Werkgever en werknemer een verouderde tegenstelling HEBT U EEN FLAT EN 3 Kleinen in knel in Rotterdam KWATTA Spoedig beslissing atoomduikboot Betoging van kinderen in Johannesburg Het kwam door blalolo... Oók al aan de sigaar? Zo'n heerlijke reep cadeau I voor 10 Kwatta-soldaatjes 5 VRIJ NEDERLAND Dc Ned. Radio Unie en dc Ned. Televisie Stichting hebben zich weer eens duchtig geblameerd door tc weigeren tijdens liet ..nationale programma" op 5 mei een drietal liedje» tc laten zingen die niet door dc confessionele heugel konden. Dat is nu ook weer geen redeu om dc artiesten die niet meer aan het programma wensten mee tc werken, af tc schilderen als vrijheids helden, zoals door sommige kranten is ge daan. In deze zelfde kranten is het incident ook meteen voorgesteld als het zoveelste bewijs van dc belachelijkheid van het zuilenstelsel in onze omroep. Dit is echter onlogisch gedacht. Als wij een nationale omroep hadden, zou dit soort onenigheid juist schering en inslag zijn. De moeilijk heden kwamen immers voort uit het feit dat het hier een nationaal programma be trof: als het om een uitzending van dc AVRO of de VARA was gegaan, zou er waarschijnlijk niets aan dc hand zyn ge weest Er zouden hoogstens wat overbodige vragen zijn gesteld in dc Tweede Kamer. ELSEVIER^^kbud Het socialistische Kamerlid De Kadt heeft bij het debat over de versterking der defensie van Nicuw-Guinca het woord „poli- lieko blunder" gebruikt. Dit vonnis is juist Het is echter niet geldig voor dc uitzending van de „Karei Doorman" en van enige bataljons infanterie bekwaam aanvoerder als kolonel Eckhout tot commandant. Maar het geldt ten volle voor dc wijze, waarop minister Visser deze besluiten heeft bekend gemaakt. Natuurlijk ware het nodig geweest de betrokken Kamer-commissie vertrouwelijk in te lichten. Even natuurlijk zou dan dc dwaze publicatie, welke half Indonesië op 6tclten heeft gezet, achterwege zijn gebleven. Het viel tc verwachten, dat dc PvdA- motie bij dc andere Kamer-fracties geen steun zou vinden. Tc minder*, omdat na tuurlijk ieder verstandig r.iens bcgrypt, dat wij de verdediging van Nicuw-Guinca wel moeten versterken. Maar over dc onbegrij pelijke lichtvaardigheid, waarmede minister Visser de besluiten publiceerde, was eigen lijk iedereen tegelijk verbaasd cn veront waardigd. Het staat nu vast, dat over onze mari tieme en militaire maatregelen noch onze NATO-bondgcnoten, noch ons eigen parle ment op verstandige manier geïnformeerd was. ITct enige, wat minister Visser thans bereikt heeft, is dut hy president Soekarno op een presenteerblad nieuwe middelen voor zyn anti-Nederlandse agitatie heeft aangeboden. Nederland kan nog veel misère bclcv door het onverstand, waarmede dc vl betering van Nicuw-Guinca's verdediging aan de grote klok gehangen werd. Het is daarom wel nodig, dc verantwoordelijkheid goed vast tc leggen. Tot het openbaren der plannen gewraakte vorm is niét door de raad in zyn geheel besloten. Het besluit was, behalve uiteraard aan minister Visser zelf, incdc bekend aan prof. De Quay. Minister Luns vertoefde buitenslands. Minister Toxopetis en staatssecretaris Bot beiden toch bij het Nicuw-Guinea-bclcid ten nauwste betrokken waren van het besluit niet op dc hoogte. Misschien zal het kabin Do Quay door dezo pijnlijke ervaring iets geleerd hebben. Bondspresident voor de klas (Van onze correspondent in Bonn! Bondspresident dr. Heinrich Lubkc heeft zaterdagmorgen op twee lagere scholen in Olpe (in het centrum van zijn geboorteland