Scherpe kritiek op minister Luns krachtig weerlegd I Tegenover Soekarno geen constructief beleid Dr. Veldkamp ziet gevaar voor positie consument Heel velen weten heel weinig van ons eigen Rode Kruis Hulp bij rampen - maar dat lang niet alleen DC-8 gedoopt Internationaal congres over geboorteregeling; besloten Weekstaat van Ned. Bank NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 18 MEI 1960 Gerefkerk van Groote Lindt heft schorsingen op De Kerkeraad ven de Gereformeerde Kerk van Zwijndreoht-Groote Lindt heeft de volgende verklaring uitgege ven: de kerkeraad, met instemming ken nis genomen hebbende van het besluit van de Generale Synode 1959 tot terzij destelling van de „vervangingsformu'le", is van oordeel, dat daarmede de binding welke ten «lotte geleid heeft tot schor sing van ds. J. van der Schaft en J Turkatra, opgedieven is. De kerkeraad is voorts van oordeel, dat destijds de sohorsing voortijdig is uitgesproken, hoewel de toenmalige kerkeraad gehandeld heeft uit grote bezorgdheid voor Ohristus' kerk, en spreekt uit het schorsingsbesluit thans niet meer voor zijn rekening te kun nen nemen. Het is met blijdschap en dankbaarheid, dat de kerkeraad hier- van mededeling doet, de verzoening inroepende over het verleden en in de hoop en met de bede, dat dit moge leiden tot verdere eenheid van de Kerk van Christus. Ds. v. d. Schaft deed in 1938 zijn in trede te Zwijndrecht-Groote Lindt. In ju li 1946 verbond hij zich aan de Gere formeerde Kerk (vrijgemaakt) te Delft en in september 1952 deed hij zijn intre de in Murmerwoude-Oenkerk. Gebrek van bewindsman: te opgewekt.... (Van onze parlementsredactie.) MET vernietigende ironie heeft de heer H. Algra (a.r.) zich gis teravond in de Eerste Kamer ge keerd tegen de socialistische senator mr. M. de Niet, die bij het debat over de begroting van buitenlandse zaken een reeks felle aanvallen op minister Luns had gedaan. In de schriftelijke stukken was Voetganger in economisch verkeer Klachten over doorberekening in vijf middenstandssectoren (Van onze parlementsredactie.) DE staatssecretaris van economische zaken dr. G. J. M. Veldkamp en een groot deel van de Tweede Kamer zijn het er over eens, dat de positie van de consument in het economisch verkeer van vandaag door ver schillende gevaren wordt bedreigd en dus zeer veel aandacht vraagt, zowel van de overheid en de producent als van de consument zelf. Bij de voort gezette behandeling van de Middenstandsnota 1959 zette dr. Veldkamp gis termiddag !n de Kamer uiteen, dat enerzijds de invloed van de individuele consument kleiner is geworden dobr de gehele economische ontwikkeling, terwijl anderzijds de afstand tussen producent en consument is vergroot. „Merkwaardigerwijze", aldus de staatssecretaris, „blijkt de consument in veel opzichten te zijn uitgeschakeld hoewel men nog nooit zo hard om zijn gunst heeft gevochten". De consument kan zich slechts be perkt bewegen binnen het raam dat door de ondernemingen en de overheid is gesteld. Dit blijkt uit tal van wettelijke regelingen, b.v. de Winkelsluitingswet, en dit de gedragingen van de onderne mers, die vaak tot uiting komen in een zijdig opgelegde verplichtingen, b.v. voorgeschreven prijzen. Dr. Veldkamp vergeleek de positie van de consument in het economisch verkeer met die van de voet/anger in het gewone verkeer. Voor beiden is het moeilijk geworden hun weg te vinden in, en invloed uit te oefe nen óp de versnelde gang van zaken. Zoals de minister van verkeer en water staat zich steeds meer is gaan beschou wen als de bewindsman die de verant woordelijkheid draagt voor de belangen van de voetganger, zo moet de minister van economische zaken zich steeds meer verantwoordelijk gaan voelen voor de positie van de consument. Maar niet alleen de overheid heeft in dit opzicht een taak; de consument zelf zal voor zijn belangen moeten op komen en deze tegenover de overheid hebben te argumenteren. Het is overi gens een eenvoudige economische waar heid, dat de consument het op den duur niet verdaagt te worden uitgeschakeld Als hij zelf zijn belangen niet meer vol doende kan beoordelen, wenst hij een objectieve voorlichting door deskundige instanties. Voor de producent wordt zo'n beoordeling straks wellicht een econo mische