Gevarieerd en hoogstaand programma van Toonkunst Ouders van jonge K. en G.-ers hoorden hun zonen Het V.G.L.O. kan dienen als sehakelschool voor liet rijpende kind Gemeenteraad van Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 24 MEI 1960 Agenda voor Leiden Dinsdag Schouwburg, 7.30 uur: Uitvoering speel tuinvereniging Ons Eiland. Woensdag Snouck Hurgronje-huis, Rapenburg 61. 8 uur: Herdenking 40-jarig bestaan Oos ters Genootschap in Nederland. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12-50 tot 1.20 uur: Middagpauzebijeenkomst. Pieterskerk, 7-30 tot 8 uur; Avondstilte Wassenaar, Kasteel Oud-Wassenaar 20.15 uur: Leids Studenten Cabaret voor Anjerfonds. Donderdag Valkenburg (ZH), 10.15—13 uur: Her denking gevallenen v.m. 4 R.I. Station, 8 uur; Vertrek touringcar NCReisV voor excursie Afsluitdijk en Velser tunnel. Vrijdag De Harmonie, 8 uur; Expogé. avond L. Smit en Co's Sleepdienst uit Rotterdam. Koor Pieterskerk, 7-15-7.50 uur: Avond gebed voor iedereen. Gulden Vlies, 8 uur: Ledenvergadering Leidsche Kunstkring Voor Allen. Nieuw Minerva, 35 uur; Afscheids receptie zuster D. van Bemmel. Zaterdag Roomburgerweg bij Wilhelminabrug. 1.45 uur: vereniging Oud-Leiden, fiets tocht met onbekende bestemming. Prytaneum, 3.30—5 uur: Receptie t.g.v 25-jarig bestaan Atletiek Vriendenkring „Holland". Zomerzorg, 3 uur: JlBfcheologisdhe Werkgemeenschap voor westelijk Neder land. De Burcht, 3—5 u.; Receptie t.g.v. 20- jarig bestaan Leidse Bond van Volks- tuindersverenigingen. Stadsgehoorzaal, 8 uur; Feest Volks tuinders. Hollandsche Constructie, 10-30 u.; Aan deelhoudersvergadering. Ned. Elektrolasch, 11.30 uur: Aandeel houdersvergadering. Recreatiezaal Doelenkazerne, 3—5 uur: Receptie t-g.v. derde lustrum Bond van Ned. Militaire Oorlogsslachtoffers: 8 u.: feestavond met blijspel Pukkel en Puk kel door gezelschap Jacq. van Bijlevelt. NZH-lijn Leiderdorp-Katwijk, 2-10 u.; fietsers noordpoort vliegkamp Valken burg, 2.40 uur; Excursie NCReisV. naar Pan van Persein te Katwijk. Pomonaterrein, Nachtegaallaan, 6-30 uur; voetbalwedstrijd t.b.v. kerkbouw; kerkeraa.d tegen Eben Haëzer. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Meisjes, Mambo's en Whisky (18 jaar); donderdag (2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur): Und Abends in die Scala (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag ook 4.45 uur): Conny, een meisje van 16 (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur. Vlonderdag ook 4.45 uur):. Shalom, het wonder van Israël (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De slavin van Haroea (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag ook 4.45 uur): Wir Wunderkinder (alle leeftijden); 's morgens 10.30 en 11.30 uur: Het huwelijk van prinses Margaret (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur, donderdag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur); Freddy unter fremden Sternen (alle leeftijden). Apotheken Geopend: apotheek Herdingh en Blan ken, Hogewoerd 171, teL 20502. Tentoonstellingen Academiegebouw, gouaches Johan van den Berg en illustrators Ecole de Paris (tot 29 mei). Rijksmuseum van Oudheden, Huls en huisraad in d£ Griekse en Romeinse oudheid (t.m. 3 juli). Musea, instituten, leeszalen c.d. Jeugdlbiblitheek. leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. PiilgrimtfaUiers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Goede musici in Leiden e.o. TAE EINDUITVOERING van de Leidse Maatschappij voor Toonkunst is een jaarlijks terugkerend evenement, dat steeds grote en hartelijke