«Heelal en Aarde» KRONIEK llllli Verkiezingen irt Kongo verlopen „volgens plan" Beteugeling van 't kwaad „Zuiderkruis" woensdag weer in de vaart Prawda neemt aanvallen op Eisenhower over Installatie Commissie voor Spreiding Rijksinstellingen 275 Peek g Cloppenburg HEINZ* 5 van de A.R. Partij en weerlegt de kritiek van het r.k.-ochtcndblad op de volgende wUze: Op het ogenblik is het zo <lat de maat schappelijke krachten zoals zij georgani seerd zyn in het vrije omroepbestel, alle hun gevarieerde bijdragen leveren aan de televisie. Het geestelijk bont geschakeerde Nederland komt aan zijn trek. En wat zijn die „maatschappelijke krach ten", waarover „De Volkskrant" het heeft? Dat is het bedrijfsleven. In de commerciële televisie wil het bedrijfsleven, wil de adverteerder de cultuur beheersen, zeggen schap hebben over de programma's. De commerciële televisie zal de bestaande om roep verdringen. De huidige omroep heeft geen overheidscontrole van node. De com merciële televisie zal overheidscontrole on vermijdelijk maken gelijk thans reeds blijkt in Engeland. Zij vraagt er zelf als het ware om. Maar die controle zal het in wezen nihilistisch karakter van de commerciële televisie niet te niet kunnen doen. Wat de toto beti De Volkskrant r prof. Rommc in eft, v wijst Als, zo schreef prof- Romme, blijkt dat een minderheid, die eigenlijk een verbod van de toto zou wensen, haar eerbied voor de meerderheidsopvatting toont, dan is de beurt aan de anderen om in het betonen van een wederkerige eerbied niet achter te blyven. Daarbij moet volgens prof. Rommc de meerderheid zo ver gaan, dat de toto beperkt wordt binnen de grenzen, waarin hy zijn doel nog redelijkerwijze kan be reiken. Wg vinden dat „De Volkskrant" in plaats van in dezen de A.R. te bestrijden nu maar eens de moed moest opbrengen om prof. Romme openlijk aan te vallen. NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT mislukken van Parijs is ontstaan: Zeker, de vemietigingsmacht van beide staten is zo groot, dat zij op zichzelf een waarborg zou moeten zijn tegen oorlog. Maar is zij ook een waarborg? De grote vraag immers is: acht Rusland de ver- nictigingsmaclit van Amerika ook inder daad zo groot, dat het (Rusland) nooit het risico zal nemen van een oorlog? En: ii Amerika er ook van overtuigd, dat Rusland die opvatting over de Amerikaanse nietigingsmacht heeft? En, nog een vooruitdenkend: weet Rusland, dat Ameri ka die overtuiging heeft? Is het antwoord op al die vragen (•Amerika" en „Rusland" zyn overigens in de vraagstelling verwisselbaar), dan is de verleiding voor beide partijen groot om een gevreesde agressie voor te zijn. Wan neer het contact verbroken is en het mini mum aan vertrouwen in andermans infor maties en redelijkheid verdwenen is, men wel gaan speculeren op de onwetend heid en op de onredelijkheid van de wederparty en proberen er niet het slacht offer van te worden. Zijn we dan terug in de dagen van Stalin, met zijn onwetendheid en onredelijkheid? Wy vrezen, dat wy zelfs deze troost niet kunnen geven. Stalin werd van erge dingen althans weerhouden door het evidente feit van Amerika's superioriteit in de lucht en atoommonopolie. Die is Amerika thans kwijt. Kerk van Noordwelle wordt gerestaureerd De uit 1271 daterende hervormde kerk van Noordwelle (Schouwen) zal worden gerestaureerd. Monumentenzorg had reeds op de noodzaak hiervan gewezen. Het deel van de herstellingskosten, dat as gemeente zou moeten dragen bleek echter boven de krachten van de- —kerkelijke gemeenschap te gaan. Thans heeft het rampenfonds toe gezegd het