MORELISTIEK: Kinderbeschermingswerk in nieuwe, ruime banen Gegevens van volkstelling zijn van groot belang woord voor oud begrip nieuw Spijtoptanten in de knel Sneller met de trein naar het zuiden Landingsmanoeuvres bij Nieuw-Guinea Geneesmiddelen voor 50 pet overbodig 9 MAANDAG 16 MEI 1960 GENERAAL EISENHOWER heeft eens gezegd, dat de weerbaarheid van een volk het produkt is van morele kracht. Is die morele kracht echter nul, dan is ook de weerbaarheid van nul en gener waarde, on danks grote economische inspanningen en kostbare militaire middelen. Dat laat zich verstaan. Daarom is het begrijpelijk, dat ia verscheidene Westerse landen waar het met de geestelijk-morele kracht over het algemeen niet zo erg best is gesteld meer en meer aandacht wordt besteed aan het moreel van volk en strijdkrachten. Zo ontstond de TN DE WESTDUITSE Bondsrepubliek bijv. is daarvoor een aparte dienst ingesteld, Innere Fuehrung genaamd, en door het parlement benoemd, die helper van en spreker voor de sol daten is. En in het bijzonder ook in België wordt met deze aangelegen heid veel ernst gemaakt. In Neder land leeft het vraagstuk eveneens Steeds meer gaan er stemmen op om naast de tactiek operationeel optre- deen) en de logistiek materieel - dienst) de morelistiek te beoefenen ter versterking van het moreel. De vereniging ter beoefening van de krijgswetenschap Het de legerpredikant ds. C. W. Graafstal en de aalmoezenier pater E. H. M. Vallen over dit onderwerp spreken en in de Militaire Spectator schreef kolonel J. C. E. Haex er o\ Het i6 wel merkwaardig, dat in Westen, waar men zo spiritueel en l telijk wil zijn, zo weinig aandacht schenkt aan een positieve houding tegen over de militaire taak. In het Sowjet- blok, dat het historisch-materialisme hul digt besteedt men daar zeer veel aan dacht aan. Zoveel zelfs, dat volgens de ge vluchte Russische marine-officier Pred- •etsjefski de militaire opleiding er onder lij dt en al het overdreven politieke gedoe een gedrukte stemming teweegbrengt bij de soldaten. Het zal wel net zo'n soort gedrukte stemming zijn, als in ons land heerste in de jaren van de bezetting. PROBLEEM Het probleem in het Westen is echter, dat de verworvenheden van de demo cratie met haar vrijheid en haar achting voor de enkeling, haar rechtszekerheid en gelijke kansen enz. als iets vanzelfspre kend worden aanvaard. De demooratieën /ijn hardleers, zegt de Engelse historicus Fortescue. Zij laten, zich te laat leren, eerst ais de catastrofe er al is. Onwille keurig denkt men er dan aan hoe zij voor 1939 Mussolini en Hitier hun gang lieten gaan. Dit leidde tot een oorlog, die aan een 55 miljoen mensen heit leven kostte, van wie ongeveer de helft bur- Het huidige Israël en het Finland van 1939 laten zien, dat ondanks een grote overmacht het moreel van volk en strijd- Herdenking militaire gevallenen •TVER NAGEDACHTENIS van de in Ne- dertomd, Indonesië. Korea, of waar elders ter wereld gesneuvelde militairen van hett v. m. Koninklijk Nederlands In disch leger, de Koninklijke marine, de landmacht en de luchtmacht, is zaterdag in Amsterdam de jaarlijkse nationale her denking gehouden. Om twee uur waren vele burgerlijke en militaire autoriteiten o.w. de minister van defensie, dir. S. H. Viseer, de beide staatssecretarissen kaïpiibeim ter zee b.d. P. J. S. de Jong en luitenant-generaal b. i. M. R. H. Calmaij-er, de voorzitter van het comité chefs van staven en de chefs van de generale staf, de luchtmachtstaf en de wnd. ohef van de marinestaf, in de oude Lutherse kerk bijeengekomen. Met enige sobere woorden herdachten zowel de vlootaalmoezeniier L. A. M. Goossens als de luahtmachtpreddkant kapitein