belangstelling ondervindt: Vele verwanten en vrienden willen er getuigen van zijn. Men luistert ten hoogste geïnteresseerd en gaarne bewonderend, spreekt tussen de yAtvoeringen en in de pauze over niets anders. Zo was het ook deze keer in de foyer van de Gehoorzaal. Het programma van zo'n avond is volumineus en bont, het voldoet nauwelijks aan welke eis van een normale samenstelling ook, al wordt er wel naar een zekere lijn gestreefd. En op de tijd, dat een gewoon concert eindigt, begint hier de pauze. n uitgebreid souper met zoveel gan gen vergt zeker een ijzersterke muzikale maag en een niet falende digestie. Maai daarover niet getobd: het is en het kan immers niet anders. Wat Toonkunst met zijn bekwame docentenstaf kan bereiken, hoort men hier .ondanks formele zwarig heden met geïnteresseerde aandacht Niet zelden ook steeg deze gaarne toe gewijde aandacht tot het niveau van be wondering. Het zijn de zeer gevorderden, die bij deze gelegenheid optreden en zij doen hun school en hun docenten alle eer aan. Uiteraard kan hier niet de vakrou tine worden verwacht, al gebeurde het nu en dan wel, dat men zich het verschil nauwelijks bewust werd. Ter inleiding kondigde de directeur, Henk Geirnaert, het optreden van jeugdorkest aan. Hij zelf dirigeerde, derwijl piano spelend, dit ensemble i: uitvoering van een zeer gematigd dern klinkende miniatuur-symfonie Jurriaan Andriessen. Volkslied-achtige melodieën maakten het werk sympathiek voor uitvoerders en toehoorders beide. De jongelui deden het werkelijk heel v dienstelijk. De dames W. C. A. Hennes-Van Aelst A. G. van Veen-Ten Hoope speelden bij zonder vaardig, evenwichtig en gecon centreerd met een eerlijk, heldere klank Bachs Concert voor twee piano's, bewerking door de componist zelf eer een ander concert. Het Toonkunst-orkest, dat onder de le vendige, alles overziende, exacte leiding de heer L. Dispa, reeds met een Con certo grosso in e-moll van Handel een alleszins deugdelijke prestatie had ver- icht. begeleidde ook in Bach. Een fluiten-duet, mejuffrouw A. van Houten en de heer J. Anschütz, blies een deel van het Concert in G van Domenico Cimarosa. Op enkele 'onregelmatigheden in de samenwerking en een paar mo ran verdoezeling der lijnen na hun spel zeer te waarderen. Het tempo i>m redenen van stijl en aanwezige mogelijkheden wat te hoog. Sprekend Mevrouw G. van Hest-Van Splinteren rong op heel muzikale wijze werk van Handel en Purcell Haar stem'is mooi en goed geëgaliseerd in alle registers, maar het meest sprekend in het laagste. De techniek is reeds aanmerkelijk gevorderd, doch de articulatie kan nog aan duidelijk heid winnen. Purcello Hark! the echoing slaagde het overtuigendst. 1 een concert voor vier violen va Italiaan Leo verving de leermeester Adolphe Poth zijn zieke leerling E M11J- derijen. De overige kwartetgenoten waren mej. Van Houten en de heren K. Koerts R. Locher. Men moest respect gevoe- voor de verzorgde zuivere toon nauwkeurige samenwerking van deze amateur-spelers, die toch waarlijk geen cure hadden ondernomen. Romantiek De achttiende eeuw vond een abrupt einde met twee door en door romantische pianowerkjes Murmure van Durand Chanson de l'eau van Lutz die mej. Er komt een speeltuin in Lciden-Z.-West Gisteravond had in Het Boshuis achter de Hoflaan in Leiden-Zuid-West eer spreking plaats tussen een aantal bewo- van deze wijk en het bestuur van de Bond van Speeltuinverenigingen te Leiden, met het doel in deze stadswijk tot de oprichting van een speeltuinver eniging te komen. Op deze bespreking werd het woord gevoerd door de heer Vijlbrief, tweede secretaris van de Nederlandse Unie van Speeltuin-Organi saties (N.