ïlicume geitectfe (üimranl Amerika spioneert al jaren li Bittere noodzaakzegt Herter Oud-strijclers tegen P.S.P. Waarom opeens drukte over bekende zaak? Rijden onder invloed en verkeersveiligheid" Indonesië dreigt met een wereldoorlog „T - f' WfMk ,S. Carmifforelt kwetste godgelovigen voor t.v. Brandstichter bezig in geboortehuis Beethoven DE BESTE BROMFIETS DINSDAG 10 MEI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2.55 per maand; ƒ0.59 per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. i CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Eenenveertigste jaargang no. 11861 „Stantvastich is ghfblmn mynbertin tcgfjenspocf OPEN BRIEF topleiders Zie pagina 2 TOVEREN met tekorten SPEKPROBLEEM De Federatie van Nederlandse oud-strij ders organisaties heeft een brief gezonden naar de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, waarin de federatie zegt met stijgende verontwaar diging om de veertien dagen te worden geconfronteerd met de meest ergerlijke pogingen van de Pacifistische socialisti sche partij de zo noodzakelijke defens.e- inspanning van de gehele vrije wereld in het algemeen en die van ons land in het bijzonder te ondermijnen. Een miljoen voor Papoea-korps (Van onze parlementsredactie) Op de Nieuw-Guinea-begroting voor 1960 is een bedrag van f 1 miljoen uit getrokken voor de eerste aanloopkosten in verband met de vorming van een Papoea-vrijwilligerskorps. Op de defen- siebegroting-1960 was voor dit doel reeds een extra rijksbijdrage van f l miljoen uitgetrokken. In de toelichting op deze thans bij de Kamer ingediende Nieuw-Guinea-begro ting schrijven minister Toxopeus en staatssecretaris Bot, dat over de vorm waarin de oprichting van het vrijwilli gerskorps zal geschieden, nog overleg plaats vindt. De bewindslieden wijzen erop, dat het korps niet louter militaire betekenis zal hebben, maar tevens een goede gelegenheid biedt om het saam horigheidsgevoel der Papoea's te bevor deren. Gedurende de verbintenis zal grote aandacht worden besteed aan de geschiktmaking van de vrijwilliger voor terugkeer in de maatschappij. De Nieuw-Guinea-begroting-1960 sluit op een totaalbedrag van ruim f 143 mil joen, dat is bijna f 6 miljoen meer dan vorig jaar. Er moet voor '60 nog een rijksbijdrage ter dekking van het na delig saldo der Nieuw-Guinea-begroting worden verleend van f 81 miljoen. T^ERWIJL Chroesjtsjef zich „ontsteld" afvraagt hoe het mogelijk is dat de Amerikaanse regering niet weet wa thaar militairen uitvoeren; terwijl zijn minister van defensie, Malinofsky, dreigt zijn raketten te rich ten op de bases in Noorwegen, Turkijs, Perzië en Pakistan bij herhaling van het vliegtuigincident en terwijl ook communistisch China zich in het protest-koor mengt met de triomfantelijke conclusie: Zie nu eens, Chroesjtsjef, dat de V.S. niet te vertrouwen zijn, vraagt de Amerikaanse minister Herter: Waarom plotseling al deze drukte rondom een vliegtuig dat toevallig in de Sowjetunie werd neergeschoten? Die nuchtere vraag van de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken is vervat in een gisteren uitgegeven verklaring. Herter maakt hierin duidelijk, dat de Verenigde Staten reeds jaren op uitgebreide schaal de Sowj et-grenzen hebben verkend en „nu en dan" het Rus sische luchtruim zijn binnengedrongen. Deze „schendingen" van het Russische luchtruim noemt Herter bittere noodzaak. Het gevaar van onverhoedse aanvallen in deze tijd van bijna feilloze raketten met atoomkoppen is te groot en noodzaakt de V.S. spionagevluchten uit te voeren. Rus land heeft „uitgebreide spionagenetten en houdt zijn eigen maatschappij stevig gesloten en onder scherp toezicht". Bij deze verklaring van Herter past uitspraak van de West du it se kanselier Adenauer, die gisteravond verklaarde dat de Russen over een gedetailleerde kaart van de Verenigde Staten beschikken en dat wijlen John Foster Dulles hem had