Hervormde Kerkedag op Pinkstermaandag Laatste paal geslagen voor nieuwe meisjes-I LB.S. Saamhorigheid als thema Jeugd van „Ons Eiland was in actie Onder de meisjes-H.B.S. Bouw instructiebad toegestaan (4 ton) NIEUWE I£IDSCHE COURANT S DINSDAG 24 MEI 1960 Agenda voor Leiden ire Woensdag :ge Snouck Hurgronje-huis, Rapenburg 61, 8 uur; Herdenking 40-jarig bestaan Oos- >rk ters Genootschap in Nederland. Pieterskerk, 7 30 tot 8 uur: Avondstilte 9la Wassenaar, Kasteel Oud-Wassenaar 'an 20.15 uur: Leids Studenten Cabaret de Anjerfonds, liet Donderdag :de Valkenburg (ZH), 10.1513 uur: denking gevallenen v i| 4 R.I. Station, 8 uur: VCTtrek tourii ;rk VCReisV voor excursie Afsluitdijk er- Velser tunnel, het Vrjjd.j lCjt De Harmonie, 8 uur; Expogé, avond L. J Smit en Co's Sleepdienst uit Rotterdam. I Koor Pieterskerk, 7.15-7.50 uur; Avond- I gebed voor iedereen. Gulden Vlies, 8 uuf: Ledenvergadering 1 Leidsche Kunstkring Voor Allen, ek- Nieuw Minerva, 3—5 uur; Afscheids receptie zuster D. van Bemmcl. rde Zaterdag ide Roomburgerweg bij Wilhelminabrug, de 1-45 uur: vereniging Oud-Leiden, fiets- er_ tocht met onbekende bestemming. Prytaneum, 3.30—5 uur: Receptie t.g.v 25-jarig bestaan Atletiek Vriendenkring en- „Holland". de Zomerzorg, 3 uur: Archeologische on- Werkgemeenschap voor westelijk Neder ig De Burcht, 3—5 u.: Receptie t.g.v. 20- jarig bestaan Leidse Bond van Volks- tuindersverenigingen. er* Stadsgehoorzaal, 8 uur; Feest Volks zin) tuinders. ran Hollandsche Constructie, 10.30 u.-. Aan- ,jg Ideelhoudersvergadering. cjj. Ned. Elektrolasch, 11.30 uur: Aandeel- aoudersvergadering. Recreatiezaal Doelenkazerne, 35 uur: ,Receptie t.g.v. derde lustrum Bond van ge- Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers; 8 u. zal feestavond met blijspel Pukkel en Puk kel door gezelschap' Jacq. van Bijlevelt. NZH-lijn Leiderdorp-Katwijk, 2.10 u.; fietsers noordpoort vliegkamp Valken on-burg, 2.40 uur: Excursie NCReisV. naar et? Pan van Persein te Katwijk, jat Pomonaterrein, Nachtegaallaan, 6-30 ^giuur; voetbalwedstrijd t.b.v. kerkbouw; eri> kerkeraa.d tegen Eben Haëzer. de Films ge- Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Meisjes, er-Mambo's en Whisky (18 jaar); donderdag ^e|(2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur): Und Abends in die Scala (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag ook 1.45 uur): Conny, een meisje V3n 16 (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag ook 4.45 uur): Shalom, het wonder van eellsraël (alle leeftijden). :kt. Rex (2-30, 7.15 en 9.15 uur): De slavin ik van Haroea (14 jaar). J Studio (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag ienook 4.45 uur); Wir Wunderkinder (alle iur*)eeftijden)'s morgens 10.30 en 11.30 uur: lOr-Het huwelijk van prinses Margaret (alle ter, leeftijd en). val Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag lej_2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur): Freddy unter fremden Sternen (alle leeftijden). Apotheken Geopend: Zuiderapotheek, Lammen- a'"jschansweg 4, tel. 23553. Tentoonstellingen Academiegebouw, gouaches Johan van "'Jlden Berg en illustrators Ecole de Paris net (tot 29 mei). lijk Rijksmuseum van Oudheden, Huls en ng. huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid (t.m. 3 juli). no- Buslichting iii Leiden In verband met wijzigingen in het postvervoer zijn de tijdstippen van bus- insiichting op het hoofdpostkantoor te