Identificatie Huis vaak Uitgebreide documentatie beeld wordt vastgelegd graven Hollandse niet eenv oudig NIEUWS vtc/eSLEUTELSTA In Voorschoten gaat de B.B. radioactiviteit meten Tulpenvloed op wekelijkse keuring in Haarlem NIEUWE LEIPSCHE COURANT 4 DINSDAG 10 MEI 1960 Stichting gedenkteken in Rijnsburg 111 ^|U HET ONDERZOEK van de te Rijnsburg gevonden stoffelijke resten van leden van het Hollandse gravenhuis zijn afsluiting begint te naderen, heeft het ANP een onderhoud gehad met prof. dr. W. Glasbergen, onder wiens leiding in 1949 en 1951 de opgravingen te Rijnsburg hebben plaats gehad, en met dr. B. K. S. Dijkstra, keel-, neus- en oorarts te Gro ningen, aan wie de identificatie der aangetroffen skeletten was toever trouwd. Prof. Glasbergen doceert aan de universiteit van Amsterdam de praehistorie van West- en Midden-Europa en archeologie van Nederland. Tevens is hij directeur van het Instituut voor Prae- en Protohistorie al daar, de instelling waarvan de opgravingen te Rijnsburg uitgaan. Sprekende over het skeletonderzoek wees dr. Dijkstra er op, dat de identifi catie van de gevonden skeletten basis vindt in de historische bekende gevens over de bijzettingen van leden het Hollandse Huis, die in de 12e en eeuw in de Rijnsburgse abdijkerk verden Van de regerende graven en hun ge malinnen, zo vervolgde dr. Dijkstra, in het algemen de laatste rustplaatsen bekend. Deze bevinden zich voor het rendeel in Egmond en Rijnsburg. Met de bijzettingen van andere telgen uit het Hollandse Huis. die geen belangrijke rol hebben gespeeld, is dit dikwijls niet het geval. Van sommigen, die om een bepaal de reden bekend zijn geworden, zoals bij voorbeeld Ada van Holland, de zuste van graaf Floris de Vierde, die abdis wa: te Rijnsburg, staat de plaats van begra ving vast. De niet of nauwelijks bekende leden van de gravenfamilie blijven i kere factoren vormen bij de identificatie, voor zover zij mogelijkerwijze ooi Rijn&urg begraven kunnen zijn. Het op sporen van nadere historische gege' over deze personen vormt één var moeilijkste facetten van het onderzoek. Sterfdag meestal bekend Van de regerende graven is de sterfdag meestal vrij nauwkeurig bekend, io tegen stelling tot hun geboortejaar. Juist deze gegevens zijn voor het onderzoek van buitengewoon veel belang. Aan de stof felijke resten kan men immers behalve het geslacht en de lichaamslengte ook de leeftijd vaststellen. De vergelijking der historisch overgeleverde gegevens met de uit komsten van het onderzoek der ske letten, heeft in een aantal gevallen tot identificatie geleid. Graaf Jan de Eerste bijvoorbeeld is 15 jaar oud geworden. Van hem is historisch be kend, dat hij in Rijnsburg begraven werd. Bij de skeletten werd er slechts één van de genoemde leef tijd gevonden, en daarmee was de laatste graaf van het Hollandse Huis geïdentificeerd. Ook de ligging der begravenen in de kerk kon soms tot identificatie leiden. Wanneer men op de schriftelijk overgele verde rustplaats van abdis Ada van Hol land inderdaad een vrouwenskelet vindt van de vermelde leeftijd, dan staat daar mee wel vast met wie men te doen heeft. Niet altijd echter is de identificatie zo eenvoudig. In het algemeen bestaat deze in het ontrafelen en steeds verder beper ken van het aantal verwisselingsmogelijk- heden. Elke geslaagde persoonsvaststel ling vermindert dit aantal voor de Uitgangspunten waren daarbij steeds ge slacht, leeftijd (jong of oud), plaats, be gravingsdiepte wanneer twee skeletten boven elkaar begraven zijn, moet de on derste de oudste begraving zijn onder linge overeenkomsten, wijzend op bloed verwantschap of duidelijke verschillen, die dit juist onwaarschijnlijk maken enz. Graaf Floris V Aan een fors gebouwd mannelijk skelet van ongeveer 42 jaren vond dr. Dijkstra zodanige gewelddadige verwondingen, dat er hier geen twijfel kan bestaan dat het de bekende graaf Floris de Vijfde, „der keerlen god" betreft. De reconstructie van de moord te Muiderberg In 1296, leverde Orkest Euterpe gaf Diligentia-concert TTET ZAL EIND volgend jaar zijn dat *-l<te orkestvereniging Eute.rpe een ju- jileum-concert hoopt te geven. Een oets concert untera-ajxi want m'n zai dan 70-jarig jubileum vieren. Een