Ex Animo-jeugd zorgde voor een prettige avond Frisse wind op toneel van Pr of essoren wij k Medische psychologie dient verplicht examenvak te zijn Koninklijk goud voor de heer Valkenburgh Leidse kappers vierden hun gouden feest NIEUWE LEIDSCHE COURANT S WOENSDAG 18 MEI 1960 Agenda voor Leiden Zomerzorg, 8 uur: Postzegelverzame- la„ Rehoboth, 8 uur: Chr. Plattelands Vrouwenbond, modeshow Futura, Fa. Stadhuis, 7.30 uur: Speciale raadsver gadering over grenswijziging. Oegstgeest, Patronaatsgebouw, 8 uur: De Lekespelers met: Een huis vol verrassingen, door Johan Blaaser. Donderdag Koksschool, 8 uur: Cabaret André Meurs. Houtlaan, 7.15 uur n.m.: Vola-excursle naar Diaconessenhuis. Den Burcht 8 uur, Leidse Ja®z Sociëteit m.tn.v. trio Pim Jacobs, Rita Reys en oom- bo Rol Madna. Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur Jaarvergadering Groene Kruis. VrUdag Gem. Arbeidsbureau, Doezastraat 2a, 8 uur: Voorlichting over Australië, met zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereni- ging Rijnland, C. Langhout over Fokken en erfelijkheid. Academie, 4.15 uur: Ambtsaanvaarding J. Keuning, hoogleraar faculteit der rechtsgeleerdheid. Pieterskerk, 7.15—7.50 uur: Avondge bed. Leiderdorp, Herv. kerk, 8 uur: Orgelconcert Ad die de Jong. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Sluitingsavond Geref. jeugd'ver band. Kantoor Leidsche Duinwater mij., 11.30 uur: Alg. vergadering van aandeelhou- Wassenaar, Raaphorst, 2.15 uur Excursie N.C.ReisV. naar Seringenberg. Stadsgehoorzaal, kleine zaal, 3 uur: Cineac van amateurfilms; 9 uur ln grote zaal: Voor amateurs, door amateurs, feestavond m.m.v. Leids studentencaba ret, Litteris Sacrum, De Leidse Sleutel tjes en pianist Joop Stokkemans. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, Oecu menische juristenconferentie. De schul dige als naaste. Apotheken Geopepd apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Films: Casino (2,30, 7 en 9.15 uur): En schiep de vrouw.... (18 j ar). Donderdag: De verovering van de Mount Everest. Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Europa by nacht (18 jaar).. Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Zes man nen en een danseres (18 jaara. Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De ruiters van de Mississippi (14 jaar). Studio (2.30, 7.15 en 9.15): Wir Wumder- kinder (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Maigret en het raadsel in St. Fiacre (14 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw, gouaches Johan van den Berg en illustrators Ecole de Paris "°HUksmutum van Oudheden, Hu„ en 4 tot 5.30 u., i 12 tot 4.30 u. >r de grotere r 's avonds, sotkade 2, elke i hail 10 tot 12 en van 2 burgk28: elke dag geopend van 20 tot^ u (behalve zaterdag- or afgestudeerden t 12.30 en van 2 Dirigent verdient te worden geprezen GISTERAVOND heerste in de grote zaal van Den Burcht weer de ge zellige Ex Animo-sfeer. Deze keer was het de jeugd van deze vitale vereniging, die de vrienden in groten getale bijeen trok. Dr. J. Riemens, de hoogbejaarde erevoorzitter met de nog altijd sprankelende geest, die van Ex Animo's conditie wel het symbool schijnt, opende de avond. Als men oud wordt, zo zei hij, is het heerlijk kinderen te horen zingen. Er bestaat op de wereld geen enkele godsdienst, waar zoveel gezongen wordt als bij het christendom. Kortgeleden had dr. Riemens nog een dienst in Utrecht dan honderd leden boven de zestig zong. geleid, waarin een koor i Het klonk prachtig Zingen is de weg tot harmonie, tol vrede. Wie zingt, maakt geen ruzie. Ik wilde wel, dat Chroesjtsjef en Eisenho wer