Lei- og-den gewijzigd en als volgt vastgesteld: Laatste lichting maandag t/m zater- dag le bestelling stadspost 04.30 uur; en' dagpostverzending 10.15 uur; maandag de-t/m vrijdag 2e bestelling stadspost 14.30 zijuur; nachtpostverzending 21.15 uur: (za terdag 17.15 uur). De lichting van de brievenbus aan de ok-Boommarkt (achterzijde postkantoor) ge en, schiedt 5 min. vroeger. Bijeenkomsten in P. kerk en Gehoorzaal; jongeren van 6 jaar af worden ook verwacht maar dan speciaal met het oog op de Kerk als eenheid in Christus. Er zqllen na het referaat vragen worden beantwoord. Het middagprogramma wordt voorna melijk in de Stadsgehoorzaal ontwikkeld Na de lunch begint dat om kwart voor 2 Dan wordt de aandacht gevraagd vooi rie mens die, gevlucht uit de onvrijheid, zoekt naar een nieuwe verbondenheid, er voor de mens die ondanks andere huids kleur aanspraak maakt op onze saamho righeid. Het eerste onderwerp wordt inge leid door de Hervormde predikant var Oud-A'blas, ds. Hamoen, die geruime tijd in Berlijn werkzaam is geweest, en tweede door de echtgenote van de in den benoemde hoogleraar Busia, die onlangs uit Ghana (Afrika) in ons land vestigde. Om 3 uur is er theepauze, tot half Tussen kwart voor 4 en 5 uur vertoont de Kerkedag zijn culturele aspect, v voor uit drie mogelijkheden een keuze kan worden gedaan: filmvoorstelling ii Gehoorzaal (vertoond worden: De rode Ballon en Witte Manen, twee films var Lamorisse), een orgelconcert in de Pie terskerk door de organist van de Leidse Beth'lehemkerk, de heer J. Brons, me medewerking van de hoboïst H. Frieser te Den Haag, en een bezoek onder des kundige leiding aan de tuinen en kassen van de Hortus botanicus. Half 6 wordt de dag in de Pieterskerk gesloten met een korte dienst, wi ds. Kloek voorgaat. De jongeren De jongeren in de leeftijd van de Jonge Kerk komen na de bijeen komst met dr. Frederikse in de foyer van de Gehoorzaal bijeen voor de lunch en een eigert programma, dat bestaat uit een creatief spel op het thema van de Kerkedag onder lei ding van mej. Aafje Top te Amster dam. De Jonge-Kerkers is geadvi seerd, na dit samenzijn de films in de grote zaal te gaan zien. De jongelui van 12 tot 16 jaar verzame- n om half 10 op het Pieterskerkhof, wart voor 10 gaan zij onder aanvoering in K. en G. (tamboers en pijpers) via de Burcht naar de Oosterkerk aan de Heren gracht, waar om kwart over 10 een jeugd dienst wordt gehouden met ds. Gij stoers Leimuiiden als voorganger, n uur later wordt naar het park Roomburg aan de Kanaalweg afgemar cheerd. K. en G. vrolijkt ook daar de zaak op. Half 1 de lunch, vervolgens een sport- demonstratie van de chr. gymnastiekver eniging D.O.S. en om half 2 wedstrijden, "wart voor 5 terug naar de Pieterskerk. De kinderen van 6 tot 11 jaar verza melen om kwart over 9 op het Pieters kerkhof. Kwart voor 10 gaan zij in op- de Burcht. Daar wordt om n kinderdienst gehouden on- Jansma. Ver spel. Half 1 eten 1%/I"ET VREUGDE wordt in de classis Leiden van de Hervormde Kerk te- ruggedacht aan de tweede Pinksterdag van 1958 toen bijna twee duizend Hervormden uit dorp en stad elkaar in de Sleutelstad hebben ont moet en zo hun eenheid in Jezus Christus hebben beleefd. De Kerk is niet een optelsom van individuen die slechts gemeen hebben, dat hun naftien ergens in een register staan opgetekend. De praktijk van het kerkelijke leven geeft aan die gedachte wel eens grond. Wij hebben veel méér ge meen: dat God met