noodzaak. Inmiddels zijn de gevaren, die zich jdens dit proces voordoen, wel zo groot, at zij naar de mening van de staats- icretaris een -verdere overweging ver dienen. De positie van de consument zaJ wel door de overheid als door de pri atrechtelijke en publiekrechtelijke or ganisaties van het bedrijfsleven steeds n het oog moeten worden gehouden. .Ik zou," aldus de staatssecretaris, .gaarne willen kennisnemen van de ver schillende standpunten hieromtrent." Of deze consumenten-problematiek tot de en leiden, kon hij nog niet beoordelen. Hij wil hierover overleg plegen met zijn ambtgenoten. Men zou volgens hem ook kunnen denken aan een apart begrotingsdebat oyer de positie Luns: Moskou de schuldige (Vervolg van pagina 1.) Namens de socialistische fractie deed mr. De Niet op Nederlanders die emigra tieplannen hebben een beroep om Zuid- Afrika, Rhodesia en Nyassaland te mij den zolang het huidige rassenbeleid daar voortduurt. Nederlanders mogen er naar zijn mening niet aan meewerken de blan ke politie in die landen te versterken. De antirevolutionair dr. Berghuis noem de deze uitlating van de heer De Niet „weinig missionair gezien". Ook hij had zeer ernstige bezwaren tegen het Zuid- afrikaanse rassenbeleid. Wij Nederlanders moeten echter niet te hoog van de toren blazen, want de zaak blijft voor ons moei lijk te beoordelen, vond de heer Berghuis. Ongerust was de heer De Niet Isoc.) over bepaalde totalitaire verschijnselen in Duitsland en Frankrijk. Minister Luns had deze verschijnselen naar zijn mening teveel vergoelijkt. In Duitsland herleven Sudeten-aspiraties, die voor de goede ont wikkeling van Europa niet bevorderlijk zijn. En of het aanbod van president De Gaulle inzake zelfbeschikking voot gerije wel zo „edelmoedig" is als min Luns meent, trok de heer De Niet in twij fel. Hij verwees onder meer naar een u spraak in Hervormd Nederland. d christen-zijn in Algerije nog moeilijker dan in Oost-Duitsland. Europa De versnelde doorvoering van de 1 pese eenwording vond de socialist afgevaardigde zeer verheugend. Hij te de ministers Luns en Marijnen geluk met het succes dat zij dezer dagen in Brussel ten aanzien van de Luropesi landbouw gehoekt hebben. Mr. Vixse boxse (c.h.) sprak over deze kwestie in dezelfde geest. Hij merkte op dat het beginsel van bo vennationale samenwerking tot nu toe onvoldoende tot ontwikkeling is gebracht. Ook dr. Berghuis meende dat we aan het element van supranationaliteit moe ten vasthouden. Hij was op dit punt, ge zien de ontwikkelingen in de laatste tijd, niet geheel gerust. Er zijn verschijnselen die er op wijzen dat men de zaak liever in het intergouvernementele vlak houdt. Dr. Bergehuis noemde in dit verband ook uitlatingen van prof. Kymell, een der naaste adviseurs van minister Luns. Rechtstreekse Europese verkiez-ngen kun nen volgens de a.r afgevaardigde dienen om de supranationale gedachte kracht bij te zetten. Zo'n stimulans heeft Europa wel nodig, aldus de heer Berghuis. ndie i de c Klachten De staatssecretaris deelde mee, dat bij het departement van economische zaken klachten zijn binnengekomen over het doorberekenen van loonsverhogingen in de prijzen van vijf middenstandssectoren: ostemmers, loodgietersbedrijven, en kele horeca-bedrijven, jachthavens en as bakcentrales. Uit een tiental midden standssectoren zijn op het ogenblik ver zoeken ontvangen om loonsverhogingen te mogen doorberekenen. De verzoeken betreffen soms indivuele gevallen, ook de gehele sector. Deze tien sectoren zijn: schoonmaakbedrijven, uniform- kleermakers, nachtveiligheidsdiensten en bewakingsbedrijven, rijwielstallingen, kappers, rijwiel reparatiebedrijven zelf standige melkslijters. woninginrichtings- bedrijven, onderhoud kantoormachines, kolenhandel. Van deze verzoeken zijn s in behandeling en drie afgewezen. Tot dusverre is slechts het verzoek van de nachtveiligheidsdiensten en bewa kingsbedrijven toegestaan. Dr. Veldkamp beloofde de heer Van de Wetering (c.h.) te zullen nagaan wanneer hem tenminste gemotiveerde klachten bereiken of de kortingsrege ling van het tabakskartel in strijd is me het algemeen belang. De heer Van di Wetering had er vorige week op gewe zen dat het tabakskartel een nadelige invloed heeft op de tabaksdetailhandel en wel doordat