D. N Wou bars aldaar de militairen, die voor de vrijheid het hoogste hebben gegeven wat zij bezaten: hun leven. In een stilte stoet begaven de genodig den zich daarna, met de honderden aan wezige nabestaanden naar de Daim, waar de Koninklijke luchitmaohtkapel stond opgesteld. Bij het nationale monument werden tientallen kransen gelegd, aller eerst door de adjudant van Prins Bern- hard, die zelf verhinderd was. en daarna door de minister van defensie en zijn staatssecretarissen. Vervolgens kwamen •veie deputaties en burgerlijke autoritei ten naar voren om bloemstukken aan de voet van het nationale monument te leg gen. Namens het organiserend comité voor de nationale herdenking militaire geval lenen werd eon krans gelegd door de lui tenant-admiraal b.d. C. E. L. Helffrich. an de luitenant-generaal b.d. J. J. G Baron van Voorst tot Voorst. De plechtigheid op de Dam werd beslo ten met een toespraak van de president» ■van de Nederlandse oortogsgTavenstich- H. G. van Aarooy-de Kern krachten zeer goed kan zijn, als het doel maar duidelijk wordt omschreven. Nederland is niet zo'n vooratander van staatspropaganda en daarom zullen voor al het gezin, politieke partijen. Kerk, school en vrije organisaties het besef levendig moeten houden, dat we als volk medewerker Van onze militaire een roeping hebben ten aanzien van recht en vrijheid. Voor dit doel is zelfs „Weer baar en Paraat" in het leven geroepen. Op de vloot, in het leger en bij de luchtmacht zal men meer dat moeten doen wat op het eigen terrein ligt door doel treffend optreden en door de. aantrekke lijkheid van het verblijf onder de v, nen te vergroten. PRAKTIJK Men is tot de nog al voor de hand lig gende conclusie gekomen, dat in de mili taire dienst wel erg de nadruk wordt ge legd op de correctie door „de tot straffen bevoegde meerdere". Weliswaar spreekt het Reglement op de Krijgstucht ove beloning in de vorm van bijv. extra ver lof of een geldelijke uitkering, maa terecht is er bij de jongste behaindelin; van de begroting van defensie door Kamerleden op gewezen, dat hierover geen uitvoeringsbepalingen bestaan. Geld wordt bijv. nergens voor uitgetrokken het verlof is nauwkeurig omschreven En op welke wijze kan willekeur worden voorkomen? Van regeringszijde verklaard, dat deze zaken nader uitgewerkt dienen te worden, terwille van een stimulerende waarde- Ook de Nationale Raad Welzijn Militai ren, waarvan prins Bernhard voorzitter is, heeft er in zijn advies over de ver houding volk-krijgsmacht op gewezen, dat de regering zelf meer moet doen voor de dienstplichtigen, dóe onderbetaald worden en meer hulp moeten krijgen bij het zoeken van een (overheids)betrek- Samenvattend kan men zeggen, dat de militaire dienst te veel gebonden Is aan dode tradities van verouderde opvattin gen en de veranderingen, die zich ln de loop der tijden voltrekken, niet voldoen de bijhoudt. B(j de militaire onderdelen tracht men door betere samenwerking van de commandant met sportofficler, welzijnszorg, dokter, geestelijke verzor gers, betaalmeesters, voorlichting en „be drijfspsycholoog". het moreel te verster ken. Daarbij zullen vooral de onderoffi cieren worden betrokken, omdat zij het meeste contact hebben met de soldaten. Want om die soldaat gaat het. De ouders weten allen, dat het niet een voudig is de tegenwoordige teen-agers op de juiste wijze aan te paken. Daarom zouden we willen pleiten voor het inschakelen van jeugdleiders. Van hen kunnen met name de beroepsmi litairen veel leren. En om te besluiten met Eisenhower, hij was het, die ereoht zei: „De leider moet de weg naar het hart van de soldaat weten te vinden." Het lid der Eerste