POLAROID I Kamermeerderheid achter N.- Guinea-maatrc' ■gelen Economie en Financiën DE WERELD IS MOOI Aandelenomzet steeg in april Druk werk bij Zwolsman NHM had een heel goed jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 WOENSDAG 11 MEI I960 (Vervolg van pagina 1.) de regering er naar zijn mening verstan dig aan hebben gedaan de Kamercom missies (die de eerste stoot plegen op te vangen) van tevoren over de maatrege len in te lichten. Dit zou de mogelijkheid van een openbaar debat niet in gevaar hebben gebracht. ..Nu is ons het rege ringsbesluit een beetje koud op het lijf gevallen", zo zei dr. Tilanus. De versterking zelf achtte h(j (helaas) meer dan nodig. Indonesië gaat in toe nemende mate voort met het stoken, haat zaaien, opzetten en ophitsen tegen Nederland. Dit en de opvallende verster king van het Indonesisch militair poten tieel (waaraan zekere NAVO-partners hebben meegewerkt) dwingen tot een voldoende bescherming van Nieuw-Gul- nea tegen „kwaadwillige eventualitei ten". De plaatselijke bevolking heeft daar recht op. Zorgt dc Nederlandse re gering niet voor een voldoende verdedi ging, dan verzaakt ze een primaire plicht. Daarom kon de heer Tilanus zich ver enigen met de getroffen maatregelen, op het bescheiden karakter waarvan hij de nadruk legde. Over de consequenties voor onze NAVO-verplichtingen en de technische uitwerking van het rege ringsbesluit wenste hij echter nader worden ingelicht. Verder drong hij op het zo ruim mogelijk inschakelen vrijwilligers, die mogelijk uit de inheem se bevolking zelf zouden kunnen worden betrokken. K.V.P. De oud-staatssecretaris van m; vice-admiraal H. C. W. Moorman (kath. volksp.), zei dat de KVP-fractie de maat regelen goedkeurt, mits de regering kan aantonen, dat zé noodzakelijk zijn binnen ons vermogen blijven, zodat geen afbreuk wordt gedaan aan onze natio nale verplichtingen. Ook de heer Moor man beschouwde het als een plicht van de regering te zorgen voor een voldoen de bescherming (met name door lucht strijdkrachten) van de inheemse bevol king van Nieuw-Guinea. De nu aange kondigde fikse opvoering van het de- fesief vermogen van Nieuw-Guinea een logisch gevolg van onze soevere teit over dit gebiedsdeel. Het strategisch belang van Nieuw-Guinea achtte de K.V.P.-woordvoerder voor ons land prak tisch nihil, maar voor de V.S. en Austra lië zeer groot. Onze bondgenoten zullen hun politiek vermogen moeten aanwen den om Indonesië van onberaden stap pen tegen N.-Guinea te weerhouden. Al leen kunnen wij het niet aan. De veilig heid van N.-Guinea behoort te rusten op twee pijlers: onze nationale verantwoor delijkheid en de verantwoordelijkheid van de V.S. en het Verenigd Koninkrijk. „Kan de regering bevestigen", aldus de heer Moorman, „dat de houding van de direct betrokken bondgenoten het bren gen van nieuwe offers door Nederland rechtvaardigt?" De K.V.P.-spreker kon niet juichen over de wijze waarop de regering haar voornemens heeft kenbaar gemaakt. Hij had liever een ietwat voorzichtiger be handeling van deze gevoelige zaak ge zien. Met de heer Tilanus meende hij, dat de Kamercommissies van tevoren hadden moeten worden ingelicht. De woordkeus van het communiqué van de Rijksvoorlichtingsdienst achtte de heer Moorman evenmin gelukkig, ja zelfs beetje „Soekarno-achtig". Evenals de dere sprekers wenste de heer Moorman nader te worden geïnformeerd ov< personele en financiële gevolgen. dere toelichting op de verklaring minister Luns, dat de toezeggingen van de V.S. en het Verenigd Koninkrijk zake Nieuw-Guinea onverminderd t kracht zijn. De c.h.-fractieleider dr. Ti lanus had deze toezeggingen „hoopge vend, maar ietwat vaag" genoemd. De heer Couzy vond de kwalificatie „opera tieve strijdmacht" voor het uit te zenden contingent „zwaar overtrokken". Hi. wees o.m. op de noodzaak om op Nieuw- G-uinea incidenten te voorkomen, zoals die zich ruim dertig jaar geleden op Curagao hebben voorgedaan. De socialist De Kadt was teleurgesteld over de wij ze, waarop de Kamermeerderheid de troepenzending heeft behandeld. De geringsfracties doen alsof het hier een uitsluitend militaire aangelegenheid gaat. Het betreft hier (gezien ook de motivering van de regering) echter eerste instantie een politieke zaak. De heer De Kadt verweet de regering, dat zij het beleid van Washington en berra ten opzichte van Indonesië (een beleid, dat geseend is van sabelgeklet- ter) ondermijnt en daardoor onze positie zwakker maakt. Inlichtingen Minister Visser zette nog eens uiteen, dat