ons is en dat wij persoonlijk en gemeenschappelijk mogen luisteren naar Zijn boodschap voor de wereld. Die boodschap be vrijdt. En wie dat heeft gehoord en aanvaard, staat ineens niet meer op z'n eentje. Hij weet zich opgenomen in de onafzienbare gemeenschap van allen die het licht van datzelfde Evangelie in hun leven hebben opgevan gen, en voelt zich tevens verantwoordelijk voor de ander die nog niet door die kracht is aangeraakt. Het thema van de tweede Kerkedag, die op 6 juni (tweede Pinksterdag) Leiden wordt gehouden, is: „Saamhorig heid". Ds. Kloek, de voorzitter van deo missie, onderkent in dit begrip, naa in zijn voorwoord van het gisteren schenen programma schrijft, in de eerste plaats het samen-hóren. „Wij horen bij elkaar omdat wij samei oren hebben die kunnen horen. Als Ge meenten van één classis, die elkaar vaal zo slecht kennen en elkaar soms ook maai heel matig kunnen waarderen. Wij horen bij elkaar als mensen die in een „v Geslaagd familiefeest 55 Een SCHOUWBURGZAAL vol eilanders heeft zich gisteravond uitste kend geamuseerd met wat het Jeugdtoneel en de Dansgroep lieten zien. Het was een echte feestavond van de Eilandfamilie en aangezien, als het feest is, de jeugd wat langer mag opblijven, was het een gekrioel van mensen in allerlei grootte, heel klein soms nog, tot ouden toe. Doch de jeugd was het, die fleur en kleur aan het geheel gaf, maar ook soms wel wat geroezemoes veroorzaakte, wanneer bv. zo'n kleintje, onbewust van de ernst van het ogenblik, zijn bijval ging betuigen, of plotseling hard er gens moest heenlopen. Tot op zekere hoogte geven deze dingen ook een bepaalde sfeer aan het geheel. In deze sfoar paste uitstekend zowel het optreden van de damsgroep onder lei- tiiiiig van mejuffrouw Mairja de Haan, als de .toneelgroep, waarbij Hans van Oos- terom de leiding had. Beide groepen werkten zonder enige pretentie, alleen maar gezellig en leuk. m Daarom kan men zich amuseren met dat kleine kaboutertje dait tot slot zijn ■lantaarntje me.t een lichtje erin zo mach- ™tig mooi vond., dat hij verder alles ver- .gat, en daardoo-r vergaten wij vele slor digheidjes, of neen, vergeten zijn wij ze "Stiruct, vergeven willen we het die peu rders wel. Niet omdat van te voren onze clementie was ingeroepen, want de k wa il-Piliteit mag aan de kwantiteit niet worden ^opgeofferd, maar we halen er de spons Jover ferwille van de blijheid die de kin- t de oude.ren erbij tentoonsoreid- De groteren dansten nauwkeuriger, le- ijVenddiger en sommigen soepel genoeg om t( tot zeer behoorlijke prestaties te komen. De robbedoes Joop ter Heul, recalcitrant, een flapuit, met een goed hart. is nog steeds in staat de harten te Wonderlijke gasten t anders zijn ge- t zoveel. Bij De vormen mogen worden, de inhoud schoeit een vorige generatie liepen er ook won derlijke gasten rond. Suus van Es heeft de rol van Joop heel goed gespeeld. Met Riet Kuivenhoven was zij van de jonge ren de enige die tot spelen toe kwam en de tekst ook nog behoorlijk zei. Dc mecstcn hebben nog geen klank in hun stem; die stemmen dragen niet. Daar door viel, alle goede bedoelingen ten spüt, om de tyd, warin het toneel moest worden opgebouwd, te vullen, de samen spraak tussen een „zij" en een „hij" in een Weens park in het water. Men kon niet op tegen de geluiden die van achter het doek hoorbaar waren. Een feestavond, die er zijn mocht en waaT ©root en klein met voldoening op kan terugzien. A. C. Bouwman