Boulevard niet verboden voor bromfietsers Vragen over de Gebiedsuitbreiding bedoeld als compensatie-maatregel Met Noorderkroon is spanning uit haringrace export van tomaten Investeringen zijn niet de boosdoener NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 WOENSDAG 18 MEI 1960 Gemeenteraad van VALKENBURG Onderling overleg nuttig en nodig geacht GISTERAVOND werd de gemeenteraad van Valkenburg geplaatst tegen over de voorstellen tot wijziging van de grenzen van verscheidene gemeenten. De heren Jac. van der Meij en S. M. Poot waren met kennis geving afwezig. In zijn toelichting op het pre-advies van B. en W. over de grenswijziging zei de voorzitter, burgemeester M. A. van der Have, dat het college afkerig is van grenswijzigingen. Deze aangelegenheid hebben B. en W. echter reeds in 1956 aangegrepen om Gedeputeerde Staten erop te wij zen, dat Valkenburg 250 ha grond heeft moeten afstaan in het belang van het land. Dit is een onbillijke last voor zo'n kleine gemeente en daarom is compensatie wel zeer gewenst. Deze compensatie moet evenwel beslist niet worden gebracht onder de noemer van gebiedsuitbreiding ten koste van nabuurgemeenten. Alleen billijkheidsredenen spelen hier een rol. Daarom vinden B. en W. het jammer, dat er over deze redenen in de laatste brief van G. S. niet wordt gerept. ■meester M. A. van der Have, dat het i. Deze aangelegenheid hebben B. en >m Gedeputeerde Staten erop te wij- ?ft moeten afstaan in het belang van >r zo'n kleine gemeente en daarom is jmpensatie moet evenwel beslist niet an gebiedsuitbreiding ten koste van redenen spelen hier een rol. Daarom rver deze redenen in de laatste brief i W. hier ln geen enkel opzicht bi} betrokken lx geweest. Hier gold alleen eis van de heer Berghuis, directeur de honden- en kafctenbroodfabriek eis was vroegtijdig ter kennis van de heer Salman gebracht. „Het heeft B. en W. pijn gedaan, dat het college in een verkeerd dag licht is gesteld. Het heeft geleken, f de burgemeester hier de kwade Man was, die deze ontruiming met alle mogelijke middelen heeft wil len doorvoeren. Ondanks geruchten en allerlei agitatie staat het gemeen tebestuur buiten deze kwestie. Men heeft echter niet geschroomd het be stuur der gemeente verdacht te ma ken. Wij hebben met alle ons ten dienste staande middelen getracht de betrokkene te helpen en te over reden, maar het heeft niet gebaat" Ten stelligste sprak de voorzitter De heer Th. van der Meij zei, dat de verwerking van chemische produkten door de Zuidhollandse Loonbedrijven z de Katwijkerweg schade heeft vero> zaakt aan de te velde staande gewassen. Hij vroeg of hier geen proces-verbaal had moeten worden opgemaakt. De voorzitter zei, dat hier geen overtreding van de ziekte bestrij dingsmiddelenwet had plaats gehad. Het onderzoek moet nog uitwijzen, wat de oorzaak is van de schade. Wel heeft de burgemeester in 1 band met de volksgezondheid direct onderzocht, of er maatregelen moesten worden genomen. Ook dit onderzoek is nog gaande. De heer Van der Meij vroeg ook nog. wat er gebeurt met de afvalstoffen dit bedTijf. Als deze naar de gemeente lijke vuilnisbelt worden gebracht, dit opnieuw gevaar opleveren. Ook in dit opzicht zegde de voorzitter een na gezet onderzoek toe. Voorts werden enkele kleinere zaken afgehandeld. Van de oud-gemeenteont vanger, de heer A. van Haarlem, was dankbetuiging ingekomen voor de vele attenties, die hem ter gelegenheid het afscheid van de gemeentedienst i ren geschonken. Van de N Z.H.V.M. had men een brief ontvangen over wachthok- jes bij de halteplaatsen. Een ander model was in tekening aanwezig, maar unaniem verklaarde de raad zich voor de vo die thans algemeen in gebruik is. De goeding voor de Vereniging voor Chris telijk onderwijs werd voor 1959 vastge steld op f 8440. Gemeenteraad van NOORDWIJK Scheidende heer Rippen werd hartelijk toegesproken TN DE VERGADERING van de Noordwijkse gemeenteraad, gisteravond -®- gehouden, ontstond direct al een discussie naar aanleiding van een brief van de Horeca over de overlast die bepaalde bromfietsberijders ver oorzaken op de boulevard. Deze brief was in handen