brinfa -tarwe Neem de gulden proef! Gillette Inhalen achterstand bij de strijdkrachten Defensienota onthult plannen Logistieke verzorging wordt gereorganiseerd Het Vrije Volk Niemand de deur uit zondereen Brinta-ontbijt! Dobbelen in universiteit Nive zet vraagteken achter nadelen ploegenarbeid Mammoetivet maakt oud uieuws leesbaarder Vrijheidslievend prairiehondje bij wolf op kraambezoek Het is met dc televisie in ons land al zo gesteld als met een pas geopende au weg met enkele rijbaan. Iedereen i; beginne verrukt, dat de weg er gekomen i Er wordt druk gebruik van gemaakt. Ma na een paar jaar is er %o'n gedrang vi vehikels, dat er maar één oplossing is: et dubbele rijbaan. Evenzo was men in Nederland enkele jaren geleden dolgelukkig, als er mi televisie gekeken kon worden. Ma; keuze uit meer programma's te doen. Dat is echter in grote delen land uitgesloten. Omdat men daar slechts één kanaal ter beschikking heeft. Er is in het Nederlandse televisieverkeei dringend behoefte aan een tweede v baan. Meer dan één nieuwe weggebruikei staat ongeduldig op de openstelling di te wachten. Ook al is hij dan vooralsnog te beleefd om van dit ongeduld tege Zijne Excellentie te doen blijken do< de claxon te drukken. volgende opmerkln- Het pijnlijke in deze tegenstelling i n, dat Ivolutio :et tegen de commerciële TV, de toto en de mammoetwet beroepen op d< christelijke beginselen, terwijl De Volks krant het heeft over het terugdringen de overheid als de basis van deze regei Prof. Van Niftrik. hoofdbestuurslid de Chr.-Historische Unie, heeft het congres van de Duitse Chr. Dcm. Unie bijgewc en daarover in het kaderblad Binding paar opmerkingen gemaakt, die in rubriek „Zonder commentaar" zijn ovi nomen. Hij constateerde, dat de king tussen rooms-katholieken er ten in de Duitse C.D.U. voortreffelijk schijnt te gaan, omdat er geen woord beginselen wordt gesproken. „Ik kreeg", schrijft prof. Van Niftrik, „de indruk, dat de C.D.U. veel gelijkt op de niet-confessi neel gebonden conservatieve partijen v Engeland en Zweden. Meer een mach groepering dan een beginselorganisatic." Dat i i de 1 i geschoten. Dit nstclling tussen de door De Volkskrant aanvaarde praktijk, waarin over beginselen niet wordt gesproken, en de theorie, waaruit de anti-revolutionairen proberen te opereren. Het gevolg is: Advertentie IN de inleiding van zijn „Nota inzake de defensie-inspanning in jaren 1961 tot en met 1963" (defensienota) vestigt de minister de aandacht op, dat de wereldsituatie zich fundamenteel nog niet heeft gewijzigd. In onverminderde mate blijft het voor de Westerse landen noodzakelijk gezamenlijk een voldoende tegenwicht te vormen en te handhaven tegen de dreiging, die uitgaat van de formidabele militaire macht van het blok der communistische landen. Militaire macht behoeft echter niet alleen voor het voeren van een oorlog te worden aangewend. Zij kan ook worden gebruikt, en wordt inderdaad door de Sowjetunie gehanteerd als een middel tot het uitoefenen van politieke druk. Wordt en blijft dit middel niet geneutraliseerd, dan zou het Westen in de bestaande grote tegenstellingen gedwongen kunnen worden tot het toegeven aan eisen, die onder de dreiging van overmachtig geweld worden gesteld. Sowjetunie van pogingen tot geweldda dige oplossing van verschillende acute conflicten hebben doen afzien, vast staat, dat de in de Navo belichaam de wil van de Westelijke landen om zo nodig voor hun vrijheid te vech ten, hierbij de grootste rol heeft ge speeld. EVENWICHT De gezamenlijke verdediging van de 15 westelijke landen is gebouwd op de fundamentele conceptie, dat door een „schild" van zee-, land- en luchtstrijd krachten de integriteit van de zeege bieden en het Navo-landgebied dient te worden gehandhaafd, terwijl een „zwaard" van offensieve strijdmiddelen gereed wordt gehouden om de aanval lende vijand in zijn levensbronnen te kunnen treffen en zo zijn oorlogswil en zijn oorlogsmiddelen te vernietigen. „Schild en zwaard" vormen tezamen de „deterrent", dit is het vermogen van het