Reizigers over pieren naar CETALAC vliegtuigen Gevacolor ct. OOSTENRIJK 7^CrtUi/ Het Vrije Volk Chefarine 4 Koninklijk bezoek van 4 dagen aan België De dagen worden langer Speciaal comité voor de land bouwproblemen Poging van de socialisten naturalisatie te voorkomen s WERELDPERS TYE weslelyk-georiëntecrdc per geland. Frankryk en Ameriki over eens dat Chroesjtsjef om c opzet heeft laten mislukken. Men ver straffere politiek van de Russen en is van oordeel dat liet Westen meer dan ooit soli dair moet zyn. Het kan een troost zyn, •e.hryft het Britse hlad Daily Telegraph, dat het Westen zich nu niet meer in illusies aHeteBrit"nblad Guardian is van oordeel, dat Chroesjtsjcf de klok zeven jaar heeft teruggezet. De New York Herald Tribune: de kwes- tie met de U-2 was een blunder van ons, maar dit is niet de manier voor de Rus sische premier om daar voordeel uit te ,F De ^Washington Post: een excuus van Eisenhower zou misschien geen kwaad ge kund hebben, maar Chroesjtsjef maakte dat vrywel onmogelijk. Hy wilde Amerika al leen maar vernederen. De Franse l'Aurore meent: Het is niet gemakkelijk met communisten samen te werken. De leiders hebben een ander ge zicht, maar het regime is hetzelfde geble- mlslul de Xopconfere We moeten ons realiseren, dat de Rus sen de koude oorlog voortzetten. In feite is er geen onderbreking van de koude oor log geweest. De politiek van de glimlach was een poging om verdeeldheid in het Westen te zaaien en dat erin te laten lopen. Dat is mislukt. En dat is by alle narig heid van de internationale situatie een De conclusie kan geen andere zyn dan krachtig te arbeiden aan de solidariteit van de NAVO en de strijdkrachten en strijd middelen van de NAVO op zodanig peil te brengen, dat agressie voor de Russen te gevaarlijk wordt. Dat is de harde nuchtere werkelijkheid. Hoe reëler we die onder het oog zien, hoe beter of het is. En voor het overige moeten we beden ken, dat niet de Chroesjtsjefs en de Eisen howers enz. het lot van de wereld in han den hebben, maar dat God het is Die dat lot in handen heeft. Hy gebruikt de goede en de slechte daden der regeerders om Zyn plan met de wereld te volvoeren. Het Westen zal zyn waakzaamheid vergroten en zyn defensie-uitgaven vi gen. De wereldeconomie zal door deze ont wikkeling niet onberoerd blyven. Op politiek gebied is een verscherping van de toestand te verwachten, waarschijn lijk in de eerste plaats rondom West-Ber- lyn. Chroesjtsjef zal ook nog wel andere pijlen op zyn boog hebben. Het is geen prettig vooruitzicht, maar het Westen had geen andere keus. Met een zekere bezorgdheid, maar ook met standvastigheid moeten de komende weken en maanden worden tegcnioctgezien. Het grootste bezwaar van de Sowjetunie tegen de politiek van wylen minister John Foster Dulles was zyn bereidheid in be paalde situaties „tot de rand" te gaan. Tot de rand van de oorlog, als dat nodig wi tegenover China. Tot aan de rand van politieke debacle als dat de enige manii was om de Sowjetunie tot politieke co cessies te bewegen. Chroesjtsjef, die in de kwcstie-Berlyn de afgelopen tyd herhaaldelijk tot héél dicht by de rand was gekomen om dan later weer een stapje terug te doen, heeft de belang rijkste politieke gebeurtenis in de interna- tionale wereld sedert jaren om een kwestii van ondergeschikte betekenis fors tot aai de rand van de afgrond geduwd. Want dit moet toch wel voorop staan Directeur Dellaert ontvouwt plannen t beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Uiige flez.n nerptUTSj 100 leW. 1.350 Weinig interesse Slechte verlichting O in Zurich Het Nederlandse elftal Is gereed voor de strfjd. Dinsdag laat in de middag heeft de ploeg in het kleine Letzigrund-stadion licht getraind. Daarna