Sauerland) school meester gespeeld. Zijn broer Josef is onderwijzer aan een lagere school in Altenklcisheim, een dorp bij Olpe. Sa men met zijn broer heeft hij in een paar klassen geschiedenisonderwijs ge geven. waarbij het hem er vooral c ging. te weten te komen in hoeverre Westduilse schooljeugd op de hoogte van de recente Duitse geschiedenis, 1933. De president stelde vele vragen, kreeg goede antwoorden en deelde goe de cijfers uit. Over de resultaten van dit „werkbezoek" wil de president spre ken met vertegenwoordigers van de on derwijzersbond. De ..staatspolitieke op voeding" van de Westduitse jeugd is, naast de steun aan de ontwikkelingslan den. een der stokpaardjes van president Lübke. Positie hoger personeel onder de loep Ook de directeur staat in dienst van het bedrijf HET hoger personeel is in het bedrijfsleven een groep, die naar de ene kant de hand reikt aan de directie en anderzijds de hand toesteekt aan het lagere leidinggevende personeel. Daarbij ondergaat de laatste tijd de tegenstelling werkgever en werknemer grote veranderingen. Ook de directeur staat in onze moderne maat schappij immers in dienst van het bedrijf. De onderscheidingen binnen het bedrijf zijn zo vaag geworden, dat je met de tegenstel ling werkgeverwerknemer niet meer werken kunt. Is deze tweedeling bij de publiekrech- ze zaken zelf regelen accentueert de ty- telijke bedrijfsorganisatie zelfs nog wel pisch efgen positie, de nauwe relatie met haalbaar? Er zijn duidelijke argumen- de directie van het hoger personeel. Het I leen in één Convent. Zij hebben dezelf- i de doelstelling en zoeken het zelfde recht. Met betrekking tot het onderne ten die hiertegen ingaan. Bij de bedrijfs organisatie zal meer differentiatie toege- ast moeten worden, meer groepen zui den onderscheiden moeten worden, waar bij zich. hoe tegenstrijdig het ook klinkt, grotere eenheid zal demonstreren, deze gevolgtrekkingen kwam zater dag prof. mr. M. H. K. van de Graaf, hoofd van de psychologische dienst van Philips te Eindhoven, in een referaat over de status van het hoger personeel, gehouden op de algemene vergadering de Nederlandse Christelijke Vereni ging van Hoger Personeel. Twee stromingen Prof. Van de Graaf erkende, dat het begrip hoger personeel moeilijk te om schrijven is. Allerlei maatstaven kunnen aangelegd worden, zoals salaris, verant woordelijkheid, sociaal gevoel etc. Een feit is echter, dat het hoger personeel vooral de laatste jaren bijzonder sterk toeneemt en dat het een bijzonder be langrijke plaas in het bedrijfsleven in neemt. De organisatorische macht naar buiten is echter gering en daarmee de sociale zekerheid en de rechtsbescher ming. Zijn positie is kwetsbaar geble ven, omdat het hoger personeel meer de plicht dan de noodzaak en meer het recht dan de macht vooropgesteld heeft, aldus prof. Van de Graaf. Hij zag binnen de kring van het ho ger personeel twee stromingen. Dege nen, die de geschiedenis van de vakbe weging hebben meegemaakt, degenen, die zich in de bedrijven wat achterge steld voelen en de. jongere leden van dit persofieel, deze groepen hebben over het algemeen wel begrip voor vakorga nisatie. Anderzijds is er echter een groepering, die de nauwe relatie met de directie laat prevaleren. Zich organiseren wordt gevoeld als dinstancieren van de direc tie. Men schakelt dan immers anderen eigen zaken te laten regelen. De- Advertentie £|i kamer kinderen? Dan hebt u een Superfroster nodig! SUPERFROSTER 90 liter-absorptie systeem. in de