CffölSTFUJK Buitenkerkelijk geloofsleven middelbare scholieren hij Kerken schrijven open brief aan topleiders T opconf erenties mogen de V.N. niet vervangen CHEFAROX Socialisten en communisten mochten niet meedoen SAMENWERKING GEWENST BIJ HULP AAN BLINDEN epeda slapen cle cjrootóte gave Een woord voor vandaag Kanttekening Commentaar op een Zwolse enquête naar interesses Het sociologisch instituut van de Hervormde Kerk publi ceert binnenkort een onderzoek naar de belangstellingssfeer van de Zwolse middelbare scholieren. Ds. H. A. Visser schreef reeds een artikel over deze enquête in „Hervormd N ederland" i zeer duide- .•crontrustinc 'de dalende belangstelling voor met de kerk in verband staande activiteiten. De vraag wordt brandend: betekent dit dat de jongeren het Evangelie afwij zen of zijn wij met onze wijze van toenadering op de verkeerde weg? Zo ontstond er het belangwek kend rapport, dat binnenkort on der de titel ,,Zo zijn ze...." bij ..het Boekencentrum" in Den Haag verschijnt. Ik heb de indruk, dat het in veel opzichten materiaal biedt om er de situatie onder de middelbare schooljeugd in andere middelgrote Rlaatsen mee te vergelijken en IUTATIS MUTANDIS zullen we in de grote steden er eveneens veel van kunnen leren. Uit de gevoerde gesprekken bleek, dat er tussen ouders en kinderen als regel wel contact be staat cn dat het gezag van de ouders in de meeste gevallen wordt aanvaard, al gebeurt dat met de nodige restricties. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat de tra ditionele bindingen nog bestaan, maar dat er op verschillende pun ten barsten zichtbaar zijn. Defi nitief is er nog niets doorgesne den. de leerlingen laten echter veel over hun kant gaan: ,.Ze behandelen ons als kleine kinde ren. waarom bespreken ze hun problemen ook niet eens met ons?" en ,,wij zouden best met hen willen praten, maar ze be grijpen ons toch niet. ze willen nooit ongelijk bekennen." Bij de leerlingen van het Chr. Lyceum wordt het gezag van de ouders nog bijna kritiekloos aan vaard: ..het is vanzelfsprekend, dat je doet wat je ouders zeg gen. Je moet je ouders gehoor zamen uit Bijbelse overwegingen en omdat ze je opvoeders zijn." Daarom zijn er dus velen die sport op zondag afkeuren en dansen ver derfelijk vinden, alleen omdat hun ouders dit zeggen. /"\M die reden is er terwijl er bedroevend weinig belangstel ling voor de jeugdverenigingen be staat (in totaal zijn er 89 van de 730 geënquêteerden bij een jeugd vereniging aangesloten), bij velen nog sprake van kerk- en catechi- satiebezoek. 32 pet. van de Zwolse leerlingen gaat nog regelmatig naar de kerk <66 pet. bezoekt de zondagsschool) en 44 pet. bezoekt de catechisatie. Men zou hierover „hoera" kun nen roepen, wanneer er hier van vrijwilligheid sprake was. De be langstelling voor kerk en catechi satie is n.l. niet bijzonder groot: ..Je gaat er niet voor je plezier heen (naar de catechisatie); je mag best overslaan; je doet er niets; de dominee is zo vaag: de dominee komt toch altijd daar uit. waar hij wilde uitkomen." Over de kerk hebben ze altijd bijzonder wei nig te zeggen. Men staat er lauw tegenover: ,.'t zegt je niets, het is allemaal zo stijf en ze zijn het onderling nooit eens"; ,.de kerk legt je aan banden, ze raakt uit de tijd, je vindt er niets." De kerk functioneert niet meer als echte bemiddelaarster tussen het Woord en de jongeren, hoe zeer de nog heersende traditionele bindingen een radicale breuk voorkomen of afdempen. ^ERRASSEND is het, dat ruim 40% der jongeren incidenteel de bijbel leest. Daar is toch weer telkens belangstelling voor. ook al brengt dit lezen van de Bijbel hen er niet toe de kerk te bezoeken (26 pet. van de onkerkelijken leest zo nu en dan in de Bijbel!) Ik heb ook de indruk dat de kerk, wil ze de middelbare scho lieren bereiken, dit moet doen op de school. Het vele huiswerk, de afkerigheid van de jeugdvereni ging en het (gedwongen) catechi- satiebezoek maken andere moge lijkheden illusoir. Daarom zal er door de predi kant al het mogelijke gedaan moe ten worden op de scholen entrée te krijgen, om daar met de leer lingen tot een gesprek over de Bijbel en het lezen van de Bijbel te komen. Dat dit niet op schoolse wijze moet gebeuren, maar door woord ^wederwoord is begrijpelijk. De pen". Ik zou hieraan toe willen voe gen. dat zo'n predikant als docent in het lerarencorps opgenomen, de gelegenheid krijgt de leerlingen waarachig te ontmoeten. Hij zal niet alleen de werkweken moeten bijwonen en in zijn „lessen" niet aan een programma gebonden moeten zijn. hij zal bovenal huis bezoek moeten doen bij de leer lingen om contact met het gezin te krijgen en klaar voor hen moe ten staan, als men hem wil spre ken. Er zal gelegenheid moeten zijn voor het creatieve spel (de voor beelden van vrije expressie in een verbluffende artisticiteit biedt dit enquêteverslag in ruime mate) en bovenal zal de ontmoeting moeten voorbereid worden met Christus. De persoon van de zielszorger speelt hierbij een grote rol. „Onze jongens en meisjes snakken er naar, zich begrepen te weten, niet door Jan en alleman, maar door hen, van wie zij zien, dat zij „groots en meeslepend" leven. Die mensen slechts verlossen hen uit hun eenzaamheid. Het is bijna on gelooflijk, hoe diep en hoe intiem (en toch in vrijheid) dan hun ver trouwelijkheid kan gaan; bijna on gelooflijk is het bok, hoe onvoor waardelijk zij aan iemand kunnen geloven en toch tegelijk hun eigen manier van leven opbouwen. Zul ke mensen, die hen bevrijden, kun nen deze docenten zijn, de eis is slechts, dat zij moedig en onbaat zuchtig zijn" (prof. Perquin). r de Zwolse mid- leken met de situatie in de grote steden) nog betrekkelijk optimis tisch. Ik vermoed, dat er uit een enquête op de middelbare scho len in de grote steden heel wat ontstellender dingen tevoorschijn zouden komen. Maar afgezien daarvan geloof ik dat èn in de gro te steden èn in de provincieplaat sen (die ook het platteland omvat ten, 43 pet. van de leerlingen komt van buiten!) niet intensief genoeg aandacht besteed kan worden aan de pastorale zorg voor de middel bare scholieren. In verreweg de meeste geval len is de school nog de enige mo gelijkheid deze verwaarloosde groep met het Evangelie te be reiken. Dat de zielzorgers, aldus ds. Visser, wat dat aangaat èn wat hun opleiding èn wat hun instel ling betreft nog in de kinder schoenen staan hoeft geen betoog. Onze ogen gaan maar langzaam open. H. A. V. fluim m-t. TVTAMENS de Wereldraad vi IN Kerken heeft dr. O. Frederick Maagklachten? wiend« laag op dt maagwand Nolde, de directeur van de Com missie voor Internationale Aan gelegenheden, een open brief ge richt aan de vier regeringsleiders die op 16 mei in Parijs zullen sa men komen om de internationale toestand te bespreken. In deze brief herinnert hij De Gaulle, Chroesjtsjef, Macmillan en Eisen hower er aan dat de kerken be sloten hebben om voor de confe rentie te bidden. In deze brief schrijft dr. Nolde voorts dat veel mensen zichzelf afvragen wat de topconferentie eigenlijk zal opleve ren. De vele teleurstellingen in het verleden hebben de verwachtingen wat afgestompt. Maar toch heeft het verlangen naar vrede iedere teleur-1 stelling weer overleefd. Dr. Nolde I meent de geest van de hoop te her- JÊfj kennen, en daarom vraagt hij of de ministers er op willen toezien dat ook wel degelijk op vier punten voort gang gemaakt zal worden: conferentie de Daar belangrijke geschilpunten die het uiteindelijk akkoord om te komen tot een voor atoomproeven, uit de weg men. De omstandigheden moeten geschapen worden dat de conferentie van Genève ook werkelijk voortgang zal kunnen boeken. 