Salomonsoordeel VOORSCHOTEN spreekt zich uit Voor de Leidse woningbehoeften is Oegstgeest, maar vooral Leiderdorp van belang NIEUWE LEIDSCHF COURANT 4 MAANDAG 16 MEI 1960 (Van een onzer redacteuren.) Het is zover. De gemeenten die Leiden omgeven, weten sinds vandaag, hoe Leiden precies denkt over de mogelijkheden tot radicale oplossing van zijn ruim telijke moeilijkheden.' Men zie bij dit alles niet over het hoofd, dat de hogere bestuursinstanties, mede door de ridders der planologie in bepaalde richtingen geleid, ver groting van het Leidse grondgebied nodig en zelfs urgent achten. Het be treft hier niet louter een individuele liefhebberij van het sleutelstedelijke gemeentebestuur dat niets anders zou hebben te doen dan begerig lonken naar malse gronden in buurgemeenten waar nu nog vredig koeien grazen. Het gemeentebestuur van Leiden voelt zich onmiskenbaar gestimuleerd door de wetenschap, dat de provinciale en centrale overheid de Sleutelstad wel willen helpen. En als het mogelijk is ook redelijk goed. Begrijpelijk dat Leiden van dit gunstige getij gretig gebruik maakt. Leiden zit wel krap. Geen gemeente zet alleen maar huizen. Zelfs zonder planologen doe je zoiets niet. De planologie heeft echter wel bevorderd, dat nu serieuzer dan vroeger wordt nagegaan en afgewogen voor welke voor zieningen naast de woningbouw voldoende ruimte beschikbaar moet zijn. Harmonie van de delen en van het geheel is hierbij het hoogste beginsel. Alles in dienst van de leefbaarheid! En daar zit Lelden lelijk mee. Geen mens kan het betwisten. Zo men ten minste in staat is de nodige objectiviteit te betrachten. Hetgeen in omstan digheden als deze, die de emoties soms verleiden tot laaiende records, niet steeds eenvoudig is. Leiden, overtuigd van de rijpheid van het moment, heeft heel wat ge schut in stelling gebracht Het stapt zelfs over de door Gedeputeerde Staten in hun voorstel aan de gemeenten getrokken grenzen heen en begeert méér Het lijkt wel, of de plannen voor al die nieuwe gebieden al gedetailleerd liggen te wachten. Dat is natuurlijk niet zo. Gelukkig maar, want er liggen er al zoveeL Men moet dus concluderen, dat de duidelijk omlijnde wensen van Leiden voortkomen uit een bepaalde visie. En die visie nu staat tegenóver de standpunten der buitengemeenten, die immers daarin culmineren, dat in een sfeer van broederlijke, in casu zusterlijke, samenwerking niemand één vierkante meter grond behoeft te missen. Een milde variant op de mede deling die ergens in de omgeving van Leiden in bloedrode letters wel een*, te lezen is geweest: „Strijdt tegen afstand van elke meterl" „Wat Leiden wil, kunnen wij ook", zeggen de buitengemeenten. Geen twijfel hierover! Echter: de specifiek LEIDSE vraagstukken, die dus tot op de bodem problematiek voor Leiden zijn, behoeven met dit vermogen geen duimbreed tot een oplossing te zijn gebracht. Bovendien: is het gewenst, dat de delen ener agglomeratie taken gaan vervullen, die intrinsiek tot de competentie van de centrale gemeente be horen? Een vraag die zo eens bij ons opkwam. Het is goed, dat Leiden kleur heeft bekend. Onbewimpeld. Het lijkt ons voor de omliggende gemeenten iets onverteerbaars, voor de effectuering van een alle partners sparend structuurplan te moeten ver gaderen met een „toplid", welks primaire bedoeling het is geworden, tot gebiedsvergroting te komen. Evenzo zal het voor een eerlijke grote deel genoot een ondraaglijke zaak moeten worden, te proberen in minzaam overleg mogelijkheden te creëren en ten nutte te maken, die hij, strikt ge nomen, ondoelmatig acht Neem eens het industrieschap. Dat