CHRISTELIJK* De kerk en de snel groeiende Randstad Leiders bezinnen zich op practisch christen-zijn Een woord voor vandaag Kanttekening Kerkgebouwenstations op de iveg naar Jeruzalem Olivetti sckifimacbims de grootóte gave 2 Jubileumnummer van De Kerkvoogdij 'TER gelegenheid van het 40- jarig bestaan van de Vereni ging van Kerkvoogdijen in de Nederlandse Hervormde Kerk is speciaal jubileumnummer verschenen van ..De Kerkvoog dij". Het bijzondere en ook het waardevolle van dit nummer is. liet wordt teruggegrepen in de historie van 40 jaar. maar een blik wordt geslagen in het heden en de toekomst. Een groot aantal deskundigen uit het gehele land hebben ieder op hun terrein hun visie gegeven op de actuele situatie en op wat naar hun mening de eerste taak n de Nederlandse Hervorm de Kerk. Hieronder laten we een ge deelte volgen uit het artikel, dat drs P. de Jong uit Utrecht schreef over „Kerk en Rand stad". Wanneer wij de zichtbare, ho rizontale component van de Kerk in de vorm van de ge meente, wijkgemeente, colleges, predikantsplaats, kerkgebouw werkelijk zichtbaar willen maken, dan moeten wij door de nieuwe huizen, straten, roen- senen bestaande kerkelijke gemeenten van de Randstad durven heenkijken. In de groei der steden in de Randstad kondigt zich duidelijk een nieuwe wereld aan, die in de komende 50 jaar op velerlei gebied ,,de toon" zal aangeven in onze samenleving. Welke kenmerken draagt deze we reld nu? In de eerste plaats is dit een wereld van overwegend jonge gezinnen, waarvan de uit gebreide luierwas, de vele kin derwagens en autopeds dage lijks getuigenis afleggen. Het is de na-oorlogse generatie, be, kend met woningnood en inwo ning, die zich hier haar-eerste- nest bouwt met extra uitgaven, voor inrichting, voor gezinsuit breiding, etc. In de tweede plaats treffen wij hier mensen en gezinnen aan van diverse pluimage en uit allerlei wind streken. Zolang de woningmarkt als gevolg van de woningnood nog niet geheel vrij is en de ar beidsmarkt krap blijft, zullen de ongeschoolde en geschoolde arbeiders, de technici en em- ployé's, de jonge ingenieurs en academici, komende van hot en her, in bonte mengeling door een wonen. Ten derde kan deze nieuwe wereld het beste verge leken worden met een duiventil, waar de^jevolking in- en uit vliegt. Hé? is een wereld op doortocht, waarbij de krappe arbeidsmarkt met de verlokken de aanbiedingen van bedrijven elders en de vrijer wordende woningmarkt vooral van de wo ningen „met standing", de gro te voortstuwende motoren zijn. De eerste woning is niet de laat ste. Zij is veelal de springplank voor woningruil. De eerste wo ning staat óók aan de voet van de „sociale roltrap" die vol gens een snijdende karakteri stiek voert van de Spaarpotkade en het Solexhofje, via de Bank- stellenweg en de Pocketbunga low naar de Wintersportlaan en het Mercedesplein (Prijsvraag van de Groene. Benoemde nieuwbouw, 31 oktober 1959). Met deze snelgroeiende en eigensoortige wereld heeft de Kerk met haar Grote Kerk in de city, met haar Noorder-, Ooster-, Zuider- en Westerkerk en hun (wijk) gemeenten in de oude^ buitenwijken „van In welke mate heeft zij hier mede van doen? Aan de hand van tal van be rekeningen komt drs. De Jong, in het vervolg van zijn artikel tot de conclusie, dat de wegens- te uitbreiding van het aantal gewone predikantsplaatsen in de steden van de Randstad van 1956 tot 1980 381 zou moeten be dragen. Uitgegaan is hierbij van een groei van de bevolking van de Randstad van 4 tot 5,5 mil joen en een gelijkmatige groei van het hervormde bevolkings deel. TJTLANNEEK WIJ DIT langs theoretische weg berekende uitbreidingscijfer „slechts" be schouwen als een optimaal streefcijfer waartoe bij de grote buiten- en randkerkelijk heid in de steden wel