Ü.S.O.), die het belang van het speeltuinwerk uiteenzette. Uit de vragen welke naar aanleiding in deze uiteenzetting naar voren kwa- en, bleek duidelijk dat een speeltuin 1 dit stadsdeel zeer gewenst is. Er is een voorlopig bestuur gevormd, dat de plannen zal uitwerken. Het se cretariaat is voorlopig gevestigd Titus Brandsmalaan, 34. Binnenkort zal een pro- paganda-actie tot ledenwerving voor de- dertiende speeltuinvereniging in Lei den worden gevoerd. V.I.R.O. Leiden-Oegstgeest Dr. Van Santen sprak over de Soedan in de moderne tijd TAr. P. C. van Santen, gewezen adviseur inzake het volkenrecht voor de republiek van' Soedan, sprak gisteravond in het gebouw van de Natio nale Levensverzekeringsbank aan het Rapenburg voor de afdeling Leiden- Oegstgeest van de Ned. Vereniging voor Internationale Rechtsorde. Hij had zijn onderwerp getiteld „Soedan in de moderne tijd" en ging achtereenvol gens na het zelfbestuur van de Soedan, de daardoor mogelijke deelneming in de wereldpolitiek en in het economische wereldverkeer en de uitwisse ling van culturele waarden. De zelfstandigwording van de Soedan per 1 januari 1956 verliep vrij gemak kelijk, mede doordat in de voormalige Engels-Egyptische Soedan een vrij goed functionerend bestuursapparaat was ont wikkeld alsmede een uitstekend ambte narenkorps. Ook de rechtspraak is er buitengewoon objectief en zuiver. De belangrijkste moeilijkheden, die de Soedan bij het pas zelfstandig-zijn ondervindt, vloeien voort uit de dubbel zinnige houding van Egypte, dat onder meer door het belang bij de Nijl voort durend een waakzaam oog op dit wat grootte betreft achtste land der wereld blijft houden. In het noorden is de be volking sterk Arabisch georiënteerd, in het zuiden wonen laag ontwikkelde ne gers. Neutraliteit In de wereldpolitiek streeft de jonge staat Soedan naar een zo groot moge lijke neutraliteit, behalve ten opzichte van de Arabische landen. (Zo is de Soedan doelbewust lid van de Arabische Liga). Voorts heeft het land een inten sief lidmaatschap van de V.N. Naast deze politieke activiteiten wordt alles in het werk gesteld om de economische ontwikkeling te ver snellen, onder meer door het aanleg gen van wegen en elektriciteitscen trales. Er is reeds een uitstekende luchtverbinding met een goed geou tilleerd vliegveld, waarvan dagelijks vele toestellen uit allerlei landen ge bruik maken. Ook op cultureel gebied is de Soedan actief, zoals blijkt uit de vele scholen. Er is thans ook een geheel zelfstandige In zijn slotwoord noemde dr. Van San ten de Soedan in verschillend opzicht een prototype van een pas zelfstandig land. Dit is mede te danken aan de be trekkelijke eenheid op het gebied van de taal en de godsdienst. Na de pauze werden dia's vertoond en ten slotte volgde een bespreking. De bijeenkomst stond onder leiding, van dr. ir. H. M. J. Hart. dr. H. M. Hazevoet met een open kl een wat fors toucher, en intelligent tolkte. Voordat de pauze inging, zongen dames en heren uit de ensemble-klas, als solist, als inzet en kwintet een fragment uit Mozarts Zauberflöte. Daaraan kwamen o.m. Papageno en Papagena en de „drei Damen" te pas. Zij deden het allemaal natuurlijk, begrijpend, zo goed in st luchthartig, spottend, geestig, al naar 1 geviel, dat een compliment hier voluit verdiend is. Mevrouw Leni-Stevens-Ridderhof, die dit alles met zoveel zorg en zo voortreffe lijk had voorbereid en haar echtgenoot, de heer Loek Stevens, die zich een tengewoon Mozart-planist betoonde, ren