deel van de gemeente te zul len dragen. De gelden worden geput uit de adoptiegelden van de gemeenten in de Noord-oostpolder en uit IJsselmui- den. De 18e eeuwse banken zullen blij- Loemoemba eist weer overdracht van alle functies Geheel in de lijn der verwachtin gen heeft de Abako-partij van de Kongolese nationalistische leider Ka- savoeboe zondag bij de verkiezingen in Leopoldstad een grote overwinning behaald. Van de tien zetels voor de provinciale staten, die het district van de hoofdstad van Belgisch Kon go zijn toebedeeld, behaalde zijn par tij er zeven. Voorts gingen er drie van de vier zetels voor de wetge vende vergadering van het Abako- bolwerk in het district Leopoldstad naar de volgelingen van Kasavoeboe. Ook een andere vooraanstaande Kon golese leider, Loemoemba, behaalde zijn district Stanleystad een drukwekkende overwinning. Niet alleen behaalde de door hem geleide vleugel van de nationale Kongolese beweging hier 23.000 van de 24.'000 stemmen, die voor de verkiezing van leden van pro vinciale staten werden uitgebracht, maar hi' wist bovendien 19.000 voor keursstemmen op zich te verenigen. Deze voorlopige resultaten zijn maan dagavond in Brussel bekend geworden. De einduitslag van de verkiezingen, die de 137 leden van de kamer van volks- Advertentie WWWWW' |303) Massale heksenprocessen, zoals vele andere landen die in de 17de en 18de eeuw hebben gekend, zyn in ons land niet voorgekomen en als zodanig hebben de Noordelijke Nederlanden steeds een uitzondering bekleed. Voor een niet onbelangryk deel is dit de grote verdienste geweest van de te Grave geboren protestantse arts Jo hannes Wier die het destijds beroem de boek „De praestigiis demonum" (1563) heeft geschreven, waarin de moedige en goedhartige arts in het kryt trad ten behoeve van de gemar telde en opgejaagde vrouwen. Met klem van argumenten en scherp in zicht heeft deze onverschrokken pio nier de misdadige heksenprocessen bestreden. Een fel bestrijder van deze processen was voorts de R.K. geestelijke Cornelis Een belangrijke bijdrage tot beteuge ling van dit kwaad hebben voorts de professoren van de Leidse universiteit geleverd. De water proef werd destijds beschouwd als een belangrijke mogelijkheid waaruit de schuld of onschuld van het slacht offer kon blyken. Viel die proef on gunstig uit, dan kwam de vermeende heks op de pijnbank. Welnu, bet Hof van Holland, waarvan de leden ken nelijk de ondeugdelijkheid van de waterproef reeds beseften (maar niet op eigen houtje wilden handelen) vroeg in 1594 het oordeel over de toe laatbaarheid van de waterproef aan de Leidse universiteit. Het gevolg hiervan was, dat vyf professoren een verklaring opstelden, waaruit de on deugdelijkheid van die proef duide lijk was te lezen. De termen, waarin dit stuk was gesteld, waren naar onze smaak weliswaar wat omzichtig en zeker niet gespeend van politieke maar in leder geval was een stuk uit de bus ge- aan het Hof van Holland in voorkomende gevallen houvast kon hebben en waarop het zich in het ver volg kon beroepen. De laatste stoot tot beteugeling van de terreur tegen de vermeende heksen gaf de Hoge Raad. U zult zich wel licht herinneren, dat we een vorige maal verteld hebben van een vrouw die door het roeren met een stokje in het water het schip van 'Cornelis Cornelisscn had doen vergaan. Nadat deze aanklacht tegen de vrouw was ingediend, vervielen de plaatselijke rechters in de dwalingen en de waan zin van die tfjd en gelastten de aan geklaagde op de pijnbank te leggen. Maar de vrouw ging tegen deze be slissing in beroep by de hoogste