Vloedgolf veroorzaakt thans ook ramp in Japan ïlieuiue $eiiisct\c ÜTouranl ©ffiil Joden arresteren grootste vijand Amerika bedreigt de wereldvrede Psychopaat bekent moord te hebben gepleegd In Chili negenhonderd doden? Adolf Eichmann in Israël Slapende bevolking door watermassa overvallen Gromyko in Veiligheidsraad: Weinig kans op aanneming van So wj et-nota Weduwe groef mee aan eigen graf Met bijlslagen en messteken Amerikanen vrijgelaten Met ingang van 1 juli Goederenvervoer N.S. wordt goedkoper DINSDAG 24 MEI 1960 BUREAUS Steeostraai 3? Directie Redactie, Abonnementen- Ad verten tie-afdeüng Tea 31441 Eenenveertigste jaargang 110. 11876 rectie: r uiK.vJL'B Dfdredacteax: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIOtSAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is ahfbleotn myn hert ia legljenspoef HEELAL in Ahoy'hal 1942: Kerend getij Dit jaar al 50.000 vluchtelingen De Westberlijnse autoriteiten hebben gisteren de 50.000ste vluchteling in 1960 geregistreerd, afkomstig uit Oost-Duits- land. Zij verklaarden dat de vluchtelin genstroom veel groter is dan vorig jaar toen de 50.000ste vluchteling op 24 juli in West-Berlijn aankwam. Over vorige week bedroeg het aantal 4158. Als een van de belangrijkste oorzaken van de toegenomen stroom vluchtelingen wordt het collectivisatieprogramma van de Oostduitse landbouw gezien. V erantwoordelijk voor moord op 6 milj. mensen I AE AANHOUDENDE reeks aardschokken, die gisteren de kuststroken van de Zuidamerikaanse staat Chili voor de derde achtereenvolgende dag hebben geteisterd, hebben het water van de Stille Oceaan onstuitbaar in beweging gebracht. In angstwekkende korte tijd overbrugden de vloed golven de vele duizenden mijlen van de oceaan en zaaiden dood en vernie ling aan de kusten van de talloze eilanden. In Japan werd de bevolking van de kusteilanden overvallen door de springvloed. Eerst toen de golven die soms een hoogte van zes meter bereikten het eiland Honsjoe hadden overrompeld, werd de bevolking gealarmeerd. Het officiële dodencijfer in Chili was vanochtend vierhonderd. Er zouden achthonderd vermisten zijn. Volgens niet-officiële berichten zijn echter negenhonderd mensen om het leven gekomen, zijn er circa 15.000 gewonden en honderdduizenden daklozen. In een gebied van 23.000 vierkante kilometer treft men vol ledig verwoeste steden en dorpen aan. een spe A DOLF EICHMANN, de man die voor de nazi's een vernieti gingsprogram organiseerde waarvan zes miljoen Joden het slachtoffer zijn geworden, is in Israël aange houden. Met deze mededeling ciale zitting van het kabinet wekte premier Ben Goerion gistermiddag grote beroering onder het Israëlische volk. Ben Goerion deelde mee, dat agenten van de Israëlische geheime dienst vijftien jaar lang jacht hebben gemaakt op de man, die grootste in leven zijnde vijand van het Joodse volk wordt genoemd. Eich- i zal voor een Israëlische recht bank worden geleid. Tegen hem werd een voorlopige hechtenis van vijftien dagen uitgevaardigd. Hoewel in Israël de doodstraf werd afgeschaft, geldt voor nazi-oorlogs- misdaden nog steeds een uitzondering. Het is echter mogelijk, dat West- Duitsland de uitlevering van Eich mann vraagt om hem wegens in Duits land gepleegde misdaden te kunnen berechten. Adolf Eichmann is wellicht de meest gezochte oorlogsmisdadiger. Algemeen wordt aangenomen, dat hij de laatste jaren in Koeweit verbleef. Sinds het laatste oor logsjaar, toen hij werd gezien met de beruchte nazi-leider Ernst Kaltcnbrunner, is zijn naam ech ter opgedoken in verscheidene