het kartel aan leden, di bereid waren een hogere marge aan c detaillist te laten, verbood dit te do® De staatssecretaris bleek ook bereid aan het Hoofdbedrijfschap voor de de tailhandel advies te vragen over d« gelijkheid om ook winkels in stationsge bouwen van bus- en tramdiensten v stellen van de Winkelsluitingswet Vernieuwing Dr Veldkamp meende voorts, dé de opleiding voor het middenstar ploma krachtig naar vernieuwinf moeten worden gestreefd. Hij had goede hoop, dat op dit terrein in de naaste toe komst tastbare resultaten zullen wordei bereikt Met de heer Van Eijsden (a.r. was hij het eens, dat de opleiding met grote moeilijkheden worstelt. Ze kort en bovendien onvoldoende aangepast aan de snelle na-oorlogse ontwikkeling Het verlangen van de heer Van Eijsd' dat de detailhandelsschool een eigen s tus in de onderwijswetgeving krijgt, volgens de staatssecretaris worden v wezcnlijkt, zodra het ontwerp-wet op 1 voortgezet onderwijs (Mammoet-wet) het de De staatssecret Kamer eens, dat de tijd rijp is c grondig na te gaan of niet één al (geen ontduikingen toelatende) lijke regeling tegen de oneerlijke rentie moet worden ingevoerd. De be staande regelingen op dit gebied doen niet meer zo goed en bevattei bijzondere mogelijkheden tot ontdui king. Deze kwestie zal niet alleen tionaal, maar ook in E.E.G.-verband ter dege moeten worden bezien- De staats secretaris waarschuwde, dat ook algemene regeling gevaren zijn verbon den of het vraagstuk van de oneerlijki concurrentie door een staatscommissii moet worden bestudeerd (vanuit de Ka mer was hierom gevraagd), dan wel te advisering aan p.b.o.-organen moet wor den opgedragen. Een en ander zal nade worden bezien- De Middenstandsnota 1959 werd ten slotte door de Kamer voor kennisgeving aangenomen. van socialistische zijde de klacht ge uit dat minister Luns, die vele jaren ervaring als diplomaat heeft, zijn taak teveel in het verlengde van zijn ambtelijke loopbaan ziet liggen. De minister antwoordde dat enige er varing in het buitenlands beleid toch moeilijk als een bezwaar kan wor den beschouwd. De heer De Niet zei daarover gis teren op boze toon dat de bewinds man, net als Chroesjtsjef, de kunst verstaat door een grap of grol de discussie af te snijden. i het mi- De heer Algra (a.r) nister Luns op „Een feit is dat deze mi nister eigenschappen heeft, die de door snee-Nederlander mist. Hij is namelijk opgewekt. De minister deelt dit gebrek rt wijilen mr. Theo Heemskerk, de man n het jolige christendom. In Neder land heeft men het meer op iemand a'ls Thorbecke, van wie gezegd werd dat hij knorrige stijl had. De geachte afge vaardigde de heer De Niet mist echter nog het gezag van Thorbecke", zei de heer Algera. De soolalistlsche afgevaardigde had het Nederlandse beleid ten opzichte van In- ilë „desastreus" genoemd. In andere landen zouden ontwikkelingen, zoals die :h ln de verhouding van Nederland en Indonesië sinds het optreden van de heer Luns hebben voorgedaan, voldoende aan leiding zjjn om een minister geruisloos uit zjjn ambt te doen verdwijnen, aldus de heer De Niet. Hij vond hert onjuii6t dat minister Luns ia een persconferentie van Soebandrio :elf ook een pereconferentie had belegd >m zijn eigen visie bekend te maken. Geschipper De heer Algra vond deze opmerkingen vanuit een fractie waarin vier oud-mi nisters zitting hebben wel bijzonder vreemd. HU herinnerde aan het dagboek van de socialistische oud-mlnlster-presi- dent prof. dr. W. Schermerhorn, waaruit en al halfheid, onvastheid en geschip- spreekt. Daartegenover tekende de afgevaardigde minister Luns als „een bekwaam, vasthoudend en Nederlands minister". De heer Algra vroeg zich af, betoog van de heer De Niet een uiting van loyale en opbouwende oppo- iltle was. Ook het socialistische verwijlt dat het beleid van mnmiister Luns niet oneatief zou zijn, weerlegde de a.r. senator. Een mi nister van eten klein land kan zijn vrucht bare ideeën doorgaans niet opzienbarend iot voren brengen, maar daaruit mag en niet opmaken dat hij niet creatief m zijn. Eerder had pater dr. L. J. C. Beaufort al opgemerkt dat Nederland in zijn bui tenlands beleid een goede naam heeft. De uitdrukking „desastreus beleid" be treurde de k.v.p.