aanleiding is dan is het zonder meer duidelijk, dat in het vlak van de zichtbare horizontale compo nent van de Randstad toch nog bijzonder veel werk aan de ker kelijke winkel is. Wanneer wij immers op dit optimale getal van 381 nieuwe predikantsplaat sen een korting van 25 pet. toe passen voor bijzondere predi kantsplaatsen (jeugdwerk!en uitgaan van de veronderstel ling van twee predikantsplaat sen per wijkgeemeente dan zou den er optimaal rond 145 nieu we wijkgemeenten in 1980 in de steden van de volgroeide Rand stad nodig zijn, waarbij een herverkaveling van bestaande wijkgemeenten en hun grenzen is verdisconteerd. De verdienste van deze bere kening van 381 nieuwe predi kantsplaatsen en van 145 nieu we wijkgemeenten is niet zo zeer gelegen in de exacte waar de ervan, maar wel in de orde van grootte, waarin wij moeten leren denken als wij de „inte ressante" problematiek van Kerk en Randstad aan de orde stellen. In dit verband mogen wij het woord van een grote Nederlandse econoom en onder nemer in herinnering brengen, nl. dat voor een vooruitziend beleid een schatting beter is dan geen schatting en dat een statistiek beter is dan een schat ting. Het door ons berekende cijfer ligt tussen een schatting en een langs veronderstellingen opgebouwde grootte der be hoefte uit algemene en kerke lijke statistische gegevens. Zware opgave beiding van de groeiende Rand stad Holland voor een buitenge woon zware opgave staat, zowel wat betreft de aantrekking en vorming van a.s. predikanten en van gemeenteleden als van de financiële middelen, die voor mankracht en kerkbouw nood zakelijk zullen zijn. Achter de kwantiteit ligt echter de vraag naar de kwaliteit Want vóór al deze vragen ligt de keuze, welke gedaan moet worden inzake de „reforme de structure" van een Kerk, die tot dusverre bij de maatschappe lijke veranderingen waarvan de Randstad een zeer belang rijke is voortborduurde op het patroon van de parochiale gemeenten wijkgemeenten). Het lijkt mij ten zeerste de vraag of wij bij een vraag stuk als dat van de Randstad steeds maar kunnen voort gaan met de stichting van nieu we wijkgemeenten in de groeiende wijken, stadsdelen en steden. Met een gewaagde pa rallel zou men kunnen verwij zen naar de nieuwe koers in de stedebouwkunde, waarbij de bij-de-tijdse ontwerpers en bou wers de monotonie van de ein deloze straten en tuindorpen met rijen eengezinswoningen hebben dóórzien en deze door middel van de (gedurfde) hoog bouw trachten te doorbreken. Wellicht ligt in deze ontwikke ling voor de Kerk, mede, een motief en een aanknopingspunt om het traditionele patroon van de territoriale gemeente te ma tigen en groter ruimte te geven aan een variabiliteit van pa tronen, die in de vorm van flat-, industrie-, forensen-, dui ventilgemeente, of hoe men de ze ook wil noemen, duidelijker gestalte kan geven aan de zicht bare horizontale component van de Kerk in het nieuwe „randver schijnsel" dat met de Rand stad Holland, in snelle wor ding verkeert. De tijd en stond is daar! HM «»x, y V. I.C.L.-conferende te Noordwijk (Van een onzer redacteuren) VOOR DE VIJFDE MAAL in tien jaar tijds zijn enige honderden politieke, sociale, industriële en geestelijke leiders uit twintig verschillende landen naar het hotel Huis ter Duin in Noordwijk gekomen om samen te spreken over hun christelijke verantwoor delijkheid in deze wereld. De conferentie wordt georganiseerd door de International Council of Christian Leadership waarvan prinses IWilhelmina de ere-presidente is. De aanwezigen zullen onder andere luisteren naar referaten van de minister van huisvesting van Kenya, Moesa L. Amalemba, van de minister van justitie van Frankrijk, E. Michelet, en de Nederlandse staatssecretaris van binnenlandse zaken, dr. Th. Bot. Zij