zelf ook enthousiast over wat de opera-vocalisten hadden gepresteerd. Eén voor één kregen de prominenten van de lerares een omhelzing. Het tweede deel van de avond werd ingezet door een zeer aan vaardbare vertolking van de solo in één der Es-dur hoorn-concerten van Mozart door de heer T. B. Bierman. Zijn toon was mooi, het tempo en de opvatting waren verantwoord en, wat heel wat zegt, de hoorn maakte geen enkele escapade. Prof. dr. P. Th. Oosterhoff speelde Ravels Le tombeau de Coupérin het be roemde Menuet. De pianist bleef zeer terecht objectief, distancieerde zich, naar 's componisten bedoeling, van zichzelf, zodat een natuur getrouwe vertolking ontstond. Een prestatie van belang verichtte de heer J. van Ham met de uitvoe ring van de klarinetsolo in de Sonate van Brahms opus 120, no. 1. Hij deed niet overdreven romantisch, egali seerde de toon door de zo verrader lijke registers heen op uitstekende wijze. Mej. M. Ruygh assisteerde hem aan de piano op gelijkwaardige wijze. Mej. F. Dantuma besloot met een piano solo van Albeniz: El puerto uit Iberia. Zij speelde heel verdienstelijk, al werd de impressionistische sfeer niet bepaald ge raffineerd getroffen. Ook deze einduitvoering was er één van goede kwaliteit en vol eerlijk ent housiasme voor de muziek, door docenten en executanten in ruime mate opge bracht. Joh. van Wolfswinkel Kerkcraad legen jongelui Zaterdagavond half zeven begint op het terrein aan de Nachtegaallaan een voetbalwedstrijd tussen leden van de Gereformeerde kerkeraad van Leiden en leden van de j.v. Eben Haëzer. De opbrengst komt ten goede aan het kerk- bouwfonds. Reeds lang koesterden de ouders van de jeugdige tambours en pijpers van „K. G." de wens om de pres taties van „Jong K. G." eens te be luisteren op een aparte uitvoerings avond. Weliswaar treedt het gehele tambour- en pijperkorps regelmatig bij zaaluitvoeringen op, doch de pres taties van de junioren komen dan niet altijd geheel tot hun recht. Na, de vorig jaar gehouden eerste lus trumuitvoering van „Jong K. besloot Jiet bestuur aan dit verlangen tegemoet te komen en voortaan ieder jaar een ouderavond te organiseren, opdat de ouders inderdaad de vorde ringen van hun zonen kunnen vol gen. In de tot de laatste plaats bezette zaal van het Antonius-clubhuis had gisteren de eerste ouderavond plaats en de jeug dige tamboers en pijpers hebben terdege laten horen tot welke prestaties zij on der lexdmg van hun dirigenten, de heren J. v. d. Tuin en H. Rijnsburger, in staat zijn. Door ziekte van de voorzitter, de heer J. IJzerman, werd het welkomstwoord gesproken door de heer M. H. de Reede, die erop wees, dat de ouderavonden, ia tegenstelling tot de verwachting, helaas niet gratis toegankelijk kunnen worden gesteld, daar de kosten vrij hoog blijken te zijn. Met een enkel woord m< reende hij nog het verlies, dat „K. ei heeft geleden door het overlijden oud-voorzitter J. van Leeuwen, die bijna jaar lang zijn stempel op ,,K. en G." heeft gedrukt en het korps tot grote hoogte opvoerde. Het programma werd geopend door de jeugdige pijpers, die o.l.v. de heer Tuin een drietal nummers in speciale uitvoering ten gehore brachten en al direct veel bijval oogstten. Een groepje solisten bracht o.l.v. Rien de Reede met Leids kantongerecht Veertig gulden voor geen t.v.-kaart Het wekelijkse kantongerecht-mcnu i Lelden bevat meestal aanrijdingen •erkeersovertredlngen. Gisteren was ven een verandering toen een 45-jarige Katwijker voor de groene tafel kwam. Die had zijn aangiftebiljet voor de aankoop een t.v.