gesteld van B. en W. ter afdoening. Het college heeft hierop geantwoord, dat voorshands geen termen aanwezig zijn verdergaande maatregelen te nemen. Wel zal het politietoezicht worden verscherpt, maar voor een verbod, zoals de Horeca had gevraagd, voelt het college niets. De heer Van Riemsdijk kon zich hiermede niet verenigen. Hij wenste paal en perk gesteld te zien aan het racen op de boulevard en zou de politieverordening terzake gewijzigd willen zien. Visserij golf jes HET SCHIJNT THANS toch min of meer vast te staan, dat de Verre Vis serij Maatschappij in Scheveningen de 750 pk sterke trawler „Noor derkroon" Sch. 55 opnieuw voor twee reizen van een vleet zal voorzien én mee zal laten doen aan de haringrace. Daarmee heeft de V.V.M., wanneer zij dit plan uitvoert, alle spanning aan de haringrace 1960 ontnomen. De kans is dan zeer groot, dat de „Noorderkroon" Sch. 55 wederom de winnaar van deze race wordt. De V.V.M. zou in het belang van de haringrace en daarmee in het belang van de propaganda voor het visserijbedrijf han delen, wanneer zij de „Noorderkroon" Sch. 55 maandag 23 mei thuis hield of met het trawlnet naar zee stuurde. De heer Th. van der Meij vroeg zich af. of het wel geheel juist is, dat we compen satie aan deze aangelegenheid koppelen We krijgen honderd hectaren cadeau. Er is echter van onze zijde nooit een poging gedaan langs de weg van overleg met Voorschoten deze zaak te regelen De voorzitter stemde toe, dat nooit een officiële bespreking heeft plaats gehad Hij meende, dat dit niet de eerst aange wezen weg was. Wanneer Valkenburg compensatie moet hebben voor het ge leden grond verlies, dan moet de vergoe ding van hoger hand worden aangeboden. Nu de papieren zo liggen, dat G-S. on* een stuk grond aanwijzen, verwachten wij, dat G.S. voorstellen zullen doen aan de minister om Valkenburg het bedoeld* gebied aan de Valkenburgse weg te geven De heer Th. van der Meij wilde over leg met Voorschoten. „We leven als goede buren met elkaar en dan dient er gezamenlijk over deze zaak te worden gesproken. Gevaar De heer Anth. van der Berg zei, dat we ons niet mengen ln de discussie rond om het geheel van de Leidise agglome ratie. Wel wilde hij onderstrepen hetgeen B. en W. in hun preadvies opmerken, dat allereerst moet worden onderzocht, of door intercommunale samenwerking ndet veel kan worden bereikt. Hij vestigde de aandacht op het gevaar, dat in de grote- stadsgemeente het individu ondergaat in de massa. Over de grenswijziging van Val kenburg merkte hy op, dat hy res pect heeft voor de wyze, waarop de Voorschotense raad heeft gereageerd op het voorstel van B en W Het ge deelte van de Valkenburgse weg is voor Voorschoten een uithoek en be hoort planmatig veel meer tot Val kenburg. Het getuigt van zelfverloo chening, dat de raad van Voorscho ten dit rondnit heeft erkend. Wel vond spr. het vreemd, dat G.S. geen reden opgeven voor de ingediende voorstellen. Dit zou in ons geval veel prettiger zyn geweest. Wethoud-er N. Ouwersloot protesteerde eveneens tegen de manier, waarop de voorstellen ter tafel zijn gelegd. Hij had alles met redenen omkleed willen zien „Voorschoten zal niet huilen om hef stukje grond, dat wij zullen krijgen en Valkenburg zal geen „hoera' roepen, maai onderling overleg is beslist noodzakelijk" De voorzitter zegde toe, dat in het schrijven aan G-S. deze suggestie van overleg zeker naar voren zal worden ge bracht Ontruiming In de rondvraag informeerde de heer G- van Leeuwen naar een woningontrui ming, die zaterdag is geschied. Zeer uit voerig verstrekte de voorzitter hier in lichtingen over, waaruit bleek, dat de kantonrechter ontruiming van de woning aan de Katwijkerweg heeft bevolen, nada! de bewoner had geweigerd naar een an der pand te verhuizen Met klem be toogde de voorzitter, dat het college van BIJ OPGAANDE conjunctuur moet de omvang der industriële investeringen zo veel mogelijk on aangetast blijven, anders komt er nooit iets van. Stijging van investe ringen moet niet als belangrijkste boosdoener worden bestempeld, als gangmaker van inflatie, aldus het jaarverslag