Gast en Gastheermet attracties geopend vele /MMoclc UBO komt elk jaar beter van de grond Place du Tetre met Chez Mère Catharine uit Parijs aanwezig Tweede Kamer besprak het middenstandsbeleid 196 ME UWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 12 MEI 1960 55 DE GROOTSTE TENTOONSTELLING, die ooit in Den Haag is ge houden: ,Gast en Gastheer" is vanmorgen door de staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, officieel geopend. Met deze in ternationale expositie viert de Ned. Bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven Horecaf zijn 70-jarig bestaan. De voorbereidingen hebben twee jaar geduurd, maar vanmorgen om 11 uur, nadat de gehele nacht nog overal de laatste hand aan de stands en de attracties was gelegd, was het dan zover, dat in de Houtrusthallen, alsmede in twee grote en twee kleine tijdelijk aangebouwde hallen een tentoonstelling met een oppervlakte van ruim 25.000 m2 was ingericht, die in alle opzichten de toets der kritiek kan doorstaan. Voor de vakman is op deze tentoonstel ling veel te zien wat zijn belangstelling zal hebben: stands waarin het nieuwste keukengereedschap, het modernste meu bilair en het meest doeLtreffienide mate riaal voor elk onderdeel van de inrich ting zijn geëxposeerd. Dit wil echter met zeggen, dat Gast er Gastheer een vaktentoonstelling is ge worden. Integendeel. Ook de wiet-vakman zal geen spijt van een bezoek aan deze expositie hebben. Want de organisatoren hebben er terecht voor zorg gedragen, dat er voldoende attracties aan zijn verbon den. die bij brede lagen van de bevol king zullen aanslaan. Er is bijvoorbeeld een Salon Culinaire, waar in 107 meter lange koelvitrines dage lijks schotels, vervaardigd door chef koks uit diverse landen, worden tentoon- „Bijzondere noden" gaf steun aan 895 personen Blijkens het jaarverslag over 1959 van het Nationaal fonds voor bijzondere no den werden in het afgelopen jaar 895 (vorig jaar 855) aanvragen om hulp in j behandeling genomen. Hiervan werden er 57 (v.j. 69) afgewezen, zodat 838 per sonen hulp hebben ontvangen. Het fonds stelde hiervoor 132.312 beschikbaar kerkelijke, particuliere en overheidsin stanties droegen 585.090 bij. Gemiddeld werd 865 per persoon gegeven. Noord- en Zuid-Holland kwamen i i grootste aantallen hulpverleningen voc respectievelijk 228 en 241. De opbrengst van prijsvraagacties w netto 87.118 en aan giften werd in 19 J 29.297 ontvangen. Het totaal van i baten bedroeg 149.126. Meer kaas naar Amerika President Eisenhouwer heeft met i I gang van 1 juli het Amerikaanse invoe contingent voor Edammer en Goudi kaas verdubbeld van 2 miljoen tot 4 min. kg per jaar. Uitbreiding taak van staatssecretaris De staatssecretaris van verkeer ei waterstaat de heer E. G. Stijkel, die tot nu toe in het bijzonder was belast met de I behandeling van internationale aangelegenheden is thans mede belast met de behandeling van aangelegenheden be treffende het binnenlands vervoer over de rail, langs de weg en te water. Van Scheltinga leidt in Boedapest In dc vöfde ronde van het zone-schaak toernooi in Boedapest heeft de Nederlan der Van Scheltinga gisteravond gewon nen van de Zweed Ahraan. De Amster dammer heeft hierdoor met 3 pt en 1 afg. de leiding genomen- De uitslagen van de partijen van de 5e ronde luiden: Kozma (Tsj.Sl.)Troeger (W.Dld) 10; Popof (Buig)Raeisao (Finl) 10; Mititêlu (RoemtBracza (Hong) afg.; Clarke (GB>Matenovic (Zd.Sl.) VzVz; Prameshuber (Oost) Bilek (Hong) afg.; Ahman (Zweden) Van Scheltinga (Ned) 01; Ujtelky (Tsj. Sl)Kostro (Polen) liH; Golz (O Dld)- Bertok (Zd.Sl.) 1—0. Na de 5e ronde luidt de stand: 1- Van Scheltinga 3 pt plus 1 afg.; 2/4 Bertok. Clarke en Ujtelky. allen 3 pt; 5/6 Bilek, Mititêlu. beiden 2li pt plus 1 afg; 7/10 