verteld, dat de Russen regelmatig ver kenningsvluchten boven de Verenigde Staten hebben gemaakt De verklaring van minister Herter overigens niet in tegenspraak met de eerder afgelegde verklaring, volgens welke de Amerikaanse regering geen op dracht had gegeven tot de vlucht boven de Sowjetunie. Reeds in 1947 had Eisen hower richtlijnen uitgegeven om „op alle mogelijke marnieren inlichtingen te v zamelen, die nodig zijn om Amerika de vrije wereld te beschermen tegen Pleidooi voor drastische maatregelen TARASTISCHE maatregelen tegen overtreders van de regel „geen alcohol bij snelverkeer" zijn gisteren tijdens het internationale verkeers- veiligheidscongres te Parijs bepleit door jhr. Th Röell, voorzitter van het Verbond voor veilig verkeer. Jhr. Röell bleek voorstander te zyn van de verplichte bloedproef en leggen van de toelaatbaarheidsgrens op een bloed- alcohol-percentage van pro-mille. Het „rijden onder de invloed" dient zijns Inziens voor de eerste keer be straft te worden met ontzetting uit de rijbevoegdheid voor tien jaar en bij recidive voor het leven. Hij wees erop, dat zeventig tot tachtig percent van de verkeersongelukken moet worden toegeschreven aan fouten en tekortkomingen van de mens zelve. Het aantal ongelukken zou heel wat minder kunnen zijn indien de wegge bruiker zich meer bewust zou zijn var zijn verantwoorde lij kneden in het ver keer. Dit gebrek aan verantwoordelijk heidszin beschouwt jhr. Röell als een dei belangrijkste oorzaken van de stijgende verkeersonveiligheid. De min of meer „opzettelijke ver- keersfout" door voor het rijden alcohol te drinken kan vermeden worden. De- geen die drinkt schept bewust ris voor zichzelf en anderen. In Nederland was in 1958 ruim 68 per cent van de 7992 onherroepelijk veroor deelden wegens zware overtredingen van de verkeerswetgeving schuldig aan het „onder de invloed rijden". Niet alleen de dronken weggebruiker is een gevaar, zo meent jhr. Röell. Zelfs gebruik van geringe hoeveelheden kan funest zijn. H(J acht dan ook propageren vai Blanke vrouwen in hongerstaking Éénentwintig blanke Zuidafrikaanse vrouwen die in Johannesburg gevangen z:tten, hebben gedreigd in hongerstaking te zullen gaan, tenzij ze voor vrijdag aj worden vrijgelaten of een bevredigend antwoord krijgen op enige vragen. De vrouwen zijn onlangs krachtens de noodtoestand opgesloten. Ze hebben zich in een petitie tot de minister van jus titie Erasmus gewend met de beschuldi ging, dat geen van hen op de hoogte is gesteld van de redenen van de arresta tie, de tijdsduur van de detentie, welke beschuldigingen zijn ingebracht of welke stappen ze kunnen doen om te worden vrijgelaten. Voorts is hun het recht onthouden om overleg te plegen met hun juridische adviseurs. Verder wordt in de brief gezegd, dat zeven van de gearresteerde vrouwen, wier echtgenoten eveneens gedetineerd zijn, in totaal negentien kinderen zonder ouderlijke zorg hebben moeten achter- gehele nuchterheid in het verkeer nood- zakelyk. Het bevorderen van vestiging van alcohoivrye pleisterplaatsen langs de wegen is nodig. Voorts meent jhr. Roëll, dat de overheid by recepties en officiële gebeurtenissen by voorkeur al cohoivrye verversing dient aan te bie- onverhoedse aanval". De vlucht, die door Powers op 1 mei werd uitgevoerd, be hoort dus tot die maatregelen en er was geen afzonderlijke toestemming voor Dé vraag die de leiders van het weste lijke werelddeel zich stellen is: Waarom nu juist deze propagandaslag in de koude oorlog? Waarom werd juist dit vliegtuig- ïncidenit, vlak voor de topconferentie, uit gebuit, terwijl de Russen al vele jaren op de hoogte waren van de Amerikaanse activiteiten op dit gebied. Op de hoogte Een uitspraak van Chroesjtsjef toont, dat de Russen er inderdaad al veel eerder van op de hoogte waren: Op een receptie op de Tsjechische ambassade zei de Rus sische premier gisteren dat de Ameri kaanse