Kamer, mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk (lib.), heeft aan de minister van justitie ge vraagd of het waar is dat vroegere staatsburgers, die door optie het Indo nesische staatsburgerschap hebben ver kregen. thans gedwongen worden hun optie binnen bepaalde tijd en tegen be taling van 250 roepiah's te laten registre ren, terwijl zij bij nalatigheid niet al» staatsburgers worden beschouwd en ont slagen worden uit overheidsdienst, halve overheidsdienst en genatlcmaliserde be drijven Indien dit waar is. worden spijtoptan ten, aan wie voorshands een visum voor Nederland niet wordt verleend, voor onoverkomelijke moeilijkheden geplaatst omdat zij het bedrag niet kunnen be talen en bij registratie de eis wordt gesteld dat zij zullen afzien van een toelatingsvisum voor Nederland. Hij vraagt daarom tijdige toelating voor spijtptanten die een visum ver zocht hebben. Akkoord over verkoop van Roerkolen Vertegenwoordigers van de Eurpoese Kolen- en Staalgemeenschap onder lei ding van de heer D. P. Spierenburg en bond van kolenmijnen aan de Roer onder leiding van de heer Helmuth Burckhard*. zijn tot overeenstemming gekomen over de gang van zaken bij de verkoop van Roerkolen. Dit houdt volgens Buickhardt in, dat de bond de drie volgende voorstellen zal indienen bij de Hoge Autoriteit der Ge meenschap 1) Oprichting van een centrale verkoop organisatie, die echter losser van sa menstelling zal zijn, dan de vroege»- door de Gemeenschap verworpen or ganisatie. 2) Indien dit wordt afgewezen, verten- góng van drie verkooporganisaties er behandeling van deze aangelegenheid door het Europese Hof. 3) Uitstel van de vrije verkoop door af zonderlijke mijnen tot 13 juni Nieuw* spoorboekje verschenen Uit de nieuwe zomerdienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen, die 29 mei ingaat en geld tot 1 okto ber, blijken verschillende wijzigingen, die verbeteringen zijn. In plaats van de bestaande uurven binding AmsterdamMaastricht die zes tien stopplaatsen heeft, komt een snel lere regelmatige uurdienst met elf stop- Dingen. De tijdwinst bedraagt twintig minuten. De bestaande dienst wordt be perkt tot Eindhoven; tezamen met de nieuwe sneldienst ontstaat tussen Am sterdam en Eindhoven een halfuurdienst. Van de gewone treinen Amsterdam Eis van de moderne tijd: (Van een onzer verslaggeefsters.) Was het honderd jaar geleden een ongekende nieuwigheid, gestrande kinderen onder te brengen in rustige tehuizen ver van het stadsgewoel, de moderne tijd stelt totaal andere eisen. Thans ls het dringend noodzaak, niet alleen elk kind dat tot struike lingen kwam individueel te helpen langs wetenschappelijk verantwoor de pedagogische weg, maar ook te Koning Frederïk IX van Dene marken en koningin Ingrid vieren op 24 mei hun zilveren huwelijksfeest. Ter gelegen heid daarvan poseerden zij met hunne dochters in het Koninklijk Amalienberg-paleis in Kopenhagen. Van links naar rechts: prinses Margrete (20 j.); de Koninginde Koning; prin ses Benedikte (16) en prinses Anne (13). voorkomen dat zwakstaande kinde ren tot misstappen komen. Over dit onderwerp sprak vandaag de algemene vergadering van de Nationale Federatie voor Kinderbescherming (het overkoepelend orgaan waarin kinderbe schermingsinstellingen van alle gezind ten verenigd zijn) welke in Utrecht bijeen- Mr. A. C. W. Beerman, minister justitie, woonde de vergadering bij. Ditmaal werd dus uitsluitend gespro ken over kinderen, die op een of andere wijze met politie of justitie in aanraking komen en over kinderen met ODvoedings- moeilijkheden. Vanzelfsprekend kwam hierbij het rap port dat de commissie-Koekebakker ver leden jaar publiceerde over tekortkomin- in