ook gingen zingen. En dan natuur lijk in Ex AnimoDat zou de oplos- _»n kan erop rekenen, dat een Ex Animo-jeugduitvoering ordelijk verloopt. Voorzover het althans de zang en voor iterlijk de opstellingen en aflossin gen betreft, is alles tot in de puntjes ge regeld. Het publiek gedraagt zich van de weeromstuit al even gedisciplineerd. Rommelige luidruchtigheid en gepraat tijdens de zang zijn hier wezensvreemde ten verschenen de meisjes ei jongens van koor A. Niet gemengd, maa groepen, links en rechts gesehei den. Dezelfde verdeling in ongeveer ge ijke delen, vertoonden trouwens de B'< We vinden dat een onderneming, om respect voor te hebben. Lang niet alle dirigenten zouden het klaren. Die jongens staan nog vóór de stem wisseling; de klank is naar hoogte en timbre gelijk aan die van de meis jes. Maar de ingewijden kennen en horen de verschillen in nauwkeurig heid en uitspraak. Een jongen kan het moeilijk laten, eens heel even te vrijbuiteren, vaak helemaal onbe wust. En daarom verdient de heer De Wolff ronduit te worden gepre zen voor wat hij in de samenzang bij ouderen en jongeren van beiderlei kunne heeft bereikt. De vlekken van eens even uitschieten ,'an een paar jongens of een wat minder jreciese slot-consonant, een wat rauwere ,'ocaal, accentueerden slechte de werke lijk knappe prestatie. De kinderen zongen lieve of plezi liedjes, waarin het over eendjes, scharensliep, een draaitoi, kippetjes s ging. Verscheidene waren uit de altijd vruchtbare compositie-ader va dirigent gevloeid. Een paar keurig uit gevoerde speelliedjes als van Hansje, die zege zijn draaitollerij de les gelezei werd en van twee vechtersbazen, die door hun papa terecht gewezen worden. De kinderen, al of niet bij de handeling betrokken, zongen met zekerheid Koor B deed voor de jongste jeugd zeker niet ond'er. In twee door de dli/nigemt canoniisoh, respectievelijk it ..durchbrochene Arböiit" bewerkte gezangen Komt nu met zang en Neem mijn leven toonden ze k'lanikbesch aving en intonatie-zek. beid een uitstekende voorbereiding. Een lied van Schumann Aan de Zonneschijn trof door goede stijl en sfeer. Het Zonnelied van Van Rennes miste daarentegen wel de Optreden Leids Studenten Cabaret Als één der laatste voorstellingen v; grote succesrijke tournée door geheel Nederland, waarbij het gezelschap steeds voor uitverkochte zalen gespeelde de pers unaniem enthousiast was, treedt het Leidse Studenten- Cabaret met het programma „Laat je zoon studeren'" woensdag 25 mei te 20.15 uur op in Kas teel. Oud-Wassenaar te Wassenaar, ten bate van het Anjerfonds. Inlichtingen bij mevrouw S. A. E. var AndelWouters, Jonkerlaan 60. Wasse naar, tel. 01751—4237. Ongeveer drie kwartier van 't NCRV- televisieprogramma van vrijdag 27 me: wordt gevuld door leden van het Leids Studentencabaret, die onder de titel: „Is er nog een notabel in de zaal?" wat vrolijkheid en spitse kolder op het tele visie scherm hopen te brengen. Zij krij gen daarvoor de beschikking over he Singer Museum in Laren. Succes voor schrijver-regisseur DE BEWONERS van de Professorenwijk in Leiden hebben gisteren in de Schouwburg een gezellige avond gehad met het optreden van de eigen toneelgroep. Regisseur F. H. M. Kok, die al vele successen in de Profes sorenwijk behaalde, heeft zelf een stuk geschreven, een blijspel in drie be drijven „Er woei 'n frisse wind". Het is een leuke voorstelling geworden en de heer Kok kan zowel over de inhoud, de opvoering als de uitvoeren den voldaan zijn. De frisse wind was voor Leiden een premièredaarvóór had het op bevrijdingsdag al een goede beurt gemaakt in Oude Wetering. Het