Westen om een potentiële aanvaller an agressie af te schrikken. Zowel aan Westelijke als aan commu nistische zijde is het nucleaire potenti eel toegenomen en in dit opzicht is een situatie ontsthan, waarin over het al gemeen van gelijkwaardigheid, van evenwicht, kan worden gesproken. Bo vendien is steeds verder het besef door gedrongen, dat een ongebreideld gebruik van nucleaire wapens consequenties heeft, die kunnen leiden tot vernieti ging van een groot deel der mensheid. Door deze ontwikkeling heeft het inzicht veld gewonnen, dat ook op minder fata le wijze dan door een automatische in zet van het zwaard op een daad van agressie moet kunnen worden gerea- Ruimte moet worden gelaten voor de mogelijkheid, dat een agressie voortspruit uit een misrekening of uit een roekeloosheid, die tot erger heeft geleid dan oorspronkelijk in de bedoe ling lag. Zijn de schildstrijdkrachten meer dan een schrikdraad, zijn ze sterk genoeg om een aanval in zijn eerste ontwikkelingsfase op te vangen en tot stilstand te brengen, dan kan de- vijand tot bezinning worden ge dwongen, voordat hij zo ver is gegaan, dat er geen weg terug meer is. Op deze wijze moet hij gedwongen kun nen worden duidelijk te kiezen tussen afbreken van zijn actie, of met alle kracht daarmee doorgaan. Kiest hij het laatste, dan weet hij, dat hij het verschrikkelijke gevaar loopt, een to tale oorlog te ontketenen, en dat zo wel het Westelijke zwaard als het schild reeds geheel zijn gealarmeerd. Dan laadt hij tevens de morele ver antwoordelijkheid op zich voor de on voorstelbare gevolgen van die oorlog. In deze gedachtengang hebben de schildstrijdkrachten een veel belangrij ker taak, dan om alleen als schrik draad te dienen. Het schild mag daar om niet in korte tijd kunnen worden doorbroken. De Navo-bondgenoten heb ben elkaar verzekerd, dat zij al het mogelijke zullen doen om het „schild" op een daarvoor berekende minimum sterkte te brengen. Ook de uitrusting van de schildstrijdkrachten met tacti sche atoomwapens spruit uit die opvat ting voort. NATIONAAL Maar naast zijn Navo-verplichtingen heeft Nederland ook verdedigingstaken te vervullen, die geheel voor eigen ver antwoordelijkheid zijn gebleven. In hoofdzaak omvatten deze verdedigings verplichtingen buiten de Navo de bevei liging van Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederlands Nieuw-Guinea, 304) We nemen natuurlijk niet aan, dat de lezers van deze rubriek zich met het kansspel bezig houden. Maar wellicht hebben zy toch wel eens ganzenbord gespeeld, een spel waar van beslist niet kan worden gezegd, dat het een verderfelijke invloed heeft, hoewel de spannende situaties er toch zeker niet bij ontbreken. Hoe dit ook zij, in uw jeugd zult u waar schijnlijk wel eens hebben bemerkt dat iemand, wiens worp van bijzonder veel belang was voor de uitslag van het spel, de beker soms extra schudde vóór de gelukbrengende (of fatale) worp werd gedaan? Wanneer u dit mocht zijn ontgaan, of wanneer der gelijke hartstochte lijke taferelen zich in uw huisgezin nooit zouden hebben voorgedaan, laten we u dan mogen verklappen, dat dobbelaars vaak in de hand of in de heker blazen, vóór zij de worp doen, in de vaste overtuiging de uitslag op die manier in gunstige zin te kunnen be- invloeden. By de meesten bestaat deze overtuiging niet eens bewust, want zouden we de man (het zijn nl. meest mannen) ronduit vragen, of zij menen op die manier Invloed op de gang van de dobbelstenen te kunnen uitoefenen, dan zouden zjj deze vraag zeker ontkennend beantwoorden. Anderen zijn daarentegen zeer posi tief in hun opvatting en veronder stellen inderdaad het aantal ogen op die wyze te kunnen dwingen. Een dobbelaar die beweert invloed op de val van de dobbelstenen te kun nen uitoefenen en dit zou trachten te bewijzen door inderdaad het vereiste aantal ogen te werpen, zou ons des ondanks in geen enkel opzicht kunnen overtuigen. Dit bewijs kan immers louter op geluk berusten. Zelfs wan neer hy het kunststukje zou her halen, worden we daardoor niet in het