sommige opvoedingsinrichtingen ter sprake. Mr. M. B. van de Werk, kinderrechter te Utrecht, die de besprekingen inleidde met een causerie over „De structuur van de kinderbescherming", weerleede enkele punten uit dit rapport. Hij toonde aan hoe inderdaad verouderde toestanden heersen in enkele inrichtingen, met dien verstan de, dat er nog teveel „massaregie" wordt toegepast en niet elk kind de volledige persoonlijke aandacht welke hef nodig heeft zowel op opvoedkundig als op me disch en psychologisch gebied, ontvangt Deze problemen zijn echter terug te leiden op de financiële nood welke nog altijd het kinderbeschermingswerk overheerst, ook al wordt er, vooral in de laatste jaren, bij de overheid vee) meer begrip voor deze nood gevonden. De overheid is niet ongenegen, meer subsidie toe te kennen, maar dan zul len de instellingen zich ook behoorlijk moeten aanpassen bij de moderne eisen voor verzorging en heropvoeding. Te weinig krachten Twee obstakels doen zich voor door de drukkende financiële tekorten waarmee de inrichtingen tobben: ten eerste wor den er teveel krachten en energie ver daan aan het directe vechten teren die tekorten en ten tweede kan men niet vol doende en niet genoeg wetenscnappelijk- ichoold personeel aantrekken. Iet zou wel beter kunnen gaan. Indien le werk op te vangen, ls de algemene klacht in de inrichtingen. Maar de salarissen zijn uitermate be- De sleepboot Barentsz-Zee van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, heeft koers gezet naar het motorschip Ares van 5711 brt, dat roerschade heeft. De Ares was op weg van Amsterdam naar Curasao en was gisteren 320 ten noord oosten van Guadeloupe. De sleepboot hoopt het schip overmorgen te bereiken. Indonesische vloot ageert in „oostelijke wateren" oostelijke wateren" van Indonesië, aldus heeft de Indonesische zee macht zondag bekendgemaakt. De oefening heet „operatie Waspada" (let op) en torpedoboot jagers, torpedoboten, mariniers en vliegtuigen nemen daaraan deel. Zij omvatten bescherming van convooien, leggen van mijnen, lancering van torpedo's door onderzeeboten en motortorpedoboten. De woordvoerder, majoor Iman Sudjo- na antwoordde op de vraag of de oefe ningen iets te maken hebben met de Ne derlandse militaire maatregelen: „U moei er zelf maar een uitleg aan geven, maar het is wel zo dat deze operatie de uit gebreidste is, welke de Indonesische vloot tot dusverre heeft ondernomen." Het grootste oppervlakteschip van de Indonesische zeemacht is een torpedo- bootjager, doch in het laatste jaar is er een onderzeebootafdeling en een lucht vaartdienst aan toegevoegd. Overval bij Bandoeng Te Soreang op achttien kilometer van de grote garnizoensplaats Bandoeng heeft een bende van honderdvijftig met gewe ren en machinepistolen gewapende en in uniformen gestoken mannen een overval gedaan op een vrachtauto ener thee- onderneming. Zes soldaten en dorpswach ters, die in de auto zaten, werden gedood en acht gewond. 0 Op het olie-eiland Tarakan aan de oostkust van Borneo is volgens Antara een pokkenepidemie uitgebroken- Sukarno is zaterdag uit Cuba vertrok ken en zal over Porto Rico en M« naar rome reizen. De Cubaanse premier Fidel Castro en de president namen eer uitnodiging aan tot een bezoek aan ln donesië. Artsen en tandartsen in geheel Frank rijk zullen morgen geen formulier invul len. In de afgelopen week werden derge lijke protestacties m tal van steden ge houden, maar thans heeft men besloten in het gehele lairad op een en dezelfde dag te staken. De demonstratie is gericht tegen de nieuwe sociale verzekeringswet, waarin de honoraria van doktoren wordt vastgesteld. De doktoren zullen wel me dische hulp