-toestel onjuist ingevuld. In plaats van december 1958 had hij augus tus 1959 Ingevuld. De officier eiste 50 gulden boete of 10 dagen hechtenis. Ter zitting vertelde hy nog een verward ver haal over een ander toestel en zei ƒ20 aan de PTT te hebben betaald. De rech ter vonniste 10 gulden lager dan de els. Een Sassenheims vertegenwoordiger as de rijksweg 4 opgereden zonder te kijken of de weg vrij was. Een passerende wagen had maar op het nippertje een veilig heenkomen gezocht. De officier vond het heel gevaarlijk en eiste 60, omdat verdachte deze weg dagelijks rijdt. De politie controleert de weg regelmatig, juist door het grote aantal vcrkccrsovex- tredingen. De uitspraak was conform. Een land/bouwer uit de Haarlemmer- leer had zijn auto fout geparkeerd op de Leidse Vismarkt. Een politieman had hem gesommeerd door te rijden en toen er een botsing ontstaan. Vonnis: J 5 of 1 dag. 1 39-jarige chauffeur had de bocht Nieuwe RijnHooigracht te kort geno- en daarbij een gevel beschadigd. De kantonrechter waarschuwde hem voor het gebruik van alcohol, want dat kan gevolgen hebben. De chauffeur was ook nog doorgereden. De eis en het von- /aren 60 of 12 dagen. pianobegeleiding van Ada v. d. Bent, tweetal niet gemakkelijke opgaafjes tot een goed eind. Dat cr onder de jonge K. en G.-ers ook zangers schuilen, be wees een zanggroepje, dat o.l.v. de heer v. d. Tuin enkele populaire liedjes ten beste gaf. Elkaar afwisselend verraste het tamboer- en pijperkorps de aai zigen voorts met een geslaagde non-stop- 8how. Het hoogtepunt van dit optreden was, toen men gezamenlijk de eigen „Jong K. en G."-defileermars liet horen. Het gedeelte na de pauze werd gevuld met het optreden van de toneelgroep „Jong en Jolig" die onder de beproefde regie van Henk v. d. Broek het uit twee bedrijven bestaande blijspel „En dat is Kitty" opvoerde. Men heeft zich weei kostelijk geamuseerd met het expressie ve spel van deze toneelgroep. ONZeWOtft*TtP GEMEENTE LEIDEN Of/iciëJe publicatie» de Maresingel, voorzover gelegen tussen de Pasteurstraat en de Prins Frederik- straat, alsmede de Korte Hansenstraat de Hansenstraat, met ingang van heden voor de duur der werkzaamheden het wegdek, zijn afgesloten voor het keer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee, in beide richtingen. De door het verkeer te volgen route zal voorzover nodig ter plaatse door borden worden aangegeven. VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij in verband met de vernieuwing van de Gansoordbrug, de volgende tijdelijke verkeersmaatregelen hebben. vastge steld: 1. geslotenverklaring van de Gansoord brug en de Watersteeg voor alle keer in beide richtingen, ingaande 25 mei a.s.; geslotenverklaring van de Nieuwe Rijn, voorzover gelegen tussen de Middelstegracht en de Karnemelks- brug, voor alle rij verkeer in beide richtingen, ingaande 30 mei a.s. De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse door borden worden aan gegeven. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Voorlichting in Den Burcht TN SAMENWERKING met de afdeling jeugdbemiddeling van het Gewes- telijk Arbeidsbureau belegden de openbare en Christelijke scholen voor Voortgezet Lager Onderwijs te Leiden een contactavond in de kleine zaal van „Den Burcht". Het is een goede gewoonte van deze scholen om de ouders van de leerlingen en de leerlingen zelf een idee te geven van de vele mogelijkheden, die het V.G.L.O. zijn scholieren biedt, ten aanzien van eventuele verdere studie en functies in het bedrijfsleven. Het V.G.L.O. is er niet alleen voor de kinderen, die nog geen bepaalde