wereld leven en maar al te vaak slaver van de jacht van het leven zijn gewor den, én als mensen die een onvrije we reld zijn ontvlucht en in onze - ..vrije' wereld een moeizaam bestaan leiden in vluchtelingenkampen. En wij horen bij elkaar als mensen van verschillend verschillend van huidskleur, met alle gen die dit samenleven in onze wereld oproept. Zo horen wij bij elkaar omdat wij men mogen horen naar het woord de Heer, Die in het hogepriesterlijk gebed bad: „Dat zij allen één zijn". In de Pieterskerk In deze geest wordt dc Kerkedag geen massavertoning, maar een gemeenschap peljjk luisteren en getuigen. Dat is hjj ook in Duitsland, waar deze dag zelf: nationaal karakter draagt. Wjj in Neder land doen het op wat beperkter schaal, waarbjj de classis wel het grootste Ten aanzien van het getal kan de c missie voor de Kerkedag slechts gis Z(j hoopt echter bewust, dat de bel: stelling op z'n minst zo groot zal zijn als twee jaar geleden. Dat zou ah voorwaarde kunnen worden gezien het groeien naar een traditie. Om half 9 is er een viering vai heilig Avondmaal in de Hooglandse kerk, waarbij ds. Van Achterberg van Leiden voorgaat. De openingsdienst is om 10 uur in de Pieterskerk. Daarin is ds. Mackaay, zen dingssecretaris van de Hervormde Kerk le Oegstgeest, 4e voorganger. Dat is niet toevallig; als de Kerk het over saam horigheid heeft, verwijdt haar gezichts veld zich noodzakelijk naar buiten de grenzen. Het Hervormd kerkkoor van Voorschoten en het koor van de christe lijke kweekschool te Leiden verlenen rgische medewerking. De dienst wordt half 11 uitgezonden door het I.K.O R om 12 uur door de Wereldomroep. Hij begint echter al om 10 uur. Na de dienst wordt er in het koor van de kerk koffie gedronken. Om half 12 begint in de kerk een bij eenkomst voor allen, waarin de Wasse- >e Hervormde predikant dr. Frede- nkse ook over saamhorigheid spreekt, tocht 10-15 uur e< der leiding volgens consumptie a korte rust. In de middaguren verzorgt de heer Van Noordende te Sasseriheim, evenals twee jaar geleden, een poppenkast programma Ook worden 6pelen gehouden. Om 5 uur terug naar de Pieterskerk. De jongste kinderen graag voorzien van ?n kaartje, waarop de naam en het adres an het kind staan. In vergelijking met twee jaar geleden is het programma voor deze dag iets een voudiger. met name voor wat de cultu rele activiteiten betreft. De commissie- meent echter, dat versnippering moest worden tegengegaan. Bovendien biedt het al zoveel dat als de dag mag slagen ieder met goede indrukken en herinneringen weer naar huis zal gaan. Gesterkt door het besef dat dc Kerk meer is dan wat wy er persoonlijk in onze beperktheid vaak van zien. Jubilerende Leidse volkstuinders zijn ,.grondarm" De Leidse Bond van volkstuinders- verenigingen herdenkt zaterdag zijn 20- jarig bestaan, zo hebben wij reeds ge meld. Op 25 april 1940. kort voor het uit breken van de tweede wereldoorlog, werd hij opgericht. Men begon met slechts drie verenigingen; Ons Belang, Ons Genoegen en P. C. en L. Nu zijn er negen in dit voor de sleutelstedelijke volkstuinwereld zo produktieve verband opgenomen. Zij vertegenwoordigen onge veer 900 leden. De bond mag dan hecht verankerd zijn in het Leidse bestaan, hij heeft in de loop der jaren heel wat tegenslagen moeten incasseren, Voornamelijk in de vorm van grondverlies ten behoeve van de wo ningbouw en andere gewichtige voorzie ningen. De bond moet ervan uitgaan, dat hy