toiletzeep Traditie zet zieli vast in 3-oktoberprogramma Catena wijst anti-nazi expositie de deur Prof. dr. S. E. de Jongh kwart eeuw hoogleraar in Leiden Symposion over kwantitatieve methoden in farmacologie gisteren geopend NIEUWE LE1DSCHE COURANT WOENSDAG 11 MEI 1960 „Het domein van de vrouw ÜP DE gisteravond in De Doelen gehouden jaarvergadering van de 3-October Vereeniging ontbrak, het verrassende element van andere jaren: de inhoud van de optocht. In januari immers had men al op eer extra ledenvergadering besloten dit jaar een bedrijfsoptocht te houden on der een inmiddels gewijzigd motto. Het is „Het domein van de vrouw" ge worden. Omdat 3 oktober in 1960 op maandag valt, is de taptoe op zater dag 1 oktober, en de avond met Ex Animo moest zodoende ook een dag worden vervroegd. Het koor, waarschijnlijk met solistische medewerking van Aafje Heynis, zingt op de laatste septemberdag. Overigens heeft de traditie zich vastgezet in het feestprogramma: vrijwel alle punten zijn identiek met vorige jaren. De heer B. J. Huurman heeft bedankt als bestuurslid. De vacature M. de Mar- cas was nog niet vervuld. In hun plaats ■werden gekozen de heren D. Konings veld en J. P. Zwanenburg. .De bestuurs leden mr. J. Drijber, H. E. van der Heide Agenda voor Leiden Woensdag Pieterskerk, 7.308 uur n.m.: Avond stilte. Oegstgeest, Raadshuis, 7.30 uur: Raadsvergadering over grenswijziging. Donderdag Aqtonius clubhuis, 8 uur: Feest tien jarig bestaan clubhuizen De Jeugdhaven Rehoboth, 8 uur: Veron, G. J. C. Donk over tra-neistoren voor hoge frequenties. Hal station, 9 uur: Vertrek dagexcur- tie K. en O. naar Amsterdam. Salonboot Ursula, Utrechtse Veer 912 en 24.30 uur: tbc-onderzoek Vrijdag Academie, 4.15 uur: Ambtsaanvaarding prof. A. Quispel, faculteit der wis- en natuurkunde. Pieterskerk, 7.167 45 uur: Avondge bed. Uemomstna-ntse kerk, Hoaglamdsekerk- gracht 44 7.30 uur: Concert ensemble Musöca da Chdesa. Salonboot Ursula, Utrechtse Veer 24 30 en 7—9-30 uur n.m. tbc-onderzoek Zaterdag Zaal van Mekel, Hogewoerd 87, 8 uur: Feestavond Leidse clubhuizen voor jeugd 16—23 jaar. Rijksmuseum van Oudheden, 3 uur: Opening tentoonstelling Huis en huis raad in de Griekse en Romeinse oudheid. De Burcht, 8 uur: Feest vijftigjarig bestaan Leidsch Harmoniegezelschap De Post; ontspanningszaal Postkantoor, in gang Boommarkt, 35 uur: receptie. Spanjaardsbrug, 2 uur: Ned. Chr. Reis Vereniging, vertrek fietstocht naar Leiderdorp, Touwiabriek, 8 uur: Feest De Sleutelbloem met o.m. mode- Zondag Oegstgeest, Groene Kerkje, 2.30 uur: herdenkingssamenkomst met kransleg ging op de graven; spreker ds. A. P. de Haas te Den Haag. Apotheken Geopend apotheek Doeaa,- Doezastreat 31, telef. 21313, apotheek Haven, Haven 18, telef. 20085. Films Casino (2.30, 7 en 915 uur): Carmen Jones (18 jaar). Lido (2 30, 7 en 9.15 uur): De witte duivel (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Fanfan la Tulipe (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Dodende Lief de (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): The ladykillers (14 jaar). Trianonf 2.30, 7 en 9.15 uur): Hunde wollt Ihr ewig leben (18 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw, gouaches Johan van den Berg en illustrators Ecole de Paris (tot 29 mei). Sociëteit Horus, Rapenburg 127, In naam van het onrecht. Musea, instituten, leeszalen e.d. JeugdtoibLitheek. leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Twee Leidenaars ernstig gewond Vanochtend omstreeks half acht remde de 52-jarige bromfietser C. Faas, wonend! aan de Maresingel, toen hij van de Heren singel in de richting Schrijversbrug reed, te snel af doordat hij blijkbaar schrok van een motorrijder, die van de Zijlpoort naar de Lage Rijndijk reëd. Hij sloeg over de kop en liep een schedelbasisfractuur op. Omstreeks kwart over vijf gistermiddag liep de 52-jarige mevr. Brussee-Betgen, wonend in