Smeltovens van Salomo in Sukkoth gevonden? [(etalacj EEG-commissie voerde beleid zonder lijn Kolym Kanttekening Tien nieuwe gemeenten in twee jaar tijds de c/rootóte ciave 2 C.B.T.B. over weinig verheffend schouwspel r Actuele, sociale vraagstukken Het levensgrote en acute ge vaar, dat de land- en tuinbouw onder Duitse druk buiten de ver snelde uitvoering van het E.E.G.- verdrag zou worden gehouden, is voorshands bezworen. Principieel gezien heeft het Nederlandse standpunt gezegevierd. Een woord van erkentelijkheid jegens de ministers Marijnen, De Pous en Luns is stellig op zijn plaats. Minister Luns heeft na afloop van de conferentie in Brussel verklaard: Dit was een van de zwaarste conferenties, die ik ooit heb meegemaakt. Ons Platteland, orgaan van de Christelijke Boe ren- en Tuindersbond zou hier aan echter willen toevoegen (stellig niet ter vertroosting van onze sympathieke minister van buitenlandse zaken): Excellentie, dit is nog slechts het begin van de lange en moeilijke weg naar de agrarische eenwording van de zes E.E.G.-landen. Het uiteindelijke resultaat, dat thans uit de bus is geko men, bevat niet meer dan de minimale concrete Nederlandse verlangens. Voorts zijn in het stuk ook verschillende Duitse elementen terug te vinden. Het komt er nu op aan, dat het verkregen resultaat snel en loyaal in daden wordt omgezet. De enorme tegenstand, die de Nederlandse delegatie bij de Duitsers heeft moeten overwin nen is een ernstfge waarschu wing, dat Nederland bijzonder waakzaam moet blijven bij de vele E.E.G.-besprekingen die ons nog te wachten staan. Het meeste spektakel De C.B.T.B. hoopt, dat de Europese commissie en vooral haar voorzitter, de Duitse prof. Hallstein, de nodige lering zal trekken uit hetgeen zich rond haar eigen versnellingsvoorstel heeft afgespeeld vóór de minis tersconferentie. Het was de laatste weken voor de buitenwereld vaak erg moeilijk om te weten wat het voorstel van de commissie precies behelsde. Het ene ogen blik was de landbouw er wel bij betrokken, maar even la ter was het versnellingsvoorstel voor de landbouw weer onder tafel verdwenen (in afwezigheid van de heer Mansholt.) De commissie heeft al met al een erg opportunistisch beleid gevoerd, waarin geen lijn meer te ontdekken viel. Af en toe leek het er op, alsof de hoofd stad, die het meeste spektakel maakte, zijn zin kreeg bij de commissie, althans voor enke le dagen, want daarna kwam weer een andere hoofdstad aan de beurt. Wc vonden dat een weinig verheffend schouwspel, aldus de C.B.T.B. De commissie zal meer on afhankelijkheid en vastheid van lijn in haar beleid aan de dag moeten leggen. Alleen dan zal zij in de partnerlanden gezag en vertrouwen krijgen. Als belangrijke punten van kritiek op het bereikte resul taat worden nog genoemd, dat de E.E.G.-ministerraad elk voorstel van de Europese Com missie met een gekwalificeerde meerderheid kan tegenhouden; er is wel een afspraak ge maakt voor de niet-geliberali- seerde landbouwprodukten, maar in het geheel niet voor de geliberaliseerde produkten in de agrarische sector, zoals kaas en eieren; voorts is er niets ge regeld voor na 1961 en wordt met geen woord gerept over instelling en beheersing van minimumprijzen. Een staking is meestal niet alleen voor de betrokkenen van belang. Doorgaans heeft een conflict, dat als uiterste mid del wordt toegepast een bre dere betekenis. Daarom kan en mag ook een beroep worden gedaan op de werknemers, die niet bij de staking zijn betrok ken. En meestal niet tever geefs. Dit is bij de bouwsta- king nog weer eens gebleken. Hoewel wegens beëindiging van het conflict nog