veronderstelt een effectieve overeen komst tussen Leiden en Zoeterwoude te zijn of (nog steeds) te worden. Er wordt af en toe wat geheimzinnig vergaderd, nu eens in Leiden, dan weer in Zoeterwoude. Het „schap" schijnt zich zo'n beetje in banen van (aan vankelijk wat onderbroken) geleidelijkheid te ontwikkelen. Maar dan ineens springt de Leidse aap uit de mouw: „Uit bestuurlijk oogpunt is het logisch en aantrekkelijk, dat deze gronden binnen de gren zen van onze gemeente komen te liggen". Wij snappen daar, tussen haakjes, niet veel van. Dat langgerekte gebied van Zoeterwoude dat dan bij Leiden zou komen, lijkt ons eerder een lastig uitgroeisel aan het Leidse lijf, dat met een harmonische vormgeving weinig meer uitstaande heeft. Maar goed. wij geven toe, geen planologisch inzicht te hebben, althans niet voldoende. Om tot de zaak terug te keren: je hebt dan zo weinig aan structuurplan nen, intergemeentelijke overleginstanties en industrieschappen. Ze wekken de verwachting, dat een annexatie zowaar tóch moet wijken voor begrip volle bereidheid tot samen-denken, samen-praten en samen-werken. Maar op de achtergrond stijgt de annexatiekoorts onstuitbaar. En dat is nog redelijk te verklaren ook. als een vrij grote gemeente waarvan boven dien nog wordt verwacht, dat zij in de toekomst plaats biedt aan wat er in een andere grote, volle gemeente aan mensen overblijft, het water naar de lippen ziet komen. Achterdocht is het gevolg. Weg de basis voor gesprek en handelen. Het speet burgemeester Van Kinschot van Leiden op 20 januari 1958 al. toen het structuurplan in de Leidse raad werd besproken, dat eigenlijk van twee partijen in plaats van zes partners moest worden gesproken. Sinds vandaag kan er geen twijfel meer aan bestaan, dat er inderdaad twee partijen tegen over elkaar staan: Leiden met zijn vaste streven naar uitbreiding en de andere met hun samenwerking propagerende agglomeratietheorie. Het voordeel van het nieuwe stadium vinden wij, dat het „aap, wat heb je mooie jongen'-spelletje voorbij is. Alles is nu duidelijk. En nu moeten Ged. Staten en de minister maar gaan peinzen en de volks vertegenwoordigers moeten straks nu maar beslissen. Wij hopen met een breed inzicht, dat vrij is van twijfel. Het valt niet mee. een rode draad te ontdekken in deze opeenhoping van wensen en verwachtingen, teleurstel lingen en grieven. Wij hebben voor het slot een klacht bewaard. Die betreft het overigens geachte stuk van Ged. Staten aan de gemeentebesturen. Dat stuk vinden wij onvoldoende omdat bij de verschillende onderdelen elke verklarende argumentatie ontbreekt. Op z'n zachtst gezegd bevreemdt het ons, dat bij een zeer belangrijk verschil tussen de suggesties van 1958 en die van 1960, namelijk het vol ledig intact blijven van de gemeente Leiderdorp, geen woord van toelich ting wordt gegeven. Het zou een schijn van willekeur kunnen wekken. En die moet zeker bij een ingrijpende zaak als dit grenswijzigingencomplex voor alle betrokkenen toch is, worden vermeden. Maar er is niet alleen een psychologische reden voor een dergelijke in formatie, ook een zakelijke. Het is niet ondenkbaar, dat de reactie van Leiden op dit punt anders zou zijn geweest als Ged. Staten bondig hadden gezegd, wat hen ertoe heeft bewogen Leiderdorp ongemoeid te laten. Der gelijke weglatingen kunnen leiden tot de vreemdste gissingen en kunnen de vorming van een verantwoord standpunt in de weg staan. Met niet-aflatende belangstelling wachten wij het Salomonsoordeel af. Stevenhovenen Boshuizen te Voorschoten zijn typisch geschikt voor opvanging van Haagse