was spijtig dat de voorzitter van de Professorenwijk met aanwezig kon zijn; zijn taak bij de opening werd waargenomen door de heer H. J. Mat- Het verhaal had een vrij bescheiden gegeven: de familie Van Hemelt van Merkensteijn leeft onder de druk van de zelfzuchtige, knorrige, aan ingebeelde ziekten lijdende baron. Slechts een tante durft het tegen zijn nukken opnemen. Wanneer zijn in een kwade bui van huis weggelopen zoon, wiens naam door zijn vader slechts met afschuw wordt ge noemd, plotseling een brief schrijft dat hij het enige kleinkind. Ton. naar de grootouders stuurt, raken familie en personeel van de kook. Een verwarring die nog groter wordt als blijkt dat de verwachte kleinzoon een meisje is. Een bakvis, die niet op haar mondje is gevallen. Zij brengt grootvader tot razernij, wanneer hij hoort dat zij een hond. een paard, een auto, een boot, een chauffeur en een zwarte verzorgster heeft meegebracht. Een privé-lcraar voor de kleinzoon ziet zijn taak verlicht, wanneer het een leer linge blijkt te zijn. Na vele verwikke lingen wordt het in het adellijk huis alles pais en vree door de komst van de kleindochter. De schrijver regisseerde zijn eigen opus. Hij heeft de frisse wind wel eens al te aannemelijk willen maken en de gebruikelijke clichés ontbraken niet. maar over het algemeen heeft men zich geen ogenblik verveeld. De oorzaak ligt voor een belangrijk deel in het spel van mevrouw C. Klaas- sen-Plooij als tante. De huistiran werd op verantwoorde manier gebracht door de heer L. Gaijkema. Zijn vrouw vond een waardig vertolkster in mevrouw D. Planje-van Well. Verdere medewer kenden waren de heer J. Oomens, Ria Ramb, Coby, Hans en Els Kok en de heer H. Swanenburg. Mejuffrouw Miep Berbee had als souffleuse de gehele avond een bescheiden taak en dat pleit voor de toneelgroep. Een bijzonder woord van lof voor de hond in het tweede bedrijf. Het leek wel alsof hij op commando blafte, juist daar waar dat in het verhaal paste. hartelijke warmte, die deze compo niste voor al haar creaties heeft be doeld. Het grote meisjeskoor muntte daarna uit door een nauwgezetheid, die geen en kel lijntje verwaarloosde, een zorgvuldig onderhouden klankevenwicht, een door gaande concentratie op grote lijn en dé tail. De jonge dames hielden geen oog de dirigent af. Ze vormden een ^sluitend ensemble, door De Wolff met grote zorg bestuurd. toonzet, en O, in de Lente, in menig op zicht voortreffelijk. Het was daarom jammer, dat deze indrukken van gecul tiveerde zang door Aan de schone blau we Donau ten slotte werden geschaad. Zo'n Strauss-wals is heel moeilijk, ver onderstelt een technische routine. een intonatie-gemak, een speelsheid, die dit koor nog niet bezit. Hiermee is echter niet beweerd, dat het door gestadige oefening die ontwikkelingsgraad nog niet eens bereiken kan. De A's gaven als slotnummer voor de pauze een grappige en goed ge slaagde opvoering van een zangspel letje van Herman de Wolff: Ons De Heks uit het toverbos, een sprook jesspel in vier bedrijven van Herman de Wolff, hield het tweede deel van de lange avond het publiek gevangen. Met genoe gen maken we melding van de verzorgde zang van het B-koor. hei vaak onbevan gen spel, de kleurige kostuumpjes, de aardige dansbewegingert. De jeugd van Ex Animo heeft goed werk gedaan deze Joh. van Wolfswinkel Inauguratie lector B. Stokvis HET is een wijs beleid geweest van de Leidse faculteit van geneeskunde, dat zij sinds enige jaren ook voor de prae-kandidaten gedurende één semester een college-uur in de medische psychologie heeft ingesteld. Moge dit het begin zijn van het