respec- sbele Leeftijd, tmeer als m'n bedenkt dat ï'n gisteravond in Diligentia 't 187ocon- ert gaf! Indrukwekkende getallen die ?rbied en bewondering afdwingen. Uiter- ard is het leven van zulk een vereniging -.saelvafVg en men zal in die jaren onge- vijfeld hoogt v en dieptepunten gekend ebben. Hopelijk zafl het 70-jarig jubi- ?um gepaard gaan aan zulk een hoogte- unit en zal dit concert Ln de geschiedenis m het orkest een evenement worden. Hoewel het concert van gisteravond -een evenement genoemd kan worden, varen er öoch tal van geslaagde momen- -n Jammer .s t dart men bij het chro- ilogisch samengestelde progTamma met ?rder kwam dan 1838 Waarom geen ikeft hedendaags werk irvplaats van de n of meer veroudorde symfonie van zet? En zijn tal van composities die h.w. op een uitvoering Liggen te wach- n en die een uitvoering ten volde ver- Hot concert begon op geslaagde wijze -eft Concerto a cinque voor twee solo- obo's en strijkorkest van AJbinoni, een •etent-edoos doch charmant weakje Een implement voor de vrouwelijke solisten 3g op doze plaafts niet.ontbreken. Piaoxv- ■jutsft was vervolgens M annus Flipse in ut concert in Bes op. 13 no. 4 van Joh. 'er. Bach. Niet alloen lukte niet immer 'los bij venschitUenide orkéstanzetten, 'och ook in de samenwerking met de so ot ging niet aSftjjd alles near wens De aianist nam dan ook een snel en gejaagd :empo. zijn spel deed onrustig aan. Ma- jnus Flipse speelde ook de piano-partij n Rhapsodic d'Auvergne van Saini- Saëna. Een vrijwel vergeten werk en we zouden wiMen zeggen niet ten onrechte Tot slot vertolkte Euterpe dus de reeds genoemde Symfonie In C van Bizet Men heeft flink op deze compositie gewerkt, dat viel in deze weergave zeker to be luisteren Feilloos was het geheel niet. dodh bij een na et-beroeps orkest mag en -caa men daft ook niet verwachten. Bert Easeu- heeft zijn kundigheid andermaal bewezen, ai geloven we dat men onnodig te hoog gireep. Waarom de mogelijkheden forceren? Een ieder weet «jat Euterpe veel kan. niemand verwacht dat Euterpe alle* kan. Adr. Hager zodanige bijzonderheden op. dat omge keerd kon worden vastgesteld hoe be trouwbaar de kroniekschrijver Melis Stoke achteraf van deze moord heeft haald. Het is voor historici nuttig te weten, aldus dr. Dijkstra, hoe betrouwbaar bepaalde geschiedschrijver te werk ging, en slechts zelden krijgt men na 650 jaar een zo fraaie controle-mogelijkheid. Behalve een historische controle heeft dit onderzoek ook enig inzicht gegevi in de aanwezigheid van tandheelkundige en geneeskundige hulp in de 12e er eeuw. Uiteraard omvatte he* de m< van de gevonden beenderen, terwijl voorts een uitgebreide documentatie in beeld werd en wordt aangelegd. Vertvoesting der abdij Zoals men zich wellicht herinneren zal, begonnen de opgravingen te Rijnsburg in het jaar 1949 en zij werden voortgezet in 1951. Gegraven werd op een terrein ten oosten van de huidige Hervormde kerk, dat moest worden opgehoogd in verband met de uitbreiding van de Hervormde begraafplaats. Op dit terrein werd in door Petronella van Saksen, weduwe Floris de Tweede, een abdij gesticht adellijke benedictinessen. De bijbehoren de kerk. een grote romaanse basiliek, die tevens parochiekerk was, werd in het der de kwart van de 12e eeuw gebouwd door Sophia, gravin-weduwe van Holland. Abdij en kerk werden bij het eerste of tweede beleg van Leiden, in 1573 of 1574, door de burgerij van deze stad verwoest, daar men vreesde, dat de Spanjaarden van dit complex een sterkte zouden Staan bleef alleen de zuidelijke t van de door twee tufstenen toren» vormde westelijke afsluiting van de abdij, kerk. Tegen deze toren werd in 1578 de eerste fa ze van het tegenwoordige Pro- testantse bedehuis gebouwd. Van de ruïne der abdij, die in 1811 op last de regering is opgeruimd, hebben kunstenaars afbeeldingen gemaakt, bekendste daarvan zijn ongetwijfeld de ruïne-etsen van Hercules "Seghers. Omdat hier sprake was van een a lijke abdij, vervielen de goederen niet de Staten van Holland, maar aan de rid derschap, die tot ver in de 18e eeuw uit de rijke inkomsten het onderhoud van arme adellijke jonkvrouwen bekostiade. Systematisch onderzoek Werden de leden van het Hollandse Huis