overspill VANDAAG HEBBEN ook B. en W. van Voorschoten zich uitge sproken over de grenswijzigings plannen. Evenals de raad van Lei den zal de Voorschoter gemeente raad zich daarover op woensdag 18 mei beraden. Dat zijn de laatste ver gaderingen over dit onderwerp. Op donderdag 19 mei moeten de brie ven van de verschillende gemeenten met de onderscheidene standpunten naar Den Haag zijn verzonden. Aan het schrijven van B. en W. van Voorschoten is het volgende ontleend. Het gaat in het grenswijzigings project voor wat Voorschoten be treft om de eventuele overgang naar de gemeente Leiden van de twee ln het structuurplan voor de Leid' se agglomeratie op Voorschotens grondgebied geprojecteerde wijken, t.w. Stevenhoven en Boshuizen. Daartoe zou als toekomstige ge meentegrens tussen Leiden en Voor schoten moeten worden aangehou den het tracé van de rijksweg 4b. welke weg, naar moet worden aan genomen, de Leidseweg ter hoogte van de Hofweg zal kruisen. Het door deze grenswijziging van het overige Voorschotense grondgebied te scheiden gedeelte, gelegen ten noordwesten van de rijksweg 4, met name de omgeving van de Valken- burgseweg, zou moeten overgaan naar de gemeente Valkenburg. Vooral Leiderdorp Leiden behoeft ruimte voor woongebie den, industrieterreinen, sport en recreatie en uitbreiding van hot Universiteitscom plex. Voor woningbouw zijn in het struc tuurplan, naast de wijken Stevenhoven er Boshuizen, gronden aangewezen in Oegst geest en in Leiderdorp. Voor de indus trie is in Zoeterwoude oen vrij groot ge bied gereserveerd. Eveneens is op Zoe- terwoudse gronden gedacht aam munten ter voorziening im de Leidse. sport- recreatiebehoeften en ten slotte zal het (Jndversiteits complex moeten worden uit gebreid op het huidige grondgebied van Oegstgeest. B. en W. van Voorschoten zijn mét Gedeputeerde Staten van oordeel, dat het, ter voorziening in Leidse behoef ten, noodzakelijk zal zijn het grondge bied deir gemeente Lelden te vengroten. Om nader uiteen te zetten redenen zijn evenwel voor géén der genoemde Leidse behoeften Voorschotense gronden nodig. Men gaat er nl. van uit. dat 50.000 tot 70.000 mensen van de Haagse .overspill" in de Leidse agglomeratie moeten worden ondergebracht. B. en W. constateren, dat deze opvang geen onderdeel uitmaakt dc Leidse ruimtelijke behoeften, n van de Haagse, waarvoor tot op heden nog geen afdoende oplossing is gevonden. Wat ligt er nu méér voor de hand dan dat voor deze Haagse ruimtelijke behoef ten im de eerste plaats de wijken Steven hoven en Boshuizen worden aangewend nu deze ten opzichte van Den Haag bij zonder gunstig zijn gelegen. Het zal daarbij inderdaad noodzakelijk zijn, ter voorziening in de specifiek Leid se woningbehoeften, het oog te richten op andere woongebieden, met name in Oegstgeest maar vooral im Leiderdorp. Dit nu ligt evenzeer voor de hand. nu de voor Leiden noodzakelijke industriële voorzieningen aan de (ten opzichte van d« wijken Stevenhoven en Boshuizen) te genovergestelde zijde van Leiden im mers in Zoeterwoude zullen worden getroffen B. en W. van Voorschoten achten het beslist met elkaar strijdig, dat zijds. wat Voorschoten betreft, de tot standkoming van een uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de Rijndijk en omgeving, ter nadere uitwerking van het im januari 1958 aanvaarde structuurplan, wordt be lemmerd door de onzekerheden, dae nog bestaan ten aanzien van het tracé de rijksweg 4b, terwijl anderzijds, wat Leiden betreft, de loop van de nieuwe Radio If estrik OEGSTGEEST LEIDEN GeTersslr. 