studierichting hebben gekozen maar vangt bovendien talrijke scholieren op, die om de een of andere reden op een andere school dreigden te mislukken. Het tracht nu deze kinderen af te leveren aan een school of bedrijf, die (dat) meer de belangstelling heeft van het kind en waar het zijn capaciteiten beter kan ontplooien. Het meer individueel gerichte onderwijs op de scholen voor V.G.L.O. is een waarborg voor de toekomst van de schooljeugd. De directeur van het arbeidsbureau, de heer H. Hazelhoff, heette in zijn openings woord de vele belangstellenden welkom attendeerde op de noodzakelijkheid i een juiste voorlichting bij de beroeps keuze. Mej. H. van der Mey behandelde de beroepskeuze voor het meisje dat het V.G.L.O. verlaat. Naast de mogelijkheid studie op een U.L.O.-school of an dere vorm van voortgezet onderwijs kun de meisjes, die het V.G.L.O. bezocht hebben ook worden toegelaten tot de tweede klas van de primaire opleiding de huishoudschool. Daarna kan het meisje dan verdere cursussen aan deze school volgen ter opleiding van eei roep. Maar ook indien het meisje op haar iiftiende jaar wil gaan werken blijft het eVies: leer verder. De opleiding op school voor V.G.L.O. is daarbij een stevig fundament en er liggen aantrekkelijke beroepen te wachten zoals huishoudassis- tente. kinderverzorgster, kostumière, koopster en kapster. (Advertentie) Telefoonabonnees opgelet De telefonische beroepengids is ver spreid, abonnees en nieuwe aangesloten die deze nog niet hebben ontvangen, wenden zich nu nog tot de uitgever. Vaarna gratis toezending volgt. EURODRUK Nieuwe Molstraat 76 Den Haag Telefoon 33.68.45 (070) Molen Kanaalweg nog steeds zonder gas en licht Op 13 januari van dit jaar plaatsten wij een foto van de molen aan de Kanaalweg toen hij bijna was geres taureerd. De romp en dc kap waren al klaar, maar de wieken vertoonden nog slechts kale roeden. Van de week vervoegde zich ter redactie een geestdriftig molenverzamelaar, de heer A. Landman, Trompstraat 39 Leiden, die dit plaatje wel had ge zien maar het toch heel jammer vond dat de N.L.C. nog steeds geen foto had geplaatst van de molen na dc voltooiing van het herstel. Aan zijn wens om dit alsnog te doen vol doen wij graag, temeer omdat ons be kend is, dat cr in Leiden en omgc- ving velen zijn. die bijzondere belang stelling hebben voor alles wat „des molens" is. Het klaarkomen van een molcnrestauratic is trouwens op zich zelf een markant feit. Het gebeurt nog steeds, dat molens in verval ra ken en worden opgeruimd. Dat is met dc molen aan dc Kanaalweg gelukkig niet gebeurd. Provincie en gemeente hebben tijdig ingezien, dat dit karak- tcristieke accent in deze recreatieve omgeving moest worden behouden en in een staat moest worden ge bracht die dc molen het aanzien weer waard maakte. Wethouder Jongelcen deelde ons desgevraagd mee, dat het college van B. en W. nog steeds geen beslissing heeft genomen over de be stemming van dc molen. Er is wel al aan een gegadigde gedacht. Maar de molen mist nog steeds licht, gas on water en B. en W. willen eerst weten, hoeveel de aanleg daarvan moet gaan kosten. Zij voelen cr niet veel voor, de molen te verhuren voordat deze voorzieningen zijn totstandgekomen. Foto N. van der Horst D', RAADSLEDEN van Leiden hebben gistermiddag hun presentiegeld gauw verdiend, want over de dertig punten tellende agenda deden ze amper een half uur. De heer J. den Boeft en mej. E. H. de Meijer werden benoemd tot resp. tijde lijk leraar en tijdelijk lerares in de klas sieke talen aan het gymnasium, de heer L. J. Stokihuyzen