jm... Schuman erevoorzitter van Europees parlement OOSTENRIJK T oerwagenrally e naar Vlasakkers ffricsrh jpagblafi maastrichts Romme voor waardevast ambtelijk pensioen Liefde kent geen grenzen Mierenorganisatie Herdenking gevallenen op erebegraafplaats aspibin ANTI-BRITSE ACTIE NOORD-RHODESIË CHRISTCLIIR NATIONAAl OAGBLAD gramma op Bevrijdingsdag uit pro test tegen het afkeuren van drie „schunnige" liedjes: Het is begrijpelijk, dat een groot aantal mensen, die des morgens als ze op reis gaan, beginnen met De Telegraaf te kopen, reeds over deze zaken zijn ingelicht. Maar dan zo, dat de „artiesten" gelijk krijgen en dc N.R.U. en de N.T.S. het moeten ontgel den. En er zyn meer sensationele kranten en hun kopbladen, ook al heet het kopblad „christelijk", die duidelijk laten merken, dat zjj vreugde hebben in deze rel. Maar de radio- en televisieleiding zullen geen stap wijken. Deze artiesten, die zich dat als zjj voor een hoog honorarium voor ons volk optreden, tegenover dat volk ten minste hun fatsoen moeten kunnen bewaren en niet met schunnigheidjes moeten aan komen. Niet het recht hebben, om met een verwaand gezicht te zeggen: wy verachten diep, dat we u iets presenterei de nachtkrc wordt, i De strijd, di belangrijk. En van veel groti dan sommigen menen. Want het gaat dc vraag, of dc artiesten zullen uitmaken, wat voor ons volk geschikt is, of dat de besturen en de programmaleiding daarvoor een eigen niet overdraagbare verantwoor delijkheid dragen. Er is nog meer aan de orde. De brutali teit van deze artiesten wordt mede veroor zaakt, doordat zjj er van overtuigd zjjn, dat er binnenkort commerciële televisie komt En dan zjjn zjj tegen honorarium daarvoor beschikbaar. En dan zullen zjj, onder ac- clamatien van De Telegraaf en de andere Otembladen zich écht als artiesten kunnen uitleven. Hun ongeduld heeft hen lastig gemaakt. JeVolL*L ranl i overeaan >1 op Kie n, wij niet duur, is de van het r.k geestdriftig: beperkte vlieg- Wjj moeten niet de Nederlandse defen- sie te veel afbreken of minstens in ernstig gevaar brengen door een nutteloze uitzen ding. Daarom zien wjj wel het nut in het zenden van Avengers, eventueel de Karei Doorman en begeleidende en beschermende onderzeebootjagers en zeker van landmacht eenheden. Het meezenden van lichte vlieg tuigen en helikopters van de landmacht zou zelfs ook aanbevelenswaardig zjjn voor ver kenning en het onderhouden van contact tussen de posten langs de kust. Het zenden van Hunters, waarvoor slechts één vlieg- veld en geen radar beschikbaar is, menen wjj echter ten sterkste te moeten afraden, zowel omdat zjj geen werkelijke versterking van de defensie van Nieuw-Guinea beteke nen, doch ook de luchtmaclitopbouw in Ne derland volledig ondermijnen. Wjj achten dc plannen voor dc defensie van Nieuw-Guinea dan ook beslist niet ge heel zinvol. Fabriek in Tilburg ingestort Door tot nu toe onbekende oorzaak is het drie jaar oude fabrieksgebouw van s Beton- en Tegelfabriek aan kanaaldijk te Tilburg inge- Van Geel' de Lo' De schade bedraagt minstens 50.000. Bij de instorting is een aantal machines ernstig beschadig. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor, omdat de instorting gebeurde na I het vertrek van het personeel. De arbeidsinspectie stelt een nader onderzoek in. Directe verkiezingen betrekken ook de gewone man bij een wording Dal is goed uitgebalanceerd Hetzelfde mag gezegd worden van Maastrichts aardewerk,zoals het wordt vervaardigd in dc fabrieken van de n.v. Koninklijke Sphinx -Céramique. Zuiver uitgebalanceerde producten, zowel wat model, decor, kleur als kwaliteit betreft. Het is de trots van de moderne vrouw, een feest op tafel, een genot in het