oorspronkelijk in de Benedictijner abdij te Egmond begraven, na 1133 wer den zij op enkele uitzonderingen na in die van Rijnsburg bijgezet. Hoewel men algemeen aannam, dat bij de vernietiging de kerk en de abdij ook de bewuste en verdwenen zouden zijn, besloot toch in 1949 vóór het ophogen van het bewuste terrein, een systematisch oudheidkundig onderzoek in te stellen. De verwachtingen waren niet groot, om dat de fundamenten van de kerk reeds >13 waren uitgegraven. Groot was echter de verrassing van prof. Glasber en zijn medewerkers, toen zij de fun damentsleuven aantroffen van een aan twee kanten rond gesloten dwarsschip daarop aansluitend een rond gesloten koor, geflankeerd door twee absiden. De zuidelijke van deze absiden bleek later verbouwd te zijn tot een rechthoe kige kapel. Deze kapel is zonder twijfel n 1309 door graaf Willem de Derde nagedachtenis van graaf Floris de Vijfde gestichte „Gravenkapel". In de fundamentsleuven ter plaatse en in het uin werd een aantal fragmenten van rgels met ingestempelde versiering aan getroffen. onder meer met de voorstel- van een naar links gewende leeuw. Deze. waarschijnlijk uit Zuid-Duitsland geïmporteerde tegels dateren uit het be an de veertiende eeuw. In het dwars, schip, gedeeltelijk vóór de kapel, werden de bovengenoemde bijzettingen ontdekt. Op 11 februari 1960 werd opgericht de H1LLEGOM Sizo wordt toch geen derde klasser Zaterdagmiddag is het vonnis voltrok- en aan Sizo. Desto uit Utrecht won ver diend met 1—2. Had heft er voor de rust iets van. dat Sizo de wil had te win- cn wist Van der Plas nog op tijd de gelijkmaker te scoren om er de moed in te houden, na de rust was het Desto dat alles en alles erop zette om te winnen en Sizo vond het wel goed. Het enthousiasme de Desto-mannen werd dan ook be loond en met de stand l2 het 3de klas- serschap in de zak, gingen de mannen het Sticht opgeruimd naar huis. ..Stichting gedenkteken graven van het Hollandse Huis", gevestigd te Rijnsburg. Deze stichting heeft ten doel het ijveren voor het stichten en in stand houden van een waardige rustplaats voor de stoffe lijke resten van de te Rijnsburg bijgezette graven en gravinnen van het Hollandse Huis vroegere dragers van de lands heerlijke macht en hun familieleden, op hun oorspronkelijke rustplaats of in de onmiddellijke nabijheid daarvan, en het verzamelen van historische gegevens en voorwerpen, betrekking hebbende op het abdijcomplex te Rijnsburg. In het bestuur hebben zitting de bur gemeester, de twee wethouders en de se cretaris van de gemeente Rijnsburg, i ingezetenen van Rijnsburg, en vertegen woordigers van het Rijk. de provincie Zuid-Holland en de universiteit van Am sterdam. resp. de heren B. H. Koomans' (voorzitter). T. Kralt, K. Zandbergen. J J. van Dijk (secretaris). C. D. van der Vijver, D. N. den Haan (penningmeester), mr. A. L. Goedhart, D. van der Kwaak, prof. dr. J. F. Niermeyer, terwijl prof. dr. W. Glasbergen en dr. B. K. S. Dijkstra als adviseurs van het bestuur zullen op treden. In het onderhoud met het A.N.P. is met geen woord gerept over de geruchten be treffende het zoekraken van de schedel van Floris V. Wij wachten nog steeds op een officiële ontkenning van dit gerucht. Klaarblijkelijk vindt de officiële weten schap het ver beneden haar waardigheid algemeen heersende ongerustheid door een enkel woord weg te nemen. Of kan zij dat niet? VOORSCHOTEN Restauratie interieur hervormde kerk plannen i voorbereiding te komen tot van het interieur van de hervormd kerk. Enige jaren geleden werd de torei grondig gerestaureerd. Deze toren ii eigendom van de burgerlijke gemeente wat niet het geval is met het kerkge bouw. Tijdens de restauratie vs Geref. kerk vonden de kerkgange: gastvrij onderdak in de hervormde kerk. Wederkerig zal tijden1 van de hervormde kerk de Hervormde gemeente gastvrijheid ondervinden de Geref. kerk. Zodra de plannen nitief zijn. hopen wij hier nader op terug'te komer. Tweede predikant Ter bezetting van de tweede p red: ka rits plaats heeft de Geref. kerk alhier eer beroep uitgebracht op és. D. J. Modderaar te Rotterdam-Zuid. Wandelnieuw Zaterdagmiddag aanstaande wordt de zesde Duivenvoordetoohft gehouden. Deze inmiddels populair geworden wandel tocht het aantal deelnemers was elk jsar stijgende wordt georganiseerd door de wandelsportvereniging De Zwer vers. De afstanden bedragen 10. 