39 Dierstee* 17 Tel. 26608 Tel. 24963 Personeel De Sleutels vierde feest De personeelsvereniging MDS van de meelfabriek De Sleutels uit Leiden heeft aterdagavond in het Antoniusclubhuis irettig feest gevierd ter gelegenheid van iet zilveren jubileum. De voorzitter ver- velkomde in het bijzonder de directie- eden. H(j herinnerde eraan, dat de ver- niging eigenlijk vorig jaar al vjjfen- wintig jaar bestond, maar in verband iet het jubileum van het bedrijf is dc icring verschoven. In dc pauze werd dc secretaresse ge- mldigd. Zij ontving een ruiker bloemen, 'rans du Mee en zijn medewerkers zorg en vervolgens voor een aantrekkelijk en eer gevarieerd programma. Wim Schol en zong cn Henk Bouman goochelde. Grenzen zo trekkendat Leiden eenheid wordt ]VA HUN beschouwingen omtrent - 1 enkele onderdelen van het grens- wijzigingsvoorstel van 1960 achten B. en W. van Leiden het noodzake lijk nog even stil te staan bij de fi nanciële consequenties, die een grenswijziging van te beperkte om vang met zich brengt. Zij stellen hierbij voorop, dat fi nanciële aspecten op zichzélf geen aanleiding zijn om te komen tot grenswijziging, doch men mag toch niet uit het oog verliezen, dat, wan neer een grenswijziging tot stand komt, de grenzen zo getrokken moe ten worden, dat de gemeente zich op harmonische wijze tot een eenheid kan ontwikkelen. Het is een bekend verschijnsel, dat een oude stad als Leiden zich in het bijzonder geplaatst ziet voor grote problemen. Het onderhoud van haar oude eigendommen vergt jaarlijks grote bedragen. Zij zien zich genood zaakt om haar oude binnenstad aan te pas%n aan het steeds toenemende verkeer. Zij heeft het onderhoud van een groot aantal bruggen (meer dan 100), walmuren (15*4 km) en schoei ing (35 km). Een stad als de onze, aldus B. en W-, oefent door haar schoonheid, door dc voorzieningen op het gebied van onderwijs en handel en door de aanwezigheid van een groot aantal industrieën een grote aantrekkings kracht uit op de omgeving. De jaar lijkse lasten, die op de gemeentebe groting drukken om de daarvoor no dige voorzieningen in stand te hou den, te verbeteren of uit te breiden, zijn aanmerkelijk. Om deze lasten te kunnen dragen, is het noodzakelijk, dat het draagvlak zo groot mogelijk wordt. Het is onaanvaardbaar, dat het een aangrenzende gemeente mo gelijk wordt gemaakt zich tegen de gemeente Leiden aan, die binnen korte tijd volgebouwd is, te ontwik kelen tot een woongemeente van eni ge onwang, die voor haar voorzie ningen in belangrijke mate is aange wezen op de stad Lelden. Het is B. en W. onbegrijpelijk, waarom Gede puteerde Staten voor de vorming van een ring wel delen van Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude bij Lei den willen voegen en deze ring afbre ken bij Leiderdorp, terwijl juist op het aan Leiden grenzende gedeelte van Leiderdorp zich een vrij om vangrijk woongebied zal ontwikke len. dat totaal georiënteerd zal zijn op Leiden. gemeentegrens op het tracé van deze rijksweg 4b zou moeten worden gebaseerd. Het overleg met de Rijkswaterstaat om trent de uitsparing van ruime, niet ge detailleerde stroken voor verkeersvoor- zieiungen ten dienste van degenoemde '.vegprojectie kon eerst op 26 februari I960 wonden afgesloten en heeft, nadat ie schets daartoe meermalen was ge wijzigd, geresulteerd in een ontwerp voor een beperkt plan in hoofdzaak voor de Rijndijk en omgeving, dat op 14 april 1960 aan de Provinciale Commissie voor ie Uitbreidingsplannen ter beoordeling is voorgelegd. Het is zonder meer duide lijk, dat dit plan in hoofdzaak reeds lang zou zijn vastgesteld en ook nader in een of meer plannen ln onderdelen zou zijn