Matanovic, Troeger, Kozma en Golz allen 2',2 pt; 11 Bracza 2 pt plus 2 afg; 12 Popof 2 pt plus 1 afg; 13 Prameshuber II2 pt plus 2 afg; 14/15 Raeisae en Kostro beiden VA pt; 16 Ahman li pt. Oost-Nederland won van West-Nederland Het Oostnederlandse semiprof-elftal heeft gisteren in Apeldoorn in een oefen wedstrijd met 32 gewonnen van een Westnederlands elftal. Bij rust leidde West-Nederland mot 01. De doelpunten voor Oost-Nederland werden gescoord door Teunisen (Vitesse) 2 x en Weydijk (Enschedese Boys). Voor I West-Nederland scoorden Heinen (HVC) en Marcus (HVC). VOETBALFLITSEN Düsseldorf Het Westduitse voetbal elftal heeft gisteren in Düsseldorf verras send met 10 van Ierland verloren. Het enige doelpunt werd in de eerste helft gescoord. Londen Het Engelse voetbalteam heeft gisteren in Londen met 33 gelijk gespeeld tegen Zuid-Slavië. Dc ruststand Luik In een wedstrijd voor het voet baltoernooi van landen zonder grenzen heeft Fortuna uit Geleen gisteravond in Luik met 31 gewonnen van F.C. Luik De rustand was ll. KLM naar de Kongo? Gilbert Perier. directeur van de Bel gische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft verklaard dat zowel de K.L.M. als de Pan American Airways voorstellen hebben gedaan ter overneming van het binnenlandse net van de Sabena in de Kongo nadat de onafhankelijkheid van dit gebied eind juni wordt uitgeroepen. gesteld. Aan deze Salon Culinaire i wedstrijd verbonden, waarvoor een nationale jury is aangetrokken. Attracties De entreehal is omgetoverd in een mo derne hotel-reception. Een filmzaal en een demonstratiehal zullen duizenden be zoekers trekken. Er is een internationaal restaurant, ..La Palette" genaamd, dat tot rusten noodt; de jeugd kan terecht ir het jeugdTestaurant, waar zij uiterst goedkoop door leerling-koks wordt be diend. Door een glazen wand kan een blik in de keuken, waar de spijzen gereed worden gemaakt, worden geworpen. De ontwikkeling van logement tot motel wordt op suggestieve wijze naar voren gebracht In een der hallen is zo getrouw moge lijk het beroemde Place du Tetre, het dorpspleintje van het Parijse Montmartre nagebootst; een oude bestrating met bran dende gaslantaarns. Een tot het plafond reikende afbeelding van de Sacré Coeur brengt al iets van de sfeer en om deze zoveel mogelijk compleet te doen zijn is er ook het restaurant Chez Mère Catha rine, waarvan de chef-kok voor deze ge legenheid uit Parijs is overgekomen. De gezamenlijke bierbrouwerijen laten de bezoekers een ruimtevaart maken Luxemburg is vertegenwoordigd met eer wijnberg; West-Duitsland,. Oostenrijk er Italië zijn aanwezig op de Horecaf fiesta, het vermaakcentrum der expositie; Nieuw Zeeland en Italië hebben speciale stands ingericht, kortom, het is een tentoonstel ling. die iedereen veel interessants heeft te bieden. Lof voor en kritiek op nota (Van onze parlementsredactie) r>E TWEEDE KAMER heeft gistermiddag een begin gemaakt met de be handeling van de Middenstandsnota 1959, die op 18 december van het vorig jaar door de staatssecretaris van economische zaken dr. G. J. M. Veldkamp is ingediend. In deze nota wordt o.m. gesteld, dat het specifieke middenstandsbeleid geleidelijk aan zijn afronding heeft bereikt en steeds meer geïntegreerd wordt in het algemene regeringsbeleid. Bepaalde ihid- denstandstaken worden voorts verlegd van de centrale overheid en van het eigen initiatief naar de privaatrechtelijke en p.b.o.