15 en 25 km Het parcours voert weer docr de prachtige landgoederen De Ho Duivenvoorde. De start heeft plaats bij het gebouw voor christelijke belangen aan de Wijngaardenlaan van 2 uur tot kwart voor 4. Actie-4 x Z....N De Christen-vrouwenbond heeft in sa menwerking met de hervormde vrouwen bond en de geref. vrouwenvereniging een collecte gehouden voor de bekende Actie 4x ZN. De opbrengst van deze col lecte bedraagt 1065.68. Bovendien heeft een Ambonese jongen een bedrag van 70 bijeengebracht en een aantal andere kinderen nog eens een bedrag van ƒ66. Alphen aan den Rijn Winkelgalerij het Oosterpark in Martha-stichting geopend Gistermiddag heeft de directrice van de Martha-stichting, mevr, Meijer, met het doorknippen van een lint op symbolische wijze de tweedaagse „Winkelgalerij het Oosterpark" geopend. Dit Oosterpark wordt gevormd door de vier meisjeshuizen, die daar het eerst zijn gebouwd op een terrein achter de kapel. Bedrijfskorfbaltoernooi in Leiden Zaterdag wordt orator auspiciën van d* Leidse korfbalclub L. K. C. met toestem ming van de Leid&e Korfbaliboiid een be- drijfskorfbailftoennooi gehouden op <h terreinen aan de Zoeterwoudsesingel. Deelnemende bedrijven en kantoren zijn: Backer en Oo; Gemeenschappelijk Ad ministratie-«kantoor; H, C. W.NjE.M., Kon. Ned. Grofsmederij; Rotogravure; Rij'kszui'velsta.tton; Roti ter damsche Bank; De Sleutelring (belastingen); Smót's Rönt gen Ontspanningsvereniging; Sportver eniging van de lichtfabriekenW. A SijühoffZaailbeng's Dekenfabrieken. Morgenavond de finale van Zilveren-Molentoernooi Morgenavond om 8 uur wordt op het LFC-terrein de finale gespeeld var Zilveren-Molentoernooi. De twee ve gingen, Quick Boys te Katwijk en Sche- veningen Holland Sport, komen elk genoeg op competitiesterkte uit. Quick Boys zal alleen Aandewiel niet spelen, aangezien hij in militaire dienst i: De opstelling van Quick Boys is: Hol lander, Blankemeyer. Steenbeek. Korn- dorfer. Viool ,Van Duijn, Duyvenbode, Van der Plas, Van de Oever, Den Hol lander en K. Schouten. Van Scheveningen Holland Sport; IJpe, A. Zwarts, De Lange, Zuidgeest, Van der Meent, De Wit, Dekker, Terborg, Dahrs, W. Zwarts en Eckhardt. leuterkurxle: de heer L M van der Meei te Rijswijk; voor het kand. ex Engels* taal- en letterkunde: mej R Krenz t« Leiden. VOORHOUT Raad was het niet eens met het college De gemeenteraad van Voorhout verga derde gisteravond voor de behandeling één voorstel, de publieke verkoop heft perceel Boekhorstlaan 41 met bijbehorende bedrijfsgebouwen. Dit pand geruime tijd geleden al door de ge- ite gekocht met de bestemming vooi woningbouw. Verscheidene inwoners had den echter verzocht deze opstallen te mogen kopen. Een onderhandse verkoop achtten B. en W. niet billijk. Het college de koper voor zee jaar een achter het huis gelegen stuk grond verhuren de transactie aantrekkelijker te maken. De raad voelde heel weinig voor dit voor stel, omdat ook niet-inwoners van Voor hout izouden kunnen inschrijven. Heft college nam het voorstel terug. Men be sloot tot publieke verkoop over te gaan met de bepaling dat alleen Voorhoutse ingezetenen kunnen kopen. Dit besluit behoeft uiteraard nog de goedkeuring in Gedeputeerde Staten. Voorgedragen zijn tot benoeming als jmmissarissen op de vergadering van i mei de heren mr. M. Sanders en F. A. C. Guèpin in de vacatures van wijlen mr. M. G. de Baat en de heer H. L. van Eeghen. L1SSE Keukenhof sluit over tien dagen „Keukenhof floreert" vertelde voorzit- r mr. Th. M. J. de Graaf. Het bezoek in buitenlanders vertoont dit jaar op- euw een stijging Het aantal Neder landse bezoekers verminderde ietwat. Toch is verleden zaterdag de 500 000ste bezoeker reeds binnengehaald. Het was Cecilia Chaerton uit Londen, tevens 5000ste passagiere van de charter- vliegdienst van Engeland op Zestien hoven, die speciale dagtochten naar Keu kenhof arrangeert. Als het weer zo blijft als het nu is, il Keukenhof over een dag of tien de poorten moeten sluiten. De late tulpen hebben bijna het hoogtepunt van hun pracht bereikt en het