tot tijdelijk leraar In de liohamelijke oefening en de heer P. Kuijper tot tijdelijk leraar in de na tuurkunde aan het Rembrandt-lyceura. mevrouw E. S. F. de Jong-Feteris tot tijdelijk lerares in de Nederlandse taal en letterkunde, de heer C. van de Ket terij tot tijdelijk leraar in de Neder landse laai en letterkunde en de heer J. Willemse tot tijdelijk leraar in de Franse taal en letterkunde aan de HBS voor meisjes, mej, L. Stegeman tot on derwijzeres aan de TeLdersschool en mej. A. F. van der Made tot onderwijze res aan de Lucas van Leydenschool, mej. J. F. Bakker tot onderwijzeres aan de Du Rieuschool en mej. E. de Ruiter tot onderwijzeres aan de Dr. Van Voort- huysenschool. Aan mej. A. A. van Leeuwen werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Lorentz-school. Aan het bestuur van de Vereniging voor christelijk onderwijs (Hervormde schoolvereniging) werd medewerking verleend voor de stichting van een school voor uitgebreid lager onderwijs met zes leslokalen en twee vaklokalen in het zuid-westen van Leiden. Deze schoolvereniging kreeg tevens mede werking voor het treffen van brandvei ligheidsvoorzieningen in de scholen Oosterstraat en Munnikenstraat. Een krediet van f 17.550 werd verleend voor onderhouds- en verbeteringswerkzaam heden aan de gemeentelijke gymnas tieklokalen Haverstraat, Rijnsburger- singel en Zuidsingel. De raad oordeelde de oprichting en in standhouding van een avondschool voor individueel lager technisch onderwijs, verbonden aan de gemeentelijke be- drijfstechnische school, nodig. Het kre diet voor de aanleg van recreatieter reinen in het noorden van Leiden werd verhoogd met f131.100 (het was f429.600). De raad machtigde B. en W. met de N.S. een overeenkomst aan te gaan in zake het maken, gebruiken, onderhou den en vernieuwen van een overweg in de verbindingsspoorbaan naar de He rensingel en in de baan naar de stede lijke lichtfabrieken. De verordening op de heffing en invordering van een be lasting onder de naam van straatbe lasting werd, behoudens een kleine wijziging, aangenomen. Mr. Woudstra (prot.-chr.) verzoaht om deze wijziging. Artikel 8 luidt nu zo, dat geen belasting verschuldigd is wegens gebouwde eigen dommen. die uitsluitend dienen voor de openbare eredienst. Het tarief voor degeest en Voorgeest werd op f9.10 per dag gebracht. De raad voteerde een bedrag vai t 1800 voor voorzieningen in het ge meente-archief. Schilderijcnrekken De Lakenhal kosten f8400. Dc vakantie regeling voor sigarenwinkeliers werd aangenomen. De raad ging qiet over tot vaststelling van een verordening, waar bij in juni, juli en augustus voor Je winkels in antiek en curiosa tot 21 uur vrijstelling wordt verleend van de be paling van de winkelsluitingswet. Spoorweg-jubileum Volgende week dinsdag viert de lieer B. C. Jongste, ploegbaas bij de Neder landse Spoorwegen te Leiden, zijn veer tigjarig jubileum. Door geregeld bezoek aan verschillende bedrijven kan het arbeidsbureau in sa menwerking met de leerkrachten van het V.G.L.O. een geschikte werkkring vinden, die is aangepast aan het karakter en d« capaciteiten van het meisia- T)e jongens De heer H. de Bree sprak over de keu/." voor de jongens. Ook hier zijn twee mo gelijkheden: doorstuderen of werken, maar wat je ook wilt worden, ga naar een school om verder te leren in het vak dat gekozen is. Het V.G.L.O. kan dienen als basis voor verdere studie aan 'n U.L.O.