2 Ontwapening. Het stopzetten van de proeven kan zowel een bedreiging als een zegen voor de mensheid zijn, als de volkeren nieuwe kernwapenen blijven maken zonder ze te kunnen beproeven. Iedere overeenkomst tot stopzetting van de proeven te komen, houdt in dat ook de produktie zal moeten worden stopgezet als onderdeel van een breder systeem ontwapening. blemen. Het voortbestaan van belang rijke problemen zoals Berlijn Duitsland eist onze voortdurende dacht. Gezien het feit dat er eigenlijk geen algemeen aanvaardbare oplossin gen zijn, zal de topconferentie reeds verdeelde wereld. onze wereld mag niet worden ontkend. En toch moeten de mensen in dit atoomtijdperk kun nen samenleven. In deze situatie kan het risico van de co-existentie wor den opgeheven door de nadruk te leggen op een vreedzame competitie en groeiende samenwerking. Ondanks al deze punten, blijkt toch ook uit deze brief hoe gering de ver wachtingen zijn van deze nieuwe top conferentie. Dr. Nolde schrijft tot slot: „De beperkte mogelijkheden die er op dit moment zijn kunnen meer confe renties op hoog niveau noodzakelijk maken. Welke procedure ook wordt gevolgd, zij zullen geen substituut moeten zijn van maar een aanvulling op het werk van de Verenigde Naties. Advertentie PARKER St. Nicolaas-mis in Italiaans stadje ger van vreugde en goe de gaven, is het middel punt geworden van een politiek-religieuze twist in het Italiaanse haven stadje Bari. Zoals reeds eeuwen lang is geschied, is ook gisteren de bevolking met duizenden uitgelo pen om eer te bewijzen aan St. Nicolaas, de schutspatroon van de Onder deze duizenden die zijn nagedachtenis eerden bevonden zich communisten, socialisten christen democraten, mo narchisten en fascisten. De stoffelijke resten van St. Nicolaas worden hier bewaard sinds 1087, toen Italiaanse kooplie den deze in de Turkse stad Myra hebben gesto len. St. Nicolaas was de bisschop van Myra om streeks het jaar 345. Veel is sedertdien ver anderd, niet in het minst de politieke samenstel ling van Bari waar de socialistisch - communis tische coalitie thans tn de meerderheid is. Maar alle inwoners van het stadje, met in begrip van de socialisti sche burgemeester woon den de jaarlijkse proces sie en de mis op het stadsplein bij ter nage dachtenis aan St. Nico laas. Tenslotte was dat te veel voor aartsbisschop Enrico Nicodemo van Ba ri die op de microfoon toeliep en onder het aan halen van een decreet van de congregatie van het Vaticaan de commu nisten en socialisten in clusief burgemeester Giuseppe Papalia ver zocht uit te treden. De burgemeester en zijn raadsleden, die de ereplaatsen bezetten bij de mis liepen rood aan en sputterden heftig te gen. maar ze waren zo goed niet of ze moesten wel gehoorzamen. MET SOLV-X HOUDT UW VULPEN SCHOON Qoink inkt, nitwubtaf krijgbair in de voP l. f 0,70 u fl.- f 1,45 BeroepinQswerk Beroepen te te Noordeloos. Bedankt voor Houten, Utr.: P. J. F. Lamens te Kamerik. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Emmeloord. N.O.P.: J. C. Schouten te Tuindorp-Oostzaan; te Grijps- kerk, Gr.: I. Meijer te Westerlee; te Voorschoten (2de pred.pl.): D. J. Modde raar te Rotterdam-Zuid. Aangenomen naar Huizum (3de pred.- pl.): J. Schelhaas te Exmorra. Bedankt voor Ferwerd: J. Schelhaas te Exmorra; voor Aduard: G. van Halsema te Fijnaart. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Wormerveer: J. H. Carlier te Zutfen en A. Rebel te Emmeloord. N.O.P. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Rijssen (2de pred.pl.): K. de Gier te 's-Gravenhage. Bedankt voor Boskoop: C. Hegeman te Genemuiden. „Kerk en Vrede" en P.v.d. A.- jongeren schrijven regering Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" en de federatie van jongerengroepen van de Partij van de Arbeid hebben beide doen weten met verontrusting te hebben vernomen, dat het vliegkampschip „Karei Doorman" ter versterking van de defensie van Nieuw-Guinea naar de Aziatische wateren zal worden gestuurd. Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" doet dit in een brief aan de minister president. De minister van binnenlandse zaken en de minister van defensie ont vingen een afschrift van de brief. In de brief zegt het hoofdbestuur onder meer, dat de aankondiging van het besluit om de Karei Doorman, alsmede enige contingenten infanterie te zenden naar Nieuw-Guinea de spanning in de verhou ding NederlandIndonesië onnodig zal verscherpen. Het is van het allergrootste be- Na»st deze shchting u later die voor - - de blinden die op latere leeftijd het ge zichtsvermogen verloren, opgericht. Thans wordt echter opnieuw een leem te gevoeld en wel tussen deze gespecia liseerde maatschappelijke zorg lang, dat er meer samenwerking komt tussen het algemene maat schappelijke werk en de maat schappelijke zorg voor de blinden in Nederland. Om dit nog eens goed duidelijk te maken werd gisteren in Utrecht een vooröchtingsbijeen komst gehouden, uitgeschreven door de Stichting Het Nederland se Blindenwezen, maar mede ge organiseerd door de Raad voor Maatschappelijk Werk en de Stichting tot behartiging van al gemene en individuele Blindenbe- langen. De laatstgenoemde stichting houdt zich bezig met de zorg voor degenen die op latere leeftijd het gezichtsver mogen hebben verloren. U zult zich her inneren, dat deze stichting verleden jaar in Loenen op de Veluwe ook een revalidatiecentrum heeft geopend. is in ons land, zoals de voorzitter van de Stichting Het Ned. Blindenwe zen in zijn openingswoord nog eens toe lichtte, altijd heel veel voor blinden ge daan. Een moeilijkheid daarbij was echter, dat het particuliere initiatief heeft geleid tot een grote verscheiden heid van instellingen van blindenzorg op allerlei gebied en dan nog verdeeld naar levensbeschouwing. Daardoor ontstond op den duur ver snippering van krachten, want er was practisch geen onderling contact. Dus was het alle instellingen op het terrein van blindenzorg welkom, dat kort na de oorlog de Stichting Het Ned. Blin denwezen werd opgericht als overkoe pelend orgaan, waarbinnen de ge wenste contacten konden worden ge legd. Advertentie Wagemans Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda matrossen 12 Anne breide Ze breide 's morgens, 's middags en 's avonds. Ze vergat er bijna haar zorgen door, zozeer had ze aanvankelijk al haar aandacht no dig om zonder fouten te werken. De eerste weken viel de arbeid haar mee; met gestadig doorbreien haalde ze een behoorlijk weekloon en als ze 's za terdagsmorgens samen met Paultje, het pak sok kon af ging leveren, voelde ze zich bijna gelukkig. Bijna de deur. die in het slot was gevallen cn gesloten bleef, was toch eenmaal open en wie eenmaal de zon heeft gezien en haar gloed heeft gevoeld, blijft eeuwig daarnaar hunkeren. Maar het geld in haar hand verschafte toch een zuivere, echte vreugde en nooit had ze met meer voldoening een mooie, sappige sinaasappel voor Paultje gekocht, als 's zaterdagsmorgens, van het geld. dat ze met vele uren breien had verdiend. Weldra echter werd het werk moeilijker; sport kousen met ingewikkelde sierranden en jongenstrui- cn naar moeilijke patronen eisten haar volle aan dacht. Maar Paultje speelde om haar heen, hing aan haar schoot, en greep met zijn handjes naar de heen cn weer glijdende wollen draden. Als hij in de gang of in het tuintje speelde, hoorde ze hem soms plotseling huilen. Zenuwachtig werkte ze het pa troon af om niet in de war te raken, liep dan ge jaagd in de richting van het geschrei, suste het kind en ging opnieuw aan de arbeid. Er waren dagen, dat Paultje extra lastig was en haar het werken bijna onmogelijk maakte. Eens had hij in de keukenkamer het tafeltje, waarop het gasstel stond, omver weten te trekken. Anne was uit haar toerentellerij opgeschrikt door een zware slag. Over al haar leden trillend, had ze zitten luis teren, maar geen vervaarlijk gebrul was op het la waai gevolgd, er heerste achter de deur een on heilspellende stilte. Ze durfde nauwelijks te gaan