maar een of anderhalve dag met de steun- lijsten gewerkt was en de or ganisatie daarvan nog lang niet overal behoorlijk op gang was gekomen, werd reeds ruim 41.000 gulden bijeengebracht. Het Metaalbedrijf, orgaan van de Christelijke Bedrijfs- bond voor de metaalnijverheid en electrótechnische industrie erkent deze feiten, maar onmid dellijk waarschuwt het blad tegen de gedachte, dat alle vakorganisaties ter financiering van een staking haar miljoe nen maar ter beschikking zou den moeten stellen. De ogen schijnlijk zo grote bedragen zijn in wezen niet zo groot. De bij het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. aangesloten bon den telden op 1 januari 1958 gezamenlijk ruim één miljoen leden (1.099.970). Zij beschikten met elkaar op diezelfde datum over een vermogen van ruim 81 miljoen gulden. Dit betekent dat per lid niet meer dan 74 beschikbaar was. Hiervan moe ten dan eigenlijk nog afgetrok ken worden de fondsen, die bij de meeste vakorganisaties be staan, voor bijv. uitkeringen bij bijzondere nood, ouderdom, overlijden enz. 81 miljoen is te weinig om hiervan bij grote re stakingen zeer langdurig ho ge uitkeringen te kunnen ver strekken. Bij vele bonden is de uitke ring vastgesteld op 40 maal de weekcontributie. Hoewel dit al een aanmerkelijke verbetering is vergeleken bij vroeger, toch zal het wel altijd zo blijven, al dus Het Metaalbedrijf, dat bij een arbeidsconflict van de sta kers een offer wordt gevraagd. De redactie meent, dat dit goed is. Een staking moet het ele ment van de strijd houden, en niet een soort* extra, volle dig betaalde vakantie beteke nen. Het besef moet levendig blijven dat het gaat om een rechtvaardige zaak, die het brengen van een offer waard is. Dat zal de vakbeweging bo vendien behoeden voor een al te lichtvaardige beslissing om tot staking over te gaan. Dr. H. J. Franken terug uit Jordanië Expeditie zocht ezer dagen is in Nederland 7 7 archeologische expeditie van 1XO.dl CtXl OIXOXOQ^XQ dr. H. J. Franken uit Jordanië j teruggekeerd. De expeditie stond LCltC OVOlXStXlCl onder toezicht van de theolosi- Advertentie Evangelische landdag Voor de vijfde achtereenvolgende maal zal dit jaar in Velsen op Tweede Pinksterdag een grote evangelisatie landdag worden gehouden in het wan delpark „Velserbeek". In een grote tent zullen om half elf, half 3 en half 6 bijeenkomsten worden gehouden, waarop zullen spreken: ds. Okke Jager, gereformeerd predikant te Haarlem; ds. G. Toornvliet, gerei pre dikant van Bloemendaal; ds. J. Visser, baptistenpredikant uit Amsterdam; de Canadese prediker, rev. G. Brucks, di recteur van de Europese Evangelische Zending en de evangelisten Th. Dikkes uit Leiden en J. Klein Haneveld Bodegraven. onder toezicht van de theologi- sche faculteit van de Rijksuni versiteit van Leiden en werd vrijwel geheel gesubsidieerd door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek (ZWO). Tijdens het onder zoek werden smeltovens gevon den, die in de dagen van Salomo gebruikt kunnen zijn om de vaten voor de tempel te gieten. Er kon evenwel niet met zekerheid wor den vastgesteld of de afgegraven heuvel inderdaad het bijbelse dorp Sukkoth was. Haar doel was de bestudering van de chronologie van de late bronstijd en de vroege ijzertijd, een periode, die van ongeveer 1600 tot 700 voor Chris tus' geboorte loopt. Het onderzoek werd verricht aan de hand van aarde werk-vondsten in de ruïne-heuvel (de zogenaamde „teil") van Deir-Alla en omgeving. Deze teil ligt ten oosten van de Jordaan, dicht bij de plaats, de Zerqa (de Jabbok) in het Jordaan- dal stroomt. Aan de expeditie namen behalve dr. Franken, die