Mms ILF0RD Waardering voor hardnekkig volhouden van regering fpricsrïi JDaoblaö WEEKEND... fotovreugde C.N.V. bereid tot gesprek met handelsreizigers Met korreltje zout...! Noren vrezen boycot door Zuid-Afrika Vergelijk tussen Euromarkt en EVA nastreven ideale twee ILFORD Automatisering vraagt meer bekwame beambten NEDO-ME 5 Alléén een landarts reinigt Uw tanden beter dan SUPERWHITE TANDPASTA c LANDBOUWSCHAP IS TEVREDEN DE nieuwe voorzitter van het landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, heeft gisteren in zyn openingswoord in de openba re bestuursvergadering van het schap, een woord van waardering *n»deekeurH gesproken voor het hardnekkig (Van onze sociaal-economische ernstlge bezwaren bestonden, volhouden van de Nederlandse redactie) Het bestuur benoemde voorts de leden voor een afdeling bijenteelt, een afdeling regering inzake de landbouwver- Vlar tMinfAii waaraan de Algemene Nederlandse lm CHRISTELIIK NATIONAAL OAGBLAO Nu it er in vele kerken verleden zondag gebeden voor het welslagen van de top conferentie. In het betreffende stuk, dat door de kerken was opgesteld, stond niet vermeld, dat hier een ontmoeting plaats had met een anti-christelijke wereldmacht. Er werd gesproken van misverstand en wantrouwen. En velen hebben gemeend, dat het een beetje een tragisch geval is. Gewel dige machthebbers zitten aan een tafel. Maar er *yn onzichtbare muren aanwezig, die hen niettemin scheiden. Dat die muren nu maar mogen wegvallen, zodat er weder zijds vertrouwen komt. Dant komt waarschijnlijk wel in orde Maar ze zj veel van elkaar vervreemd snelling in de E.E.G. Voor wat ons betreft, aldus de heer Biewenga, geldt deze waar dering uiteraard in het hijzonder de minister van Landbouw. Het landbouwschap mag niet ontevre den zijn over het bereikte resul taat, ofschoon er natuurlijk nog rische beroej wel wensen zyn overgebleven. Natuurlijk is heel deze voorstelling zijdig en onwaar. Het zou verraad zyn de vrijheid, wanneer een man als Ei: hower de lïus niet meer wantrouwde. I begreep, dat hij nu meer dan ooit op tellen moet passen, omdat hy te maken heeft met een macht, die systematisch bewust het geweld en de leugen dient. Ons is nog iets opgevallen. De kerken, die tot bidden opwekten, hebben niet sproken over miljoenen mensen, die d< communistisch geweld hun vrijheid hebben verloren. Zy hebben niet gezegd: bidt voor de vrijheid van de Hongaren, voor de miljoenen gedeporteerde Letten en Est- landers, voor de evangelische kerk in Oost- Duitsland, voor de onderdrukte en gefol terde christenen in China, voor het volk van Tibet, voor al die miljoenen, die on dergaan in terreur en dictatuur. Zy heb ben niet gesproken over de honderdUuizen- den in de concentratiekampen in Siberië. Waarom niet? Waarschijnlijk wel, om dat zy weten, dat die mensen toch niet aan de orde komen op de topconierentie. Elke poging om tot een „vergelijk", een „ontspanning" te komen, begint met deze mensen, deze miljoenen af te schryve Zo staat het op de topconferentie. Ma daarom juist zou het een schone zaak z( geweest, als juist nu dc kerken duidelyk hadden gezegd: maar voor ons zyn ze,niet afgeschreven. Wanneer zy een duidelyk ge tuigenis hadden gegeven, waarin zy op kwamen voor recht en vrijheid van hen, over wie andere zwygen. Maar in plaats daarvan hebben de kerken meegepraat over het misverstand en het wantrouwen. Op zyn minst is dat eenzij dig, en het brengt de christenen op een dwaalspoor. Zy komen er toe, te denken dat een paar machtige bonzen elkaar niet liggen, en dat daardoor wel eens atoom hommen kunnen worden gebruikt. Zy ver liezen de principiële vraagstukken uit het Nog wel nieuwe moeilijkheden op komst mogelijk in afwijking van de eisen der gemeentelijke bouwverordeningen, bouwverordening af te geven. Gedepu teerde Staten van Gelderland hebben op grond hiervan een bouwvergunning v de bouw van 100 woningen in de ge meente Zevenaar