rechtsinstantie, t.w. de Hoge Raad. Deze vernietigde het vonnis en ontsloeg de vrouw van rechts vervolging. Dit is het begin geweest van een hele reeks I vrijspraken. zodat na 1610 gerechtelijke •eroordelingen van zogenaamde tove naars cn heksen in ons land niet meer zyn voorgekomen. In allerlei landen heeft deze plaag echter nog eeuwen voortgeduurd. De Noordelijke Nederlanden zyn de andere staten zeker één a twee eeuwen vóór geweest in de beteuge ling van dit kwaad. Niet omdat ons volk minder bijgelovig zou zyn ge weest. Dat is zeer zeker niet het ge val, want de laatste waterproef vond hier te lande plaats in 1825, toen de bijgelovige bevolking van Deldcner- broek zich er op eigen houtje van wilde vergewissen, of een bepaalde vrouw al dan niet tot de heksen moest worden gerekend! Over bijgeloof gesproken, weet u dat cr wellicht enige waarheid schuilt in de gedachtcngang van dobbelaars, dat een sterke concentratie van ge dachten de gang der dobbelstenen be ïnvloedt? Daarover een volgende keer. vertegenwoordigers en de leden van zes provinciale raden van het op 30 juni onafhankelijk wordende Kongo zullen aanwijzen, wordt niet voor de volgende week verwacht. EISEN Terwijl de pas benoemde Belgische minister-president in Kongo, de heer Ganshof van Dermeersch, in een radio rede in Leopoldstad opriep tot rust en orde- maakte Loemoemba op een ver gadering van zijn partij in Stanleystad nogmaals zijn eisen bekend. De eisen komen er op neer, dat de Belgische troepen, die naar Kongo zijn gezonden ter handhaving van de orde, worden teruggetrokken en dat de twee Belgische militaire bases in Kongo wor den ontruimd. Ook wenst Loemoemba dat onmiddellijk een voorlopige regering wordt gevormd. Kongo zal pas werkelijk onafhankelijk zijn, indien het onmiddellijk na de uit roeping van zijn onafhankelijkheid zal beschikken Dvér een eigen bestuur en een eigen leger, geleid door zijn eigen zonen. Wij eisen de onmiddellijke over dracht aan Kongolezen van alle comman do-posten, zowel in het bestuur als in het leger, opdat deze zich van nu af kunnen bekwamen om op 30 juni de leiding van het land in eigen hand te kunnen nemen." Tot de verdere eisen behoren voorts een nieuw statuut voor de ambtenaren van de Kongolese staat, dat alleen van toepassing zou mogen zijn op Kongole zen of hen, die de Kongolese nationali teit bezitten. Op de ronde-tafelconferen tie heeft de Belgische regering aangebo den de helft van de salarissen van die Belgische ambtenaren voor haar reke ning te nemen, die na de overdracht van de souvereiniteit in dienst van Kon go zouden blijven. Het regeringsemigrantenschip „Zui derkruis" zal onvoorziene omstandig heden voorbehouden woensdag a.s. met ongeveer 540 emigranten naar Australië vertrekken. Het is de eerste reis van het stoomschip in dit jaar. De „Zuiderkruis" staat deze'reis onder commando van kapitein K. Harder. De embarkatie zal geschieden via de loods „Celebes" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amster dam. Op 29 december jl. keerde het s.s. „Zuiderkruis" van zijn laatste reis in Amsterdam terug. Nadien heeft het schip nog dienst gedaan voor de huis vesting van ongeveer 500 slachtoffers van de overstromingsramp in Tuindorp- Oostzaan. Burgemeester na aanrijding in Vaartseri jn avond te Jutpha; zijn auto te water geraakt. Het kostte enkele inwoners van Jutphaas, die di rect ter plaatse waren, grote moeite om de burgemeester die inmiddels bewuste loos geraakt was, uit de gezonken Wa gen te bevrijden. Het ongeluk gebeurde toen burgemeester De Smeth uit zijn tuin de dorpstraat