r w. Honderden Katwijkers zwaaiden hun uitvarende vloot vaarwel ■■JHI Meer drukte dan vorige jaren in IJmuiden Vele evenementen in liet Noordwijks badseizoen vfKI WE LE1DSCHE COURANT 9 DINSDAG 24 MEI 1960 Goede reis en behouden thuiskomst Het was bijna tien minuten voor half twee toen het laatste schip losmaak te, de KW 151 Vooruit. Zij werd op de voet gevolgd dowr het hospitaal kerkschip De Hoop, dat de vissers geestelijke en medische bijstand zal verlenen. Aan boord bevond zich ds. Bos, die vroeger gereformeerd pre dikant te Katwijk is geweest. Jacht De vleetvissers zullen woensdagavond aan schot gaan. Als er goed gevangen wordt, gaan de jagers donderdag de sche pen langs om de buitgemaakte haring op te halen, waarna tussen deze schepen de jacht begint om als eerste met de malse maatjes de thuishaven te bereiken. Tus sen de loggers belooft het een spannende race te worden. De kans echter, dat één van hen werkelijk de eerste Hollandse Nieuwe zal aanvoeren, is gering tenge volge van het meedoen van enkele trawl- schepen, die een aanzienlijk sterker mo torvermogen hebben. Een sportieve wed strijd is het dus ook deze keer niet. Maar de vleetvissers zijn daardoor niet uit het veld geslagen. Zij varen en vissen wat ze kunnen en hopen er het beste van te i i i, In volle zee maakte onze foto graaf gisteren deze opname van de KW 74 Hette Margarethe, de logger die als eerste de IJmuider haven was uitgevaren. Zo snel als maar mogelijk gaat het op de visgronden af. Foto D. Kruyt. (Van een onzer verslaggevers) i WAAIEND en roepend hebben honderden Katwijkers gistermiddag hun l vissers uitgeleide gedaan, toen de vloot vlak nadat de klok twaalf had geslagen tussen de IJmuider pieren dóórvoer en óp volle kracht op de haringgronden aanstoomde. Van de schepen werd gewuifd en getoeterd, de reddingboot Neeltje Jacóba floot terug, schooljongens schreeuwden en dansten, weldra losten de contouren van de loggers zich op in de verte, de haven bleef leeg en wat verwezen achter. Dg Katwijkse vissers waren in hun element. Zij dronken hun zoveelste kommetje koffie, keken in hun trommeltjes wat moeder-de-vrouw hun had meegegeven, koesterd'en zich in het zonnetje dat de uitvaart zo vriendelijk begeleidde en spraken over de haring, die zij straks boven water hoopten te halen. j Wij hebben er gisteren reeds over ge- het mooie weer zullen daaraan niet schreven. Het was Katwijk in IJmuiden. vreemd zijn geweest, f Vijftig N.Z.H.-bussen hadden de Katwij- de haven gebracht I aanmerkelijk drukker was dan voorgaan de jaren. Het gunstige uitvaarttijdstip en Opvallend Opvallend opvarenden, heeft reders Wanneer kom t de ters is meer te verdienen, waardi eerste haring? Wanneer wordt de eerste groene haring in Nederland aangevoerd? Dat is, evenals verleden jaar, het onderwerp van onze Vlaggetjesdagprijs- vraag. Wie er het beste ant woord op geeft, wie het tijdstip het dichtst benadert, krijgt van onze krant een prijs van f 50. Verder zijn er een prijs van f 25 en vijf prijzen van f 5. De spelregels? Ov een brief kaart, geadresseerd aan de re dactie van de Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Lei den, dient men zo nauwkeuria mogelijk aan te geven op welk tijdstip men meent, dat de eer- ite haring zal aankomen. Bij voorbeeld: vrijdagmorgen 27 mei, 10.20 uur. Daarbij hebben wij op het oog het ogenblik, dat het eerste Nederlandse schip met malse maatjes aan boord in een Nederlandse vis sershaven meert. De inzendin gen moeten uiterlijk morgen in ons bezit zijn. De uitslag wordt, zo spoedig mogelijk in de krant bekend gemaakt. 'as het grote aantal jonge Het bemanningsprobleem schippers dit jaar nogal i kot- waardoor vele de vleetvisserij ontrouw zijn ge worden. Zodoende heeft men meer jonge lui moeten meenemen dan gewoonlijk en ook heeft men voor een deel zijn toe vlucht gezocht in het aanstellen van men sen uit de stad, die natuurlijk in vele ge vallen onbevaren zijn. Weer tal van Katwijkse moeders za gen hun kind voor het eerst naar zee gaan. Zo jeugdig als vroeger gaan ze vanwege de leerplichtwet niet meer. maar die knaapjes van veertien-vijf tien jaar zijn toch nog maar echte broekjes. .