van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. De betrekkelijke welvaart, bet opvan gen der sterk gegroeide beroepsbevol king en uitbreiding van de uitvoer be rusten voor een belangrijk deel op de jongste particuliere investeringen en deze taak wordt nog omvangrijker. De investeringsaftrek is geen con juncturele maatregel maar onderdeel van structuurbeleid. Deze is een zeer onvolmaakte tegemoetkoming in ver band met de verouderde fiscale opvat ting over afschrijving op bedrijfsmidae len. Het verbond vreest dat weldra de aandrang op de regering om „iets aan de investeringen te doen" toeneemt Vooral de maatregelen van 1 april doen versterking van de bestedingsdrang verwachten en anderzijds zal men niet helemaal kunnen ontkomen aan enkele p rijsverhoigin gen Deze inilatiedreiging erkennend waar deert hef verbond het dat de overheid ondanks druk blijft streven naar bewa king van het economisch evenwicht en beteugeling van de gevaren voor de gulden in overleg met het bedrijfsleven Deze vorm van inflatiebestrijdlng heeft de voorkeur boven globale of meer ge detailleerde conjunctuurpolitiek, waar bij de Duitse overweging van verhoging der directe belasting een slecht voor beeld is. Globale maatregelen doen te weinig recht wedervaren aan de uiteen lopende belangen van het bedrijfsleven en zeer gedetailleerd ingrijpen verlamt het particulier Initiatief in een dirigls- De heer Vogelaar vroeg zich af of de politie bij machte is hieraan iets te doen aan de hand van de huidige bepalingen. Om een vuist te kunnen maken moet men toch een hand hebben. Als groepen jongelui geregeld de boulevard op en neer rijden, is dit, dood het gierend ge luid dat hun bromfietsen produceren, zeer hinderlijk. Andere gemeenten, bij- tisch dwangbuis. Dit wil niet zeggen, dat er nooit een tijd zal komen voor afremming van particuliere investerin gen, doch dit is een laatste middel. De zorg voor geldeiyk evenwicht is it» de eerste plaats taak van de overheid en centrale bank doch daarnaast is vrijwil lige zelfbeperking nodig. Hef verbond aanvaardt het principe van het Nederlandse loonbeleid als juist. Het is van het grootste belang, dat het huldigt loonbeleid slaagt. Het beantwoordt ook aan de beginselen van de vrije onder nemers. De leden moeten tot het slagen medewerken. Ondernemers, die loonsverhogingen toe kennen opdat hun bedryf niet „leeg loopt", moeten beseffen dat zij daarmede een duurzame kruipende inflatie aanvaarden, tenzij zij andere overheidsmaatregelen verlangen- die terecht nog minder sym pathie zullen ontmoeten dan „loonspei- De ondernemers zullen in versneld tempo begrippen als concentraties, com binaties, fusies en ondernemersovereen komsten eigen moeten maken als zij niet achterop willen geraken bij de Europese eenwording. Dc overgang op de Euromarkt betekent, dat de onder nemers de handen moeten ineenslaan. In de omliggende industriële landen zijn bedrijven met langer technische er varing, die ook in de samenwerking al een geschiedenis hebben. Onze onder nemers zullen daartoe de volste vrij heid moeten hebben. Het overheidsbe leid zal dan vrij moeten zijn van „ver valsende" elementen, die bedrijfseco nomisch verantwoorde beslissingen doorkruisen of belemmeren, zoals het fiscale fusie- en het kartelbeleld. Natuurlijk bestaat er de mogelijk heid van misbruik door kartels en an dere machtsposities. Men zal van ge val tot geval moeten bezien of ei werkelijk strijd is met het algemeen belang en het is te betwijfelen of die strijd met het algemeen belang dan In veel gevallen zal aanwezig blijken, aldus het verslag. Gok tegen, dat de aangewezen wo ning niet zou voldoen aan redelijk te stellen eisen. Niemand wenste na deze toelichting no? iets te zeggen over deze vervelende kwestie; het was voor allen duideiyk, dai dit vooral voor burgemeester Van der Have een nare aangelegenheid is geweesi Sommige mensen hebben van deze zaak een rel willen maken. Schade voorbeeld Katwijk en Den Haag (Scheve ningen), hebben een verbodsbepaling De heer Van Riemsdijk stelde voor, bU wijze van proef, voor een jaar gedurende de maanden mei tot en met september de boulevard voor