groeide tot ongeveer t half jaar geleden besloten werd beweging niet slechts te beperken tot protestantse christenen maar ook rooms- katholieken uit te nodigen aan de be zinning deel te nemen. In enkele maan den tijds groeide het aantal groepen van drie tot vijftien, terwijl in nog ver schillende andere steden spoedig groe pen zullen starten. Meestal komt men betrekkelijk kleine kring bijeen voor i lunch en bespreekt daarna een be paald onderwerp. Ook deze conferentie op Huis ter Duin zal staan in het teken van het praktisch christendom. Gelovigen uit verschillende werelddelen, India en Afrika zijn zeer goed vertegenwoordigd, zullen onder meer spreken over onze christelijke ver antwoordelijkheid en de internationale samenwerking, over de verantwoorde lijkheid ten opzichte van de jeugd en over de verhouding van het Oosten en het Westen. Advertentie BEROEPINGSWERK NED. HERVORMDE KERK Bedankt voor Wijk bij Heusden: L. Blok te Capelle aan de IJssel. S. H. Spanjaard te Baarn heeft ontheffing gevraagd uit zijn ambt, hij gaat zich metterwoon vestigen in Doorn spijk en zal optreden als leraar gods dienstonderwijs aan middelbare scholen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rutten (N.O.P.): J. Noord- hof, kandidaat te Wildervank; te Ridder kerk: A. C. Mooy te Gorinchem; te Tzum: J. W. Broersma, kandidaat te Groningen. Beroepen te Bennekom ds. J- Wier- ;ma, Amsterdam-West- CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Murmerwoude: J. Kamp man te Rijnsburg en P. H. Ribbers te Noorseschut (Dr.). BAPTISTEN GEMEENTE Beroepen te Muntendam: J. Bouritius Totnutoe heeft Prinses Wilhelmina vrijwel alle conferenties bijgewoond. Maar dit jaar was het voor haar niet meer mogelijk. Als erepresidente van de I.C.L. zond zij evenwel een groet die werd voorgelezen door de voor zitter van de Nederlandse afdeling, de heer J. Verhaar: Sedert onze laatste conferentie te Noordwijk zijn er twee gebeurtenissen geweest waarbij ik uw aandacht wil bepalen. In de eerste plaats het feit dat verleden zondag de gelovigen in Christus overal ter wereld zich ver enigden in een gebed om vrede en ge rechtigheid: een geheel nieuwe ont wikkeling. In de tweede plaats wil ik vnjzen op het ontwaken van het menselijk ge weten dat in de afgelopen tijd zo luid is gaan spreken toen Gods orde werd verstoord en dat protesteerde tegen de misdaden die in de verhoudingen tus sen de rassen en tussen de volkeren werden bedreven en tegen de aanval len op de waardigheid van de mens. Deze voorvallen hebben de mens een diep gevoel van broederschap ge schonken. Beide bieden ons kansen die wij nimmer tevoren haddeneen taak die belangrijker is dan ooit te- «nren, een heerlijke taak. Het thema van uw conferentie is christelijk leiderschap en het actief christendom, dat wil zeggen, de bood schap van Christus een levende wer kelijkheid maken in ons concrete da gelijkse leven onder alle omstandighe den zelfs in donkere dagen. Wij heb ben geen hervorming nodig, maar een omvorming van het menselijk hart en de geest opdat wij de geest van Chris tus zullen kunnen openbaren op alle terreinen van het leven. Laat ons daar om bidden en daarvoor werken. Op een persconferentie die eerder op de dag werd gehouden, zette de voorzit ter van de Nederlandse afdeling, de heer J. Verhaar, de doelstelling van deze beweging uiteen. De I.C.L. wil al die christenen die een verantwoordelijke positie bekleden in de maatschappij bij een brengen en hen activeren om als bewuste christenen in deze wereld hun werk te verrichten. Dit wil niet zeggen dat deze beweging slechts zou bestaaD uit mensen die ..top"-fucties bekleden, maar wel zijn het mensen die midden in het leven staan. De beweging werd gesticht door dr. Abraham Vereide. een predikant die in