de Grevenstraat. eenzelfde let sel op. Zij liep met haar fiets aan de hand uit de Hooglandse Kerksteeg over de Haarlemmerstraat naar de Lombardsteeg en werd aangereden door een bromfietser, De 11-jarige Johanna Schelvis, wonend in de Joh. Verhulststraat, die gisteroch tend op de stang van de fiets van een buurjongen meereed, kwam in de Frede- rik van Eedenlaan te vallen toen de fiets een steen raakte Het meisje liep een her senschudding op Brand bij nieuwbouw in diaconessen huis Gisteravond even over half 10 moest de brandweer uitrukken voor een brandje op het terrein, waar het nieuwe diacones- senhuis in aanbouw is. Door onbekende oorzaak waren de stutbalken van een stapel plafondverwarmingspiaten in brand geraakt. Met een nevelspuit was het vuur snel bedwongen. en H. E. Kruijt werden herkozen, e genoemde met algemene stemmen. Uit het financiële overzicht vai heer Laman bleek dat de vereniging 6377 leden telt, omgeslagen over de gezinnen dus een kwart van de bevolking voorzitter, mr. P. J. de Ruyte Wildt, noemde dit aantal niet aa hoge kant, maar toch zeker niet onguns tig. De zangavond van Ex Animo telde te weinig bezoekers, ondanks het spel van Theo Oloff. De rectores en directeuren van middel bare scholen is verzocht erop toe te zien dat zich geen herhaling voordoet van verleden jaar, toen de taptoe verstoord werd door het nozem-optreden var middelbare school. De rector van deze school heeft inmiddels zijn leerlingen verboden aan de taptoe deel te nemen. Verder staan op het 3-oktoberprogram ma de traditionele punten: optreden van het Leids Politiemuziekgezelschap, de uitdeling van haring en wittebrood, de kranslegging in het Van der Werffpark spel van het jeugdorkest De Burcht, de dienst in de Pieterskerk, de militai mars en défilé voor het stadhuis. Op het Levendaal wordt een wedstrijd rir ken op scooters gehouden, afgewisseld door estafettelopers van sportverenigin- In de buitenwijken van Leiden komt de poppenkast, 's Avonds treedt het baret van Roland Wagter op en op het Schuttersveld wordt de dag met vuurwerk besloten, een programmapunt dat zorgen baarde door het opspuiten van het terrein. Het vuurwerk zal worden afgestoken op het opgespoten gedeelte. De vrouw De optocht zal „Het domein van vrouw" worden genoemd en worden mengesteld uit reclamewagens. Een clamebureau heeft zich met de voorbe reiding belast.- De helft van de optocht langzamerhand wel in kannen ken. Ook de Leidse middenstand kan actief meedoen. Er zullen prijzen zijn >r diverse groepen, zoals middenstand fabrikanten. De vereniging zelf komt met twee praalwagens uit. Binnenkort zal de 3-October-vereeniging en oproep plaatsen voor paapden helpers in de stoet. De optoeht zal al ur moeten worden opgesteld op de Burggravenlaan. In de stoet zal het mu- ekkorps van de Scheepjes-wolfabriek te Veenendaal (93 man) meelopen. ij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op de Doezastraat, die heel geschikt voor de ochtendspelen is. In het huishoudelijke gedeelte maakte penningmeester nog bekend dat er srig jaar een batig saldo was van 505. De secretaris, mr. Drijber, las in 33 minu- en verslag over iets dat allen nog n: de viering van Leidens grot* feest in het vorige jaar. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Cornelis Franciscus Judas Thaddeus zn van C. J. J. A. Morsch en M. G. de Jong; Hélène Louise Maria dr van J. M. A. Hart man en J. H. Colin; Lydia Krijna dr van~J. J. Kroon en C. Sip; Anna Maria dr van P. van Sohie en C. M. Sohulte; Albert zn van R. J. Meijer en A. Meijer Drees; Paul René zn van A. Tegelaar en J. de Berg; Jacobus zn van W. de Bruin en M. van der Zwart; Bart zn van A. F. C. Ver- vloet en M van Aarem. OVERLEDEN: T. Mejjvogel, 62 jr, wed. van F. Varkevdsser; M. Kuijt, 78 jr. eehtgen. van J. Messemaker; C. F. Bronsteede, 76 jr, wed. van D. Heijnis; J. van Wijngaarden. 