kijken. „Paultje," had ze geroepen, angstig en ge dempt. Lichte, vlugge voetstapjes, de deur werd open geduwd, een verbouwereerd, benepen gezichtje keek WILLY STRIJT haar aan. Toen was Anne in tranen uitgebarsten, ze had het kind in haar armen genomen, hem ge streeld en gekust. Het^ het enige, wat immers Marc's kind, hem had overgehouden, zijn vlees en zijn bloed en zijn ziel. Tot een sterke gaslucht haar in de werkelijkheid had teruggeroe pen. had ze met Paultje op haar schoot gezeten en dwaze dingen gezegd. Die dag had ze een paar sportkousen grondig be dorven, doordat ze tweemaal een steek had laten vallen en 's avonds, met glasheldere geest en een doodmoe lichaam wachtend op de. slaap, die niet kwam. begreep ze, dat het zo niet verder ging. Zo lang ze eenvoudig breiwerk had gekregen, was er met hard breien een matig loon te bereiken ge weest; met dit veel ingewikkelder werk echter maakte ze enkel haar zenuwen totaal kapot. Hon derd vijftig gulden had de machine gekost. Ze zucht te. Ze had die honderd vijftig gulden nog niet te rugverdiend. Op een krant was ze uit zuinigheids overwegingen niet meer geabonneerd, maar ze moest weer beginnen met regelmatig losse nummers te kopen en op alles te schrijven, wat maar enigs zins iets leek. Voortaan wandelde ze dus iedere namiddag naar die kiosk op het Rembrandtsplein. Het was plotse- wass.en blinden en "het algemene maat schappelijke werk. De wens om tot nauwere samenwer king te komen met het algemene maat schappelijke werk werd toegelicht door de heer R. Keizer namens de Stichting tot behartiging van Blindenbelangen. Er is reeds enige samenwerking en wel bij het opsporen van degenen, die later blind zijn geworden en revalidatie no dig hebben. Een psycholoog en vier maatschappelijke werksters (elk een levensbeschouwelijke richting vertegen woordigende) doen dit werk voor de stichting. Door meer Informatieve besprekingen n door het delegeren van taken zoals huisbezoek en zorg voor vervoer, zou het werk echter veel krachtiger kunnen worden aangepakt. Het bureau van de stichting zou hiervoor richtlijnen kun- en opstellen. Over dit onderwerp werd ter verga dering van gedachten gewisseld en mr. Beekman, secretaris van de Raad voor Maatschappelijk Werk lichtte nog toe, op welke wijze de van beide kanten ge- enste samenwerking goede vruchten ju kunnen afwerpen. Schoolkinderen in cafetaria besmet Bij meer dan twintig kinderen op drie scholen in Heino (Overijsel) is tb.c. ge constateerd. De vrouw van de eigenaar cafetaria vlak bij de rk. school heeft vermoedelijk de kinderen besmet. Zij was bacillendraagster en werd regel matig onderzocht. Maar een keer heeft zij overgeslagen. Hierna openbaarden zich de eerste ziekteverschijnselen bij haar klant jes. Bij het bevolkingsonderzoek werden de meer dan 20 t.b.c.-gevallen ontdekt Nadat de haard van de ziekte bekend was, zijn de scholen nog blijven draaien. Studentencorps Hollandia 75 jaar ling voorjaar geworden. Een sfeer van lente hing boven het stof der straten, de oude, wijdvertakte bomen langs de grachten verkregen een schuchte re liefelijkheid en stonden daar, herboren, gehuld in hun ijle sluiers van pril groen boven het donkere troebele water, dat wist van vergleden eeuwen, voorbije pracht en roem. Onder de bekoring vai ze schoonheid bleef Anne soms onwillekeurig staan. Dan tilde ze het kind omhoog naar het gehei menis van de knoestige takken vol zacht, ontlui kend blad; ze wees naar het spel van zon en scha duw op het bronsgroene, spiegelende grachtopper vlak. Hij was nog te jong om dit alles te kunnen waarderen, ze wist het wel. maar hij was de enige, bij wie ze haar gemoed kon uitstorten, de enige mens, in héél deze samenleving van honderdduizen den. die ze kende en die geduldig naar haar luis teren wilde. „Wat mooi alles, hè Paultje," zei ze en zette hem weer neer op het plaveisel. „Mooi," herhaalde Paultje ernstig en zijn