leggen van een betere fundering voor de me dische psychologie bij de post-kandidaten aan al onze universiteiten. Moge de tijd niet ver zijn dat dit vak ook bij de wet onder de verplichte examen vakken voor het tweede deel van het kandidaatsexamen wordt opgeno men". Aldus besloot dr. B. Stokvis zijn openbare les, die hij gistermiddag uitsprak ter gelegenheid van de ambtsaanvaarding van lector in de expe rimentele medische psychologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Dr. Stokvis zei in het begin van voordracht, die tot titel droeg: „Medische psychologie als basisvak voor de studie in de geneeskundedat hij een pleidooi wenste te houden voor de medische psychologie in haar betekenis van basis vak in het medische curriculum vóór het kandidaatsexamen. Wil men de disc he psychologie definiëren, dan kan mien dit slechts doen door een benaderen de omschrijving, en wel ais volgt: de lear die zich bezfigihoudit met de bestudering van de algemene en speciale psycholo gische vraagstukken, die op het terrein van de arts liggen, met als doelstelling meUhod'isoh 'inzicht te verkrijgen in de gezonde en in do zieke menselijke per soonlijkheid', bezien als liohamelijk-gees- telijke totaliteit. In deze zin is de kennis van de medische psychologie onontbeer lijk voor de ante, die de zieke mens moet behandelen, onverschillig of lichamelijke verschijnselen dan wel levensmoeilijk heden op de voorgrond staan. Gediurende de laatste tien, vijftien ja- :n heeft de medische psychologie er vens als taak bij gekregen methodes te leveren voor onderzoek van de grond' slagen en van de aard van wat mer tegenwoordig zo gaaime noemt „psycho- maitisohe verschijnselen". Spreker toonde vervolgens aan dat wat men hedenten- dage met ..psyOhomatioa" aanduidt, ln feite niets andere is dan toepassing van medtsch-psychologisohe beginselen in de kliniek. In feite heieft reedis de goede ouder wetse huisarts ernaar gestreefd een der gelijke zienswijze in zijn praktijk toe te passen. Hij slaagde daarin, onbezwaard en ongehinderd door de zwaarwegende kenniis van tegenwoordig. De hedendaag- huisarts wil dieze principes op meer wetenschappelijke gronden zijn zieken goede laten komen. Zonder kennis de grondprincipes van de medische psychologie is dit eohter niet wel mo gelijk. Lacune in onderwijs De dringende behoefte van de Ne derlandse huisarte aan deze kennis is wel overtuigend tot uiting gekomen in de overgrote belangstelling van de zijde der huisartsen voor de laat stelijk gehouden Boerhaavecursus. Uit de discussie bleek zonneklaar dat de huisartsen in hun praktjjk de thans in ons land bestaande lacune in het universitaire onderwijs als een pijn lijk gemis ervaren. De houding van de arts jegens zijn patiënt, zjjn op treden aan het ziekbed, het stellen van de diagnose, de prognose en de therapie worden in belangrijke mate bepaald mede door een grondige ken nis van medisch-psychologische fac- Dr. Stokvis wees er hierbij met nadruk op dat beoefening van wijsgerige vraag stukken zijns inziens niet tot de taak de medische psycholoog of tot die de psychosomatisch georiënteerde arte behoort. Zijn werk bestaat er slechts *e grondslagen van de medische psychologie in het klinische handelen tot gelding te laten komen Arts afwijzend nieuwe lector stond vervolgens stil bij de vraag hoe hert komt dat de soma tisch ingestelde arts dikwijls zo afwij zend staat tegenover de medische psycho logie. Hierbij doet zich het merkwaardige feit voor dat de bakermait van de ex perimentele psychologie juist in de labo ratoria van artsen zelf is te vinden. Het dus inconsequent dat