de crisisjaren van 1935 werkgevers en werknemers in de Amerikaanse stad Seattle bijeenbracht om een uitweg te zoeken uit de gespannen onderlinge ver houdingen. die tot een geweldig conflict dreigden te leiden. Hjj deed dit op een zeer bijbelse basis door beide partijen te confronteren met de eisen van het evangelie en met de beloften van God hen die zich in gehoorzaamheid aan Hem willen overgeven- Uit dit contact ontstond een groep die regelmatig bijeenkwam om samen te bespreken hoe men het geloof praktisch kon beleven. Er zijn op het ogenblik honderden groepen die maandelijks of vaker bijeenkomen. Na de oorlog werd iij. ook in andere landen gesticht. In Nederland begon de beweging zijn erk in het begin van de jaren vijftig. Van het volk Israël wordt in het Bijbelboek Exodus (leest u hoofdstuk 32) gezegd, dat het teugelloos is. En de man, die daaraan schuld heeft, wordt direct aangewezen: het is de hogepriester Aaron, die even tevoren tegenover Mozes, de grote leider van het volk, zich voor zijn stimuleren van de afgoderij met het gouden kalf nog heeft willen verontschul digen met de opmerking: „U weet zelf, dat dit volk in het boze ligt." Je moet maar durven-' Adron zal waarschijnlijk niet eens gemerkt hebben, dat de uitspattingen van het volk en omdat deze een religieuze achtergrond hebben, zijn zij des te weerzinwekkender! de spot uitlokken van de tegen standers. Dat van die spot staat er uitdrukkelijk bij en u kunt rustig aannemen, dat de heidense volkeren zich met deze ernstige misstap van het volk van God buitengewoon hebben geamuseerd! Zeker, die spot en die smaad van „buitenstaan ders" zijn niet het ergste. Dat is wèl de regelrechte over treding van Gods geboden. Maar vergeet niet, dat juist daar door de Naam van diezelfde God door de omstanders wordt gelasterd. Weet u wat die zeggen? Als degenen, die zich knechten van God noemen, zo zijn, dan moeten wij van hun God ook niets hebben: laat degeen, die zich christen noemt, wèl goed letten op zijn praktijken! DE KLOK TERUGGEDRAAID GULDENS VOORDELIGER! Dr. Luiks sprak voor commissies van beheer (Van een onzer verslaggevers) VOOR HET EERST gedurende zijn bestaan heeft het ..Landelijk Ver band van Commissies van Beheer der Gereformeerde Kerken" zijn jaar vergadering (de achtste) gehouden te Amsterdam, In zijn openingswoord bepleitte de heer Van den Berg een zeer nauwe samenwerking van kerkeraad en com missie van beheer. Daarvoor is aller eerst nodig, dat elk van die colleges zijn taak kent. Dit dient reglementair te worden vastgelegd. De kerkeraad behoort niet eigenmachtig beslissingen van financiële aard te nemen. Aan de andere bant zal de commissie van be heer de kerkeraad een zekere vrijheid moeten verlenen, zodat hij niet voor elke kleinigheid bij de commissie be hoeft aan te kloppen. De heer Van den Berg wijdde enige woorden aan de besluiten der laatst gehouden generale synode, voor zover zi. betrekking hebben op het werk der com missies van beheer. Dat zijn vooral de besluiten inzake de vorming van wijk- kerkeraden in gemeenten met drie er meer predikanten, die nog niet tot kerk- splitsing kunnen overgaan. Onder de be denkingen, die tegen splitsing bestaan, nemen financiële bezwaren meestal niet de laatste plaats in. De heer Van den Berg meende, dat in gedecentraliseerde ge meenten naast de algemene kerkeraad ook één algemene commissie van beheer moet komen, waarin afgevaardigden var de wijkcommissie zitting hebben. Ook bij de instelling van het deputaat- schap „Randstad Holland" zjjn de com missies van beheer even genoemd. Overi gens schijnt er bij de synode een zekere huivering te bestaan om het Landelijk Verband in te schakelen in de zaken van algemeen kerkelijke aard. De heer Van den Berg betreurde dit. Het