Mammoetwet bedenkelijke zaak voor vrije scholen Concert was afgestemd op de feestelijke gevoelens Dr. J. A. H J. S Bruins Slot tot A.B. convent: Fractie mag nog geen eindoordeel vellen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 MAANDAG 16 MEI 1960 (Van een onzer verslaggevers.) DE anti-revolutionaire Tweede-Kamerfractie is niet bereid om nu reeds te zeggen hoe zij uiteindelijk tegenover het ontwerp-Mammoetwet zal staan. Het zou uit een oogpunt van parlementaire procedure onjuist zijn om vandaag aan de dag reeds een eindoordeel uit te spreken, want het ii nog niet bekend hoe het ontwerp er uiteindelijk zal uitzien. Dit heeft de voorzitter van genoemde fractie, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, zaterdag te Utrecht verklaard tijdens de vergadering van het A.R.-Convent. De heer Bruins Slot liet er overigens geen misverstand over bestaan, dat zijn fractie de Mammoetwet alleen zal kunnen aanvaarden, wanneer er alsnog ingrijpende wijzigingen in worden aangebrachtOver de mogelijkheid van een bevredigende amendering van het ontwerp bij de mondelinge behandeling in de Kamer was hij niet optimistisch gestemd. Om duidelijk te maken met hoeveel overwegende bezwaren van princi piële aard de a.r. Tweede-Kamerleden staan tegenover de Mammoetwet in haar huidige vorm, citeerde de heer Bruins Slot een passage, die de fractie heeft doen opnemen in het concept-voorlopig verslag van de Kamer over het ontwerp. in zijn radiospeeches zegt, komt geheel voor zijn eigen verantwoordelijkheid en voor die van de N.C.R.V.," aldus dr. Bruins Slot. Voorzitter Berghuis ver klaarde dat hij het betoog van de A.R.- fractieleider over de Mammoetwet ge heel onderschrijft. In tweede termijn de heer Bruins Slot nog, dat de a.r. men roet de rooms-katholieken voorstan ders zijn van de echte vrijheid van bijzonder onderwijs. Het komt de a.r. Kamerleden voor zo luidt deze passage ongeveer dat de uniformistische en centralisti sche strekking van het ontwerp in strijd is met de gedachte van de vrij heid van onderwijs. In het licht van deze gedachte moet het ontwerp een bedenkelijke zaak voor de vrije scho len worden geacht. Door de voorge stelde regeling wordt het onderwijs in een keurslijf geperst. De gedach- tengang in de memorie van toelich ting van minister Cals is niet te aan vaarden, omdat daarin het bijzonder onderwijs n'et de vrijh-id wordt gela ten die het toekomt. De naderhand door de minister aangebrachte wijzi ging in de benaming der hoofdstuk ken is niet voldoende en zal. wil he' ontwerp voor de a.r. aanvaardbaar zijn, door ingrijpende wijzigingen van de voorgestelde artikelen moeten wor den gevolgd. Uit dit alles blijkt, da' de a.r. Kamerleden vooralsnog zeer grote reserves ten opzichte van he' wetsontwerp koesteren. Duidelijk „Ik geloof, dat dit een principieel en duidelijk verhaal is," zo zei dr. Bruins Slot en het Convent bevestigde dit met applaus. Spreker herinnerde eraan, dat hij reeds vorig jaar in een rede vooi het Convent de grote ongerustheid van de fractie over de Mammoetwet tot uitdrukking had gebracht. Sedertdien is er o.m. op 7 mei het grote appèl geweest van de protestants-christelijke schoolor ganisaties. Dr. Bruins Slot wilde er wel op wijzen, dat de positie van deze orga nisaties een andere is dan die van de A.R.