minst geschokt. Het is immers zeer goed mogelijk, dat de dobbelaar een gerenommeerde valsspeler is. Afge zien daarvan, kunnen de stenen on evenwichtig zyn, waardoor zjj regel matig op dezelfde zjjde vallen. Of de man die het bewjjs wil leveren kan een gelukkige dag hebben, misschien wel een gelukkig jaar. Uitsluitend een statistische methode, waarin tienduizen den proeven zjjn verwerkt, zou hier uitsluitsel kunnen geven. Dit denkbeeld rijp te het eerst by prof. J. B. Rhine van de Duke universiteit, de man die op de hogeschool niet het dobbelspel, maar wel de dobbelproeven invoerde. Deze proeven hadden het voordeel ecnvou- dig uitvoerbaar te zjjn, gemakkelijk te controleren, en zich te lenen voor unhorme statistische verwerking. De eerste pogingen in deze richting wa ren uiteraard nogal huiselijk, omdat men zich van de resultaten niet al te veel voorstelde. Ook u en ik zouden argwanend tegenover dit vraagstuk hebben gestaan. Maar tenslotte werd er op de Duke universiteit gedobbeld met een niet geringere inzet dan de wetenschap zelf. Daarover een volgende keer. Contractanten In de defensie-nota worden de ze dienstvoorwaarden genoemd, die aan contractanten worden ge- Voor indiensttreding als con tractant komen in de eerste plaats in aanmerking jongelieden, die (nog) niet als dienstplichtige in militaire dienst zijn geweest. Daarnaast zal, vooral in dc eer ste jaren, een beroep worden ge daan op dienstplichtigen, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn of niet langer dan enkele maanden tevoren met groot c.q. klein verlof zijn vertrokken. De verbintenis wordt gesloten voor zes jaar. De contractant kan niet in beroepsdienst overgaan. De minimum leeftijd is 18 jaar (in bijzondere gevallen 17 jaar), de maximum-leeftijd 24 jaar, in bij zondere gevallen 28 jaar. Nog in de loop van dit jaar zal een zo breed mogelijk opgezette voor- lichtings- en wervingscampagne worden gevoerd. Overwogen wordt hierbij de adviezen in te winnen van en eventueel samen te werken met een particulier „public re!ations"-adviesbureau. de bescherming van Nederlandse koop- - ardijschepen buiten het Navo-gebied i het opkomen voor Nederlandse be langen, die ergens ter wereld worden aangetast. Vervolgens omvatten zij ook het gehoor-geven aan een beroep var de Verenigde Naties bij dreigende ver storing van de internationale rechtsor- een nationale verdedigingstaak,, de beveiliging van Nederlands Nieuw-Gui nea, is geleidelijk een sterker accent komen te liggen. De militaire machts vorming, waartoe de Indonesische rege ring heeft gemeend te moeten overgaan, vervult de Nederlandse regering met zorg. In dit verband is reeds tot drieërlei maatregelen besloten: 1. Versterking van de luchtverdediging door het stationeren van straaljagers van de Koninklijke luchtmacht en het uitbreiden van de vliegveldbeveiliging met een afdeling lichte luchtdoe*lartil- lerie van de Koninklijke landmacht. 2. Vergroting van de mogelijkheden tot luchtverkenmng der Koninklijke mari ne met maritieme verkenningsvliegtui gen ter vervanging van de Martin Mariners, en 3. Versterking van de directe gebieds- verdediging door middel van grond strijdkrachten door de Koninklijke landmacht. UITRUSTING De organisatorische samenstelling en materiële uitrusting van de afzonderlij ke krijgsmachtdelen zijn zo zuiver mo gelijk afgestemd op de voor elk hunner weggelegde taken in en buiten Navo-ver- band. De huidige organisatie van het leger korps omvat twee parate divisies met een aantal tactische en logistieke steun verlenende eenheden. Hoewel het ge wenst zou zijn het gehele legerskorps pa raat aanwezig te hebben, kon dit binnen raam der financiële mogelijkheden door het ontbreken van voldoende personeel niet worden bereikt. Voor wat het legerkorps betreft zijn door de Navo de volgende bevelingen gedaan ter verbetering van nog bestaande tekortkomingen vergroting van het percentage beroeps- en vrijwillig langer die nend personeel, formering van een aantal nieu we parate onderdelen, met na me een aantal