oprijdend met een uit Utrecht naderende personenauto, be stuurd door de heer B. uit IJsselstein in botsing kwam. De wagen van de bur gemeester draaide om de andere wa gen en reed vervolgens de Vaartserijn in. De wagen van B. kwam vlak voor het water tot stilstand, na nog een bak fiets geraakt te hebben. De bestuurder van dit voertuig, de 39- jarige heer H.. was de eerste die te wa ter ging, weldra gevolgd door enkele andere redders. De pogingen om de nog drijvende wagen naar de kant te duwen mislukten. De heer \V. wrong een por tier open en de redders konden daar op de burgemeester uit de wagen halen. De burgemeester is met een wond bo ven zijn linkeroog naar het militair hos pitaal in Utrecht overgebracht. MAGER KIJKSPUL DAT EEN MILJOEN HEEFT GEKOST (Van een onzer verslaggevers) EEN bescheiden raketje, bestemd voor wetenschappelijk onder zoek in de buitenste laeen van de dampkring, kost 280.000 gulden. Een meertraps Jupitcr-raket, die gebruikt wordt voor het lanceren van kunstmanen, is duurder: 60 miljoen gulden. De kosten van een raket, waarmee het mogelijk wordt een mens de ruimte in te schieten, zijn op dit ogenblik zelfs nog niet te schatten. Walt Disney maakte een film pje, dat op wetenschappelijk ver antwoorde wijze een zeer realisti sche indruk geeft van het ver loop van een ruimteëxpedtile. De Duits-Amerikaanse deskundige Werner von Braun was bereid het commentaar voor zijn reke ning te nemen. Dit filmpje wordt gedraaid op de tentoonstelling Heelal en Aar de, die vandaag op het Floriade- terrein werd geopend. Heelal en Aarde gaat uit van de zon, die de bron is van ener gie voor plant, dier en mens. En zo werd, zij het een beetje ge wrongen, de verbinding gelegd tussen een zuiver technische expo sitie en een tentoonstelling van bloemen en planten. Technische expositie is wellicht een nog iets te sterk woord Heelal en Aarde is een aardig kijkspul met als inleiding een stoomtramlokomotiefje en een his torische autobus. Deze verkeers middelen worden gevolgd door een wagenmakerij en een smede rij Pas in een later stadium komt de moderne wetenschap aan het woord met een kosmoscoop en een „sprekende" aardsatelliet, een planetarium en een afdeling elek tronica. De verschillende afdelingen wer den samengebracht (in de Ahoy'- hal) in een nogal mager decor van bordpapier. Waarschijnlijk om de armoedige sfeer wat te mas keren werd Heelal en Aarde in een uiterst sobere verlichting ge zeteen blauw, fluorescerend licht, dat naar onze mening be paald niet in overeenstemming is met het uitgangspunt: de zon! Het kijkspul wordt tenslotte af gerond met elektronische bestuur de bootjes en autootjes, terwijl de ruimte bij de uitgang werd ge vuld met nabootsingen van een woestijn- en een noollandschap. De heer Jac. Kleiboer vertel de ons gisteren, dat de tentoon stelling Heelal en Aarde een waar de van één milioen gulden ver tegenwoordigt. Wij vonden het re sultaat beslist magertjes. Behalve dan het filmpje, want dat is voortreffelijk. Karei Appel schilderde een de coratieve wand op de expositie. De bedoeling ervan moet zijn een soort maanlandschap te suggere ren. Bezoekers komen er langs op weg naar de foto-tentoonstel ling Family of Man, die aan Hee lal en Aarde werd -ekoppeld. Family of Man is een langdu rig bezoek dubbel en dwars waard. Zij bestaat uit 503 foto's, die door 250 fotografen werden ge maakt. De foto's tonen de mens, zoals hij zich gedraagt in het le ven van elke dag. ^.n daarbij is het volmaakt onbelangrijk welke huidskleur hij bezit of in welk deel van de wereld hij leeft. Family of