docent in de Palestijnse archeologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden is, deel: prof. dr. H. Brunsting, hoogleraar in de algemene archeologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en conservator aan het Rijksmuseum Oudheden te Leiden, de archeologe vrouw C. A. Franken-Battershill, pater L. Grollenberg, de heer en mevrouw N. C. L. Schmidt en een drietal Leidse stu denten. Dr. Franken vertelde, dat de expeditie in elk opzicht een voorspoedig verloop had gehad. De archeologische situatie in Deir-Alla was precies zoals men ver wacht had. In het begin wachtte de expeditie een verrassing, namelijk ontdekking van een oud-middeleeutws- Arabisch kerkhof, dat opgeruimd moest worden voor men dieper kon graven. Dit kerkhof behoorde bij een middeleeuws dorpje. Wat de teil zelf betreft, deze werd uitgegraven aan de noordzijde van de ruïneheuvel en wel in drie aan een sluitende vakken. Een van de eerste merkwaardigheden, die ontdekt werden, was, dat de huizen niet op fundamenten gebouwd. De huizen waren opge trokken van kleitichels en er bleken geen stenen bij te zijn gebruikt. De expeditie vond vele sporen van aardschokken, de huizen nog al te lijden had den gehad en die grote spleten in de ruïne-heuvel hadden achtergelaten. Een andere bijzonderheid was, dat de huizen van tijd tot tijd vernieuwd moes ten worden, omdat het niveau van de straat steeg. In de loop van de jaren spoelden de winterregens namelijk zo veel klei van de daken en de muren naar de straat, dat de vloeren der huizen be neden het niveau van de straat kwamen te liggen. Zo vond men een straat, die minstens anderhalve meter hoger was in haar laatste periode dan oorspronkelijk het geval was. Diepe put In het midden van het uitgegraven vak trof men een grote put aan met een doorsnede van 8 meter. De bodem daar van kon bij lange na niet bereikt wor den en men verkeert in het onzekere over het doel van de put. Het is moeilijk om in de put een gewone cisterne te zien, wanneer men bedenkt dat de klei zo'n hoeveelheid water onmogelijk zou heb ben kunnen houden. Daarom is de ver klaring ook waarschijnlijker dat in een periode, waarin de stad belegerd werd en de bewoners geen water uit de Zerqa konden halen, zij hiermee een poging hebben gedaan om het grondwater te be reiken. de bewoners daartoe huizen hebben ten afbreken en dat de put minstens een maal opnieuw is uitgediept. Toen de put niet meer gebruikt werd, heeft zij als afvalplaats gediend. Ten slotte dekte men haar af met een kleilaag, waar opnieuw een huis op werd gebouwd. Onder het gewicht van dit huis werd de putvulling samengeperst en kwamen de wanden van het huis scheef te staan, zodat dit na ver loop van tijd geheel instortte. Verder heeft de expeditie een sleuf gegraven om een inzicht te krijgen in de opbouw van de ruïne-heuvel als geheel. Hierbij werden allereerst de stadsmuren gevonden en de overblijf selen van een ronde toren, die aan de bestaande stadsmuur was toegevoegd en zowel aan de binnen- als aan de buitenkant uitstak. Op een dieper ni veau ontdekte men smeltovens voor metaal. Moderne geografen van het Heilige Land identificeren op grond van lite raire gegevens Deir-Alla met het bij belse Sukkoth (de naam betekent „tenten"), de plaats waat Salomo de ornamenten voor de Jeruzalemse tem pel liet vervaardigen. Over deze iden tificatie, aldus dr. Franken, kan niets positiefs gezegd worden. Verschillende plaatsen in de omtrek zouden hier voor in aanmerking kunnen komen, omdat overal in de omtrek van Deir- Alla metaalindustrie werd gevonden. Tot nu toe is er nog geen enkele De