bres springen door de chr. vereni ging voor de belangen van het hoger personeel zal daarom een ondankbaar werk zijn. Eigen geluid Prof. Van de Graaf zag daarom dc taak van de verenigingen van hoger per soneel op dit moment veel meer bij het laten horen van een eigen geluid uit de eigen groep. Dit zal een heel duidelijk geluid moeten zijn, omdat een ideeël doel altijd moeilijk aantrekkelijk is te maken. Men zal het nog niet moeten zoeken de richting van bedrijfsbonden, waar opgenomen het hoger personeel. Al les bij elkaar in een hok stoppen bete kent in dit geval alleen maar grotere spanningen. De vakbeweging heeft bo vendien nog te veel het odium van be langenorganisatie. Op den duur zal dit ongetwijfeld veranderen. Tenslotte zullen ook de werkgevers In één organisatie met de werknemers moeten kunnen samenwerken en niet al- persoonlijk groter is dan voor leder an der, die van dit bedrijf economisch af hankelijk is. Positie in studie De nieuwe voorzitter van de vereni ging, de heer H. Tj. Wolda, verklaarde in zijn openingswoord, dat nog steeds gezocht en getast wordt naar de feite lijke positie van de vereniging in hel kader van de Nederlandse maatschap- Sijstructuur. Bij het Sociologisch Insti- .ïur van het Convent wordt op het ogen blik een onderzoek ingesteld naar de plaats, die ingenomen dient te worden bij de behartiging van de stoffelijke be langen van het noger personeel. Het deelnemen aan het bedrijfstaksgewijze en landelijk sociaal-economisch overleg wordt door de vereniging als een hoofd taak gezien. De heren G. Lenderink en mr. G. J. Oosterhuis werden als bestuurslid herko zen. In de plaats van de heer H. Koops, die zich niet herkiesbaar stelde werd ge kozen de heer J. J. Vlieg te Dordrecht. De heer H. R. Plomp, bestuurder van het C.N.V., vroeg zich in een toespraak af, of de vereniging van hoger personeel een tussenvorm is naar de overgang tot bedrijfsbond per bedrijfstak. Binnen de chr. vakbeweging lopen de gedcahten hierover uiteen. De vereniging heeft zich uitgesproken voot handhaving in de huidige vorm. De kwestie zal doorge praat worden in een commissie bestaan de uit bestuursleden van het C.N.V. en de Ned. Chr. Vereniging van Hoger Personeel onder leiding van prof. mr. W. F. de Gaay Fotman. Uit allerlei or ganisaties komen op het ogenblik tien tallen brieven binnen, bij het C.N.V. waarin gevraagd wordt, waar nu precies de grens voor het hoger personeel loopt, zo deelde de heer Plomp mede. „Wij willen onze ouders terug Premier Ver woerd uit ziekenhuis De politie van Johannesburg heeft zaterdag een twintigtal blanke en zwarte kinderen korte tijd in arrest gehouden na een de monstratie voor het stadhuis, waar de kinderen eisten dat hun gevangengenomen ouders weer in vrijheid zouden worden gesteld. De kindex-en werden in patrouille wagens naar de gevangenis van Marshall Square gebracht, waar uit zij, na verhoord te zijn, een voor een werden vrijgelaten. Op de trap van het stadhuis hadden de kinderen een rij gevormd. Zij droe gen borden mee met de opschriften als: „Wij willen onze ouders terug", „Waar om houdt u mijn vader en moeder vast?" Terwijl de burgemeester een onderhoud toestond aan een delegatie uit de betogende kinderen, greep de politie in en bracht de demonstrantjes Dc Zuldafrikaanse minister-presideut dr. Vcrwoerd js gisteren uit het zieken huis van Pretoria ontslagen, waar 296) Dc zaak is eigenlijk aan het rollen gebracht door de blalolo, zoals de inwoners van Samoa een bepaalde borstelworm