bromfietsers te slui ten, van 's avonds 7 tot 's nachts 2 uur Vele goeden Wet houder Van Leeuwen voelde er niets voor, als enkele tientallen jongelui overlast veroorzaken, alle bromfietser» over één kam te scheren en de vele goe den onder enkele kwaden te doen lijden. De voorzitter bleef erbij, dat het aan beveling verdiende het voorstel van B en W. te volgen en de bromfietsers op hun goede trouw te toetsen. Onder aandrang van vele zyden wilde de heer Van Rlemadyk zyn voorstel tydeiyk terugnemen. HU be hield zich het recht voor, als er bin nen een maand klachten komen, op de volgende raasdvergaderlng zUn voorstel weer ter tafel te brengen. In de vacature, ontstaan door het ont slag nemen van de heer Rippen als lid van de raad. is benoemd de heer P. den Otter. Een commissie, bestaande uit de heren De Witt. Van Riemsdijk en De Haas. onderzocht de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde en alviseerde tot toelating De voorzitter nam de gelegenheid te baat het scheidende raadslid Rippen har telijk toe te spreken. Wij gevoelen spijt, dat u uit deze kring treedt, aldus mr Van Berckel. Het vele werk dat u als raadslid hebt gedaan, getuigde van uw gewtftensvolle belangstelling, die u op strijdbare wyze tot uiting bracht, doch waarbij het warme hart niet ontbrak. We zyn dankbaar, dat we u in ons mid den hebben gehad, niet in het minst om dat we. bij alle verschillen, toch weder zijds respect en vriendschap voor elkaar gevoelden. U bent nog niet uitgestreden, want u gaat uw volledige aandacht ge ven aan het bejaarden werk. Wij hopen, dat u dit nog lang zult mogen verrichten Geschenken De nestor van de raad, de heer E. L. de Witt, sloot zich namens dc raadsleden bij de woorden van de burgemeester aan. Het leven is een strijd der plichten. Dit gaan we vooral zien als wc ouder wor den. U heeft steeds geprobeerd het goede voor de gemeente te zoeken. Wy waar deren zeer uw vriendschap en hopen dal die bestendigd zal blijven. Namens de raadsleden bood de heer De Witt een kroonlamp en een vulpen aan, de laatste in de kleur van de heer Rippen, zoals de heer De Witt zelde. De pen was namelijk rood! De heer Rippen was zeer erken telijk voor de goede woorden en de cadeaus. Ieder heeft zijn eigen aard en dus zijn eigenaardigheden. Ik heb nooit geschroomd voor mijn mening uit te komen, wel eens op felle wijze. Ir. G. J. van Meel (kath.v.), ldd van de Tweede Kamer heeft de ministers van landbouw en visserij, van economische za ken en van buitenlandse zaken gevraagd of zij niet van oordeel zijn, daf de door de Engelse regering aangekondigde ver hogingen van het invoerrecht op verse tomaten in feite uitsluitend gericht zijn tegen de invoer van Nederlandse tomaten in Groot-Brittannië. Kunnen de ministers mededelen, zo vraagt hij, hoe deze tariefsverhogingen moeten worden beoordeeld ln het licht van de herhaalde verklaringen van de Engelse regering, dat zij streeft naar een vermindering van de handelsbelemme ringen tussen „de zes" en „de zeven'"? Indien de voorgaande vraag ontken nend wordt beantwoord, zijn zij dan be reid aan de Engelse regering ter zake op heldering te vragen en de Kamer van het antwoord op de hoogte te stellen?, aldus besluit ir. Van Meed. SASSENHEIM Tocht van bejaarden De uitgaansdag voor de bejaarden van Sassenheim is vastgesteld op woensdag 15 juni. Evenals vorige jaren vertrekt men 's morgens io uur van de Parklaan en men hoopt ongeveer 8.30 uur 's avonds weer in Sassenheim terug te zijn Enkele comitéleden zijn reeds bezig 'n mooie tocht uit te stippelen en zullen zo spoedig mogelijk mededeling doen, waar de tocht heen gaat. Zaterdag 28 mei tussen 4 en 6 uur is er in hotel Het Bruine Paard gelegenheid zich op te ge ven. Iedereen boven 65 jaar kan aan deze tocht deelnemen. Voor echtparen moet een van beiden 65 j- zijn; ook weduwen onder de 65 jaar kunnen zich opgeven. Aan zo'n tocht zijn grote kosten ver bonden; daarom zullen twintig dames m de week van 23 tot en met 30 mei aan kloppen voor dit mooie doel. Ook zal een beroep worden gedaan op autobezitters. Zo spoedig mogelijk ontvangen zij een in- vulformulier en