was het parool van bondscoach Elek Schwartz: rust! Het is overigens ook in het Zwitserse kamp bijzonder rustig. Het is zeer de vraag of vanavond alle 23.000 beschikbare kaarten uitverkocht zijn. Met gemengde gevoelens hebben onze spelers het stadion bekeken. De grasmat mag er dan voortreffelijk uitzien, in de lichtinstallatie hadden de misschien 'el wat te verwende Nederlanders niet 5 heel veel vertrouwen. Slechts 48 lam- en en dan nog van een vrij ouderwets type. aangebracht op vier lage masten, zullen voor de verlichting moeten zorgen. De Zwitserse supporters mogen dan weinig belangstelling hebben voor deze landenwedstrijd van hun ploeg, de kleine Nederlandse kolonie in Zürich is bijzon der enthousiast. Van de ongeveer 200 Ne derlanders die in Zürich wonen, zullen er ten minste 150 de ontmoeting bijwonen. In men i Nederlands huisgezin in Zürich werd gisteravond de laatste hand gelegd spandoeken en borden. Advertentie Verf met gemak en..*. van Ceta Bever Nationaal luchtvaartmuseum eldorado voor liefhebbers (Van onze speciale verslaggever) JiJR WERD gistermiddag lang en diep uit de historie geput, toen op Schiphol het veertigjarig bestaan van de luchthaven werd gevierd en het Nationaal Luchtvaartmuseum werd geopend. Vele mensen spraken vele prijzende woorden met die typisch Nederlandse zin voor perfectie en met een misschien ongewilde, maar daarom niet minder zwaar liggende langdradigheid. In de grote Anthony Fokker-hangar en met op de achtergrond het gierende gefluit van het straaltijdperk buitelden duizenden zeer bekende woorden over de hoofden der genodigden heen, die uit alle vaderlandse, luchtvaart-minnende krin gen waren gekozen. Er waren vertegenwoordigers van de K.L.M.van de regering, van de gemeente Amsterdam, van leger, luchtmacht en marine, maar ook van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, van het Nationale Luchtvaartlaboratorium, van de Rijks luchtvaartschool, van buitenlandse luchtvaartmaatschappijen etc. De heer U. F. M. Dellaert, net zo lang directeur van Schiphol als deze vroegere vliegwei thans voor de burger luchtvaart bestaat, ging niet alleen uit voerig op de geschiedenis van de lucht haven in. maar schetste ook enkele ver anderingen. welke binnen het kader van het grote uitbreidingsplan verwezenlijkt dienen te worden. OVERDEKT Het nieuwe stationsgebouw zou volgens hem van een type zijn, waarbij de ver trekkende reizigers op een verhoogde voorrijweg op de eerste verdieping aan komen en waarop zij, blijvend op dit ni veau, hun weg via overdekte pieren naar het vliegtuig vervolgen. Bij dit systeem sloten de in- en uitstapbruggen ook het beste aan. Deze „laadbruggen" kwamen er in Amerika steeds beter in en werden al op verscheidene luchtha vens toegepast. Nog dit jaar zou er op Schiphol een proef mee worden geno men en wel in de Intercontinentale af deling van het stationsgebouw met een zgn. aviobrug. Het nieuwe verkeersareaal zou. aldus nog steeds de door iedereen bewierookte heer Dellaert, ruim moeten worden op gezet met tenminste vijfenzeventig op stelplaatsen voor vliegtuigen. Schiphol had ook bijzonderlijk behoefte aan een tweelingbaan in de hier te lande meest voorkomende windrichtingen. Er werd echter tijd verloren met „bakkeleien" over de hoogte der investeringen en dit kwam alleen maar concurrenten als Een uitgebreid programma is opgesteld Het staatsbezoek, dat koningin Juliana en prins Bernhard aan het einde van deze maand aan België Het laat zich niet meten met de kwesüe- Berlyn, het verdeelde Duitsland, de ontwa pening, de achtergebleven gebieden of wel ke onderwerpen de topconferentie eigen lijk ook in behandeling 1. Wie cident ah •pblaast tot het beslissende van het eerste contact 