raketeenheden (Honest John), het paraat maken van enkele Advertentie GULDENS VOORDELIGER! thans nog geheel of gedeeltelijk mobilisabele legerkorps- en di visieonderdelen, met name twee tankbataljons, een tweede ver kenningsbataljon en twee afde lingen artillerie, verhoging van de personeels sterkte van de parate onderdelen. RAKETTEN Plannen om de raket-afdelingen te formeren zijn reeds in uitvoering. Om streeks het midden van 1960 zal de eer ste eenheid paraat ter beschikking ko men. Het paraat maken van enige thans nog mobilisabele legerkorps divisie-onderdelen en het verhogen de personeelssterkte van de parate derdelen is in studie. Modern materieel wordt reeds ingevoerd. Een aanvang is reeds gemaakt met de aanschaffing van infrarood-apparatuur, beschermend materieel in verband met de atomische-, bacteriologische en chemische oorlog voering en radar vuurleiding materieel. Voorts zijn noaig gemechaniseerde a tillerie, gepantserde verkenningsauto' zware helicopters voor gewonden- e goederenvervoer, moderne middelen voor doelopsporing en verbindingsmate- neel met groter afstandsbereik, terwijl eveneens dringend behoefte bestaat gepantserde terreinvoertuigen, die, der het bieden van bescherming tegen nucleaire radiatie, de infanterie tevens de zo noodzakelijke terreinmobiliteit moeten geven. Gelet op het tempo, waarin de indus trie dit materieel kan afleveren ei beperkte financiële middelen zullen voorshands drie bataljons infanterie worden gemechaniseerd en een hoeveel heid halfrups voertuigen in de verken ningseenheden worden vervangen. Het aanschaffingsplan omvat boven dien geleide wapens, aanvulling van de voorraden munitie voor oorlogsgebruik en anti-tankwapens. De logistieke verzorging van de Ko ninklijke landmacht ondergaat thans een reorganisatie. Deze reorganisatie houdt in de bundeling per materieel- sector onder een verantwoordelijke autoriteit van de drie organen (de afdeling van het Directoraat Materi eel Landmacht, de basisgroep van het Basiscommando en de betrokken ma- terieelinspectie), die tot nu toe neven geschikt elk een deel van de verzor gingstaak verrichten. De nieuwe orga nisatie heeft thans in de sector van de intendance-goederen uitvoering gekre gen. VLIEGTUIGEN HOEWEL de westelijke schild strijdkrachten thans voor hun of fensieve taak ook reeds over geleide wapenen van verschillende afmetingen en operationeel bereik beschikken, is voorshands niet te verwachten, dat de ze wapenen de vliegtuigen geheel zul len vervangen. Het vliegtuig zal voor lopig nog onmisbaar blijven. In de plan nen voor de Koninklijke luchtmacht wordt het dan ook gehandhaafd. De thans nog voor het luchttransport gebruikte Dakota's zullen worden ver vangen door een twaalftal F-27 vliegtui gen. SCHEPEN Als voornaamste tekortkomingen in de Nederlandse marinebijdrage aan de Navo zijn aangewezen: een tekort aan parate eenheden; een tekort van twee parate onder zeeboten een te hoge ouderdom van de fre- Aangezien de verwezenlijking van het gehele nieuwbouw- en verwervingsplan slechts mogelijk is met MDAP-hulp en de mate van deze hulp nog onbekend prioriteitsplan opgesteld. Dit plan houdt vervanging van de vliegtuigen in Nederlands Nieuw-Guinea nieuwbouw van twee conventione le ónderzeeboten nieuwbouw van een tanker/voor- raadschip verwapening tweede kruiser met geleide wapeninstallaties nieuwbouw van vier fregatten verwerving van een klein squa dron ondcrzcebootbcstrijdmgshelicop- ters voor Nederland. Daarna dient dan nog het volgende materieel te worden gebouwd of ver- Scheer u en voel het verschil, Werkelijk glad Ook 's avonds nog heerlijk fris en schoon. Gangbare opvattingen niet juist? De algemeen gangbare opvat ting, dat ploegenarbeid in de in dustrie een noodzakelijk kwaad is noodzakelijk terwille van techniek en economie, maar een kwaad voor het persoonlijk cul tureel, sociaal, kerkelijk en zinsleven van de man in ploegen dienst werkzaam blijkt in vele opzichten bepaald niet juist. Deze conclusie werd gisteren door di verse sprekers getrokken op