deze regering „de daad voegt bij de conclusies van vorige kabinetten". Dit kabinet stelt niet langer uit. maar dóét! De bewindsman motiveerde vervolgens omstandig de wijze waarop de Staten- Generaal op de hoogte is gebracht. De regering heeft het besluit bewust geno men en een vermenging van verant woordelijkheden van regering ener- en parlement anderzijds willen voorkomen. Zij heeft dit besluit zo tijdig bekend ge maakt, dat de Staten-Generaal in de ge legenheid is haar controlerende be voegdheden nog gedurende enkele maan den uit te oefenen (de- eerste verster kingsdetachementen zullen immers pas in augustus gereed zijn). De verantwoordelijkheid van het par lement is dus onverlet gebleven. De mi nister zei, dat het z(jn vaste voornemen is de Kamercommissies (o.m. de Defen sie-commissie, die reeds a.s. donderdag vergadert) die mededelingen te ver strekken, die zich beslist niet voor open- tevoren inlicht. Ook vice-admiraal Moor man (kath. v.) had aan de motie geen behoefte. Deze spreker, die in alle kabi- netten-Drees heeft gezeten, twijfelde aan de juistheid van mr. Burgers stelling, dat dr. Drees de nu getroffen maatrege len zelfs niet in overweging zou hebben genomen. Volgens de heer Moorman de heer Drees, ware hij vandaag aar dag nog minister-president, het Nieuw- Guinea-defensiebeleid zeker aan de ge wijzigde omstandigheden hebben aange past. Minister Visser verklaarde ten slotte, dat geen zinnig mens kan menen dat Ne derland alleen een grootscheepse aanval van Indonesië kan afslaan of een Paci- flc-oorlog zou willen voeren. De motie- Burger wees de minister af. Deze werd ten slotte verworpen met alleen de si men van socialisten, communisten pacifisten vóór. Mr. Burger heeft aan het begin de vergadering zijn teleurstelling uitge sproken over de afwezigheid van de mi nister-president tijdens dit belangrijke debat. Voorzitter Kortenhorst beloofde prof. De Quay telefonisch op de hoogte te zullen stellen van de wens der socia listen, dat hij alsnog in de Kamer verschijnen. De minister-president heeft blijkbaar aan deze wens geen gehoor willen geven, want zijn zetel achter de regeringstafel bleef onbezet. In de wan delgangen wist men te vertellen, dat de premier wilde voorkomen dat de socia listen door zijn aanwezigheid de behan deling van deze militaire aangelegenheid tot een volledig Nieuw-Guinea-debat zouden opblazen. De minister van defensie, S. H. Visser, houdt „rugge spraak" met dr. H. R. i Houten, staatssecretaris van' buitenlandse zaken. Rugge spraak dan geïnterpreteerd over de rug heen van de staatssecretaris van Marine, J. S. de Jong, die ervoor moet bukken. optische vinding brengt meer kijkgenot De stralende maand mei voorjaarslicht. De wen transparant. Geniet van de lengende dag kijk, kijk, kijk! Dc Nieuwe Polaroid sun- i glasses bevredigen kijkgrage ogen voor 100%. Polariserende Polaroid lenzen stoppen valse - haar verrukkelijk - is er de lichte clip-over, nu o 'wijde hoek' lenzen nr. 171. Kie Polaroid sunglasses. U ziet er mé' hinderlijke reflecties; laten uitsluitend zien' lichudoor. Met Polaroid sunglasses - vrijwel onbreekbaar, splintervrij, ideaal voor sportsmen - ziet u alles zonder hinderlijke schittering. De mei-dag is er in volle pracht. Voor brildragers - zelfs met zware uilebrillen dellen voor haar, krachtige c hem, f 16.tot f 25. Clip-ovcrs - vederlicht voor brildrager met 'wijde hoek' lenzen f 14. Polaroid sunglasses uitsluitend bij de o dc vakman voor het beter zien. GD and POLAROID, registered trademarks of Polaroid Corporation. Cambridge, Mass., U.S. De aandelenomzet op de Amsterdam? effectenbeurs bedroeg volgens de Vei enlging voor den Effectenhandel in april f 77,8 (februari 84,7, maart 70,6, april 1959 85. 6) miljoen. Over de eerste maanden was de omzet f 322,9 (vorig jaar 332,5) min. De obligatie-omzet in april bedroeg f 67,8 (vorige maand 63,4, jaar 90.9) min., in de eerste 4 maanden f 287,4 (v.j. 345.9) min., die van Ar kaanse certificaten in de eerste 4 ir den 96.846 102.967) stuks. Tot de beurshandel werden in april boegelaiten f 41,7 min. aandelen, 6 ml<n. obligaties. Het noteriragsgemiididieilde www aandelen was voor april 446. Hiervan noteerden aandelen (42.2 pot.) hoger, 151 (33,7 pet.) lager en 108 (24,1 pet), onveranderd. De Index voor industrie steeg 10,2 tot 264.1 terwijl deze te New York en Londen daalde De algemene index liep op met 14,4 tot 362,1. Ook Parijs en Weet-Duite- Larvd stegen, terwijl - men m Brussel eer daling zag van 17.2 tot 