hun wordt verzocht dit zo spoedig mogelijk terug te zenden aan de boekhandel Nic. Demmenie. Gevonden Na de bedrijfsvoetbal wedstrijden op 30 april zijn in de kleedkamer van het ge- meentelyk sportpark enkele shirts, broek jes en kousen gevonden. Deze zijn terug te krijgen bij de heer Landstra. Hoofd straat 314. De heer Rippen onderstreepte de grote verantwoordelijkheid, die het raadslidmaatschap met zich brengt.. Het afscheidnemen vond hij niet pijn lijk. Dat was hem in de loop der jaren meermalen overkomen. Hij was blij dat hij het werk voor de bejaarden, dat be gonnen is door Talma en voorgezet door Aalberse en Drees, mocht behartigen. In deze had hij nog een grote taak voor zichzeLf gereserveerd. De heer Rippen constateerde met dank baarheid, dat hij een gezegend leven achter de rug heeft. Hij hoopte de aan geboden vulpen nog lang te gebruiken voor het doel dat hij zichzelf had gesteld. Hamerstukken Henna ging de raad over tot behamdè- ling van de overige agendapunten. Op één na ontlokten deze praktisch geen commentaar Achtereenvolgens gingen onder de ha mer door de begroting van het weeshuis voor i960, de verordeningswijziging op de heffing van precariorechten en de invor dering daarvan en de afkoop van pacht van gronden aan de Beeklaan. Enige discussie ontstond over de vast stelling van de verordeningen in ver band met de stichting van een week markt. De heer Benschop vroeg of de mogelijkheid dat Noordwijkse midden standers hierbij worden ingeschakeld te realiseren zal zUn. Wethouder van Leeuwen zei, dat slechts enkelen over de vereiste ver gunning beschikken, maar de moge lijkheid bestaat dat een tijdelijke er kenning wordt verleend. Wel zaJ dan te zijner tijd voor een definitieve er kenning moeten worden gezorgd Zonder discussie werden vervolgens aangenomen een voorstel tot aankoop van een strook grond aan de Oranjeweg, tot ingebruikneming van grond aan de Oude Zeeweg, terugverkoop en irvge- bruik geving van grond nabij de christe lijke UI .O-sch ooi en verhuur van het nieuwe parkeerterrein aan de Jan Kroonsweg aan de firma L. J. Beuk. Ook werden aangenomen een voorstel tot in breng van gronden aan de Schieetraat in het grondbedrijf, huur van strandge- deelten ten noorden van de vuurtoren en een begrotingswijziging, betreffende een nadere voorziening van uitgaven voor de schooltandverzorgi ngsdi enst. Grondaankoop Het agendapunt waarover een vrij lang durige discussie ontstond, was het voor stel van B. en W. tot aankoop van gron den nabij de Oude Zeeweg en de Lyn- baanweg. Voor de realisering van het uit breidingsplan Herenweg—Beeklaan zijn onder meer onderhandelingen gevoerd over aankoop van een stuk land, eigen dom van de N.V. Vinkeveld. Voor de prijs van 7.50 per m2 bleek deze N.V. bereid dit stuk te verkopen aan de gemeente Een aantal voorwaarden was hierbij ge steld, waarover de discussie ontstond. No. 5 van deze voorwaarden bevatte de clausule dat aan de verkoopster ver gunning zou worden verleend voor de bouw van een bloembollenschuur op het aan haar verblijvende perceel grond, met gebruikmaking van zogenaamd „gas- De beer Vogelaar maakte hiertegen bezwaar. Tot nog toe is steeds ge tracht by de toegang tot de badplaats allerlei bouwsels die uit betonelemen ten bestaan, te weren. We moeten hiermee voorzichtig >Un. Als we dit toestaan, wordt een precedent gescha pen dat wellicht consequenties aal hebben. Het landschappeiyk aspect zal hierdoor worden geschaad, maar het Is zeer wel mogelUk door om- metsellng met baksteen dit bezw-aar te ondervangen. Het plein zelf had volledig de instem ming van de heer Vogelaar. Hierbij is Het moeilijke bemanningsprobleem van dit jaar heeft vele reders aan het denken gezet. Men wil dezelfde moeilijkheden volgend jaar beslist voorkomen. Daarom hebben de Scheveningse reders bijv. het plan opgeval om een bureau te stichten, dat zich volgend jaar met de werving van vissers bezig zal moeten houden. De schipper kan dan een bemanning kiezen uit de aangeworven vissers. Hij hoeft dan niet meer zelf te gaan vragen aan vissers of ze bij hem willen varen. Dit laatste acht men in visserij