uitgewerkt, indien de onzekerheden mei betrekking tot de rijksweg 4b, de activi teiten in diiit opzicht van het Gemeen te- bestuur van Voorschoten ndet hadden ge frustreerd. Vastgesteld mag worden, dat het Gemeentebestuur van Voorschoten ook op dlit punt diligent is geweest. Het tracé van de rijksweg 4b moge Ln principe door de Rijkswaterstaat zijn bepaald, het definitieve beloop staat eerst vast hetgeen de ervaring leert zodra met de aanleg wordt begonnen. Er zijn daaromtrent weliswaar geen mededelin gen gedaan, doch de aanleg zal, zo deze weg er inderdaad komt, ongetwijfeld nog jaren op zich laten wachten. Het is overigens geenszins onwaarschijnlijk, dat de zich steeds wijzigende behoeften aan verkeersverbindingen wederom tot een belangrijke verschuiving in zuidelijke richting van het tracé van de rijksweg 4b zullen noodzaken, teneinde mede behoef ten van de Haagse agglomeratie te kun- Onverantwoorde vorm Men moet zich wel realiseren, dat een verbrede Korte Vliet een integratie van de wijken Stevenhoven en Boshuizen met de stad Leiden in dc weg staat, tenzjj men deze waterweg op omvangrijke schaal overbrugd, doch daarmede wordt de, met verlegging van dc vaarroute be oogde, opheffing van dc belemmeringen voor het scheepvaartverkeer goeddeels teniet gedaan. Planologisch moeten de w(jken Steven hoven en Boshuizen niet nitzien naar het noorden maar naar het zuiden, waarvoor gelet op dc „uitsparingen" in het thans ontworpen plan In hoofdzaak voor de Rijndijk en omgeving, voldoende moge lijkheden voor het verkeer nier be lemmerende verbindingen aanwezig zijn. Uit een cn ander valt het volgende af te leiden. Allereerst kan eruit worden opgemaakt, dat dc wijken Stevenhoven en Boshuizen, met ccn gezamenlijke ca paciteit van 20.000 bewoners, qua ligging als het ware zijn voorbestemd voor het opvangen van ecu gedeelte van de 50.000 tot 70.000 mensen van de in de Leidse ag glomeratie onder tc brengen Haagse over spill. Verder blijkt dat ook ten aanzien van Voorschoten een waterweg als de Korte Vliet, en zeker na verbreding, een meer feitelijke scheiding vormt dan een tracé van dé rijksweg 4b. Met betrekking tot de planologische vormgeving zeggen B. en W. van Voor schoten: Aan het argument, dat de Leidse gren zen noodzakelijk zouden moeten worden aangepast aan een stedebouwkunddg af geronde eenheid, wordt in duidelijke matt afbreuk gedaan door het zeer grillige grens verloop, dat enerzijds een bijzonder vreemde uitloper over het grondgebied van Zoeterwoude vertoont cn anderzijds de omsluiting door toekomstig Leids ge bied van een belangrijk gedeelte van de bestaande bebouwing van Oegstgeest. Reeds bij een oppervlakkige beschouwing spr.ngt de schier onmogelijke situatie, waarin Oegstgeest komt te verkeren, dui delijk in het oog. Met dit grillige grens- verloop wordt slechts beoogd de verwer ving voor Leiden van onbebouwde ter reinen, evenwel zonder enig verband met de stedebouwkundige vormgeving. Een zodanig grens verloop kan beslist niet worden gezien als de beoogde, definitieve bepaling van het territoir van de ge meente Leiden, doch vormt uiteindelijk slechts de grondslag én het motief voor een op dezelfde planologische overwe gingen gebaseerde volgende poging tot gebiedsuitbreiding. Van een planalo- Sisch verantwoorde vormgeving kan naar onze overtuiging in het grens wijzigings voorstel dan ook beslist niet worden gesproken. Voldoende voortvarend B. en W. w(jzcn er vervolgens op, dat Voorschoten In de jaren 19491959 de sterkste groei van alle b(j de Leidse agglomeratie begrepen gemeenten te zien heeft gegeven. Met een groei in