-fractie. De organisaties kunnen ja of neen zeg gen, maar een Kamerfractie heeft bij de behandeling van een ontwerp nu een maal een bepaalde parlementaire proce dure (schriftelijke voorbereiding enz.) te volgen. Overigens is zo'n fractie de enige die ten slotte een duidelijk woord kan spreken, maar zolang met betrekking tot de Mammoetwet de procedure niet is afgesloten (het voorlopig verslag is nog niet eens verschenen), mag men van de a.r. parlementariërs met verlangen dat zij reeds in dit stadium een definitief oordeel vellen. Dit dienen vooral zij goed te be denken, die de a.r. verwijten dat zij nog geen duidelijke taal hebben ge sproken. Dr. Bruins Slot kon echter wel zeggen, dat de mening van zijn fractie over het ontwerp in zijn hui dige vorm niet zoveel verschilt i die van de schoolorganisaties, waarschuwde in dit verband, dat wel over kleinere dingen dan de Mammoetwet kabinetscrises zijn ont staan. „Wij zullen," zo beloofde hij. ..deze zaak behandelen in het volle besef van onze verantwoordelijkheid iegens het bijzonder onderwijs en in het licht van de geschiedenis der A.R. Partij." Kabinet De heer Bruins Slot verklaarde het begin van zijn rede, dat zijn fractie het kabinet-De Quay steunt en steeds op het standpunt staat, dat het moet slag'en. Zeer ingenomen zijn de a.r. met de grondbeginselen van dit ka binet, dat streeft naar sociale rechtvaar digheid, meer vrijheid voor het maat schappelijk leven, verwijdering van Denkbaar De heer J. A. van Bennekom zei tij dens de discussie over de rede van dr Bruins Slot dankbaar te zijn voor hel duidelijk geluid, dat de A.R.-fractielei- der had laten horen. Deze duidelijkheid had spreker gemist in de openingsrede van A.R.P^voorzitter dr. W. P Berg huis. Deze heeft, volgens de heer Van Bennekom, de Mammoetkwestie naar de periferie willen verschuiven, waar ze oeslist niet thuishoort, want het gaa' hier om een zaak die het centrum van ie protestants-christelijke politiek raakt Aantasting van de onderwijsvrijheid en vergaande staatsbemoeiing vindt men op vrijwel elke bladzijde van het ontwerp, en dat klopt niet met de hoofdlijn het regeringsbeleid, dat juist op i vrijheid voor de maatschappij heet te zijn afgestemd. De plan-procedure van het ontwerp achtte de heer Van Benne- *om door en door onaanvaardbaar en niet voor amendering vatbaar. Hoewe' iok hij niet bij voorbaat wilde zeggen dat het ontwerp onder geen voorwaarde kan worden aanvaard, meende hij toch dat de fractie niet zal moeten schromen om bij een onbevredigende gang van zaken het „non possumus" uit te spre ken. koste wat het kost. Van verschillende kanten sloot men zich bij dit betoog aan. Enkele sprekers meenden, dat dr. Bruins Slot iets ver der had kunnen gaan door nog duidelij ker te verklaren, dat de Mammoetwet in haar huidige vorm voor de a.r. onaan vaardbaar is. Men moet op dit punt mi nister Cals niet in het onzekere laten. De uiteindelijke beslissing over het ont werp zal geen politiek spel, geen kwes tie van „neuzen tellen" mogen worden. Onbehagen Dr. Bruins Slot was blij, dat het Con vent zich opgelucht had getoond door zijn verklaring. Hij meende intussen, dat hij duidelijk genoeg geweest was in het uiteenzetten van het fractiestand punt. Spreker ging nog even in op de klacht van de heer Van Bennekom. dat enkele prominente a.r., onder /ie prof mr. I. A. Diepenhorst, het verzet tegen de Mammoetwet hebben gekleineerd en daardoor onbehagen hebben verwekt in de A.R.-Partij. „Wat prof. Diepenhorst toonden op een zeker moment de nei ging een bedenkelyke^iiet-anti-revolutio- naire richting uit te gaan en dit was voor de a.r. aanleiding vroegtijdig hun afwijzende mening kenbaar te maken ten einde ongelukken te voorkomen. Dr. Bruins Slot geloofde, dat invoering van commerciële t.v. via een tweede zender het breekijzer zal zetten In ons omroep bestel, in het kader waarvan wij op het ogenblik nog in staat zijn. In principe achtte hij elke vorm van reclame in de televisie gevaarlijk, wan' de eerste stap op een hellend vlak. De ervaringen in West-Duitsland be vestigen dat. Er is daar sprake van een sterke druk van het bedrijfsleven om nog verder te gaan en alle t.v .