desondanks de hedendaagse clinicus de neiging heeft de experimentele medische psychologie als -?n soort van ondergeschoven kind af te Dut komt omdat vaak ten onrechte zon- er meer wondt aangenomen dat de mo derne psychologie haar ontstaan te dan- ;n zou hebben aan een synthese van ijsbegeente en natuurwetenschap. Het zijn juist de artsen geweest die erin slaagden een levende psychologie op te bouwen, die voor hert klinische handelen van de onmisbare grondslagen zou i J J J Sohittihuie blijken. Zo kon de moderne experimen tele medische psychologie ontstaan. Dr Stokvis schetste hierna in hoever de gegevens die de madische psycholoog de clinicus versohaft werkelijk voor deze laatste van belang zijn en deed dirt aan de harud van fysiopsyohologisohe, psycho- diiaignostisobe en klinische experimen teel-psychologische onderzoekingen. Basisvak Het laatste deel van zijn beioog wijdde dr. Stokvis aan de beantwoording van de vraag in hoeverre hot noodzakelijk is dart de arts in zijn praeklimsche opleiding een medisch-psychologische propaedeuse ontvangt Zonder inzicht in de beginse- van die dieptepsychologie, alsook de kennis van de betekenis van ai de ex perimentele gegevens dite de medische psycholoog de clinicus verschaft, is de kandidaat die de klinische colleges volgt, beslist niet in staart de zieke mens in zijn ■Lioh amelijik-geestelijke totadilbeit Inter graal te zien. ingebed als deze is in de traumatiserende invloeden van zijn om- ge ving. De med'isohe psychologie dient een basisvak te worden. Niet alleen voor de bestudering van de psychiatrie doch voor de sbudae in de geneeskunde in haar „Kennis van de medische psycholo gie," aldus spreker, „is voor de stu dent even onontbeerlijk als de ana tomie en de fysiologie voor hem zjjn, wanneer hü in de klinische colleges met patiënten wordt geconfronteerd. Het ware wenselijk indien het on derwijs in het basisvak medische psy- ohologie (c.q. in de algemene patho- psychologie) vóór het kandidaats examen zou worden afgesloten, op dat de post-kandidaat zich geheel en al aan de studie van dc klinische psychiatrie zou kunnen wijden. Zulks zou in overeenstemming zijn met de i het i thai dende medische curriculum". gel- Parochie-avond Leidse Oud-Katholieke Kerk Maandag hied de afdeling Leiden var het Oud-Katholieke Ondersteuningsfonds een parochie-contactavond, als afsluiting van het winterseizoen, in de gemeente kamer van de pastorie. De voorzitter constateerde in zijr openingswoord, dat de afdeling op eer geslaagd jaar mag terugzien. Ondanks een geringe teruggang van het ledental door verhuizingen, bewees de grote be langstelling voor deze avond wederom de belangrijke plaats, die deze avonden in het parochiële leven innemen. Pastoor Glazemaker gaf hierna de ste van een serie beschouwingen moeilijke bijbelplaatsen. Behandeld den ditmaal de bijbelteksten, die spreken over „de zonde tegen de Heilige Geest" Hij legde in zijn boeiende uiteenzetting de nadruk enerzijds op de allen on bende vergevende liefde van God, doch anderzijds op de grenzen, die de menf zelf door zijn gesteldheid aan de moge lijkheid tot vergeving stelt. Het moei lijke onderwerp lokte een goede dis- Na uitvoerige bespreking van de be schrijvingsbrief voor de algemene verga dering te Aalsmeer op 31 mei volgde eer gezellig samenzijn, dat door enige ge zelschapsspelen bijdroeg tot versteviging van de onderlinge band. De voor2 bracht ten slotte dank aan pastoo: mevrouw Glazemaker voor de steun, die zij ook gedurende dit seizoen in woord en daad aan de afdeling hebben verleend. Verkoop zomerzegels Maandagmorgen negen uur