Zuidamerikaanse landen, Zwitser land, het Midden-Oosten en zelfs in Israël, de staat die het meest betrokken was bij zijn arrestatie en berechting. Eichmann werd 54 jaar geleden ge boren in Solingen, in het Roergebied. Hij studeerde voor ingenieur. Van 1925 tot 1927 was hij vertegenwoor diger van een energiebedrijf in Oos tenrijk, later van de Vacuum Oil Co In 1932 trad hij toe tot de illegale >S-organisatie. Hij werd door de Va- i Oil ontslagen toen zijn politieke ispiraties bekend werden. In 1934, na le moord op de Oostenrijkse kanse lier Dolfusz door de nazi's, vluchtte chmann naar Duitsland waar hij ch aansloot bij de Sicherheitsdienst Na de Anschluss keerde Eichmann aar Oostenrijk terug als hoofd van et Bureau voor Joodse emigratie. Zo oemden nazi's het bureau dat de de- rtatie van de Joden organiseerde ater in 1939 toen hij naar Praag overgeplaatst beroemde Eich- in zich er op dat hij 35.000 Joden een nieuwe „verblijfplaats" had be zorgd. In 1941 besloten de nazi's Eichmann hoofd te maken van een afdeling van de Sicherheitsdienst. die was belast met de „Lösung der Juden Frage". Met de dood van zes miljoen Joden loste Eichmann dit vraagstuk op. Er wordt verteld, dat Eichmann persoonlijk heeft toegezien op de liquidatie van de Joden in Boe dapest. In het bezette Boedapest van 1944 stelde hij voor „bloed tegen geld" te ruilen. Als de Jood se autoriteiten de Duitsers 10.000 legervrachtauto's zouden geven, zou een miljoen Joden in vrijheid worden gesteld: één auto voor 100 Joden. Volgens de tenlastelegging is Eich mann, die vloeiend Hebreeuws en Jiddisch spreekt, rechtstreeks belast geweest met de uitroeiing van de Joodse gemeenschappen in Duitsland Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Polen en Hongarije. De aardbeving van zaterdag was krachtiger dan die van 1939, toen 30.000 Chilenen om het leven kwamen Die van zondag was echter nog hevi ger en slechts te vergelijken met de aardbeving die in 1906 San Francisco verwoestte. De vloedgolf, die de Chileense kust plaatsen teisterde, heeft nu dus ook in Japan een ramp veroorzaakt. Vol gens een bericht uit Tokio zijn 84 mensen om het leven gekomen en worden er 78 vermist. Van de zijde der Amerikaanse luchtmacht is ech ter meegedeeld dat alleen al in Mo- moeisji naar schatting 150 mensen om het leven zijn gekomen. Er zijn 40.200 huizen overstroomd, waarvan 58Ö0 zijn beschadigd, verwoest of weggespoeld, terwijl 1690 schepen op het land ge smeten werden of kapseisden. Geen waarschuwing Grote ontstemming bestaat in Japan over het feit, dat de eilanden getrof fen werden terwijl de bevolking sliep Van de Amerikaanse autoriteiten te Honoloeloe waren gistermiddag wel iswaar berichten ontvangen over een mogelijke vloedgolf, maar een werke lijke waarschuwing werd pas van ochtend om vijf uur ontvangen, toen de eerste golven Japan al hadden ge troffen. afgekondigd. Een ooggetuige vertelde, dat de springgolven komen aanrol len „met het lawaai van een vracht- trein". Een verslaggever zei in een telefoongesprek: Hilo (op één na de grootste stad van de eilandengroep) geeft een beeld van de grootste ver nieling te zien. Er zijn veel gewonden; in gebouwen zitten mensen opgesloten. Huizen stortten in of werden door de golven honderden meters landinwaarts gedrongen. De eerste golf bereikte het eiland Hawaii om 12.25 uur, de tweede volg de 25 minuten later en weer een kwar tier later daverde een derde golfmuur tegen de kusten van het eiland. De vierde golf kwam een uur na de eerste. Functionarissen van de bescher- lingsdiensten werken