gesanctioneerd, hoe wel het uitbreidingsplan nog niet was grarische zijde redactie) Vier punten j In zijn openingswoord vroeg de heer Biewenga voorts aandacht voor punten, die van bijzonder belang zijn voor de landbouw. In de eerste plaats voltrekken zich op het ogenblik in ons volksleven structurele veranderingen. In vele bedrijfstakken is een snelle groei de beroepsbevolking te zien, de agra- Aan het slot van de vergadering vroeg de heer J. Haverkamp (C.B.T.B.) nog een nader commentaar op het in Brus sel bereikte compromis. De voorzitter deelde mede, dat het dagelijks bestuur zijn gezamenlijk standpunt nog moet be palen. Vanavond vergadert de integra tie-commissie van het landbouwschap, mede in verband met de bespreking van de E.E.G.-ministers van landbouw eer gisteren in Den Haag. De voorzitter van de Integratie-com missie, de heer C. S. Knottnerus, voeg- in de woorden van de heer Biewen ga nog toe, dat er tevredenheid kan be staan over het bereikte resulta-t. De gemaakte afspraken lopen echter slechts tot 1962 en gelden niet zoals gehoopt voor de gehele overgangsperio de. De heer Knottnerus verwachtte, dat in de toekomst ongetwijfeld nog weer tegen moeilijkheden zal aan lopen. De regering heeft echter de land bouwzaak als een aiterst belangrijke zaak gezien en er is bereikt wat er te bereiken was. De werkgroep zal zich eerst nog met het dagelijks bestuur verstaan. Omvang produktie Bij de Tondvraag bracht de heer H. M. Gerbrandy (C.B.T.B.) ook nog de produktiestijging van melk en graan naar voren. Hij vroeg zich af, of bij de ontkoppelde kostprijs (los van de ga rantieprijs) en een beperking vai Eroduktie de kostprijs per eenheid oger zal komen te liggen. Hij vroeg om cijfers van het Landbouw Econo misch Instituut. Aan de hand hiervan zou het nieuwe garantiebeleid zo goed mogelijk beoordeeld kunnen worden. Van beperking van de landbouwpro- duktie is echter nog geen sprake, werd meegedeeld, zodat men er geen behoefte aan heeft, hieraan studie te wijden. Wel zal op korte ter mijn een bespreking met de minister plaats vinden over deze materie. omscholing, de emigratie en de aanpas- ig van het agrarisch bedrijf. Om de produktiviteit voldoende te doen stijgen, moeten de mogelijkheden e mechanisatie en rationalisatie ons bieden, ten volle benut worden o Een derde moeilijkheid is, dat de welvaartsstijging buiten de agrarische bedrijfstak aanmerkelijk groter is dan daar binnen. Zou deze situatie blijven be staan dan kan zij een voedingsbodem worden voor ontevredenheid en opstan digheid. a Tenslotte bieden de Benelux en de E.E.G. nog vele onzekerheden. De heer Biewenga zag het als een vrucht van de samenwerking in Nederland, dat juist wij hebben gewezen op de sociale tekort komingen van de landbouwvoorstellen in de E.E.G. De heer Biewenga wilde als voorzit- :r van het landbouwschap een open ar en oog hebben voor opbouwende constructieve opmerkingen, die in buiten de landbouw worden gemaakt. De landbouw zal zich dan bepaald niet on gerust behoeven te maken over een even tuele kritiek, waarin dit opbouwende en constructieve geheel of grotendeels ont breekt. aldus de heer Biewenga. Mr. B. W. Biesheuvel, tweede voorzit ter van het landbouwschap feliciteerde de heer Biewenga met zijn benoeming tot voorzitter. Besluiten Het bestuur besloot een brief aa minister van financiën te richten inzake het standpunt van het landbouwschap met betrekking tot het uitgiftebeleid ii de IJsselmeerpolders. Minister Zijlstr, had liet bestuur voorts bericht, dat het in zijn bedoeling lag binnenkort de ning van het bestuur te vragen ove ontwikkeling van het uitgifteplan Oost-Flevoland. Naar de minister'van volkshuisvesting en bouwnijverheid gaat een brief met het verzoek om nadere opheldering over de toepassing van artikel 20 van de we deropbouw wet. Dit artikel maakt het FELISOL écht kleurecht In ootmoed naar oplossing zoeken (Van onze sociaal-economische