verlenen, maar formulieren, ook overlijdensakten, blijven oningevuld Eind mei worden wij geteld Geheimhoudin g is verzekerd Eind mei zal de dertiende algemene volkstelling in Nederland worden ge houden en er zullen velen zijn, die zich van de vorige volkstellingen in 1947 en 1930 weinig meer zullen her inneren. Het ligt voor de hand, dat zij zich zullen afvragen: Waarom is de overheid zo nieuwsgierig naar onzr godsdienst? Waarom wil zij weten o» wij in een eigen of een huurhuis wo nen, welke akten en diploma's wii hebben en hoeveel wij verdienen? Het antwoord is, dat de vragenlijsten huis aan huis worden verspreid met zorg vuldig uitgekozen en opgestelde vrager om een zo volledig en nauwkeurig mo gelijke beschrijving te krijgen van ons nationale bestaan. Men heeft gegeven* nodig om de omvang der gezinnen, de vruchtbaarheid van de huwelijken, de veranderingen in het economische leven en de verschuivingen in de beroepsbe volking door industrialisatie en landver hu-izing, de omvang van het forenzen verkeer, het gebruik van algemeen vor mend en vakonderwijs. Al deje gegevens zijn van belang voor bedrijfsleven en wetenschap en ook voor de overheid bij haar beleid in onderwijs, woningbouw verkeer en industrialisatie. Ter geruststelling kunnen we mede Indonesische rederij zoekt kapitaal Een nieuwe Indonesische rederij, de Nagara Lines Ltd. tracht volgens de Sin gapore Free Press te Singapore 20 mil joen Maleise dollar bijeen te brenger» •-m de tegen 6 juni uit Indonesië ver- bannen Nederlandse rederijen te vervan gen. De president Harry Sjundóono voeri hiervoor besprekingen. Het blad meent dat hij wel zou slagen als de hoofdzetel te Singapore komt. Bij ambtenaren van het Indonesische consulaat waren hier over geen mededelingen te krijgen delen, dat al die persoonlijke gegevens, die op de vragenlijsten voorkomen naam loos worden, zodra zij zijn geregistreerd en statistisch verwerkt. Onbevoegden mogen er niets van zien en er zal geen onbevoegd gebruikg emaakt worden va" de persoonlijke inlichtingen. Aan de tel lers is strenge geheimhouding opgelegd. De overheid verzamelt dus de gegevens onzelfzuchtig om het beleid te doen aan sluiten bij de behoeften van land en volk. Di-t is het grote verschil met de volks tellingen in het grijze verleden. Vroeger wilde men weten welk deel van de be volking belastingplichtig was en onder de wapenen kon worden geroepen. Thans is dit niet meer het geval. In vroeger eeuwen De oudste tellingen zij bekend ut* China, waarvan de eerste omstreeks 3000 voor Christus. Wij weten hiervan weinig maar meer is bekend van een telling in 2 voor Christus, toen er 60 miljoen Chinezen bleken te zijn. In 57 na Christus was het aantal door oor logen en binnenlandse troebelen terug gelopen tot 21 miljoen. Een gleine hon derd jaar later was het weer 50 mil joen. Men telde toen de belastingbetaler» en schatte het aantal gezinsleden op gemiddeld vijf, zodat de telling nie* In Athene kwahien reeds vroeg volks tellingen voor, namelijk het eerst in 431 voor Christus, toen men 315.000 mensen telde van wie 115.000 slaven. Latere tellingen geven grote wisselingen te zien, daar oorlogen vaak veel mensenlevens kostten, terwijl de slaven in oorlogstij den in groten getale plachten te vluch ten. In Rome wees een telling in 459 voor Christus onder Servius Tullius een bevolking aan van 117319 burgers, zodat het totaal aantal inwoners 400.000 moet zijn geweest, doch men twijfelt aan de juistheid der resultaten in Het Romein se Rijk werd er om de vijf jaar een tel ling gehouden. In 131 waren er 319.000 weerbare hungers, in 125 395.000, in 70 910.000. De bekendste volkstelling is die van keizer