„Ach mens, wat doe je er aan", verzuchtte de ene moeder tegen de andere. „Ik had hem zo graag nog wat aan de wal gehad, maar hij was met geen stok te houden. Zaterdag was hij al helemaal in de wolken en kijk me daar nu zo'n snotpiek eens zitten in het topje van de voormast. Mens, wil je wel geloven, m'n hart beeft in m'n lijf. Jongen, jongen, kom naar beneden Maar de Katwijkse jongen hoorde het niet. Vrolijk zwaaide hij met zijn muts naar de op het havenhoofd rondgroepen- de toeschouwers. Hij ging naar zee, hij ging naar zee. Dat was me nog eens Ook velen die niet direct bij de visserij zijn betrokken, waren naar IJmuiden ge komen, om iets gewaar te worden van Het touw wordt losgegooid. Langzaam groeit de afstand tus sen het schip en de wal. De haringjacht kan beginnen. Foto D. Kruyt. het feestelijke en het weemoedige dat over iedere uitvaart hangt. Twee brie venbestellers uit Noordwijk, een timmer man uit Lisse, de eigenaar van een chic hotel, gewoon op de bromfiets, met de bus of met een dure wagen. En dan wa ren er honderd leerlingen van de kunst- nijverheidsschool in Amsterdam, die als opdracht hadden een schets van de uit vaart te maken. Met hun lange haren, spijkerbroeken en slobberige truien gaven zij een excentriek tintje aan het uit- vaartbeeld. Het Katwijkse gemeentebestuur had zich ver van de vaste grond gewaagd. In een bootje voeren burgemeester Duiker, gemeentesecretaris Boekhoven en de wet. houders Bloot en C. van der Plas een flmk eind met de loggers mee. Ook een hHe reeks kotters was naar buiten ge varen, om de vleetvissers in volle zee een goede vangst en een behouden vaart te kunnen toewensen. Een schril fluitje was om precies twaalf uur het vertreksignaal. Als eerste maakte zich de Hette Marga rethe, de logger die zaterdag door de Koningin was bezocht, van de kant los. In eikaars kielzog varend volgden de andere 38, aanvankelijk met vrij grote tussenruimten, later elkaar dicht volgend. De vrouwen en familieleden klauterden door sterke handen begeleid van boord, een laat ste handdruk en de fluit beduidde, dat er moest worden voortgemaakt. Als je vader zeeman is, kun je voordat hij uitvaart aan boord van zijn schip heerlijk schom melen. Alie van Dijk (5 jaar) en Jantje van Dijk (2Vz) uit Kat wijk konden er niet genoeg van krijgen. Foto D. Kruyt. Hoog en droog in het topje van de mast. Je wilt wel graag naar zee, maar het afscheid valt zwaar. En hoe hoger je zit des te langer kun je de achterblijven den op de wal zien. Foto D. Kruyt. OEGSTGEEST Benoeming Met ingamg vain 1 juni is de heer J. A. Heidsma, voorheen personeelschef van de Nederlandse Kaiser-Frazer Fabrieken N V. en daarna wegens liquidatie bij Chrysler, in gelijke functie benoemd bij de N.V. Dura-Coig.net te Rotterdam. Een nieuwe fabriek van dit bedrijf dat de prodiuiktie voor systeembouw ter hand zal nemen, wordt 16 juni door prins Bern- hard geopend. De heer Heidsma zal ir Oegsfcgeest blijven wonen. Arjos vergadert De Oegsbgeester Arjos vergadert 7 juni in de benedenzaal van de Gereformeerde kerk. De heer J. P. Brouwer spreekt „Moeten wij geven of nemen?" Pinksterappèl Op de zaterdag voor het Pinksterfeest wordt in de Gereformeerde kerk aan de Mauritslaan een pinksterappèl gehouden. Opbrengst collecte De collecte voor de Macht van het Kleine heeft in Oegstgeest 665,38 opge bracht. Rug aan rug zitten deze meisjes van de Amsterdamse kunst nijverheidsschool zomaar op de grond. Zij hadden met 98 mede leerlingen opdracht een schets van de uitvarende vloot te ma ken. Netty Twigt en Willy Ooms deden het met plezier. Foto D, Kruyt. Visserijgolf Aan de M al gisteren 10.500 kisten A AN DE IJmuidensc maandagmarkt verschenen gisteren vijf trawlers, vijf loggers en vijfentwintig kotters met in totaal 10.500 kisten vis, waarbij 300 schel vis, 515 wijting. 600 kabeljauw en gul, 200 koolvis, 1350 haring. 2850 makreel. 