'der Grote Vier se dert 1955, probeert de historie naar zyn hand te zetten en bewyst geen zier te ge ven om het werkelijke belang van de we reld de Sowjetunie inbegrepen. zullen brengen, zal vier dagen duren. De koningin en de prins zullen maan dagochtend 30 mei per trein om elf uur aan het Centraal-station van Brussel ar riveren, waar zij zullen worden begroet door koning Boudewijn. Direct daarna zullen de koninklijke gasten zich naar het koninklijk paleis van Brussel bege ven, waar de voorzitters van Senaat en Kamer en de leden van de Belgische regering aan hen zullen worden voorge steld. In de ochtend zal een krans wor den gelegd bij het graf van de onbeken de soldaat in Brussel. Na een lunch In het paleis zullen de koningin en de prins worden ontvangen op het Brusselse stadhuis en een bezoek brengen aan de kapel van Nassau in de Belgische hoofdstad. Een ontvangst van de leden van het corps diplomatique en door koning Boudewijn aangeboden ga- Londen. Parijs, Frankfurt en Brussel ten goede. In de volgende uren beklom een groot aantal sprekers het podium en de loftui- gingen waren van dat moment niet meer van de lucht. Burgemeester Van Hall van Amster dam: „Men kan niet over Schiphol pra ten. zonder de naam van de heer Del laert te noemenHet rijk bezit thans vijfenzestig procent van de aandelen van Schiphol en het is te hopen, dat hierdoor geen vertraging in de ontwik kelingsplannen ontstaat Loco-burgemeester Brouwer van Haar lemmermeer: „We zijn niet altijd even enthousiast over deze Amsterdamse luchthaven op ons grondgebied geweest. Het bewijs is echter geleverd, dat de ene gemeente, zonder annexatie, een groot bedrijf in een andere gemeente kan stichten De heer I.A. Aler, president-directeur van de KLM, die voor het nieuwe tionsgebouw een decoratief raam bood: „Er zijn triomfen naast teleur stellingen geweest, maar van Schiphol uit werd een groot deel van de wereld- luchtvaart veroverd De heer C. Kolff, voorzitter van de K.N.V.v.L., die de heer Dellaert een presse-papier met inscriptie overhandig de: „De luchtvaart van voor de oorlog kenmerkte zich door een grote mate van romantiek; die van na de oorlog heeft een veel zakelijker en veel meer nuch tere inhoud gekregen 44 JAAR 298) Het lengen der dagen hangt samen met de getijdenbeweging. Dit lijkt een enormiteit, omdat ieder kind tegenwoordig weet. dat het lengen der dagen te maken heeft met het schommelen van de aardas. Maar dat lengen der dagen bedoelen we niet. Of we nu wat langer, of wat korter zonlicht hebben, verandert op zich zelf niets aan de lengte van de dag. Die blijft 24 uur tellen, of het nu zomer, of winter is. Neen, onder het lengen van de dag verstaan wij wer kelijk het langer worden van het De dagen worden werkelijk langer. En dit proces moet al ondenkbaar lange tijd aan de gang zijn. Dit is een gevolg van de eb- en vloedbeweging, langs spraken. Om dit te begrijpen, zouden we ons eens moeten indenken, dat we een fietswiel kunnen laten draai en, zonder dat daar op een remmende kracht werkt. De wrijving van draai ende onderdelen, of van omringende luchtdeeltjes, is in dit zuiver theore tische geval dus uitgeschakeld. Zou den wc een dergelijk onbestaanbaar fietswiel een draaiende beweging geven, dan zou het blijven draaien, want er is geen enkele remmende kracht. Zodra er ook meer één mini maal krachtje zou zijn, dat remmende invloed op het wiel uitoefent, zou het wiel langzamer en steeds langza mer gaan draaien, tot het ten slotte zou stilstaan. De kracht van een mug. die met zyn zuigsnuit op de draaiende as drukt, zou in dit geval i\ voldoende zyn om het wiel uiteindelijk te doen stoppen. Misschien zou het wel een jaar duren, maar de stilstand ligt on ontkoombaar