-programma's in sterke mate afhankelijk te maken van het commerciële. Men zal, adus dr. Bruins Slot, er rekening mee moeten houden, dat de televisie het grote cul tuurmedium van de toekomst wordt, door middel waarvan het publiek gees telijk zal worden beïnvloed. Het huidi ge radio- en televisiebestel in ons land maakt de protestants-christelijke invloed op ons volk mogelijk, maar dit komt ernstig in gevaar wanneer de commer ciële televisie wordt ingevoerd. Want een tweede t.v.-zender met-commercieel- karakter zal een grote zuigkracht op het Nederlandse publiek gaan uitoefenen en zodoende de kijkers wegtrekken van de „traditionele" ten dele christe lijke televisie. Waar nog bijkomt, dat de commerciële televisie zich, wachten is, zal gaan richten op de slechtste instincten van het volk. Eén der sprekers vroeg zich tijdens de discussie af of men in een rechtsstaa gezien ook de drukpersvrijheid, wel he1 recht heeft bepaalde groepen te die gebruik wensen te maken v medium televisie. Dr. Bruins Slot vond een vergelijking met de drukpersvrij heid uitermate moeilijk. Bij radio of levisie heeft men, in tegenstelling tot de drukpers, slechts met ééi te maken. In het huidig omroepbestel is de vrijheid het best gerealiseerd Komt er commerciële televisie, da schrompelt die vrijheid in en dan zullen het botste neutralisme en i hilistisohe cultuuruitingen het omroep bestel gaan beheersen. Een spreker die in deze uitlatingei van de a.r.-fnactieleider iets denigre- rends ten opziohte van het zakenleven had bespeurd, kreeg ten antwoord, dat hoogstwaarschijnlijk de grote internatio nale concerns de commerciële t.v. in han den zullen krijgen, zodat Nederlands zakenman er toch niet te pas komt". Voetbaltoto natuurlijke dingen in ons economisch bestel, bezitsvorming voor de grote sa en vrijere loonvorming. Op de meest ongelofelijke wijze storten de socialisten nu hun hoon uit over dit kabinet. Maar de mededeling der P.v.d.A. ten spijt dat het zonder haar niet zal gaan, stelde dr. Bruins Slot vast, dat deze regering reeds veel tot stand heeft gebracht. De be zitsvormingsboot is van wal gestoken, de toeslagen van de rentetrekkers gingen omhoog, de huurblokkering kwam te vervallen en de vrijere loon vorming werkt uitermate goed. Veel betekenend is ook de uitspraak van dr. Holtrop (de door de socialistische minister Lieftinck aangestelde presi dent van de Nederlandsche Bank), dat het loon- en prijsbeleid van hei huidige kabinet een goede kans slagen maakt. Spreker wilde met me de protestant-christelijke ters van harte gelukwensen met de bereikte resultaten (applaus). In het verdere verloop van zijn be toog besprak de A.R.-fractieleider het Nieuw-Guinea-vraagstuk, de kwestie van de commerciële televisie en de algeme- wereldproblematiek. Bijzonder dank baar was hij voor de door de regering men maatregelen tot versterking de verdediging van N. Guii Daaruit blijkt, dat Nederland zijn w den waar gaat maken. Minister Visser heeft deze maatregelen in de Kamer tegenover de socialisten goed verdedigd Als wij de pretentie hebben de Papoea's tot zelfbeschikking op te voeden, dan is het noodzakelijk hen zo goed mogelijk te beschermen. De houding v bondgenoten (met name die V.S.) vond dr. Bruins Slot wat dubbel zinnig. Enerzijds beseffen zij hun antwoordelijkheid inzake de bescherming N. Guinea, maar anderzijds zijn toch wel erg bang voor, dat onze N. Guïnea-politiek hun vriendschappe lijke politiek tegenover Indonesië (zie apenleveranties) zal doorkruisen. In dit laatste geval valt van hen niet veel verwachten. Wat betreft