Man werd ingericht in een hoek van de Ahoy-hal. Om deze tentoonstelling te kunnen be reiken is een wandeling door het kijksnul-van-een-miljoen (wat is er eigenlijk weinig voor te koop) onvermijdelijk. Als ik verkouden word (maar ook als ik weer beter ben) Commandant vliegbasis Overbodige angst voor straaljagers in Apeldoorn De commandant van de vlieg basis „Deelen", luitenant-kolonel F. L. M. Focquin de Grave heeft pertinent ontkend dat het gevaar voor Apeldoorn voor neerstorten de straalvliegtuigen aanzienlijk zou zijn toegenomen. Hij deelde dit mede naar aanleiding van de raadsvergadering op 28 april te Apeldoorn waarin burgemeester en wet houders op aandringen van de Apel- doornse brandweercommandant een kre diet van 3500 hadden gevraagd voor de aanschaf van een poederbluswagen. Bij de toelichting in de raad werd gesteld dat als gevolg van het verleg gen van de startrichting voor straalja gers op de vliegbasis „Deelen". het ge vaar voor neerstortende toestellen in de omgeving van Apeldoorn was toege nomen. De commandant van de vlieg basis „Deelen" heeft thans meegedeeld dat er sinds 1957 niets op de basis ver anderd is en dat er zelfs in het geheel geen sprake is van vliegrichtingen over bebouwde kommen. Hij betreurde het dat er door deze raadsvergadering on nodige ongerustheid onder de burgerij teweeg gebracht is. Ds. J. Smelik overleden Gisteren is volkomen onverwacht te Groningen in het Academisch Zie kenhuis overleden ds. J. Smelik, ge reformeerd vrijgemaakt predikant van Groningen. De overledene had zondag nog vier diensten geleid. Na een be zoek aan kennissen voelde hij zich niet goed worden. Ds. Smelik vverd in 1899 te Schipluiden geboren. Hij bezocht de christelijke Kweekschool te 's-Gravenhage, legde staatsexamen af en studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In 1926 werd hij in zijn eerste gemeente Zeven bergen bevestigd. Zeventien jaar lang diende hij vervolgens 's-Gravenhage- t «.-« ging Loosduinen. Bij de kerkscheuring Stalinistische invloed versterkt orgaan Prawda heeft de Parijse aanvallen van Chroesjtsjef op Eisenhower overgenomen. De Prawda schreef gisteren dat pre sident Eisenhower bewezen heeft niet in staat te zijn verandering te brengen in de wetten van zijn klasse, van zijn imperialistische omgeving, die tot iedere smerige streek in staat is. Volgens het blad heeft Eisenhower tij dens zijn besprekingen met Chroesjtsjef niet gedaoht aan vriendschap, aan vreed zame samenwerking of aan het beëin digen van de koude oorlog. Chroesjtsjef, die volgens de Prawda altijd en overal voor de belangen van de werkende klasse vecht, heeft daar om tijdens de besprekingen in Cap Da vid gedacht: Er is iets in deze vriend dat volledige openhartigheid onmogelijk maakt. Het blad houdt het voor mogelijk dat, terwyl Eisenhower tegenover Chroesj tsjef complimenten maakte, hy gelij kertijd het program voor verdere spio- nagévluchten boven Rusland onderteken de. Gisteren is in Kommunist, het blad van het Russische centrale comité, de poli tiek van president Tito van Joegosla vië aangevallen, die directe of indirec te steun zou hebben verleend aan de Verenigde Staten in een aantal interna tionale kwesties. De Joegoslavische lei ders wordt verweten dat zij zich niet willen aansluiten bij een blok en ds. Smelik met de vrijmaking mee. In 1946 vertrok hij naar Apeldoorn en sedert 1949 diende hij Groningen. Ds. Smelik is vooral bekend geworden als schrijver van jongensboeken en ro mans. Hij was onder meer de auteur van „In de branding", „Piet van de dominee" en „Broze bloei". Jarenlang