-woordvoerder ten zeer ste. Zij is onjuist en onreohitrvaardig, ook tegenover geachte partijgenoten van de heer De Niet zoals dr Drees. Band verbreken recente bestorming van Nederland- gebouwen in Djakarta vond de heer Algra heel erg. HU vroeg zich, evenals pater Beaufort, af, of het niet beter zou diplomatieke betrekkingen mei Indonesië te verbreken en een be vriend land als de Verenigde Sta- verzoeken de belangen van de Ne derlanders In Indonesië te behartig' De heer De Niet; U kunt met een motie komen. De heer Al.graWU hebben vol doende parlementaire ervaring om eerst het antwoord van de minister af te wach- Hert advies van de heer De Niet hebben wij niet nodig. Wij ontvangen liever een rustiger advies uit een rusti ger mond. Ben constructieve politiek tegenover Indonesië, waarvoor de heer De Niet had gepleit, noemde de heer Algra tegen- /er de dictator Soekarno onmogelijk. Nieuw-Guinea Over N:euw-G-uinea zei de heer Al gra dat de 141ste meridiaan éds grens tussen het Nederlandse en het Austra lische gebied volkomen willekeurig is. Deze grens behoort bij een verouder de koloniale politiek Nauwe samen werking tussen Australië en Neder land is noodzakelijk. Wat do veilig heid van Nieuw-Guinea betreft, wij mogen het gebied niet onbeschermd op de stoep van Soekarno laten lig gen. De anti-revolutionairen steunen het beleid van de regering. De heer De Niet (soc had gezegd dat e wijze waarop de versterking defensie van Nieuw-Guinea gepubliceerd is, blijk geeft van een mentaliteit die levensgevaarlijk, amateuristisch en pro vocerend is. Ook de heren mr J. de Wilde (lob.) en dr. Beaufort (katih.v.) vonden de vorm van de publikatie niet gelukkig Geen cent overheidssubsidie Dr Berghuis (a.r.) zei dat de strijd voor zelfbeschikking van de Republiek Zuid- Molukken, die nu uitzichtloos schijnt, volksBtreven inhoudt, dat niet alleen respect verdient, maar ook onze Dankbaar Minister Luns ging op de persoonlijke kritiek van de heer De Niet slechts heel kort in. Ik ben ook voor onvriendelijke oorden dankbaar, indien zU duidelijk heid ten aanzien van de politieke verhou dingen scheppen, zei de minister. Onze ontmoeting ln de Kamer heeft echtei n doel psychologische beoordelingen uit wisselen. Het gaat hier. als Ik me niet ergis, meer om de politiek. De heer De Niet meent dat ik, zo zei minister, een bewindsman van oud- koloniale allure met weinig belangstel- voor onderontwikkelde gebieden ben Nederland is met zijn buitenlands beleid echter vele andere landen vooruirt. De moeilijkheid van de heer De Niet ii hij zijn bezwaren ten aanzien van mijn persoon niet kan waar maken aa hand verj mijn beleid. Het is n-iert taak zijn moeilijkheid op te lossen. De ter voegde er aan toe dart het de heer De Niet altijd vrij heeft gestaan zijn verlangen naar het verdwijnen vai bewindsman te onderstrepen door tegen de begroting van buitenlandse zaken te f120.000 inkomen verzwegen De Almelose rechtbank heeft twee be lastingfraudes behandeld, waait>ij het ging om grote bedragen. Tegen de En- schedese installateur en loodgieter A. G. de officier van justitie een maand voorwaardelijk en f 20 000. Wanneer deze boete inderdaad zal worden opgelegd zal de belasting haar verhoogde aanslag van f 18.500 intrekken. Bovendien zal de in stallateur nog f 29 000 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting moeten vol- De tweede verdachte die wegens belastingfraude terecht stond, was de 44- Jarige Hengelose koopman, J. P. J. G. Deze zou ongeveer f 120.000 verzwegen hebben. De Inspecteur van belastingen heeft navorderingen opgelegd voor on geveer f 70.000 en als verhoging wegens de ontduiking ongeveer f 30.000. De of ficier eiste drie maanden met aftrek. De Hongaarse minister van defensie Geza Révész is benoemd tot ambassadeur van Hongarije in Moskou. Overigens merkte minister Lun6 op dat hert Nederlandse buitenlands be leid van de afgelopen jaren grotendeels een kabinetsbeleid is geweest. Het was de minister met duidelijk wat de regering nog meer zou kunnen doen dan zij reeds heeft gedaan om de be trekkingen mert Indonesië te verbeteren. De manier waarop de versterking van de defensie van Nieuw-Guinea is bekendge maakt, heeft minister Luns achteraf goedgekeurd. Toen over de publikatie werd beslist, bevond hij zich m het bui tenland, Minister Luns herhaalde dat de toezeggingen die onze bondgenoten in 1958 over de verdediging van Nieuw-Guinea hebben gedaan nog onverminderd van kracht zijn. Op 31 juli feestelijke start van Curacaose t.v. i/anavor Op 31 juli zal de eerste televisiezen der in Nederlands West-Indië officieel £en Gershwlnprogramma wordt t in gebruik worden genomen. De zen- sen 8.10 en 9.10 uur door het Omroep- der staat in Willemstad op Curacao en orkest voor de N.C.R.V .