gebruik, want: AARDEWERK is waardewerk Het parlement van de drie Euro pese gemeenschappen (EEG, Eura tom en EGKS) heeft dinsdag aan het begin van zijn mei-zitting Ro bert Schuman, die tien jaar geleden als minister van buitenlandse zaken van Frankrijk de stoot gaf tot de oprichting van de EGKS, gehuldigd en hem wegens zijn Europese diensten tot erevoorzitter benoemd. Tijdens een korte plechtigheid ter her denking van zijn verklaring van 9 me: 1950 hebben de Duitser Furler, voorzit ter van het Europese parlement, d? Duitser Birkelbach, voorzitter van dt socialistische fractie, de Fransman Fau- re. namens de liberalen, de Fransman Poher. voorzitter van de christen-demo cratische fractie, en de Italiaan Mal- vestiti, voorzitter van de Hoge Autori teit der EGKS Schuman toegesproken. Schuman zelf beloofde daarna, in een bewogen dankwoord, dat hij de rest van zijn leven zal wijden aan het werk, waarvan het Europese parlement zijn persoon dinsdag de tiende verji dag herdacht. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat de eer die het parlement hem bewees, meer gericht was tot de man van de verklaring van 9 mei 1950, dan tot de oud-voorzitter van het Euro pese parlement. Hij wilde in de hulde ook de vroegere Italiaanse premier Al- cide de Gasperi en de Belg Paul Hen ri Spaak, de huidige secretaris-generaal van de Nato, betrekken. De mensen gaan, doch de instellingen blijven, zo zei hij. In de institutionele orde, die in het leven is geroepen, moet het Euro pese parlement de gevoelens vertolken van het publiek, welks actieve en voort durende medewerking steeds meer no dig is. De publieke opinie zal de re geringen en de Europese executieven duidelijk moeten maken, dat de Euro pese gedachte van een levende realiteit De voorzitter van de Tweede- Kamerfractie der'K.V.P., prof. mr. C. P. M. Romme, heeft gis teravond in een radiocauserie gepleit voor een herziening van de regeling betreffende de kor ting van ambtenarenpensioenen in verband met de a.o.w. Hoewel prof. Romme niet vooruit wilde lopen op het overleg tussen rege ring en ambtenarenorganisaties, wilde hij toch enkele middelen noemen om tot een betere rege ling te komen. Het waardevast maken van het amb telijk pensioen scheen hem een metho de toe die het meest in de lijn zou liggen van de ambtelijke positie. Men is dan verzekerd van een pensioen, dat steeds in een redelijke verhouding blijft tot de geldende ambtelijke sala rissen. Wordt het ambtelijk pensioen w Een 16-jarig meisje stond de vorige week in Oost-Berlijn iterecht voor een deviezendelict. De rechter achtte haar schuldig en gaf bevel haar naar opvoedingsgesticht voor meisjes te stu ren, waar zij tot haar achttiende had moeten blijven. Op de zitting was ook haar 22-jarige 'erloofde, een West-Berlijner aariwezig Nadat het vonnis was geveld, bood hij de bewaker van het meisje aan hem en zijn gevangene naar de gevangenis te rug te rijden. De bewaker ging hierop in en het drietal stapte in de wagen. Met volle vaart ging het toen langs de Oostduilse grenspost naar West-Berlijn. De verbouwereerde bewaker moest allleen naar Oost-Berlijn terugkeren. 292) De parasol- of bladsnii-mier, die ongeveer de grootte heeft van onze rode bosmier, komt voor in de hete streken van Amerika, waar zy bekend staat als Sauba- en Coushie- mier. In kolonnes van soms wel tien tallen meters lengte marcheren deze mieren, begeleid door soldaten, door de tropische wouden, waarzij in de boomkruinen stukken blad uitsnijden en verzamelen. Vaak zijn deze stukken viermaal zo groot als de dieren zelf. Met deze buit beladen trekken zij naar het nest, waar de bladstukjes in speciale kamers worden onder gebracht en bewerkt. Het