In het verschiet. Zoals bekend, draait ook de aarde om haar as met een snelheid van één omwenteling per etmaal. Hoewel de aarde met draaiende onderdelen niets TOCH IS HET ZO! te maken heeft, ondervindt dit hemel lichaam tijdens haar omwentelingen toch ook voortdurend wrijving. Im mers. door de getijdenwerking wordt het water in de oceanen tot bergen opgestuwd en de elastische schil van de aardkorst wordt omhoog geperst. Deze golfstuwingen veroorzaken een geweldige wrijving, die weliswaar gering is in vergelijking met de enorme aardmassa, maar deze wrij ving ontneemt toch energie aan de rotatie en is oorzaak, dat de draaiing van de aarde wordt vertraagd. Zoals ook het fietswiel geremd zou worden door de muggekracht. Vertraging van de omwentelings snelheid van de aarde betekent, dat de dagen langer worden. We doen ling van de aarde dan immers een langere tijd, die geen r 24 i 1 nog Iets. Zeer verfijnde sterrekundige waar nemingen hebben aangetoond, dat de omwentelingssnel heid van de aarde in de loop der tijden inderdaad iets is afgenomen. Misschien zal een enkeling zich nog kunnen herinneren, dat in 1954 bij zondere aandacht werd besteed aan Mercurius, die langs de zon trok. Die grote belangstelling voor het kleine planeetje vloeide voornamelijk voort uit het feit, dat men deze gelegenheid wilde benutten om te berekenen hoeveel de omwentelings snelheid van de aarde afneemt. Dat bedrag is niet groot. Volgens prof. Guyot wordt per eeuw de dag onge veer 1/100 seconde langer, anderen menen, dat bet 1/1000 seconde per eeuw is. In een heel mensenleven, zelfs in de hele geschiedenis van een volk Is daarvan nog niets te merken. Wanneer we langere dagen krijgen, betekent dit echter niet, dat dan ook het jaar langer wordt. Daarover een volgende keer. ANTWERPEN' Dinsdag zullen koningin Juliana en prins Bernhard zich naar Antwerpen begeven, waar een bezoek aan de Ge- vaerts-fabrieken en enkele musea op het programma staat. Na een bezichti ging van de Antwerpse havenwerken vanuit helikopters zullen de Koningin en de prins per auto naar het Belgi sche plaatsje Mol vertrekken voor een bezoek aan het daar gevestigde onder zoekcentrum voor kernenergie. De twee de dag zal worden besloten met een ga lavoorstelling in de koninklijke Vlaamse schouwburg in Brussel, aangeboden door de Belgische regering. BRUSSEL Woensdag, de derde da-g, zullen konin gin Juliana en prins Bernhard in Brus- sel zijn. Hier staan bezoeken op het pro- I gramma aan de Nederlandse school en de Europese school. De Belgische rege ring biedt de koninklijke gasten op deze dag een déjeuner aan In het kasteel van Gaesbeek. Het verdere programma vermeldt een bezoek aan het Erasmushuis, een ont vangst van de Nederlandse kolonie en een galadiner, dat de Koningin in het gebouw van de Nederlandse ambassade zal aanbieden aan koning Boudewijn. De hoge gasten zullen tenslotte woensdag avond het tweede deel bijwonen van het concert, dat de prijswinnaars van het onder auspiciën van koningin Elisabeth ataande pianistenconcours zullen geven. LUIK De vierde dag zullen koningin Juliana en prins Bernhard zich naar Luik bege ven. waar zij zullen worden ontvangen door provinciale en gemeentelijke auto riteiten. 