kleine voetjes stapten blijmoedig voort. Het vertrouwen, waarmee hij naast haar ging, ontroerde Anne. Hij bouwde op haar, met heel zijn kleine ziel hing hij aan haar, hij twijfelde niet aan haar onbeperkte macht. En misschien was er onder al deze mensen niet één zo hulpeloos als zij. Als het kind haar zwakheid kende, hoe angstig zou het de toekomst tegemoet Plichtsgetrouw bleef ze op alle vacante betrek kingen schrijven, maar van haar optimisme was niets meer over. Er kwam een dag, waarop ze haar weinige sieraden bij elkaar legde en besloot deze te gaan verkopen om haar laatste honderd gulden zolang mogelijk onaangeroerd te laten. Eén ring schoof ze aan haar vinger. Ze had hem van Mare gekregen, maar de laatste jaren had ze hem niet willen dragen. Nu tartte ze het lot. zijn ge schenk zou zelfs de honger haar niet ontfutselen! In drie verschillende zaken liet ze het oude goud schatten: ze was hebzuchtig en wantrouwend ge worden; liever deed ze deze onaangename gang drie maal. dan dat ze zi«h een enkele gulden te kort zou laten doen. (Wordt vervolgd) Op 20 mei zal de academische vereniging Hollandia" te Aken haar 15e lustrum vieren. Ze pre tendeert de oudste Nederlandse Studentencorporatie in Duitsland te zijn. Zjj is verbonden aan de grootste Technische Hochschule van Duitsland. Ondanks twee we reldoorlogen heeft „Hollandia" zich gehandhaafd. Er had in 1871 al een dispuut „Neer- landia" bestaan, maar dat was spoe dig, na anderhalf jaar, uiteen geval len. Pas in 1885 ontstond „Hollandia". In 1897 werd een „Oud-Heren"-Bond opgericht. „Hollandia" heeft mede een groot aandeel gehad in de zeer gedif ferentieerde organisatie-groepen van studenten. Zij neemt er een belang rijke plaats in, al behoort ze niet tot de grootste studentengroepen Tijdens de Tweede Wereldoorlog dween „Hollandia" van het toneel maar enkele jaren na 1945 stonden al weer enkele tientallen Nederlanders voornamelijk Limburgers, aan de T.H. ingeschreven. Ter gelegenheid van het jubileum heeft het corps plannen uitgewerkt om te komen tot stichting van een Neder lands Studentencentrum in Aken. Er is voorts een feestprogramma vastgesteld voor de week van 16 tot en met 23 mei a.s. Hoogtepunten van die viering zijn een internationaal sportfeest op don derdag 19 mei. een feestconcert aan geboden door de Mastreechter Staar op diezelfde dag. Verder een academi sche zitting in de aula der TH., waar minister mr. J. M. L. Th. Cals feestredenaar zal optreden en de nister voor cultuur van Nordrhein-West- phalen W. Schütz zal spreken over pro blemen van hogeschool-studie. Van massabijeenkomsten weten we in onze dagen zo wel het een en ander. Maar denk niet, dat zij een uitvinding zijn van onze tijd. Het volk Israël kwam op gezette tijden massaal bij een, om te luisteren naar wat God te zeggen had en ook om aan te horen hoe verkeerd het in velerlei opzicht had gehan deld. In de tijd, toen Nehemia, nadat onder zijn leiding Jeru zalem was gerestaureerd, het volk samenriep vóór de Water poort van die stad, leek het, of Israël een nieuwe toekomst tegemoetging. Het had dan nog wel geen zelfstandig volks bestaan, maar de vrijheid om zichzelf te kunnen zijn was toch vele malen groter dan de jaren daarvoor. Dan, op dat grote plein, klimt de schriftgeleerde Ezra op een podium en hij gaat lezen: het boek der wet van Mozes. En het wordt daar in Jeruzalem een opwekkingssamenkomst van grote allure! Het begint 's morgens vroeg van dat het licht wordt en het duurt tot de namiddag. Al die tijd staan de duizenden in gespannen aandacht te luisteren. En zij reageren steeds weer op wat de prediker zegt. Op zijn woorden heffen zij de handen en ant woorden: Amen, Amen. Maar ook dit is het effect van de prediking: een massaal geween, als de duizenden worden geconfronteerd met de wet van hun God. Welk een schouwspel moet dat geweest zijn. Kunt u zich zo'n situatie voorstellen in onze tijd, op