-organen, terwijl van de middenstand meer zelfwerkzaamheid wordt verwacht. Dr. Veldkamp ziet dan ook geen aanleiding nieuwe specifieke overheidsmaatregelen ten behoeve van de middenstand te nemen. De taak van de overheid zal voors hands het karakter hebben van een voortdurende aanpassing van de wet geving aan de eisen van de praktijk. Over de uitgangspunten en de verdi inhoud van de nota liet de Kamer zi gistermiddag in verschillende toonaarden uit. De socialist Reehorst vond de niet het stuk, waarop men heeft gewacht. De eigen visie van de staatssecretaris ont breekt erin. Een sociologische benaderin; van de middenstand is helaas eveneen., achterwege gebleven. De heer Reehorst vond de term „middenstand" verouderd en meende dat naar een nieuwe benaming zal moeten worden gezocht. In het dere verloop van zijn betoog vroej o.m. de aandacht van de staatssecre voor het bedenkelijke feit. dat midden standers zich in strijd met de Vestiging: wet zonder vergunning vestigen. De cor. trole daarop is onvoldoende. Verder vroeg hij om een nota over de behartiging de consumentenbelangen. De heer Van Eijsden (a.r.) vond de een belangrijk stuk, dat over het meen een scherpe analyse geeft vai situatie van het midden- en kleinbedrijf. Eclatante beleidsperspectieven opent nota niet, maar die waren ook niet verwachten De heer Van Eijsden wen bepaald niet gerekend te worden tot h die voor de middenstand alle heil van overheid verwachten. Het komt zijns in ziens vooral aan op het inzicht va ondernemers zelf, terwijl de overheid slechts een aanvullende taak heeft. Was .r. spreker het dus eens met de a gemene lijn van de nota, enigszins teleu gesteld toonde hij zich over het ontbre ken van een nadere concretisering. Hoe denkt de staatssecretaris het inpassen het specifieke middenstandsbeleid de algemene politiek precies te verv zenlijken? De nota maakt dit niet gehee) duidelijk. Teruggang De heer Van Eijsden had in de nota ok een goede analyse gemist van het erschijnsel der relatieve, soms zelfs ab solute vermindering van het aantal mid- denstandsbedrijven. Is hier sprake van definitieve wijziging van de bestaans mogelijkheden van het midden, en klein bedrijf? Speelt hier een zekere verdrin ging van het ambacht door de industrie en van de detailhandel door het groot bedrijf een rol? Is hier een dieper liggende structuur- itwikkeling aan de gang? De heer Van Eijsden wilde de teruggang in de mid denstandssector niet als een tragische :ak beschouwen, tenzij het verschijnsel grotere vormen zou aannemen. De nota had hier meer over moeten zeggen. Ook andere sprekers roerden het terreinver- lies van de middenstand aan. Zij drongen dit verband aan op een grotere aan dacht van de overheid voor voorlichting research. Ook bepleitte men een ver betering van het middenstandsonderwijs. dat onvoldoende is aangepast aan de ge wijzigde omstandigheden. De heer Sohmal (c.h.) had waardering oor de nota, maar betwijfelde toch of het behandelen van middenstandsaange legenheden per nota wel de aangewezen s. Spreker, was het met de regering dat het specifieke middenstandsbe- an haar verzadigingspunt toe is en u gestreefd moet worden naar in passing van dit beleid in de algemene re- geringspolitiek. De heer Schmal meende, dat het aantal personen en instanties, dat de middenstand doktert, zo langza- hand het maximum wel heeft bereikt Het gevolg van het inwinnen van veler adviezen is vaak, dat ambtelijke beslis singen niet snel kunnen worden genomen Gelijkheid Een andere c.h. spreker, de heer Van de Wetering, bracht het door de rege ring gehuldigde beginsel van gelijkheid bedrijf ter sprake. Hij vreesde, dat van een verwezenlijking van dit beginsel in een maatschappij met steeds toene mende machts. en kapitaalconcentraties weinig terecht zal komen. Op het ogen blik kan niet gesproken worden van gelijke kansen, maar van een ongelijke verhouding tussen enerzijds midden- en kleinbedrijf en grootbedrijf anderzijds. Met enkele voorbeelden toonde de heer Van de Wetering dit aan Hij vroeg niet om bescherming van de Huuradviescommissies onder werk bedolven De heer C. H. van der Feijl (c.h.), lid an de Tweede Kamer, heeft de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid gevraagd of het juist is, dat de huurad viescommissies momenteel worden stelpt met adviesaanvragen, zowel v< zijde van de huurders als van de huurders. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is dan de vrees gewettigd, dat de beslissingen van ies zeer lang op zich zullen laten wachten en dat er zodoende een niet belangrijke achterstand in de afwikkeling ontstaat?, zo vraagt hij. Ten slotte wil hij weten hoeveel adviesaanvragen thans op afdoening wachten en hoeveel aanvragen r maandelijks zullen wonden afgewerkt. Bloesem en bloemen Door het warme weer van de laatste dagen heeft men zich in de bollenstreek genoodzaakt gezien de tulpen met spoed te koppen, zodat tijdens fiet komende weekeinde in de bollenstreek alleen nog wat veldjes late tulpen in bloei zullen De Keukenhof is echter nog prachtig en biedt de bezoekers een schat aan bloeiende tulpen. Doordat de bolbloemen hier niet gekopt worden en door bomen en struikgewas beschut worden tegen wind en fele zon, blijven de tulpen hier langer mooi .dan buiten op de velden. Voor de liefhebbers zal het een verheu gend bericht zijn, dat op het landgoed Raaphorst in Wassenaar de bomen op dc befaamde seringenberg weer in bloei In de Betuwe kan men nog genieten verheid, piaar wel at scheppen middenstand door de waarden en het klin een verdergaande on midden- en kleinbedrijf. Aan het begin van zijn betoog had de heer Van de We tering zich afgevraagd of de gesignaleer de integratie van het specifieke midden standsbeleid in de algemene regeringspo- litiek wel iets meer is dan een leuze. Be perkt deze integratie zich niet uitslui tend tot de sociale sector? Op het fiscale want specifieke fiscale middenstandswt sen stuiten altijd af op een „niet thui van de regering. Ook de K.V.P.-er W. Peters meende, dat vooralsnog moeilijk van gelijke kan: 1 worden gesproken. De ongelijkheid hem vooral in de fiscale behandeling 1 midden-, klein- en grootbedrijf. In dit verband bracht de heer Peters enkele en van de K.V.P.-fractie naar voren. Zo bepleitte hij een gelijke belastinghef- voor alle ondernemingen, ongeacht de rechtsvorm Een tweede K.V.P.-er, de heer Van den Heuvel, had wel waardering ota. maar vond haar toch ook niet hele- laal bevredigend. Hij twijfelde met ame aan de juistheid van de stelling, dat het specifieke middenstandsbeleid ge leidelijk aan zijn afronding heeft bereikt. Naar zijn mening zal in de toekomst aan ntegratie en specifiek beleid gelijke aan dacht moeten worden geschonken. Grote bedragen van de overheid ten behoeve de middenstand blijven nodig, wil deze sector gelijke tred houden met de landbouw en de industrie. Het debat over de Middenstandsnota ordt vandaag voortgezet. NIEUWE C.A.O. VOOR APOTH.-ASSISTENTEN De Nederlandse christelijke vereniging van apothekers-assistenten heeft haar algemene vergadering in Utrecht gehou den. De voorzitter, de heer C- v. d- Burg had de leiding. De heer W- van Rietscho ten (Den Haag) ©af enkele toelichtingen op de jaarverslagen, waaruit bleek, dat de organisatie zioh kan verheugen in toe nemende bloei, terwijl ook het maande lijks verschijnende vakblad „De Balans'' ook door personen buiten de N.C.V-A.A. gelezen wordt, niet alleen in Nederland, maar zelfs in Nieuw-Guinea, Zwitserland en Canada. Hij gaf ook inzage van de voorgestelde nieuwe arbeidsvoorwaarden, die nog moe ten worden goedgekeurd door het college van rijksbemiddelaars. Herkozen werden in het hoofdbestuur mej. G. van Anken en de heer C. v- d. Burg, terwijl in de plaats van mej. S H Kampinga, die niet herkiesbaar was, be noemd werd mej. M. G- J. Manhave te Almelo. Na een gemeenschappelijke maal tijd hield dr. B. Ohr. Hamer uit Arnhem een lezing over „De invloed van gezond heid en ziekte op het geestelijk leven". Multatuli-lierdenking morgen te Amsterdam Het Multatuli-Genootschap houdt op zaterdag 14 mei een Multatuli-herden- king in Amsterdam. Het programma vermeldt: 15 uur: opening van de tentoonstelling „100 jaar Max Havelaar" in het histo risch museum De Waag (Nieuwmarkt). 