generaal Nathan Twining een spionagevliegtuig naar Rusland zond op „de dag. nadat hij in 1956 zijn bezoek aan de Sowjetunie beëindigde. Chroesjtsjef Het toestel vloog naar Kiev; ik stei loor geen protest in te dienen, maar wel de raketten en jagers te verbeteren. Dat is gebeurd en nu zeg ik u: Alleen een dier zou handelen als Twining, ergens eten en daarna zijn onplezierige hande lingen verrichten. Daar op die Tsjechische ambassade had de „toneelspeler" (zo noemde Adenauer hem gisteravond) Chroesjtsjef een dave rend succes. Hij hekelde du Amerikaanse plannen, spotte met de landen, die Ame rikaanse vliegtuigen op hun bases lieten landen en zongde voor een daverend ge lach met deze vraag: „Waarom hebben Amerika, Frankrijk en Engeland West- Berlijn nodig? Zij hebben het even nodig als een hond een vijfde poot!" Getuigend van zijn goede wil zei de Russische premier nog: „Wij zijn bereid tot algehele ontwapening en dan. mijne heren, behoeft u niet meer bevreesd te zijn, dat er niet voldoende controle zal kunnen worden uitgeoefend. Men zal dan boven ons gebied mogen vliegen en zo veel mogen fotograferen, als men maar In Amerika, waar gisteren het bericht, dat Eisenhower alle vluchten boven en nabij de Sowjetunie zou hebben verbo den, officieel werd tegengesproken, wist de New York Times gisteren mee te delen, dat de V.S. komend najaar de eerste verkenningssatelliet zullen lan ceren. Dit is volgens het blad het begin project dat beoogd relke Trek maar uw eigen conclusies HE ET INDONESISCHE ministerie van voorlichting heeft heden voor de radio verklaard dat Neder land een wereldoorlog waagt door te trachten de grote mogendheden als de Verenigde Staten en Enge land te betreuren in het vraagstuk van Nieuw-Guinea. Aanleiding was de onlangs door de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. M. A. H. Luns, gemaakte opmer king dat Nederland in geval van een gewapende aanval op Neder lands Nieuw-Guinea rekenen kan op steun van zijn bondgenoten in de Noordatlantische Verdragsorga- satie, Engeland en de Verenigde Staten. 1 Jonge vrouw wurgde haar twee kinderen Een 20-jarige Amsterdamse huishoud ster heeft haar twee buitenechtelijk ge boren kinderen direct na de geboorte gedood. Zij heeft dit bekend tegenover rechercheurs van de Amsterdamse zeden politie, nadat een vriendin van de vrouw des huizes het had ontdekt. De lijkjes van de kinderen had de huishoudster in haar kamer verborgen. De jonge vrouw, die zondagavond is gearresteerd, heeft haar kinderen (een jongen en een meisje) waarschijnlijk uit angst voor haar ouders, omdat de kinedren niet blank waren, ge wurgd. Zij zal vrijdag voor de officier van justitie worden geleid. In de kast van een herenhuis aan de Cornelis Krusemanstraat vond de zeden politie het gemummificeerde lijkje van een begin maart 1959 geboren jongetje. Het zat in een koffer. In een doos onder hetbed van de huishoudster vond men het stoffelijk overschot van een in janu ari van dit jaar geboren meisje. Het ver keerde in verre staat van ontbinding. Een Surinaamse varensgezel is de va der van beide gewurgde kinderen. Hij heeft tegenover de zedenpolitie ver klaard, dat zijn vriendin, Cora de M... hem had medegedeeld, dat hun eerste kind van de trap was gevallen en aan de ernstige verwondingen was overleden. In het begin van dit jaar schreef Cora de M. haar Surinaamsev riend, dat het pas geboren meisje in een ziekenhuis lag. Toen hij bij zijn terugkomst informeerde in welk ziekenhuis het meisje verpleegd werd, kreeg hij te horen dat het kind in middels was gestorven. Staalcongres De Féderation des Associations de Ne- gociants en Aciers, Tubes et Metaux, welke de organisaties uit 12 landpn om vat, zal van 12 lot 14 mei in het Konink lijk Instituut voor de Tropen le Amster dam haar tiende jaarcongres houden mei vertegenwoordigers van Amerikaanse en Japanse organisaties. President is de