285.7. De 20 fondsen met achtereenvolgens de hoogste norrutoaile omzet wanen Philips, Unilever, Aku (die in maart de vijfde olaaitis heid), Hoogovens, Koninklijke (in maart derde), Robeeo, Philips, pref., Ket- ien, Ver. Bezit, Van Gelder, KLM, Deid, Scheepvaart Unie. H.V.A., Ned. Kabel Overzeebank, Müller, In te runde. Amstoi - damsche Bank. V.M.F. met totaal f 46.' min. of 59.3 pet. van de omzet, waarvan de eerste 10 f 39.1 nzltn. De 20 fondsen met de hoogste geldom zet waren: Phi-lips, Unilever, Kon. Olie Hoogovens, Aku, Robeeo, Ketjen, Philip; pref., N.K.F.. Van Gelder, Müller, Ver Bezl-t, ZwanenbengOnganon, Kon. Zout, Interun-ie, Amst. Bank, Bürhmann, Am- stel Brouwerij. Caüvé, In-dofla. (Met inbe grip van voor-, na- en avon-dtoeu-ra waa H» omzet f 288,4 (maant 231,7) min., waarvan de eenste tien f 266,8 (214,7) min. De totale koerswaarde steeg in april volgens het Cenitraail Burau voor de Statistiek in nviljoenen guldens tot 26.460 (vjti. 26 067), waarvan internationale con- s 19 087 (18.751). De nominale waarde toe tot 5481 (5388). De gemiddelde koers daalde tot 483 (484). voor mtemat'o- naie waarden was deze echter 788 (784), handel en industrie 281 (288), mijnbouw oiüe 586 (607, B-anken en cultures ste gen, scheep- en luchtvaart daalden. I>e beurswaarde-index was eind april 332.6 331,6 tegen 100 in 1963. GEVECHT OP SUMATRA gen mensen zijn omgekomen en toen •nd bij een overval op de kampong ;rasap in de omgeving van Boekit T:-nggi (Fort de Kook) in Midden Suma- aidus verneemt Ass. Press uit Pa- dan-g. Het -is niet bekend of het torroris- wa-ren of tot de gestadig zwakker wo-rdlendiand'e opstandelingen. Het Hof van Justitie dar Euromarkt heefit enkele Franse en Duitse klachten tegen het bevel van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap tot af- ;chaffing van enkele speciale tarieven •oor spoorweggoederenvervoer, onge grond verklaa-rd. De president van India, dr. Rajendra Prasad, zal eind augustus een officieel ek aan de Sowjet-Unie brengen. A.R. De heer Roos jen (a.r.) had uit de brief van minister Visser begrepen, dat de regering ernst wil maken niet het beleid inzake de toekomst van Nieuw-Guinea. Hij herinnerde eraan, dat de A.R. steeds hebben aangedrongen op versterking van de defensie van Nieuw-Guinea. Een dergelijke versterking is nodig om aan slagen te voorkomen, waardoor de ont wikkeling van N.-Guinea tot zelfbeschik king zou worden doorkruist. De militaire evolutie van Indonesië vervulde de heer Roosjen met zorg. Daar- tegenover is de defensie van N.-Guinea beslist onvoldoende. Nu de regering daar veranderingen in wil aanbrengen doet het wonderlijk aan wanneer ook i iemand durft te spreken van „agres: bedoelingen". De regering wil alleen maar een machtsvacuüm wegnemen, dat agressieve stoutigheden bevordert, hoeverre de uitzending een aderlating betekent van onze NAVO-bijdrage zal bij de behandeling van de defensienota moeten worden besproken. In tegenstel ling tot ds. N. van der Veen (pac. soc.) juichte de heer Roosjen de benoeming van kol. Eekhout tot commandant de uit te zenden troepen van harte t Ook ds. Zandt (s.g.) en de heer Couzy (lib.) steunden de regeringsmaatregelen. Ds. Zandt wenste overigens wel eer Senaat aanvaardt boek twee van nieuw B.W. (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het tweede boek van het nieuwe Burgerlijk Wet boek aanvaard. Dit boek, dat bijna twee jaar geleden reeds door de Tweede Ka mer is aangenomen, handelt in zijn ge heel over de rechtspersonen, in tegen stelling tot het eerste boek van het nieuwe B.W.. dat betrekking heeft op het personen- en familierecht, dus op na tuurlijke personen. Over het tweede boek spraken gisteren in de Senaat de heren prof. Diepenhorst (a.r.). mr. baron De Vos van Steenwijk (lib.), mr. dr. Van Bruggen (c.h.), mr. Van Meeuwen (kath. v.) en mr. Cammelbeeck (soc.). Het ontwerp werd verdedigd door mi nister Beerman (justitie) en de regerings commissaris voor het B.W. prof. mr. J. Drion. De Eerste Kamer zal op dinsdag 17 mei weer bijeenkomen voor de behande ling van de begroting van buitenlandse Vragen over pensioenen overheidspersoneel De heer J. H. Blom (soc.