-microfoon ge- vrijwel klaar. De laatste hand bracht. Dean Dixon dirigeert wordt gelegd aan de inrichting het station, de technische installaties kunnen al functioneren. De zender zal op commerciële basis worden geëxploiteerd, er zijn reeds tal van contracten met adverteerders afge sloten. De gehele zendapparatuur en de studio-inrichting zijn door een Neder landse firma geleverd. Het openingsprogramma zal een feestelijk karakter dragen en er zullen verscheidene Nederlandse artisten op treden. Zoals u misschien al weet wordt die avond als voornaamste pro gramma-onderdeel Wim Sonneveld's v aangekondigd. ig Hoffmann is solist. Om 9.30 uur begint weer een programma van geestelijke liederen onder leiding van Kees Deenik en voor de luchtige noot zorgt het meisjeskoor Sweet Six teen om 10.15 uur DE VARA zendt tussen 8.10 en plm. 10 uur een reportage van de voetbal wedstrijd Zwitserland—Nederland uit en vraagt om 11.20 uur belangstelling voor een klein programma met merk waardige muziek en hoogst-merkwaar- dige gedichtjes, .dat „Met een knipoog Tip uit het buitenland 0 Tussen 8 en 9 uur wordt in het BBC-programma op 434 m. Verdi's Re quiem Mis uitgezonden. Dit is het eerste van een reeks concerten in de Royal Festival Hall in Londen, gedi rigeerd door Nino Sanzogno. Van avond treedt het BBC-symfonieorkest op met koren en solisten. Via Brussel Vlaams gaat tussen 8 en 9.30 uur weer een programma met nieu we grammofoonplaten van meesterwei- ken de lucht in. WèMm varia vond Vanavond worden voornamelijk de sportliefhebbers aan het televisietoe stel verwacht, want na een Iets korter journaal gaat de NTS ons om 8.15 uur verbinden met Zurich voor een recht streekse reportage van de voetbalwed strijd ZwitserlandNederland. Con»- mentator Ls Aad van Leeuwen. Om 10 Van het negende Duitse Mozartfeest hoort u via de NDR op 309 m. vanavond om 8 uur een concert, te geven door het NDR-symfonieorkest onder leiding van Peter Maag. Solisten zijn de so praan Emilia Cundari en de pianist Gilbert Schuchter. Op het programma staat o m. de symfonie in C KV 338. (Van een onzer redacteuren) \V/"AT WEET U van het Rode Kruis? Vijfentachtig van de honderd men- sen zeggen dan allereerst, zo is bij een opinie-onderzoek gebleken: „Het hielp bij de watersnood". De bloedtransfusiedienst kent men ook, de hulpposten langs de weg en de opsporingsdienst. Maar talloze taken van ons Rode Kruis zijn vrijwel onbekend. Niet doordat die taken minder be langrijk zijn, maar doordat ze volbracht worden in de intimiteit van zie kenkamers, achter de huisdeuren waaruit de geholpene nooit komt. Nooittenzij datzelfde Rode Kruis eruit haalt en meeneemt aan boord van de Henri Dunant, het schip dat 26 weken door de Hollandse wateren vaart met aan boord een zestigtal chronische zieken, velen tien, twaalf, twintig jaar lang, dag in dag uit op het ziekbed liggen. Of het Rode Kruis brengt ze naar het Henri Dunanthuis bij Woudschoten, waar gedurende twaalf weken groepen van 35 geren logeren. Jongeren, zo ongeveer dertig jaar, die niet kunnen lopen, die pijn lijden, die gehandicapt zijn op vele nanieren. Die hun jongzijn niet kunnen eleven, maar die intens genieten van lie week daar buiten, van de gesprekken nder elkaar, de spelletjes, waarbij de ïandicap vergeten wordt. Jongeren, die en gulle lach dan hebben, die niet kla gen hoewel ze weten, dat na deze week, eenzame ziekenkamer weer wacht. Gisteren hehhen we een bezoek ge bracht aan het Henri Dnnanthnis. Een groep gezonde mensen dromde er binnen, zo uit het roezige leven, om straks weer tc verdwijnen in de wereld vol afleiding, druk werk, nieuwe indrukken. Gezonde sterke mensen, die bijna beschroomd daar tegenover die anderen stonden om dan met beschaming te merken, dat ze hier opgewekte medemensen ontmoetten, genietend van