alleen by vergroting van het Leidse grondgebied verruiming van het eigen territoir kan verwachten. De volkstuin ders hebben derhalve by de plannen dienaangaande het grootste belang. Voorzitter van de bond is de heer A. Zaalberg, secretaris de heer G. van der Zwart, penningmeester de heer C. Baart, tweede voorzitter de heer J. Boom en tweede secretaris de heer A. Lagerberg. Leidse Clir. Besturenbond Op maandag 30 mei om 8 uur wordt ir. het gebouw aan de Oude S:nge>l de jaarvergadering gehouden van de Leid se Chr. Besturenbond en de Stichting tot exploitatie van gebouwen voor c sociale Belangen. Da Costastraat klaar De reconstructie van de Da Costa straat is eindelijk klaargekomen, werk is niet zo vlot gegaan als werd verwacht. Op het ogenblik wordt de a sluiting Da CostastraatToussaintkade luw bestraat. Mej. Van der Vliet, inspectrice bij het gymnasiaal en middelbaar on derwijs in Nederland, als eerste vrouwelijke heier. Dat gebeurde gis termiddag op het terrein van de nieuwe meisjes-H.B.S. aan de Kagerstraat. Foto N. van der Horst Op terrein aan Kagerstraat TTET ZAL NIET de bedoeling zijn geweest, de emancipatie van de vrouw te beklemtonen met het verzoek aan mejuffrouw dra. H. van der Vliet, inspectrice van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, om de laatste paal te slaan voor de nieuwe meisjes-HBS, die aan de Kagerstraat te Lei den zal worden gebouwd. Zonder twijfel heeft het gemeentebestuur haar gedacht omdat zij zo veel te maken heeft gehad met de jaren vergen de voorbereidingen van dit object. Het moet dus worden gezien als een erkenning van haar verdiensten. Mevrouw Nij weide-Vintgens, de tegen woordige directrice, bracht evenals de wethouder dank aan haar voorgangster, mej. Van der Vliet, „die jarenlang heeft gestreden voor deze school, eerst met en vervolgens na mej. Van Hoorn". In deze laatste paal zag zij de signatuur die mej. Van der Vliet nu zette onder wat zij vooi de nieuwe huisvesting van de school met onverflauwde ijver deed. De voorzitster van de schoolclub, mej 'Jenneke Soholte ter Horst, accentueerde de lovende woorden van de directrice od bloemrijke wijze. Wij zijn er gistermiddag om kwart voor vier getuige van geweest, dat zij bovendien krachtig en vaa genoeg is om met succes de ruwe heitouwen te hanteren. Wethouder Van Schaik deelde in bijeenkomst in de kantine mee, dat 1 359 palen waren geslagen en dat de paal mej. Van der Vliet dus de 360ste zijn. Een hecht fundament voor dit grote 1 moderne schoolgebouw! De voorbereidingen hebben lange tijd geduurd. Maar niet alleen de voorberei dingen; wat een geduld moest worden opgebracht voordat het rijk bereid de goedkeuring te verlenen- Tien jaren erlopen na de eerste officiële ondei handelingen. De heer Van Schaik kon tot zyn blijd- liap meedelen, dat het instructiebad ir de gymnastiekzaal van de school mag orden mecgebouwd. Daarmee is uiler ird niet alleen de H B S. zelf gediend, ook het schoolzwemmen in het algeracen ieuwe meisjes-H.B.S- aan de Kagerstraat meegedeeld, dat het instruc tiebad onder het gymnastieklokaal van thool mag worden mcegebouwd. ir de zwemgelegenheid in Leiden, die op het ogenblik zeer precair is te noe- icn, hoogst belangrijke toestemming! De vraag of het aanbeveling verdiende i ddit plan de bouw van een zodanig bad op te nemen, was voor het gemeentebe stuur aanleiding het gehele vraagstuk van behoefte aan open en overdekte zwem gelegenheid in Leiden