16 uur; receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Multatuli- genootschap in De Waag (Nieuwmarkt). 20 uur: herdenkingsavond „100 jaar Max Havelaar" met voordracht door Enny Mols-de Leeuwe. Jaap Harten en Albert Vogel en een herdenkingsrede door prof. dr. Garmt Stuiveling in het Kon. Instituut voor de Tropen. Maurits- kade 63 Breng hem U op goede voet nut Ver onica voor van Sclieveiiingen De Veronica ligt thans volgens peilin gen van de kustwacht Scheveningen op acht mijl noord-west ten westen van Schevemrtigen. Enkele dagen geleden had de heer Oswald medegedeeld dat het plan was het schip, dat op 4U mijl buiten de territoriale wateren voor de kust van Noordwij k lag, naar een ligplaats voor de kust van Scheveningen te verhalen. Het doel hiervan is, zo deelde de heer Oswald toen mee, do uitzendingen voor lopig een regionaal karakter te geven door alleen de kuststrook van Katwijk tot Hoek van Holland, met daarbij de plaatsen Leiden. Den Haag, Delft en Rot terdam, te bestrijken De heer Oswald had zelf nog geen bericht over het verhalen van het schip ontvangen, omdat de Vero nica sedert zondagmiddag jl. door Scheve- ningen-Radio is uitgesloten van het radio- telefonisch verkeer. De z.g. Gouden bakkersring is ditmaal toegekend aan de heer C. v. d. Bijl uit Oudewater voor het door hem samen gestelde produkt: Sarinas. ronde koekjes waarin bruin gestampte noga en grof ge malen gebrande pinda's zijn verwerkt. Ruim dertig Nederlandse bakkers dongen deze trofee. kust Mogelijk deze winter een nieuwe Eurovisie-quiz Caüve -"hip voor ciixbi>el- lelskienr ehern. U neemt een 'gewone boterham, belegt die met heerhjk- Jrisse, gezonde tomaat en mmm... mmm! Dubbel- lekkcr maakt U hem met Calvé Mayonaise! LEUKE VERRASSING VOOR UW IDEE 1 Een idee voor de boterham zoals dit kunt U ook vinden. Want Calvé Mayonaise is wel bij duizend dingen lekker. Ontdek zelf die nieuwe mogelijk heden. Experimenteer! U doet er Uzelf en Uw eters plezier mee. En om alles voor U nog veel prettiger te maken: Calvé beloont elk bruikbaar idee met een leuke, welkome verrassing! Zend Uw dubbeldekker idee pei briefkaart aan Calvé, postbus 1000, Delft. De ideecn moeten voor 1 juli I960wordcningestuurd en worden het eigendom van Calvé. Majalc er méérvan met Calvé 1 Waarborgkapitaal volgestort D' (Van onze sociaal-economische redactie.) U.B.O., de verzekeringsmaatschappij van de christelijke werk- ïmersvakbeweging, heeft weer een uitstekend jaar achter de rug. Niet zonder enige voldoening kon de heer C. J. van Mastrigt, president- van de U.B.O., tevens voorzitter van het C.N.V., hiervan gis teren melding maken in dc aandeelhoudersvergadering van deze maat schappij. Het totaal verzekerd kapitaal steeg over 1959 van ruim 80 mil joen tot 99.250.000. In de eerste helft van januari van dit jaar werd daar- de 100 miljoen bereikt. De produktie over 1959 bedroeg f 24 miljoen en de netto-vooruitgang f 19 mil joen. De kapitaal- en renteverzekeringen kwamen van f 39 miljoen op f 53 miljoen, de collectieve verzekeringen van f 11 op f 12 miljoen en de volksverzekeringen f 29 op f 33 miljoen. Dat de netto uitgang over 1958 groter was (f 25 miljoen), houdt verband met een terug gang bij de collectieve verzekeringen. De produktie van individuele verzekeringen hter groter dan ooit tevoren, mede in verband met het van kracht worden de