stichtingsbestuur wilde liefhebbers niet op een verflen send bloemenpark vergasten, aldus mr. De Graaf, die het bijzonder op prijs had gesteld, dat ministerpresident prof. dr. J. E. de Quay de halfmiljoenste bezoekster .et een bloemengroet had willen geluk- Philatelica vergaderde Onder voorzitterschap van de heer C. A. Gehrels werd maandagavond in Oase de Bondstraat een vergadering gehou- De voorzitter deelde mede, dat het be stuur besloten heeft voor jeugdige ver zamelaars een aparte afdeling te stich ten, onder voorzitterschap van de heer Hogervorst, die wordt geassisteerd door de heer Hamme. De jeugdafdeling had reeds een eerste vergadering met 19 leden Naar de algemene vergadering werden afgevaardigd de heren C. A. Gehrels en H. C. van Ginhoven jr. Na de veiling werd besloten dit seizoen de jaarvergadering en de bestuursver kiezing op 30 mei te houden. De ruil- avonden gaan nog door De heer Deele deelde mede, dat onder zijn leiding deze zomer de zomerrondzendingen zullen worden georganiseerd. Op maandag 16 mei wordt een gecom bineerde ruilavond gehouden met de Jeugdafdeling in Oase. Bosbrand voorkomen Zondagmiddag ontstond in het Lisser- bos bij de Loosterweg-zuid een begin van brand. Toeristen, die aan het picknicken waren, morsten spiritus bij een primus, met gevolg dat de omgeving in brand raakte en gretig voedsel werd gevonden in allerlei droog spul. Men waarschuwde onmiddellijk de politie van Lisse, die de brandweer alarmeerde, welke het vuur met drie stralen aanpakte, waardoor den van de afdeling Lisse van Philatelica ernstige brand kon worden voorkomen. Nationaal cocktail concours De slijters uit Leiden en omgeving, waarbij zich ook hun collega's uit het district Haarlem van de Federatie van Slijters hadden gevoegd, kwamen gister avond in Den Burcht in een gezellige „coktailparty" bijeen Een samenzijn, dat echter niet alleen op de gezelligheid was afgestemd, doch waaraan ook een wed strijd element ten grondslag lag. In een vriendschappelijke sfeer leverden diverse slijters slag om de hoogste eer in het klaarmaken van een cocktail en long drink. De hoogst geplaatsten in dit regionale concours werden aangewezen om uit te komen in het te Rotterdam te houden De Kuypers nationaal concours. De verplich ting was gesteld, dat de deelnemers een cocktail, respectievelijk longdrink samen stelden, waarvan het recept nog niet bleek te bestaan Men was dus geheel op eigen fantasie en smaak aangewezen. Dat dit soms zeer ver kan gaan bleek o.a. uit een cocktail samengesteld uit 50 procent wodka en 50 procent gember- nat, met enige druppels rode pomerans, aan welk „drankje" de naam „binnen brandje" was gegeven. Een deskundige jury beoordeelde de resultaten op smaak, gi-ur en kleur Na diverse ronden, welke werden afge wisseld met het optreden van de gooche laar Crochet, luidde de uitslag lste prijs mevrouw Van der Storm te Haarlem, 2de prijs de heer J. P. van den Bosch te Leiderdorp, 3de prijs de heer Weijers te Noordwijk-Binnen. 4de prijs mevrouw Homan te Katwijk aan den Rijn en 5de prijs de heer A. Huister te Aerdenhout. Met dit resultaat plaatsten zy zich in de L.W.S.V. „De stalen Band" Ook dit jaar organiseert de L.W.S.V. „De Stalen Band" haar exclusieve avond wandeltochten en wel op woensdag 18 mei a.s. over de afstanden van 10, 1214 en 16 km. De deelnemers zullen van 1819 uur starten aan de recreatiezaal van de H.C.W. en NE.M. aan de Zoe terwoudseweg 1 te Leiden. Gezien de grote belangstelling, die in de voorgaan de jaren steeds voor deze avondtoch- ten is geweest, rekent de W.S.V. ook nu op een grofte deelneming. Deelnemers kunnen nog inschrijven aan de start plaats tot 19 uur en ontvangen bij het volbrengen van één der tochten een nieuwe D.S.B.