heer E. van Laer, voorzitter van de Algemene Vereniging voor de Ijzerhandel te 's-Gra- venhage. De opening geschiedt 12 mei 1Ü uur door drs. J. H. D van der Kwas*. directeur-generaal van handel en nijver heid, waarna prof. dr. J. L. Meij spreekt over de kostenproblematiek van de voor- raadhoudende groothandel. Ook spreken dr. G. H. J. Abeln, en de heren M Doisy en M. R. A. Pearson en op 14 mei dr. ir. B. Bolger, voorzitter van het ver bond van de Nederlandse groothandel Op 12 mei is er 's avonds een ontvangst door het gemeentebestuur in het Rijks- Zo wordt het nieuwe passa giersschip France, dat het langste van de wereld zal zijn, namelijk nog vijf voet langer dan de Queen Elizabeth. Mor gen zal het schip door mevr. De Gaulle in St. Nazaire te water worden gelaten. De France die zijn eerste vaart begin 1962 zal maken, kan tweeduizend passagiers mee nemen. Het schip gaat dienst doen op de lijn New York Le Havre. Acties tegen Doorman Het hoofdbestuur van Kerk en Vrede en de federatie van jongerengroepen der Partij van de Arbeid verklaren veront rust te zijn over de zending van de Karei Doorman naar „Aziatische" wateren Hei ter-president en de ministers van defen sie en van binnenlandse zaken „onnodige verscherping van de spanning en de mogelijkheid van incidenten. De tweed? dringt er op aan de verdedigingsmaat regelen met ten uitvoer te brengen. Hij dreigde verder dat als Nederlands „agressieve plannen niet in Nederland zelf gesmoord worden" de Nederlandse regering verantwoordelijk zal zijn voor de verandering van de „vreedzame sfeer" i-n Z-uidoost-Azië in een kritieke toestand in het gehele westen van de Stille Oceaan. ..In dat geval zijn de Nederlanders de oorlogsmisdadigers" De secretaris-generaal van het Indone- sche ministerie van buitenlandse zaken Suwito Kresomowidagdo vertelde aan journalisten dat de Indonesische regering niet verontschuldigingen heeft aangebo den, maar slechts het incident betreurt. Hij vertelde verder: Indien hel hoofd van de Nederlandse diplomatieke missie kalm de leiders van de betogingen ont vangen had en hen naar hun bedoelingen had gevraagd-" het incident voorkomen had kunnen worden. „Dan zouden deze hun mening, standpunt of resolutie heb ben bekend gemaakt en op deze manier zouden er geen ongewenste gebeurtenis sen zijn geweest", aldus Suwito. De chef-staf van de Indonesische vloot, vice-admiraal Martadinatta, zeide voor zijn vertrek naar de Ver enigde Staten: „Wij zullen de Neder landse maatregelen met alles wat ons ten dienste staat het hoofd bieden." Op de vraag of dit het gebruik van geweld inhield, antwoordde hij: „Trek maar uw eigen conclusies." Tevoren had de minister van staat, prof. Moh. Jamin. voorzitter van het Indonesische planbureau, gedreigd dat de Nederlanders verantwoordelijk zouden zijn voor de vrede indien zij de voor genomen militaire maatregelen ten uit voer zouden brengen. Nee, dit is geen grapje, het is een serieuze hoed van ge knoopt stro, welke een hoog tepunt vormt in de collectie 1 de Romeinse ontwerper Nanessa. Als versiering dient een fluwelen roos; een fluwe len band in dezelfde tint houdt het geheel bijeen. Staatslening fors overtekend Van de inschrijvingen op de f 300 mil joen 4'ï pet. staatslening 1960 II wondt slechts 23.5 pet. toegewezen, al-dus meldt bet ministerie van financiën. NED. OPERA WEER IN EEN CRISIS (Van onze kunstredacteur) ernstig conflict by de l Dirigent Alexandci Krannhals. die al eerder chef-dirigent was by de Ned. Opera, was door de di rectie aangezocht wederom muzikaal leider van dez.c instelling te worden. Met de intendant mr. Evert Cornells was er reeds een contract opgemaakt rn werd er een communiqué samengesteld. Eindelijk zou de Ned. Opera dus weer een eigen leider krygen en dan nog een man van beslist grote capaciteiten. Maar het bleek dat de leldinjg van de Neü. Opera geen baas in eigen huU Is. De Vereniging van