Augustus, waardoor Jozef en Maria gedwongen werden hun tocht naar Bethlehem te aanvaarden. Dit is ndet de eerste volkstelling uil de Bijbel. Tijdens de tocht van het volk Israël door de woestijn werden tellingen verricht en bekend is de telling van het volk door David, die gestraft werd met een grote pestilentie. Na de ondergang van Rome raakten de tellingen in onbruik. In 1696 werd een statistische studie verriaht door Gre gory King, dóe de bevolking van Enge land schatte op 5,5 miljoen en van Lon den op 530.000. Hij kwam tot die slotsom door telling van stookplaatsen. Nederland heeft reeds twaalf volks tellingen achter de rug. Bij de eerste in 1830 had ons land 2.613.487 inwoners, tegen 113 miljoen thans. In 1930 werd in Nederlands Indië een zeer nauwkeurig volkstelling gehouden. Het is de laatste geweest. perkt en de opleidingen nog zo algemeen, dat men al spoedig gespecialiseerde (en dus heel dure) medewerkers nodig heeft. De klacht, dat de medisch-psychologische staf niet behoorlijk is gehuisvest en sommige inrichtingen een verouderd inte rieur hebben (bijv. met te grote slaap zalen) heeft dezelfde oorzaak, geen geld voor verbouwing of uitbreiding. Een van de eerste voorstellen, welke zijn vastgesteld In een rapport, opge steld door een commissie van drie. dat mr. Van de Werk (als lid van deze commissie) ter vergadering aanbood, is daarom: betere personeelsvoorziening in de Inrichtingen. Dat houdt in: meer geld voor salarissen op beter niveau en voor betere, meer gespecialiseerde op leidingen. Zo als het nu ls. wordt er roofbouw ge pleegd op het aanwezige personeel in alle inrichtingen. Dit heeft n.l. bij geringe sa larissen veel te lange dagtaken en veel te weinig vrije tijd om meer te kunnen eisen van hen. dan men nu al moet doen. Voorkomen Een ander punt dat duidelijk aangeeft welke nieuwe koers de justitiële kinder bescherming wil varen, is de nadruk wel ke het genoemde rapport legt op de pre ventie: het voorkomen van conflicten tus sen jeugd en maatschappij. Ook hiervoor ls veel geld nodig, alleen al omdat men er zeer veel goed-georiën- teerde huisbezoekers voor nodig zou hebben. Alvorens men de overheid hier voor om subsidie kan vragen, moet men echter weten, hoe groot deze taak is. Het zal daarom nodig zijn dat eerst een soort registratie wordt gehouden op dat duidelijk wordt waar de nood zich manifesteert, hoe deze onderscheiden kan worden (o.m. met medewerking van onderwijskrachten en schoolartsen), en opdat men kan komen tot concrete re cente gegevens over de taak en het werk van de kinderbescherming. Zeer moeilijk zal het hierbij zijn, toe gang te krijgen tot de ign. „betere mi lieus", waarin zich evenzeer moeilijk heden met kinderen voordoen. Dat strui kelingen alleen zouden voorkomen bij jeugd die aan de zelfkant van de maat schappij leeft, is een allang door feiten achterhaalde gedachte. Verwaarlozing, ook door teveel afwezigheid van de ouders of door een breuk in het gezin komt ook ln alle lagen van de bevolking Men kan dus stellen dat het werk van de kinderbescherming zich sterk gaat ver breden en zich niet meer alleen op de kin deren richt, maar ook en misschien wel vooral op de ouders, die door opvoedings tekorten of fouten aanleiding tot mis dragingen kunnen geven. Bij de preven tie behoort zeker- opvoeding van de ouders tot de opvoedingstaak. Over de ln het rapport gedane voorstellen werd breed gediscus sieerd. Enkele deskundigen gaven hun visie op bepaalde punten. Men was het er ten slotte over eens, dat bestudering van het rap port en de daarin vervatte suggesties noodzakelijk is. Russische centrale voor Egypte Russische ingenieurs hebben plannen ifemaakt