expeditie-leden konden nagaan dat scriptie ontdekt, UJimrmt DEFENSIE ALS DIENST betoon betekent aan de zaak reeds door zijn aanwezigheid, moe van vrijheid en recht, is iets wat ten dienen om een oorlog te voor de vandaag gepubliceerde defen- komen. Een vijand, die weet dat sienota niet in het onzekere laat. hij bij een aanval op een krachtig i Er staan in onze dagen ook grote schild stuiten zal, zal tot zulk een goederen op het spel, goederen aanval minder geneigd zijn. waard om door een krachtige de- in de tweede plaats zal, een vijan- fensie te worden beschermd. delijke aanval niettemin ingezet Voor wat daartoe wordt vereist, is zijnde, het schild moeten dienen tot i de gepubliceerde het opvangen daarvan. Die tweede ta al veelzeggend: zij heet „nota functie van het schild is eveneens inzake de defensie-inspanning een belangrijke. Door de aard de jaren 1961 tot en met 1963". En van dc strijdmiddelen waarover het verlangt inderdaad de nodige het onze tijd beschikt zal de inspanning, wil men tegen de hantering van het zwaard zelf ter- dreiging van eén vijandelijke aan- stond een fataal karakter kunnen val die tevens een wezenlijke dragen. Hantering van het schild bedreiging zal zijn van onze vrij- echter draagt een beperkter ka- heid en van alles wat ons als men- rakter, localiseert als het ware dierbaar moet zijn zijn op- de vijandigheden, en is deswege des te belangrijker. Maar dan moet het schild ook sterk Sukkoth zou blijken. Op archeologische gronden blijft deze identificatie dus onbeslist. On danks een uitgebreid onderzoek zijn de graven uit de periode, waarin Deir- Alla bewoond werd nog niet gevonden. Het zoeken naar deze graven heeft belangrijke gegevens opgeleverd over de geschiedenis van de streek. Zo wer den in de onmiddellijke omgeving van Deir-Alla een groot chalcolitisch dorp, een grote byzantijnse nederzetting met bijbehorend kerkhof en het reeds ge noemde middeleeuwse dorp aange troffen. Advertentie Nare dagen zijn geen verloren dagen dank zij Akkertjes AKKERTJES flitsen uw klachten weg Baptisten in Emmen bijeen GISTERMIDDAG opende bur- Vervolgens stond spreker stil bij gemeester E. de Haan van het feestelijk karakter van deze 80- Beerta, voorzitter van de Unie commissie te Emmen, in het christelijk Cultureel Centrum „Ichthus" de 80ste algemene ver gadering van de Unie van Baptis ten Gemeenten in Nederland. Het was de eerste keer in de geschie denis van de Unie, dat een niet- predikant deze vergadering open de en leidde, want kort na de ope ning werd de heer De Haan bij acclamatie ook tot leider dezer jaarlijkse vergadering gekozen. Uit vrijwel alle Gemeenten overal in het land werden de afgevaardigden ver welkomd, die vandaag en morgen zul len confereren over de uitvoerige agen da. Naast voorstellen van de verschil lende commissies op het terrein van evangelisatie, opleiding en zending be vat deze agenda ook voorstellen van gemeenten, die alle .betrekking hebben op de taken, waarin de plaatselijke ge meenten via de Unie samenwerken. Verkiezingen vinden plaats, terwijl te vens de diverse verslagen ter discus sie zijn gesteld. Met elkander De voorzitter der Unie hield een op warme toon uitgesproken openingsrede over „Wij reizen met elkander", een motto, dat door de activeringscommis sie der Unie is gekozen voor een serie folders over de verschillende takken van Unie-arbeid. De heer De Haan digde de afgevaardigden uit op deze vergadering „even stil te staan en ach terom te zien" temidden van de vloed van activiteiten en de sterke uitbrei ding van het werk. We bevinden als het ware in een Stroomversnelling en velen, ook onder