Landelijk Verband telt leden, zijnde 51 pet. van het totaal getal omdat al wat daar gebeurt liturgie. Zolang het nieuwe Jeruzalem toekomst blijft, zal er op aarde eredienst nodig zijn. Men mag niet teruggrijpen naar het oude, maar men mag ook niet vooruitgrijpen op het nieuwe. Het nieuwe testament laat de gemeente niet in het onzekere. Daarin vermaant Christus zijn leden om de onderlinge bijeenkomsten niet na te laten. En daarin verzekerd Hij zijn Gemeente >k van zijn tegenwoordigheid. De gemeente heeft dus kerkgebouwen nodig. Zij zijn de stations op weg naar het nieuwe Jeruzalem, de Werkplaatsen van de Heilige Geest, de krachtcentrales waarin de Geest de gekochte gemeente vernieuwt. Alle kerkgebouwen bevinden zich op de verbindingslijn van het oude het nieuwe Jeruzalem. In de week Is het kerkgebouw zó ingericht, dat het als werkplaats van de Heilige Geest kan fungeren? Over het algemeen moet die vraag vol gens dr. Luiks in de geref. kerken ont kennend worden beantwoord. Het meren deel van haar kerkgebouwen is gehoor zaal of leerhuis en geen ruimte, die be antwoordt aan de voorschriften van Woord Gods ten aanzien van het san komen der gemeente rond Woord Sacrament. Zou de band tussen het Woord en heilig avondmaal hersteld worden, (door avondmaalviering na élke verkondiging, gelijk het hoort), dan zouden de kerken er meteen anders uit gaan zien. Wat het gebruik van de kerken in de week betreft, hier verklaarde dr. Lniks zich tegenstander van het bezigen der bedehuizen voor alle mogelijke „christe lijke" doeleinden. Dit gebeurt vaak om dat men in gereformeerde kruig de ker ken nogal eens aanduidt als „de meest oneconomische gebouwen" die er bestaan. Dr. Luiks vond die uitlating getuigen van een materialistische instelling. Ook al zouden de kerkgebouwen alleen 's dags gebruikt worden, dan zijn ze het belangrijkste gebouw van stad of dorp omdat God daar zijn gemeente wil samenroepen. Daarom betreurde dr. Luiks het, dat men in sommige gemeenten meer aandacht besteedt aan de bijgebouwen aan het bedehuis zelf. Icantoormachines JERUZALEM Dr. A. G. Luiks, predikant te Amstér- dam, sprak in de middagvergadering ovei de vraag: „Waarvoor dient ons kerk gebouw"? Hij ging ervan uit, dat het bij een kerk gebouw niet gaat om een gewijde ruimte midden in de omringende wereld, sedert na het volbrachte offer van Christus God opzettelijk de tempel liet verwoesten. De functie van de tempel verdween goed uit het oude Jeruzalem De kerken behoren trouwens ook op doordeweekse dagen open te staan voor persoonlijk gebed en meditatie, en vooral voor het gemeenschappelijk gebed. Waarom kwam men in de oor logstijd wel naar de kerken voor een bidstond en nu niet meer? De nood van de wereld, materieel en geestelijk is groter dan ooit. Waarom bidt men daar niet elke dag voor De commissies van beheer kunnen in deze niets voorschrijven, maar zij kunnen bij haar werk wel met deze HH MMMHj noden rekening houden en het gebed Jeruzalem zal geen tempel staan, daarvoor bevorderen. 21 Trouwens, je kon dat niet doen als ongetrouwde vrouw. Al kenden ze je nog zo goed, er zouden na tuurlijk praatjes door ontstaan. Nee, dat was niets. Op een stadsklok zag ze, dat het kwart voor ze ven was en uit vrees voor ongenoegen met haar hospita, stak Tine zo vlug de straat over, dat ze de grote plas langs het trottoir niet eens zag en haar schoenen vol water schepte. Toen Anne die avond klaar was met haar huis houdelijke arbeid, was het kwart over negen. Ze zou graag dadelijk aan de mantel zijn begonnen, maar Paultje was een groot gat in zijn kous ge vallen, dat eerst gestopt moest worden. Het liep naar elven, toen ze eindelijk ophield met werken, ze was al vanaf 's morgens half zeven op en ze kon niet meer. Haar wangen gloeiden van