een groot stadsplein? En toch: wie werkelijk beseft Gods eis en eigen geknoei, die is verslagen en het duurt even, voordat de vreugde over de vergeving doorbreekt! TEKEN AAN DE WAND Er mag dan enige waarheid schui len in het gezegde dat elk land de pers krijgt die het verdient het omgekeerde is zeker niet altijd het geval: aan menige goede journalist zou men toewensen dat het land waarin hij werkt hem op hogere waarde schatte. En dat niet alleen: hem ook de gelegenheid bood zijn werk te doen zoals een journalist dat behoort te doen. Uit allerlei landen komen de laat ste tijd berichten binnen die erop wijzen dat het met de persvrijheid niet de goede kant opgaat. In Po len is er de rel geweest in Nowa Huta, toen op een terrein dat be stemd was voor kerkbouw de eer ste steen gelegd werd voor een nieuwe school. In Polen gevestigde buitenlandse correspondenten kre gen echter geen kans hiervan ver slag uit te brengen: hun werd „ge adviseerd" het gebied te verlaten. De Poolse pers en de Poolse radio zwegen uiteraard in alle talen over dit geval! Nu is Polen een der landen achter het ijzeren gordijn, zij het dat dat gordijn enige kieren vertoont. Maar in Turkije, een van onze Navo-part- ners, is het met de persvrijheid al niet veel beter gesteld. Journalisten die oppositie voeren tegen de rege- ring-Menderes, maken al heel vlug kennis met het inwendige van de gevangenis. Op Cyprus werd een hoofdredacteur ontvoerd omdat een bepaalde groep het niet met hem eens was. In Indonesië is van de persvrijheid ook al niet veel meer overgebleven. En de voorzitter van de Zuidafrikaanse journalistenver eniging heeft ook al woorden van bitter beklag moeten laten horen! Inderdaad, ook in Zuid-Afrika is de vrijheid van de journalist niet lan ger gewaarborgd. De ergste inbreuk was het gevangen zetten van een voor een Canadees blad werkende correspondent, omdat hij naar zijn blad artikelen had geseind die de re gering van Zuid-Afrika niet welge vallig waren. Een nauwelijks min der erge inbreuk was dat men aan journalisten die naar Zuid-Afrika wilden reizen om hun lezers verslag uit te brengen van de gebeurtenis sen aldaar, die mogelijkheid ont nam door geen visum te verstrek ken. Pas nu, rond vier weken na de gebeurtenissen die het land plot seling in het middelpunt der be langstelling plaatsten, is het visum uitgereikt aan die Nederlandse jour nalisten die het hebben aange vraagd. In die tussentijd schijnen Zuidafri kaanse burgers wel een campagne op touw gezet te hebben om brie ven te sturen naar buitenlandse kranten en daarin de apartheidspo litiek te verdedigen. Enkele van de ze brieven van totaal onbekenden zijn tenminste bij ons binnengeko men. Niet bepaald de objectieve verslaggeving die wij in Nederland wensen.... Naar ons gevoelen moet het voor iedere burger in ieder land als een teken aan de wand zijn wanneer de persvrijheid wordt aangetast. Want In een democratisch staatsbestel heeft de pers een belangrijke func tie. Enerzijds brengt zij aan de burgers verslag uit van het doen en laten van de door die burgerij ge kozen overheid en anderzijds ver tolkt zij de mening van ten minste een deel der burgerij over dat doen en laten. Omdat zij naar weerszij den meningvormend werkt is de pers de onmisbare schakel tussen overheid en burger. In landen als Polen, Turkije, Indo nesië en nu ook in Zuid-Afrika is er met die schakel iets mis. De overheid schenkt de journalist niet meer die faciliteiten die hij behoeft om meningvormend werkzaam te kunnen zijn en in sommige geval len tracht de overheid die journa list te misbruiken om datgene ver borgen te houden wat zij maar lie ver niet openbaar wil zien en dat gene aan te prijzen wat zij in haar eigen belang acht. We behoeven dit nu, zo kort na de herdenking van de bevrijding, nauwelijks te verdui delijken....! Vrijheid van drukpers is een teer bezit. Het legt verplichtingen op aan iedere