-Avondwandeltocht-me- daille. Groepen, bestaande uit ten min ste 1«1 deelnemers, ontvangen bovendien een speciaal ontworpen groepsprijs. Voor de deelnemers aan de Avondvierdaagse ongetwijfeld een welkome trainings- De leiding van deze huizen heeft fcverleg met de directie en met mede werking van de meisjes zelf de afgelo- winter hard gewerkt om tal van artikelen te vervaardigen, die alle met de hand zijn gemaakt, met het doel die een bazaar of tijdens verkoopda; in de man (of vrouw) te brengen. Het as mej. Donker, een der leidsters vier huizen, die daartoe het initiatief Alle vier huizen zijn in deze actie be trokken, zo is het Augusta van Eeghen- huis omgewerkt tot een soort van wa renhuis, waar zeer veel artikelen te koop zijn. In het Van PeskLhuis kan aan allerlei spelen cn verlotingen deelnemen, zelfs is er een rad van i tuur, dat reeds gisteren goede zaken deed. In het Dr. De Visserhuis is doorlopende dia-voorstelling, waarbij en kennis kan nemen van tal van be- ngrijke gebeurtenissen, die op en in de Martha-Stiohtimg betrekking hebben. men daarna vermoeid van de rond- andeling, kan men nog in het Ds. ALPHEN AAN DEN RIJN Bordenwedstrijden A.D.C. In het clublokaal van de Alphense Damclub zijn gisteravond de volgende bordenwedstrijden gespeeld: J. Gelder blomN. Brunt 02; A. JesseH. Ouds hoorn 02; J. BeiderC. van Wagenin- gen 11; H. BruntS. Koopman 20; M. RoosD. van Oeveren 02; C. de BruijnA. Robbe afgebr.; G. J. Ver- egM. Roos 20; J. BeiderM. Roos 20. Accordeon-successen Op het te Rotterdam gehouden a deon-concours heeft onze plaatsgenoot Henk Tomey met 155% punt een eerste prijs behaald. Het vorig jaar won hij ii :rste afdeling een tweede prijs, os Zaunbrecher, Alphen, kreeg :ens een eerste prijs voor de door hem behaalde 150 punten. Ineke Straathof uit Leimuiden legde beslag op een tweede prijs (143 pnt.). Elly Visser, Alphen. behaalde op het zelfde concours met 145 ook een tweede rijs. SASSENHEIM Met bromfiets geslipt Gisteravond had op de Leidse vaart :n ongeval plaats, doordat de bromfiet- >r Th. v. N. slipte en viel. Hij liep een lichte hersenschudding op en enkele diepe snijwonden in het gezicht. Nadat eerste hulp was verleend, werd het slachtoffer per ziekenauto naar zijn woning 3rd. BURGEMEESTER De Kool heeft gisteravond, als hoofd van de organi satie Bescherming Bevolkyig Voorschoten, in een rede gewezen op de internationale verhoudingen, waarin ons land weliswaar maar een zeer ondergeschikte rol speelt, doch waarbij het wel degelijk betrokken is. Het wantrouwen tussen de grote volken en de vrees voor de communistische ideologie dwingen toj enorme uitgaven voor „defensie". Het feit, dat het verstoorde evenwicht ten aanzien van de mankracht kan worden gecom penseerd door het atoomwapen is er waarschijnlijk de oorzaak van, dat een dreigende rede van Chroesjtsjef het Westen niet in paniek heeft kun nen brengen. Andere dfreigtingen, zoals springvloed en hoge waterstand in de rivieren met de gevaren van dijkdoorbraak, zijn on danks de getroffen voorzieningen niet denkbeeldig. Spr. merkte op, daft al deze ddngen ons leren beseffen, dat wij in Gods hand zijn. Maar dat wil ndet zeggen, aldrus da burgemeester, dat er van onze kamt niets kan worden gedaan om het ge- te keren. Zulk een gedachte zou fa taal zijn. Divang In deze tijd verwachten velen, dat de overheid maar voor alles moet zorgen tenen, daft zij met het betalen van be lasting overal af zijn. ALs gevolg van de geringe daadwerkelijke medewerking heeft de overheid ziieh genoodzaakt ge- dnenstplichtige aan te wijzen om de gelederen van de BB te versterken. AJs het erop aankomt, zijn het aantal 1 de geoefendheid van de B.B.'ers van doorslaggevende betekenis, dat is ook in 1953 bij de grote ramp in Zeeland ge bleken Daft was een harde les! Ondanks dc sedertdien getroffen voorzieningen, blijven er nog risico's. De burgemeester deed een dringend beroep op een ieder Het boofd ïelfbeeoherming legde t de nadruk op, dat de invoering van de noodwaohtpllcht, waarmee dus het luchtelement zjjn Intrede doet in de B.B.. geen verandering zal brengen in de eenvoudige, natuurlijke discipline die er onder de vrijwilliger* heerst. Spreker deelde mee, dat op een van de hoogste flatgebouwen in Voor schoten een waarnemingspost voor radioactieve neerslag zal worden in gericht, die zal worden bemand met noodwachtplichtigen. Ten aanzien van de bedrijfsbeschermlng weea hij op de nog altijd onbevredigende activiteit. Ook de blokbeschermlng heeft nog altijd te kampen met een tekort aan krachten. Zolang de overhoid in gebreke blijft voorlichting te geven en propaganda op grofte schaaft te voeren, varwachtte spr. wedmiig vam de plaatselijke