voor een reusachtige elektri sche centrale nabij Suez om een olieraf finaderij en delen van Kairo van stroom te voorzien. De begincapaciteit zou 75.000 kw bedragen en later zou dit 120.000 kw worden. Prof. dr. P. Sorgdrager: de vervangbaarheid vi geneesmiddel. Hij herinnerde eraan, dat het on derzoek van de senaatscommissie Kefauver in Amerika heeft aange toond, dat de geneesmiddelenindus trie winsten heeft gemaakt van 1100 tot 7000 procent. In Nederland werd in 1959 in totaal voor 200 miljoen gulden aan geneesmid delen verbruikt, waarvan meer dan de helft voor verpakte geneesmiddelen. Uit het rapport van de studiegroep voor sociale farmacie te Amsterdam is gebleken, dat in een tijdsbestek van vijf jaar van de 6700 artikelen er meer dan 3650 werden afgevoerd en dat er 6400 aan werden toegevoegd. Prof. Sorgdrager vroeg zich in dit verband af hoe belang rijk de geneesmiddelen wel zijn die „als eendagsvliegen komen en gaan". Een beschouwing over de talloze nieu- geneesmiddelen heeft, volgens hem, i het licht gebracht, dat een eenvou- hij ten slotte. dige indeling reeds ongeveer 50 procent ervan als overbodig aanwijst. Dit zijn namelijk de artikelen die uit overwegin gen van prestige of concurrentie in de handel gekomen zijn of omdat zij mee profiteren van door anderen gemaakte reclame. Door een intensie-ve samenwerking tus sen apotheker en arts zouden, volgens prof. Sorgdrager, nog eens 25 procent van de geneesmiddelen vervangen kun nen worden door eenvoudige grondstof fen. „Er blijft dan een groep van hoog stens 25 procent der artikelen over." al dus spreker, „die op medische grond be langrijk zijn en voor een deel - op ju ridische gronden niet vervangbaar". Hij voegde hieraan toe, dat de te be sparen 75 procent van de verpakte ar tikelen een bedrag vertegenwoordigt van tenminste 75 miljoen gulden. „Al spelen nog vele factoren een rol in dit probleem, het bedrag zou door een rationele voorlichting, vooral ook van het lekenpubliek tot een fractie er- gereduceerd kunnen worden," zo zei Rotterdam zal vijf maal op werkdagen, vier maal op zaterdagmiddag en één maal op zondagavond het voorste deel (of een afzonderlijke trein) van Rotter dam af rijden als sneltrein in de richting EindhovenVenlo. Deze treinen stoppen tussen Rotterdam en Eindhoven alle in Dordrecht. Breda en Tilburg en halen ln Eind/hoven de voorgaande stoptrein in. De trein gaat als normale stoptrein door naar Venlo. De dienstregeling van de Beneluxd-ienst AmsterdamAntwer pen/Brussel is een half uur verschoven, waardoor in Rotterdam de aansluitingen met noord- en oost-Nederland de over- staptijd met drie minuten is bekort. De tak van/naar Amsterdam. Rotter dam en Den Haag via Utrecht naar het zuiden wordt beperkt tot een stopdienst tot Eindhoven. Op het baanvak Amster damUtrecht zuilen deze treinen (dat is om de twee uur) ook in Abcoude en Breukelen stoppen. In de forensenuren zullen toegevoegde treinen tussen Am sterdam en Utrecht ook in Abcoude en Breuikelen stoppen. Ten behoeve van het forensenvervoer worden op werkdagen (behalve op zater dag) op de lijn LeidenRotterdam v.v. enkele treinen toegevoegd. Ook internationaal zijn er verbeterin gen. Ingelegd wordt de autoslaaptrein AmsterdamAvignon v.v. voor het ver voer van personenauto's met bestuurders en passagiers. De trein rijdt tussen 29 juni en 1 september. Elke woensdag ver trekt hij uit Avignon, elke donderdag uit Amsterdam. Zowel in de HollandSkandinavië Ex pres als in de Nord-West Expres zullen de thans in deze treinen tot Berlijn lo pende rijtuigen verder doorgetrokken worden tot Warschau. Drieëntwintig doden in het verkeer Zaterdagnacht om vier uur is bij