74 jr, man; H. S. Steijger, 79 jr, wed. van J. Devilee. Leidse uitvinder en hoogleraar Eeuw geleden werd prof. dr. W. Einthoven geboren O ZATERDAG 21 mei is het honderd jaar geleden dat de Nederlandse fysio loog en Nobelprijswinnaar professor dr. W. Einthoven, eertijds hoog leraar te Leiden en bekend door zijn snaargalvanometer, welke uitvinding vérstrekkende gevolgen had op medisch en ander gebied, te Semarang werd geboren. Tientallen jaren was zijn theoretische interpretatie op het gebied der cardiografie geldend en het mag dan ook geen verbazing wek ken, dat het professorencollegium van het Hawburgs Instituut hem in 1924 de Nobelprijs verleende voor zijn uiterst belangrijke nieuwe vinding. Willem Einthoven werd op 21 te Sem-arang geboren In 1879 werd hij als medisch student in Utrecht ingeschreven waar hij o.m. colleges volgde van de beroemdheden Koster, Snellen en Don ders. In 1882 verscheen van zijn hand hij was amper 22 jaar een publicatie, naar aanleiding van een onderzoek onder leiding van zijn leermeester prof. Koster: Quelques remarques sur le mécanisme de l'articulation du coude (Enige opmer kingen omtrent het mechanisme van het elleboogsgewricht De student Einthoven had een bijzon dere voorliefde voor de oogheelkunde, aan de geniale colleges van prof. Donders uiteraard niet vreemd tvaren. In 1885 promoveerde hij tot doctor medicijnen op een proefsohrift, dat de titel droeg: Stereoscopie door kleuren- verschil. Zijn promotor was prof. Donders. Vóór hij zijn artsexamen had afgelegd, werd hij nog in datzelfde jaar benoemd Leiden tot opvolger van prof. Heyn- s, om onderwijs te geven in de fysio logie en histologie, welke bijvakken tooi nog niet tot specialisaties waren ontwik keld. De inaugunele oratie, die hij bij het begin van het daaropvolgende jaar hied, getiteld: De leer de specifieke Ook technicus Behalve medicus, was Einthoven tevens ;n knap technicus, wat hem, goed te stade kwam bij zijn onderzoekingen proefnemingen. Reeds in de eerste jaren zijn hoogleraarschap hield hij zich bezig met elektrische verschijnselen het hart, over welke studies hij groot aantal publicaties het licht deed Prof. dr. J. W. Duyf, die aan de Leidse universiteit de leerstoel in de fysiologie bezet, was indertijd bereid ons iets te vertellen over de betekenis van zijn grote voorganger. „Het begin van deze eeuw kende onze academie heel wat beroemdheden. Den ken wij slechts aan Lorentz, Van der Waals, Zeeman en Kamerlingh Onnes. Ook Einthoven was één der docenten, die aan deze universiteit meerdere glorie geven door zijn belangrijke arbeid. Deze arbeid bestond goeddeels in Begrafenis D. Malze Onder grote belangstelling had gis termiddag op de begraafplaats Rhijn- hof de teraardebestelling plaats van de vorige week overleden heer D. Matze. Hij was lid van de centrale kerkeraad der Hervormde Gemeente en ouderling van de wijkgemeente Centrum tijdens de ambtsperiode van ds. N. Kleermaker (die in 1956 naar Nunspeet vertrok). Voorts maakte de overledene deel uit van het bestuur der Geref. Schoolvereniging en van de Vereniging van christelijke Frö belscholen. De Hervormd-Geref. man- nenvereniging .,De Here is onze ba nier" had in hem een toegewijd lid. De begrafenis werd onder anderen bij gewoond door ds. en mevr. Kleermaker, bijna voltallige personeel van Motonhuis, mr. dr. M. Teekens, dokter Bruine en de heren D. de Bruin, Anes, J. H. de Jong, J. Overd-uit J. v. d. Berg, bestuursleden van de Geref. Schoolvereniging, alsmede eni ge hoofden van scholen en Fróbelscho- Het bestuur van de Vereniging voor Fröbelonderwijs was vertegenwoor digd door de heer Roorda. Verder wa- anwezig vertegenwoordigers van de cenbrale Hervormde kerkeraad, de wijk gemeente Centrum, de Hervormde dia- lie en de genoemde mannenverepiging. ian het graf werd besproken door ds. N. de Ruiter, die opmerkte, dat de heer Matze een grote plaats innam in de kringen, waarin hij zich