de be doelde periode van 37.6 pet, wonen er thans ruim 14.000 inwoners. Voorzover onzekerheden met betrekking tot weg- traceringcn en bezwaren van Rjjks- en provinciale instanties de totstandkoming van een uitbreidingsplan in hoofdzaak, nader uitgewerkt in één of meer plannen in onderdelen, niet belemmeren, Is er niet de minste aanleiding te veronderstellen, dat het Voorschoten aan bestuurlijke voortvarendheid en technische mogelijk heden zal ontbreken om de wijken Ste venhoven en Boshuizen tot ontwikkeling te brengen. De snelle toeneming van de woongelegenheid in de na-oorlogse jaren In Voorschoten bevestigt dit méér daD voldoende. Van de in de jaren 1955 tot en met 1959 in Voorschoten gereed ge komen particuliere woningen, werd ge middeld 31 pot. betrokken door recht streeks uit Den Haag afkomstige gezin nen. Van het totale vestigingsoverschot in deze jaren was gemiddeld 51 pet. af komstig nit de Haagse agglomeratie, waarvan ruim 45 pet. uit Den Haag zelve. In dit vestigingsoverschot deelde Leiden met slechts 16 pet. Het is uit een oogpunt van taakver vulling en taakverdeling beter een ge deelte van de zéér wel te splitsen taak ter opvang in<g van de Haagse overspill over le laten aan het bestuur van de gemeente, op wier gronden de daarvoor meest geschikte wijken z(jn geprojec teerd; dit laatste mede gezien in het lach* van de beoogde overgang naar Leiden van gronden voor Universiteitsgebouwen, voor industrieën, voor recreatiebehoef ten en voor woongebieden ter voorzie ning in de eagen Leidse behoeften en ook met het oog op de noodzakelijke sa nering in de Leidse binnenstad, waarvoor dus elders in de Leidse agglomeratie gronden beschikbaar komen. Naar de me ning van Voorschoten zal Leiden daaraan ie handen méér dan vol hebben Verwrongen constructie B. en W. achten het ln het onder havige geval bepaald inconsequent, dat bestuurlijke overwegingen zich blijkbaar niet meer verzetten tegen de nandhavirag van de grens tussen de -gemeenten Leiden en Leiderdorp, ter wijl Leiderdorp toch reeds een vrij belangrijke woonfunctie ten opzichte van Leiden vervult, welke ongetwij feld nog sterk zal toenemen zodira het nabij de geprojecteerde woonwijken van Leiderdorp gedachte industrie gebied door Leiden tot ontwikkeling zal worden gebracht. De handihavin-a van de belamgensbremgeling tussen Leiden en Leiderdorp op het gebied van de womnigbouwpolitiek en de woonruimteverdeling, maakt het ge makkelijk te betogen, dat er ook uit dien hoofde geen argumenten zijn voor een overgang naar Leiden van de gronden voor de ter voorziening in de Haagse ruimtelijke behoeften aan te wenden wijken Stevenhoven en Boshuizen. Het moet overigens Agenda voor Leiden Maandag Gebouw Levendaal, 8 uur: NCVB-Cen trum, jaarfeest m.m.v. mevr. Wesselink Lengkeek. Schouwburg, 8 uur: Sempre Avantl met Herrie om Harris, door Parnell Bradbury. Logegebouw, 8 uur: Lezing ïr. X. o. Zonneveld met kleurendia's, verleden, heden en toekomst van de Biesbosch. bestuurlijk gezien toch wel als een zeer gewrongen constructie worden bescnouwd de taak ter opvanging van een gedeelte van de Haagse overspill toe te bedelen aan de Gemeente Leiden, op haar beurt in de voor ziening van woonruimte voor Leidse gezinnen weer is aangewezen op de woningbouw in Leiderdorp. Sociaal aspect De bevolking van de toekomstige wij ken Stevenhoven en Boshuizen zou. uit gaande van de aan deze wijken toebe dachte taak ter opvangimg van een deelte van de Hiaagso overspill, ook door haar woomforensisbisch karakter moeilijk integreren met de Leidse bevolking, wel ke laatste immers economisch zowel als