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van binnenlandse zaken gevraagd: of die niet van oordeel is, dat een verbetering van de pensioenen van het overheidsper soneel veel langer op zich laat wachten dan aanvankelijk werd aangenomen. Ook vraagt hij de minister of deze bereid is ten minste een voorlopige maatregel in overweging te nemen, ten einde te be reiken, dat op korte termijn de pensioen verhoging zal kunnen worden uitbe taald? Kind verdronken De vierjarige Oets Bosma is in Rotterdam-zuid in een sin gel verdronken. Een gemeentewerkman slaagde er na korte tijd in het ventje uit het water te halen, maar het was toen al overleden. publlkatle lenen. De Kamer zal daardoor het inzicht verkrijgen, dat de maatregelen van bescheiden omvang zijn en niets met „kolonialisme" te maken hebben. Het had de minister uitermate verheugd, dat de zeer bekwame voor malige commandant van het Nederland se Korea-bataljon de leiding van de uit te zenden troepen op zich heeft willen Naïef Mr. Bunger zei tijdens de replieken, dat de minister in zijn betoog van- een ontwapenende naïveteit had blijk ge- Hij had in de ministeriële uiteenzettin gen het begrip voor het internationaal aspect van ons Nieuw-Guinea-beleid ge mist. De regering schijnt niet te besef fen. dat het Westen verzwakt als Neder land op eigen houtje een j?olitiek gaat voeren, die leidt tot een nationaal de bacle oftot oorlog. Wat wij nu doen is: plompverloren met onze Hol landse klompen door de internationale porseleinwinkel wandelen. Dee V.S. ho pen op het ontwaken van de anti-com munistische krachten in Indonesië, doorkruisen met onze maatregelen deze politiek-van-allure. We kunnen zodoen de in een situatie worden gedrongen, waarin we niets anders kunnen doen dan vechten. Een oorlog in de tropen zullen wij echter bepaald niet met kans op succes kunnen voeren. De heer Bur ger meende, dat wanneer de regering prijs stelt op een reëel overleg met de Kamercommissies, zij ook op haar maat regelen moet durven terugkomen. Aan het slot van zijn repliek diende hij i motie in, waarin de regering wordt v zocht de brief van minister Visser nadere overweging te nemen. Dr. Tilanus (c.h.) had aan de motie- Burger geen behoefte. Hij beschuldigde er de solialisten van, dat zij dc verster king van Nieuw-Guinea „politiek op blazen". Ds cJu-fractieleider gaf minis ter Visser toe, dat de regering in eigen verantwoordelijkheid beslissingen moet nemen. Dit hoeft echter niet uit te slui ten, dat men de Kamercommissies var Wijziging Ziektewet De staatssecretaris van sociale zaken :n volksgezondheid heeft een ontwerp- wijziging van de Ziektewet aan de Twee de Kamer aangeboden. Deze wijziging behelst het voortduren van een zieken- geidverzekering gedurende het eerste laar na een ongeval. Bij arbeidsongeschiktheid van vijftig percent of meer zal de rente naar tachtig percent van het dagloon worden be rekend en bij gedeeltelijke ongeschikt heid tot werken naar een deel van dat percentage. Voorts wordt een bepaling voorgesteld, dat de minister van sociale zaken bij samenloop van verzekeringen nadere regelen zal kunnen geven. Russisch in een halve minuut _._n de vooravond van een debat over mechanische vertaalmiddelen heeft de commissie #voor wetenschappen van het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden dedeling gedaan van het bestaan van machine, die langs elektronische weg :t een snelheid van vijfendertig woor den per seconde uit het Russisch kan ver talen. Volgens Overton Brooks, de voor- r van de commissie, kan de machine pagina Russisch in een halve minuut in het Engels vertalen, terwijl een s daar drie kwartier voor nodig heeft. Men kan de machine gebruiken zonder zelf iets van Russisch te kennen. Geldmarkt ruim Blijkens de weekstaat der Nederland- sche Bank van 9 dezer is er een grotere vermeerdering van de middelen op de geldmarkt. In de eerste plaats vermin derde de bankbiljettenomloop met 141 miljoen tot 4435 min., of twee derde van de ultimo-uitzetting. Voorts daalde de rekening andere ingezetenen met 33 min. tot 128 min. en ten slotte was ei 20 min. deviezenoverdracht, waardoor goud en deviezen toenamen tot 5224,8 min. waarvan onveranderd 4403,2 min. goud terwijl convertibele deviezen ste gen van 830,7 min. tot 855,2 min., ter wijl het dekkingspercentage van 93,27 op 93.32 kwam. Het saldo der schatkist steeg met 86 min. tot 371.7 min. door binnengeko men kohierbelastingen, dat der banken van 508 min. tot 617 min. De geldmarkt was ruim, waardoor de daggeldrentè verlaagd werd van l*U tot 1 Nederlanden van 1845 groeit sterk De concernproduktie van de Nederlan den van 1845 bedroeg in 1959 (1958) ƒ704 (623) miljoen, waarvan bij de Levensver zekeringmij 536 (448) min, het verzekerd kapitaal nam toe tot ƒ4530 (4121) min, waarvan bij de Levensverzekeriragmij ƒ3479 (3152) min. Het