's Middags zal een bezoek aan de internationale jaarbeurs van Luik worden gebracht. De voorzitter der Stichting Nationaal Luchtvaartmuseum, de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais: „Al vierenveer tig jaar zijn we bezig met de stichting van een Nationaal Luchtvaartmuseum en eindelijk is het zover De heer P. J. Yperlaan, secretaris van de Stichting Nationaal Luchtvaart museum, die, staande de vergadering, met de zilveren museummedaille onder scheiden werdfl „Financieel kan de K.N.V.v.L. weinig voor het museum doen, maar hier zijn tien zilveren gul dens, zijnde de huurpenningen geduren de een tijdvak van tien jaar De directeur van het Nationaal Lucht vaartmuseum, de heer L. A. de Lange. „De voornaamste doelstelling van hét museum is de vastlegging van de lijnen, waarlangs de luchtvaart zich tot heden ontwikkeld heeft De heer Duparc namens de staatssec retaris van O. K. W.: „Dit museum vormt de band tussen heden en verle- Minister Korthals, die het Nationaal Luchtvaartmuseum opende: „Het na oorlogse gezegde: het leven begint bij veertig, schijnt zich nu ook al op de luchthaven geprojecteerd te zien Ondanks de veertig jaar, die van Schip hol een wereldluchthaven hebben ge maakt, vangt nu een nieuwe periode ELDORADO Het Nationaal Luchtvaartmuseum, aarin wisseltentoonstellingen gehouden zullen worden, werd toen door de mi nister van verkeer en waterstaat als ge opend verklaard, waarna de genodigden langs de kostbare en vaak zo contrast rijke expositie-stukken stroomden. De im Fokker herleefde plotseling al zijn glorie, zowel door de aai zigheid van een „Spin", een ,.7a" „C-V" als door die van een model de „Friendship", de „27". Een com- ELDORADO VAN VAKANTIEVREUGDE Stilte en schoonheid, vreugde en folklore, bergen, bossen en meren, muziek en schouw burg, sport en spel, historie en humor U vindt het alles in OOSTENRIJK, het ideale va kantieland. Haar gastvrijheid en gastro nomie worden geroemd. Haar comfortabele hotels en heer lijke campings staan voor U Ga naar OOSTENRIJK, ^ïet dorado van vakantievreugd. Invulpuzzel Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. medeklinker, 2. zoek. verlo ren. 3. adellijke titel. 4. overeenkomstig. 5, zelfbewust, deftig en fier. 6. gem. in Z.H. 7. onbedacht, te haastig. 8. vol daan. 9. trek, zuigwind, 10. uitroep, 11. medeklinker. Bij juiste invulling leest men verti caal 1 hetzelfde als horizontaal 6. Informaties bij alle erkende reisbureaus en het OOSTENRIJKS T0ERISTEN- VERKEERS-BUREAU Rokin 16 - Amsterdam Telefoon; 020-62188 OPLOSSING VORIGE PUZZEL HeemsKErk. TieNhoveN, MEdeMblik, RoostERen, ZuidLAren, WerkeNDam. LanDsmeeR, DrongElen, sCHinveld, RieThovEn, DiRksland. KENNEMER- LAND-DRECHTERLAND. kaanse republiek Joeloe. Tombalbaje en Dacko hebben dinsdag te Fort Lamy de vorming bekendgemaakt van een nieuwe Afrikaanse staat, de Equa toriale unie. Aan de „topconferentie" over deze kwestie, heeft ook de premier van Ga bon. Mba. deelgenomen maar deze heeft verklaard dat zijn land niet als volledig" lid tot de unie zal toetreden. De Equatoriale unie en Gabon zullen mogelijk tegen half juni i „Mannelijk" meisje mocht Suriname niet verlaten Bij de geboorte van een meisje maak te d* ambtenaar van de burgerlijke stand in Paramaribo jaren geleden de zeer pijnlijke vergissing door het kind in te schrijven als te zijn van het man nelijk geslacht. Toen het meisje de huwbare leeftijd had bereikt trad zij in het huwelijks bootje met een reeds naar de Ver. Sta ten geëmigreerde Surinaamse jongeling. Toen zij echter haar echtgenoot naar diens nieuwe vaderland wilde vergezel len kwamen er grote moeilijkheden. Of ficieel werd vastgesteld dat zij geen „zij" was maar een „hij". Manlief moest nu alleen vertrekken en een wan hopige bruid moest achtér blijven. Zij zal niét eerder kunnen vertrekken voor dat de rechter bij vonnis correctie van deze vergissing heeft gelast. E.E.G.-ministers in Den Haag Geen tarieven en contingenten voor eieren In Den Haag is een bijeenkomst ge houden van de ministers van land bouw van de E.E.G.