bewoog. Hij een vriend voor de jeugd er schoolwereld is hem veel dank scbuldigd. Voorts memoreerde ds. De Rui>ter het werk van de heer Matze de Kerk. Ook toen hij geen ouder- meer was. ging hij door met getui- ean de Here Jezus. Hij was een dankbaar en begenadigd mens. De heer D. Matze jr. sprak een dank- oord. le algemene studentenvereniging Catena is teruggekomen op de oorspronkelijke toestemming, in haar pand Rapenburg 127 de ten toonstelling In naam van het On recht onderdak te verlenen. Zoals wij gisteren schreven, werd in de Catena-socicteit maandag deze expositie over het verleden van West-Duitse juristen, in het bij zonder rechters en officieren van justitie, geopend. Omdat de tentoonstelling was georga niseerd door de „democratisch-sooialis- tisohe" studentenvereniging Foliteia, had oren van de Leidse universiteit eerder al beslotfin aan deze documenten geen plaats te geven in het academiege- Curatoren distanciëren zich van el'ke politieke studentenvereniging, zover het bijeenkomsten gebouwen betreft. Oorspronkelijk zou de expositie, die uit gaat van een in zijn optreden vrij du bieuze Duitse student, in de sooiëtaits- ruimite worden gehouden. Het bestuur van Catena is blijkbaar tot de conclusie geko men, dat het hiier een crypto-communis- tischa hetze tegen het na-oomlogse vrije Duitsland betrof. Over de eenzijdigheid van het tentoongestelde schreven we gis- Da dossiers en vele papieren zijn dan ook verwijderd en overgebracht naar een in hetzelfde gebouw wonende student, dde er dus een kamer-expositie van heeft gemaakt. De schreeuwerige Duitse Be- kannfcmachung uit de bezettingstijd is van het raam van de sociëteit verwijderd. Dat men toch nog bezoek verwacht, blijkt uit de mededeling van een andere student op zijn deur tegenover dc expositiekamer: „hder geen tentoonstelling". onderzoek naar de elektrische verschijn selen, die elk ogenblik in levend weefsel plaats hebben. Het zijn juist die elek trische verschijnselen, die ons zo veel vertellen omtrent het wezen van het leven. U begrijpt wel, dat voor deze on derzoekingen de nauwkeurigheid en ge voeligheid der apparatuur zeer belangrijk zijn, wanneer men de snelle veranderin gen der potentialen nauwkeurig wil regis treren. dient men te werken met instru menten, die weinig of een te verwaar lozen vertraging hebben. Zo'n instrument nu vond Einthoven uit: de snaargalvanometer, genoemd naar de uiterst dunne kwartsdraad, die werd be stoven met goudstof, daardoor sterk ge leidend werd cn vrijwel geen weerstand de elektrische stromingen bood, waar door een nauwkeurige registratie moge lijk werd". Wij dienen hierbij aan te tekenen, aldus prof. Duyf. dat deze galvanometer mede tot stand kwam. dank zij de bekwaam heid van zijn technische hulp, de heer De Groot, die op aanwijzingen van Einthoven het instrument vervaardigd. De betekenis van deze snaangalvamo- In de eerste plaats, zoals ik al zei, de mogelijkheid om nauwkeurig te registrè- Bij iedere hartslag hebben er elek trische verschijnselen plaats en het was deze snaargalvanometer, die de gedragin- van het hartweefsel duidelijk vertel de. Hierdoor werd het mogelijk, het hart, ook zijn afwijkingen te leren ken- Ten tweede is door Einthovens vin ding de grondslag gelegd voor de elek trocardiografie, een wetenschap, die thans Iedere dag in elk ziekenhuis wordt toege past en volkomen onmisbaar is. Uiteraard is ook op dit gebied de weten schap niet blijven stilstaan en heeft een nog betere manier van onderzoek de plaats van de snaargalvanometer ingeno men. En dat zijn de kathodestraalbuizen, die praktisch helemaal geen traagheid hebben. Deze methode wordt thans toe gepast voor wetenschappelijk onderzoek. In de klinieken bezigt men nog steeds dc „snaargalvanometer", zo besloot prof. Duyf. Herdenking van de gevallenen 28 R.I. Op dinsdag 10 mei hebben de oud- strijders van het v.m. 28e Regiment In fanterie