onder ogen te zien Leiden beschikt alleen over De Zijl en de Overdekte. Deze kunnen vanzelfspre kend bij lange na niet voldoen aan de behoefte. De raad besloot dan ook reeds 1955 over te gaan tot de bouw van een •ichting met open en overdekt bassin de Pesthuispolder. Verschillende om standigheden hebben de uitvoering van dit besluit tot nu toe onmogelijk gemaakt De Zijl is excentrisch gelegen en sterk verouderd. Men is tot de conclusie geko- Leiden-noord kan worden volstaan met een nieuw bad De Zijl van kleinere omvang dan het bestaande eD het zuid-westen, tussen de Voor- schoterweg en de Vliet, een tweede bad m dezelfde afmetingen moet worden ingelegd. De capaciteit van de Overdekte aan de Haarlemmerstraat laat 6leohts toe. de leerlingen van de vierde klasse der lagere scholen een half uur In de veertien dagen aan de leerlingen van de vierde klassen \an het g.l.o. elke week een les van een half uur moet worden gegeven en aan de leerlingen van de v\Jfde en zesde klassen van het g.l.o. cn van de eerste klassen van het voortgezel onderwijs een half uur les per 14 dagen.. Een volledig bevredi gende regeling is: de leerlingen van de vierde, vyfdc en zesde klassen van het g.l.o. cn die van de eerste klassen van het voortgezet onderwijs iedere week een Vier baden nodig Er moet rekening worden gehouden met de bouw van vier instructiebaden, zo me nen B. en W.. die behalve aan de nieuwe meisjes-H.B-S. hebben gedacht aan het zuid-westen, het noorden en het zuiden De bouw van hot bad onder de gymnas tiekzaal van de meisjes-H-B.S. verdiende bovendien aanbeveling wegens de kosten besparing, die zeker niet beperkt blijft tot een bedrag van f 20.200 voor de paalfun- dering van het gymnastieklokaal, die nu het bad er komt, achterwege kan blijven. Dc kosten van het bad zijn geraamd op 1 142.400 voor de ruwbouw en f 252-500 de afwerking, inclusief de mecha nische installatie, zodat In totaal een be drag van f 394.900 nodig is. Het bad is niet alleen van belang voor de H-B-S.; het gemeentebestuur is van ning, dat het buiten de schooluren voor enigingsgebruik geschikt moet z(Jn. Dat kan door de constructie van een bas- Ruim en fris Nadat ir. Koch. architect van de ge meente, en mej. Van Hoorn, oud-drirec- tnce, een kort woord hadden gesproken, gaf mej. Van der Vliet een impressie van de voorgeschiedenis. Zij zei, dat het thema van haar vijfjarig directriceschap was: „De school komt er". Al in 1931 heeft mej. Van Hoorn gesproken over het verlangen naar ruime en frisse lokalen. Vijf jaar geleden dan is er vaart in de plannen ge- Mej. Van der Vliet bond de schoolge meenschap op het hart, zich tijddg te be rinnen op het vinden van een zinrijke naam voor de school. De vrouwelijke pendant van het Rembrandit-lyceum hoef: waarlijk niet naar Saskia van Uijlentourg te worden genoemd 1 De meisjes-H.B.S. is in 1881 begonnen De oud-directrice en inspectrice sprak de hoop uit, dat de goede lijnen van het verleden doorgetrokken mogen worden tot in de nieuwe school en dat dit onder wijs zich bewust zal blijven van wat moet worden gedaan tot opleiding van zijn leerlingen. Mr. Woudstra voerde het woord namens de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs, de wens uitend dat de tijd tussen de laatste paal en de laatste steen een zo kort mogelijke zal zijn, éi heer Kaletmink namens de directt cn de aannemingismaatschappij Panagro Warmond. Bij de bouwput aangekomen zette ir. Koch mej. Van