1600 schol, 850 tong cn 900 stuks stijve kabeljauwen. De VL 16 Voorloper loste van een op 9 mei begonnen reis 50 kisten wijting, 50 schelvis, 25 kabeljauw en gul, 70 koolvis, 300 haring, 525 makreel cn 75 stuks stijve kabeljauwen. De KW 42 Nicolaas Sr. van 10 mei loste 100 kisten Mijting, 90 schelvis, 90 kabeljauw en gul. 200 haring, 760 makreel. 100 stuks stijve kabeljauwen. De KW 31 Albertina Hendrika. even eens van 10 mei, voerde aan 65 wijting, 60 schelvis, 50 kabeljauw en gul, 10 kool vis, 235 haring, 600 makreel en 200 stuks kabeljauwen. De KW 49 Antje van 11 mei verscheen met 40 wijting. 40 schelvis. 80 kabeljauw en gul, 450 haring. 700 makreel en 18U stuks stijve kabeljauwen. Van 13 mei keerde de VL 121 Willem terug met 35 kisten wijting, 40 schelvis, 40 kabeljauw en gul. 70 koolvis, 150 haring, 240 ma kreel, 30 diversen en 140 stuks stijve ka bel ja uwen. Enkele besommingen: KW 42 17.400, KW 81 13.000, KW 49 16-500. VL 121 12.200. De export betaalde gisteren de volgen de prijzen: grote, middel, zetscho) er schol I 4540. rijen grote kabeljauw 8570. rijen kleine kabeljauw 4535. kis ten grote kabeljauw 9580. Per kilo gram: grote tong 3,503,10, grootmiddel tong 2.80—2,60, kleinmiddel tong 2.30— 2,20, kleine tong I 2.302220, kleine tong II 2,00—1,90, grote tarbot 3,10—2,80. De binnenlandse handel nam de vis tegen de volgende prijzen af: kleine kis ten kabeljauw 8572, leng 2826. witte koolvis 42. gullen 30—.10. zwarte koolvis 3?20. kleine haai 1514. kleine schol II 4515, grote schelvis 4230. middel schelvis 5035, kleine scehlvis 5525. wijting 27—34, haring 2015, makree) 35—10. Vanochtend zouden te IJmuiden lossen de VL 84 Jan Senior met 600 kisten en 150 stuks stijve kabeljauwen, SCH 117 Onderneming 3 met "50 kisten en 100 stuks stijve kabeljauwen, de IJM 28 Am sterdam met 650 kisten en de SCH 8 met 700 kisten. DE evenementencommissie Noordwijk, die gedurende het seizoen 1959 zoveel voortreffelijk werk heeft gedaan door op ruime schaal te zor gen voor kunst en vermaak, heeft ook voor 1960 grote plannen. Gisteren werden deze plannen door de commissie bekendgemaakt. De voorzitter, de heer J. van den Haak, wees erop dat deze commissie een onafhankelijke instelling is, die geen binding aan enige organisatie heeft Haar inkomsten ontvangt de commissie uit donaties van de Horeca, de villa's en huizen- verhuurders, de Stichting VW en de vereniging Noordwijk Actief. Ook voor dit jaar hebben deze instanties subsidie toegezegd, maar vanzelfspre kend zijn ook particuliere giften welkom. D A Lüsehen en W Verloop allen 44 pun ten. Hier besliste het beste opeenvolgen de laagste schot. Jn de 3e klas werd de medaille defini tief gewonnen door P J van der Ploeg met 44, 42 en 43 punten. Met KSO werden de medailles gewon nen door W van Bohemen 57 punten in de ie klas en J P Goudriaan 58 punten in de 2e klas. Postzegelverzamelaars In Flora vergaderde de vereniging van postzegelverzamelaars Noordwijk. Er konden opnieuw enkele nieuwe leden worden ingeschreven. Men toonde een serie van de nieuwe zomerzegels, waar na veilingmeester Van der Voort tegen redelijke prijzen een aantal mooie kavels zegels aan de man bracht. In de rond vraag werd de aandacht gevestigd op het besluit van de zustervereniging Phi- latelica in het badseizoen een interna tionale ruilbeurs te organiseren. Dit be sluit juichte men ten zeerste toe. In Juni blijven de evenementen beperkt tot enkele concerten door de plaatselijke muziekkorpsen en enkele voetbalwedsbrij- den, georganiseerd door de voetbalver eniging Noordwijk. Zo wordt donderdag 23 juni een internationale wedstrijd ge speeld tussen Noordwijk en de S.V. In het hoogseizoen, de maanden juli er augustus, is het de bedoeling iedere dins dagavond 10 uur een vuurwerk te ont steken op het strand tussen Seinpost er De Zeeleeuw. De kosten, die per keer 2000 k f 2500 bedragen, zullen gedeelte lijk worden gedekt door reclamestukken. Voorts zullen de plaatselijke muziek verenigingen, de Echo der Duinen, Cres cendo en Excelsior, een aantal