premie-inkomen was bij de schadeverzekering 83.4 (78.9) min, levensverzekering 95.4 (85.7) min, bij niet-geconsolideerde maatschappijen 65.8 (48) min. De premiereserve bij de levensverzekering steeg tot 749 (689) mki. de technische reserve bij de schade verzekering tot 56 (52) min. Het gestorte kapitaal bleef ƒ20 min. de extra-reserves vermeerderden met 7,3 min tot 7414 min. De winst bedroeg 18,5 (15,6) min, waarvan ƒ,2,82 (2,76) min is bestemd vooi belastinigreserve, 2,5 (1) min extra dotatie pensioenfonds, 3 (2) min af schrijving op hoofdkantoor, 7 (7.45) min reservering en 3,2 (2,4) min of 160 (15) per aandeeldividend over vergroot kapi taal. Gereed kwamen 227 woningen, 17 gara ges en l kantoorpand. In uitvoering of voorbereiding zijn 468 woningen. De ef fecten omvatten een belangrijke stille In Canada werd een meerderheid WW ven in The Halifax Insurance Com pany. Commercial Life gaf reden tot tevredenheid. Het Amerikaanse bedrijf boekte voor het eerst bedrijfswinst. De Venezolaanse zaken zijn ondergebracht in plaatselijke maatschappij, waarvan de meerderheid in Zwitserse handen is. In Australië gaat men over tot het leve na- verzekeringsbedrlj f Bij het levensverzekeringsbedrijf is de rentevoet van de premiereserve 3,01 pet tegen 4.38 pot gekweekte rente. De uit keringen bedroegen 26,5 min, de afkoop 6,1 min, onkosten 15.7 min, de in terestbaten 30.4 min. opbrengst vaste eigendommen 3,4 min, de totale winst 10,2 min. Groei bij Avista Bij die Algemene Financieringsmij Avista te 's-Gravenha-ge is de post huur- koapdebiiteuiren In 1959 tot ruim f 4.5 (vorig jaar 2,7) miljoen gestegen. De ten bedmoegen f 327.971 (239.708), de ploitatieteosten f 145.950 (83.928), het voor delig sailido f 85.229 (74.503). Voorgesteld wordt 6 (6) pot. dividend. Kantoren zijn gevestigd te Rotterdam Amsterdam. De toeneming was meer volg van uitbreiding van relaties dan oen stijging der Investeringen. De ai koop van nieuw materieel buiten de au branche bleef beneden de verwachting. Men vond de kennelijk die algemene toe stand in 1959 niet rustig en evenwichtig genoeg en de vooruitzichten onzeker. Maar In 1960 keert het vertrouwen terug. Begin 1960 is een 5 pet. 20-jarige obliga tlelentog van f 1 miln. geplaatst. Aanzienlijke winststijging bij Vette winkel De N.V. Vernis- en Verffabriek v/h Vettewlnkol en Zonen heeft in het 30 september geëindigde boekjaar ƒ847.166 (vorig jaar 590.548) winst geboekt. De zet bereikte een record en stijgt verder. De uitvoer naar de Euromarkt steeg 48 pet. Van de winst wordt 132.648 bestemd voor 8 pet dividend op gewone on 4,4 pet op de 4 pet cumulatief preferente winst- delende aandelen en 135.835 voor tièmes, terwijl de rest wordt goreser- Belgiscli scliatkistpapier overgenomen door Ned. banken Een syndicaat onder leiding van c Twervtsche Bank, waarvan de Amsler- damsche Bank, de Nederlandsche Handel- Mlj en de Rotterdamsc-hc Bank deel uit maken, heeft 150 miljoen Belgische schatkistpromessen overgenomen in vier gelijke tranches met 12, 18, 24 en 30 maan den looptijd. Wallstreet lager De New Yorkse effectenbeurs daalde gisteren met matig levendige handel De opening was iets lager en levendig en in de namiddag namen de verliezen toe. In het laatste half uur werd er druk verkocht, zodat de koersen rondom het laagste punt sloten Het was de grootste chteruitgang van deze maand. De mees- e verliezen liepen uiteen van enkele enten tot twee dollar, doch bij specu latieve waarden zag men grotere ver liezen. Staal, auto's, spoorwegen, olie en elek tronische waarden gingen achteruit, doch ge speciale fondsen stegen tegen de Van de 1193 verhandelde fondsen wa ren 626 lager, 338 hoger en 229 onveran derd. De Index van Standard and Poor daal de 0,38 tot $54,42, het grootste verlies sinds 28 april en op die grondslag is het totale koersverlies te berekenen op 2100 miljoen, die van Ass. Press viel 1,30 tot 209,90 en die van Dow Jonui voor 30 industriëlen 2,66 tot 604,82. EUROMARKTGELD VOOR NIEUW-GUINEA Nederland er. de commissie van de Europese Economische Gemeenschap (Euromarkt) hebben de financierings overeenkomst getekend voor drie plan nen in Nederlands Nieuw-Guinea, name lijk voor een landbouwproefstation bij Manokwart ruim 2 miljoen dollar, voor bevolkingsonderzoek 655.000 dollar en geologisch onderzoek 4.737.000 dollar, te zamen 7.392.000. Deze bedragen zijn slechts voorlopig en zullen nader dooi den vastgesteld aan de aanbestedingen en inschrijvin- Dividendvoorstellen Ned. Scheepvaart-Unie. Dividendvoor