Geëngageerden by de Ned. Opera (V.G.O.) heeft bezwaren tegen de benoeming van Krannhals. Die V.G.O. heeft onder de directie van de vorige socialistische directeur Piet Tiggers heel veel macht gekregen en bestaat voor het grootste deel uit koor- en orkestleden. De goede en grote solis ten van de Ned. Opera zijn er geen lid van. Alexander Krannhals beschouwt nu het protest tegen de benoeming als „een onbegrijpelijke en grove belediging van mijn persoon. De enige consequentie die mij rest is onder de gegeven omstandig heden van iedere verdere werkzaamheid bij de Ned. Opera al te zien. Dit besluit valt mij bijzonder zwaar met het oog op die krachben by de Ned. Opera, die mijn werk aldaar steeds op zo enthousiaste wijze hebben ondersteund en die ik dan ook hierbij mijn hartelijke dank wil be tuigen voor hun grote toewijding". En daarmee is voorgoed een einde gekomen aan de mogelijkheid Alexander Krann hals hier te krijgen, heel eenvoudig om dat om een uitdrukking van de so praan Gre Brouwenstijn te gebruiken -- „mensen die de trein hebben gemist" nu bepalen wat er artistiek wel en niet moet gebeuren, daarbij alleen maar den kend in sociale vakbondstermen. Ook andere solisten bij de Ned. Opera hebben hun misnoegen over deze gang van za ken uitgesproken. En zo bepaalt een groep gewone ge- engageerden, die niet tot de (hoogste tre de van de muzikale ladder zijn geko men, het artistiek beleid van onze Opera. Het is te hopen dat aan die toestand snel een einde wordt gemaakt. In ons kunstleven zijn er al te veel personeels verenigingen, ook bij de orkesten, die een veel te grote stem hebben. Dat is tot heden alleen mogelijk in Nederland, want nergens in het buitenland zal men een dergelijke verhouding vinden. Kind dronk vergif Een ongeveer 2%-jarig zoontje van de heer H. Bouwman te Ermelo heeft gis teravond in een onbewaakt ogenblik uit flesje met parathion (een zeer zwaar •gif) gedronken. Het kind werd naar het plaatselijke ziekenhuis overgebracht, aar het in de loop van de avond Staatssecretaris Scholten: no (Van onze parlementsredactie) De staatssecretaris van o. k. en r. Y. SchoJten, meent dat uitlatin gen als die. welke op 27 maart door de heer Simon Carmiggelt in een televisieuitzending van de VARA zijn gebezigd, als kwetsend voor godge lovigen moeten worden gekwalifi ceerd. Mr. Scholten antwoordt dit op schriftelijke vragen van het Tweedp- Kamerlid jkvr. Wttewaall van Stoet wegen (c.h.) Het heeft echter, aldus de staatssecre- ris, geenszins in de bedoeling va heer Carmiggelt of van de VARA ge legen in een televisieuitzending godsl. Een 60-jarige man met een „kwaad aardige gryns" op zyn gezicht heeft maandag brand gesticht in het geboorte huis nu museum van Beethoven in Bonn. Hij gaf zich later by de politie De poliitie heeft meegedeeld, dat zij nog met achter de motieven is kunnen komen die de man tot zyn wandaad heb ben geleid. Meubilair en verscheidene manuscripten, waarvan de waarde bijna niet te schatten is, gingen verloren. De brandstichter een zekere vor Steegen, diie door sociale zaken onder houden wordt kwam gewoon met eer toegangskaartje het museum binnen. Hij weigerde echter de kleine „kampeertas" die hij bij zich droeg, af te geven. Hij zei aan de kassa dat zijn boterham er in zat. Hij ging toen naar de zogenaamde „Bonn-kamer". Even later hoorden andere museumbezoekers een bons. Toen zij gingen kijken wat er aan de hand was, zagen zij de man gebogen staan ove tas, terwijl hij bezig was de benzine, die de tas zat, met een sigarettenaansteker f12.000 gestolen bij ontvanger Gistermorgen is ingebroken in 't kantoor van de rijksontvanger aan de Gasthuis straat te Alkmaar. De daders kwamen via de rijwielstalling van de overdekte zweminrichting en door een Jcantoor van de huuradviescommissie (waar zü een geldkistje met f 150 buit maakten) en door een vérbindingsdeur in het kantoor de ontvanger Daar