ons, zijn onzeker, Wie zou op de drempel van een nieu we tijd niet onzeker staan? gewassen en ingespannen. Een doeltreffende weerbaarheid, zo zet de nota eveneens duidelijk uit- s >ijn. Weino, uit de nota een, zal tweeerlei karakter moeten bujkt wp| „at de bljdrage Tan una™" moeten zijn zowe \e(ier|;imi ter versterking van de A schild als zwaard. verdediging der vrije wereld in het Het zwaard d.ent om de aanval- bijzonder aan het schiId ten goede lende vijand m zijn levensbronnen d te treffen en zo zijn oorlogswil en zijn oorlogsmiddelen te vernietigen. Een schild kan uit zichzelf sterk De functie van het schild is al zijn. Het zal nog ongemeen ster- DIENSTNEMING AANTREKKELIJKER E'EN sterke defensie is een toetreding tot de defensie aantrek- kwestie van sterk materieel, keiijker gemaakt. Ook dat blijkt uit de defensienota. Zo achten wij van grote waarde Dat materieel is duur en moet bo- de aankondiging, dat uitmuntende vendien telkens worden vernieuwd. Er is op defensiegebied een nim mer rustende ontwikkeling gaande. jonge onderofficieren straks mogelijkheid zullen komen te ver- keren om een normale loopbaan Wie hier goed „uitgerust" wil zijn, als beroepsofficier te gaan volgen. raakt nimmer uitgerust. Maar defensie is evengoed het algemeen reeds zal de bevordering voor officieren en on- V ®en derofficieren worden verbeterd. kwestie van behoorlijke voorziening 0nder Ju]ke ï00rui,zichten kan de aan personeel. En dat er aan voor- wervin zieningen in deze sector nog het s|ra^s en ander te doen was, in „contractanten" te duiden als „kortver- band-vrijwilligers" ook meer zin lengs wel tot een ieder doorge- krijfen Nog yoor de ,oop drongen. Hoe anders te verklaren het grote verloop onder het dit jaar wordt ons dan ook in de d nota een breed opgezette voorlich- ste Algemene Vergadering: nooit eer der in het bestaan van de Unie den meer nieuwe gemeenten opgeno men in de Unie-gemeenschap. Samen met verleden jaar het respectabele aantal van tien. Nooit eerder werd een groter aantal studenten aan de vergadering voorgesteld, die voor predikant wensen te worden opgeleid. Ook nooit eerder had de Unie zoveel zendelingen actief op het zenrtings- veld. Daarom is er toch alle reden tot bezinning en moet er op deze ver gadering diepgaand gesproken wor den over taak, mogelijkheden en moeilijkheden. Problemen Daarbij ondèrsCheidde de heer De Haan drie problemen: 1. De verhouding van de autonomie der plaatselijke Gemeenten tot de plaats en taak van de samenwerking in de Unie. Hoe functioneert in onze be weging de „democratie?" vroeg spre ker. Hoe komt daarin de enkele roepspersoneel en hoe te verklaren (in en „ervingscampagne i„ het de gebrekkige bereidheid tot aan- nit£ichl gesleld, waarvoor zelfs een r meldmgparticulier adviesbureau op het ge- N Over dit laatste heeft onlangs de bied van de „public relations" zal Commissie Werkelijke Diensttijd WOrden ingeschakeld. k Dienstplichtigen (de commissie-Van \ye gaan metterdaad ook op het {j Voorst) het hare reeds gezegd, en gcbied van de defensie wel met on- b over de regering ze tijd mee. Waarom ook niet? F dovemansoren ge- Opmerkelijk doch begrijpelijk, dat de regering voor wat betreft de diensttijdver- t slag om de in de primaire als in de secundaire arm houdt. Maar dat bij een ge- dienstvoorwaarden, in het uitzicht slaagde werving die diensttijdver- -V wordt gesteld. En dat niet alleen, korting „er in zit", is ook wel^' Ook in andere opzichten wordt de duidelijk. het blijkt tegenover niet geheel sproken. Vandaar dat in deze defensienota mogelijkheid van belangrijke verbetering, zowel korting nog even OM