begint de verkoop van zomerzegels in de hal var het postkantoor. De toeslag op deze ze gels is bestemd voor Nederlandse instel lingen voor volksgezondheid, maatschap pelijk werk en cultuurbevordering, der meer de stichting Reumatehuize de Nederlandse Blindenbibliotheek. Voor hetzelfde doel wordt een fraaie bloemen-prenbbriefkaarten uitge geven, die evenals de zegels kunnen worden besteld bij het plaatselijke co mité voor de zomerzegels, Burggraven- laan 1 te Leiden. Ook kan men, zoals gezegd, van 23 tot 28 mei op het post kantoor terecht. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Pieter Hendrik, z v W Wesseldijk en L van Wijk; Wilhelmus Lambertus, z v G H Kooreman en A M Burgmeijer; Ronald Nicolaas, z v J Koree en D Bonthuis; Dina, d v J Tegelaar en S Soengadi; Peter, z v A Belt en N van Dijk; Maartje, d v G Ouwehand en E Vlieland; Geertrui- da Adriana, d v W D Molenaar en P Vlieland; Margaretha Monique, d v F J Schild en M M C Halbmeijer; Ingrid Mona, d v D W Baad en H A Laurans; Maria Anna Martina, d v P L van Veeen en A M Ruigrok. GETROUWD; G J Yperlaan en A Bomhof. OVERLEDEN; M J van der Vaart, echtgen v J Elijzen 56 j. A M Neher 80 j, echtgen v E R Beulink; A J Ro denburg, 70 j, echtgen v C van Veen; M G Naber, 54 j, vrouw; T H L M Meuwese, 83 j, man; G Biesbroek, 48 j, m; J Boot, 88 j. wed v N Langezaal Een korle maar hartelijke huldi ging had gistermiddag omstreeks het middaguur plaats ten huize van de heer A. Valkenburgh aan de Koninginnelaan, hoofd van de afde ling personeelszaken van Gemeente werken te Leiden, die het feit her dacht dat hij veertig jaar in dienst is van de gemeente Leiden. Vele „stadhuisgenoten" vulden de wo ning van de jubilaris, die in de loop van de dag werd gesierd door tal rijke bloemstukken. De heer Val kenburgh houdt niet van officieel vertoon, maar hij was aan het eind van de dag toch uitgesproken dank baar voor de warme belangstelling die hij van vele zijden had mogen ondervinden. Onder de aanwezigen was ook wet houder Jongeleen, die er op wees, dat de heer Valkenburgh een belangrijke en verre van gemakkelijke post in het gemeentelijke administratieve leven be zet. Het bijzondere is. dat hij veertig jaar op dezelfde afdeling werkzaam is geweest, iets wat bij de gemeente Leiden niet vaak voorkomt. Het bewjjsrt in ieder geval, dat de heer Valkenburgh voor zijn taak berekend is. LEWENSTEIN, MAARSMANSTEEG 8, LEIDEN, TEL. 20685 de Nederlandse Kappers- bond had gisteren voor één middag de stemmige kledij ei schecrstoelen voor de zetels van crzorg verwisseld ter gelegenheid n het gouden .feest van de afdeling! was een drukbezochte en geanimeer- receptie en gisteren sloot een feest- ond het officiële herdenken af. Te midden van bloemstukken en met tal rijke telegrammen op (afcl vóór zich oorzitter L. van Tongeren gelukwensen in ontvangst. Op 10 april 1910 was men zover van een eigen afdeling kon worden ge sproken. Oprichters waren de heren A. L. de Neijs, eerste secretaris, Jac. de Tombe, president, J. de Man, tweede Orgelfondsconcerten in Leiderdorp In de komende den zal in de Her vormde kerk van Leiderdorp 'n serie or gelfondsconcerten ge geven worden. De op brengst van deze or gelbespelingen komt vrijwel geheel ten goede aan het or gelfonds. Het instru- tauratie van het me chanische gedeelte en de bedoeling is vol doende geld bijeen to krijgen om de eerste gebreken te kunnen herstellen. Het orgel werd in 1781 door de Leidso orgelbouwer Mitten- reyter gemaakt. De klank is van grote schoonheid, maar het mechanisme is in de loop der eeuwen ver- tuurlijk proces ove- Het eerste concert