was hij te vens een voorvechter van de gerefor meerde drankbestrijding. Hij was vice- voorzitter van de Provinciale Zuidhol landse Bond. nen dat en de toon en de Inhoud van de aanval op Tito een aanwijzing inhou den dat de oude Stalinistische elemen ten binnen het Kremlin weer meer macht hebben vcrkTegen. Zij meren dat Michail Soeslow, trouw volgeling van Stalin, die zondag als een der eersten Chrocstsjef mocht verwelkomen, weieens grote invloed zou kunnen hebben op de nieuwe Russische politiek, die naar het zich |aat aanzien een hardere en on verzoenlijker houding tegenover het Westen nastreeft. Advertentie Nü eens iets heel anders De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft vandaag in Den Haag de Commissie Spreiding Rijksinstellingen geïnstalleerd. In zijn installatierede zei minister mr. J. van Aartsen dat er alle reden bestaat om zich op het ruimteprobleem te beraden. Alleen al in Den Haag zijn 42.000 ambtenaren in rijksdienst werkzaam. Het is echter niet mogelijk om het gehele regeringsapparaat naar elders te verplaatsen. Dit zou zo- elke woensdag^ jongensmarkt Tino-Shirts zuiver katoenen tricot, exclusieve P*C dessins speciaal verlaagde J. M. prij leeftijd 4 jaar kleine stijgmg per moot. danige economische en sociale con sequenties hebben, dat Den Haag daarmee beslist niet is geholpen. Maar intussen wordt de ruimte lijke spanning steeds benauwender. Een aantrekkelijke oplossing lijkt het administratieve apparaat te de centraliseren door bepaalde rijks diensten naar elders te verplaatsen. In het buitenland worstelt men met soortgelijke problemen. De maatrege len, die in Parijs en Londen zijn ge troffen kunnen ons tot lering strek ken. Verder hebben in het binnenland enige grote ondernemingen een deel van hun activiteiten naar elders over gebracht. Het verheugde minister Van Aart-i sen, dat in steeds bredere kringen het inzicht rijpt, dat een behoorlijke ruim-1 telijke planning van eminent belang j is voor onze nationale huishouding. De bewindsman geloofde dan ook, dat de commissie Spreiding Rijksin-1 stellingen in een gunstig klimaat haar werk kan beginnen. Nieuw vliegtuig bij proef iu brand maandag bij het opstijgen ,uul ctl, proefvlucht van het vliegveld van At- lanta in brand gevlogen. De vier leden van de bemanning zijn in de vlammen j omgekomen. Het vliegtuig had verder geen inzittenden. lekkerder, gezonder... j SANDWICH j j SPREAD Invulp uzzei niet lang geleden. telwoord. riviervisje. adellijke dame. vereniging, overeenkomst ranonkelachtige plant. model. vlakko. gestukadoorde zr volksplanting. kromming. kunstmatige springbron, beneden in iets. letters. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1 mausoleum, 10. die. 11 kei. 17. rob, 19. teer. Aïda. 12. op. 14 til. nop, 21 nn. 22 toen 28. ros, 31 nuun. 33. aak. 35. 39. mi, 40 ban, 42. teer, 44. Epen, 45. ferm.. Verticaal: 2. A.D., 3. uit, 4. sein, 5 la, 6. eik. 7 Uden. 8. Maine, 9. port. 13. Poot. 15. log, 18. been, 20 por, 23. neus, 25. moa. 27. ruit, 29. Sam. 30. robe, 32. neef. 34* kin, 36. sap, 38 ree, 41. Ne. 43. Rr. De Westberliinse autoriteiten hebben gisteren de 50.000sle vluchteling in 1960 geregistreerd, uit Oost-Duitsland. Zij verklaarden dat de vluchtelingen stroom groter is dan vorig jaar toen de 50.000ste vluchteling op 24 juli in West- Berlijn aankwam. Over vorige week be droeg het aantal 4158. Als een van de belangrijkste oorzaken van de toegenomen stroom vluchtelingen wordt het collectivisatieprogramma van de Oostduitse landbouw gezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5