der Vliet voor zichtig de witte helm op het hoofd. De met bloemen versierde paal maakte het haar niet al te moeilijk. De weke bovenlaag van de grond nam de helft van het slanke ge vaarte onder de druk van het hei blok zonder weerstand op. Het tweede stuk echter vereiste manne lijke energie, die de inspectrice met de hulp van een heier zonder zicht bare emotie manmoedig wist op te brengen. Uit de put geklommen mocht zij vele handen drukken. Onder de aanwezigen waren ook amb- naren van de dienst van Gemeentewer ken, mr. Bool, secretaris der gemeente, verscheidene raadsleden en vertegenwoor digers van andere scholen. Men wil de schol ln september volgend lar in gebruik nemen. In september vorig jaar kregen B. en W. van de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen de mededeling, dat de bouw mocht worden aanbesteed. Er is nu sprake van een noodtoestand. Bij het bepalen van de grootte van het oudé gebouw aan de Garenmarkt is uitgegaan van een bezetting van honderd leerlingen. I'e school werd vergroot door het aan bouwen van een vleugel en het plaatsen van twee houten hulplokalen. Er moet nu aan tneer dan vierhonderd leerlingen les worden gegeven. Elke mogelijkheid tot udtbre:Jing ontbreekt. Het nieuwbouwplan omvat vijftien les lokalen, tien vaklokalen, een gymnastiek- 'okaal met daaronder een instructiebad. een overblijflokaal, een aula. een aantal bijruimten en een woning voor de con cierge. Er is ruimte om de school met noe zes leslokalen uit te breiden. Het gebouw- zal plaats bieden aan vijfhonderd leer lingen. De nieuwe meisjes-HBS aan de Kagerstraat te Leiden krijgt niet minder dan 27 lokalen: 15 les- en 10 vaklokalen, een gym nastiek- en een overblijflokaal. Beurs voor Perugia De Italiaanse regering heeft een extra beurs van 60.000 Lire beschikbaar ge steld voor een jong jurist(e) teneinde de- staat te stellen de zomercursus voor buitenlandse juristen, die van 1 tot 20 september in Perugia gehouden wordt, te volgen. De cursus wordt georganiseerd door het internationale centrum „Luigi Severini" dat in 1954 in Perugia werd op gericht. Het doel van het centrum is in de vakantie bijeenkomsten van „Magis- trats" van alle landen te beleggen. Het centrum beoogt door discussies de itwisseling van ideeën en juridische op vattingen zowel op het gebied van pu bliek als privaat recht, welke van alge meen belang zijn, te bevorderen. Rechts vergelijking en de verschillende juri dische instellingen komen eveneens ter sprake. Het algemene onderwerp voor de cursus in 1960 is: „La position juridique de la femme dans l'état moderne" De wordt georganiseerd in samen werking met de Italiaanse Universiteit tmdelingen te Perugia welks taalci i geeft. Deelnemers ten. zijn verplicht ook colleges in de Italiaanse taal te volgen aan deze Uni versiteit van vreemdelingen. Sollicitaties dienen vóór 1 juni 1960 gericht te wor den tot de afdeling Buitenlandse Betrek kingen van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen Nieuwe Uit leg 1, 's-Gravenhage. Kandidaten moeten afgestudeerd zijn in de faculteit der rechtsgeleerdheid en zo mogelijk reeds enige jaren werkzt het doet eb te Velp (cum laudê) 1 Corbeau tc Den Haag t do l Siebei der Tooren te Lelden; het doet ex scheikunde de heren J L4nd- Leiden en Ph Duinker te Hilivcr- or het leanda ex K' wis- en na- Ie: mej M E Smita te Leiden: kand ex H wis- en natuurkunde:

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3