hun in mei '40 in Dordrecht e.o. gevallen kameraden wederom waardige wijze herdacht. Tussen 10 11 uur waren nabestaanden van de ge vallenen met de oud-strijders (veler hun echtgenote) bijeen in de kantine de Bentien'kazerne te Dordrecht. Om 11 uur werd een korte algemene vergadering gehouden. De commandant van de Bentienkazeme trad als gastheei op en sprak een hartelijk begroetings woord. De voorzitter van het comité 28< R.I., majoor C. W. E. van Hoek. spral een pittig welkomstwoord waarbij hij dank bracht aan de kazernecommandant voor de medewerking. Het verslag van de penningmeester was dit jaar wel gun stig te noemen. Na de vergadering vertrok men naar de N.H. kerk te Dubbeldam waar ma joor Van Hoek een herdenkingsrede hield. Ook werd nog het woord gevoerd door de beide vroegere geestelijke zorgers van het regiment. Een zangkoor uit Dubbeldam verleende medewerking aan deze plechtigheid. Op de begraaf plaats volgde na kranslegging een herdenking bij het monument voo gevallen oud-strijders en een défilé langs de graven van de gesneuvelden. In de namiddag werden per autf zoeken gebracht aan de verschillende gevechtsopstellingen in 1040 en ook het intact met de burgerij werd hernieuwd, m 17.30 uur was er in de Bentienkazer- een snerlmaaltijd. Met voldoening kan op deze geslaagde herdenkingsdag worden teruggezien. C. H. Wesselius veertig jaar bij de N.Z.H. De heer C. H. Wesselius. conducteur- remgeleider op de stadslijn van de NZHVM te geiden, herdacht gisteren hel feit dat hij veertig jaar geleden bij deze naatschappij in dienst kwam. Ten huize an de jubilaris, Hazebroekstraat 10, had en korte huldigingssamenkomst plaats. )e directeur, de heer J. J. Jurrissen, de chef van de vervoersdienst, de heer Th. Heetu>m en de heer W. Costers, assistent de exploitatie te Leiden, waren aan wezig. De heer Hectum sprak waarde rend over de wijze, waarop de jubilaris :ith van zijn taak heeft gekweten. Hij bood namens de directie een enve- oppe-met-inhoud aan en een oorkonde. De heer Jurrissen overhandigde het ver- ;:end getuigschrift met de gouden me daille van de Maatschappij voor Nijver- »id en Handel. Er waren veel bloemen. Examens hoofdonderwijzer De heren R. Kramer, dr. H. Schilp, G. L. Hey, C. H. Vink, S. den Hollander te Leiden. J. J. Siljeé en L. Spijker te Oegstgeest, P. L. Frijters te Sassenheim, C. M. Westermann te Zoeterwoude en G. Hogeweg te Alphen aan den Rijn zijn benoemd tot leden van een examencom- issie hoofdonderwijzer 1960. De heren mr. dr. K. de Vries en L. Schipper, beiden alhier, zijn benoemd tot van de commissies, respectie velijk zetelend te Groningen en Haarlem. O Maandag 23 mei is het een kwart eeuw geleden dat professor dr. S. E. de Jongh zijn ambt aanvaardde als buitengewoon hoogleraar in de farmacologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Prof. De Jongh werd op 18 juni 1898 te Scheveningen geboren. Na de lagere school bezocht hij de H.B.S. te Gouda en studeerde van 1915—1921 medicijnen aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Na vol tooiing van zijn studie was hij ruim een jaar als assistent verbonden aan het ge meenteziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam (1922), waarop hij van 1923 1935 werkte aan het farmacotherapeu- tisch laboratorium der gemeentelijke universiteit te Amsterdam eerst als as sistent, later als eerste assistent en in 1929 al conservator. Gedurende deze jaren werkte hij tevens aan zijn proefschrift, dat tot titel droeg: „Bijdrage tot de pharmacologic van calium-permanganaat", op welke di: certatie hij aan dezelfde universiteit i 1929 tot doctor in de medicijnen promo veerde. Inmiddels was hij het jaar i" voor benoemd tot privaat-docent i farmacologie aan deze hogeschool In het jaar 1935 kwam zijn benoeming af tot buitengewoon hoogli culteit der geneeskunde aan de Leidse universiteit, met als leeropdracht het onderwijs in