-landen met de vertegenwoordigers van de Europese Commissie. De vice-voorzitter van deze com missie dr. S. L. Mansholt vertelde, dat er uitvoerig is gesproken over een actieprogramma voor de eerstkomen de jaren. Amendement verworpen (Van onze parlementsredaetle) De Tweede Kamer heeft gistermid dag bij zitten en opstaan een amende- ment-Scheps (soc.) verworpen dat een poging Inhield om de door de rege ring voorgestelde naturalisatie van J. F. Sauer te voorkomen. Vóór het amende ment stemden alleen de socialisten, communisten en pacifisten. De Earner- plete. ?erie modellen van het omvangrij ke oeuvre van Frits Koolhoven werd be wonderd. beginnend met de „FK.l" en eindigend met de „F.K.58". De eerste zuigermotor, die de propellor zijn trek kracht gaf, stond er. maar ook de mo dernste Rolls Royce straalmotor. Om dan nog maar niet te spreken van de vele trofeëen. die Neêrlands piloten in vroeger jaren veroverd hebben. de Wright Flyer", waarmee dè gebroeders Wright in 1903 het luchtruim kozen en het vogelachtige zweeftoestel van Li- liënthal, dat eens een wereldsensatie KLEURENFOTO'S vergroot formaat Qavaeolor kleuraafate'a 9x9 cm. 9x13 cm. SS H. SO 4 x 6,5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. Hf 2.S0 2 SS Oavacolor kleinbaaldfllms 20 opnamen 36 opnamen Hl l.N 8.SO O—*—"k.'.n 1.SO duizendmaal mooier! meerderheid keurde de naturalisatie goed. Sauer Is Nederlander van geboor te maar verloor zijn nationaliteit door tijdens de oorlog vrijwillig in het leger van de bezetter dienst te nemen. Hij woont en werkt thans ln België maar mag daar slechts verblijven op voor waarde, dat hij de Nederlandse natio naliteit terugkrijgt. Slaagt hij daar niet ln, dan zal België hem uitwijzen. Zou hij in Nederland wonen, dan zou de wet tot wegneming van staatloosheid op hem zonder meer van toepassing zijn. Minister Beerman (justitie) had de Ka mer in de schriftelijke stukken meege deeld, dat de naturalisatie van Sauer en zijn grote gezin spoedeisend is. om dat hij in zijn bestaansmogelijkheden wordt bedreigd. De heer Scheps (soc.) vond naturali satie van S„ gezien diens verleden, al lerminst aantrekkelijk. Hij noemde het verder een verkeerd standpunt om S. te naturaliseren louter en alleen omdat België het wil. De heer Scheps geloof de trouwens niet, dat België tot uitwij zing zal overgaan. Naturalisatie van buiten Nederland verblijvende personen moet volgens hem tot hoge uitzonderin gen beperkt blijven. Minister Beerman, ter op, dat wanneer de betrokkene Nederland zou hebben gewoond, hij ge ruisloos zijn oorspronkelijke nationali teit zou hebben herkregen. Op grond van de wet wegneming staatloosheid zijn 8500 personen geholpen, onder wie ver- scheidenen met een veel ernstiger ver leden dan S., die zeker in maatschappe lijk opzicht volkomen gereclasseerd kan worden geacht. De minister zei verder, dat zijn ambtsvoorganger prof. Samkal- den de man reeds voor naturalisatie had voorgedragen. Gesproken is ook over een voorstel van de Europese Commissie, dat beoogt voor eieren contigenten en tarieven af te schaf fen en te vervangen door heffingen, ge baseerd op het nu nog bestaande ver schil in voedergraanprijzen tussen de zes landen. Ook aan de buitengrenzen acht de com missie een dergelijk heffingssysteem voor eieren wenselijk. Het voorstel is over 't algemeen gunstig ontvangen, aldus dr. Mansholt. al moet er nog rekening wor den gehouden met een aantal opmerkin gen. Op 't ogenblik zijn er zowel in Frankrijk als in Duitsland grote moeilijk heden op de eiermarkt, die onder meer veroorzaakt worden door het achterblij ven van de consumptie bij de produktie, terwijl de situatie nog wordt verscherpt door dumping uit derde landen zoals Is raël, Polen en. Finland. Men is het er over eens dat tegen die dumping maatre gelen moeten worden genomen op ge meenschapsniveau, maar welke deze maatregelen zullen zijn is nog niet be slist. Speciaal comité te houden conferentie over sociale vraag stukken in de landbouw. In de E.E.G.