onder hoog spanning. Zij hebben er geen idee van hoeveel mensen niet tijdig naar hoger gelegen streken konden vluchten. On der de puinhopen van de ondergelopen steden verwacht men een groot aan tal slachtoffers aan te treffen. De springvloed bereikte ook de oostkust van noordelijk Auckland. Boten werden losgeslagen en sommige kapseisden. In een gedeelte van de haven van Auckland stond op een gegeven moment 2.40 meter water en het volgende ogenblik was het daar helemaal droog. De westkust van de Verenigde Sta ten toonde hetzelfde beeld. In Los Angeles werd het springtij gevolgd door buitengewoon laag tij. waardoor de meerlijnen van schepen braken en de vaartuigen op drift raakten. In Californië. waar,? de golven 1.20 tot 1.50 meter hoger waren dan normaal wérden ongeveer 300 boten losgesla gen. Kleine aanlegsteigers werden los geslagen en dreven tezamen met de gemeerde jachten weg. Hetzelfde beeld ertoont de oostkust van Nieuw- Zeelahd. Het ministerie van buitenlandse zaken Den Haag heeft bericht uit Chili ont- ngen, dat de Nederlandse kolonie te Santiago en Valparaiso en omgeving on- DE E RUSSISCHE minister van bui tenlandse zaken Gromyko hpof< gisteravond in de Veiligheidsraad een motie ingediend, waarin „exc aggressieve daden van de Ameri kaanse luchtmacht tegen de Sowjet- unie" een bedreiging van de wereld vrede worden genoemd. Bij de heropening van het oorlogsmu seum in Overloon heeft prinses Irene onder anderen ge sproken met dc minister-president, prof. dr. J. E. de Quay en twee van diens voorgangers, de ministers van staat prof. mr. P. S. Gerbrandy en dr. W. Drees. Prof. De Guay zei in een toespraak onder meer: De vlam welke de Prinses zal ontsteken, moet gezien worden als dende vlam van len dat de 26-jarige schoenmakers knecht W. M. F. van Z., na een hoor van tweeënhalf uur, heeft bekend ongeveer tien dagen geleden de 59- jarige weduwe M. M. DijkerClaey te hebben vermoord. Haar lijk heeft hij daarna in haar tuin begraven Over zijn motief heeft Van Z. zich nog niet uitgelaten. Waarschijnlijk is echter dat hij belust was op haar geld fenkele honderden guldens). Ook is het niet onmogelijk dat Van Z.. die geruime tijd bij de weduwe in de kost is geweest en meer dan vriendschap pelijke betrekkingen met haar heëft onderhouden, genoeg van haar had gekregen, ondanks dat zij hem bij herhaling kostbare geschenken heef! gegeven, zoals een fiets en een horloge.' Van Z. heeft de vrouw op gruwelijke wijze ter dood gebracht met een bijlslag :n aantal messteken in hals en borst. Enige tijd later heeft hij het lijk, na ït in jute zakken gewikkeld te hebben, i de achtertuin van de woning vai rouw begraven. Kort ervoor had de i met zijn slachtoffer, een de gegn voor het begraven van vuilnis, daar de weduwe Dijker (die schoonmaakster was) nooit thuis was als de reinigings dienst de vuilnisemmers kwam legen. Van Z. had een aantal lappen en doe ken waarmee hij geprobeerd heeft het huis van zijn slachtoffer na zijn daad te reinigen, op een hoop gegooid, die be stemd was als brandstapel in de z.g. Luilaknacht. Deze lappen zijn terugge vonden. De bijl en het mes waarvan hij zich bediend heeft, zjjn nog niet terecht. Dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk geneeskundig laboratorium in Den Haag heeft inmiddels sectie verricht en de doodsoorzaak vastgesteld. Van Z. is geruime tijd bij de weduwe Dijker in huis geweest. Tot grote op luchting van haar kinderen was de man een poosje terug verdwenen, om een ge vangenisstraf te ondengaan. Ook heeft hij „opgesloten" gezeten in de