Algemene Weduwen- en Wezen- Het garantiefonds dat door de organi- saities aangesloten bij het C.N.V., werd bijeengebracht en nu ook is volgestort, is in totaal f 918.000 groot. Tengevolge van de uitermate sterke groei van de maatschappij in de beginperiode konden de aanloopkosten van nieuw gesloten ver zekeringen gedeeltelijk gedekt worden uit dit fonds. Elk jaar wordt echter de winst op interest, op geraamde admini stratiekosten en de winst tengevolge van een gunstige afwijking van het wer kelijke sterftecijfer van het verwachte sterftecijfer, groter, zodat er steeds min der uit dit waarborgfonds geput behoeft te worden. De verwachting is gewettigd, het waarborgfonds tien jaar 1 kansen voor klein-, midden- en groot- bestaat al het geld in het fonds teruggestort zal zijn en dit fonds omge zet zal kunnen worden in aandelenkapi taal. De winstbedragen waarmee de af gelopen drie jaar de aanloopkosten ten dele konden worden gedekt, waren resp. f 122.000, f 249.000 en f 320.000. De afgelopen maanden van dit jaar heeft de vooruitgang in het verzekerd kapitaal reeds f 8 miljoen bederagen. Het onnatuurlijk verval over 1959 (roye menten uit hoofde van andere oorzaken dan overlijden) bedroeg bijna 20% van de jaarproduktie, of ongeveer 5% van het verzekerd kapitaal. Dit percentage is gunstig. De Vraagbaak, het blad voor het verzekeringswezen, schreef zelfs, dat de U.B.O. zijn verzekerden bepaald niet heeft bij het minst serieuze deel van on ze volksgemeenschap. Bezitsvorming De U.B.O. draagt ook belangrijk bij in de bez&svorming. In het bijzonder is dit weer gebleken uit het aantal verzeke ringen dat werd afgesloten in verband met het totstandkomen van de ambtena- renspaarregeling, die pas 1 maart van kracht werd. Van de Stichting Spaarbank voor Protestants Nederland, waarvan de U.B.O. samen met het C.N.V. mede-op richter was. heeft men de beste verwach tingen. Uit verschillende reacties is al gebleken, dat dit iniatief goed is ont vangen. Kortgeleden heeft* de U.B.O. weer een nieuw initiatief genomen, namelijk de oprichting van de Stichting bureau pen sioenzaken. samen met de levensverzeke ring; maatschappij Amstlcven. De U.B.O. participeert hierin voor 50 pet. Op zeer voordelige basis kunnen hier pensioen verzekeringen worden afgesloten voor leden van de christelijke vakbeweging. Sch aclever zekering De dochtermaatschappij, de N.V. Al gemene Verzekering Mij U.B.O., welke schadeverzekeringen afsluit (brand, W.A., ongevallen en bromfiets) heef: een prima jaar achter de rug. Voor het eerst kon een kleine netto-winst geboekt worden. Men heeft bij het prille begin een zeer voorzichtig beleid moeten voeren en op grote schaal herverzekerinegn moeten af sluiten om te grote risico's elders onder te brengen, anders zou het winstcijfer nog groter geweest zijn. Voor het derde boekjaar. 1960. wordt een brutopremie inkomen verwacht van ruim f 400 000. In verband .met het bedanken van de heer M. Ruppert als lid van de raad van commissarissen werd de heer C. P. Ha- zenbosch, ec.drs. secretaris van het C.N.V.met algemene stemmen tot lid verkozen. Herkozen werden de heren J. ten Heuvelhof en L. de Vlieger „Kan het niet wat eenvoudiger Baron J. G. de Vos van Steenwijk lamer heeft de justite gevraagd of het waar 5 december 1957 in Neder- ingekomen, weer Nederlandse ge- iand*!; worden gescheiden minderjarige, geen Nederlanders ijndë kinderen om de twee jaren naar de In donesische zaakgelastigde moeten gaan om verlenging van hun paspoort te vra gen, zonder welke verlenging de politie geen verlenging van de verblijfsvergun ning voor die kinderen verleent? Zo ja, kan de minster dan deze vrouwen deze gang niet besparen door deze vrouwen eelijk te stellen met de na 5 december ge repatrieerden, die er mede