een bijeen komst van het Nederlands instituut voor efficiency (NIVE), waar men zich be- tadde over de diverse aspecten van de oegenarbeid. Het Nederlands instituut voor effi ciency heeft het probleem van de ploe genarbeid doen onderzoeken door een commissie onder leiding van prof. dr W. Banning en de bevindingen van de studie laten vastleggen in een rapport. Gisteren werd het onderwerp besproken op de eerste van twee voor jaar seffi- ciencydagen in het Kurhaus. MEDISCH ASPECT Dr. F. H. Bonjer besprak gisteren de medische, fysiologische en psychologi sche aspecten van deze arbeid. Het on derzoek dat aan zijn verslag was voor afgegaan had een sterk medisch karak ter. Tijdens dit onderzoek is geble ken. dat het biologisch ritme van de werker in ploegendienst over het geheel genomen nauwelijks verstoord wordt, hoewel er wel duidelijk verschillende curven bestaan voor het verloop van polsfrequentie, bloeddruk, temperatuur de diverse ploegen. Advertentie Verf zelf met gemak e CETALAC van Ceta-Bevcr nieuwbouw van twee fregatten aanvulling van het squadron on- derzeebootbestrijdingshelicopters voor Nederland verwerving van het squadron mij- nenveeghelicopters nieuwbouw van een tanker/voor- raadschip verwerving van een squadron he licopters voor de Nederlandse An tillen. Voorts bleek, dat het vrije weekend steeds leidde tot een directe terug schakeling in het normale dagpatroon en dat elke nieuwe nachtdienst een nieuwe aanpassing vergde. Deze ont dekking sluit volgens dr. Bonjer de fysiologische argumenten uit om lan gere wachtperioden dan van een week in te voeren. De gunstigste wacht bleek steeds de tussenwacht te zijn. Hier kwam het minste ziekteverzuim voor en de lang ste bedrust. De nachtwacht bood de kortste bedrust. Het meeste ziektever- i kwam voor in de nacht of och- tendwacht. Bij vierploegenstelsel waren de verschillen duidelijker dan bij het drieplocgenstelscl. ONDERZOEK *s Middags sprak de bedrijfssocioloog G. H Bast over de sociale aspecten van de ploegenarbeid. Het verslag van de heer Bast was gebaseerd op een on derzoek onder ruim 1400 arbeidersgezin- De opvatting, dat de man die in ploe gendienst werkt daarvan nadeel onder vindt omdat hij niet mee kan doen met sociaal, kerkelijk en cultureel leven, veelal zelfs apart van zijn gezin leeft en voorts een zware last legt op de schouders van zijn echtgenote, die in be paalde mate met hem mee moet gaan in de wisselende diensten, bleek in zijn algemeenheid niet juist. De heer Bast betoogde, dat het veel al de weigering is om de ploegenarbeid als een apartheidsprobleem te aanvaar den, die oorzaak is dat er een min of meer negatieve beoordeling bestaat van de ploegenarbeid. Het is de weigering van de aanvaar ding van deze apartheid, en de wens van dc arbeider om een zo normaal mo gelijk leven te leiden, die het noodza kelijk maken, niet aan te dringen op aanpassing van de arbeider aan het weekrooster, maar zoveel mogelijk het rooster aan dc werknemers aan te pas sen om de aanleiding te verminderen dat men zich apart gezet voelt. De heer Bast gaf hierover enkele suggesties ten aanzien van het drieplocgenstelsel en het vierploegenstelsel. C. Kleywegt in bijeenkomst van P.v.d.A. „BEZWAREN ZIJN ONBEGRIJPELIJK" De heer C. Kleywegt, lid van de Tweede Kamer, meent dat de be zwaren, en vooral de grondwettelij ke bezwaren van prot. chr. zijde te gen de „Mammoetwet" louter for meel zijn. Hij zei dit dinsdagavond op een bijeenkomst in het Groothan delsgebouw te Rotterdam, die belegd was door de Federatie Rotterdam van de Partij van de Arbeid en die bedoeld was als een gelegenheid tot gedachtenwisseling voor geïnteres seerden. ,.Ik heb geprobeerd mij in deze be zwaren in te leven, maar ik begrijp ze aldus de heer Kleywegt. De ge- Zeventien prairiehondjes heb ben de oppassers van Artis in Amsterdam heel wat hoofdbre kens bezorgd. Vorig jaar schonk de „Bronx Zoo" in New York de op marmotten lijkende diertjes, die hun naam danken aan het piepend geblaf dat ze voort brengen als ze worden bedreigd, aan de