redactie) Het Christelijk .Nationaal Vak verbond is bereid opnieuw tot een gesprek te komen met de Neder lands christelijke vereniging van handelsreizigers en -agenten om de moeilijkheden op te lossen, die vorig jaar hebben geleid tot het royement van de N.C.H.V. als lid van het C.N.V. Aldus heeft gisteren de voorzitter 299) Niet zo lang geleden heeft in beschrijft wordt niet de minste in de pers een berichtje gecirculeerd, vloed uitgeoefend), maar het komt er waarin werd gezegd, dat het jaar over op neer dat het jaar ruim 350 langere een eeuw ongeveer 30 seconden langer dagen zou tellen, inplaats van de 365 zal duren. Hierby is men kennelijk dagen van 24 uur die we momenteel van de volgende redenering uitgegaan: hebben. doordat de aarde tengevolge van de In verband met de geringe ver getijdenwerking een vertraging onder- lenging die de dagen ondergaan, heb- gaat wordt het etmaal per eeuw on- ben Britse sterrenkundigen er de geveer 1/1000 seconde (sommige on- Amerikaanse filosofische vereniging derzoekers spreken van 1/100 sec.) op gewezen, dat de wereld spoedig langer. Als de dag 1/1000 seconde tussen twee soorten tyd zal moeten langer wordt, geeft dit voor de 365 kiezen. Na het voorafgaande zal dit dagen van het jaar dus een winst van niemand meer verbazen, al moeten 365 x 1/1000 1/3 sec. En 1/3 secon- we het woordje „spoedig" met het seconde per nodige zout nemen. Wanneer we over een aanzienlijke tijd waarbij we de per jaar maakt Deze rekening van de opsteller van het krantenberichtje gaat echter niet door. Want, het moge dan waar zijn, dat de dag 1/100 of 1/1000 seconde per eeuw langer wordt, dit betekent geenszins dat dan ook het jaar langer wordt. Want de duur jaar is afhankelijk van de baan d: TOCH IS HET ZO! het tingen zullen wagen inderdaad een enigszins langere dag hebben gekre gen ten opzichte van thans, dan dient de mens inderdaad te kiezen tussen een langere seconde, of een dag met met gebroken aantal uren. In het iveede geval handbal nwoordige uren-, minu- seconden-indeling. ste geval handhaven we de 24-uur In- de aarde om ae ion beschïgft. En de deltae. waarbij het uor 60 minuten, d'j", de tijd. waarin de aarde één en elke minuut 60 lansere aeconden omwenteling volbrengt. Dit lijn twee lelt, In bet verschillende bewegingen, die niets we met elkaar te maken hebben. Of in ten- andere woorden: de dag heeft niets de dag bflv. 24 uur. nul minuten met het jaar te maken. En ali de 6/1000 seconde. dag langer wordt, heeft dtt geen Iemand kan d"k invloed op de lengte van bet jaar. sl„hts sprake Dit klinkt zonderling, maar een is van duizendste of honderdste secon paar cijfers kunnen het wellicht ver- den per dag. Op zichzelf is dat na- duidelyken. Momenteel telt het jaar tuurlijk juist, maar toch doemt dit ruw gemeten 365 dagen van 24 vraagstuk reeds op aan de horizon van uur, dus 8760 uren. Laten we ons nu de electronische tUdsprecisie, die eens voorstellen, dat de dagen door nauwkeurig is tot 1/1000 seconde per de getijdenwerking niet slechts 1/100 dag. Zodat het zeer zeker niet voor seconde, maar een heel uur langer barig is dit onderwerp in weten zouden worden, zodat het etmaal schappelijke kringen reeds thans aan 25 uur zou tellen. In dat geval te snijden. zouden er in het jaar van 8760 uren Het onderwerp, dat wij nu eens 350,4 etmalen van 25 uur gaan. Het wilden aansnijden, handelt lengen van de dagen betekent dus heksenprocessen, waarvoor i niet. dat het jaar langer wordt (want wel een inleiding nodig hebben, op de baan die dc aarde om de zon Die komt de volgende keer. het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt gezegd op de algemene vergadering van de Ned. Chr. Beambtenbond in Putten. Zoals bekend werd de N.C.H.V. ge royeerd, omdat zij niet als vakgroep wilde toetreden tot de Chr. Beambten- bond, waarin de handelsreizigers bij c bedrijfstaksgewijze organisatie van christelijke vakbeweging