de interne situatie op N Guinea herhaalde dr. Bruins Slot zijn eeds in de Tweede Kamer verdedigde rtandpunt, dat de opvoeding tot zelfbe schikking in een snel tempo zal moeten plaatsvinden. Met een ethische politiek :oals die in Nederlands-Indië is ge roerd, komen we er niet. Die werkt te raag en te perfectionistisch. Men moet liet vergeten, dat de Papoea's weten vat er in Afrika aan de gang is. Bo vendien staan we voor het verheugend" feit, dat de inheemse bevolking bezig zich tot het Christendom te bekeren een bekeerd volk kan staan in de Commerciële t.v. Dr. Bruins Slot verzette zich vervol gens krachtig tegen de plannen om in "ederland commerciële televisie in te oeren en daamoor een tweede t.v.-zen der beschikbaar te stellen. De bij deze zaak betrokken staatssecretarissen ver- Dezelfde spreker bracht de kwestie van de voetbaltoto ter sprake. Hij zich af. waarom de a.r. het thans in gediende toto-ontwerp niet zouden steu nen waar dit toch het grote kwaad v de goklust tracht te beteugelen Komt geen regeling voor de toto, dan zal de ongebreidelde goklust nog toenemen. Dr Bruins Slot amtwoordde. dat de fracti* tegenover het toto-ontwerp een zelfde standpunt Inneemt als ten aanzien de Mammoetwet. Ze wacht dus nog t met haar eindoordeel. Het element de beteugeling vond hij wel belangrijk fi i.r.-fractieleider herinnerde e dat hij zich destijds met prof. Rid derbos had gekeerd tegen de voorstellen van de commissie-Wiarda, omdat ook die nog te veel aan de goklust tege moet kwamen. Ook de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika kwam nog ter sprake. Een spreker vo-nd het hoogst 01 ziohtig, dat de a.r. fractie haar steun heeft gegeven aan de bekende motie- Rornme. Hij kon het niet anti-revolu tionair vinden om zich met de zaken van een ander land te bemoeien. Wat weten wij trouwens van de toestand 7udd-Afrika af? Dr. Bruins Slot zei in zijn antwoord, dat de uiterst voorzichtig gestelde motie Romme geen desavouering inhield het beleid van de Zuidafrikaanse rege ring. Er zitten in de apartheidspolitiek echter elementen, die we vanuit evangelie beslist moeten verwerpen. Het kan niet worden ontkend, dat de Zuid- Afrikaanse regering veel voor de zwarte bevolking heeft gedaan. Maar zij deze een nog veel grotere dienst bewij zen, indien het op het voetspoor Christiaan de Wet en langs de weg overleg de juiste verhouding tussen blank en zwart zou weten te vinden. Dr. Bruins Slot heeft aan het eind v zijn rede uiteengezet wat naar zi mening christelijke politiek behoort zijn. „Ik vraag me", zo zei hij, „vaak af wat christelijke politiek nu eigenlijk is. Van dit woord moet je schrikken want je neemt de naam van Christu.- op je lippen. Het gebruik van het woord moet waar en echt wezen, anders en dat ben ik met de doorbraak-socialist Kleywegt eens wordt het een vloek Wij zullen het niet moeten hebben traditie en abstracte beginselen. We zul len het onrecht hebben te zien t onderkennen en we zullen hebben te ja gen naar de gerechtigheid. Dat is chris telijke politiek." Spreker wees it verband op de nood in de minderontwik- kelde gebieden. Daarin komt het gebod Gods op ons af. Willen wij ter leniging die nood iets doen, dan zijn we vol strekt aangewezen op de zending Wn illen die moeten overstromen met geld Hulpverlening waaraan een verkapte koloniale mentaliteit ten grondslag liet onjuist. Men zal de bevolking van Afrika, India enz. wezenlijk in staat moe n stellen om in vrüheid te leven Dit aagt van ons geestelijke SDankrachi offers die ver boven het geven van v. een bijdrage voor de kerkbouw uit ten zij bij de reohter aankloppen. De a.r.