bladmate riaal wordt met de kaken enige malen fijngesneden en gekneed, waarna van deze massa een kweekbed wordt ge maakt, dat nergens tegen de wanden van de kamers mag grew :zlen dc bedden kanten bereikbaar moeten zijn. Op dit kweekbed wordt een schimmel gekweekt die veel eiwit bevat en daar om tot voedsel van de leden van de mierenstaai strekt, in het bijzonder Het is verleidelijk hier aan toeval te denken en te overwegen, dat de enige taak van de mier eigenlijk be nt in het aanslepen van ba erer> die tot rotting overgaan, waardoor een toevallig in die streken voor komende schimmel daarop kan ge dijen. En omdat die schimmel toe vallig veel eiwit bevat, zouden de mieren van de nood een deugd ma ken en de schimmel consumeren. Van toeval blijkt echter geen sprake te zjjn, wél van een doelbewuste organisatie, waaraan het instinct van de mieren onderworpen is. Immers, TUCI1 IS HET ZO! omdat de mierenstaat geheel op het eiwit van bedoelde schimmel is aan gewezen, heeft de koningin in haar bek een speciale holte, waarin zij een bolletje van deze schimmelcultuur ter grootte van een halve millimeter bij de stichting van de nieuwe staat meebrengt. Van bet „pootgoed" is men daarom bjj de aanvang reeds ver zekerd! Dit stekje wordt in het nieuwe nest op een speciale wijze verzorgd, zodat het tot een grotere hoeveelheid kan uitgroeien. Hiervan wordt een deel op het kweekbed uit gezet, waar het tot een ware schim- meltuin voortwoekert. Soms heeft een dergelijke tuin een omvang van 5 a 6 meter en is dan 1 m hoog. Met de verzorging van deze schim- meltuincn zjjn spe ciale werksters be last. Zij snoeien en wieden, zodat zich geen andere schim mels kunnen ont wikkelen; ook zor gen zij er voor, dat de schimmel niet te ver gaat woeke ren, ter voorkoming waarvan zij ongeschikt geworden stukjes blad verwijderen en door andere vervangen. Aparte gangen die naar de kweekkamers leiden zorgen bovendien voor toevoer van lucht, zodat temperatuur en vochtigheids graad in de kweekkamers geregeld kunnen worden. Wie na dit alles nóg aan toeval zou denken en er zjjn zulke! dient te weten, dat het kweken van deze schimmel, met haar eiwitrijke, knots- vormige knopjes, aan de mens nog niet is gelukt. En weet u wat ook niet lukt? Een kurken bal met een straal van 1 meter op te tillen. Het zou zelfs de wereld kampioen gewichtheffen niet lukken! devast. dan zou dit voor de ambtenaar een geheel aparte regeling meebrengen, afwijkend van die van de particulier, die wel een stukje waardevast pensioen heeft in de a.o.w., maar wiens ver dere pensioenrechten (voorzover hij ze al heeft) niet of nauwelijks waarde vast zijn te maken. Prof. Romme erkende het bezwaar dat ambtenaren tegen de waardevast- heia van het pensioen hebben, nl. dat het kunstmiddel is, dat verslappend kan werken op het tegengaan van geldontwaarding langs de natuurlijke weg. Daar staat volgens de K.V.P.-leider echter tegenover dat de waardevast heid \an pensioenen uit 's rijks schat kist de profijtelijke kant beperkt, die er voor de staat als onze grootste de biteur op lange termijn aan geld ontwaarding vastzit. Prof. Romme noemde nog een twee de mogelijkheid. Men zou, zo zei hij, aan het totale jaarlijkse pensioen een grens kunnen stellen van 70 of 80 pet. van wat de collega in functie jaar lijks verdient. Daarnaast zou men, voorzover er dan nog een verschil blijft bestaan tussen het bedrag van het vol le pensioen (incl. a.o.w.) en gekorte pensioenbedrag, dit verschil kunnen ka pitaliseren en dit kapitaaltje als som ineens aan de gepensioneerde kunnen uitkeren. Dc KV.P.