een plaats toebedacht. VOORWAARDE De heer Van Mastrigt stelde als vc waarde, dat bij een dergelijk nieuw sprek niet alles, wat is gepasseerd in overleg tussen N.C.H.V. en N.C.B. wordt weggecijferd. Hij wilde het over leg weer beginnen, waar het destijds is afgebroken en achtte het noodzakelijk dat partijen zonder strijdgevoelens, doch in ootmoed bij elkaar zullen komen. Dit bleek ook de mening van de voorzitter van óe Chr. Beambtenbond, de heer J. M. Harthoorn. In dit verband betreurden beide spre- ers de beschuldigingen, die de voorzit- >r van de N.C.H.V., de heer Joh. -hu- ïan, enkele weken geleden aan het adres van het C.N.V. richtte. Van een slechte of partijdige behandeling van de handelsreizigers is geen sprake geweest, meenden zij. De heer Van Mastrigt vond integendeel, dat juist met de belar.gen en voordelen, die de N.C.H.V. bij een zelfstandig bestaan heeft, ter dege reke ning is gehouden en dat de Beambten bond erg ver is gegaan om tot een com promis te komen. Maar dat de handels reizigers zich aan de uitspraak van de hoogste rechtsinstantie binnen de chris telijke vakbeweging hebben onttrokken, griefde de C.N.V.-voorzitter. ..Ter wille i de gemeenschappelijke orde behoren ons allen aan de rechtspraak te hou- t," zei hij. Met name het verwijt van de N.C.H.V.. dat de arbitragecommissie bij haar rechtspraak bevooroordeeld zou zijn geweest, achtte de heer Van Mas trigt leugenachtig en beledigend voor de gehele christelijke vakbeweging. Overi gens betreurde hij het zeer dat het roye- ent nodig is geweest. De heer Van Mastrigt herinnerde in, da", reeds bij de toetreding van N.C.H.V. tof de vakcentrale, twaalf jaar geleden, de voorwaarde is gesteld dat er op den duur één organisatie voor de han delsreizigers zon moeten komen, meende, dat wanneer de Chr. Beambten bond straks wordt omgezet in een werk nemersorganisatie voor handel, bank- en verzekeringsbedrijf, de belangen van de handelsreizigers het beste gediend kun nen worden door middel van een specia le groep binnen die organisatie, daarbij met behoud van zoveel mogelijk zelf standigheid. kersvereniging niet wilde medewerken Deze vereniging was niet content met de zetelverdeling over de verschillende organisaties, die in de afdeling zijn ver tegenwoordigd. Scandinavische landen zullen aanzienlijk schacje lijden van een Zuidafrikaanse boycot van Noor se producten, zo heeft een Noorse export-deskundige verklaard. ..Bergens Tidende" heeft een officiële brief in handen weten te krijgen, waar- van 250.000 kopieën verzonden zijn aan importeurs en andere vertegenwoordi gers van de Zuidafrikaanse industrie, en waarin men deze verzoekt Scandinavi sche producten te boycotten. De brief bevatte een gespecificeerde lijst van de goederen die ogenblikkelijk onder deze maatregel vallen. Tot de Noorse producten behoren: papier, vis, vis in blik. aluminium, zilver, onder goed en speelgoed. Een lid van de Noorse exportraad, Magne Baardzet, zei dat de Scandina vische landen voor vele honderden mil joenen aan kronen zullen verliezen in dien de boycot algemeen van kracht Noorwegen alleen heeft reeds vt ïim 26 miljoen gulden in het vorig j; aar Zuid-Afrika geëxporteerd, terwijl de import uit dat land slechts ongeveer miljoen gulden bedroeg. In Noorwegen is door de vakbonden _jn boycot van twee maanden op Zuid afrikaanse goederen afgekondigd, welke mei is ingegaan. Gasontploffing verwoest huis Door een geweldige gasontploffing is gisteren een deel van twee woon huizen onder één kap aan de Enter straat in Rijssen verwoest. De explosie deed zich voor, toen de bewoner, de heer J. Scholten, omstreeks het flessengas aan wilde ste- warm water te maken. Een se conde later dreunde het huis op zijn grondvesten, stenen muren vielen in gro te brokken uiteen en alle pannen vlogen van het dak. De heer Scholten rende met brandende kleren de tuin in. waar hij, door zich op de grond te rollen de vlammen in zijn kleren wist te doven. In de andere helft van het dubbele woonhuis, bewoond door de familie G. Kreijkers, vielen grote brokken puin ih een kinderledikantje, waarin nog en kele minuten tevoren een baby had ge legen. Mevrouw Kreijkers werd in de keuken door enkele brokstukken geraakt. De andere bewoners van beide panden kwamen met de schrik vrij De heer Scholten is in een ziekenhuis opgeno- S.E.R.