stel 7,7 (v. j. 8,1) waarvan 2 pet. ir aandelen; vergadering 30 mei Palthe. Dividendvoorstel 10 (8) ver gadering 17 juni Duyvls. Dividendvoorstel oude aan delen 10 (9) nieuwe 5%. Enkes stelt over 1959 8 (vorig jaar 6 Drocent dividend voor. SPORT EN WEDSTRIJDEN VECHTVOETBAL nde t Uru- Twintig minuten v gisteravond in Utrecht gespeelde voetbal wedstrijd DOS—Uruguay li ware vechtpartij gekomen tussen de spe lers uit Uruguay en die van DOS. Nadat om tot nu toe onbekende redenen enkele spelers met elkaar gingen vechten kreeg de ploeg uit Uruguay assistentie van re servespelers en trainers. Het Utrechtse publiek, dat toch al weinig enthousiai was over de speelwijze van de Uruguay? ploeg, rende van de tribunes af Utrechtse stadion wi ment een vechtende Scheidsrechter Lacroix uit Groningen had toen al de wedstrijd afgefloten dat verder spelen onmogelijk was het Utrechtse stadion waren vele politie agenten die onmiddellijk begon: veld te ontruimen. Zij kregen assistentie van het hoofdbureau en manschappen v; de reservepolitie. Meer dan 50 polit mannen bonden toen de strijd aan tegen de joelende massa. Men slaagde er in de buitenlandse spelers veilig in de kleed kamers te loodsen, waarbij enkele slagen met de gummistok moesten worden uit gedeeld. Het publiek wachtte buiten het stadion de spelers op maar de politie zag kans met een cordon van enkele tientallen agenten het stadionplein schoon te vegen, waardoor de bus met de spelers i guay, zwaar geëscorteerd door lancewagens en motorpolitie, n; Utrechts hotel kon rijden. Voor het hotel stonden nog enkele tientallen woedende DOS-supporters maar voor de overmacht aan politie moesten zij ten slbtte zwich- Zone-schaaktoernooi Van Scheltiiiga scoorde niet Voor heit aone-scha aktoernooi te Boeda pest werden gisteravond de partijen var vierde ronde gespeeld. Het treffen en Van Schel ting a en Prameehuber (Oostenrijk) werd afgebroken. De overige resultaten: Troeiger (W.-Dlid)Goliz (O.- Dld) 1—0; Ben tok (Zd-Sl Ujtelky (Tsj SI..) 14, Kosbro (Pollen)—Ahmam (Zw.) 1—0; Biilek (Honig.)—Clarke (G.B hï—Vt; Mititelu (Roem.)Matanovuc (Zd SI.) 10; a (Finland)Kozma (Tsj Barcza (Hong.)Popov algobr. De stand na vier ronden: 1. Bertok 3 punten; 2. Mitotelu, Clarke, Ujtelky. Bi- n Troeger allen 2% pnt; 7. Van Schel- tonga en Barcza, beiden 2 punten plus 1 jflgebroken partij; 9. Matanovic 2 pnt; 10. Prameehuber 1 'j pnt plus 1 afgebr. par tij; 11. Raissa, Kozma en Golz allen 1V4 pnt; 14. Popov 1 pnt plus 1 afgebr. partij; 15. Kostro 1 pnt; 16. Aihman \4 pnt. Nalatenschap van „blonde Dolly" In de binnenkort te houden vergadering van de provinciale staten va<n Noord- holland zal een voonat el van gedeputeer de Staten aan de orde komen latenschap van mevrouw S, A. N. (bekend „blonde Dolly") uit Den Haag, die op 31, oktober 1959 is vermoord, voor d» provincie NoondttioMand ten behoeve vaa hot provinciaal ziekenhuis nabij Sant poort te aanvaarden onde rhet voorrecht boedelbeschrijving. In haar testament 3 juni 1958 heeft zij bopaa'ld dat de helft van haar nalatenschap ten goede zad komen van het provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort en de andere helft •erenig-.ng Het Nederlands Kanker- instituut te Amsterdam. Aan do erfstel ling heeft de enflaaster nadrukkelijk het verzoek venbonden dat de arfgenamen haar moeder, dde in het provinciaal zie- uos nabij Santpoort wordt verploegd, de best mogelijke verzorging zullen geven n haar bijzondere wensen te dien aa ien, indien mogelijk zullen anwiilddgen. De Verenigde Arabische Republiek heeft tot 15 augustus de inschrijving ge opend voor het zoeken van olie op 300 000 vierkante kilometer in de westelijke woestijn, waarbij de regering 50 pet. winstaandeel krijgt voor het geval zij deelneemt, en meer'als zij niet deelneemt. Voorts behoeft er in 10 Jaar geen explo- •atoevergoediimg te worden betaald >r 7 jaar vrijste lilting van belestor douanerechten. De royalties bedragen de :e 10 jaar 15 pet.