noemen, die in de mond van Europeanen paloloworm wordt geheten. Deze worm heeft de biologen doen beseffen dat er een verband moet bestaan tussen onze satelliet, de maan, en bepaalde levensverschijn selen, al weet men nog niet van welke aard dc Invloed van dit hemel lichaam is. Uiteraard bestond er, vóórdat het gedrag van de paloloworm alle aan dacht opeiste, hier en daar wel een vaag cn soms wankel gedocumenteerd vermoeden van een samenhang tussen bepaalde levei sehijnselen cn de maan, maar er bleef een barrière van onzekerheid, vooral omdat deze ver schijnselen zich voornamelijk af speelden aan de periferie van het normale leven. Doktoren wisten immers reeds lang, dat by volle maan bjjv. bepaalde geesteszieken onrustiger en luidruch tiger zyn dan anders en dat het slaap wandelen bij maanlicht veelvuldiger voorkomt. Maar een dergelijke ge- prikkeldlieid zou veroorzaakt kunnen zijn door het licht als zodanig, zoals ook een normaal slapende vaak on rustig wordt door een lamp die *s nachts boven zijn gezicht gehouden TOCH IS HFT ZO! wordt. Het gedrag van vissen die zich met maanlicht het best laten vangen, zou eveneens aan het licht zelf geweten kunnen worden en behoeft niet nood zakelijkerwijs met de maan samen te Maar behalve het licht dat dc maan naar ons weerkaatst, gaat haar ver schijning aan dc heinel steeds gepaard met een geweldige aantrekkings kracht. We hebben onlangs al ver teld, dat de aantrekking van de maan zelfs het vasteland 25 a 30 cm doet rijzen. De vele levensverschijnselen die zich met eb en vloed voordoen, zouden dan toege schreven kunnen worden aan de in vloed die de aantrek kingskracht van de maan op verschillen de zeedieren uit- Maar hiermee zyn we er nog niet. Het ritme van vele stof wisselingsprocessen kan volgens ver schillende onderzoekers niet een voudigweg vorden verklaard door versterking of verzwakking van dc zwaartekracht, evenmin als het gedrag van de paloloworm die, zoals we boven reeds zeiden, de zaak aan het rollen heeft gebracht, maar welk dier door onze langademige uitweiding nog steeds niet ten tonele kon wor den gevoerd. Olieboringen in de Noordzee Ter voorbereiding van de plannen van om in 1961 met het oliebooreiland Triton de Nederlandse aardoliemaatschappij drie boringen onder de Nederlandse kust op de Noordzee te verrichten is het Westduitse opnemingsschip Prospekta van IJmuiden uit begonnen om geduren de vier maanden seismische waarnemin gen te verrichten. De 292 ton metende Prospekta sleept daartoe een elektrische kabel achter zich. Tot in het midden van de kabel, die een lengte heeft van 900 meter, loopt een schietlijn, waarlangs dynamietladin- gen van 20 kilogram elk worden ge voerd. Deze worden elke vijf minuten tot ontploffing gebracht. Het door de Prospekta te bewerken gebied ligt tus sen IJmuiden en Hoek van Holland ruim twintig mijl uit de kust. vyf weken geleden werd opgenomen na een mislukte aanslag op z(jn leven. De twee kogels die het hoofd van de premier binnendrongen, zijn verwijderd. Dr. Verwoerd is in zoverre hersteld dat hij zonder hulp naar de auto kon lopen die hem naar zijn ambtswoning ver voerde. De thuiskomst was geheim ge houden. Zelfs zijn vrouw wist niet dat de premier zaterdag zou worden ont-' slagen. Het moest een verrassing voor haar blijven, deelde dr. Verwoerd later mee. Volgende maand moet hij opnieuw enige tijd naar het ziekenhuis om een plastische operatie aan zijn oor te on dergaan. De secretaris generaal van de V.N- Hammarskjoeld, is met minister