journalist. Daarom is het noodzakelijk dat een Raad voor de Journalistiek de gelegenheid heeft in voorkomende gevallen de gedragingen der journalisten te be oordelen en dat in het uiterste ge val de onafhankelijke rechter uit spraak kan doen, als door een pu- blikatie het recht geschonden is. Maar juist omdat vrijheid van drukpers zo'n teer bezit is zal de overheid alles moeten nalaten wat die vrijheid in opspraak brengt. En alles wat van haar verlangd kan worden, moeten doen om het goed functioneren van die vrijheid te bevorderen. De genoemde lan den zijn even zovele waarschuwin gen. VERHITTE GEMOEDEREN IJELAAS lijkt het er op, dat de Brit se premier, er niet in is geslaagd, de Gemenebestconferentie er van te weerhouden, de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek te bespreken. Dit is betreurenswaardig, omdat het dui delijk is, dat een vruchtbaar debat over dit gecompliceerde probleem in een zo merkwaardig samengesteld internationaal gezelschap onder de huidige omstandigheden niet moge lijk is. Premier Macmillan heeft tot het uiterste getracht, de gesprekken over de apartheidspolitiek buiten de con ferentiezaal te doen plaatsvinden. Op die manier zouden de vertegenwoor digers van de landen, die ernstige bezwaren tegen deze politiek hebben, gelegenheid hebben gehad, deze ken baar te maken eteenover minister Louw. Anderzijds zou de Zuidafri kaanse minister van buitenlandse za ken in afzonderlijke bijeenkomsten een kans hebben gekregen de toe komstige plannen van zijn land uit een te zetten. Op die wijze zou het mogelijk zijn geweest, dat minister Louw naar zijn land zon zijn teruggekeerd, zonder dat er onherstelbare dingen waren gebeurd. Hij zou niet in Kaapstad zijn teruggekomen als de man, die zich niets van zijn partners in het Gemenebest gelegen laat liggen, maar eerder ale degene, die weet dat een gewaarschuwd man voor twee telt. Dit is helaas niet mogelijk geble ken. Het optreden van de premier Van Malkaka, Abdoel Rahman, heeft hoe begrijpelijk het op zichzelf ook is slechte tot verhitting der ge moederen geleid. Het gebaar van premier Nkroemah van Ghana (die eerst Louw voor een bezoek aan zijn land had uitgenodigd en nu plotse ling deze invitatie heeft ingetrok ken) kan ook moeilijk bijdragen tot beter begrip en tot een betere ver standhouding tussen de zo van el kaar verschillende leden van het Ge menebest. Gevreesd moet worden, dat een ongunstig verloop van de Gemene bestconferentie een averechtse uit werking zal hebben op de houding van de Zuidafrikaanse regering, die op het ogenblik nog in twee kampen verdeeld is. Onder leiding van Paul Sauer, die nog steeds optreedt als waarnemer van premier Verwoerd, wordt gestreefd naar een nieuwe aanpak van het Zuidafrikaanse ras senprobleem. Maar de tegenstand, die geleid wordt door minister Louw, is groot. He? is ook al om deze reden, dat er gehoopt moet worden op een bijleg ging van het conflict, dat op de Ge menebestconferentie in Londen over het apartheidsprobleem Is ontstaan. Dan bestaat wellicht de mogelijk heid, dat de opvattingen van de ge matigden in het Zuidafrikaanse kabi net het gaan winnen van die der on- verz oenlijken. Jaarvergadering van de Zakbijbelbond De Zakbijbelbond belegt dit Jaar haar jaarvergadering-zomerconferentie op 14 en 15 mei a.s in het conferentieoord 't Brandpunt te Doom. De leidende ge dachte is „Gij zult mijne getuigen zijn". De bekende evangelist J. Kits zal spreken over zijn reis naar Israël, waarvan hij juist is teruggekeerd, terwijl ds. A. A. Leenhouts van Amsterdam de zondag morgendienst zal leiden. Verder versla gen, getuigenissen en vertoning van de kleurenfilm „Overvloedige Oogst" die een beeld geeft van het Z.B.B.-werk in Afri ka. Leden en niet-leden zijn hartelijk welkom. Nadere inlichtingen verkrijg baar bij het hoofddepot, Ginkelseweg 2 te Heelsum (Gld.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2