewijde genegenheid geschreven, denken wij in dankbaarheid terug. Maar men] moet geheel bereid zijn zich in te leven in de geest waarin het ge-1 schreven werd. Hoe het zij, wat prof. Romme hier zelf over dr. Colijn zegt verdient de aandacht. Waarbij wij een stil ver-1 moeden hebben, dat het tevens zal* zijn bedoeld als een noodzakelijke] correctie op hetgeen diezelfde krantj onlangs over diezelfde Colijn had ge schreven. j DE BESLISSING GEVALLEN beslissing is gevallen. Het re giem van de Turkse premier Ad- nam Mendéres is ten val gebracht. De democratische krachten, die in het Turkse volk werkzaam zijn, lij ken te hebben gezegevierd. Het is nu de taak van de militairen, die de macht in handen hebben genomen, dit in de naaste toekomst aan te to- iNOg geen maand geleden schreven wij op ueze plaats, uat premier lueu- deres zien moest realiseren, in een waarlijk uemocrauscne samenleving met ondemocratisciie memoden mets te zunen oereiKen aan zyn oigen ondergang. mj uescnikte toen uog over een mogenjKiieiu urn net vertrouwen van ue uevoiKiug terug te winnen door naar haar Uemocra uscne reemen en vrijneuen terug te geven. ëuenucres heeft echter niet de moed Kunnen oporengen de stappen te te maKen aan ae ernstige moeilijk- ueuen, waarvoor net iauu zien ge plaatst zag. Wei deed mj urauiaii scue pogingen om net verzet van ue studenten te breiten, maar ny voi- aaruue intussen in zyn puimen van onderdrukking. Een van de grootste fouten, die Men- deres in de algelopen jaren gemaakt heeft, is de aantasting van de pers vrijheid geweest. Daar kwam nog bij, dat de rechterlijke macht niet langer onafhankelijk was en dat zijn1 politieke tegenstanders zonder vorm van proces konden worden vervolgd.1 Dé aanranding van de persvrijheid] heeft echter bijzonder zwaar gewo-t gen. Het is de verdienste van heti Internationale Pers Instituut te Zue- rich geweest, dat het jarenlang opl de wantoestanden in Turkije heeft1 gewezen en telkens met zijn protes ten tegen arrestatie van journalistent er de aandacht op gevestigd heeft. 1 Een van de eerste maatregelen van< het militaire bewind onder generaal Gursel is geweest: het herstellen van de persvrijheid. Ook de andere maat regelen, die genomen zijn, houden beloften in voor de toekomst. Maar* ook hier geldt, dat met goede voor-6 nemens alleen niets kan worden be- reikt. Het komt erop aan, dat deze] beloften zo spoedig mogelijk waar worden gemaakt. r Turkije is een van de landen, die steeds onder druk van een machtige buurman (dc Sowjetunie) staan. Dit - is een van de redenen, waarom Tur kije zo sterk met het Westen ver- bonden is. De geografische positie van het land maakt het echter ook J noodzakelijk, dat de eenheid in Tur kije bewaard blijft. Daarom kunnen we slechts hopen, dat in dat land spoedig weer nor male toestanden zullen heersen en dat men van beide zijden bereid is, 1 een streep onder het verleden te zet- ten. 1 Lijst 27 van de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel bevatten de vol gende bedragen: Kamperveen 298, Lemelerveld 212.50, Nijverdal II 1 342.50, Radewijk 138.25, Wanneperveen 369.50, Eibergen 867.05, Glind 170, Hengelo 303,40, Warnsveid 146, Wezep II 398, Wolllieze 240.37, Jut- phaas 455.25, Mijdrecht 353.11, Stouten- burg 457.50, Tienhoven 218.50, Wilnls 357.06, Castricum 108.25, Bergen 271, Leidschendam 1.040.85, Amemuiden 187.13, Groede 317, Nw. en St. Joosland Sprang 76.22, Werkendam 275.59, Oostkapelle 127.65. 81e Uniecollecte i Lijst 26 van de jaarcollecte voor de scholen met de bijbel bereikte de vol- gende bedragen: Baflo 1 603,50, Blyham 1 189,50, Hou- werzijl t 10, Marum l 375, Niezijl f 210, Oldehove t 481,50, Nw. Pekela t 140, Scharmer 1 162, Stadskanaal f 500, Wes terlee f 401,50, Woldendorp t 150,50, St. Anna Parochie t 444,50, Ee 1 286, Jub- bega f 62. Parrega f 250, Siegerswoude II f 138, Staveren f 235, Surhuisterveen f 450,50, Alteveer t 415, Drijber f 436, Gasselter-Nijveen t 275,75. Geesbrug f 173, Ruinerwold f 167, Sleen f 550, Genemuiden II f 1.136. Totaal van 650 locale comlté's 389.970,99. Vorig jaar: f 346.200,98.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2