kringen namelijk bijzonder ongewenst, omdat het in strijd is met de figuur van de schip per en uiteraard de gezagsverhoudingen aan boord niet ten goede komt. Akkoord C.A.O. Het college van Ryksbemlddeiaars kan in principe akkoord gaan met de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de haringvisserU, die reders en werknemers organisaties hebben opgesteld. In de nieuwe c.a.o. zUn de graallonen van de matrozen van ƒ60 op ƒ67,50 per week gebracht. De garantielonen van de ma trozen zyn verhoogd van 74 tot 77 en die van de schippers van f 112.50 tot 118,50 per week. Dit was er De IJmuidenee visafslag werd dinsdag voorzien van de totale aanvoer van 3670 kisten verse vis. Er waren 215 kisten schelvis. 15 radio, 255 wijting, 270 gul en kabeljauw. 60 koolvis, 440 haring, 2400 makreel, 65 diversen, 900 stijve kabeljau wen en 130 kleine kistjes haring. De schepen De trawler Maria Theresia KW. 99 zorgde dinsdag voor 40 wijting, 60 schel vis, 86 gul en kabeljauw, 110 haring, 525 makreel, 10 diversen en 220 stijve kabel door het college zeer veel werk verzet en hy had hiervoor waardering. Spreker was niet tegen de voorgestelde con structie als zodanig, maar uitsluitend tegen de plaats waar deze zal verrijzen. Wethouder De Geus, zei, dat het de bedoeling is dat hier een bollenschuur zal verrijzen in de zogenaamde bunga lowstijl, dat wil zeggen ongeveer drie meter hoog met een plat dak. De wet houder en de heer Dessing hadden een soortgelijk bouwsel bekeken en vonden dit alleszins aanvaardbaar en esthetisch verantwoord. De vorm was voor hem be slissend. Ouderwets De heer Faase meende, dat we met onze tijd mee moeten gaan en dat de commissie van openbare werken er ietwat ouderwetse opvattingen op na houdt. Hij vond het idee niet gek en meende dat de raad hiermee akkoord moest gaan. Na een uitvoerige discussie bracht de heer Sedelaar het ed van Columbus ter tafel. Hij stelde voor het voorstel van B. en W. aan te nemen, maar het omstre den punt aan te houden en ddt pader te bezien. Na enig beraad ging het college hiermee akkoord. De heer Van Riemsdijk merkte nog op dat de discussie eigenlijk overbodig was daar deze in de commissie voor openbare werken thuis hoorde. Bij de rondvraag kwamen weer diverse punten aan de orde, zoals rioolwaterzui vering, de gemeentvlag, het schilderen van gemeentewomdngen enzovoorts. De heer Sedelaar kreeg in de be sloten vergadering nadere inlichtin gen over de aantallen processen-ver baal en het verhaal op de ouders be treffende de vernielingen op het ter rein van de speeltuin Noordwijk. Het college werkt gestadig aan het pro bleem van de rioolwaterzuivering, aldus een mededeling van wethouder De Geus. f-s Sfeer in *t gezin De „Nieuwe Leidsche" er in l In de 13e minuut namen de bloemen- bakkers de leiding door de goed spelende midvoor Van der Zalm, die de bal van ongeveer 15 meter geheel onverwachts hard en hoog in de touwen, joeg. Sterker De zeekanters namen dat niet en ze werden beduidend sterker. Het was dan ook geen wonder, dat linksbinnen Van Oosten na 'n half uur spelen op gehaaide wijze de gelijkmaker wist te scoren: (1—1). De Rijnsburgse banketbakkerszoon Van Vreedendaal miste 'een mooie kana en werd daarom allerwegen voor koekebakker uitgescholden. Hij rehabiliteerde xich echter keurig door juiat voor rust zijn elftal de leiding te hergeven met een hard schot, waar de Noordwijkse doelman P. de Wilt geen kijk op had: (21), Na de rust had een ernstig incideni plaats: keeper De Witt van Noordwijk maakte op een gegeven ogenblik een kat achtige sprong waardoor het elastiek dat zijn voetbalbroekje omhoog hield, knap te. Het gevolg laat zich raden Volhouders Overigens wisten de badplaatsbewo- rers reeds vrij spoedig na de thee (zonder koek!) de balans in evenwicht te brengen door midvoor W. de Witt: (2—2). Nog eenmaal kwamen de Rijns- Ne Allan Water IJM. 34 voor 130 kleine kistjes haring. 15 radio. 35 wijting. 40 schelvis, 20 gul en kabeljauw, 25 koolvis, 150 haring. 550 makreel. 10 diversen en 400 stijve kabeljauwen; de Golfstroom KW 4 voor 65 wijting, «8 schelvis, 120 koolvis, 110 haring. 