FORSE BEDRAGEN Advertentie F 1 Verf 1 met glans en met gemak V Verf het zelf met 1 V de superieure plasticverf van lCETA-BEVER 26 Gedrieën wandelden ze naar het strand, waar Paultje al gauw de beide volwassenen in de steek liet voor zijn eigen kornuitjes. „Een flinke, knappe jongen", zei Van 't Hof. het kind. dat met een leeg emmertje gewapend naar zee draafde, nakijkend. „Een hele gezelligheid voor u. Kunt u hem nog baas?" Anne glimlachte. „Stel Je voor!" Van 't Hof stak een cigaret op. „Toch zal het u op den duur niet meevallen, een jongen heeft manlijke leiding nodig." Anne haalde luchtig de schouders op. „Laten we daar niet over praten," zei ze. „als het zover is, zal ik het wel merken. Wat helpt het, of ik me vooruit al zorgen maak." De woorden kwamen Anne uit het hart: ze had vacantie.het was een prachtige zomerdag en om haar te zien. had deze aardige man met het pret- voorgekomen, het bracht haar eensklaps tot het besef, dat ze nog meetelde onder de vrouwen, dat ze nog jong was en aardig werd geyonden. Het was een goed ding, dat te ontdekken, het was. alsof ze een kostbaar muziekinstrument dat ze lang geleden had bezeten terugvond en mei ontroerde verwondering op de snaren begon te tok kelen. Ze was Van "t Hof dankbaar voor zijn komst, en die dankbaarheid gaf warmte en gloed aan haar stem en was zicht&aar ln haar ogen. In Amsterdam had ze zich geen enkele vriend verworven, ze had het zelfs welbewust vermeden, 'maar deze man. die wist. dat ze alleen stond, kwam naar haar toe. Van 't Hof. die haar overdenkingen niet kende, legde haar blijdschap en hartelijkheid anders uit. Hij was niet verbaasd. Alle liefde, die hij ooit had willen veroveren, was hem toegevallen, waarom dan ook niet die van Ann»». Hij begon geanimeerd te praten over ziin liefhebberij schilderen, vertelde baar bijzonderheden over het mengen WILLY 4/ STRIJT zijh voorkeur voor bepaalde onderwerpen. Hij groef samen met Paultje een diepe kuil en leerde de jongen op zijn handen te staan Latei dronken zij met hun drieën thee en Van 't Hof nodigde haar uit om in de nabij gelegen stad te gaan dineren. Anne aarzelde even. Ze tag ztch samen met Van 't Hof aan een keurig gedekt tafeltje zitten, te mid den van andere, feestelijk gestemde mensen. In hoeveel jaren was zoiets al niet voorgekomen... „Én Paultje dan," zei ze, „hij moet immers ook eten en hij moet om zeven uur in bed liggen. Nee, het spijt me heel erg Maar ik weet iets anders, ik nodig u hierbij uit in mijn pension; er is daar een heel gezellige eetkamer en het gebeurt we) eens meer. dat er onverwachts een gast is." „Ik neem uw uitnodiging aan," antwoordde Van 't Hof. „op voorwaarde, dat u de avond voor mij reserveert, tenminste, als u geen bezoek krijgt." „Bezoek," zei Anne vrolijk. ..De mensen, die in m'n Amsterdamse tijd bij mij op bezoek zijn ge weest, kan ik tellen Ik heb totaal geen kennissen in Amsterdam, trouwens ze haalde licht de schouders op. „ik heb er nooit veel bezeten, en die ik had, heb ik met voorbedachten rade laten schie ten." Ze hield bruusk op, boos op zichzelf, omdat ze het gesprek ln een richting had gestuurd, die ge vaarlijk was. Maar Van 't Hof was blijkbaar zo verdiept in het bestuderen van de opkomende vloed dat hij haar laatste opmerking niet gehoord scheen te hebben. Die avond, toen Paultje sliep, wandelden ze in Noordelijke richting langs het strand. Het was eb en zo windstil, dat de zee van blinkend metaal scheen. Zodra zij de bewoonde wereld achter zich hadden, lag het strand bijna geheel verlaten, hier en daar slechts liepen enkele wandelaars. De zon, laag in het Westen, zond een