( daarna 25 pet. Meer dan 50 maatschappijen tonon belangstel ling, Amerikaanse, Duitse, Italiaanse, Belgische, Britse en Japanse Maatschappijnieuws Kali Telepak: Baten uit effecten nus rentelasten ƒ77.322 (vorig jaar 74.886); administratiekosten 23.205 (28.747); overschot ad 54.117 (46.140) wordt gereserveerd tegen deelnemingsri sico's; dividend wordt weer overgesla gen- verlies in Nederland van Indone siscne dochter over 1958 107.631, ovei 1959 9294, wordt toegevoegd aan oude verliessaldi, die eind 1959 151.553 be dragen; Nederlandse belastingaanslagen ten aanzien van deze dochter nog niet geregeld; N.V. heeft aanmerkelijk be' lang in Holland Tanganyika Company. Belangstelling voor KLM bij voetballers Bijna 200 Europese topvoetbalier» en hun begeleiders zullen in mei en juli met twee KLM chartervluchten en op de geregelde diensten van de maatschappij van Europa naar New York vliegen om deel te nemen aan het internationale toer nooi, dat daar van 25 tot 25 juli wordt gehouden. De eerste chartervlucht is vastgesteld op 23 mei. Dan worden o.m. de spelers van de Duitse club Bayern München, de Schotse vereniging Kilmarnock en een Ierse club vervoerd. Vrijdag 1 juli volgt de tweede chartervlucht waarvoor Samj> doria (Italië), Rapid (Oostenrijk), Rode Ster (Zd-Slavie) en Sporting Club (Por tugal) hebben geboekt. De overige teams die deelnemen aan dit int. toernooi zullen, met uitzondering van de Engelsen en Braziliaanse ploegen, per KLM-lijnmachine de tocht naar New York maken. Al deze teams zullen per chartervliegtuig naar Europa terugkeren Met dit toestel maakt ook Burnley, de Engelse kampioen, de terugreis. Reorganisatie van bedrijf De N.V. Verenigde Aannemersbedrijven v/h Zwolsman boekte over 1959 f 1.6 (vo rig jaar 1,58) miljoen winst en declareert eranderd 7% dividend, gereserveerd wordt voor werken en deelnemingen f 500.000 400.000) en voor belasting f 264.000 (155.000). Het aantal nienwe or ders is bevredigend. De gevolgen van de bouwstaking zijn nog niet geheel te over- In het buitenland wordt de intematio- ale concurrentie steéds scherper, waarbij Nederlander ten aanzien van krediet- mogelijkheden en kredietverzekering in het nadeel is. Nu het nieuwe hoofdkantoor te 's-Gra- venhage eind I960 gereed zal zijn, is een •ijziging mogelijk van de niet-bevredi- gende structuur. Op 9 juni zal aan aan deelhouders worden voorgesteld 't gehele financiële en technische beleid in handen te geven van de N.V., wier haam ge wij- :igd wordt in Intervam N.V., zodat de N.V Industriële-en Aannemingsmij. VAM niet langer de centrale werkmaatschappij zal zijn. Voorgesteld zal worden ir. A. Berg en ir. B. W. te Kronnie te benoemen tot directeuren van de Inter- Het werk van de Albam is beëindigd en .ergedragen aan de N.V. Bouwbedrijf Brabant-Oost. In het binnenland is f 72 min aan ieuwe opdrachten verkregen, het totaal der onderhanden werken is f 140 min., f 58 min. verwerkt, o.a. 489 wo ningen te Amsterdam, 1014 Rotterdam, 912 Utrecht (industriële bouw, waarvoor fabriek van bouwelementen wordt gebouwd), 384 woningen en 81 flats te Eindhoven." een winkelcentrum te 's-Gra- nenhage, bestaande uit een warenhuis met lupermarket, 92 flats, 37 garages. 6 win kels, die nagenoeg verkocht zijn. het hoofdgebouw der Technische Hogeschool Eindhoven, kantoren, een centrale en de pier te Scheveningen. Aangekocht wer den de gronden in het uitbreidingsplan Duinzigt, die bouwrijp worden verkocht. De nieuwe opdrachten in het buitenland zijn f 6,4 min., de onder handen werken f 52 min., waarvan f 36 min. verwerkt. Het totaal der onderhanden werken is f 192 (145) min. Over de buitenlandse re sultaten is men niet voldaan. Een poging België vaste voet te krijgen is nog niet geslaagd. Het kapitaal is verworven van de S.p.A. Fratelli Damiolo te Milaan, die de meerderheid heeft verworven in de Societa Italiana Lavori di Bonifica E Idraulica te Rome. Pakistan en Nieuw- Guinea waren bevredigend, Columbia «telde te leur, het kantoor in Suriname is tijdelijk gesloten wegens gebrek aan opdrachten. De vlottende activa waren f 11,9 (11) min., de korte schulden f 6.67 (5,77) min., reemde vermogen f 3,7 (3.9) min., vermogen en voorzieningen f 19,4 (19) min. Bankschuld was er bijna niet en de schuld aan de Herstelbank werd met f 200.000 tot f 700.000 verminderd. De grote liquiditeit is niet overbodig wegens de grote investeringen in 1960. Op de gecombineerde winst- en verlies rekening was o.a. het exploitatieresultaat f 5,27 (4,79) min., afschrijvingen f 3,51 (2,87) min., interest f 301.500 91.500). Faillissementen De Nederlandsche Handel-Mij. had gunstig 1959 en declareert 12^ (vorig jaar 10)% dividend. De rentebaten meerderden tot f49.4 (46.2) miljoen, dank zij gestegen krediefvraag tingen in het buitenland, en provisie tot f 29.2 26.6) min. Daar de rentever- houdingen ongewoon waren en de hoog conjunctuur in effectenzaken niet aanhouden, terwijl lonen stijgen, zal 1959 sen topjaar blijken. De winst der buiten kantoren was vrijwel gelijk aan die van 1958. Het