-leider besloot zjjn radio- speech met de opmerking dat er in de voortschrijdende veranderende omstan digheden een weg gevonden moet wor den, waardoor de ambtenaar verzekerd is van een redelijk pensioen en niet achterop komt in vergelijking met an deren. SU is, die uiteindelijk onvermijdelijk zal voor de welvaart van allen en de de, aidus Schuman. VERKIEZINGEN Na de huldiging hebben de Italiaanse voorzitter van de politieke commissie, Battista, en de Belg Dehousse, voorzit ter van een speciale werkgroep voor directe Europese verkiezingen van het Europese parlement, een ontwerpcon- ventie voor een verkiezingsregeling bij het parlement ingeleid. Dehousse verwachtte van directe verkiezingen vooral een heilzame psychologische schok, die de volken van de zes gemeenschapslanden meer Europees bewustzijn zou bij' brengen. Europa is ondanks alle ver dragen en instellingen nog een broos geheel en de steun van het grote publiek kan node gemist worden, zei hij. Tot nu toe zijn de EEG, EGKS en Euratom vrijwel uitslui tend het terrein van enige honder den specialisten, politici en ambte naren. Het is hoog tijd, dat de be volking meer bij de Europese zaak betrokken wordt. Amsterdam verwijdert waterleidingbuis uit Ringdijk Het mogelijke risico van een dijk doorbraak als gevolg van de aanwezig heid van een waterleidingbuis in wa- terkerende dijken willen B. en W. van Amsterdam vermijden en daarom stelt het College de raad voor, een deel de waterleidingbuis in de Ringdijk de Watergraafsmeerpolder langs de Weespertrekvaart te verwijderen door een leiding, die meer landinwaarts zal komen. Voor de uitvoering van deze werkzaamheden vragen B. en W. krediet van 1,2 miljoen gulden. Zoals Indertijd gemeld, was volgens prof. J. P. Thijsse een buisbreuk var de waterleiding in de dijk langs zijka naal H oorzaak van de dijkdoorbraak gevolg waarvan Tuindorp-Oostzaan overstroomde. Deze deskundige heeft in een rapport, dat hij uitbracht aar ofifcler van justitie, gewezen op het ge- van waterleidingen in de dijken. Het tweejarig jongetje F. E. Wienbeld te Wijhe is gistermorgen, nadat hij het rooster had weggetrokken, in een zink- putje achter het ouderlijk huis aan de Willem de Zwijgerlaan gevallen en door verstikking om het leven gekomen. (Advertentie) Speelgoed dat aardig tikt is goed voor de kinderkamer. Maar u bent uitsluitend gediend met een absoluut betrouwbaar advies van een betrouwbaar vakman... uw eigen horlogerl PRISMA het goede Anker-horloge ELDORADO VAN VAKANTIEVREUGDE Stilte en schoonheid, vreugde en folklore, bergen, bossen en meren, muziek en schouw burg, sport en spel, historie en humorU vindt het alles in OOSTENRIJK, het ideale va kantieland. Haar gastvrijheid en gastro nomie worden geroemd. Haar comfortabele hotels en heer lijke campings staan voor U open. Ga naar OOSTENRIJK, het dorado van vakantievreugd. Informaties bij alle erkende reisbureaus en het OOSTENRIJKS TOERISTEN- VERKEERS-BUREAU Rokin 16 - Amsterdam Telefoon: 020-.62188 Twintig jaar na Duitse inval De burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, heeft giste- op de erebegraafplaats in Overveen de herdenkingsrede uit gesproken tijdens de jaarlijkse 10 mei-herdenking van de Nederland se vereniging van ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd. Pas toen de Duitsers met acties te gen de Joden begonnen, aldus de bur gemeester, begon ons volk, althans een deel er van, wakker te worden. Het ge weten ging werken en men kwam in nerlijk in opstand. Het kwam zelden voor, dat iemand, die eenmaal bij de zaken van het verzet betrokken was zich terugtrok. Dit was naar zijn overtuiging een van de belangrijkste facetten van het ver zet: liet vrijwillig toetreden op grond van dc diepe overtuiging, dat men iets moest doen. Wanneer wij dan ook vandaag bijeen