420 ma kreel, 10 diversen en 100 stijve kabel jauwen; de Deining KW 8 voor 115 wijting. 50 schelvis. 35 gul en kabeljauw, 35 koolvis, 70 haring. 835 makreel, 10 diversen en 170 stijve kabeljauwen. Lage prijzen De handel toonde dinsdag bijzonder weinig animo tot kopen op de IJmuiden6c visafslag. Vrijwel alle vissoorten noteer den als gevolg hiervan geen hoge prijzen. Makreel deed 7 tot 11 per kist van 50 kilo, grootmiddel schelvis ging weg voor 35 tot ƒ36, kleinmiddel voor 35 De heer Abr. van Aalst, chef van de kruidenierswinkel van de prot. coöp. Ons Belang Is dinsdagavond In Het Ba ken op harteiyke wijze gehuldigd. De heer B. van der Linden, voorzitter van Ons Belang, deelde met biydschap mee, dat de heer Van Aalst KoninklUk werd onderschelden voor zUn trouwe dienst door toekenning van de ere-medallle in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. In c?n hartelijke rede heeft voorzitter Van der Linden de waardering voor de arbeid van de heer Van Aalst geuit, die als 19-jarige jongeman reeds tot chef van de coöperatie werd benoemd. Hij heeft de zaak hard aangepakt, reorganiseerde en organiseerde naar zijn beste krachten en is in zijn werk geslaagd. Voor dde arbeid zijn geen betere woorden te Vin den dan die welke de burgemeester 's morgens bij de huldiging gebruikte trouw en toewijding. Namens bestuur en commissarissen werd een couvert aan geboden De heer A. Boterbloem, ook al bijna 40 jaar bij de coöperatie, vertolkte de waar dering van het gehele personeel voor hun chef, die bij alle verechil van karakter eigenschappen toch een goede omgang wist te scheppen. Namens het winkelper soneel bood hij hem een scheerapparaat aan, waarop de lieer L. Julpers, sprekend namens het bakkerijpersoneel. hem een mooie tafelaansteker aanbood. De Jubilaris was bijzonder getroffen door deze onverwachte hulde na eerst te hebben gemeend „stil te Jubileren" Voorzitter Van der Linden richtte zich in zijn slotwoord in het bijzonder tot de 90-Jarige vader van de jubilaris, voor wie burgers door midvoor Van Zalm weer aan de leiding: (32). De Noordwijkers, stugge volhouders als ze zijn, trokken eindelijk toch aan het langste eind. Links binnen Van Oosten bracht de partyen op gelijke voet (3-3) en midvoor W. de Witt beslechtte tien minuten voor hei eind het pleit met een harde kogel (34) Daarna hadden beide partijen te weinig adem over om nog ernstige pogingen te ondernemen de stand te veranderen. Uit politierapport Hot jongetje W. de Mooy is aangereden door een bromfietser uiit Oegstgeest, Met een zware hersenochudding moeet het ventje naar het academisch ziekenhuis te Leiden worden gebracht. Op de SamHlaan is een zevenjarig jon getje uit Oegstgeest met de wielen van zijn fiets ln de bramrails geraakt en ge slipt. Hij kwam ln een moddersloot te recht Voorbijgangers hielpen de knaap op het droge en omwonenden voorzagen hem van droge kleren. Drie Jongens zijn het afgelopen week einde door de politie onderhouden ln verband met hert najouwen van voorbij- Tengevolge van verontreiniging van het water is ln de Vliet veel dode vis waar genomen. Tegen 25 Rijnsburgers is proces-verbaal opgemaakt wegens het met-voldoen aan een oproeping Ingevolge de Inenttngswet. tot 36. wijting voor 16 tot 23 en ha ring voor ƒ11 tort U per kist van 50 kilo. En vandaag? Vandaag wordt de IJmuidenae visafslag voorzien van aanvoer van vier trawlers en wat kotters en loggers. De Toronto IJM 97 komrt aan de markt met 120 schel vis. 260 haring, 360 makreel. 160 wijting, 50 gul en kabeljauw. 20 koolvis, 25 radio, 110 diversen en 125 stijve kabeljauwen; Medan IJM 57 met 120 schelvis. 220 ha ring. 290 makreel, 130 wijting, 110 gul en kabeljauw. 20 radio, 90 diversen en 170 stijve kabeljauwen; Machiel HD 108 met 20 wijting. 20 dichte wijting, 80 schelvis, 150 haring, 80 gul en kabeljauw. 350 makreel, 10 diver sen, 20 kleine makreel en 40 stijve kabel- ^Emma IJM 15 met 430 makreel, 1800 ha ring. 180 koolvis, 50 gul en kabeljauw. 10 hake. 60 schelvis. 10 wijting. 