is bepaald op vrijdag Addie de Jong die alle meewerkt, be speelt dan het orgel. Op het programma staan werken van Van Noordt (Psalm 116), J. S. Bach (Fantasie en fuga in g), Men delssohn (Gebed des Heren). Franck (Pre ludium, fuga en va riaties), Dubois (Toc cata) en De Wolf (Wie maar de goede God laat zorgen). Voor het volgende concert is het West- lands Kamertrio geëngageerd (3 juni) Vervolgens een concert met medewer king van Addie de Jong (17 juni) en een concert waarop Caroline van Dorp, so praan en J. Verhoeven, viool en altviool, zich doen horen (i juli). Het laatste concert is bepaald op 16 juli biedt gelegenheid Hans Boelee en de sopraan Krijnie Poot te beluisteren. Alle concerten beginnen om 8 uur. De dispositie van het orgel in de Hervormde kerk van Leiderdorp luidt als volgt; Man. I; Bourdon 16', Prestant 8', Roerfluit 8'. Qulntadena 8' Octaaf 4'. Fluit 4'. Quint 2 2/3', Octaaf 2', Larigot 1 1/3', Mix tuur 34 st.. Cornet 4 st„ Trompet 8 Man. II; Holpijp 8'. Gamba 8', Roer fluit 4'. Nasard 2 2/3', Gemshoorn 2', Terts 13/5', Kromhoorn 8', tremolo. Pedaal. J. S. Susan, penningmeester en K. C. G. Staats, commissaris. Na een jaar was het ledental tot 24 ver dubbeld. In datzelfde jaar kwamen men ook tot overeenstemming over de zon dagssluiting en besloot men de 'tarie ven op te trekken, een verbetering die de Leidenaars wel van een andere kant zullen hebben bekeken. Thans telt de afdeling ongeveer 70 leden, verenigd in de landelijke, 5000 leden tellende bond. Ere-leden van nu zijn de heren M. J. van der Meer en J. Kaapaan. De Leidse afdeling stond nogal voor uitstrevend bekend. Dat bleek al één van de eerste jaren, toen men besloot bij ziekte elkaar met personeel te hel pen Dat is heel wat anders dan het huidige personeelsgebrek. Op de receptie sprak als eerste de heer P. van der Scheer namens de landelijke bond. Hij bood een envelop pe met inhoud aan. Een persoonlijk woord sprak oud-secretaris L. K. van der Vlist. De heer C. F. Meerpoel ver tolkte de felicitaties van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land. De heer E. M Langezaal sprak uit naam van de r.k. collega's. Vele gelukwensen waren er verder van vak genoten uit Leiden en omgeving, leve ranciers en zakenrelaties. Tegen het eind van de receptie citeerde wethouder S. Menken n; het gemeentebestuur. feli- Het verheugde de heer Jongeleen, te kunnen meedelen, dat de verdiensten van de jubilaris erkenning hadden ge vonden in het koninklijke besluit om hem de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje-JMassau t« verle- Ir. Th. K. J. Koch, bouwkundig hoofd ingenieur bij de gemeente, tevens spre kend namens de directeur van Gemeen tewerken, bracht de heer Valkenburgh hulde, niet alleen om de prettige wijze waarop bij zijn taak vervult, maar ook omdat hij als secretaris veel voor de personeelsvereniging heeft gedaan. Hij overhandigde hem namens de gemeente de oorkonde en de g-ratificatie. tevens namens het personeel een pick-up met De heer J. de Wekker, chef van de boekhouding en van personeelszaken, wees op de samenwerking die op de afdeling bestaat. Ten slotte voerde nog de heer W. J. Loeve. voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond van Overheids personeel, het woord. Hij overhandigde een bon voor een grammofoonplaat. Tij dens het gezellig samenzijn dat op de huldiging volgde, kwam ook de burge meester de heer en mevrouw Valken- bungfh zijn gelukwensen aanbieden. Receptie Gistermiddag was er nog een receptie ten huize van de heer VaiLkenburgh. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik. Wij noemen: oubaas Beekes, districtscommissaris van de Ned. Pad- vindersvereniging, de ondendistrictscom- missaris Cornelisse, de heer Loeve, voor zitter van de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, alsmede de heer A. Bernard, secretaris van deze afdeling, pater Hagen, de heer Steinbaoh en mr. Van Gennip namens de Leidse Jeugd-Actie, de heren Van der Horst, Bilt/, en De Koning nameris de afdeling Leiden van de Ned. Reis-Ver- eniiging, de heer Van der Pompe, direc teur van de Leidse Volksuniversiteit K. en O., en de heer Kosten namens de Broederschap van oud-pad vin de re Rijn land. Sluitingsavond Geref. jeugdwerk Leiden Voor de sluitiwgsavond van het Leids Gereformeerd Jeugdver-band, aanstaande zaterdag in de Stadsgehoorzaal, bestaat flinke belangstelling, al zijn er nog kaar ten verkrijgbaar. De avond is bestemd voor jongelui uit Leiden en wijde om geving. Vanzelfsprekend zijn ook ouderen welkom. Jules de Corte zal zingen en spelen; ds. G. van Duinen, Wassenaar, spreekt. Henny Ravestein speelt viool met begeleiding van de pianist Wim Serlie. Na de pauze is er cabaret met samenzang. „Leidse Bond" 20 jaar Op zaterdag 28 mei van 3 tot 5 uur houdt de Leidse Bond van Volkstuinders- verenigingen in de foyer van Den Burcht een receptie ter gelegenheid van het twin tigjarig bestaan van de bond. Om 8 uur is er een feestavond in de Gehoorzaal. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Biertapwedstrijd in Leiden trok veel belangstelling TN HET Antoniusclubhuis te Leiden werd gistermiddag de jaarlijkse bier tapwedstrijd gehouden, waarvoor de belangstelling weer groot was. Niet minder dan 12 eenmanszaken en 14 teams van andere horecabedrijven uit Leiden en omgeving namen dit keer aan de wedstrijd deel De eerste prijswinnaars van deze achtste nationale wedstrijd, georganiseerd door het Centraal Brouwerij Kantoor, zullen in het najaar deelnemen aan de lan delijke finale, waaraan sinds vorig jaar tevens het „Ridderschap der bier tappers" is verbonden. Dat deze biertapwedstrijden een goede invloed hebben op de kwaliteit var „opdienen" van het bier is door de prak tijk al overduidelijk bewezen. Het bruik is door de invloed van deze wed strijden en door andere activiteiten het C.B.K. oók regelmatig gestegen ons land, dat wat het bierdrinken be treft nog altijd tot de matigste landen behoort. In 1949 bedroeg het gemiddelde verbruik in ons land 10.1 liter; vorig jaar was het al gestegen tot 22.7 liter per hoofd. Vergeleken met België is dit nog maar „kinderspel": daar wordt jaarlijKs 154 liter bier per hoofd van de bevolking gedronken. Lit slag De uitslag van de gisteren gehouden wedstrijd in Leiden is als volgt Teams: 1 café Sport, De Kempenaer- straart 113, Oegstgeest tapper de heer Hankart, serveuse mevr. C. Han- kart-Bron2 café American. Waaigat 5 Katwijk aan Zee tapster mej D van Asperen. kelner de heer H. van Aspcren 3 cafe Het Spoortje. Herensingel 12 Lei den - tapper de heer H A. C Arends. serveuse mej. G. Arends. Eenmanszaken: 1 hotel-restaurant Bel- levue. Steenstraat, Leiden mevr. P. A. van Winsen-Evers; 2 cafe Bos- en Wh- terzicht. Aalsmeerderstraat 452, Haar lemmermeer de heer K. van der Bijl; 3 café Van der Bijl, Voorstraat 44, Voor schoten de heer A. J. de Korte. De eerste prijs voor de teams bestond uit f 1.50 cn die voor de eenmanszaken uit 175. Mej. D. Burleigh van de V.V.V. te Leiden reikte bovendien namens de^e vereniging een medaille uit. De jury stond onder leiding van de heer H. M. de Klark van het C.B K. en Peter Knegjens fungeerde weer als com mentator.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3