zijn om te herdenken, aldus mr. Van Hall. degenen, die de bevrijding niet mochten beleven, dan is het dit, wat we niet mogen vergeten. We herdenken hier nu onze vrienden, die voor Nederland meer betekend heb ben dan menig officiële figuur die we in onze geschiedenisboekjes kunnen aan- De rede van mr. Van Hall werd om lijst met declamatie van mevrouw En- ny Mols-de Leeuwe en met koraalmu- ziek door het korps van de Haarlemse muziekkapel. Later op de middag volgde op de ere begraafplaats een kranslegging. De plechtigheid werd door ruim 500 leden van de Expoge en nabestaanden bijgewoond. (Van onze verkeersredacteur) Een bijzonder geslaagde dag had gisteren wederom de K.N.V.T.O., die haar negende Toerwagen Ral- lye organiseerde. Een veertigtal busondernemers, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Transport-Onderne mers, was met volbeladen bussen naar de Vlasakkers bij Amers foort getogen om elkaar in een vaardigheids- en oriëntatierit op vriendschappelijke wijze te be kampen. De Vlasakkers, die als oefenterreinen voor het tankwapen worden gebruikt en onderdeel zijn van de Leusderheide, waren door de Inspecteur van de Cavalerie, de kolonel J. R. Schoemaker, gedu rende een middag uitgeleend een initiatief, dat, gezien de schaar ste aan recreatiegebied, zeker na volging verdient. stond min of meer in het teken oriëntatie en niet te vergeten het vraag- en antwoordspel. Door middel van foto's moesten drie controleposten worden herkend, terwijl de algemene ontwikkeling van de passagiers r op de proef werd gesteld. Op het parcours zelf zullen maar nig strafpunten zijn uitgedeeld. De troleposten waren vrij gemakkelijk te vinden en de gemiddelde snelheid was laag gehouden, dat elke buschauf feur ver voor zijn tijd bij de finish arri veerde. VRAGEN Moeilijker echter was de beantwoor ding van de series getrapte vragen, die steeds'weer naar de reeds lang verge ten schoolbanken terugvoerden. Goed, het was Johan Willem Friso, die lang geleden jammerlijk bij de Moerdijk verdronk, maar waar staat de hoogste kerktoren van Europa en wanneer werd het laatste gat in de Afsluitdijk gedicht? Dat de eerste vraag met Ulm beant woord moest worden en de tweede met 1932, komt nu eenmaal niet waaien! Zelf zaten we b.v. in een bus. die ergens onder Woudenberg voor een lagere school stilhield om via een onder wijzer zekerheid over de juistheid vai dat jaartal te krijgen. De klassementsproeven rijvaar- digheidsproeven is eigenlijk een beter woord waren voor de bakbeesten, die bussen nu eenmaal zijn, niet licht. Men moest met het rechtervoorwiel het buitenste van vier, dicht naast el kaar geplaatste paaltjes omver rijden. Men moest tussen vederlichte kegeltjes doordraaien en er was een „slalom", die de besturende armen het uiterste vergde. Over de betonbanen van het tankclr- olt was ten laatste nog een soort dwaaltuin aangelegd, waar vele. zo niet alle bestuurders tientallen strafpunten in uitgedeeld kregen. De prijsuitreiking werd opgevrolijkt door enkele in voor oorlogs gala gestoken rode en blauwe huzaren, door de bekende postkoets van Van Gend Loos en door twee helikop ters, die overigens de paarden de stui pen op het lijf joegen Eén huzaar werd er zelfs door van zijn ros gewor- dat er teugelloos en in wilde galop Advertentie werkt snel /M en veilig! \jl ook de Zeeuwse dansgroep „Kasporgo" blies op eigen wijze een schone partij. RECREATIE Misschien heeft deze negende toer wagen rallye aangetoond, dat het he lemaal niet zo dwaas zou zijn de vlasakkers, die een oppervlakte van ruim vijfhonderd hectaren hebben en die, na te zijn stukgereden zijn her- beplant de oefenende tanks mogen thans niet meer buiten het betonnen