Wi-Ili- brordus-stiohting in Heiloo. Daaruit was deze psychopaat ontslagen. Op zijn uit voerige straflijst komt ook een zeden delict voor. Een schoonzoon van het slachtoffer heeft gisteren het lijk opgegraven. Op aandrang van zijn vrouw was hij een kuil gaan omspitten, maar daarbij had hij niets gevonden. Zijn vrouw wees hem er toen op dat in de tuin van haar moe der nog een kuil moest zijn. Hierin vond de man het stoffelijk overschot van zijn schoonmoeder, die sinds enkele dagen vermist werd. Aanvankelijk had men gedacht, dat zij bij familie in België verbleef, maar zij bleef langer weg dan haar gewoonte was. Daardoor was haar dochter ongerust geworden. De Russen hebben vandaag de ne gen Amerikanen, die vorige week vrij dag niet hun vliegtuig boven Oost- Duitsland tot landen werden gedwon gen, vrijgelaten. Zij zijn vanmorgen met hun C-47 opgestegen voor d< vlucht naar Wiesbaden. Het toestel was vrijdag van Dene marken op weg naar Hamburg ei kwam, vermoedelijk door het slechte weer, boven Oostduits gebied terecht, waar het door Russische straaljagers tot landen werd gedwongen. Hi landde in een weiland ongeveer dei tig kilometer van de grens tussen Oost- en West-Duitsland nabij Oostzeekust. De bevelhebber van de Amerikaan se landstrijdkrachten in Europa, ge neraal Eddleman, had generaal Jakoe- bofski, de Sowjetcommandant in Oost-Duitsland. gevraagd om terug gave van het toestel en zijn inzitten den. In het begin van de middag trof men in Wiesbaden voorbereidingen om de negen Amerikanen, onder wie een vrouw, te ontvangen. Het was echter nog niet bekend hoe laat het vliegtuig zou arriveren. Van Russische zijde is vanochtend bekendgemaakt dat het toestel op de plaats van landing aan de Amerikaanse autoriteiten zou wor den overhandigd. De Veiligheidsraad dient volgens deze motie het binnendringen van een Ameri kaans vliegtuig als „agressief" te bestem pelen en de Amerikaanse regering te ver zoeken onmiddellijk stappen te doen ter beëindiging van dergelijke daden en ter voorkoming van herhalingen. In kringen van de Veiligheidsraad ver luidde dat de Russische resolutie geen schijn van kans maakt om aangenomen tc worden. Op -initiatief van sir Claude Corea (Ceylon), deze maand voorzitter va raad, werd door Argentinië, Ecuador, Ceylon en Tunesië een resolutie ingediend, die beoogt de spanning tussen Amerika en Rusland te verminderen. In de resolu tie werd erop aangedrongen dat de on derhandelingen tussen Oost en West ovei ontwapening en andere wereldproblemer spoedig worden hervat. Gromyko is gisteren een uur aan he woord geweest. In een exact opgebouwd betoog stelde hij president Eiscnhowci persoonlijk verantwoordelijk voor d< vlucht van de U-2 boven Rusland. Hij be schuldigde de Verenigde Staten van eer perfide daad tegenover dc Sowjctunie er vergeleek deze met dc glimlach van d« Japanse diplomaten in Washington ten tijde van de aanval op Pearl Harbour Amerika heeft geen oorlog ontketend, aldus Gromyko. maar de perfiditeit de V.S. vertoonde gclükenis met die Ja- inse houding. Rusland heeft het incident niet opge schroefd, aldus Gromyko. Wat zouden de Amerikanen zogen wanneer Russische vliegtuigen boven Amerika verkennings vluchten zouden uitvoeren? Het is een ichending van de territoriale grenzen van ►ns land. Een volgende stap zou kunnen :ijn het zenden van schepen binnen de Russische territoriale grenzen en het aan Je grond zetten van troepen voor verken- ngsdoeleinden De Amerikaanse spionageviuchten heb ben voorts Noorwegen en Pakistan, waar- Rusland goede betrekkingen onder