kunnen volstaan zich tot de hoofden van de plaatselijke polite te wenden? Er bestaan plannen om in de ko mende winter weer een Eurovisie quiz te houden waaraan zo moge lijk alle aangesloten landen zullen deelnemen. De prijs wordt een beurs welke de winnaar in staat zal stellen zijn loopbaan te starten". De organisatoren laten nog niet veel los over de inhoud van de quiz,, maar het is wel waarschijnlijk dat er weer vragen zullen worden gesteld over de deelnemende landen. De bedoeling van de quiz is, de Eurovisielanden nader tot elkaar te brengen. U zult zich herinneren dat in 1958 een Europa-quiz werd gehouden ter gele genheid van de Expo. Er deden toen zes Eurovisielanden mee, t.w. Duitsland, Frankrijk, Nederland, België, Italië en Luxemburg. Er is destijds nogal wat ge kritiseerd op de organisatie van de wed strijd en met die kritiek voor ogen wil men nu eerst de plannen geheel in kannen en kruiken hebben, eer het pro gramma wordt aangekondigd. Wel weten we al dat het de bedoeling is dat in alle landen hetzelfde quizpro gramma zal worden uitgevoerd en dat de winnaars dan tegen elkaar zullen uitkomen in een grootse finale, die natuurlijk in Eurovisie wordt uitgezon- De landelijke wedstrijden zullen al leen op het eigen beeldscherm komen. Voorts omvat het plan om als hoofd prijs een beurs beschikbaar te stellen, welke de wtenaar(es) mag besteden naar eigen wens, maar alleen om „zijn of Commentaar Even testen..., Ter afwisseling op de reeks medische televisie-documentaires heeft de VPRO gisteravond een uitzending gewijd aan de betekenis van psychologische tests. Hierin werden wel interessante maar al te lange uiteenzettingen gegeven door de professoren J. Lmschotcn uil Utrecht en H. R. Wijngaarden uit Air, sterdam, die zich lofwaardig inspanden om een en ander zo eenvoudig mogelijk. Het is uiteraard moeilijk een derge lijke veelomvattende stof summier te behandelen, maar we vrezen toch dat vele kijkers, vooral bij het luisteren naar lange gesprekken o.m. met werk gevers. niet voortdurend geboeid ble ven. Kortheid en pittigheid zijn toch wel geboden bij de opzet van dergelijke Vooraf liet Simon van Collem weer enkele fragmenfen uit oude Neder landse films zien, waarbij de hoofdrol speelster Enny Meunier in de studio aanwezig was en gezellig meebabbelde. Leden van Het Nederlands Ballet de monstreerden voorts een klassieke en een moderne pas de deux, zowel tijdens de repetitie als bij de werkelijke uit voering. Een veelbelovend begin van een serie van vier uitzendingen welke de VPRO op stapel heeft gezet. Lied j eswedstri j d 111 Schevenmgen Op woensdag 18 mei wordt in het Kurhaus te Scheveningen de finale ge houden van een internationale radio- liedjeswedstrijd waaraan voor Neder land de AVRO deelneemt. Zoals u wellicht weet werken in deze vrolijke kamp samen de omroeporgani saties Westdeutscho Rundfunk. Radio Geneve, Radio Monte Carlo, Radio Lu gano, The British Forces Network, Ra dio Wien en de AVRO. In de finale .zal Mieke Telkamp op treden voor de Nederlandse deelnemers. Alle finalisten zullen worden ingeleid door omroepers van de deelnemende radiostations en de hoofden van de afdelingen lichte muziek van deze or ganisaties zullen tezamen de jury vor- Voor de begeleiding zorgen het AVRO-orkest „De Zaaiers" en het WDR- orkest van Kurt Edelhagen. „Pers-vers" voor IKOR Het Amsterdamse journalistencabaret werkt mede aan het IKOR-programma „De open deur" van ds. G. P. Kliin, dat zondagavond van 19.30 tot 20.00 uur wordt uitgezonden. In dit programma, deze keer getiteld „Welke krant moet het zijn", zingt het cabaret de gehele proloog van zijn programma „Pers- Gedeelten uit de tekst van deze pro loog stuitten in december op bezwaren bij een der omroepverenigingen, toen het