het haas ten en haar oogleden waren opgezet van vermoeid heid. Ze besloot, nog even een luchtje te gaan schep pen. als ze het niet deed en direct naar bed ging. zou ze de slaap toch niet kunnen vatten. Het was stil buiten. De motregen was opgehouden en er hing nu een vochtige, bijna luwe nevel met geuren, die haar aan vroeger herinnerden. Ze haalde diep adem. langzaam viel de moeheid van haar af. Deze ogen blikken behoorden aan haar, aan dat verborgen, veronachtzaamde wezen, dat ze met zich meevoer de vanaf haar eerste dag en dat onveranderlijk zich zelf bleef in vreugde en leed, in haar jeugd en bij het stijgen der jaren. Dat onaardse wezen, dat toch de aarde zo nabij was. maakte zich vrij in de stilte van de avond en leefde zijn leven. Anne let te er niet op, waar ze liep. Haar gezicht glansde van een vreemd geluk. Zo 4 dat innerlijke wezer van de eeuwigheid WILLY STRUT enigde Staten bevond om besprekin- l hopen, nu de topconferentie tus- gen te voeren met Eisenhower, sen de Grote Vier als gevolg van het In de periode tussen Camp David en brute optreden van Chroesjtsjef niet het neerschieten van de Amerikaanse U-2 boven Swerdlovsk heeft Chroesj tsjef met andere middelen hetzelfde worden. En op de keper beschouwd doel nagestreefd, dat Lenin reeds is het zo, dat de internationale ver- voor ogen heeft gestaan: de onder houdingen, die scheef getrokken gang van de kapitalistische staten. waren door het geruchtmakende be zoek van Chroesjtsjef enigde Staten, thans Misschien is de Russische premier de Ver- werkelijk van plan geweest, te trach- tot haar ten de westelijke landen met zuiver juiste proporties zijn teruggebracht, economische middelen te lijf te gaan. Na de besprekingen, die Chroesjtsjef Maar als dat zo is, dan moet er iets met Eisenhower in Camp David had mis zijn gegaan in de berekeningen gevoerd, waren velen geneigd te ge- van Chroesjtsjef. Want hij heeft de loven, dat er een betere sfeer in de klok meer dan zeven jaar terugge- betrekkingen tussen Oost en West draaid. Er zijn aanwijzingen, dat was ontstaan, ja, dat er een eind gekomen aan de koude oorlog en de de houding bewapeningswedloop, die daarvan het Gaulle van gevolg was. Chroesjtsjef streefde Chroesjtsjef zich heeft vergist in van president De Frankrijk, in die premier Macmillan, immers naar algemene en algehele vooral in die van Eisenhower. Maar ontwapening en propageerde toch vreedzame economische wedijver plaats vai wedloop? De koude oorlog duurde echter on verminderd voort. Dat bleek al geruime tijd vóórdat het Amerikaan- belangrijker is wellicht nog, dat er de Sowjetunie zelf dingen gebeurd gevaarlijke militaire zijn, die gezien tegen de achter grond van wat zich in de vrije wereld afspeelde het verlangen van Chroesjtsjef naar een topconferentie drastisch hebben doen bekoelen. verschillende gelegenheden heeft We willen nu trachten, de gebeurte- getracht het Westen onder druk te gen en de reden te vinden, die zetten wat de Berlijnse crisis betreft. Chroesjtsjef ertoe gebracht heeft, zich Hij deed dat in het bijzonder, toen president De G^ulle zich in de Ver- TE HARD VAN STAPEL TVE westelijke mogendheden hebben steeds verzet tegen een compromis uit de ontwikkelingen, welke inzake Berlijn en tegen plannen, wel- zich in de wereld hebben voorgedaan ke zouden kunnen leiden tot algehele nadat Chroesjtsjef in het najaar van of zelfs maar gedeeltelijke ontwape- 1958 zijn beruchte Berlijnse ultima tum stelde, enkele wijze lessen ge leerd. De belangrijkste daarvan ning. Zij vrezen nl., dat de militaire positie van de Sowjetunie daardoor ernstig zou worden verzwakt. Zij voe- dat zij zich slechts tegenover het len zich slechts gebaat bij een voort- agressieve optreden van de Sowjet- duren van de spanning in de wereld