sociaal-cultureel andere is georiënteerd Voor integratie met de Voorschotense bp- volkdng, welke thans reeds vele Haagse woonforensen telt. zijn. mede door de meer gelijkgerichte belangensfeer, gun stiger foeteren aanwezig. Overigens is het bij het uitvoeren door Voorschoten van de taalt ter opvanging van de 20.000 mensen van de Haagse spill mogelijk, dat de Haagse worung- zegadigden met de Voorschotense wo ningkandidaten en de van elders Voorschoten toestromende gezinnen ie onderscheidene Voorschotense wijken worden verspreid, zonder dat dit bezwaren aan het woon-werkverkeer Voorschoten- Den Haag oplevert. Naast de wijken Ste venhoven en Boshuizen denken B. en W hierbij aan Adegeest, Viietwijk II. Bosch geest en Bijdorp. De Voorschotense bezwaren tegen d< voorgenomen wjjziglng van de grens tus sen Leiden cn Voorschoten komen er dus ln het kort op neer. dat deze grenswijzi ging ruimtelijk geenszins noodzakelijk, technisch-economisch niet verantwoord en bestuurlijk bepaald niet geboden is. terwijl er maatschappelijk zelfs veel be zwaren aan verbonden zyn. Dit stand punt betekent niet, dat elke grenswij ziging in de zin van grenscorrectie tussen Valkenburg en Voorschoten ener zijds en tussen Leiden en Voorschoten anderzijds beslist achterwege zon moe ten blijven. Het lijkt met name niet on- overkomcnljjk, indien het Voorschotense gedeelte van dc Ommedjjkse polder (de omgeving van dc Valkcnburgseweg), dat voor dc specifieke woonfunctie van Voor schoten van minder belang is. zou moe ten worden gevoegd bij de gemeente Val kenburg. Voor dc Stevenhofjespolder en dc Boshulzcrpolder lean evenwel uiter aard eerst in een later stadium niet verder worden gegaan dan tot geringe correcties ln dc begrenzing en dan nog alleen, indien dc noodzaak daartoe op goede gronden kan worden aangetoond; b.v. indien uit een. als gevolg van ver breding, gewijzigd verloop van de Korte Vliet een grenscorrectie redelijkerwijze ton voortvloeien. AERO-PHOTO NEDERLAND maakte exclusief voor ons blad deze foto van een stukje Leiden-Voorschoten-Zoeterwoude. De foto wordt in de lengte doorsneden door de ■provinciale weg Leiden-Voorschoten. Het brede water is de Vliet naar Allemansgeest (de uitspanning is on deraan in het geboomte nog juist te zien), het smalle water naar boven is de Korte Vliet, die achter de Leidseweg van Voorschoten loopt en de Vliet met de Rijn verbindt. Links is dus een deel van de Leidseweg van Voorschoten. Het driehoekje dat uitloopt op Allemansgeest hebben G.S. buiten de voorstellen gelaten, maar Leiden wil dat er ook graag bij hebben. „Het is ons niet duidelijk, waarom G.S. niet consequent zijn geweest en ook de toekomstige grens met Voorschoten niet getrokken hebben langs rijksweg 4b de toekomstige verbinding tussen de rijks wegen 4 en 4a). Wij achten het niet anders dan logisch, dat ook het grondgebied van Voorschoten ten oosten van de rijksweg 4b bij Leiden wordt gevoegd". Aldus B. en W. in hun pre-advies aan de Leidse raad. De gronden waarop de wolken vlekken werpen zijn Leiden-zuid-west, het nog onbebouwde gedeelte. De strook daaronder: tussen provinciale weg en Vliet. Rechts onder in de hoek het grondgebied van Zoeter woude. Het is dus mogelijk, dat alles wat op deze foto is te zien Leiden wordt. -jgstgeest, Irene, 8 uurNCVB, echtpaar Olff over Italië. Dinsdag Salonboot Ursula. Utrechtse Veer, 2 tot .30 en 7 tot 9-30 uur: tbc-onderzoek. De Burcht, 7.30 uur: Chr. kinderkoor Ex Animo met ojn. operette De heks in Toverbos. Antonius clubhuis, 2 uur: Nat. biertap- wedstrijd. Academie, 4.15 uur: Ambtsaanvaarding B. Stokvis, lector faculteit der genees- Schouwburg, 8 uur: Feestavond De Professorenwij k. Zomerzorg. 