-fractdeleider beloofde de kwes tie van de Nationale Reserve en de valksweerbaarheid nog eens terdege ia de fractie te zullen bespreken. Hetzelfde zegde hij toe met betrekking tot de vraag of wel voldoende veiligheidsmaat regelen zijn genomen voor de open ge deelten van psychiatrische inrichtingen e.d. Dr. Bruis Slot zei ten slotte het on juist te vinden, dat bij het verlenen van economische hulp aan minderontwikkel- de gebieden de voorwaarde van geboor tebeperking zou worden gesteld De verantwoordelijkheid voor de gezins grootte berust bij het ouderpaar, de overheid mag zich daar niet mee inlaten De erevoorzitter van het Centraal Comité, dr. J. Schouten, sloot deze vergadering (die ook door de minis- 'ers Zijlstra en Van Aartsen werd bijgewoond) met dankgebed. Vestigingsbeleid handel sierteeltprodukten Het Landbouwschap heeft een brief ge zonden aan de staatssecretaris van econo mische zaïken. inzake de voornemens het tot heden gevoerde vestigingsbeleid voor de groothandel en de export van sierteelt produkten niet meer te continueren. Hierover is grote ongerustheid ontstaan in de kringen van de sierteelt Het Landbouwschap stelt het dan ook op prijs zijnerzijds te getuigen van zijn ernstige bezorgdheid over de gevolgen van een eventuele opheffing der bestaan de erkenningsregelingen. De belange: van de telers van sierteeltprodukten zijn immers in zeer sterke mate afhankelijk van de wijze waarop de groothandel en met name de exporthandel zijn taak ver vult. In zeer bijzondere mate geldit dit voor de exporthandel. aangezien ongeveer 75 pot van de produkte van sierteeltpro dukten wondt geëxporteerd. Een volledig vakbekwaam handelsapparaat is onmis baar voor een goed verloop van de afzet Aangezien van vele ziiden reeds tal van argumenten ter kennis van de staats secretaris zyn gebracht, teneinde het voortbestaan van de erkenningsregelin gen te bepleiten, meent het Landbouw schap, teneinde niet in horhalingon te behoeven te treden, met deze korte op merkingen te mogen volstaan. Voetbal De Belgische ere-divisieclub Amderleobt heeft zaterdagavond in Brus sel met 41 verloren van Arsenal, de Engelse eerste divisieclub uit Landen. De ruststand was 21. Atletiek De jaarlijkse atletiekont moeting tussen de universiteitsploegen van Oxford en am bridge in Londen is zaterdag door Oxford gewonnen met 78—57. Niet minder dan zeven Kat- wijkse vissersschepen moesten vanmorgen, na een opknapbeurt in de thuishaven te hebben on dergaan, hun weg door Leiden zoeken op weg naar zee. De schepen en het wegverkeer za ten elkaar weer lelijk in de haren. Foto N. van der Horst. Harmoniegezelschap De Post 'ZATERDAGAVOND kwamen vele ouderen en nog meer jongeren bijeen, '~J om in de grote zaal van Den Burcht het gouden feest van De Post vrolijk te vieren. De vice-voorzitter heette, zoals gebruikelijk, eerst een hele reeks vertegenwoordigers van allerlei Leidse verenigingen en instel lingen welkom, en nam zijn gehoor vervolgens in gedachten mee naar de moeilijke begintijd van het korps in 1909. Toen waren de diensttijden be paald funest voor het verenigingsleven. Die oprichters hebben een zware taak moeten torsen. Maar dankzij hun volharding bestaat de harmonie thans, een halve eeuw later, nog. Vijftig jaar, dat is vlug uitgesproken. Maar wat een enorme berg werk is er in die tijd verzet. De vereniging, die gen had overleefd, kwam enkele jaren geleden tengevolge van verandering in' de directie, in zeer grote moeillijkheden Het dozijn leden dat trouw bleef, zette zich echter schrap. Aan deze ferme man nen hebben we dit jubileum te danken Op verzoek van de spreker stonden toen de volhouders op, om een welverdiend krachtig applaus in ontvangst te nemen De tegenwoordige dirigent, de heer C. Smit, die het korps uit diepe nood tot nieuwe bloei bracht, en de 's middags met het ere-insigne onderscheiden pen- Oproep HOED Onrechtmatig Tot de reeks van onderwerpen die tij dens de discussie aan de orde werden gesteld, behoorden o.m. het bouwconflict. Nationale Reserve, de criminaliteit-.