Amsterdamse dierentuin. De winter brachten ze door in het verblijf voor kleine zoog dieren, maar kort geleden kre gen ze een eigen perkje nabij het wolvenhuis. De prairiehondjes voelen zich pas in hun element als ze kunnen gra ven, en daarom werd in hun verblijf een grote berg klei en aarde gedepo neerd. Om ontsnappen te voorko men, was de berg aan de onder kant met gaas afgerasterd. ARTIS MIST ER NOG EEN VAN DE ZESTIEN De eerste dagen zag men de dier tjes nauwelijks boven de grond. Ze verlieten hun onderaardse gangetjes slechts om de voerbakken leeg te eten. De oppassers maakten zich dan ook weinig zorgen. Pas toen men op een ochtend een van de prairiehond jes m het wolvenhuis zag lopen, be greep men dat er toch iets was mis- geaan. Gelukkig ontdekten de op passers de vluchteling eerder dan de wolven, die thans bijzonder agres sief zijn omdat zij enkele jongen hebben. De wolven werden in een hoek ge dreven en men probeerde het prai riehondje te vangen. Maar dat lukte niet zo gauw. Het diertje rende door de wolyentuin en verdween kort daarna inde „kraamkamer" van de woh'en. Wat zich in de kraamkist heeft afgespeeld is natuurlijk niet bekend. Wel zagen de oppassers de kleine knager na enkele ogenblikken uit de kist tevoorschijn komen. Hij werd prompt gevangen. De vluchte ling werd voorlopig in een kooi ge plaatst, omdat men eerst eens wil de onderzoeken hoe het diertje uit zijn perk was gekomen. Nauwelijks was men daarmee begonnen, of er kwam een alarmerend bericht uit de Nijlpaardstal. Tussen dit gebouw en de aangrenzende Wisentperken was een prairiehemd gesignaleerdook deze vluchteling werd na een korte klopjacht achterhaald en bij de an dere knager in de kooi gezet. De Artis-leiding besloot toen het perk van de prairiehondjes uit te graven en de diertjes voorlopig naar een veiliger verblijf over te brengen. Er werd „appèl" gehou den en toen bleek dat de „schade" nogal meeviel. Een hondje moet nog in de dierentuin rondzwerven. Binnenkort keren de prairiehond jes in hun verblijf terug, maar dan ligt er een betonnen vloer, zodat uitstapjes niet meer mogelijk zijn. lijkschakeling van openbaar en bijzon der onderwijs, die men uit de conside rans leest, is een zuiver wetstechnische kwestie, waarin men bovendien bij amendement alsnog wijziging kan trach ten te brengen. Materieel zegt de wet precies hetzelfde als vroeger. Spreker zou het echter betreuren als deze wijziging inderdaad werd aange bracht, omdat de wet door de gewraak te vorm duidelijk leesbaarder is gewor den. Dat het tegenwoordige u.l.o. in de nieuwe wet onder een andere rechtbe- deling terecht komt is een bezwaar waarover men kan discussiëren, maar wat eenmaal vastgesteld is behoeft niet altijd te blijven gelden. In dit opzicht moet men-er toch be grip voor hebben dat de wet veranderd moet kunnen worden en aangepast aan de veranderde tijden, zo meende de heer Kleywegt. Er bestaan van prot. chr. r"J- De heer Kleywegt vond deze gedach te bijzonder gezond. Het vroegere auto matisme is hiermee wel niet geheel verdwenen, maar toch aanzienlijk be perkt, zij het ook met de nodige waar borgen. In deze Plan gedachte past dus ook de vrij hoge numerieke norm die de minister wil gaan stellen voor de stichting van nieuwe scholen. Verlaagt men deze norm dan zal immers ge woon het automatisme weer in werking treden. De heer Kleywegt was zijn betoog begonnen met een technische uiteenzet- van het wetsontwerp, waarbij hij opmerkte eerbied te hebben voor de conceptie van minister Cals. Met name gold deze eerbied de instelling van de z.g. brugklasse. die h»J de meest ver antwoorde poging noemde tot oplossing van bet probleem van de overgang van lager naar middelbaar onderwijs. Advertentie Kodak fototip nr.i Op het proefterrein Woomera is gis teren met succes door Britse en Austra lische geleerden een twee-traps Black Knight gelanceerd, waarbij de tweede trap de neuskegel terug de atmosfeer in joeg met c *n snelljeid van meer dan 16.000 km/u

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5