3—5 uur: Receptie 50-jarig jubileum Ned. Kappersbond; 8 uur: Feestavond. Woensdag Salonboot Ursula, Utrechtse Veer, 9 tot 12 1 2 tot 4-30 uur; tbc-onderzoek. Zomerzorg. 8 uur: Postzegelverzame- la. Rehoboth, 8 uur: Chr. Plattelands Vrouwenbond, modeshow Futura, Fa. Brussee. Kerkzaal Academisch ziekenhuis, 12.50 —1.20 uur: Middagpauze-bijeenkomst. Stadhuis, 7.30 uur Speciale raadsver gadering over grenswijziging. Oegstgeest, Patronaatsgebouw, 8 uur: De Lekespelers met: Een huis vol verrassingen, door Johan Blaaser. Donderdag Koksschool, 8 uur: Cabaret. Houtlaan, 7.15 uur n.m.: Vola-excursle naar Diaconessenhuis. Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur Jaarvergadering Groene Kruis. Vrijdag Zo: nerzorg, 8 uur-, Kynologenvereni- ging Rijnland. C. Langhout over Fokken en erfelijkheid. Academie, 4.15 uur: Ambtsaanvaarding J. Keuning, hoogleraar faculteit der rechtsgeleerdheid. Pieterskerk, 7.15—7.50 uur: Avondge bed. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Feestavond Geref. jeugdverband. Kantoor Leidsche Duinwater mij„ u.oO uur: Alg. vergadering van aandeelhou- s s e n a a r, Raaphorst, 2.15 uur Excursie N.C.ReisV. naar Seringenberg. Stadsgehoorzaal, kleine zaal, 3 uur Cineac van amateurfilms; 9 uur in grote zaal: Voor amateurs, door amateurs, feestavond m.m.v. Leids studentencaba ret, Litteris Sacrum, De Leidse Sleutel tjes en pianist Joop Stokkemans. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, Oecu menische juristenconferentie, De schul dige als naaste. Apotheken Geopend apotheek Kok, Rapenburg 3. teL 24807. Films: Casino (2J0. 1 cn 9.15 uur): En schiep de vrouw(18 ar). Donderdag: De verovering van de Mount Everest. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Europa bij naoht (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.1o uur): Zes man nen en een danseres (18 jaara. Rex (2-30, 7.15 en 9-15 uur): De ruiters van de Mississippi (14 jaar). Studio (2.30. 7.15 en 9.15): Wir Wunder- kinder (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Malgrot en het raadsel in St. Fiacre (14 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw, gouaches Johan van den Berg en illustrators Ecole de Pans (tot 29 mei). Rijksmuseum van Oudheden, Huls en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid (t.m. 3 juli). Musea, instituten, leeszalen e.d. J eugdlbiblitheek. leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag, Dinsdag en donderdag van 4 tot 5.301 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere ieugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pilgrimifathers-h'UiS'je, Boisotkade 2. elke iag geopend van half 10 tot 12 en van 2 ot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- huislaan 7: elke dag geopend van 10—5 u Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke lag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 bot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 20 tot 4 u. Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Aoademisch-Historisch museum Rapen burg 72. elke dag geopend van half 10 tot half 1. uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Geologisch en mineraiogisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 bot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenetr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Broo stra at 27, maandag en woensdag van 1 tot 5 30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, zaterdag van 10 bot 5.30 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4