bankbedrijf in Indonesië ging normaal voort. Van de ondernemingen werd niets vernomen. Voor 1960 zijn de verwachtingen goed, doch een aantal vestigingen bevindt zich in gebieden, waar de ontwikkeling niet zo gelijkmatig zal zijn als ln Nederland. Np f 1 1 min afschrijving en f914 min, overdracht aan de bijzondere reserve onder crediteuren is de zuivere winst (10.3 (8.2) min. De N.H.M. zal voor 50% deelnemen in de op te richten Banco Tornquist S.A Buenos Aires. De Indonesische geldsanering heeft niet voorkomen, dat de geldhoevcelheid toenam. De produktie is niet tocge- »n. Slechts enkele produkten, zoals koffie, hadden een grotere oogst. De daalde, doch de uitvoer steeg. De Inflatoire ontwikkeling zal nog lang aanhouden. De feiten hebben de mening gelogen straft. dat een straf geleide-economie het winnen van een vrije huishouding, gezien de welvaart van West-Europa. Er zijn mlnder-ontwikkelde landen, die te snel de achterstand willen inhalen. Dit kan gevaarlijk zijn als de beloften niet waar gemaakt worden, want dan komt het communisme zich als bereddc- aandlenen. De leiders moeten ma tiging betrachten, wil er niet in plaats van welvaart grotere armoede en ellen de komen, Na de recessie lijkt een periode van groei te zijn aangebroken, doch onge lijkmatig. Het beheer van de staatsfi nanciën in Amerika wekt ongerustheid. Er hangt daar een zeer groot bedrag aan semi-liquiditeiten boven dc economie. Het conjunctureel herstel heeft zich van de industrie- naar dc grondstof- landen overgeplant. Het zou voor Nederland voordeliger zijn de steun aan ontwikkelingslanden op wederkerige basis niet geheel te waarlozen, bijvoorbeeld op de wijze de Amerikaanse en Duitse investerings garanties. Nederland zou zich ten aanzien va bestedingen zelfbeperking, ook ten zien van de overheidsuitgaven moeten opleggen. De directie is niet overtuigd, dat het differentiële loonbeleid een veel gunsti ger resultaat heeff gehad dan de alge mene loonronden. Werkgevers en werknemers dienen he streven der overheid naar prijsstabilisa- tie te steunen. Het vraagstuk van kre dietverzekering vraagt dringend om een oplossing. De bank zal de persoonlijke leningen uitbreiden, aldus het verslag. Industrleele Mij. Zulphen: Na daling kwam pas ln zomermaanden herstel; ex ploitatiesaldo f 690 224 (vorig Jaar 844 449); interestbaten f 43.980 (53 275); afschrij vingen f 199 701 (197.535); winst f 502.107 (661.930); reeds voorgesteld dividend 20 tarvem 5*1» uit divldervdreserve belastlngreeervering f 169 943 (254.937); al gemene reserve wordt met f 85.000 (100 000) vergroot tot f 1.53 min.; orderportefeuille eind 1959 150». hoger en deze stijgt m r alle afdelingen voldoende op drachten; uitrusting van nieuwe fabriek zal investeringen uit eigen middelen ver gen; uitspraak over i960 nog onmogelijk. Zwanenberg-OrganonStatutenwijzi ging goedgekeurd; hierbij wordt kapitaal rhoogd van f 30 miljoen tot f 75 min. zaak Rensclwei Gobr. d Nwe Ki Lijsterbeslaan 16. Winschoten ■k. cur mr H J Brouwer ik Ac Zn (zand. grint, e d 1«6. O Pekela, Dividend Lijm en Gelatine De N.V. Lijm- en Gelatinefabriek Delft :al aan aandeelhouders over 1959 10 (vorig jaar 10)% dividend voorstellen en f 10 per rostantbewijs. Academische examens DELFT. 7 mei Geslaafd voor ka ektrotechnisch Ingenieur: H van den B roningen; J H J Boekema, Eindhoven: reet St.enwijkerwold; M Burggraaf. P rdam: W Dik, Gouda; J P Eoftens, Rijs- l L F Kre-is '»-Gravenhage: Haarlem: P van Oostorhoudt, Rotterdam. P J H de Pree, Veenendaal: A A van Rede. Delft; J T R Schreuder. Haarlem: J H H Teumssen. De Bilt; HAT Timmer». Kaste - heu.-el; A A Ulttenbroek. Bus»um: A J A Vermits. Den Haag: P J Wameteker. Leid- schendam. PALM van de Wiel. Breda Wijk. Groningen: F Zandvelri. >c!I, pelft; P S J Bloemen- l Blommendanl (met lof), Cramer. Voorschoten: G B GroennendUk Gouda; M W de Groote. Rijswijk (Z H P H C M Heisper. Helmond: W M C van den Heuve Delft: A F J M Hoevenaar, Breda: J Hoogcvoen. Brommen; V E S tvalo. Eindhoven: J E Joosten. Haarlem F J Kramer. Amsterdam; Lie Han Slnr Delft: P W Marl». Scheveningen; R H vnn Eindhoven: L Mohacsi Den Haag Nel is sen. Voorburg: Ohg Kian Kl<\ Am«terdatn: ong LIan Pleeni. Amsterdam. A Schouten. Gouda; W Slijper, Rotterdam V H M M Smulders (met lof). Eindhoven; Sobana Sul_ Rijswijk (Z H - K van der Valk. Hilversui... Steenwijk: J Vessour, Zaandijk. •taalkundag lngondeur: Delft; Tanvi n A T Th o eng. Amsterdam. VerdenlUR,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9