actóe. Belang rijk achtte hij grote oefeningen, zoals er zaterdagmiddag één wordt gehouden, waaraan ook vliegtuigen zuflflen deed- Ten slotte gaf de heer De Groot een uiteenzetting van de manier waarop de plaatselijke B.B. in de praktijk werkt Rest ons nog te vermelden, dat een Voorschoftense blokploeg onder leidong van de heer Van «tor Spok kampioen is géwordén In het d&etzuot Zuid-Holland I. De Heerhuis, dat tort een gezellig res taurant is-ingericht, uitrusten onder het genot van een verfrissing; een meisjes band zorgt hier voor gezellige muziek. De „Galerij" zal twee dagen geopend zijn, vanavond volgt dus al weer de sluiting, die in ieder geval na tien uur zal plaats hebben. De opbrengst is voor de helft bestemd voor een comité voor -hulp aan vluchte lingen en ontheemden, terwijl de andere helft is bestemd voor de Oosterparkpot van de meisjes. Het doel is dus goed en ieder is vanavond nog hartelijk welkom. Doe Open-actie braclit f4322,89 op Als besluit van de plaatselijke „Doe Open"-actie voor de vluchtelingen werd gisteren in het gebouw „Nabij" een to neelavond gehouden. Aan het eind hier van werd tevens het bedrag genoemd, dat aan het landelijk comité zal worden overgedragen: f 4322,89. De avond Werd geopend door mevrouw De Keyzer, presidente van het plaatselijke comité, die namens de Alphense jeugd van alle gezindten de aanwezigen wel kom heette. Zij memoreerde de acties, die zijn gevoerd. Zij dankte allen, die daar aan hebben meegewerkt, in het bijzonder de Alphense middenstand en het gemeen tebestuur. Hierna werd in een schimmenspel onder de titel „D.roomsleutel" de Doe-Open-ge- dachte uitgebeeld. Leerlingen van het christelijk lyceum brachten een zelfge maakt toneelstukje onder de titel „Paul Vlaanderen en het kunstmestmysterie". Dit stukje was aardig van opzet, maar doordat het in hoorspelvorm werd ge speeld, was het wel wat rommelig. Tussen de stukjes door was er muziek van „De Brown-brothers". Na de pauze met verloting werd de rest van de avond gevuld met het stuk „Een huis vol verrassingen" van Johan Blaaser, gespeeld door de C.J.V. „Onder zoekt de Schriften". Het werd uitstekend gespeeld, zodat dit wel het hoogtepunt van de avond was. Mevrouw De Keijzer sloot de avond, door het resultaat van de actie bekend te Mr. Vogel, een der directeuren van de Martha-stichting, be kijkt met de administrateur, de heer Meijboom, met kennelijk plezier de talrijke door de meisjes van de Martha-stich ting te Alphen aan den Rijn vervaardigde artikelen. TER AAR E.H.B.O.-sncces De plaatselijke afdeling van de E.H.B.O. heeft deelgenomen aan de districtswed- strijdén te Rockanje voor de selectie; voor deelneming aan de nationale kam pioenschappen, welke op 28 mei in Haar lem worden gehouden. Aan deze selectie namen 14 groepen! deel, alle uit de kring Zuid-Holland. Er werd gewerkt in 3 boxen. De afdeling Ter Aar behaalde in een der boxen een eerste prijs met 208 punten. De drie hoogst geplaatsten kwamen toer uit in een beslissingswedstrijd. Ter Aar eindigde toen als derde. Voor deze prestatie mochten de afde ling een fraaie beker in ontvangst net De groep bestond uit mej. B. Muiden en de heer G. J. Wijzenibroek als wei>| kende leden met mej. G. Kerkhoven al^ ROELOFARENDSVEEN Boerenleenbank vergaderde In De Vier Heemskinderen vergaderde de plaatselijke Boerenleenbank onder, voorzitterschap van de heer N. Turk. De spaargelden zijn i-n het voorbije jaar met f 600.000 toegenomen. Heft tegoed bij de! centrale bank is f 2-212.546,32, uitstaande leningen f 644-628,62, hypotheken f721 621,37, rekeninghouders f 381 -014,63. effecten f 175.220,31 en beleggingen f 134.500. Het neftto-winsftsaldo was f 9.777,26. Secretaris S- Bakker sprak over een toenemende waardering voor he' werk van de bank. Gunstig noemde hij de toeneming van spaargelden. De totale omzet was f 28.336.635,45. Voorzitter Turk; bracht het bestuurslid G. Termeulen dank' voor zijn werk, nu hij wegens dc vastge stelde leeftijdsgrens moert bedanken. De heer J. L- BakkeT werd tot bestuurslid gekozen. In de Raad van Toezicht isl (Advertentie Voor KOELKASTEN RADIO KROMHOUT Vliet N.Z. 32 - Rijnsburg Eivol stond de keuringszaal van het Krelagehuis. De zon op het