15 stakkebit, 5 inktvis en 110 stijve kabeljauwen. Goed weer Om de noord was het gisteren goed weer. De schippers waren echter zuindg met het doorgeven van vangsten. De ge middelde vangsten schommelden weer rond 200 manden makreel haring, koolvis cn diversen per dag. Mistbanken maakten zo nu en dan de navigatie moeilijk. Met het net in de schroef is de kotter RO 2 door de RO 29 m IJmuiden binnen gesleept. het toch wei een bijzondere zegen is deze dag met zijn zoon te mogen beleven. Woningen, De onbewoonbaar verklaarde woning Kanaalstraat 98 waarvan de termijn voor ontruiming op 7 juni eindigt zal omdat B. en W. de bewoners geen woonruimte kunnen aanbieden nog wel een half jaar bewoond moeten blijven, B. en W. stel len voor de ontruimingstermyn te ver lengen tort 7 december. Grond Op 8 jan. 1960 kreeg het bouwbedrijf De Gruil C.V. te Oegstgeest het recht van voorkeur tot koop van een perceel bouwgrond, gelegen nabij de Wagen straat, ter grootte van 1400 m2. Er is nu voldoende zekerheid dat met de bebou wing spoedig een aanvang gemaakt zal worden. Het college stelt voor deze grond te verkopen tegen de prijs van f 27,50 per m2. De grond wordt ver kocht in de staat waarin deze zich thans bevindt. Salarisverhogingen Het rijkspersoneel heeft een salaris verhoging gekregen van 3over het eerste kwartaal 1960. Aan de gemeente ambtenaren werd over hetzelfde kwar taal een voorschot uitbetaald van 21/» zodat B. en W. de raad machtiging vragen om over het late kwartaal I960 alsnog IV» aan de gemeente-ambtenaren uit te betalen. Gaslevering Als resultaat van het overleg tussen Leiden en de distributiegemeenten stelt de directeur van de gasfabriek te Leiden voor het gas met Ingang van 1 mei 1960 een oaloriache waarde te geven van 4250 kilocalorieën. KATWIJK AAN DEN' RIJN De Minor In De Roskam vergaderde de aquarium- vereodging De Minor onder leiding van de tweede voorzitter, de heer C. Teljeur. Er werden enkele films gedraaid, die toegelicht werden door de heer G. Zou- tewelle uit Den Haag. Allereerst zag men Kleurenpracht ln onze bak, opgenomen in het aquariumhuls Hollen in Den Haag. Verder was er een reisfilm Per caravan naar Zwitserland. In de pauze hield men een geanimeerde verloting. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Donderdag; hoog water 10.25 en 23 uur; laag water 5.36 en 18.29 uur. Alarmoefening in Amerika De chef van de Amerikaanse landsver dediging. Thomas S. Gates, heeft maan dag vanuit Parya het bevel gegeven tot een alarmoefening voor de verspreide strijdkrachten ln de Verenigde Staten. De oefening moest geheim blijven en aan de chefs van staven te Washington werd overgelaten welke manoeuvres ze wilden laten houden. Enkele bevelhebbers schakelden echter radio, televisie en politie ln om man schappen. die met verlof waren, op te roepen en zo werd de geheime order wereldwijd bekend Het samenvallen van het mislukken van de topconferentie en het bevel tot de oefening verwekte aanvankelijk nogal verwarring. Een woordvoerder van he* leger verklaarde echter dat het loutev een oefening was en dat geer personeel voor de sleutelposities was opgeroepen. Verbond van Ned. Werkgevers Noordwijkse bakkers wonnen van de Rijnsburgse DE RIJNSBURGSE en Noordwijkse bakkers hadden gisteravond het brood het brood gelaten om in het Rijnsburgse sportpark tweemaal drie kwartier achter de voetbal aan te rennen. De Noordwijkers bakten daarbij hun Rijnsburger collega's een lelijke poets door met 43 te win nen. Gemakkelijk is dat echter allerminst gegaan. Want bij de rust stonden de Rijnsburgers zelfs met 21 voor. HEROPENING Donderdag 19 mei 's middags 4 uur van onze GEMODERNISEERDE SLAGERIJ oij nodigen wij U uit onze zaak te komen bezichtigen. Wy bieden U le kwali- riees en een keur van fijne vleeswaren. Gebr. de Jong - Sluisweg 60 - Tel. 2095 HEROPENING A.s. donderdag v.m. 10 uur hopen w|J onze BROOD- EN BANKETZAAK te heropenen. Ter gelegenheid hiervan bieden wij U op de openingsdag bij aankoop van een half pond koek een half pond speculaas voor 30 cent. \V. VAN EGMOND Varkeviaaeratraat 65 Katwijk aan Zee Telefoon 8265. Jubileum Ons Belang, Lisse Koninklijke onderscheiding voor Abr. van Aalst

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9