rossrggouden glans over het roerloze water, een plechtige vrede daalde vanuit de hemelen neer en heiligde de aarde. Maar in Anne was de onrust ontwaakt. Iets in de ogen van Van 't Hof had haar gewaarschuwd. Ze kon niet meer argeloos praten en blij en onbezorgd naast hem voortwandelen. Ze herhaalde bij zichzelf dat ze het zich maar verbeeldde, iemand met v ze twee jaar lang kameraadschappelijk had same gewerkt, kon niet op eenmaal veranderen. Van Hof sprak over een reis door Joego-Slavië, die h; gemaakt had. Hij kon vlot, kernachtig vertellen _J zijn enthousiasme over het natuurschoon, zijn ge voel voor humor en zijn onbekrompen menselijkheid maakten het verhaal zo boeiend dat Anne allengs haar argwaan vergat en met grote aandacht luister de. Met haar vader had ze als meisje ook regelma tig gereisd en onder het luisteren naar Van 't Hof rezen de vervaagde beelden scherp in haar herinne ring omhoog, een ver, voor altijd verloren toverland Toen Van *t Hof zijn verhaal beëindigde, waren ze dichtbij een aardig café-restaurant, dat bovenop een duin lag. Anne wendde zich om en keek terug over de afgelegde weg. In het Westen lag de zon als een rode bal op de zee cn zonk snel omlaag, meer naar het zuiden tekende de kustlijn zich don ker en duidelijk af. Ze bestegen het duin en zochten zich een tafeltje uit op het terras. „Hé," zei Anne verbaasd, toen ze een blik op de klok had geworpen, „wat zijn. we al lang van buis. had u dat gedacht?" (Wordt vervolgd) sluitvorming mogelijk moet zijn? 2. De groéi der fniddelen blijft achter bij de groei van het werk, waarover een ernstige bezinning moet komen. 3. De in de Unie aanvaarde vrijwillig heid in de ondersteuning der ver schillende taken is al te vaak vrij blijvend. Een in het geloof aan vaarde vrijwilligheid brengt een in liefde gefundeerde verplichting met zich. Het begrip eigendom moeten we weer opnieuw doordenken en daarbij vanuit de Bijbel handelen. Het rentmeesterschap van de gelo vige móet gepredikt en beoefend wor den. Geven is een vanzelfsprekend bestanddeel van ons christelijk be lijden en beleven. Dat voert tot het feest van de tienden en van de eer stelingen, die voor de Here zijn. In het bijzonder schonk de Unie-voor zitter aandacht aan het werk van de nog nieuwe activeringscommissie, dit op dit terrein werkzaam ïs èn vóórlich ting geeft. Tevens riep hij de meer stu- wenden op de pas wat in te houden, om het contact met de gehele gemeen schap niet te verliezen. Het met el kander reizen voorkomt het uit elkan der groeien. Met een oproep tot alle gemeenten lidmaten tot hernieuwde en verhoogde inspanning besloot de heer De Haan zijn openingsrede, die met grote aan dacht door de afgevaardigden werd be luisterd. De verschillende verslagen op finan cieel en ander terrein werden goedge keurd. In het jaarverslag van de Unie over 1959 schonk de Unie-secretaris ds. T. Jansma vooral aandacht aan de her denking van het 350 jaar geleden ont staan Van het wereldbaptïsmè, dat vo rig jaar te Amsterdam hefdacht Werd. De evangelisatiecommissie der Unie me moreerde de activiteit van de evange lisatie-studiecommissie in 1959. welk jaar indertijd door de Europese Bap tisten was uitgeroepen als „Evangeli- satiejaar". Deze studiecommissie heeft vooral de evangelisatie door middel van huisbezoek aan de orde gesteld. T^EN verantwoord sterke defensie de besteding van althans een deel" is in onze tijd onvermijdelijk van dit bedrag de profijten trekt, tevens een dure defensie. Ook hier- Van de grootte van een jaarlijksv over laat de defensienota zij het bedrag van 1850 miljoen kan men0, ten overvloede ons niet in het zich als eenvoudig burger en bur-]{ onzekere. geres nauwelijks meer een voor-fl Voor de jaren 1961 tot en met 1963 stelling maken. Wij hopen echter, 1' wordt het „defensieplafond" dat dat dit laatste nog wel het geval is bij degenen die bij de vaststel-!