-commissie adviseert Versnelling begroet met vraa gtekens 50 Kroiswonrdpnzzel Horizontaal: 1. aanloop. 4. spoedig. 7, palmboom. 8. lichaamsdeel. 9. eiland, de Straat van die naam scheidt het eiland van Sumatra, 11. biersoort, 12. kruipend dier, 14. rund. 15. tijdrekening, 16. voorzetsel, 17. ooievaar (gewestc- 19. bijwoord, 21. Rom. keizer be roemd om zijn rechtvaardigheid. 23. gem. in N. Brab.. 24. part, 25. deel :n boom. 26. twijg. Verticaal: 1. als 15 hor., 2. leeg. korte herensok, 4. gekneed meel. 5. bui tenhaven, 6. onbep. telwoord, 7. vol strekt, 10. bijb. figuur. 13. sluitrede, 17. loot van een plant. 18. oprolbaar zon nescherm (Ind.), 20. meisjesnaam, 22. Oplossing vorige puzzel. b. 2. weg. 3. baron. 4. volgens. 5. parmantig, 6. Bergambacht, 7. voorbarig ILFORD SPORTI 6x6 Deze volwaardige, ge heel metalen camera schat U tientallen gul dens duurder dan ILFORD SPORTSMAN, een machtige kleinbeeld camera met een „alles in een" sneltransport en haarscherpe 2.8 lens toch maar 79^ en natuurlijk in elke camera 's werelds beste film De commissie voor internationale aangelegenheden van de Sociaal- economische raad heeft aan de ministers van buitenlandse zaken en van economische zaken advies uitgebracht over de versnelling van de gemeenschappelijke markt. De commissie acht het gewenst dat in de commissie van twintig landen plus de Europese economische gemeen schap alsnog wordt gepoogd een ver- gelijk te vinden tussen de twee han delsblokken in Europa, de Euromarkt en de Europese vrijhandelsassociatie I (E.V.A.). Een vergelijk tussen beide groepen acht de commissie van groot belang voor West-Europa als geheel en voor Nederland in het bijzonder. In haar advies aan de ministers zegt dc commissie dat bij het beoordelen 1 van de versnellingsvoorstellen twee as- pecten dienen te worden onderscheiden: het effect van de versnelling voor de interne verhoudingen in de Europese economische gemeenschap en het ef fect der versnelling voor de externe verhouding. Zij wijst daarbij in het bij zonder op de verhouding met de Euro pese vrijhandelsassociatie. Overigens bleek de commissie, wat het laatste punt betreft, verdeeld te zijn over de wenselijkheid van een eventuele versnelling. Een deel van de commissie staat een additionele verlaging van de buitenta rieven per 1 juli 1960 voor. ook al zou dan nog geen definitief resultaat in de besprekingen met de E.V.A. zijn be reikt. De versnelde invoering van het buitentarief zou eventueel naar 1 ja nuari 1961 verschoven kunnen worden. Reeds om technische redenen bestaat hier aanleiding voor. Een ander deel van de commissie meent dat de gehele versnellingsproce dure in elk geval uitgesteld moet wor den tot 1 januari 1961, temeer daar meer zekerheid moet worden verkre gen over de verlaging van het buiten tarief met twintig procent. Dit deel gaat ervan uit dat voor 1 juli a.s. toch geen overeenstemming meer kan wor den bereikt. 