unie kunnen verdedigen, als zij een eenheid vormen. Chroesjtsjef heeft waarschijnlijk ge- de koude oorlog. Slechts onder dergelijke omstandigheden me- zij voor de veiligheid van de meend, dat een economische oorlog Sowjetunie te kunnen instaan. Een andere zeer belangrijke factor is de ernstige tegenslag, die de Sow- gemakkelijk zou kunnen leiden tot jetunie op economisch terrein heeft verkoeling in de relaties tussen de ondervonden. De oogst van 1959 is slecht uitgevallen, de produktie van comsumptiegoedercn voldeed bij niet aan de verwachtingen 'are industrie kwam in de verdrukking te zitten. We hebben er destijds al op gewezen, dat de demo bilisatie van meer dan twee miljoen landen van de vrije wereld. Dit niet gebeurd en zelfs het spionage' incident, waarmede Chroesjtsjef lange meende, de westelijke alliantie te kunnen opblazen, heeft niet tot ver wijdering geleid. Integendeel: de brute manier, waar op de Russische premier te werk militairen een economische noodzaak ging, heeft zijn tegenstanders dich- was, wilde Chroesjtsjef zijn groot ter dan ooit bij elkaar gebracht. En scheepse plannen kunnen verwezen- dat is, juist nu de situatie in de we- lijken. reld helemaal niet rooskleurig lijkt Ook deze maatregel van Chroesjtsjef te zijn, een verblijdend verschijnsel. Voor Chroesjtsjef was deze groeien de eensgezindheid onder de westé is op verzet van het leger gestuit. In de eerste plaats achtten de militaire leiders het niet verstandig, de verde- lijke mogendheden al maandenlang diging van de Sowjetunie volkomen een grote tegenvaller. Zij maakte het afhankelijk te maken van raketten hem moeilijk, zo niet onmogelijk, en geleide projectielen. Voorts za- zijn vreedzame politiek tegenover fen zij zich geplaatst tegenover het Westen in de Sowjetunie zelf te verdedigen. En er is reden om aan te nemen, dat met name in leidende tienduizenden officieren), die vooi militaire kringen krachtig verzet is demobilisatie en verplichte tewerk- gerezen tegen de buitenlandse en de stelling in aanmerking kwamen. En binnenlandse politiek van de Russi sche premier. zo moest Chroesjtsjef tot de ervaring komen, dat hij met zijn economische dan moest i i terugvinden, dat ons begeleidt r het leven tot de eeuwigheid Toen ze de helderverlichte schouwburg passeer de. kwamen de eerste bezoekers naar buiten. Over het vochtig glimmende asphalt reden de taxi's rui send af en aan en in de café's zaten de mensen in kleine groepjes om de tafeltjes. Anne luisterde naar de muziek van de strijkjes. Dikwijls waren die golvende, op het gemoed wer kende melodieën haar onverdraaglijk, toonden ze haar aan zichzelf als een verlaten, verlangend en toekomstloos mens. Nu bleef de warme, diepe vre de duren en scheen de stad haar vol harmonie. Ze verlangde niet om zelf de jonge vrouw in de zwart fluwelen avondcape te zijn, die aan de arm van een rijzig, blond heer uit de schouwburg kwam en ze wenste niet te behoren bij een van de vrolijke groe pen in de café's. Zoals het was, was alles goed. Ze wandelde langzaam terug. De lichtreclames door straalden ver en geheimzinnig de met vocht gela den lucht, een opgeschoten jongen fietste fluitend voorbij, voor een automaat stond een jong paartje croquetjes te verorberen. Anne bekeek vluchtig de schemerlichte etalages van een boekhandel. Tegen het raam hingen foto kaarten van de leden van het Noorse en Engelse koningshuis. Een eind verderop, in een kelder woning, zaten een man en een vrouw tegenover elkaar aan een tafel te lezen. In de lichtcirkel van de lamp leek hun haar óf zeer blond, óf wit. Dichtbij haar huis klonken haastige voetstappen. An ne keek op. Het was de vrouw van de hoek, die zich snel naar haar woning begaf. Ze zeiden elkaar goedenavond. Op zekere dag was Paultje in