- bestrijding en de geboortebeperking. Eén der sprekers vond de annulering van de isico-clau6ule in de bouwcontracten een onrechtmatige overheidsdaad. Dr. Bruin* Slot zei, dat het bij de bouwstaking niei ;er om een juridisch dan wel om een eel probleem ging. hadden zich akkoord verkuiard vrijere loonvorming en waren op de hoogte van de bepaling, dat loonsverho gingen niet mochten worden doorbere kend. Desondanks wilden zij in een uit :onderingspositie worden geplaatst en daartoe de regering dwingen en force Hun eisen zijn door de regering terecht afgewezen. Zijn zij van mening I dat hun onrecht is aangedaan, dan moe-1 Het lidmaatschap van dit thans uit vierenveertig leden bestaande korps is nu aantrekkelijk genoeg. Daarom riep de vice-voorzitter alle oud-leden op, hun oude vereniging weer als actief muzl- kant te komen steunen. De heer Neuteboom sprak als voor zitter van het volijverige jubileum-co mité. Hij bood de heer Smit een akten- tas, de heer Van der Steen sigaren en de beide dames mooie bloemstukken Tenslotte voerde de oud-voorzitter, de later overgeplaatste heer Van der Ven, het woord. Hij verklaarde in zijn tijd bewondering voor het werk van vele korpsleden te hebben gekregen. In het bijzonder memoreprde hij de overleden heer Piet van der Spreeuw en de thans gedecoreerde heer Van der Steen Het concertprogramma, waarvan de uitvoering toen volgde, was pe- heel op de feestelijke gevoelens af gestemd en stelde generlei proble men. We konden dit begrijpen. Zon der het tot gepast jolijt geneigde pu bliek met zwaarwichtige ouvertures en zo, te vermoeien, is het Immer» tóch wel mogelijk, een verantwoord muzikaal menu samen te stellen. In dit laatste is de dirigent, althans grotendeels, tamelijk wel geslaagd. N het Wilhelmus, in het spelen waarvai de akkoord-tertsen naar onze mening vaak te sterk werden beklemtoond, volg de een luchtige zij het goed geschreven Happy Time Suite. Namen van compo nisten werden ons in het programmx onthouden Uitvoeringen Over de uitvoeringen kunnen we op merken. dat die van een frisse eeestdrifl der leden ruimschoots blijk gaven. Dat was zeker het werk van de kennelijk actieve, opstuwende dirigent. Dit enthou siasme moest echter nogal eens goed maken, wat er aan nauwkeurigheid, klankschoon en stijl ontbrak. Ook aan de toonvorming zal de heer Smit nog veel zorg moeten besteden. Er bestaan nog meer sterktegraden dan forte en fortissimo en behalve scherp te of egale helderheid zijn er nog vele andere nuances mogelijk. Maar het spel toonde durf, bezat vaart en vaak ook een zeker muzi kaal élan, altemaal onmisbare eigen schappen. Dat sommige snelle pas- suges daarbij in de knoop geraakten, is nog niet eens zo erg. Het is voor dit herboren korps van groot belang zich met alle ernst op een doorgaan de veredeling en vooral op een ver dieping van de klank toe te leggen. De bovengenoemde Suite werd fris en vlot gespeeld. Alleen kreeg de tango een onjuiste interpretatie. De dirigent maakte van deze rustige dans een mars met angelsaksische syncopation van het ty perende ritmische accent. Animerend Schaken in Boedapest Van Scheltinga nog steeds in kopgroep In Boedapest zijn de parttyen gespeeld •oor de achtste ronde van het derde FIDE-zonetoernooi. Onze landgenoot Van Scheltlnga kwam remise overeen met de Zuldslavlgr Bertok. Van Scheltlnga bezet nu tezamen met Bliek en Matanovlc de gedeelde derde plaats achter Barcza en Bertok. De uitslagen wanen: Popof—Mititelu 4; Van SoheltingaBertok M:—4 Barcza—Ahman 10; Troeger—Kostro afg.; Bilek—Golz afg.; Matanovic—Ujtelki afg.; Raeisae—Prameshuber afg Kozma Clarke afg. De stand na de achtste ronde luidt 1 Barcza 6 pot; 2. Bertok 5 pnt; 3. t.m. 5 Bilek, Matanovic en Van Scheltioga allen 44 pnt en 1 afg.; 6. t.m. 8. Clarke. Kozma en Prameshuber allen 4 pnt en l afg.