50 T s j echoslo wa aks protest bij V.S. Het Tsjechoslowaakse ministerie va j buitenlandse zaken heeft woensdag ee_. Inota aan de Amerikaanse zaakgelastig de te Praag overhandigd waarin wordt [geprotesteerd tegen een uitlating van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, op 9 mei van dit jaar over een gewelddadige regerings wisseling in Tsjecho-Slowakijë. Deze verklaring is, aldus het ministe rie, in strijd met alle normen vai internationaal gebruik en is duidelijk j een inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Tsjecho-Slowakije. Als er sprake is van een gewelddadi ge regeringswisseling in Tsjecho-Slowa- |kijë, zo wordt in de nota gezegd, kan dat alleen in verband met de gebeurte nissen na de conferentie te München, toen „Tsjecho-Slowakijë werd uitgele verd aan het Hitleriaanse fascisme door het verraad van de westelijke mogend- Op 8 mei 1948 was er een poging door burgerlijke elementen met steun uit het I buitenland tot een gewelddadige rege ringswisseling, maar het volk was toen, aldus de Tsjechoslowaakse nota, sterk genoeg om deze samenzwering op eigen kracht zonder inmenging van buiten en in overeenstemming met de grondwet te doen mislukken. BINNEN DE E.E.G. Wanneer het effect van de versnel lingsvoorstellen uitsluitend wordt be zien op de interne verhoudingen ln de E.E.G., bestaat er geen enkel bezwaar tegen op korte termijn met een ver snelde afbraak van de onderlinge han delsbelemmeringen te beginnen, meent de commissie. Deze afbraak dient dan echter reëel in alle sectoren te geschie den, dus ook bij het onderlinge han delsverkeer in agrarische produkten. De commissie verheelt niet dat zij hieraan twijfelt. Daarom acht zij het gewenst dat thans niet verder wordt gegaan dan het nemen van een principebesluit over een voortgaande versnelling per 1 januari 1962, het moment waarop de onderlinge douanetarieven in de E.E.G. opnieuw moeten worden verlaagd. Later kan dan worden beoordeeld of in de agrari sche sector op dit principebesluit moet worden teruggekomen. Wellicht bestaat dan ook een beter inzicht in de rich- ng waarin het gemeenschappelijk be id in de sectoren van de landbouw van het vervoer zal gaan. Ook met het oog op een eventueel gewijzigde conjuncturele situatie in de E.E.G. acht de commissie het gewenst een voorbehoud te maken inzake de vraag of eind 1961 een vooruitgaande ersnelling aanbeveling verdient. Advertentie E9HAMEA1S NED. CHR. BEAMBTENBOND huwbare leeftijd niet meer dan zeven tig gulden bruto per week verdienen. Gezien in dit licht begreep de heer Hart hoorn niet dat de trek naar de organi satie niet groter is. (Van onze sociaal-economische •redactie) De steeds voortschrijdende automa tisering heeft tot gevolg dat er steeds meer beambten komen tegen een ver mindering van het aantal handarbei ders. Dat betekent niet dat de beamb- oe heer Harthoorn verzekerde te zich nu gemakkelijker een positie openingsrede dat de NCBB zal blijven kan veroveren. Want deze ontwikke- medewerken aan dc vervolmaking van ling vraagt steeds meer specialisten, de bedrijfstaksgewijze organisatie bin- Daarom is het wenselijk de theoreti- ORGANISATIE Groenteprijzen per telefoon Het telefoonnet van Venlo is uitgebreid met nummer 6030, dat men slechts behoeft te draaien om aan de weet te komen welke prijzen er die dag voor de be langrijkste groenten aan de twee Venlose groentenveilingen zyn gemaakt. Bij deze service zijn inbegre pen mededelingen over bepaalde ziekten of aantastingen van ge wassen, die acuut zijn opgetre den, en aanwijzingen omtrent de bestrijding daarvan. Telefoon nummer 6030 wordt bediend door de waarschuwingsdienst van de Venlose proeftuin voor groen- tenteelt, welke van een automa tisch telefoon-antwoordapparaat gebruik maakt. PRIJSPEIL hristelijke vakbeweging. Dit echter onder voorbehoud dat zodanige regelingen en garanties worden getrof fen, dat de bond straks zijn werk ook als bedrijfsbond voor de handel, het bank- en verzekeringswezen en de vrije beroepen normaal zal kunnen voortzet- Op deze zevende algemene vergade ring van de oudste bij het CNV aan gesloten bond, zijn vele huishoudelijke, maar ook sociaal-economische zaken aan de orde gekomen. Zo bleken verschillende afgevaardig den bezorgd te zijn voor een stijgend prijspeil. Anderen wezen op de nog steeds urgente woningnood en spraken zich uit voor functiespreiding binnen de bond. Ook kwesties betreffende de me dezeggenschap, de werkgelegenheid en de industrialisatie kwamen ter sprake. De