het Poolse kerkhof bij Lommei, op de weg van Hasselt naar Eindhoven een personenauto tegen een boom gereden. Drie personen kwamen om het leven, een werd zwaar en de vijfde werd licht gewond. De wagen werd bestuurd door de 29- jarige leider van het tweede elftal van de voetbalclub Eindhoven, Frans Hees akkers. Hij was op slag dood. De 40-jarige mevrouw A. Frunt en de 31-jarige heer Jean Trommar overleden eveneens. Ern stig gewond werd de 35-jarige heer J. Vos en licht gewond werd de 37-jarige Christina van de Ven. Frans Heesakkers was met enkele vrienden de uitslag wezen vieren van een voetbalwedstrijd van zijn club. Het gezelschap besloot naar België te gaan om daar het feestje voort te zetten. Op de thuisrit kwam de wagen tegen een boom. Drie van de inzittenden werden uit de auto geslingerd, de twee anderen moesten er met snijbranders uit gehaald worden. Omstreeks half vijf gistermorgen werden aan de Trekweg tussen Dokkum en Driesum twee jonge mannen gevon den, die dodelijk verongelukt waren. Zij waren met een motor tegen een brugleu ning gereden. De slachtoffers zijn de 20- jarige W. van der Kooi en diens duorijder de 21-jarige P. Kuitert. De heer Kuitert was gehuwd en vader van een kind. De 61-jarige ongehuwde te Ophemert wonende landbouwer D. Grandia is zon dagmorgen, toen hij met zijn bromfiets de enige weken geleden voor het verkeer opengestelde rijksweg 15 wilde overste ken, door een Duitse personenauto aan gereden, waarbij hij zo ernstig werd ge wond dat hij vrijwel onmiddellijk daarna overleed. De beide in de auto zittende Duitsers werden slechts licht gewond. De auto werd zwaar beschadigd. Omstreeks half elf is zaterdagavond de 55-jarige gemeentebode uit Woerden, de heer M. D. Karsdorp, op de Kamerikse zandweg te Kamenk met zijn motor tegen een vrachtauto gebotst. De man was op slag dood. Zijn 15-jarige zoon Jan die op de duo zat, werd in levens gevaarlijke toestand naar het ziekenhuis gebracht. Waarschijnlijk is de heer Kars dorp verblind door een tegenligger. Britse vestiging in Den Haag The British Steel Paling Company Ltd. te Londen en de N.V. tot Aanneming van Werken v/h H. J. Nederhorst in Gouda hebben opgericht de Internationale Fun- lering Maatschappij (International Foun. dation Company) N.V. in Den Haag voor ille constructiewerk met een kapitaal van 2000 aandelen van 1000. waarvan bij elk der oprichtsters 250 geplaatst zijn, volgestort in contanten. De raad van be heer bestaat voorlopig uit de heren S. Packshaw te Hurlingiham en A. M Schreuders te Reeuwijk. Kunstmatige regen niet te stuiten Radio Moskou heeft een nieuw succes gemeld: in de Kaukasus hebben geleer den kunstmatige regen opgewekt. Het re sultaat was verbijsterend, want de des kundigen kregen een ware stortvloed te verduren. De regen wordt opgewekt via geluids golven. opgewekt door krachtige genera toren. De geluidsgolven worden in de richting van de wolken gezonden, waar door de waterdeeltjes snel samengevoegd worden en in grote druppels neervallen. Prins Bernhard bij reünie B.S. Prins Bernhard heeft zaterdag in Breda deelgenomen aan een reünie van leden do binnenlandse strijdkrachten, die op traden na de bevrijding van Nederland Ook stafleden waren hierbij tegenwoor dig. Men heeft gezamenlijk de lunch ge bruikt. 's Middags scheepte het gezelschap zich te Drimmelen in voor eon tocht door de Brabantse Bicsbosch, waaraan prins Bern hard ook deelnam. Men voer nog eens langs de route die de verzetslieden tijdcr* de oorlogsjaren gebruikten en die in de periode dat Brabant reeds bevrijd was. doch overig Nederland nog niet, de naam „crossers-line" kreeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9