Louw in Londen overeengekomen dat hun gesprek over de rassenkwestie in juli a.s. in Pretoria zal worden voortgezet. Minister Louw is gisteren voor een of ficieel bezoek van enkele dagen te Brus~ sel aangekomen. Weer relletjes in Turkije In de Turkse havenstad Izmir zijn zondag vele mensen gewond geraakt en 18 gearresteerd bij botsingen tussen aanhangers van de regering en van de oppositie tijdens een toespraak van pre mier Menderes. Menderes, die een tournee door het land maakt, arriveerde zondag per vliegtuig m Izmir. Aanhangers van de oppositionele republikeinse volkspartij poogden tijdens een toespraak van Men deres tot een menigte die hem verwel komde. een betoging tegen de regering op touw te zetten. Zij raakten slaags met aanhangers van de regerende de mocratische partij. Politie en militairen kwamen tussenbeide. In zijn rede zei de Turkse premier, dat een verandering van het bewind slechts door verkiezingen en niet door opstand teweeggebracht kon worden. Voor de aankomst van Menderes rie pen betogers: Lang leven Inonu (de lei der van de republikeinse volkspartij) Wij willen vrijheid. Democratische aanhangers verzamel den zich voor het gebouw van de repu blikeinse partij en betoogden tegen de oppositie en tegen Inonu. Bij het mo nument van Kemal Ataturk werden re publikeinen door democraten afgeran- Hoofdbestuur K.IV.F.F.L. ongerust TK wil hier niet verhelen dat het hoofdbestuur met ongerustheid is vervuld over de vliegveldsituatie, met name in het Westen van ons land, aldns zeide zaterdag de voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor luchtvaart, de heer C. Kolff uit Rotterdam, op de jaarvergadering der vereniging die i de zg. H-kantine op Schiphol werd gehouden. Sprekende over de luchthaven Rotterdam zeide de heer Kolff o.m. dat het hoofdbestuur van de K.N.V.LJL., ondanks de beste be doelingen van het gemeentebestuur van Rotterdam, met toenemende ongerustheid moet vaststellen dat de kleine luchtvaart daar beklemd dreigt te geraken. „Het zou dwaasheid ziin om aan de commerciële belangen van de exploitanten voorbii te zien, maar ik meen toch nog eens te moeten her inneren aan de woorden die van officiële Rotterdamse zijde bij de opening van het veld zijn gesproken en waarbij toen tot uitdrukking werd gebracht dat de belangen van de privéluchtvaart en van het les- bedrijf steeds in het oog zouden wor den gehouden." „Nog zijn wij van mening", aldus de heer Kolff, dat met goede wil van de luchthavenexploitanten en van de afdeling luchtverkeersbeveiliging van de Rijksluchtvaartdienst zodanige regelingen zijn te treffen dat een normaal voortgaan van de kleine luchtvaart blijft gegarandeerd. Nog achten wij het moment niet aan gebroken om in het belang van de kleine luchtvaart de alarmklok te luiden, maar wel doe ik een ernstig beroep op de gemeentelijke over. heden en het rijk om bij hun vlieg- veldbeleid steeds te denken aan de onmisbare rol welke de kleine lucht vaart in ons nationale vliegwezen vervult." De K.N.V.V.L. heeft afscheid genomen van een aantal leden van het hoofd bestuur. Kolonel W. D. H. Eekhout uit Harderwijk, gaat als bevelhebber der landstrijdkrachten naaf Nieuiv-Guinea- „De afdeling parachutespringen der ver eniging verliest in hem een uitnemende Keukenhof sluit op 18 mei seld. ditmaal 'Kies uit: melk, puur, hazelnoot of pinda (20 ct). Deze actie is geldig tot 31-12-60. Aan het einde van een weekend met zeer druk bezoek heeft het bestuur Keukenhof te Lisse besloten de toe gangspoorten