openlucht- concerten verzorgen. Bovendien geven deze korpsen gezamenlijk een taptoe op de donderdagen 21 juli en 18 augustus. Er staat een aantal strandfeesten voor kin deren op het programma. Ook zullen weer tweemaal schatgra- verijen plaats hebben cn geeft M.S.O. grote sportdemonstratie op het terras van de hotels. Verder ligt het in de bedoeling by de vuurtoren enkele open lucht-filmvoorstellingen te geven. De liefhebbers van orgelmuziek komen >k aan hun trek; op het fraaie orgel van de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen con certeert 26 juli Piet van Egimond en 2 augustus en 16 augustus Feike Asma. Voorts zijn in voorbereiding een optreden het waterballet De Meeuwen uit Amsterdam onder leiding van Ru van Feggelen in juli en in augustus, een zwemwedstrijd voor badgasten onder lei ding van de Noordwijkse reddingsbrigade, serveerwedstrijd voor hotelpersoneel, zeilwedstrijden, georganiseerd door de Noordwijkse zeilvereniging en wedstrij den op de autoscooterbaan. Arabier Ten slotte zijn nog onderhandelingen gaande om het bekende draaiorgel De Arabier naar Noordwijk te krijgen. De geplande concerten worden bij gunstig op de Koningin Wilhelmina boule vard gehouden, bij ongunstig weer op het Kerkplein aan de Hoofdstraat. Donderdag 25 augustus worden de evenementen besloten met een massale lampionopbooht vanaf het parkeerterrein de golfbaan met medewerking van de drie plaatselijke muziekkorpsen. Zoals ziet, wordt hier aan ieder iets van zijn gading geboden. Ingebruikneming buitenvolière Hedenavond half acht zal de door Vogellust vervaardigde buitenvolière aan de Prins Hendrikstraat officieel in ge bruik worden genomen. Biyrt voor 't Land De wisselmedailles met de buks wer den deze week gewonnen door N W Caspers jr met 48 punten, le klas; J P Goudriaan 44 punten 2e klas; P J van der Ploeg 43 punten 3e klas. In de le klas behaalden N W Caspers 1 W van Bohemen beiden 48 punten, het beste laagste schot besliste. In de 2e klas behaalden J P Goudriaan, J van Beelcn, KATWIJK AAN ZEE V.V.V.-succes Vorige week werd in Scheveningen een congres gehouden door de A.N.V.V. Daar werd de jaarlijkse prijs voor door de verenigingen voor vreemdelingenver keer uitgegeven vouwbladen en brochu res bekendgemaakt. In totaal waren er 79 uitgaven ter registratie aangeboden. In de groep vouwbladen kreeg de V.V.V. Katwijk met de dit jaar uitgege ven kleurenfolder de eervolle vermel ding. Dit mag een zéér fraai resultaat worden genoemd, daar er in elke groep slechts één prijs wordt uitgereikt cn één eervolle vermelding. Met een zeer klein verschil in waar- derine ten opzichte van Katwijk legde de V.V.V. van Amsterdam beslag op de prijs. Hoog en laag water Woensdag 25 mei: hoog water om 3.13 en 15.37 uur; laag water om 11.19 en 23.40 uur. Verlovings- TJingen TKaMü/ - lht#coci> KOORD WIJKERHOVT Winkelbouw Het bouwbedrijf M. G. van Parera te Noordwijkerhout zal' aan de Warmer damstraat een vijftal winkelhuizen gaan bouwen volgens ontwerp van het archi tectenbureau De Koning uit Hoofddorp. Hetzelfde architectenbureau heeft het ontwerp gemaakt van een dubbele wo ning aan de Havenstraat—hoek Koning straat, die ook door de firma Van Pa rera wordt gebouwd Burgerlijke stand GEBOREN: Catharina P M, d v L W M Vaessen en H van den Berg; Cornelia H M, d v J A Warmerdam en H C Duin dam; Rutgerus H M, z v P G M de Groot en D J H Koot; Anna C M, d v H J M Ruigrok en M J M Zwaaneveld. ONDERTROUWD: G Radius en H C M Baatsen; LAMM Duivenvoorde en P M Michalides. GETROUWD: P van der Zwart en H Uithoven; A J Straathof en J M van den Barselaar. Advertentie Van 7 mei t/m II juni CAMERA INRUIL ACTIE Uw oude fototoestel is f7.50,10.-of 15.-waard! Inlichtingen bij: FOTO KRUYT Woensdag 25 mei a.s. HEROPENEN wij onze naar de eisen des tijds ingerichte BROOD- en BANKETBAKKERIJ Als HEROPENINGSRECLAME bij aankoop van fA r ƒ2.— 500 GRAM SPECULAAS voor J ";Oj Fa. D. HAASNOOT Sluisweg 56 - Katwijk aan Zee - Telef. 2372 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9