matglazen dak joeg de temperatuur binnen op tot zomerse hitte en de zaal zelf bood ook al een zomerse aanblik. Want temidden van de duizenden tulpen waren ook al heel veel gladiolen te zien. Ongetwijfeld heeft men maandag de grootste stortvloed van het seizoen gehad. De tulpen hebben nu immers vrijwel afgedaan. Althans in de Zuid. Uit West-Friesland kunnen nog heel wat bloemen worden verwacht, wanneer althans het weer een beetje mee werkt. Want men keek gisteren al naar de lucht. De broeierige warmte deed het gewas niet veel kwaad, maar o wee als het bij deze temperatuur gaat regenen. Dan sjouwt ieder die bollen teelt, haastig de pulverisators naar het land, want dan dreigt het „vuur". De kwekers lieti stortvloed ook. Daar stonden o.m. ee flinke collectie parkiettulpen van de f; Van Graven uit De Zilk. Rijnveld uit Hillegom liet zijn paradepaarden dra- de Pandoro, een sport uit Chappa- wit met rode veren en vlammen. Show Girl, eenzelfde type met crème bloemen en rode vlammen, de rode, wit getekende parkiet Eslella Rijnveld, d door bestraling en „bombardementer is „verlopen" zoals dat in bollenjargo heet, de witte Maureen, één der beste witte tulpen die tot nu toe is ge en vele anderen. Zeer interessant vonden we de parkietverloping uit Golden Har vest, die Fr. Roozen, Vogelenzang, ten tonele voerde. Van de fa. 't Mannetje, Hillegom, stond er o.m. de fraaie Orange Diamond met oranjerode, zeer grote bloemen De grote substantie van deze nieuwe aan- vinst bleek om. uit het feit, dat vrijwel ille tulpen in de keuringszaal wijd open- rtonden („gapen" zegt de vakman), maar deze tulp hield de bloem in zeer hoge temperatuur nog goed gesloten. Een op merkelijk mooi gekleurde tulp vonden e de oranje Orange Goblet van Frij- nk en Zn., Sassenheim. Een buitenbeentje vormden de bloemen an de Japanse boompioen, die de fa. J an Woerden, Lisse, naar voren bracht Een prima nieuwe rose tulp leek ons de zaailing van P. C. Hoek, 's-Gravenzande Piet Nijssen en Zn. N.V., Santpoort, toon de „gewone" Nizza, de dieper geelgetinte verloping onder de naam Golden Nizza en daarnaast de crèmegele sport uit deze tulp, Kennemerland Bijzonder aardig vonden we de jon- quille-narcis Baby Moon van de fa. Ger ritsen en Zn. uit Voorschoten, waaraan getuigschrift eerste klasse werd toe gekend. Uitstekende tulpen noteerden we ook in de groep van P. Bakker N.V. te Enkhuizen. Onder meer een parkiet] verloping uit Cordell Hull, die wel een;j een grote concurrent van Estella Rijn! veld kon worden. Enkele steTke en mooie tulpen noteerden we van Konijnenburg er! Mark te Noordwijk: de gele Goldberg de rode Niels Gade en de witte Maan- Charta, een naam waarmee de commi» sie voor nomenclatuur niet akkoord ain® Mooie tulpen liet D. W. Lefeher en Col Lisse, zien. We noemen slechts de verl blindend-rode fosterania hybride Hollano National met enorme bloemen en d«; zalmoranje Temple of Beautv. F,en eran pige tulp is en blijft Fidelio van C» Tromp, Lisse; qua kleur heeft deze tuli' nog altijd zijn evenknie niet. Gehrs. Ei gink, Voorschoten, lieten een groot aa- tal prima tulpen de revue passerei waaronder de voortreffelijke Segers-aa winsten als Renown en Fulton met ene me bloemen en stengels. Verder vielt in deze groep op de gele Golden Hin; de voorname oranje His Highness en «i typische rose Insigne. Een verdipnsteliji;. rose zaailingen noteerden we van de faj J. Rijkelijkhuizen, Hillegom. Interessante tulpen liet Eugène v. d Schoot, Hillegom, zien. Onder meer eer! parkiet uit de breder Tantalus, eei „lichte" parkiet Doorman en de dubbe. verloping uit de bekende gele late tui; Golden Harvest. John van Grieken, Ber nebroek, had ook een mooi groepji waarin de parkiet uit Edith Eddy we één der meest opvallende was met d> rood-gele no. 176 en de nranie Easterij H. J. Verdegaal en Zn., Sassenheim! voerde witte parkiet Madonna ten to net?, die er prima uitzag. Juffermans er Zn.. Heemstede, etaleerde de alleraarj digste kleine tulp Batalini Bright me' een weelde van bloemen. En voor het overige? Een groot aantal soorten tulpen (en ook nog wat irissen)] maar hat zou te ver voeren ook daar, nog een greep uit te doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4