journalistencabaret aan een pro gramma van deze omroep zou mede werken. Als gevolg daarvan ging de voorgenomen uitzending op het laatste ogenblik niet door. haar loopbaan te starten". Het geld mag dus besteed worden voor studie, voo: investering in een zaak, de oprichtte.: van een kantoor enz. Tevoren zal er worden geïnformeerc of en hoe de deelnemens het geld cv kunnen besteden voor zulk een doel Dit maakt de deelneming iin zekert mate beperkt. Men heeft er echte 1 kennelijk het oog op, de wedstrij; voor jonge deelnemers open te stellen U zult waarschijnlijk nog wel weten dat in 1958 een vrouwelijke deelneem ster de toeristische Europa-qudz won dat was de Italiaanse Martha Benati. t&lci/fsié. vanavond Het televisiespel voor vanavond wordt verzorgd door de VARA. Om 9 uur voert de Toneelgroep Puck het niet voor kinderogen geschikte spel „Het laatste licht" van Conrad Aiken op. Vooraf programma, een zicht en daarna gramma gewijd het NTS-joi uur. in het VARA- het politiek over- en herdenkingspro an Multatuli. 0 Enny Mols-de Leeuwe en Rie Heimig zijn vanavond gasten in het NCRV amusementsprogramma „Vlag ir top", dat tussen 8 en 10.15 uur dt ether ingaat. Verder hoort u o.m. hel spel „Wie, wat, waar?" en Johan Bo degraven laat u horen, hoe het in Dokkum staat met de actie „Vier maal ZN". Om 11 uur begint nog een orgelconcert, dat Arie J. Keyze' geeft in de Geref. kerk te Zierikzet en waarin hij werken van Buxtehude en Bach speelt. De grote dirigent Otto Klemperer die overmorgen 75 jaar wordt, diri geert tussen 8.05 en 9.25 uur het Fil harmonia orkest, dat optreedt in hel AVRO-programma. U hoort compo sities van Mozart, Brahms en Beet hoven (symfonie Eroïca). Direct daarna: Logboek meidagen 1940. Programma voor morgen VRIJDAG 13 MEI 1960 - 402 m, 746 ^kc/s. KRO Gr im 7 i:> M.rpvuceb.-.l Ichoolradio 10 05 Gram UDC 40 Gram 11 50 Als de ziele 12 00 Middagklok-noodklok 13 15 Zonnewijzer :4 50 Idem 15,00 Pianoduo 14 25 Gram Schoolradio 15 30 V d Boek- ■atiepraatje van H A van Luyk lil 19 10 Act 19 25 Memojandum 19 ezing 19 40 Verz progr v d mil 20 r in Europa, klankbeeld 21 00 Liel ?spr 22 30 Nws 22 4. 1007 kc/s. VARA vara 1115 Trombone cn piano -35 Orgelspel en zang AVRO: 12 00 Dansmuz 12 30 Rt- geringsuitz: V d landb 12 30 Land- en tuin. bouwmeded 12 33 Sport en prognose 12 5C Carillon en draaiorgel :2,00 Nws 13 1? Meded en gram 13 25 Lichte muz 13 5? Beursbcr 14 00 Kinderkoor 14 20 Voor- dracht 14 40 Klavecitnfbel-recital 13 0C Chansons en ork VARA: 16 00 Lichte mm 16 30 V tl zieken 17 Oo Pro© voor teena gers 17 55 Act 18 00 Nws 18 15 Vlaamse notitiea 18 2( Lichts muz 18 50 De puntje* op de I lezing 19 00 V d kind 19 10 Meisjeskoor VPRO" '9 30 Het platteland nu. gesprek 19 45 VPRO-nws 20 Oo Nws 20 05 Toneel- beschouwing 20 15 Religieuze muz 20 r.( De mens on zijn werk. lezing 20 45 Volk»- onrwikkelingswork in de landen van dr Raad van Europa, rep VARA 2100 Quiz. progr 2155 Jazmuz 22 13 Buiten! wcek- overz 22 30 Nws VPRO 22 40 Zorg om dc mens gesprek VARA 23 00 Soc nw in Esperanto 2310 Muz revue 23 35- 24 00 Nws Televlsloprogr. NTS; 2000 Weekovorz KRO: 20 30 Gastenboek 20 50 Testplaai 2120 FHm 2 150 Sportpraatjc 22 10 Epi loog ra. Hil, Czl- W al de mar KmorrU Rossl-Majden. alt; Saffi. Cerd. i4n Zsupan. Ku Preger tenor: Arsenu praan: Graf Peter Homonav. Erich Kunz banton. Con ie Carnero. Ebtrhard Wiich ter. bariton; Mlrabella, Elisabeth Fez, alt Ottokar. Paul Sp&ni. tenor; Koor en Or kest van de Weense Stnatsopera Dirigent Anton Paulik II Joseph Hellmesberger Balletmuziek uil „Die Perle von Ibericn" VVeons Symphonic Orkest olv- Wilhelm Loibner III Emil Waldteufel: Eetudian- lina Philadelphia Orkest olv Eugen Or- tnandy

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9