- school. een school voor land- en tuinbouw- ondenvijs of een school voor ander voort- eezet onderwiis. In 1950 is ingesteld de symbiose van V.G.L.O met de Lagere Technische School aan de Haagweg, waarbij de leer lingen gedurende 2 x 3li uur per week in handvaardigheidsvakken onderwijs krijgen. De leerlingen die deze symbiose hebben gevolgd kunnen direct in de tweede klas der L.T.S. worden geplaatst. Voor wie wil gaan werken is het V.G. L.O. een hechte basis waarop men kan voortbouwen door middel van studie en praktijk tot men een goed vakman is ge worden. Voor de toekomstige industrie- arbeiders, werkers in het bouwbedrijf, grafische beroepen, textielbedrijven c.d. is het zogenaamde Iccrlingenstelsel inge steld, waarbij de jongens in de bedrijven zowel praktisch als theoretisch worden geschoold. Na enkele goede raadgevingen te hebben gegeven over het solliciteren besloot de heer De Bree met dc woorden; Studeren in jonge jaren geeft vreugde in het werk, ook later. Na de pauze beantwoordde de heer De Bree enkele vragen, waarna een film werd getoond, die een staalkaart bleek te zijn van de Nederlandse industrie en een en ander nog eens visueel toelichtte. De heer J. G. Wilterdink, hoofd van de openbare school voor V.G.L.O., besloot deze leerzame avond mede namens zijn collega J. L. de Vries van de Chr. school V.G.L.O. met dank te brengen aan de heer Hazelhoff en zijn staf voor het beleggen van deze bijeenkomst. Hij legde de nadruk op dat wellicht vele teleur stellingen voorkomen zouden kunnen orden, zowel bij de ouders als bij de leerlingen, indien de kinderen eerst één aar op een school voor V.GX.O. doorbrengen, alvorens verder te stude- ,want voor een groot aantal kinderen blijkt de rechtstreekse overgang van de lagere school naar het middelbaar onderwijs en het uitgebreid lager onder wijs te groot te zijn. Het V.G.L O. kan als sehakelschool dienen voor het rijpende kind en is in staat door dc samenwerking met de L.T.S. en het arbeidsbureau eeD beter gefundeerd advies te geven. Tweede musieibuurt in Leiden Z.-West B. en W. van Leiden hebben besloten lan een aantal straten ten zuid-wesfen i-an het kruispunt Vijf-Meilaan-Churchill- laan de volgende namen te geven: Cesar Franckstraat, Mozartstraat, Debussystr., Moessorgskistraat, Chopinstraat, Ravel- straat, Brucknerstraat, Schubertlaan, Schubertplein, Verdistraat, Brahmslaan, Beethovenlaan, Vivaldistraat, Corellistr., Toscaninilaan, Bachstraat. Hierbij wordt opgemerkt, dat aan de Moessorgskistraat geen woningen komen te staan. Jubileum bij Brill Gisteren herdacht de heer C. Vooys. vorm-voorbereider bij de N.V. boek handel cn drukkerij v.h. E. J. Brill, het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst trad. In aanwezigheid van het gehele personeel, voor een speciale huldiging bijeengekomen, voerde als eerste de heer F. C. Wieder jr., directeur der N.V., het woord. Hij wees op de bijzondere tussenpositie tussen zetterij en drukkerij, die het werk van de jubilaris met zich brengt, cn releveerde diens uitstekend vakmanschap en grote toewijding. Hij bood hem als stoffelijk blijk van erken telijkheid namens de directie een enve loppe met inhoud aan. Namens het technisch personeel sprak de heer J. de Koning, bedrijfsleider, die speciaal herinnerde aan de uitstekende wijze, waarop de heer Vooys al die jaren zich aan de steeds veranderende techniek had weten aan tc passen. Ten slotte bracht de heer C. J. Oostwouder, chef der afdeling calculatie, de jubilaris hulde namens het administratief personeel. Beide sprekers overhandigden de heer Vooys enige geschenken ter herinnering aan dit jubileum, dat met een gezellig samenzijn werd besloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3