-ministerraadsvergaderlng van vorige week Is besloten, dat voortaan een „speciaal comité" de landbouwpro blemen zal bespreken en beslissingen van de ministerraad dienaangaande zal voorbereiden. In dat speciale comité zul len, behalve de ministers van landbouw, ook andere ministers en staatssecretaris sen, die b(j de landbouw betrokken kun nen z(jn bijvoorbeeld die van econo mische zaken en van financiën zitting hebben. Deze nieuwe werkwijze betekent dus het einde van de periodieke bijeen komsten van ministers van landbouw ln geken™ ,°en M nU 406 bee,t In nauwe samenwerking met de zes regeringen zal een inventarisatie worden gemaakt van wot er in de landen aan wezig is aan concurrentic-vervalsende praktijken en omstandigheden zoals bijvoorbeeld subsidiepolitiek en verschil- "oedergraanprijzen op grond oplossin- Harmonisatie Bij de harmonisatie van de wetgeving wil men allereerst die maatregelen onder ogen zien, die nu nadelig zijn voor de k^rïfcllng ,VSn h" vrjj® handelsver keer. Het gaat daarbij met name om sa- niaire maatregelen. Zo staat b.v. de vlees- uitvoer van Frankrijk naar Duitsland op het ogenblik vrywel stil tengevolge van Duitse sanitaire regelingen. Ook de Ne derlandse export heeft door dit soort maatregelen grote schade ondervonden. aZrrSe ha^omsatie van wetgeving achtte dr. Mansholt een stelsel van in gemeenschapsverordeningen neergelegde regelingen eenvoudiger en verkieselijker dan een aanpassing van nationale wet gevingen. Het is niet gezgd dat de eerst genoemde oplossing overal mogelijk zal zijn. maar het streven gaat toch wel in die richting. Voor de ontwikkeling van het agrarisch handelsverkeer in de ge meenschap hoopt men binnen vier k vijf jaar tot een regeling te komen, die in hoofdzaak op veterinair terrein zal Deze opmerking deed de heer Sam- kalden, die zoals bekend thans socia listisch Kamerlid is, naar het spreek-1 liggerT. gestoelte snellen. Hij suggerreerde dat Een procedure-afspraak is gemaakt om ware hij nog minister geweest, hij op met verschillende landen na te gaan, grond van de vanuit de Kamer naar «Ü»1" i!f nationaJe marktorganisaties voren gebrachte bezwaren het geval stellig opnieuw in beweging zou heb ben genomen. Spreker betwijfelde dat E.V4 België zich niet zou willen houden aan overeenkomsten als die van de rech- F°J/_verwachtte niet, dat de u„ van mor,r Europese Vrijhandelsassociatie tegen ten van de mens. Minister Beerman maatreeelen zal n«m„r> verklaarde nog, dat er geen aanlei ding is om te spreken van Belgische pressie. Het gaat hier om een rede lijk verzoek van de Belgische autori teiten. maatregelen zal nemen naar aanleiding de versnelling der E.E.G. H(j hoopte zo spoedig mogelijk besprekingen tussen E.E.G. en E.V.A. zullen beginnen. Naar aanleiding van de Nederlandse ongerustheid over eventuele afspraken tussen Dutisland en Denemarken zei dr Mansholt, dat bij het onlangs te Bonn gevoerde overleg over invoer van Deense landbouwprodukten in Duits land geen definitieve beslissingen zyn genomen. Duitsland heeft toegezegd, de E.E.G.-partners tijdig te zullen raadplegen voordat het zich aan afspraken bindt. Studiebeurs voor vrouw Het bestuur van de Stichting Fonds as. Catharine van Tussenbroek heeft voor het studiejaar 1960/1961 een stu diebeurs van maximaal 1500— be schikbaar gesteld. Deze studiebeurs is I bestemd voor een Nederlandse vrouw die haar academische studie geheel «f I vrijwel geheel voltooid heeft en gespe- I cialiseerd wetenschappelijk onderzoek wil verrichten, onverschillig op welk gebied, in Nederland of in het bulten-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5