- 9. Mititelu 4 pnt; io. en 11. Troeger en Ujtelki beiden 34 pnt en l afg 12. Kos tro 3 pnt en 1 afg.; 13. Golz 24 pnt en 2 afg.; 14. Popof 214 pnt, 15. Raeisae 2 pnt "i 1 afg.; 16. Ahman 4 pnt. De uitslagen van de zaterdag gespeelde partijen van de 7e ronde luiden: Popof— Troeger 01; MititeluKozma 14—4, Clarke—Raeisae 1—0; Prameshuber Barcza i_0; Ujtelky—Bilek 4—4; Ahman —Matanovic 0—1; Golz—Van Scheltinga afg.; Bertok—Kost.o 4—4. Voetbal Ter gelegen-heid van het 60- jarig bestaan van de Rotterdamse ama teurclub Neptimus, is zaterdag op het ter rein van Neptunus een wedstrijd gespeeld tussen de jubilerende vereniging cn een team bestaande uit oud-internationals Neptunus won met 2—1. BIJ rust was het nog 0—0. Voetbal Het Italiaanse amateurtcam. dat geplaatst is voor het Olympische voet baltoernooi, heeft zaterdag in Brescia met 5—1 gewonnen va nde amateurs van Gr.- Britanmë. De ruststand was 8—1. Verder hoorde men animerende, zij het nogal de luidruchtige music-hall-ach- tige muziek van een My fair lady-selec tie en de op een veei grotere ruimte en een geheel andere omgeving berekende Banda sucre symfomcu. In de Trombones to the fore bleven de trombonisten zitten. Zij konden hun denkelijk goede spel door een te sterk overwicht der andere muzikanten niet geheel vrijmaken De tweemaal gespeelde Televisie-mars werd de briljant uitgevoede finale. Na de pauze hielderf Maarten Kap- teyn, Jetty Cantor, Pierre Palla en de Wama's de zaal met nog lichtere muziek aangenaam bezig. Johan van Wolfswinkel. Markt- en visserijberirhten Visserij SCHEVENINGEN 16 mei Viesertibe richt Besomming logger verse vie: SCH 125 met 1 177 320 Nolering per 40 kg groot middelsohelvis f 1627 middelschelvis scheivla I 21—22 50. schelvi kafoeljaut 25. mlddelkoih-is t 23- 27 knolvis 1 —28. koolvis II 1 15—16- Notering per 100 kg grote ijetcabeljauw (70 50—122. grote koolvis 50 50—64 50. grote leng 57—68 Notering per 50 kg: verse haring f 11—20 makreel 1 4 50-24 Verwachte aanvoer voor dinsdagmorgen uot de Noord de SCH 52 SCH 101 en van de kust circa vijf Markten - Veemarkt Aan- 1363 vette koelen Prijzen per kg: 1 2 65—2 90. 2 50 gewicht) f 1 56. iels teruglopende lotering Varkens •oot hande' lager btj de Zware varken» f 1 39 All 54. idem BI 61—63 RI.TNSBURC raeht 70—ing Comfw 5065 Vlammenspel n—A- Wit 26-38 Lila W_!2 Pus '"dwsd 24—33 friet Wit 00—200 Trollium !80—w 2150 KW (7100 KW 38—7340. KW 99— 2370 KW y f 1890 KW 46 1—2330. KW 107f I860. 2780 KW - 2990 KW M KW 66—2670. KW '69— t 2320 KW 162— f 2830 KW !0—/2O30 KW -7-/3200 KW '9-850 KW 108-/ 20*0 KW 118-/ 2220. MJ—T 21f° KW 63-/ 2340 KW 79- 2430 KW *0— f rw» KW «8—2O50 KW 'Jir,.Vk10 KVV' KW 66-/2640. *^'42—2180 KW 72-/ 2:90 IJM 209- '3100 t.TM 2!! 7'50 T.TM 7850 MM 2440 IJM 22!—3820 MM 206— 2260 IJM 8! '2490 IJM 66—/ 2520 rJM WR ?5—t 29«0. 3280 IJM 62—f 2560 MM 2420 IJM 66—/ 3720. IJM 15-/««00 MM 30—2600 WR 56— 2370 WR 33- 2760 TX 14- door hem gedaan verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan kolonel E. Erkelen». van de ver bindingsdienst. Benoemd en aangesteld bij de Ko ninklijke marechaussee zijn tot luitenant- kolonel de majoors T J Lapman en mr. L. Falkenburg, beiden van dat wa pen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13