houdt, gecompromitteerd. Gromyko pro- (Zie vervolg op pagina 7) De vloedgolven, die de kusten van Zuid-Amerika, Californië, Australië, Hawaii en Japan teisterden, lieten ook in Chili het spoor der verwoesting ach ter. De foto toont hoe een grote menigte tracht, na de aardbe ving bij Conception, over een ontwrichte brug de rivier de Bio Bio over te steken. RODE-KRUISHULP VOOR CHILI Het Nederlandse Rode Kruis heeft besloten zo spoedig mogelijk per vlieg- fuig 500 sets gedroogd bloedplasma aan het Rode Kruis in Chili te zenden als bijdrage in de hulpverlening aan de slachtoffers. DE BESTE BROMFIETS is en blijft de BERINI ƒ519,- CEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68. Zonnige perioden verwacht tot morgenavond: Koude nacht. Morgen over dag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind. aanvankelijk tussen west en noordwest, later krimpend naar zuid. Overdag dezelfde temperaturen all vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uuri. ZON EN MAAN £)E N.S. hebben met goedkeuring van de minister van verkeer en waterstaat besloten met ingang van 1 juli de goederentarieven voor het vervoer van grote wagenladingen te verlagen. De verlagingen variëren ii het algemen van 6 procent tot 8 pro cent en hebben betrekking op eei groot aantal goederen. De modernisering van het wagen park der N.S. is onder meer gericht op produktivititsverhoging door v groting van capaciteit en draagv mogen der wagens, waardoor het n gel ij kwordt grotere partijen ine te vervoeren. Deze modernisering is thans zo voortgeschreden, dat de N.S. het ogen blik gekomen achten om door verlagin; van de tarieven voor grote zendingen ook de verladers te betrekken in streven naar produktiviteitsverbetering en hen te doen delen in de resultaten De vrachtprijzen voor 15-tons zendin gen van goederen der klassen A en B worden verlaagd met respectievelijk cir ca 8 procent en circa 6 procent. Voor goederen van klasse C wordt een 20-tons tarief ingevoerd, dat 6 procent lager ligt. dan het bestaande 15-tons tarief. Het 20- tons tarief voor goederen van klasse D wordt uitgebreid en van toepassing ver klaard voor het vervoer in alle soorten wagens. Ook in bepaalde speciale tarie ven zullen 20-tons vrachtprijzen worden opgenomen. De N.S. gaan hiermede voort op de weg. die zij in 1957 zijn ingeslagen, toen voor goederen van klasse D, voor zover vervoerd op open wagens, een 20-tons tarief werd ingevoerd, dat 6 procent la ger lag dan het bestaande 15-tons tarief. Het vrachtgoederen vervoer is door de Spoorwegen in verschillende klassen on dergebracht. Zo worden in Klasse A on der meer zuidvruchten, gloeilampen, ra dio's. tv-tocstcllen gerubriceerd, in klasse B o.m. bier, melk- en zuivelprodnkten. In klasse C o.m. inlands fruit en cement en in klasse D o.m. bouwmaterialen en ruwe katoen. De Spoorwegen hebben tot deze be langrijke tariefsverlaging besloten, in verband met de steeds verder gaande modernisering van het goederenwagen- park. Bij de aanschaf van nieuwe wagens wordt gelet op een hoog laadvermogen >ri een zo groot mogelijke kubieke meter nhoud. Hierdoor kan men de kostprijs verlagen waardoor een produktieverho- ging optreedt, waarvan de financiële baten aan de klanten van de N.S. worden doorgegeven. Men hoopt voorts met deze gewijzigde -arieven de verladers te stimuleren to> ■ationalisering door middel van de aan bieding van grotere vrachteenheden. De verlaging van de tarieven heeft betrek king op 27 procent van het vrachtgoeda der NÜ.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1