de farmacologie, dat ondei horend op zijn terrein, in medische vak bladen, terwijl hij voorts meermalen zijn medewerking gaf aan het schrijven van medische werken verwierf prof. De Jongh grote erkenning, wat o.m. werd uitgedrukt in een ruilprofessoraat aan de universiteit van Gent, gedurende het cursusjaar 19481949, zijn benoeming tot doctor honoris causa in de geneeskunde aan deze universiteit in 1953 en zijn be noeming tot lid van de Koninklijke Ne- derlandsche Akademie van Wetenschap- :chap dus, dat hem reeds va der had geïnteresseerd. Viei d deze stoel omgezet in i Mozart, Grieg en Van Anrooy voor Leidse jeugd commissie „Esthetische wor ming van de Schooljeugd" in samen werking met het gemeentebestuur een concert voorbereid bestemd voor leerlingen van Leidse lagere scholen en gegeven door het Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Het uitgangspunt daarbij is. IN HET fysiologisch laboratorium van de rijksuniversiteit te Leiden werd gisteren een internationaal symposion over kwantitatieve methoden in de farmacologie geopend, waaraan ongeveer 160 geleerden uit West- en Oosteuropese landen en uit Amerika, Australië, India en Israël deelnemen. Het symposion duurt tot en met 13 mei. Het grootste deel der buitenlandse deelnemers is gehuisvest in Noordwijkse hotels. Bij de qpendngszdtitiji.g werden d« deel- ïmers welkom geheten door prof. dr. D. K. de Jongh. voorzitter van het or ganisatie-comité van „The Biometric So ciety". dde in het bijzonder zijn vreugde uitsprak over de aanwezigheid van mr Ndttel als raadadviseur van het de partement van onderwijs, kunsten en we tenschappen, de president-curator van de Leidse universiteit, dr. J. E. baron dc Vos Steenwijik, d'e secretaris var demnsohe senaat, prof. mr. J. V. Rijpperda Wderdsma en de decaan van die medische facuilibeit prof, dr. P. J. Gadillamd. Mr. Ni.tbel sproik een welkomstwoord raamin hij de hoop uitsprak, dal dit congres een stimulans zou mogen zijn de beoefening van de statistische wetenschap in ons land. Prof Ga ill and sprak er zijn vreugde over uit, dat Lei den als plaats voor dit symposion is ge kozen Hij uitte de wens, dat de results - ervan met alleen voor de deelnemers belang zouden blijken, maar ook een veel wijdere dienstbaarheid zouden krijgen. Prof. dir. H. Freudenthal udit Utrecht besloot de openenongs bij eenkomst met een voordracht over de historische ont wikkeling van de statistiek als weten schap. waarbij hij de grote invloed vat de statistiek op velerlei wetenschappe lijk terrein releveerde. (Advertentie) UILTJE FLEUR (miskleur) Boerenleenbanken. Spaarstortingen ia april 144,5 miljoen, terugbetalingen 153 min., spaartekort 8,5 min. tegen 15,2 min. spaaroverschot in maart. werken worden uitgevoerd die te voren door de onderwijzers in de af zonderlijke klassen werden bespro ken tijdens de muziekles. Dit biedt het grote voordeel dat de voorberei ding zeer degelijk kan zijn en aan gepast aan de speciale mogelijkhe den in elke klas. terwijl anderzijds tijdens het concert de gebruikelijke, meestal toch wel erg summiere toe lichtingen achterwege kunnen blij- Ook gistermiddag verliep alles treffelijk, de zeer talrijke jongen? meisjes gedroegen zich doorgaans gedis ciplineerd en toonden veel belangstelling, j en dan geestdrift. Uitgevoerd werden drie delen uit een divertimento voor 14 blazers van Mozart Bes, enige delen uit Griegs „Peer Gynt"-suite en de Piet-Hein-Rhapsodie an Peter van Anrooy. Mozarts divertimento-delen klonken >er helder en levendig, soms misschien iets te zwaar. De keuze van Griegs „Peer Gynt"- muziek is zeer begrijpelijk, de eenvoud melodiek en harmoniek evenals de programmatische achtergrond maken een snel begrip mogelijk, de uitvoering vol deed trouwens aan hoge eisen. Of de Piet-Hein-Rhajjsodie nu juist het meest glorieuze voorbeeld is van heden daagse Nederlandse orkestmuziek, kan betwijfelen', wel