op woensdag 18 mei 20.00 uur voor dit jaar definitief te sluiten. Ofschoon de bloei in het park op het ogenblik nog zeer mooi is, reeds i dan een half miljoen bezoekers i getuige van geweest, zorgt het w; weer in een versneld tempo voor de rij ping der bloemen. Aangezien het stichtingsbestuur van mening is, dat de tentoonstelling uitslui tend in volle schoonheid kan worden ge toond is op een reeds vrij vroege datum dit jaar tot sluiting besloten. Dak niet goed gezet: fabriek stortte in Uit het door de Arbeidsinspectie ei andere instanties ingestelde onderzoek naar de instorting van de betonfabriek van Van Geel te Tilburg is gebleken, dat de oorzaak moet worden gezocht in een gedeeltelijk onjuiste uitvoering van de dakconstructie. Zoals gemeld stortte het dak van deze fabriek, welke slechts drie jaar oud was. maandagavond onverwacht naar beneden Gebleken is, dat de uiteinden van het fusee-dak onvoldoende waren verankerd, hetgeen mede als gevolg van de door gaans zwaarstampende betonmachines heeft geleid tot verschuivingen boven de zijnwanden. waardoor het dak op zijn hoogste punt wel moest ineenzakken. Brandkast werd In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben in Huizen inbrekers in het kan toor van de Huizer houthandel aan dc Havenstraat een in de muur ingemetsel de brandkast weten los te beitelen De brandkast die werd meegenomen, was een meter hoog, 75 cm diep en 75 cm breed. In de brandkast bevond zich een bedrag van 3.000 gulden, alsmede waar devolle papieren. De inbraak werd za terdagmorgen ontdekt door een lid van het personeel. Noch van de brandkast noch van de daders, noch van de papie ren is iets gevonden. voorzitter en het hoofdbestuur een toe gewijd lid. Wy hopen dat kolonel Eek hout een goede en vredige tijd tegemoet gaat", aldus de voorzitter. Voorts is om statutaire reden af scheid genomen van prof. dr. J. Jong bloed uit Utrecht en ir. F. J. Philips uit Eindhoven. Generaal-majoor H. P. Ziel. stra. die als vertegenwoordiger van de koninklijke luchtmacht in het hoofd bestuur zitting had, heeft door uitzending naar de Ver. Staten zijn zetel ter be schikking moeten stellen. Hij zal Égrf"' dienst in het hoofdbestuur zitting had zal, zoals bekend is, binnenkort de dienst verlaten. Zijn plaats in het hoofdbestuur der vereniging zal worden ingenomen door kapitein-ter-zee-vlieger J. L. den Hollander die schout-bij-nacht Van Olm zal opvolgen als vlagofficier M.L.D. Ten slotte is in de plaats van de heer J. van der Caaij uit Den Haag, die als voorzitter van de afdeling modelvlieg, tuigsport zitting had in het hoofdbestuur maar onlangs afscheid heeft genomen, diens opvolger de heer Son jee in het hoofdbestuur benoemd. Treinbotsingen in Oost- en W est-Duitsland Buiten het station van Leipzig zijn zondag twee treinen op elkaar gelopen. Verschillende rijtuigen ontspoorden. Er zijn twaalf doden en zestig gewonden, al dus heeft het Oostduitse persbureau degedeeld. Bij een botsing tussen twee treinen in Hamburg zijn vrijdagavond 68 Duit gewond, van wie acht ernstig. 55 ien konden na behandeling in het ziekenhuis naar huis gaan. De treinen, die in botsing kwamen, waren een ex presse uit Lübeck en een trein met leden van een verzekeringsmaatschappij die uitstapje maakten. Goochelboek, met meer dan 100 trucs, door Ilse Keiler Martin Michalski. Ver taling Wijmie Fijn van Draat. Kern pocket voor de jeugd. Uitgave H. ten Brink N.V., Amsterdam-Meppel. Wij wachten op dr. Schweitzer, door L. M. Schmied. Vertaling Hermen Manger. Kernpocket voor de jeugd. Uit gave H. 