*: ling en besteding ervan meer jaar een verhoging waarin de rechtstreeks betrokken zijn. minister van financiën kennelijk Het mag niet zo zijn, dat hier al-L heeft bewilligd. leen de wenselijkheid beslist en dat Op het punt van de defensie ver- de mogelijkheid niet meer of nau- keren wij dus, voor wat betreft de welijks aan de orde komt. Wijb straks uit te komen miljardennota. voor ons zijn wel bereid om met( al niet meer in het vage. Het is intussen wel een uitermate fors bedrag. Bij vorige „plafonds" hebben wij al doen uitkomen, dat lenen, dat men bovendien enig hier de volgende probleemstelling 0og behoudt voor hetgeen nog i aan de orde komt: hoever kan men gelijk is. gaan met het optrekken van pla fonds, zonder dat de erkenning van wat wenselijk is ver te gaan. Maar daaraan me-^ wij dan ook een recht te ont-° economie altezeer wordt belast? tionale stellen niet, dat hetgeen thans] gevraagd wordt onmogelijk is. Nog-' Duidelijk is immers, dat tot de maa,s: w« ""f,,er" doeleinden van een verantwoorde m'aE. van ,walka ho*a, defensie óók behoort de bescher- °ok m Kccstcl.jk 0»aiaht' onza dar ming van een gezond en doeltref fend economisch bestel. Brengt een te zware defensielast de nationalè dienen moet. Dan moet zij» ons allen ook wat waard zijn. Mits diegenen die hierbij betrok- j economie in het gedrang, ja ligt ken zijn zich wel bewust blijven,: zij zelf als een te zware druk op dat zulke bedragen, als thans weer- ons volk, dan gaat zij op den duur gevraagd, er maar niet „vanzelf" averechts werken. Overigens zijn wij dat ook de nationale komen. Dit is een gedachte, die bewust, hen hij het uitgeven ervan immer van moge vergezellen. Symbool van honderd jaren vakmanschap Als "nieuwe gemeenten werden ln de Unie opgenomen op voorstel van de Unie-commissie: Almelo II, Kampen. Scheveningen, Veendam en IJmniden. Bij acclamatie werd als lid van de Uniecommissie herko zen ds. G. W. 'jman te Stadska naal. Verdere bijeenkomsten Gisteravond vond onder leiding van de plaatselijke predikant ds. H. van der "Werf een begroetingssarhenkomst plaats. De besprekingen werden van daag voortgezet en besloten met een gemeenschappelijke avondmaalsviering Op hemelvaartsdag zal er een gro te toogdag gehouden Worden in het Openluchttheater te Emmen, waar bo vendien vele dagbezoekers uit het ge hele land zullen luisteren naar rede voeringen van ds. M. G Boeschoten van Amsterdam, ds. H. P. de Boer van Sittard en ds. P. E. Huizinga van Hengelo, O. SENATOR SENATOR alleen om de geur al NED. HERV. KERK Beroepen te Oudshoorn (vac. A. J. Jo- rissen): A. Breure te Oud-Vossemeer; te Bruinisse: J. C. van Nieukerken te Hattem. Aangenomen: naar Emmen. 3e pred.pl.: J. L. Kopper te Hauwert. Benoemd tot vic te Gouda voor wijk- gem. 3: B. Csènkv te Amsterdam GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Alkmaar, 3de pred.pl.: G van Loenen te Moerdijk; te Hilversum (vac. J. Thomas): J. van Leeuw V IJmuiden; tc Nieuw-Loosdrecht: W.s Kati] te Tiel; te Oude- en Nieuwe-Bndtzijl: V/I: de Vries. kand. te Apeldoorn. 1( Aangenomen naar Emmeloord N.O.P; (vac. L. Strijker): J. C. Schouten te, Tuindorp-Oostzaan. Bedankt vo te Pesse Dr. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Bussum: B. Bijleveld te N~wdeloos én M. W. Nieuwenhuyze te Muiden: J. D. Perebooni,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2