vonden ze een sleutel, die op de grote brandkast paste Na opening van deze brandkast troffen zij een kleinere brandkast als binnen- kast, die zij met een snijbrander hebben opengesneden. Daaruit hebben zij f 12.000 eggenomen. in brand te steken. De bezoekers spron gen op de man af. die hem echter terug duwde met de woorden: „Maak je niet druk Ik ga zelf naar de Kölstrasse (het hoofdbureau van politie)". De „Bonn-kamer" ligt onder het zol derkamertje waar Beethoven in 1770 werd geboren. Het grootste deel van Beetho- vens manuscripten bevindt zich echter in het voorste gedeelte van het huis i sonbeschadigd gebleven. Het vuur 1 snel om zich heengrijpen door de wind vlaag die door het openraam naar bin- kenkwam. C.a.o. busvervoer goedgekeurd Het college van Rijksbemiddelaars heeft gisteren de nieuwe c.a.o. voor het perso- eel van de bij de Kon. Ned. Vereniging an Transportondernemingen aangesloten utobusdiensten goedgekeurd. De nieuwe c.a.o. voorziet in een loons- erhoging van zes procent, die ook door- •prkt in de diverse toeslagen, waaronder de tweeploegentoeslag van zes Drocent. werkgevers en werknemers reeds eer- r overeenkwamen. [n de functieionen zijn voorts de huur- mpensatie 1957 en de AOW-comoensatie rwerkt. De c.a.o regelt daarnaast nog van andere arbeidsvoorwaarden. Zij met terugwerkende kracht tot 1 april 50 geldig voor de duur van twee jaar it is voor het eerst dat er in de sector n het vervoer een collectieve arbeids- ereenkomst is afgesloten. Tot dusver weiden de arbeidsvoorwaarden vastge legd In bindende loonregelingen. Aan a.o. voor de touringcar en taxibedrijven ordt nog gewerkt. Voor het goederen- ervoer is een ontwerD-contract ingediend bij het College van Ryksbemiddelaars. terlijke of voor anderen kwetsende uit drukkingen te gebruiken. Op verzoek van de bewindsman heeft de VARA hem het volledig script van bedoelde uitzen ding (het programma „Artistencafé" van 27 maart) doen toekomen. De heer Car miggelt bleek toen o.m. letterlijk te heb ben gezegd: „In den beginne was het woord en een Vlaamse dichter leidde hieruit af, dat er dus vóór Adam nog een vrouw op aarde moet zijn geweest En wat dat huwelijk betreft merkte hij op: God schiep de vrouw, zag hoe het de man verging en bleef vrijgezel." Bij de toezending van het script heeft de VARA haar leedwezen over het voor gevallene betuigd en de toezegging ge daan in den vervolge met nog meer zorg dan reeds het geval was de teksten te bezien. De staatssecretaris heeft de VARA van zijn teleurstelling over be doelde ontsporing doen blijken. Gezien de toezegging van de VARA meent hij hiermee te kunnen volstaan. (Advertent i< is en biyft de BERINI ƒ519,- CEBR. HUISMAN HOGEWOERD 66—68 Oosteli jke wind De Bilt verwacht tot mor genavond Perioden met zonneschyn maar ook enkele verspreid voorkomende lichte buien. Overwegend matige oostc- lyke wind. Dezelfde tempe- raturen als vandaag of iets lager. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 4.35 uur, onder 20-20 uur; Maan op 20.39 uur, onder 5.25 uur. 11 mei: Volle Maan. PALINGBUNSCHIP NA PECH WEER THUIS Na een reis van zeven maanden in het gebied van de Middellandse Zee, waar paling werd getransporteerd is het Ne derlandse palingbunschip Pieter Geer- truida van W. Kok uit Spaarndam dicht bij de haven van bestemming, IJmuiden. zondagmiddag in moeilijkheden gekomen De motor van het 140-ton metend^ schip raakte defect ter hoogte van hei lichtschip Goeree. De Pieter Geertruid werd op sleeptouw genomen door dt IJmuidense zeesleper Simson van Wi)s lier, die van het bergingsstatioi IJmuiden kwam en contract op Lloyd? form afsloot De sleep liep zondag avond in IJmuiden binnen. Het paling bunschip vervoerde paling in de Mui dellandse Zee, van Griekse havens naai Zuid-Frankrijk, vanwaar vrachtauto's voor verder transport naar Nederland zorgden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1