alles en gul bereid hun er varingen te vertellen. Kijk, dat doet het Rode Kruis. Dat doet het met geld. Met het dubbeltje uit de collectebus, met de gulden van het lid maatschap, met het zilverpapier dat ver zameld wordt. En bij dat geld komt dan de hulp van tientallen vrijwilligers Een verpleegster, die haar vrije dagen op spaart en besteedt aan een week hulp verlenen aan de invaliden; het kantoor meisje dat van haar veertien dagen va kantie er zeven geeft om hier van de ochtend tot de avond in touw te zijn. Er zijn enkele bedrijven, die hun personeel wanneer ze voor het Rode Kruis werken, een hele of halve week extra vakantie geven. Dat zijn bedrijven, die hiermede hun bijdrage aan het Rode Kruis op een prachtige manier verhogen. Taken van het Rode Kruis, het zijn er zeer vele en ze brengen stuk voor stuk verzachting van leed, hulp in nood maar ook ze kosten stuk voor stuk geld, veel geld. Er moet meer gedaan worden aan het elfarewerk vooral voor thuisliggende zieken, de mobile medische eenheden ;n van vier op tien gebracht worden, de rampendepots gemoderniseerd, en zo nen doorgaan. geheel onafhankelijk, het krijgt geen cent overheidssteun. Bij het opinie-onderzoek bleek, dat vijftig procent van de ondervraagden in de veronderstelling leefde, dat dit anders was. En dat terwijl het over grote deel van de Nederlandse gezin- en vertelde op een of andere manier >el eens door het Rode Kruis gehol- en te zijn!t Een kwart van de Nederlandse gezin- »n blijkt wel iemand te hebben, die lid van het Rode Kruis. Dat kan men zijn dot de somma van één gulden per jaar, precies evenveel als in het jaar van de oprichting 1867. Meer is natuurlijk wel kom en wanneer we rekenen dat we met én pakje sigaretten minder per jaar, of ier zakjes patates minder per jaar bij unnen dragen leed, echt diep leed, te erzachten, dan behoeft er nauwelijks neer gezegd te worden. Op het ogenblik brengen lidmaat schapsgelden en campagne zelfs niet genoeg op om de kosten te dekken, de reserves worden Ingeteerd en dat ter wijl zoveel ongedaan moet blijven. Zo moet de blocddonorsdienst worden uit gebreid; de boottochten kunnen ieder jaar 2000 patiënten meenem er zijn 4000 (getelde) gegadigden; de invalidenweken in het Henri Dunant huis helpen 450 jonge mensen, plaats van 12 zou men zeker 20 weken gastvrijheid aan deze gehandicapten willen wijden. De Nederlandse bevolking moet het Rode Kruis helpen. Daarom wordt weer 13 mei tot 4 juni de grote landelijke campagne gehouden. Anderhalf miljoen gulden bracht de campagne van 1959 op, ou 2\4 miljoen moeten worden in 1960. Dat betekent ongeveer per gezin één gulden. Gebeurt er een ramp, dan vloeit het geld, maar wanneer men maar wil beseffen dat er zoveel ongezien leed, zo- Ie duizenden kleine rampen zijn, dan u men toch ook moeten geven. Wie ooit et een stukje Rode Kruiswerk gecon fronteerd is; de stralende ogen van een udje op de boot van een zwaar in valide jongere heeft gezien; wie ooit zijn kind, vrouw, man of oudere gered ag door een bloedtransfusie; wie het licht van zijn ogen terug kreeg door hoornvliestransplantatie; of wie zich enigszins iets van dit alles kan itellen, die zal geven en dankbaar een sprankje levensvreugde te heb ben mogen bijdragen. Onafhankelijk Sir Frank Whittle, de pionier van e straalmotor, heeft gisteren zijn naam g geven aan een nieuwe DC-8 van de K.L.M. Hij doopte het vliegtuig tijdens een plech tigheid op London Airport. Het toestel biedt plaats aan 93 passa giers in de toeristenklasse en 27 in dc eerste klas. „Het feit dat wij precies 38 minuten geleden in Amsterdam opgestegen zijn had ik wel voorzien, maar ik had mei verwacht dat het zulke enorme vliegtui gen zouden worden Zij zijn in staat elk jaar bijna evenveel passagiers over de Atlantische Oceaan te vervoeren als de Queen Elizabeth of de Queen Mary, en 38 pet meer dan het grootste Nederland se schip, de Rotterdam, dat is een ver bijsterende gedachte", aldus Sir Frank. KJ Op het congres van de internationale federatie van geboorteregeling heeft dc Rotterdamse arts P. J. F. Dtipuis een uit- eenzetting gegeven over het standpunt der protestantse kerken ten aanzien van dit vraagstuk. Hij kwam tot de conclusie, dat hulp uit kerkelijke kassen voor dit werk noodzakelijk