spreekt het stuk gemakkelijk aan cn de orkestratie is bovendien kleurrijk genoeg om de aan dacht te boeien. In elk geval is de roem van de zeeheld met dc kleine naam nog steeds groot bij de schooljeugd en dit droeg ook wel tot de algemene geestdrift ~in het slot bij. Veel lof voor de initiatiefnemers van dit concert, voor de onderwijzers die de voorbereidingen verzorgden en voor diri gent en onkest die zich met zoveel toe wijding aan dit culturele werk hebben gegeven. Dr. J. van der Veen heer J M Noothoi de heer H Kleinhuis Overweg overwegwachter sloot de deur :ijn wachthuisje zonder haast zorgvuldig achter zich dicht, stak met bedaarde tred de weg over en ver dween in het winkeltje op de hoek. om enkele inkopen te doen. De bomen waren intussen gesloten en de rode knipperlichten waarschuwden, dat er een trein in aantocht was. Aan weerszijden van de bomen wachtte een snel in aantal groeiende enigte op het wederom openen van de bomen. Het duurde ditmaal, in de drukke tijd tussen half acht en acht de ochtend, slechts acht mi nuten. Dat is bijzonder vlug. Want waagt u het niet tegen twee uur door Warmond, want daar speelt dit verhaal, te rijden met het oog merk u van de ene zijde van het dorp via de overweg naar de andere zijde te begeven. Dat is namelijk een reis die zeker een half uur in beslag zal nemen. Zo om tien voor twee dalen de bomen namelijk, om van beide zijden een trein te laten passeren. Als de tweede trein voorbij is vertrekt uit het station Leiden een loc, met daar achter een stel goederenwagons. De bomen blijven tijdens de reis van dit treintje naar Warmond stevig ge sloten. In Warmond aangekomen treedt de overwegwachter naar buiten, be gint een levendige conversatie met het treinpersoneel waarna een uit voerig rangeerprogramma wordt af gewerkt. De bomen, het wordt een tonig dit op te merken, blijven uiter aard zorgvuldig gesloten. De spoor wegen hebben namelijk in zoverre iets met het wegverkeer te maken dat dit gevrijwaard moet worden van een botsing met een passerende trein. In het verleden bleven de bomen wel eens open als er een trein in aantocht was, welnu, dan moet dat :o worden veranderd dat de bomen slechts open gaan om zo nu en dan 'egverkeer te laten passeren. Zo wordt de veiligheid goed gediend en komen er geen nare stukken meer in de krant over vergeetachtige over wegwachters Het heeft uiteraard geen zin krachttermen te bezigen jegens de wachter, die zo hartroerend trouw zijn plicht doet. De man heeft ten slotte instructies die moeten worden opgevolgd. Maar wel kunnen wij enige raadgevingen uitdelen die het leven van mensen, die van de War- mondse spoorwegovergang gebruik moeten maken, kunnen veraangena- Zeer raadzaam is het medenemen van lectuur, want voor u een hoofd stuk uit heeft gaan de bomen vast wel weer open. Wilt u zich onderhou den met enige kennissen uit het dui- endkoppig publiek, dat met u het kostbare minuutje verbeidt waarop de bomen open zijn, welnu, neem dan als u vrouw bent een breiwerkje mee, en als u man bent een lange Havan- i in alle rust en vrede kunt oproken. Het heeft immers geen zin te doen alsof u haast hebt. De spoorwegen hebben toch ook de tijd? U opwinden loopt alleen maar uit op een hart kwaal. Het is juist goed tot rust te komen en het mensenleven om u heen te bestuderen. Misschien komt het nog wel zo ver, dat de overweg in het geheel niet wordt geopend. Dan is het ideaal bereikt. Niemand hoeft dan meer naar zijn werk voor zover dat over de spoorweg is gelegen. Dc wachter kan naar huis, en de opwin dende knipperlichten kunnen worden gedoofd. Lacht daar iemand? Leven wij in 1960? Wat zou dat? Wat hebben de spoorwegen daarmee te maken? Niets toch zeker. Die overweg is er niet voor het genoegen van de spoor wegen, maar voor u. Wilt u dat goed het oor knopen en het nimmer er vergelen? Dank u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3