circuit komen gedurende de week ends voor het publiek open te stellen. Misschien zijn er ook meerdere mili taire oefenterreinen in Nederland, die voor periodieke openstelling in aan merking komen, ten einde het zo schaarse recreatie areaal in ons land te vergroten. De ereprijs, een door prins Bernhard beschikbaar gestelde zilveren medaille en de eerste prijs gingen naar „De Ci ty te Eindhoven (chauffeurs- W v d Vleut en J. v. Strien), P. J. v.' Beek „Luto te Den Haag kreeg de tweede prijs (chauffeurs: J. v. Beek en A. J. Kip), L.A.B.O. te Leeuwarden de derde (chauffeurs: G. v. d. Berg en O. Jens- ma), Zuid-Ooster autobusdiensten te Gennep de vierde (chauffeurs: J. H. v. Geffen en L. A. Schipperijn), Salland te Deventer de vijfde (chauffeurs: A. v. d. Stouwe en G. de Haan), Maarse en Kroon te Aalsmeer de zesde en zevende (chauffeurs resp. J. Kentrop en H. v d Heuvel en D. Los en W. G. Maarse jr.) terwijl de achtste prijs door „Eba- tours" te Beek (L.) in de wacht werd gesleept. Andere financiering vluchtelingenvervoer De Zwitserse delegatie op de twaalf de zitting van de raad van de intergou vernementele commissie voor Europese migratie te Napels heeft voorgesteld een vaste verdeling van de lasten van het vervoer van vluchtelingen in te voe ren, omdat men bij de financiering d™rS£,^kJl".r bii"a ,ie" "ul- Ook Besoeki trekt aanklacht in Als laatste van vier Nederlandse cul tuurmaatschappijen heeft ook de Be soeki tabak maatschappij nv in Am sterdam haar aanklacht tegen de Deutsch-Indonesische tabak handelsge- sellschaft GMBH. die in september '59 bij het gerechtshof te Bremen werd ingediend, ingetrokken. Het betreft hier, zo deelt de direc tie van Besoeki desgevraagd mede, de intrekking van de eis tot inbeslagne ming van 1495 in Bremen liggende pak ken tabak ter waarde van ca dm. 900.000. De drie andere Nederlandse on dernemingen de nv landbouw maat schappij Oud Djember in Deventer, de nv cultuur maatschappij Djelboek in Den Haag en de nv landbouw maat schappij Soekowono in Amsterdam hadden hun klachten inzake de verkoop van Indonesische tabak door de Duits- Indonesische maatschappij reeds eerder ingetrokken. Rechtsherstel voor sergeant-majoor De centrale raad van beroep te Utrecht deed gisteren uitspraak in de zaak van de sergeant-majoor L. B. te Zaandam, die rechtsherstel heeft ver zocht voor de door hem in militaire dienst ondervonden teleurstellingen, met name op het gebied van zijn promotie. De centrale raad verwierp de afwij zende beschikking van het ambtenaren gerecht d.d. ?t januari 1959 en bepaal de dat de data van de reeds aan B. verleende promoties vervroegd zullen worden. Zijn sergeants benoeming moet geacht worden te zijn ingegaan in 1946, zijn promotie tot sergeant le klasse in 1952 en die van sergeant-majoor met ingang van 1954. Aan deze alsnog ver leende bevordering zullen echter geen financiële aanspraken voor het verleden verbonden kunnen worden. Eisenhower wel naar Zuid-Korea President Eisenhower en zijn vrouw zullen op 22 juni van Tokio naar Seoel vliegen voor een bezoek van één dag aan Zuid-Korea, aldus is dinsdag te Washington bekendgemaakt. De presi dent brengt van 19 tot 23 juni een be zoek aan Japan. Na zijn aankomst op het vliegveld Ha- neda na zijn reis naar de Sowjetunie zal Eisenhower keizer Hirohiito en Kei- ïrin Nagako ontmoeten. KrnisTOOortfpnzzel Horizontaal: I. met innerlijke kracht, vliegtuigbestuurders, 12. deel van het jaar (afk.), 14. inhoudsmaat, 15. deel van de bijbel (afk.), 16. korte kous, 18. vis, 1§. duw, 20. schuivende ijsheuvel in de Poolzee, 22. deelteken op een klinker, 24. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 25. gewoon terecht (Ind.), 26. riviertje op de grens van Drente en Over., 28. snee, 29. boom. 30. boomloot, 32. laag schoven op de dorsvloer, 33. meisjesnaam, 34. ge ordende zeemacht, 36. scheikundig ele ment (afk.), 37. mannelijk beroep, 39. soort appel. stok met voettrede, 7. Europeaan, 8. voegwoord, 9. stad in NederL, 11. krijgskunde, 13. door elkaar. 15. rond zwervende herdersstammen. 17. kieskeu rig (gewestelijk). 19. bode aan een uni versiteit, 21. gewicht, 23. gemalin van de zeegod Aegir, 27. kweker, 28. duw, 31. werk van Ibsen, 34. huisdieren, 35. houten, doorboorde kraan, 37. gezien ontkenning de volgende den tekort komt. De Zwitsers stelden verdeling voor: twintig procent kening van de emigratielanden. dertig procent voor die van de immigratielan den. veertig procent voor Amerikaanse rekening en tien procent uit een ge meenschappelijk fonds. De afgevaardigden van Frankrijk, Brazilië. Columbië, Nieuw Zeeland, Ita lië. Nederland, België, Oostenrijk, Zwe den en Noorwegen hebben, hoewel zil het beginsel van het Zwitserse plan goedkeurden, voorbehoud gemaakt en verzocht om tijd voor bestudering van het voorstel tot november, raad opnieuw bijeenkomt. (afk. Lat.), 38. deel t (Fr. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. kroon, 4. tiran, 7. me ter, 9. naburig, 11. Aden, 13. soes, 15. sip, 16. met, 17. den, 18. alk, 20. esp, 22. keel, 24. rite, 25. gelaten, 28. tiras, 29. toros, 30. stier. Verticaal: 1. Klaas, 2. Oman, 3. neb, 4. ter, 5. iris, 6. noest, 8 tuimelaar, 9. nep. 10. gom. 12. dille. 14. eerst, 18. akant, 19. keg, 20. ein, 21. Peter, 23. Leto, 24. rest, 26. lis, 27. tas. Arrestaties na roerig weekeinde De politie van Noord-Rhodesia heeft dinsdag een groot aantal arres taties verricht in een negerdorp Na- nij Kitwe, nadat negers de Britse ko perslager Vivier en drie Afrikaanse arbeiders met stenen hadden beko geld. Dit gebeurde in de buurt van het dorp Buchi, nadat de auto Vivier in botsing was gekomen met sn negerin op een rijwiel. Het incident was het laatste in een reeks, die in het afgelopen weekeinde begon en waarbij negers blanken aan vielen. Het ergste geval deed zich zon dag jl. voor. toen een 39-jarige Britse vrouw met haar twee dochtertjes van twaalf jaar door dertig negers zine in de wagon werd gegoten, die vervolgens werd aangestoken. De vrouw wist zich met brandende kleren uit de auto te werken, waarop de ne gers haar met knuppels sloegen en de kleren van het lichaam rukten. De Engelse wist. met haar kinderen, struikgewas langs de kant van de weg te bereiken, waar zij later door een voorbijrijdende automobilist werd opge merkt en werd meegenomen. Zij werd in een ziekenhuis in Ndola opgenomen, waar zij dinsdag nog in levensgevaar verkeerde. Haar kinderen zijn thans buiten gevaar. MAATREGELEN De gouverneur van Noord-Rhodesië heeft dinsdag bepaald dat dc politic-re servisten in de westelijke provincie van Noord-Rhodesië. waar de kopermijnen zijn gelegen, zich onverwijld voor ac tieve dienst moeten melden Voorts zijn uit andere delen van Noord-Rhodesië extra-politie-eenheden naar het gebied van de kopermijn gezonden. In dit gebied was dinsdag, nadat de politie versterkt was. alles rustig. Een zestigtal negers zal zich voor de rechtbank van Ndola moeten verant woorden wegens veronachtzaming van het verbod tot het houden van verga deringen. Zij hadden zondag jl een on wettige bijeenkomst gehouden Dinsdag kwamen er twintig voor. die onder borgstelling voor een week op vrije voe ten werden gesteld. Daarna zal hun zaak worden behandeld. Politie verspreidde een honderdtal ne gers, die zich buiten het gebouw van de rechtbank hadden verzameld en leuzen riepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5