afgevaardigden behandelden ter vergadering, die ook vandaag nog voort duurde, naast diverse afdelingsvoorstel- rapport over de functie sche en praktische vakbekwaamheid op te voeren, zo heeft voorzitter J. M. Harthoorn de afgevaardigden naar de algemene vergadering van de Ned. Chr. Beambtenbond in Putten op het hart gedrukt. De heer Harthoorn voorzag grote ver anderingen in de beroepsstructuur van de beambten als gevolg van de toene mende toepassing van de elektronica. Hij meende dat ieder, die een onvol doende opleiding heeft, straks gedegra deerd zal worden tot kantoorarbeider, die gedoemd is zijn gehele leven lang het eenvoudige werk te doen tegen een minder spectaculair inkomen. Daarom steeds weer studie nodig, meende de orzitter van de 14000 leden tellende NCBB. De heer Harthoorn gaf in zijn j openingsrede een gunstig oordeel over i de vrijere loonpolitiek. Hij vond dat er[ j j -j TT' Doch zijns'inziens zal het georganiseer- liet best onze beste drank de bedrijfsleven er nu voor moeten zor-i y gen dat de overheid hoe langer hoe jn bet Koninklijk Instituut voor de meer terugtreedt van het terrein der xr0pen te Amsterdam heeft de se ere- loonvorming, opdat de bed rijlsgenoten ..,ris.generaal van het mimsterie van jo. - vrijheid en y«antwoordelgkhe_i_d be-;cials zakc„ cn volksgerondheid. mr. J. van Mastrigt de wens van dc heer!plaats van de bedrljfs- en beroepsgroe- Harthoorn. dat de bedrijfstaksgewijze [pen, waaruit de bond is samengesteld, organisatie nu spoedig een feit zal zijn. Het hoofdbestuur kreeg een aantal sug- De C.N.V.-voorzitter wilde vaart achter gesties voorgelegd, waardoor de werk- deze zaak zetten, teneinde te komen tot I wijze cn activiteit van deze groepen ge- een gezonde, goed opgebouwde, chris- regeld cn gestimuleerd kan worden. Carla van der Zalm tekende beogen. De voorzitter meende dat het vooral in deze tijd noodzakelijk is dat de be ambten zich aaneensluiten om hun in vloed te laten gelden bij de bepaling van hun sociaal-economische positie. Want onder hen zijn nog velen, die op H. Klatté. woensdagmiddag een exposi- van tekeningen der vijftig n de kindertekenwedstrijd ..Melk onze beste drank". Voor deze wedstrijd, georganiseerd door de stichting het Nederlands zuivel- bureau in het kader van de woensdag gehouden internationale melkdag, waar aan meer dan vijftien Europese landen meededen, waren 19.000 tekeningen door kinderen in de leeftijd van vijf tot veer tien jaar ingezonden. De tienjarige Carla van der Zalm uit Warmond behaalde met haar inzending de hoofdprijs: een verblijf van een week in Wenen, waar zij tezamen met de eersteprijswinnaars uit de andere landen de gast zal zijn van de international Dairy Federation. De opgave was melk onze beste drank uit te beelden. De jury die bestond uit Fiep Westendorp. Eppo Doeve. Marten Toonder, Henk Albers Uittien heeft 500 tekeningen, die na een voorselectie uit de 19.000 waren gekozen, beoordeeld. Mr. Klatté zeide in zijn openingswoord m. dat in 1955 de school melkvoorzie- ning in 152 gemeenten aan gemiddeld 350.000 kinderen ten goede kwam. Dit aantal is in vijf jaar gegroeid tot 285 gemeenten, waar naar schatting totaal Transparante kleurlak van Ccta-Bever Spoorwegdirecteuren naar Zuid-Afrika Dc president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. J Lohmann. is gisteren samen met zijn echtgenote met het KLM-vliegtuig naar Frankfurt vertrokken, vanwaar hij met een toe stel van de Suid Afrikaanse Lugdiens door zal reizen naar Johannesburg. 2"! de festiviteiten ter gelegenhetu van het 100-jang bestaan van de Zuid-Afri kaanse spoorwegen bij te wonen. Tevens zullen de directeuren van de vier Euro pese maatschappijen als gast aanwezig zijn op de jaarlijkse conferentie van Afrikaanse spoorwegmaatschappijen. Het officiële bezoek zal twee en een halve week in beslag nemen. Daarna Lohmann nog een

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5