'en Brink N.V., Amsterdam- Meppel. Jeanne d'Arc, een boerenmeisje redt Frankrijk, door Annet van Battum Kernpocket voor de jeugd. Uitgave H ten Brink N.V., Amsterd' m-Meppel. Oase K, een avontuur van Bob Mo- rane, door Henri Vernes. Vertaling Tru dy de By. Maraboe-pocket. Uitgave Meulenhoff Co., Amt-terdam. Achter de Schermen van Interpol, dcor Michel Duino. Vertaling R. Ler- schen. Maraboe-pocket. Uitgave Meu lenhoff Co.. Amsterdam. Het eerste bedrijf, door Ingrid Theis- sen. Vertaling Trudy de By. Kernpocket voor de jeugd. Uitgave H. ten Brink N.V., Amsterdam-Meppel. BOEKENHOEK Brunt. Salamanderpocket. Uitgave N.V. Em. Querido, Amsterdam. Ik was geen soldaat, door Gerrlt Kouwenaar. Salamanderpocket Uitga- N.V. Em. Querido, Amsterdam. Kruiswoordraadsels en andere puz zels, door Laurens A. Daane. Prisma- boek. Uitgave Spectrum, Utrecht. wijsheid van Father Brown, door v. Chesterton. Vertaling dr. E. Brongersma en André Noorbeek. Pris- maboek. Uitgave Spectrum. Utrecht De Franse Revolutie, door dr. A. D. M. Verbeek. Prismaboek Uitgave Spectrum. Utrecht Avontuur achter het IJzeren Gordijn, door Eric Williams. Vertaling G. H. H. Schroder. Prismaboek. Uitgave Spec trum, Utrecht. Het leven der bijen, door Gilbert Nixon. Vertaling en bewerking H. A. Jongeboer. Met 22 illustraties. Prisma boek. Uitgave Spectrum. Utrecht. Moord in duplo, door Mignon G. Eberhart. Vertaling J. M. H. van Hey- cop te.i Ham-Frowein. Prismaboek. Uit gave Spectrum, Utrecht. Gast en Gastheer, door Bibeb. Car toons Yrrah. Uitgave V. A. Kramers, 's-Gravenhage. China. 650 millioen gevangen In een net, door Rolf Gillhausen en Joachim Heldt. Vertaling Rudolf van de Meent. Uitgave Het Wereldvenster, Baarn. An- tilope-reeks. Weer verdwijnt een atoomgeleerde, door W. H. van Eemlandt. Vierde druk. Uitgave Het Wereldvenster, Baarn. An tilope-reeks. Schatgravers aan de Amstel, door W. H. van Eemlandt. Vijfde druk. Uitgave Het Wereldvenster, Baarn. Antilope- reeks. Elisabeth cn de moraal, door Harriët Freezer. Vierde druk. Uitgave Het We reldvenster, Baarn. Antilope-reeks. Officieren tegen Hitler, door Fabian von Schlabrendorff. Vertaling L. Cou- tinho-Frensdorf. Uitgave Het Wereld venster, Baarn. Antilope-reeks. Je bent sterker dan je denkt, van windkracht tot atoomenergie door Her man en Nina Schneider. Vertaling ir. P. Telder. Uitgave H. ten Brink, N.V., Amsterdam-Meppel Een tragische liefde In Algerije, door Louis Bertrand. Vertaling F. J. Wah- len. Uitgave N.V. Pax, 's-Gravenhage. De katholiciteit der kerk. Uit het En gels door ds. W. Barard en dr. G. W. Oberman Uitgegeven voor Adoremus door C. Blommendaal N.V., Den Haag. De boekanier, het levensverhaal van de zeerover Jean Lafitte, door R. V. Cassill. Vertaling M. L. Ohl. Uitgave Ad. M. C. Stok Zuid-Hollandsche Uit geversmaatschappij Den Haag Geschiedenis van de bouwkunst in Europa, door dr. Nikolaus Pevsner. Vertaling E. Kossmann. Uitgave Ad. Donker, Rotterdam. De Wereld mijn Wildernis, door Rose Macaulay. Vertaling J. de Boer-van Strien. Uitgave Ad. Donker, Rotter dam. Stemmen van schriivers: Carmiggelt, Belcampo. Adriaan van der Veen, Adri- aan Morriën, Remco Campert, G. K. van het Reve. Uitgave Querido. Am sterdam. De wereld een verbijsterend avon tuur, over gieren, goden en geestenbe zweerders. door Leo Uittenbogaard. Uit gave Ad. M. C. Stok/Forum-Boekerij, Den Haag. In Holland staat een molen, door A. Bicker Caarten. Uitgave A. W. Sijthoff, Vijanden in toga, vrienden in colbert, door Üenry Cecil. Vertaling M. L. Ohl. Uitgave Ad. M. C. Stok/Zuid-Holland- sche Uitgeversmaatschappij, Den Haag. Stof in m'n hersens, een vrolijke ro man over het gezinsleven, door Eva Ramm. Vertaling C. van Eijsden. Uit gave Ad. M. C. Stok/Zuid-Hollandsche Uitgeversmaatschappij, Den Haag. Dokter onder de tropenzon, door dr. A. J. Cronin. Vertaling L. Polders. Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden. Voor mijnheer van ons allemaal, door E. R. Braithwaite. Vertaling Hans Berghuis. Uitgave A. W. Sijthoff, Lel- Lljnbaan-djungel, door John den Ad- mirant. Uitgave Wereld-Bibliotheek, Amsterdam. Zelf aan het fornuis, recepten door kinderen, door Eva Huysmans. Uitgave De Driehoek Amsterdam. Het gouden reuzeboek van de astro nomie, een inleiding tot de wonderen van het heelal, door Rose Wyler en Ge rald Ames, geïllustreerd door John Pol green. Nederlandse bewerking Armand Pien. Uitgave De Bezige Bij, Amster dam. Herinneringen uit den ouden tijd, over schrijvers die ik persoonlijk heb gekend, door Annie Salomons. Uitgave Bert Bak- ker/Daamen N.V., Den Haag. Ooievaar Tussen turf en televisie, acculturatie- problemen van een binnenlandse mi- grantengroep gedurende een aantal ge neraties, door dr M. S. M. Simons, uitgave Van Gorcum Comp., dr. H. J. Prakke en H. M. Prakke, Assen. De Kinderkruistocht, door Henry Treece. Vertaling Nini Brunt. Kern pocket voor de jeugd. Uitgave H. ten Brink N.V Amsterdam-Meppel. Commissie vergadert donderdag De verenigde commissie van het Amerikaanse Huis en Senaat voor atoomenergie gaat deze week een voorstel van de rege ring behandelen om Nederland te helpen bij het bouwen van een atoomduikboot. De commissie is het hoogste wetgevende orgaan dat beslist over het delen van kerngehei men. /.al waarschijnlijk a.s donderdag bijeenkomen om te besluiten j of de Amerikaanse regering er toe kan overgaan om Nederland dc tekeningen! en de andere technische assistentie tel verlenen die nodig zijn voor de bouw i van de romp van een atoomduikboot en j van het gedeelte van de voortstuwings- machinerie dat niet op kernenergie! Volgens een welingelichte zegsman zijn hierbij geen kerngeheimen betrok ken. Nederland behoorde tot de West- Europese mogendheden die positief ge reageerd hebben op de in 1957 op de Parijse conferentie van regeringslei ders door de Ver. Staten gedane toe zegging dat aan de landen van het Atlantisch bondgenootschap steun zal worden verleend bij de bouw van kern- duikboten Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken staat gunstig t.o.v- het plan Nederland tc helpen. Ook het ministerie van defensie heeft geen bc- De Amerikaanse commissie voor atoomenergie zou enige reserves heb ben omdat z(| redeneert dat indien de Amerikaanse regering Nederland de technische kennis voor het bouwen van de duikboot zou verschaffen dit noodza kelijkerwijs gevolgd zal moeien worden door hulp om de motor zei; te bouwen. Benzine goedkoper in Italië Het Italiaanse kabinet heeft zaterdag besloten de belasting op pctroleumpro- dukten zodanig te verlagen, eet de ben zineprijs zal kunnen dalen van 120 tot 100 lire per liter. Deze prijsverlaging zal op 22 mei In gaan. Anderzijds echter zal het basistarief voor brieven in liet binnenlfi-.dse post verkeer met ingang van i juli van 25 tot 30 lire verhoogd worden, Deze prijs verhoging is ten dele nodig geworden om de hogere looneisen van het post- personeel te bestrijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5