is. De medewerkende artsen, aldus spreker, beschouwen bun werk in zekere zin als kerkewerk en nemen daarom met een gering honora rium genoegen. Het ligt verder in de be doeling van de P.S.G.V. verbetering van de artsenopleiding in dit opzicht te hel pen bevorderen en ook post-graduale cur sussen te stimuleren. Tevoren had de medicus aan het in 1952 verschenen „Herderlijk schrijven over huwelijk en gezin" van de Ncd Herv Kerk herinnerd, waarin men tot een po sitieve houding tegenover anticonceptie Men is daarbij uitgegaan van_enige op de Bijbel gegronde conclusi' achtergrond steld dat „geboorteregeling" menselijke plicht is Ouders moeten ermee rekenen hun kinderen ook te kunnen grootbren gen en opvoeden; dit alles echter in het licht van het ouderschap als een zegen van God Naar reformatorisch inzicht bestaat er geen principieel verschil tussen periodie ke onthouding en het gebruik van che mische en mechanische anti-conceptionele middelen. Kort daarna kwamen ook uit andere protestantse kerken in Nederland soort gelijke, zij het niet zo officiële geluiden. Volgens dokter Dupuis is deze gang van zaken symptomatisch voor het wereld- protestantisme Er is binnen de protes tantse kerken ook tegenstand tegen de nieuwe visie, maar deze is eigenlijk ver rassend weinig krachtig. Spreker betreurde het dat de hervorm, de kerk niet direct na de publikatie van haar rapport de praktische hulpverlening __mheeft aangepakt Zelf acht hij het de beste die conclusies wordt go- oplossing dat de huUarta ook op dit ter- noemde het een vc nen afzienbart advis hij tijd het overgrote deel der huisartsen dit werk zelf zal verrichten Men heeft ten slotte, in de overtuiging dat Bijbelse noties bij de bureaus van de Ned. Ver. v Sexuele Hervorming veelal onvoldoende aandacht krijgen, eigen pro testantse adviesbureaus opgericht met een centrale stichting, de P.S.V.G. waarvan spreker algemeen secretaris is Er zijn nu tien van die bureaus in functie, ter wijl nog een aantal andere in oprich- Samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming lijkt geboden. De P.S.G.V. heeft niet wens, zich tegenover deze organisatie stellen. De P.S.V.G. wil er allereerst zijn voor degenen, die uit gewetensbezwaren niet naar de N.V.SJi gaan. Het is volgens dokter Dupuis de taak van niet-christe- lijke en christelijke geleerden samen, in gespannen te zoeken naar en op veranl woorde wijze te experimenteren met eei voorbehoedmiddel, dat vrijwel absolut' betrouwbaarheid paart aan een totaal on schadelijk en nagenoeg niet hinderlijk Verscheidene sprekers, onder wie een rooms-katholieke arts en een vertegen woordigster uit India gaven hun viaie op het onderwerp. Help helpen 0.00 Gra :o30 Moi, M 45 Gewijde mux 12 00 Middagklok; •wijde it klok 12.03 Lichte i ld 35 Land- en tuinbouwtnoded 12 36 Gram 12 50 Act )3 00 Nws 13 15 Zonnewijzer 13 20 Pianospel 13 35 Dansmuz NCRV: 14 00 Gram 14 S0 Sopraan en piano 15 20 Kerk orgelconcert 16 00 BtJbeloverdenking 16 20 Kamermuz j7 00 V d jeugd 17 30 Gram 17 40^Beursber 17 45 C Avondoverdenfki ng 23 00 Orgclconc 23 40 Gram 23 5*5—24 00 Nws Hilversum II, 298 m- 1007 kc/S. AVRO: 7 00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO 7 50 Dagopening AVRO: 8 00 N>wb 815 Metropole-ork 8 43 Gram 9 00 Gym v d vrouw 9 10 De Groenteman 9 15 Gram 9.40 Morgenwtjdi ng 10 00 Gram 10 50 V d kleu ters 1100 V d vrouw 1115 Gram 1145 Van alle breedtegraden, praatje 12.Oo Or gel en viool 12 30 Land- en tuinbouwmeded :2 3.7 Lichte mui '.2 50 Gram 13 00 Nws 1315 Mcded of gram 13 20 Theaterork en solist 13 55 Beursber 14.00 Sopraan en plano 14 30 Muz uit het stenen tijdperk 14 50 Pianomuz 15 0® Logboek 1946 15 50 Viool en plano 16 15 Voordracht 16 3ö Jazzmua 17 00 V d Jeugd 17 30 Lichte mui 17 50 Roger!ngsuitz: Serie: Kies l onderwija functie van onderwijs, door overleg orgaan 18 00 Nw« 18-16 Lichte miuz 18 30 V t Jeugd 18 45 Sportpraatjc 18 55 Gesproker brief 19 00 V d kind 19 05 Gevar prog: 20 00 Nws 20 05 Kamerork en solist 20 4< Xteonoiiiie en Financiën Geldmarkt ruim na Belgische transactie De wee-kstaait der N®derlarwteche Bank van 16 dezer wondit goeddeels overheerst door de transactie van een Nederlands barsksyndicaat, hetwelk voor f 150 miljoen twaalf- tort derrtd^maazids Belgische