het bak kerswinkeltje een gesprek met de vrouw begonnen en sedertdien groetten ze elkaar. Anne ontkleedde zich. Voorzichtig bewoog ze zich door de kleine kamer om het kind niet te wekken. Ze had geen licht aangedraaid, maar het licht, dat vanuit de achterkamer binnenviel, wekte een beslo ten, warme sfeer. Toen ze klaar was, stopte z dekens nog eens goed om de jongen heen. Zijn gelaatsuitdrukking trof haar plotseling, hij herinner de haar sterker dan anders aan Mare. Ze knielde voor het bedje neer en legde haar voorhoofd op de harde, houten rand. Mare, altijd Mare. Hij was op de achtergrond van haar gedachten, of als tast baar voor haar ogen, ze moest aan hem denken in bitterheid of in verlangen. Maar hij woonde ver weg, met een andere vrouw, die hij boven haar ver kozen had, en zij wist niets van de dingen, die zijn leven vormden. Was hij dood geweest, dan zou de afstand tussen hen niet zo oneindig zijn geweest, als nu hij leefde en de dagelijkse gebeurtenissen, het onverbiddelijk voortstromen van de tijd, hen al wij der en wijder van elkaar scheidden. Langzaam vielen de tranen neer op het kleedje voor het kinderledikantje. Anne lag roerloos en schreide in stilte. De gebondenheid van de mens aan zijn lot had zjjn rechten hernomen en de vrede der ziel geroofd. Anne kreeg haar opslag en reeds voor ze de eer ste verhoging had ontvangen, ging ze werk maken van een dagmeisje. Het viel niet mee, een geschikt meisje te vinden, een, die genoegen nam met een bescheiden loon, maar die toch in staat was om zelfstandig haar werk te doen. De eerste maal ver giste Anne zich schromelijk. Ze had een groot, fors meisje gehuurd met een fris en gezond uiterlijk, die beweerde dol te zijn op kinderen. Maar Paultje scheen niet met haar op te kunnen schieten en als Anne hem 's morgens onder de hoede van Bep ach terliet, hoorde ze huizen ver nog zijn gejammer (Wordt vervolgd) Wat de buitenlandse politiek betreft veroveringsplannen te hard van sta- hebben de militaire leiders zich Pe' was gelopen. WANTROUWEN GEBLEVEN DLIJKBAAR heeft Chroesjtsjef het geblameerd en dat haar bondgeno- al dan niet toevallige incident ten niet de moed zouden kunnen op- met de Amerikaanse U-2 met beide brengen zich achter de motieven te handen aangegrepen om zich uit de scharen, die tot dat incident hadden benarde situatie te redden, waarin geleid. hij zich bevond. Ook zijn optreden Het voornaamste motief voor het bevestigd de stelling dat de moeilijk heden, die het Kremlin met het bui tenland veroorzaakt, voornemelijk trouwen in de werkelijke bedoelin- dienen om de aandacht af te leiden gen van de Russische leiders. Dit van een binnenlandse crisis in de wantrouwen, dat blijkbaar gedeeld wordt door Macmillan en De Gaulle, kan niet verdwijnen, zolang de Sow- nu wel voor iedereen duidelijk ge- jetunie niet bereid is, de sfeer van worden, dat de Russische premier geheimhouding achter het ijzeren geen enkele behoefte i gordijn op te hefffen. En zolang deze een topconferentie, die bij voorbaat geheimhouding blijft bestaan, zullen tot mislukken gedoemd was. Zijn de westelijke mogendheden in het be- enige zorg was nog, de verantwoor- lang van de gehele vrije wereld alles delijkheid voor het falen van een moeten doen wat in hun vermogen topgesprek af te wentelen op de ligt om op de hoogte te blijven van schouders van Eisenhower. En dat is hetgeen zich in het verborgen in de Sowjetunie afspeelt. De Russische premier heeft een blun- De wijze waarop Chroesjtsjef heeft der gemaakt, die in betekenis ver uitgaat boven het instellen van de Berlijnse blokkade, welke geleid heeft Verenigde Staten zich in de ogen Oost-Berlijn naar de Sowjetunie te- van de gehele vrije wereld hadden rug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2