schat- kistprometssen heeft overgenomen. Daar door daalde de deviezenreserve met on geveer f 80 min., zodat goud en deviezen samen van f 5224.8 min. tot f 5146.8 min achteruit gingen met goud onveranderd f 4408.2 nün en convertibele aev daalden van f 855.2 min. tot f 768.7 het dekkingspercentage kwam van 93.33 tot 93.23. In totaal was f 137 min nod-lig voor de Belgische transactie (f 150 min minus dósoonto), waarvan de banken f 60 min aantrokken uit buitenlands devrtezenbezit In geldvnarktkrlngen raamt men. et rentebasis der transactie 5 is, dus al leszins voordelig. De saldi der bannen daalden met f 74 min. tot f 543 min of nog f 70 min boven de verplichte res Hieruit blijkt wel de bijzonder r posirtie van de geldmarkt, waar mei onbegrijpelijk acht dat het daggeld nog altijd op lM'U is gebleven Nu op 21 mei het einde der kasreserveperiod zicht is. wondt geen verlaging meer waaht In ieder geval gaan de banJcen de nieuwe periode goed in. Voor het begin van de maand zijn geen grote betalingen meer te verwachten Op 1 juni is de storting van f 300 min op ie staatslening. Voorts vervalt dan f 100 min schatkistpap:er en f 15 min st schuld, zodat f 185 min. aan de markt wordit onttrokken. Men heeft de Indruk, dat dA zonder moeite kan geschieden De gel dom loop :s gedaald van f 4435 min tot f 4376 min., doch men had op meer gehoopt Hert saldo der schatk;st is met f 50 min toegenomen tot f 4225 min. in hoofdzaak uit niet-kohierbei as tingen Voorschotten kwamen van f 11.5 min. op f 12.1 min het saldo van andere inge zetenen van f 127.8 min. op f 128,7 min. Hoger dividend E.M.F. Op de aandeelhoudersvergadering van de Electromortore «fabriek Dordt op 31 mert za4 8 (vorig Jaar 7) dividend wor den voorgesteld Buitengewoon pensioen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarbij de volledige aftrek van de uit keringen Ingevolge de weduwen- e* wezenwet op een buitengewoon wedu wen- of wezenpensioen ingevolge wet buitengewoon pensioen 1940—'45 wordt veranderd ia een Aftrek van 80 pet. Men gmestf abriek van Albatros De Albatros Superfosfaatfabrieken heb ben gisteren te Permis de nieuwe meng- meetstoflfenfabriek geopend., welke f 314 miljoen heeft gekost Nu niet alleen de tuinbouw maar ook de landbouw grot® hoeveelheden hooggeconcentreerde meng- mest nodig heeft, kan Albatros aan deze behoefte voldoen in acht samenstellingen Het bedrijf is zeer gemechaniseerd en geautomatiseerd. Hef werkt onafgebroken met vier ploegen van acht man. Hert pro cédé is door Albatros ontwikkeld in sa- menwericing met de Tennessee Valley Authority Zestien gewonden Explosie in fabriek door sigaret In de meubelfariek Verhoeven te Waalre heeft rich gisteren een zware ontploffing voorgedaan, waardoor vier personen ernstig en twaalf licht werden gewond. Het gebouw van de lakspuiterij van de fabriek, waar de ontploffing gebeurde, is geheel ver nield. Drie aangrenzende gebouwen werden zwaar beschadigd. De ernstig gewonden zijn C. van Bakel uit Eindhoven, A. Verbeek uit Eindhoven, P. Eliens uit Zeelst en J. Hurkman uit Valkenswaard. De brand is ontstaan door een branden de sigaret, die de gassen in de trechter van een afzuiginstallatie voor cellulose- lakdampen deed ontvlammen. Een minuut later volgde een ontploffing In de ruimte achter deze trechter, die ver zadigd was van deze dampen. Doordat bij het ontstaan van de brand veel per soneel was toegelopen om te helpen de brand te blussen, was het aantal gewon den groot. De firma is tegen brand ver- Brand hij ïï'ehkamp Een brand die gisteren bij het postor derbedrijf Wehkamp in Dedemsvaart heeft gewoed (zoals we in een deel onzer edities meldden) heeft een schade van i zeven miljoen gulden ten gevolge gehad, waartegen het bedrijf verzekerd was. De administratie van het grote be drijf, dat ongeveer een half miljoen klan ten heeft, werd gered, maar het zal toch wel even duren voor men weer op gang is. Vandaag zou men overigens weer aan het werk gaan. Het bedrijf wertf In 1952 gesticht met 25 man personeel. Thans heeft men 340 personeelsleden. De brand verwoestte in hoofdzaak hzt grote magazijn waarin goederen van al lerlei aard waren opgeslagen. De oorzaak de brand is vermoedelijk kortsluiting

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7